Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, John Terry said:

 

Aj dalje...

dalje, dalje.. 

nista ove brojke ne valjaju, a kuka se o skoro pa neopstojecim merama..tacno dolaze na naplatu Kopaonik, i srednje skole..a pacov Vesic bi odmah otvarao..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Apropo dece i discipline..ne znam sta d amislim, iskreno, nemam definitvan odgovor..u idealnom svetu, mi bi bili prilagodjeni ovojs ituaciji, pa se o pravima dece ne bi ni moralo diskutovati..polazim od sebe, da sam tinejdzer, i da zbog moje nepromisljenosti zarazim nekoga, ne bih sebi to nikad oprostio, ni nekog ko mi nije nista,a ne nekog bliznjeg..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Harmonika said:

Apropo dece i discipline..ne znam sta d amislim, iskreno, nemam definitvan odgovor..u idealnom svetu, mi bi bili prilagodjeni ovojs ituaciji, pa se o pravima dece ne bi ni moralo diskutovati..polazim od sebe, da sam tinejdzer, i da zbog moje nepromisljenosti zarazim nekoga, ne bih sebi to nikad oprostio, ni nekog ko mi nije nista,a ne nekog bliznjeg..

 

Po pisanju vecine ovde, vidim ja da za Srbiju nema zime u ovoj pandemiji, sa takvom etikom i moralom!

 

Svaka cast!

 

Btw, sta s tom istom decom kad idu u skolu? Taj zajednicki boravak/druzenje ne siri zarazu? 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

Kazem, to sam smao ja, mozda sam ja budala..o skolama isto ne znam sta da  mislim, treba li ih uopste drzati ili ne..sta god da kazem, ispasce da napadma necija prava..

 

Ti sad s 30 (40, 50, ...) god mozes da kazes kako bi se ponasao da se ovo sve desavalo kad si imao 12?

Imas decu tog uzrasta, pa vidis kako se ponasaju?

 

Ili je to ono sto znas da je pozeljno ponasanje, pa ces da kazes da bi se ti tako ponasao?

 

 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

..... nije proslo ni pola godine od kad ste pile kafu napolju u dvoristu?"

😍....one tamo subote, oko podne, pila sam dobru kafu sa prijateljicom na klupi u parku, milina, sunce izgrejalo, pticice svrkucu, kao da je April a ne Februar. I tako, skoro 2 h nam je trebalo da shvatimo da smo se ukocile od zime. Jos uvek se lecimo od - prehlade. P.S. Nemam pametan savet za gospodju u najboljim godinama, uzdam se u  njenu pamet i iskustvo.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Pletilja said:

😍....one tamo subote, oko podne, pila sam dobru kafu sa prijateljicom na klupi u parku, milina, sunce izgrejalo, pticice svrkucu, kao da je April a ne Februar. I tako, skoro 2 h nam je trebalo da shvatimo da smo se ukocile od zime. Jos uvek se lecimo od - prehlade. P.S. Nemam pametan savet za gospodju u najboljim godinama, uzdam se u  njenu pamet i iskustvo.

 

Ja joj nista necu naredjivati - jos uvek se brine sama o sebi, pa nema smisla da joj ja nesto naredjujem (osim vakcine - to sam objasnila zasto "mora" - otisla je, vakcinisala se)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

I sta ja njoj da kazem?

 

Sta znam, ja sam odustao od savetovanja svojih bliznjih ili bilo koga. Mogu samo da kazem da nas troje (dete ima 4 godine) iz domacinstva nismo videli nikog uzivo od marta osim na distanci od 3 metra, na ne duze od 20 minuta i sa n95 maskama. A ti koje smo videli su zenini roditelji i moja mama, svi i sami izolovani od drugih. I to okvirno jednom mesecno pod ovim uslovima. Da se vidim uzivo s drustvom/izadjem negde cekam da zavrsim dve runde vakcinacije + konstantan pad na ispod 100 dnevno. Ne bih nikad rekao nekom 'ovo moras i ti'. Ovo je prosto ono sto mi olaksava da spavam nocu i da ne mislim koga sam zarazio. Znam iz bliskog okruzenja situacije u kojima su deca samo dosla jednom kod roditelja na rucak i svi zavrsili u bolnici. Iskreno, jeftinije mi je da cekam nego da prolazim ono sto su ta deca zbog grize savesti. Ali, analogno lepoti, oprez je u oku posmatraca, pa zato ostajem samo na licnoj pripovesti, a ne opstoj preporuci/savetu/etickom imperativu.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, handys said:

 

Sta znam, ja sam odustao od savetovanja svojih bliznjih ili bilo koga. Mogu samo da kazem da nas troje (dete ima 4 godine) iz domacinstva nismo videli nikog uzivo od marta osim na distanci od 3 metra, na ne duze od 20 minuta i sa n95 maskama. A ti koje smo videli su zenini roditelji i moja mama, svi i sami izolovani od drugih. I to okvirno jednom mesecno pod ovim uslovima. Da se vidim uzivo s drustvom/izadjem negde cekam da zavrsim dve runde vakcinacije + konstantan pad na ispod 100 dnevno. Ne bih nikad rekao nekom 'ovo moras i ti'. Ovo je prosto ono sto mi olaksava da spavam nocu i da ne mislim koga sam zarazio. Znam iz bliskog okruzenja situacije u kojima su deca samo dosla jednom kod roditelja na rucak i svi zavrsili u bolnici. Iskreno, jeftinije mi je da cekam nego da prolazim ono sto su ta deca zbog grize savesti. Ali, analogno lepoti, oprez je u oku posmatraca, pa zato ostajem samo na licnoj pripovesti, a ne opstoj preporuci/savetu/etickom imperativu.

 

 

Fair enough!

 

Imas dete od 4 godine, koje jos uvek radi ono sto mu ti i supruga dozvolite.

Poenta mojih postova je da to ne ide tako (lako) kod dece nekog skolskog uzrasta - ranih teen godina.

 

Zato i kazem da o tom mogu da pisu ljudi koji imaju decu tih godina, a ne  ja (i drugi ovde bez dece) ili oni s decom od mladjom od 6/7 godina ili  starijom od 18 godina.

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Fair enough!

 

Imas dete od 4 godine, koje jos uvek radi ono sto mu ti i supruga dozvolite.

Poenta mojih postova je da to ne ide tako (lako) kod dece nekog skolskog uzrasta - ranih teen godina.

 

Zato i kazem da o tom mogu da pisu ljudi koji imaju decu tih godina, a ne  ja (i drugi ovde bez dece) ili oni s decom od mladjom od 6/7 godina ili  20 + godina.

 

 

 

Ja sam imao 15 tokom bombardovanja, ako se to racuna. Nisam nikog video 4 meseca. Kad smo se videli posle 4 meseca, bilo je kao da se nismo videli 4 dana. A tad nije bilo nacina digitalne komunikacije kao danas. Samo onaj spor net da se skine graficki drajver za tri sata. Opet, ja sam tu bio izuzetak, jer su se mnogi od tih drugara cesto vidjali izmedju sirena, igrali fudbal, basket. Za ta cetiri meseca procitao sam mnogo lepih knjiga, upoznao razne zanimljive ljude kao sto su Rastinjak, Vinston Smit, Jozef K. i drugi. Ne kazem da je iko drugi bio gresio a ja bio u pravu. To je bio moj izbor i uvek bih ga ponovio, kao i oni. To each their own.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, John Terry said:

 

Komsinica ce da dobije odgovor "Pa dodjite vi, sta cekate!". Nema veze sto to nije poenta vec je poenta kako su dozvolili da se vakcinisu oni koji nisu prijavljeni i nisu u prioritetnim grupama, a gomila prijavljenih matoraca ceka Godoa, ocigledno.

 

Nisu joj rekli da dođe. Dobila je odgovor " Budite strpljivi, dobićete SMS i mejl kada i gde da dođete".

 

Jutros je moj teča, bez poziva otišao na Sajam. Pitali su ga za poziv i rekao im je da je telefon zaboravio kod kuće 😄 -naravno, slagao je..

 

Ima 72 godine, ima hronične bolesti, prijavio se prvog dana kada je počelo prijavljivanje preko E uprave..i bilo mu je dosta čekanja.

 

Kada je ovo čula moja komšinica, odlučila je da tako uradi u Domu zdravlja 😄 Ne znam da li će ići i šta će uraditi. 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, handys said:

 

Sta znam, ja sam odustao od savetovanja svojih bliznjih ili bilo koga. Mogu samo da kazem da nas troje (dete ima 4 godine) iz domacinstva nismo videli nikog uzivo od marta osim na distanci od 3 metra, na ne duze od 20 minuta i sa n95 maskama. A ti koje smo videli su zenini roditelji i moja mama, svi i sami izolovani od drugih. I to okvirno jednom mesecno pod ovim uslovima. Da se vidim uzivo s drustvom/izadjem negde cekam da zavrsim dve runde vakcinacije + konstantan pad na ispod 100 dnevno. Ne bih nikad rekao nekom 'ovo moras i ti'. Ovo je prosto ono sto mi olaksava da spavam nocu i da ne mislim koga sam zarazio. Znam iz bliskog okruzenja situacije u kojima su deca samo dosla jednom kod roditelja na rucak i svi zavrsili u bolnici. Iskreno, jeftinije mi je da cekam nego da prolazim ono sto su ta deca zbog grize savesti. Ali, analogno lepoti, oprez je u oku posmatraca, pa zato ostajem samo na licnoj pripovesti, a ne opstoj preporuci/savetu/etickom imperativu.

 

Ti si napravio licnu kalkulaciju rizika, i posledica, i zauzeo odredjeni stav, a i imas 4godisnje dete koje nece da se iskrade da ide s drustvom kad ne gledas. S time naravno imas druge probleme, jer moras da zabavljas to dete non-stop u jako neobicnim uslovima...

Ali drugi ljudi prave drugaciju kalkulaciju rizika, i sta im je bitnije, i imaju drugaciju porodicnu situaciju, tako da tu nema samo jedan odgovor za sve, a svi oni koji ne rade su neodgovorne budale. Ono sto smatram da je sigurno neodgovorno ej ponasati se kao da virus ne postoji, sve ostalo je licna procena rizika.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, John Terry said:

Ja jos nisam video da je neko uspeo da objasni detetu skolskog uzrasta da treba da smanji kontakte. Zaista. Mislim da je to i nemoguce. Ljudi koji imaju decu skolskog uzrasta prosto moraju da zive sa rizikom da ce ih dete zaraziti.

Zenina sestricina od 14 godina je donela koronu u kucu i zarazila svastiku. 

 

Jesi nosila masku u skolu?

Jesam.

Jel ste skidali maske?

Pa jesmo na odmoru.

Pa sto ste skidali?

Pa sta ce mi maska na odmoru??!

 

Pri tom, dete generalno uopste nije glupo, ume da slusa, nije bahato, ali verujem da je i sa ostalom decom tako, svi preko 40 godina su matori, sta nama moze da se desi. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, AgroLaki said:

Zenina sestricina od 14 godina je donela koronu u kucu i zarazila svastiku. 

 

Jesi nosila masku u skolu?

Jesam.

Jel ste skidali maske?

Pa jesmo na odmoru.

Pa sto ste skidali?

Pa sta ce mi maska na odmoru??!

 

Pri tom, dete generalno uopste nije glupo, ume da slusa, nije bahato, ali verujem da je i sa ostalom decom tako, svi preko 40 godina su matori, sta nama moze da se desi. 

Ne znam, ali ti imas toliko da kazem "glup" pristup.

ne mozes osudjivati jedno dete sto je donelo koronu. Covece ili ljudi, to su deca, ne mozete im nabacivati krivicu. 

 

edit: glup pristup, mislim na to da bi jurio onog pacijenta koji je "zarazio" edardovu suprugu, bejzbol palicom. 

 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ne znam, ali ti imas toliko da kazem "glup" pristup.

ne mozes osudjivati jedno dete sto je donelo koronu. Covece ili ljudi, to su deca, ne mozete im nabacivati krivicu. 

 

edit: glup pristup, mislim na to da bi jurio onog pacijenta koji je "zarazio" edardovu suprugu, bejzbol palicom. 

 

 

Ne znam Slavisa sta da ti kazem, meni neko sa 14 godina da je rekao nosi masku, jer time ces smanjiti makar za 1%  mogucnost da dobijes bolest od koje tebi nece biti nista, a baba i deda mogu da umru, ja bih nosio. Nije to dete od 7 godina, nego od 14. 

Sto se tice Edarda, da imam pacijenta koji nece namerno da nosi masku, pokazuje srednji prst, zarazio minimum 4 ljudi i sve ostalo sto je radio, od kojih sam ''ja'' zavrsio na kiseoniku, naravno da bih ga kasnije jurio i polomio kao oblandu. 

 

Poenta je da nam je potrebna empatija, briga za starije, postovanje za medicinske radnike, a sve ovo gore nabrojano nije. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, John Terry said:

Sarlatan je popio prijavu od lekara. Drago mi je.

Šarlatan je, da se ne zaboravi glasao, kao i svi iz KrŠ za policijske vikende, trućao o Košutnjacima, Fruškim Gorama, kakio u kamere o šetnji kućnih ljubimaca i gelenderima, kao i ostala podanička struka.
Slavio najbesmislenije "mere" tipa pranje ulica cisternama ili onu sovjetsku ABHO ekipu i dezinfekcije zgrada.
Nek popije kafu sa Konom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...