Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Meni moj Garmin sat meri saturaciju konstantno izmedju 93% i 96%, retko kad mi je otišao na 97, u zavisnosti koliko spavam u tom periodu kad merim (posto ga pustim da mi meri i prati po 24 ili 48h). A treniram stalno i generalno sam u odličnoj formi.

Ustvari bio sam dok nije došao naslednik :classic_biggrin:

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Cela Južnoafrička Republika:

 

Današnja sreda: 8561 slučajeva - 16,5% pozitivnih
Prošla sreda: 1275 slučajeva - 3,6% pozitivnih

6,7 puta više slučajeva danas nego pre nedelju dana

 

Današnja sreda: 28 umrlih
Prošla sreda: 22 umrlih

27% više umrlih danas nego pre nedelju dana

 

Najpogođenija provincija Gauteng:

 

Današnja sreda: 6168 slučajeva
Prošla sreda: 1018 slučajeva

6,1 puta više slučajeva danas nego pre nedelju dana

 

Sve provincije imaju rast broja slučajeva, najbolja ima "samo" dupliranje, dok se kod ostalih faktor uvećanja kreće od 5,4 do 14,4 puta.

 

FFiY4lmXwAMm99t?format=jpg&name=large
https://twitter.com/nicd_sa/status/1466089777938280452

 

FE-VwcJXoAQTuVc?format=jpg&name=large
https://twitter.com/nicd_sa/status/1463553064648982533

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, urosg3 said:

Brate ja ću da se zabrinem ako ti nekad prijaviš neke simptome 🙂
 

 

I ja sam poceo da se zabrinjavam ::)

 

Pisao sam da mi ponekad zuji u glavi ( usima ).

Ne cesto.

Pa onda da ponekad imam bol u ledjima.

i tako...

Edited by Tomiprunet
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

 

Antigen, PCR?

Radjeni koji dan od pojave simptoma? Da li si ponovio test?

 

Mislim, u NL si, isti ti je vrag i da si pozitivan - sedi kuci, dok ti se ne slosi toliko, da moras da zoves hitnu.

 

Success!

Čini mi se drugi dan da je bio od pojave simptoma.

 

Doktor me danas lepo utešio da mu se javim ako krenem da se gušim. 😁

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Haklberi said:

Čini mi se drugi dan da je bio od pojave simptoma.

 

Doktor me danas lepo utešio da mu se javim ako krenem da se gušim. 😁

 

😄

Tako je i meni prijateljica Holandjanka, doktorica, prosle godine kad sam imala covid, pa mi uz pozitivan rezultat poslali info da se javim lekaru ako sam jako lose - pitam je kako cu znati, kaze:"Znaces, veruj mi!"

 

Btw, drugi dan od simptoma je relativno rano za test, u vecini slucajeva

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Sunshine State said:

Ako se covek dobro oseca, zasto bi se opterecivao merenjem saturacije?

Kao i pritisak, saturacija nije "uklesana u kamenu", varira u zavisnosti od mnogo faktora.

 

Ma kao sto sam napisao, samo sam im digao tenziju time sto sam im odneo aparat da imaju pri ruci, pa mere 3x dnevno, a da nije merio mislio bi da je pregurao i bio opusten... 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AgroLaki said:

Ma kao sto sam napisao, samo sam im digao tenziju time sto sam im odneo aparat da imaju pri ruci, pa mere 3x dnevno, a da nije merio mislio bi da je pregurao i bio opusten... 

 

"Put do pakla poplocan je dobrim namerama"

 

Ne sekiraj se, sutra ce na kontrolu, pa ce biti jasnije; ako se on oseca ok, ne vidim razlog za brigu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Haklberi said:

Čini mi se drugi dan da je bio od pojave simptoma.

 

Doktor me danas lepo utešio da mu se javim ako krenem da se gušim. 😁

Kod nas bi te bato vec hospitalizovali. 😄

 

Imam koleginicu iz Holandije, 32 godine, rodila dete prosle godine pa imala koronu, bila u bolnici kad joj je postalo bas lose. :-[ Nije cula za D Dimer, niko joj nista nije rekao... A u to vreme meni niko jos nije bio bolestan od blizih, ni ja, a znao sam sve o bolesti, S proteinu, protokolu lecenja, terapiji, saturaciji, pronizonu, deksametazonu, posle bolesti sta i kako... 😄 

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Sunshine State said:

Btw, drugi dan od simptoma je relativno rano za test, u vecini slucajeva

Mislio sam sutra da odem da uradim PCR. Mada svakako mi sve jedno. 

 

1 minute ago, AgroLaki said:

Kod nas bi te bato vec hospitalizovali. 😄

Sigurno🤣 šta znam meni su ok oni što se tiče zdravstva, ne guraju ni odraslima ni deci antibiotike i to mi je super.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Haklberi said:

Sigurno🤣 šta znam meni su ok oni što se tiče zdravstva, ne guraju ni odraslima ni deci antibiotike i to mi je super.

Ja ne znam kako tolerišu takvo neodgovorno ponašanje pacijenti. Ovde se brale načekaš da stigneš kod lekara najmanje što može je da ti napiše hemomicin 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ja ne znam kako tolerišu takvo neodgovorno ponašanje pacijenti. Ovde se brale načekaš da stigneš kod lekara najmanje što može je da ti napiše hemomicin 🙂

Pa hemomicin se podrazumeva, mora jos nesto da se pridoda. 😄

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ma ti mora da si već imao virus samo je prošlo bez simptoma. Možda sam i ja. Pre jedno nedelju dana me iz čista mira dva, tri dana boleli misići u oba ramena. Možda je bio kovid, ko zna.

Čuti dok nije išijas, majkemi ja bih menjao išijas za tri omikrona, omrona, makrona, kako se već sad zove...

Inače ovaj flight ban retko uspešna strategija da ne uspe u načelnom cilju, a da istovremeno iznervira zavidan broj ljudi.

1 hour ago, Tomiprunet said:

 

I ja sam poceo da se zabrinjavam ::)

 

Pisao sam da mi ponekad zuji u glavi ( usima ).

Ne cesto.

Pa onda da ponekad imam bol u ledjima.

i tako...

Zvekni za ta leđa jedan booster Fajzera i ide sreća, sreća radost 🙂

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ma ti mora da si već imao virus samo je prošlo bez simptoma. Možda sam i ja. Pre jedno nedelju dana me iz čista mira dva, tri dana boleli misići u oba ramena. Možda je bio kovid, ko zna.

Ne znam. Prosli put u Decembru kad su mi brat, i njegova supruga kao i jos nekoliko rodjaka i prijatelji imali covid. Ja se testirao brzim testom, pa dva puta pcr testom, pa vadio krv za antitela na ona ako sam nekada vec prelezao i ako sam zarazen, i sve negativan. Posle sam primio dva fajzera, pa sad ne znam da li sam se u medjuvremenu zarazio ili nesto, nisam bio u kontaktu nisakim ko je imao bar neki simptom, jedino sad ovaj prijatelj, ali on se nije hteo testirati. No proslo ga je.

Link to comment
Share on other sites

Jedan sekvenciranjem potvrdjen slucaj omikron soja u Dizeldorfu. Covek dosao iz JA 21.11., 25.11. dobio simptome, testirao se i bio pozitivan (tad je stigla vest o postojanju omikron soja u JA). Uocili indicije da je mozda delta varijanta, pa ga ponovo testirali 27.11. za sekvenciranje. No tada nije bilo dovoljno virusa za propisno sekvenciranje, te su ga jos jednom testirali 29.11. i potvrdili da je omikron. U JA je taj covek imao kontakt s jednom osobom koja je u medjuvremenu bila pozitivna na omikron varijantu. U Nemackoj je imao 6 kontakata koji su svi u karantinu, ali su otisli u karantin tek valjda 26.-27.11. Svi su vakcinisani i trenutno nemaju nikakve simptome, a testiraju ih ucestalo (pretpostavljam u razmaku od 1-2 dana).

 

jos jedna osoba je sumnjiva, covek doleteo 28.11., imao negativan PCR test pre leta, ali tokom leta razvio lagane simptome. PCR test koji je specijalizovan za omikron varijantu je 1.12. bio pozitivan. Valjda sad uzorak ide na sekvenciranje.

 

U jednom mestu na granici s Holandijom 7 sumnjivih slucajeva: 2 para koja su se vratila iz JA i njihove 3 kontakt osobe. Svi su u karantinu a uzorci su u laboratoriji na sekvenciranju. I u jos jednom mestu ima jedan sumnjiv slucaj.

 

U Essenu su imali 2 sumnjiva slucaja, ali se ispostavilo da je, kazu, u pitanju "posebna forma delta varijante" - sta god to znacilo.

 

Sve osobe koje stizu iz JA, Bocvane, Svazilanda, Lesota, Malavija, Mozambika, Namibije i Zimbabvea idu obavezno u 14 dana karantin (cak i ako su potpuno vakcinisane ili prelezale covid u poslednjih 6 meseci). Sve osobe koje su od 16.11. stigle iz ovih zemalja se mole da se jave na testiranje i da prijave kontakte.

Link to comment
Share on other sites

 

Prikazali reportazu s intenzivne: jedan covek 64 godina star, nije se vakcinisao, zarazio se, prosle sedmice ga intervjuisala tv ekipa, rekao da se u principu dobro osecao, samo da je imao problema s disanjem i da smatra da ce sve biti u redu i da nije pogresio sto se nije vakcinisao. no, za par dana se odjednom drasticno pogorsalo stanje i u medjuvremenu je umro.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

 

Prikazali reportazu s intenzivne: jedan covek 64 godina star, nije se vakcinisao, zarazio se, prosle sedmice ga intervjuisala tv ekipa, rekao da se u principu dobro osecao, samo da je imao problema s disanjem i da smatra da ce sve biti u redu i da nije pogresio sto se nije vakcinisao. no, za par dana se odjednom drasticno pogorsalo stanje i u medjuvremenu je umro.

 

To lici na scenario s pocetka pandemije (i usput zato nije lose reagovati kad se spusti saturacija): covek ne oseca probleme, ali organi dobijaju sve manje i manje kiseonika. U zavisnosti od drugih faktora, oni to kompenzuju neko vreme i tokom te kompenzacije covek ne mora osecati nista (ili jako blage simptome koje ne smatra ozbiljnim). Medjutim, kad se predje neki prag, organi vise ne mogu da kompenzuju, ali onda vise nista ne ide postepeno, vec nepovratni krah.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...