Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 minutes ago, djole said:

Najviše nervira netransparentnost, zašto se ne objavi koje su serije u pitanju, da li su se koristile iste npr. u Austriji i Danskoj, i tome slično.

Verovatno se sve to proverava, zato I ceo ovaj zastoj I polemika, da nije situacija sa epidemijom onakva kakva jeste, ova (odnosno slicna) vest bi prosla ispod radara, kao kad cujemo da je Toyota povukla 500k vozila zbog propusta sa airbagovima ili kocionim sistemom. 

Po meni, uz ogradu da sam sludjen kao I vecina nas svim ovim vestima, ovde je problem smrtni slucaj I plucna embolija u ISTOM mestu u Austriji, sto definitivno upucuje na neki problem u odredjenoj seriji, da li kao posledica transporta, rukovanja ili bas kod proizvodnje Ili cuvanja.

Na to se posledicno naslanjaju politicke razmirice I imamo ovo sto imamo sada. Ja bih sacekao I te dve nedelje da prodju, pa da vidimo sta ce istraga da utvrdi.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

 

Meni je to donekle nelogično - evo zašto: U Srbiji inače umire ~ 101 hiljada ljudi godišnje. Tu su i kanceri i kardio smrti i sve druge stvari sa nekim sličnim brojem svake godine.

 

Zašto bismo imali neko specijalno povećanje 2020? Mislim, možda neko povećanje i postoji, ali mi pričamo od 10.000 "neraspoređenih" smrti u 2020. Mnogo mi je da su svi od nelečenja.

Isto tako - pošto su bile statistike po mesecima - taj doprinos umrlih u Srbiji se dešavao isključivo u mesecima kada smo imali talase. Tako da mislim da je istina negde između. Sigurno je bilo dodatnih infarkta u odnosu na neki redovan rejt kojim se oni dešavaju. Ali deo su prosto neprimećene ili pokošene korona smrti.

 

Lepo si objasnila zašto izgleda da su Šveđani prijavili svaku koronu - jer su prosto zbrinuli sve što je bilo urgentno tokom godine...

 

 

Au bre, sad sam se smrzla ☹️.

100 hiljada mrtvih desetogodisnji prosek za Srbiju od 7 miliona stanovnika?!? U Svedskoj je oko 92 hiljade na 10 miliona (apriksimativno, ukupan broj stanovnika porastao s 9,5 na 10,5 miliona za poslednjih 10 godina). 

Nema veze s koronom, a i ima. Svaki drugi komentar je suvisan.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djole said:

Ne znam, čudno je stvarno.

 

Najviše nervira netransparentnost, zašto se ne objavi koje su serije u pitanju, da li su se koristile iste npr. u Austriji i Danskoj, i tome slično.

 

Evo i Indijci valjda kažu da kod njih nisu prijavljeni ovakvi slučajevi, a i kod nas bi se valjda brzo proširilo da je bilo ovako nečeg (mi inače isto koristimo AZ koja je pravljena u Indiji, za razliku od EU).

 

1 hour ago, nemanjaol said:

 

 

U threadu su linkovi i izvori

 

Posle svega što je AZ uradila mučenoj EU, posle svih odjebavanja za doze, blokiranje logistike, smanjivanje isporuka (evo već za Q2 imaju najavu maltene 50% manje), ne bi me čudilo da ovo malo država, jedna po jedna, uvaljuju kitu Astra Zeneci i jednu dobru vakcinu šejmuju do te mere da će na kraju svetska potražnja za istom kljoknuti. Ne sumnjam da ima neželjenih pojava ali istih tih ima i kod drugih vakcina. Igramo se sa velikim, ogromnim, brojevima i normalno da će se ovako nešto desiti. Ispitati povezanost i nastaviti dalje. U situaciji kada raspala EU hendluje situaciju sa vakcinacijom kao što Ognjen Kuzmić hendluje zicer pod košem, nije ni čudo što pola EU mahnito gleda ka Rujama i Kinezima. Evo danas ide vest da i sama EU hoće da pregovara sa Rujama oko Sputnika. Vide da ovako ne ide. 

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, NMX said:

 

 

Posle svega što je AZ uradila mučenoj EU, posle svih odjebavanja za doze, blokiranje logistike, smanjivanje isporuka (evo već za Q2 imaju najavu maltene 50% manje), ne bi me čudilo da ovo malo država, jedna po jedna, uvaljuju kitu Astra Zeneci i jednu dobru vakcinu šejmuju do te mere da će na kraju svetska potražnja za istom kljoknuti. Ne sumnjam da ima neželjenih pojava ali istih tih ima i kod drugih vakcina. Igramo se sa velikim, ogromnim, brojevima i normalno da će se ovako nešto desiti. Ispitati povezanost i nastaviti dalje. U situaciji kada raspala EU hendluje situaciju sa vakcinacijom kao što Ognjen Kuzmić hendluje zicer pod košem, nije ni čudo što pola EU mahnito gleda ka Rujama i Kinezima. Evo danas ide vest da i sama EU hoće da pregovara sa Rujama oko Sputnika. Vide da ovako ne ide. 

 

Meni je još uvek neverovatno da EU ovoliko loše hendluje celu situaciju sa vakcinacijom. Bio sam ubeđen da će se dosad situacija sa distribucijom i logistikom stabilizovati i da će da krenu da gaze napred. Kao Ameri što su krenuli polako, a sad se približavaju brojci od 3 miliona vakcinisanih dnevno, a očekuje se još ubrzanje.

 

Msm nije neko veliko iznenađenje da briselske i evropske birokrate nisu neki predvodnici brzine, dobre organizacije i pragmatičnosti, ali sam mislio da će imati dovoljno pameti da angažuju i prepuste to ljudima koji znaju. Očigledno ima problema i sa strane isporuke, ali mi je takođe neshvatljivo da nisu seli i sa Fajzerom i sa AZ-om i videli šta treba da se izvede kako bi se problem rešio i da samo to jebeno urade. Postoje procedure i za krizne situacije, a pare ne bi smele da budu problem.

 

O ovom političkom nadgornjavanju sa Rusima i Kinezima, da i ne govorim, ali sigurno tu ima marifetluka sa obe strane. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, NMX said:

 

 

Posle svega što je AZ uradila mučenoj EU, posle svih odjebavanja za doze, blokiranje logistike, smanjivanje isporuka (evo već za Q2 imaju najavu maltene 50% manje), ne bi me čudilo da ovo malo država, jedna po jedna, uvaljuju kitu Astra Zeneci i jednu dobru vakcinu šejmuju do te mere da će na kraju svetska potražnja za istom kljoknuti. Ne sumnjam da ima neželjenih pojava ali istih tih ima i kod drugih vakcina. Igramo se sa velikim, ogromnim, brojevima i normalno da će se ovako nešto desiti. Ispitati povezanost i nastaviti dalje. U situaciji kada raspala EU hendluje situaciju sa vakcinacijom kao što Ognjen Kuzmić hendluje zicer pod košem, nije ni čudo što pola EU mahnito gleda ka Rujama i Kinezima. Evo danas ide vest da i sama EU hoće da pregovara sa Rujama oko Sputnika. Vide da ovako ne ide. 

 

Ne bih rekao da se ciljano to radi, ali svega ima. Da ne pričamo što je AZ vakcina ubedljivo najjeftinija. Jako zgodno da baš samo ona ima ozbiljne nuspojave.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da ispade da fajzer nije imao ni jednu nus pojavu, samo astrazeneka. Politicka osveta zbog smanjene isporuke. Na kraju ce ljudi masovno odbijati istu, a oni koji su se vakcinisali ce da tuze drzave sto su im ugrozili zdravlje.

 

Sa druge strane, verujem da u ovom trenutku EU ne zeli brzu vakcinaciju dok ne prodje uskrs i praznici, da ljudi ne bi putovali.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

 

Meni je još uvek neverovatno da EU ovoliko loše hendluje celu situaciju sa vakcinacijom. Bio sam ubeđen da će se dosad situacija sa distribucijom i logistikom stabilizovati i da će da krenu da gaze napred. Kao Ameri što su krenuli polako, a sad se približavaju brojci od 3 miliona vakcinisanih dnevno, a očekuje se još ubrzanje.

 

Msm nije neko veliko iznenađenje da briselske i evropske birokrate nisu neki predvodnici brzine, dobre organizacije i pragmatičnosti, ali sam mislio da će imati dovoljno pameti da angažuju i prepuste to ljudima koji znaju. Očigledno ima problema i sa strane isporuke, ali mi je takođe neshvatljivo da nisu seli i sa Fajzerom i sa AZ-om i videli šta treba da se izvede kako bi se problem rešio i da samo to jebeno urade. Postoje procedure i za krizne situacije, a pare ne bi smele da budu problem.

 

O ovom političkom nadgornjavanju sa Rusima i Kinezima, da i ne govorim, ali sigurno tu ima marifetluka sa obe strane. 

Ljudi, narocito politicari,, su govna svuda, pobratime, to ti je..

Link to comment
Share on other sites

Trebalo bi da na ogromnom broju vakcinisanih jednom vakcinom (koja je takva kakva je, pa nek' je i sa različitim serijama), količina neželjenih efekata bude ista, tkd ne sumnjam da je i u Britaniji isti postotak preminulih od tromba vrlo brzo nakon vakcinacije AZom. Ako je tako, onda biH da otkucam da Britanci mnogo, mnogo bolje hendluju ovaj deo korona sage.

Link to comment
Share on other sites

Evo ga kandidat za Nobela za Ekonomiju i Medicinu!

 

"Želim da kažem jasno, po ko zna koji put, da svako zaoštravanje mera znači ekonomsku štetu"

https://www.b92.net/lokal/beograd/drustvo-zelim-da-kazem-jasno-po-ko-zna-koji-put-da-svako-zaostravanje-mera-znaci-ekonomsku-stetu-1826899

 

U međuvremenu Pantela zakazao za sutra sednicu krša... Normalno, da vide prvo da li će epidemija da krene prirodnim putem, u kom pravcu to ide i tako...

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=03&dd=15&nav_category=12&nav_id=1827128

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, shonke said:

Evo ga kandidat za Nobela za Ekonomiju i Medicinu!

 

"Želim da kažem jasno, po ko zna koji put, da svako zaoštravanje mera znači ekonomsku štetu"

https://www.b92.net/lokal/beograd/drustvo-zelim-da-kazem-jasno-po-ko-zna-koji-put-da-svako-zaostravanje-mera-znaci-ekonomsku-stetu-1826899

 

U međuvremenu Pantela zakazao za sutra sednicu krša... Normalno, da vide prvo da li će epidemija da krene prirodnim putem, u kom pravcu to ide i tako...

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=03&dd=15&nav_category=12&nav_id=1827128

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nemanjaol said:

 

Meni je još uvek neverovatno da EU ovoliko loše hendluje celu situaciju sa vakcinacijom. Bio sam ubeđen da će se dosad situacija sa distribucijom i logistikom stabilizovati i da će da krenu da gaze napred. Kao Ameri što su krenuli polako, a sad se približavaju brojci od 3 miliona vakcinisanih dnevno, a očekuje se još ubrzanje.

 

Msm nije neko veliko iznenađenje da briselske i evropske birokrate nisu neki predvodnici brzine, dobre organizacije i pragmatičnosti, ali sam mislio da će imati dovoljno pameti da angažuju i prepuste to ljudima koji znaju. Očigledno ima problema i sa strane isporuke, ali mi je takođe neshvatljivo da nisu seli i sa Fajzerom i sa AZ-om i videli šta treba da se izvede kako bi se problem rešio i da samo to jebeno urade. Postoje procedure i za krizne situacije, a pare ne bi smele da budu problem.

 

O ovom političkom nadgornjavanju sa Rusima i Kinezima, da i ne govorim, ali sigurno tu ima marifetluka sa obe strane. 

Mislim da tu treba dodati jos jedan faktor a to je da francuzi sada ubrzano zavrsavaju testove za dve svoje vakcine i Sanofi ceka ko zapeta puska da pocne proizvodnju.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, shonke said:

Evo ga kandidat za Nobela za Ekonomiju i Medicinu!

 

"Želim da kažem jasno, po ko zna koji put, da svako zaoštravanje mera znači ekonomsku štetu"

https://www.b92.net/lokal/beograd/drustvo-zelim-da-kazem-jasno-po-ko-zna-koji-put-da-svako-zaostravanje-mera-znaci-ekonomsku-stetu-1826899

 

U međuvremenu Pantela zakazao za sutra sednicu krša... Normalno, da vide prvo da li će epidemija da krene prirodnim putem, u kom pravcu to ide i tako...

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=03&dd=15&nav_category=12&nav_id=1827128

 

 

 

Ewhsy3UWEAkL21f?format=jpg&name=900x900

 

U moju nece, makar radila sekira i psic rase Grupa Autora - istreniran da glodje sve: od postara, popa.... do Alekovih Svedoka. :default_coffee:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, shonke said:

Evo ga kandidat za Nobela za Ekonomiju i Medicinu!

 

"Želim da kažem jasno, po ko zna koji put, da svako zaoštravanje mera znači ekonomsku štetu"

https://www.b92.net/lokal/beograd/drustvo-zelim-da-kazem-jasno-po-ko-zna-koji-put-da-svako-zaostravanje-mera-znaci-ekonomsku-stetu-1826899

 

U međuvremenu Pantela zakazao za sutra sednicu krša... Normalno, da vide prvo da li će epidemija da krene prirodnim putem, u kom pravcu to ide i tako...

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=03&dd=15&nav_category=12&nav_id=1827128

 

 

 

Mene zanima kako misli da se sportske manifestacije otvore za publiku. Ko će na stadionima kontrolisati da li imate ili nemate dokaz da ste revakcinisani,

 

Za 14 dana koliko se ne bi radilo, ništa se ne bi desilo. Ta suma novca koja može da se zaradi za 14 dana zatvaranja, može da se zaradi tako što neće biti kolektivnog godišnjeg odmora leti...kad sve ovo prođe. 

 

Ali je kandidat za Nobela u pravu kada kaže da se organizuju privatne žurke, jer kafići ne rade.   

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, NMX said:

Posle svega što je AZ uradila mučenoj EU, posle svih odjebavanja za doze, blokiranje logistike, smanjivanje isporuka (evo već za Q2 imaju najavu maltene 50% manje), ne bi me čudilo da ovo malo država, jedna po jedna, uvaljuju kitu Astra Zeneci i jednu dobru vakcinu šejmuju do te mere da će na kraju svetska potražnja za istom kljoknuti. 

 

AstraZeneca jeste u januaru informisala EU da ce prepoloviti isporuke od aprila do juna zbog problema u evropskim proizvodnim pogonima. 

Ali AstraZeneca nije uvela blokadu izvoza vakcine u EU iz pogona u Indiji sto bi, kako je tada receno, nadoknadilo najavljen evropski manjak isporuka.

To se nije desilo ali se desila blokada uvoza  i to treba da ide na adresu "mucene EU" koja jos uvek nije priznala proizvodni pogon u Indiji koji je namenjen za EU trziste.

 

S druge strane, iz USA je stiglo objasnjenje da se EU ne nada u skorije vreme da ce im AZ vakcina stici iz Amerike. Cuvaju za sebe ca 30 miliona doza da im se nadje kad je budu priznali. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

 

2 minutes ago, Kronostime said:

 

Ewhsy3UWEAkL21f?format=jpg&name=900x900

 

U moju nece, makar radila sekira i psic rase Grupa Autora - istreniran da glodje sve: od postara, popa.... do Alekovih Svedoka. :default_coffee:

Uh ja bi ih primio.
Kad su bili pretposlednji izbori neka ekipa iz SNS zvani na vrata imaju spisak...
Primim ih domaćinski sednemo, kako dolikuje 🙂
Pa oni hoću li da glasam za SNS- a ja pitanje...
Oni odgovor - ja argument...
Oni argument - ja kontraargument...
Pa rakijica, pa meze, pa novi krug:
Pa oni hoću li da glasam za SNS- a ja pitanje...
Oni odgovor - ja argument...
Oni argument - ja kontraargument
Pa oni hoću li da glasam za SNS- a ja pitanje...
Oni odgovor - ja argument...
Oni argument - ja kontraargument
I tako taktika zagovaranje neprijatelja, mislim da sam  dosta duša spasio - zagovarao sam ih sat i po 🙂

  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

 

Uh ja bi ih primio.
Kad su bili pretposlednji izbori neka ekipa iz SNS zvani na vrata imaju spisak...
Primim ih domaćinski sednemo, kako dolikuje 🙂
Pa oni hoću li da glasam za SNS- a ja pitanje...
Oni odgovor - ja argument...
Oni argument - ja kontraargument...
Pa rakijica, pa meze, pa novi krug:
Pa oni hoću li da glasam za SNS- a ja pitanje...
Oni odgovor - ja argument...
Oni argument - ja kontraargument
Pa oni hoću li da glasam za SNS- a ja pitanje...
Oni odgovor - ja argument...
Oni argument - ja kontraargument
I tako taktika zagovaranje neprijatelja, mislim da sam  dosta duša spasio - zagovarao sam ih sat i po 🙂

Zadnji svedoci mi dodjose na vrata pre 2 meseca da pitaju mog oca, koji je mrtav vec 5 godina i nikad nije bio clan nijedne partije - za zakasnelu clanarinu.

LM. Moja kpija i ono iza iste je moj Svet, i molim sve aktiviste da odjebu od istog u trokoracima - da im ne bih pokazao kako to izgleda. :default_coffee:

2 minutes ago, Atreid said:

Podraska za Vesica! :thumbsup:

kcAecqy.gif

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Ne valja im Sputnik, ne valja AZ, ne valja Sinopharm, valja samo vijagra i policijski čas. Nek uživaju u policijskom času...

 

Bice Sputnjik sve mi se cini, Njemci, Francuzi i Spanci trenutno pregovaraju o proizvodnji. Italijani vec potpisali ugovor.

 

 

Unthinkable? EU considers getting a vaccine boost from Russia's Sputnik

 

By Francesco Guarascio, John Chalmers, Emilio Parodi

 

BRUSSELS (Reuters) - Publicly, the European Union has dismissed Russia’s global coronavirus vaccine supply campaign as a propaganda stunt by an undesirable regime.

 

Behind the scenes, the bloc is turning to Moscow’s Sputnik V shot as it tries to get its stuttering efforts to vaccinate its 450 million people back on track, EU diplomatic and official sources told Reuters.

 

https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-eu-vaccines-insigh/unthinkable-eu-considers-getting-a-vaccine-boost-from-russias-sputnik-idUSKBN2B70KO

Edited by Atreid
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...