Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 minutes ago, wrecktangle said:

Pitanje za ove sto su se

cipovali? Koliko je uobicajeno cekanje na drugu dozu Pfizer, Sputnik ili AZ...kineza ne bih. Imam drzavljanstvo Srb pa bih pokusao tu. Nemam licnu. 

 

Za AZ je 12 nedelja ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, wrecktangle said:

Pitanje za ove sto su se

cipovali? Koliko je uobicajeno cekanje na drugu dozu Pfizer, Sputnik ili AZ...kineza ne bih. Imam drzavljanstvo Srb pa bih pokusao tu. Nemam licnu. 

Fajzer 21 dan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pitanje za ove sto su se
cipovali? Koliko je uobicajeno cekanje na drugu dozu Pfizer, Sputnik ili AZ...kineza ne bih. Imam drzavljanstvo Srb pa bih pokusao tu. Nemam licnu. 
Nema uobičajenog čekanja nego sputnik, Kinez i Pfizer se daje tačno posle 21 dan a astrazeneka posle 12 nedelja.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Ridji said:

@Clash probaj sad da promeniš svoj glas...I uplati neku kintu na Mauricijus

Tooooo moderacijo Srbine!

Nikad bolje moderacije bilo nije.

Ona pre moderacija je ukrala 619 milona glasova a ova moderacija radi za forumase.

Ridji tigre moderatorski regiona.

Javljacu vam redovno ako neko od forumasa bude nesto pricao protiv vas.

 

  • Like 3
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wrecktangle said:

Pitanje za ove sto su se

cipovali? Koliko je uobicajeno cekanje na drugu dozu Pfizer, Sputnik ili AZ...kineza ne bih. Imam drzavljanstvo Srb pa bih pokusao tu. Nemam licnu. 

Ovde si samo naveo jednu pravu vakcinu, Sputnik. Revakcinacija je za 21 dan.

Za ove ostale vasarske secerne vodice nije ni bitno, ionako nicemu ne sluze.

  • Like 2
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Forumski CK i sluzbo pracena krsenja mera, pregled izvrsen na sirem delu centra Beograda. Primecen visok stepen samosvesti i odbrane od zaraze. Svi kafici restorani i ugostiteljski objekti kao i objekti modne konfekcije koje dokazano korona najvise napada zapecaceni. Primeceno i dokumentovano vise grupacija pretezno mladih ljudi po parkovima, nedefinisanog pola, opskurnog oblacenja sa nesumnjivo satanskim simbolima na odeci ali posto nisu u kaficima nije bilo potrebe (nazalost) za merama razbijanja skupova.

Ostali objekti gde je zadrzavanje u manjim grupama do 15minuta rade normalno, stanje redovno. Korona nije uocena posle primene metode osluskivanja disanja prisutnih.

 

Zapazen sumnjivi ugostiteljski objekat kafanskog tipa u krugu Vukovog spomenika molim nadlezne da reaguju hitnim postupkom i obaveste sluzbe za suzbijanje kriminala i korone nisam skolovan na zapadu pa sam najvise dogurao do pozicije terenskog policajca i nemam dozvolu za kontakt sa visim instancama. 

 

Do sledeceg javljanja...zivela Srbija! Napred Zvezdo. Radulovica za predsednika!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Juce isto u Francuskoj na tv kako mere nisu ucinkovite. juce , prekljuce skoro 30000 a snazne mere jos od 3 Novembra.

Tako isto ocajavanje oko novozarazenih, tesko stanje zarazenih, umiru na sve strane,.nema mesta u bolnicama pa ih nose helikopterima u druge gradove, pa cak i u Belgiju... isto kao sto i ona nasa doktorka pricala pre par dana.

Svi su dobili instrukcije da ponavljaju istu mantru.

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Juce isto u Francuskoj na tv kako mere nisu ucinkovite. juce , prekljuce skoro 30000 a snazne mere jos od 3 Novembra.

Tako isto ocajavanje oko novozarazenih, tesko stanje zarazenih, umiru na sve strane,.nema mesta u bolnicama pa ih nose helikopterima u druge gradove, pa cak i u Belgiju... isto kao sto i ona nasa doktorka pricala pre par dana.

Svi su dobili instrukcije da ponavljaju istu mantru.

 

 

Sta kazu, zasto su tolike brojke?

Link to comment
Share on other sites

Korona statistika po zemljama u 2020

 

Prva kolona predstavlja porast broja smrti u 2020 u odnosu na prosek 2011-19. Podaci su izvučeni sa wiki - vital statistics za svaku zemlju.

Druga predstavlja odnos prijavljenih korona smrti na worldometru u odnosu na "višak" umrlih 2020 u odnosu na prosek. Dakle koliko je prijavljeno smrti od korone u odnosu na porast smrtnosti zbog korone. Što je taj procenat manji kosilica je bolje radila.

Nema baš svih interesantnih zemalja jer nisu sve prijavile statistiku za 2020.

 

Albanija               29,56%          18,75%
Makedonija         25,68%          48,91%
Poljska                 21,39%          33,99%
Slovenija             21,29%          64,31%
Italija                   20,24%          59,04%
UK                       18,30%          68,37%
Belgija                 17,37%          103,33%
BIH                      17,33%          64,06%
Crna Gora           16,09%          68,00%
Holandija             15,92%          49,38%
Rumunija             15,67%          39,23%
Francuska           14,27%          79,24%
Portugal              13,91%          45,84%
Rusija                   12,77%          23,73%
Srbija                    12,59%          24,97%
Austrija                 11,89%          64,67%
Grčka                   11,62%          35,25%
Nemačka              9,05%          41,92%
Hrvatska               9,03%          83,55%
Švedska                8,22%          131,79%
Mađarska             8,04%          91,80%
Finska                   4,18%          25,44%
Danska                 3,23%          76,00%
Norveška           -0,90%         -118,48%

 

 

Ako Švedska nije imala mere i ima porast smrtnosti 8%, uz to da su svaku živu korona smrt prijavili - pitanje je šta su ove druge zemlje radile (poen za Uroša :lol_2: )

Takođe zanimljivo je gde nam se denula korona u ostalim skandinavskim zemljama? Norveška ima minus zato što im je manje ljudi umrlo 2020 nego ranije.

Srbija je u ovoj kategoriji loša, ali ne među najgorima. Uzimajući u obzir da smo imali jedan talas viška u odnosu na ostale, ovo i nije loš rezultat. Možda je onaj policijski čas uticao da ne budemo gori.

 

Što se košenja brojeva tiče Srbija očekivano solidna, ali šampion je ipak Edi Rama. Putin nije razočarao. 

Vrlo je čudna netransparentnost u Nemačkoj.

Grčki rezultati stavljaju veliki znak pitanja na smisao njihove strategije.

Mađarska pristojna u obe kategorije.

Belgija je nadrljala, ali je i sve prijavila.

 

Norveška mi je misterija - kako su uspeli da izbegnu koronu?

 

*Pogledao sam i neke šampione protiv korone - Australija, Japan, Novi Zeland - nemaju povećanu smrtnost. Tajland ima.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Juce isto u Francuskoj na tv kako mere nisu ucinkovite. juce , prekljuce skoro 30000 a snazne mere jos od 3 Novembra.

Tako isto ocajavanje oko novozarazenih, tesko stanje zarazenih, umiru na sve strane,.nema mesta u bolnicama pa ih nose helikopterima u druge gradove, pa cak i u Belgiju... isto kao sto i ona nasa doktorka pricala pre par dana.

Svi su dobili instrukcije da ponavljaju istu mantru.

 

Slavisa, tacno je, mantra se na sve strane.....ali, 26+24 je novih 50 grobova za samo 48 h, ovde u Srbiji, jedan umrli na sat? Kad tako slozite podatke, smrtnost od 1 - 3% od virusa i ne izgleda tako bezazleno. Za porodice koje su sahranile nekog jer je umro od virusa to nije mantra, to je zivot. Poznajem mladu zenu koja je zivela sa majkom, penzionerkom, od majcine penzije jer je devojka studirala uz rad, radila je sve sto mozete da zamisliti kao tezak, malo placen rad i stigla je do samog kraja studija i onda joj u Januaru umire maka. Devojka nema vise ni jedan stalni izvor prihoda, nadnice koje moze da nadje su sve redje, sve je stalo zbog epidemije. Jednoj dobroj, vrednoj mladoj zeni, vec izmucenoj, zivot je postao pretezak, beznadan. A majka joj nije umrla od raka, infarkta, mozdanog udara etcc, umrla je od necega sto i nije moralo da se dogodi.

Ako se za AIDS govorilo da je to bolest koja se uzima, COVID 19 je bolest koja se daje i dobija, bolest koja nam baca u lice izazov da cuvajuci sebe, sacuvamo druge. Zasto je to tako tesko? 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, handys said:

 

Sta kazu, zasto su tolike brojke?

Ne znam

24 minutes ago, Pletilja said:

Slavisa, tacno je, mantra se na sve strane.....ali, 26+24 je novih 50 grobova za samo 48 h, ovde u Srbiji, jedan umrli na sat? Kad tako slozite podatke, smrtnost od 1 - 3% od virusa i ne izgleda tako bezazleno. Za porodice koje su sahranile nekog jer je umro od virusa to nije mantra, to je zivot. Poznajem mladu zenu koja je zivela sa majkom, penzionerkom, od majcine penzije jer je devojka studirala uz rad, radila je sve sto mozete da zamisliti kao tezak, malo placen rad i stigla je do samog kraja studija i onda joj u Januaru umire maka. Devojka nema vise ni jedan stalni izvor prihoda, nadnice koje moze da nadje su sve redje, sve je stalo zbog epidemije. Jednoj dobroj, vrednoj mladoj zeni, vec izmucenoj, zivot je postao pretezak, beznadan. A majka joj nije umrla od raka, infarkta, mozdanog udara etcc, umrla je od necega sto i nije moralo da se dogodi.

Ako se za AIDS govorilo da je to bolest koja se uzima, COVID 19 je bolest koja se daje i dobija, bolest koja nam baca u lice izazov da cuvajuci sebe, sacuvamo druge. Zasto je to tako tesko? 

 

 

Naravno da ja ne osporavam umrle, i zao mi je svakog ko umre a nije morao. Ali zasto ovakve mantre nisu bile letos kad je bilo i po 50-60 umrlih u jednom danu? ( cak mislim da je bilo i po 100) , a mnogo manji broj zarazenih.

Samo zbog toga kazem da su mantre, ne zbog stvarnog stanja umrlih.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Naravno da ja ne osporavam umrle, i zao mi je svakog ko umre a nije morao. Ali zasto ovakve mantre nisu bile letos kad je bilo i po 50-60 umrlih u jednom danu? ( cak mislim da je bilo i po 100) , a mnogo manji broj zarazenih.

Samo zbog toga kazem da su mantre, ne zbog stvarnog stanja umrlih.

A da ih pustimo da mantraju sve u 16, dok im se ne smuci? A mi da uradimo ono sto mozemo, da nosimo maske*, peremo ruke i drzimo distancu gde god mozemo?

* KN95 maske sam nedavno otkrila, konfornije su od hirurskih, moze da se dise ispod maske, ne ubalave se posle 5 minuta,  koristim ih vise puta: kad se vratim iz grada, dobro ih isprskam alkoholom s obe strane i ostavim da se osuse. Kod nas mogu da se kupe za 45 - 50 dinara ali se isplati ako ih cuvate da se ne isprljaju i redovno dezinfikujete. Osecam se nekako sigurnije sa tom maskom. Ljubi ga majka doktor predvidja da nam maske ne ginu bar do Nove godine....

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Koliko je britanski soj stvarno smrtonosniji - ovde u NL, uz povecanje broja zarazenih, dolazi do pada broja ljudi u bolnicama, sto objasnjavaju vecim brojem zarazenih iz mladje populacije s laksim klinickim slikama (UK soj je i u NL preovladjujuci sad)

 

"The sharp rise on Friday and Saturday means there has been a 13% increase in the number of positive tests in a week. This is partly due to the 23% increase in the number of tests carried out in the week to Thursday. However, the number of hospital patients continues to decline, falling to 1,875 on Saturday, of whom 544 are being treated in an intensive care ward. That is down 22 patients on Friday, the national patient coordination centre said."

 

I  vazno:

"The rise in cases comes almost two weeks since secondary schools were allowed to open their doors again"

A i ova informacija je interesantna:

 

"Fewer people died in the first week of March than would normally be expected, according to new provisional figures from the CBS national statistics office. While at the peak of the coronavirus crisis at the end of March in 2020, 68% more people died in a week than then usual death rate, now the rate is 9% down on expected. Since mid-February this year, the CBS reckons, fewer people have died in the Netherlands than in a normal year."

"Prema prvim privremenim podacima Državnog zavoda za statistiku DZS-a, manje je ljudi umrlo u prvoj nedelji marta, nego što bi se normalno moglo očekivati. Iako je na vrhuncu krize sa koronavirusom krajem marta 2020. godine za nedelju dana umrlo 68% više ljudi nego tada uobičajena stopa smrtnosti, sada je ta stopa za 9% niža od očekivane. Od sredine februara ove godine, računa DZS, u Holandiji je umrlo manje ljudi nego u normalnoj godini."

Link to comment
Share on other sites

Broj u bolnicama se smanjuje zato sto je i u takvoj Olandiji preko milion ljudi vakcinisano makar jednom dozom, sto se pokazalo kao vrlo efikasno.

 

Samo experti da bi ostali u centru paznje jure sojeve, broje talase, smisljaju i analiziraju. A resenje je jednostvano, sto vise ljudi  sto pre vakcinisati. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U NS su vecina hospitaliziranih starije osobe. Nije zvanican info nego neka prica jutros sa zaposlenim u KCV.

Vecina vakcinisani ili prvom ili sa obe doze.

Pretpostavljaju da je kombinacija vise faktora. Slabiji imuni odgovor kod starijih, nedovoljan protok vremena od revakcinacije, opustanje i starijih i rodbine misleci da su zasticeni, verovatno i taj britanski soj da je zarazniji ali to ne znaju sigurno.

Popunjenost kreveta nije jos 100% ali je zabrinjavajuca. 
Utesno je da da za sada nisu toliko dramaticne klinicke slike ali strahuju zbog godina pacijenata.

Link to comment
Share on other sites

A da ih pustimo da mantraju sve u 16, dok im se ne smuci? A mi da uradimo ono sto mozemo, da nosimo maske*, peremo ruke i drzimo distancu gde god mozemo?
* KN95 maske sam nedavno otkrila, konfornije su od hirurskih, moze da se dise ispod maske, ne ubalave se posle 5 minuta,  koristim ih vise puta: kad se vratim iz grada, dobro ih isprskam alkoholom s obe strane i ostavim da se osuse. Kod nas mogu da se kupe za 45 - 50 dinara ali se isplati ako ih cuvate da se ne isprljaju i redovno dezinfikujete. Osecam se nekako sigurnije sa tom maskom. Ljubi ga majka doktor predvidja da nam maske ne ginu bar do Nove godine....
 

Pa nosimo maske , peremo ruke, drzimo distancu vec godinu dana.
Bake ne treba da dozvole da im život zavisi od tamo nekog (recimo Slaviše iz Tavankuta, pa neka je puta mnogo takvih), već, ako su vakcine dostupne, a kod nas su dostupne, treba da se vakcinišu a i mlađi pored njih.

Sta sam ja reko kontra baki?
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...