Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, implant said:

 

Mi "profilaktičari" inače obožavamo ovo stanje, prosto mi je super da mi dete propušta deo detinjstva i da ne mogu nigde opušteno da izlazim i viđam ljude. Baš je super kad je pust grad i tako to. Šta ti je ovo trebalo? Fora ti je na nivou : "ma znam ja Uroše, tebi se ide na koncert Dženana Lončarevića pa si zato protiv lokdauna".

Ma nije fora uopšte sve tri grupe su nezadovoljne odlukom, to nije lako postIćI. Obično mogu da artikulišem odakle nezadovoljstvo, ovaj put stvarno ne mogu. Ne zezam se uopšte. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ma nije fora uopšte sve tri grupe su nezadovoljne odlukom, to nije lako postIćI. Obično mogu da artikulišem odakle nezadovoljstvo, ovaj put stvarno ne mogu. Ne zezam se uopšte. 

 

 

A u koju grupu ti sebe svrstavaš, realista?

Link to comment
Share on other sites

Ako nesto postignete tim merama, javljajte kako!

 

Evo mi ovde imamo te mere 3 meseca (znaci bas to sto su vama uveli sad za vikend), i evo brojke ne padaju ispod 5000 nikako - danas cak porast na 6000.

 

Nemamo Crvenu jabuku i nemamo gondole, a kafici/restorani ne rade vec 4.5 meseca uopste

Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

A u koju grupu ti sebe svrstavaš, realista?

Samog sebe to je najteže. Hajde ovako kad bi mi neko ponudio da živim sledećih 20 godina u luskuznom lockdown ili da sigurno zabodem koronu i umrem u sledećoj godini bilo kad, a da živim "normalno"  - mislim da znaš šta bih izabrao.
Za sebe naravno.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

Samog sebe to je najteže. Hajde ovako kad bi mi neko ponudio da živim sledećih 20 godina u luskuznom lockdown ili da sigurno zabodem koronu i umrem u sledećoj godini bilo kad, a da živim "normalno"  - mislim da znaš šta bih izabrao.
Za sebe naravno.

 

🙂 kod tebe uvek neka preterivanja, druže. 20 godina lokdauna (koje niko nije ni spomenuo niti je to moguće) i ti na osnovu toga praviš neki izbor i kategoriju u koju sebe svrstavaš. Pusti ti to, daj ti meni odgovor na ono što sam te pitao - u kojoj si kategoriji sada, sa ovim lokdaunom koji nit smrdi nit miriše? Mislim, to i nije lokdaun, koji lokdaun traje 2 dana? Pošto kažeš da su svi nezadovoljni, daj razlog zašto si ti, sada, posle ove odluke nezadovoljan. Ako hoćeš, naravno. Evo, ja sam profilaktičar i nezadovoljan sam jer mislim da je to sve trebalo mnogo strožije, pisali smo juče zašto i šta bi bio cilj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

🙂 kod tebe uvek neka preterivanja, druže. 20 godina lokdauna (koje niko nije ni spomenuo niti je to moguće) i ti na osnovu toga praviš neki izbor i kategoriju u koju sebe svrstavaš. Pusti ti to, daj ti meni odgovor na ono što sam te pitao - u kojoj si kategoriji sada, sa ovim lokdaunom koji nit smrdi nit miriše? Mislim, to i nije lokdaun, koji lokdaun traje 2 dana? Pošto kažeš da su svi nezadovoljni, daj razlog zašto si ti, sada, posle ove odluke nezadovoljan. Ako hoćeš, naravno. Evo, ja sam profilaktičar i nezadovoljan sam jer mislim da je to sve trebalo mnogo strožije, pisali smo juče zašto i šta bi bio cilj.

Oh to je lako. Mislim da online obrazovanje ne valja ni za šta i da smo morali da nađemo način da održimo kakav takav nivo. To mi je prvo na pameti. Pauza u nastavi neće trajati za vikend, to je loše.
Ovo ostalo jeste podnošljivo, uopšte nije problem osim ljudima koji rade i zarađuju. Ove polovične mere su samo kamen oko vrata njima, dobili su zabranu nikakvu podršku od države. Užas.
To što želiš strože je legitimno, ali vidi šta @Sunshine Statepiše za zemlju u kojoj živi i gde ih je to strože dovelo. Strože mere očigledno ne donose boljitak u ovim nijansama sive kad uporađujemo holandiju i Srbiju.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, urosg3 said:

Ovi moji profilaktičari po poslu su po prvi put nezadovoljni lockdown-om. Dobili su lockdown, a nešto nisu happy kao prošli put. Hmm, pokušavam izvučem iz njih razlog što se nezadovoljni, a dobili su mnogo. Radnje ne rade, deca ne idu u školu a opet nezadovoljni.
Svaka čast Vučiću uspeo je da su svi nezadovoljni, i profilaktičari i realisti i denialisti. Nije malo.

mozda jer to vazi smo za vikend..bas me zanima sta ima smeta, prenesi..evo i ja, kao nek da kazemo profilakticar, ovo smatram idiotskim..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

mozda jer to vazi smo za vikend..bas me zanima sta ima smeta, prenesi..evo i ja, kao nek da kazemo profilakticar, ovo smatram idiotskim..

I ja ne mogu da naslutim korisnost. Samo da frustrira ljude...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, implant said:

 

🙂 kod tebe uvek neka preterivanja, druže. 20 godina lokdauna (koje niko nije ni spomenuo niti je to moguće) i ti na osnovu toga praviš neki izbor i kategoriju u koju sebe svrstavaš. Pusti ti to, daj ti meni odgovor na ono što sam te pitao - u kojoj si kategoriji sada, sa ovim lokdaunom koji nit smrdi nit miriše? Mislim, to i nije lokdaun, koji lokdaun traje 2 dana? Pošto kažeš da su svi nezadovoljni, daj razlog zašto si ti, sada, posle ove odluke nezadovoljan. Ako hoćeš, naravno. Evo, ja sam profilaktičar i nezadovoljan sam jer mislim da je to sve trebalo mnogo strožije, pisali smo juče zašto i šta bi bio cilj.

Otkud znas da nece biti 20 godina lockdowna?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

otkud ti znas da hoce...cak i ako pretpostavimo da korona potraje 20 godina, u ovakvom, ili gorem obliku, tesko da ce covecanstvo opstati 10, a ne dvadeset godina..i tu ne misli nuzno da cmo svi direkto od korone pomreti...

Edited by Harmonika
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ako nesto postignete tim merama, javljajte kako!
 
Evo mi ovde imamo te mere 3 meseca (znaci bas to sto su vama uveli sad za vikend), i evo brojke ne padaju ispod 5000 nikako - danas cak porast na 6000.
 
Nemamo Crvenu jabuku i nemamo gondole, a kafici/restorani ne rade vec 4.5 meseca uopste
Pa neki problem postoji. Mi ne znamo gde se ljudi zarazavaju, niti imamo podatke o starosnoj strukturi, što bi nam pomoglo da shvatimo neke stvari.
Pričam samo iz naše perspektive člana foruma, koji nema pristup nikakvim podacima osim javno objavljenim.
Dalje, da li ljudi postujuu mere i ne prave žurke po kućama, po ilegalnim klubovima, kakva je situacija po firmama i fabrikama?
Mnogo nepoznatih da bi mi sad rekli da ove mere ne rade jer su prosto loše. Ja mislim da nisu dovoljne i nisu prilagođene rasirenosti virusa u populaciji.
Iz toga sledi da jedino što bi moglo biti efikasno je totalno sprečavanje kontakata. Wuhan style na 6-8 nedelja. Evo, voleo bih da mi neko kaze da tako ne bi sveli zarazu na nivo od maja prošle godine.
Trubljenje o pravima i slično je glupost za takvo rešenje. Da uporedimo sa ovim sto imamo od maja 2020 do danas pa da vidimo šta je veće sranje. Gde je veći problem, u mrcvarenju ljudi i privrede godinu dana u stani kreni režimu ili rez od 6-8 nedelja? U tih mesec i po - dva može vakcinacije da se sprovodi, da se pripremi teren za otvaranje a da se zatvori ulazak u zemlju bez karantina i bez pcr testa ili potvrde o vakcinaciji.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Sunshine State said:

Ako nesto postignete tim merama, javljajte kako!

 

Evo mi ovde imamo te mere 3 meseca (znaci bas to sto su vama uveli sad za vikend), i evo brojke ne padaju ispod 5000 nikako - danas cak porast na 6000.

 

Nemamo Crvenu jabuku i nemamo gondole, a kafici/restorani ne rade vec 4.5 meseca uopste

Ok priznajem sad ste gori i od nas, a nas su otvorili donekle, rade restorani unutra sad valjda i koncerti - do 50%.

A sisli smo ispod 3k dnevno, vec negde na 2.5. Dobro mi imamo 12.5 mill a vi 17 ali ipak....i inace broj obolelih opada. Ne povecava se.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Oh to je lako. Mislim da online obrazovanje ne valja ni za šta i da smo morali da nađemo način da održimo kakav takav nivo. To mi je prvo na pameti. Pauza u nastavi neće trajati za vikend, to je loše.
Ovo ostalo jeste podnošljivo, uopšte nije problem osim ljudima koji rade i zarađuju. Ove polovične mere su samo kamen oko vrata njima, dobili su zabranu nikakvu podršku od države. Užas.
To što želiš strože je legitimno, ali vidi šta @Sunshine Statepiše za zemlju u kojoj živi i gde ih je to strože dovelo. Strože mere očigledno ne donose boljitak u ovim nijansama sive kad uporađujemo holandiju i Srbiju.

 

Znači, suštinski ti je ok, uz neke zamerke. OK. Ne razumem zašto se onda žališ na KrŠ, jesi li ti za to da se ovo malo mera podigne pa da teramo tako? Mislim, podnošljivo je najbolje čemu se možemo nadati u ovoj situaciji, meni je ovo skoro pa nepodnošljivo, zato stalno seruckam da to treba jače, brže, bolje :s_d:.

 

Što se tiče upoređivanja, ti znaš šta ja o tome mislim - donosim zaključke samo na osnovu mog okruženja vezano za zemlju u kojoj živim. Nema potrebe da ponovo ulazimo u to gde je (pametan) lokdaun dao rezultat a gde (glup) ne, sve smo to već više puta prošli. U našoje zemlji je dao rezultat prošlog proleća, to je ono što znam. U mojo firmi je letos dao rezultat rad onlajn i smanjivanje kontakata, to je ono što takođe znam sigurno. Ali od toga neće biti ništa tako da idemo kao i do sada, uz ova neka idiotska polu-zaključavanja od dva dana.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, shonke said:

Pa neki problem postoji. Mi ne znamo gde se ljudi zarazavaju, niti imamo podatke o starosnoj strukturi, što bi nam pomoglo da shvatimo neke stvari.
Pričam samo iz naše perspektive člana foruma, koji nema pristup nikakvim podacima osim javno objavljenim.
Dalje, da li ljudi postujuu mere i ne prave žurke po kućama, po ilegalnim klubovima, kakva je situacija po firmama i fabrikama?
Mnogo nepoznatih da bi mi sad rekli da ove mere ne rade jer su prosto loše. Ja mislim da nisu dovoljne i nisu prilagođene rasirenosti virusa u populaciji.
Iz toga sledi da jedino što bi moglo biti efikasno je totalno sprečavanje kontakata. Wuhan style na 6-8 nedelja. Evo, voleo bih da mi neko kaze da tako ne bi sveli zarazu na nivo od maja prošle godine.
Trubljenje o pravima i slično je glupost za takvo rešenje. Da uporedimo sa ovim sto imamo od maja 2020 do danas pa da vidimo šta je veće sranje. Gde je veći problem, u mrcvarenju ljudi i privrede godinu dana u stani kreni režimu ili rez od 6-8 nedelja? U tih mesec i po - dva može vakcinacije da se sprovodi, da se pripremi teren za otvaranje a da se zatvori ulazak u zemlju bez karantina i bez pcr testa ili potvrde o vakcinaciji.


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Pa koliko to tajnih zurki treba da bude, da bi opravdalo visemesecnih 4, 5, 6 hiljada na dnevnom nivou?

Do sad bi se svi zurkasi pozarazavali!

Holandjani si, ono sto vidim i sto znam, ljudi koji postuju ono sto im se kaze. 

 

Ponovicu opet - dok god skole i fabrike rade (jer, slozicemo se, i to su mesta gde se ljudi okupljaju), dzabe zatvarati butik od 30 kvadrata.

 

Maske, distanca, ogranicen (kontrolisan) broj ljudi, pa lagano....

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, implant said:

 

Znači, suštinski ti je ok, uz neke zamerke. OK. Ne razumem zašto se onda žališ na KrŠ, jesi li ti za to da se ovo malo mera podigne pa da teramo tako? Mislim, podnošljivo je najbolje čemu se možemo nadati u ovoj situaciji, meni je ovo skoro pa nepodnošljivo, zato stalno seruckam da to treba jače, brže, bolje :s_d:.

 

Što se tiče upoređivanja, ti znaš šta ja o tome mislim - donosim zaključke samo na osnovu mog okruženja vezano za zemlju u kojoj živim. Nema potrebe da ponovo ulazimo u to gde je (pametan) lokdaun dao rezultat a gde (glup) ne, sve smo to već više puta prošli. U našoje zemlji je dao rezultat prošlog proleća, to je ono što znam. U mojo firmi je letos dao rezultat rad onlajn i smanjivanje kontakata, to je ono što takođe znam sigurno. Ali od toga neće biti ništa tako da idemo kao i do sada, uz ova neka idiotska polu-zaključavanja od dva dana.

Suštinski je okay, prva primedba mi je da je danas za sutra, treba malo vremena dati ljudima da se isplaniraju, kad to ispuniš sve u redu.

 

6 minutes ago, shonke said:


Trubljenje o pravima i slično je glupost za takvo rešenje. Da uporedimo sa ovim sto imamo od maja 2020 do danas pa da vidimo šta je veće sranje. Gde je veći problem, u mrcvarenju ljudi i privrede godinu dana u stani kreni režimu ili rez od 6-8 nedelja? U tih mesec i po - dva može vakcinacije da se sprovodi, da se pripremi teren za otvaranje a da se zatvori ulazak u zemlju bez karantina i bez pcr testa ili potvrde o vakcinaciji.

Prvo ljudska prava nisu trabunjanje, a drugo još gore kako da radiš vakcinaciju i Wuhan style lockdown istovremo evo živ nisam da čujem to rešenje kako ljude zavariš u ulazima brenerom, a oni ti stižu na vakcinaciju. Istovremeno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Harmonika said:

otkud ti znas da hoce...cak i ako pretpostavimo da korona potraje 20 godina, u ovakvom, ili gorem obliku, tesko da ce covecanstvo opstati 10, a ne dvadeset godina..i tu ne misli nuzno da cmo svi direkto od korone pomreti...

Pa kako je krenulo izgleda da ce ovo biti dugo razlog za razne lockdowne

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Otkud znas da nece biti 20 godina lockdowna?

 

Otud što nema zemlje koja to može da izdrži finansijski. A ni stanovništvo tih zemalja ne može to da izdrži, ni na jedan način - a ni ne treba. Ako će ovo da traje 20 godina daj da priznamo poraz i da bežimo u planine, Walking Dead style i to je to. LA već i izgleda kao scena iz Walking Dead, slao mi jedan prijatelj snimke odatle pre neki dan.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

 

Otud što nema zemlje koja to može da izdrži finansijski. A ni stanovništvo tih zemalja ne može to da izdrži, ni na jedan način - a ni ne treba. Ako će ovo da traje 20 godina daj da priznamo poraz i da bežimo u planine, Walking Dead style i to je to. LA već i izgleda kao scena iz Walking Dead, slao mi jedan prijatelj snimke odatle pre neki dan.

Jedino resenje je da se ostavi kako je, da se prirodno vrsi selekcija. Bez ikakvih mera. Da mediji malo smanje dozivljaj oko apokalipticnih vesti, koje su naravno laz, kao sto je doticna gospoja izjavljivala da mrtvi leze na sve strane.

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Jedino resenje je da se ostavi kako je, da se prirodno vrsi selekcija. Bez ikakvih mera. Da mediji malo smanje dozivljaj oko apokalipticnih vesti, koje su naravno laz, kao sto je doticna gospoja izjavljivala da mrtvi leze na sve strane.

 

 

Ma tako je, šta imamo mi tu da se mešamo. Sve treba prepustiti prirodnoj selekciji, treba ukinuti i carski rez ako mene pitaš. Ne znam o kojoj gospoji pričaš, meni je čovek slao snimke iz LA sa svog telefona.

Link to comment
Share on other sites

@shonke

 

Pogledaj brojeve i u Nemackoj i u Belgiji i u Francuskoj i u Holandiji - svi su u visemesecnom lockdown-u, brojke nigde ne padaju (ja bih rekla da je sreca, pa ne rastu), ali ni ne daju neke drasticne rezultate.

 

Ja verujem da i ti, kad nesto radis na jedan nacin, pa ti to ne daje zeljene rezulatate, ne nastavljas unedogled ocekujuci da ce se nesto promeniti, vec probas drugaciji pristup.

 

Koji je to pristup - nisam pametna....mozda strozije, ali kratkotrajnije mere, pa popustanje, pa opet tako....

Link to comment
Share on other sites

Gledam u Bosnu stiglo jos 5k Astrazeneke iz Srbije. Al ne lezi vraze, ni onih prvih 5k nije potroseno jer medicinski radnici nece da se vakcinisu. U jednom zdravstvenom centru od 100 zaposlenih samo se 18 prijavilo za vakcinu. Sad gledaju kako da potrose vakcine da im ne istekne rok. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

Ma tako je, šta imamo mi tu da se mešamo. Sve treba prepustiti prirodnoj selekciji, treba ukinuti i carski rez ako mene pitaš. Ne znam o kojoj gospoji pričaš, meni je čovek slao snimke iz LA sa svog telefona.

 

Pretpostavljam da misli na ovo - direktorica Batajnice je danas izjavila da su "mrtvi na sve strane" i onda u 15 h kazu "imamo 26 umrlih"

 

Ko laze?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, implant said:

 

Ma tako je, šta imamo mi tu da se mešamo. Sve treba prepustiti prirodnoj selekciji, treba ukinuti i carski rez ako mene pitaš. Ne znam o kojoj gospoji pričaš, meni je čovek slao snimke iz LA sa svog telefona.

Sve sto vise, tj duze pokusavamo da uz mere koje ne daju razultate pobedimo virus, on ce brze evoluirati u jace varijante. U vezi izjave zene procitaj posteve od prosle noci i danas ujutro.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Pretpostavljam da misli na ovo - direktorica Batajnice je danas izjavila da su "mrtvi na sve strane" i onda u 15 h kazu "imamo 26 umrlih"

 

Ko laze?

 

Pa već smo ustanovili da naše vlasti u svojim obraćanjima u 15h lažu, sami su to priznali. Zašto bi im sada verovali? Ja bih pre verovao direktorici Batajnice, iako je to sto ona saopstava uzasno.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...