Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@erwin

 

Pitanje za tebe, pošto si baš dobar u ovim brojevima.

 

 

Utiska sam da je Izrael lošije prošao sa deltom nego UK.

Ovo govorim čisto odokativnom metodom na worldometeru.

 

Poređenjem grafika smrtnosti vidi se da je pik smrtnosti u:

UK pao na 35%-45% u odnosu na nevakcinisani period.

A izrael je na 60%-70%.

 

Ja bih zbog toga ipak bio sklon da AZ smatram efikasnijom od Fajzera.

Još jednom: ovo govorim odokativno - šta vidim na graficima.

 

Ima sad jedan novi disklejmer u svemu: AZ se davala na veću razliku, pa je zbog toga možda i držala bolju zaštitu u posmatranom periodu.

 

 

 

 

PS za brojeve: Ipak ćemo napasti desetku 😀

Plašim se da će doći momenat kada će ipak uvesti neke mere, realno smo još uvek na obroncima leta...

Edited by CheshireCat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

mislim napamet da je 26292 isto državni rekord u jednom danu.

 

Nije, imali smo 14.9. ove godine 27.927 testiranih.

 

9 minutes ago, CheshireCat said:

Utiska sam da je Izrael lošije prošao sa deltom nego UK.

Ovo govorim čisto odokativnom metodom na worldometeru.

 

Razlozi su to što je Izrael vrlo rano vakcinisao najveći deo populacije pa je efekat gubitka zaštite od zaražavanja pre nastupio i to što se povećavanjem razmaka između doza povećava efikasnost vakcina (uz opasnost da ljudi nastradaju u periodu dok čekaju drugu dozu, zato su i skratili sa 12 na 6 nedelja kad je delta stigla).

 

2hs05I3.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=People+fully+vaccinated&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=ISR~GBR

Edited by erwin
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, CheshireCat said:

Ja bih zbog toga ipak bio sklon da AZ smatram efikasnijom od Fajzera.

Kada je rec ok UK zaboravljas da je tamo sasvim solidan broj vakcinisan I vakcìnom Moderna, koja se pokazala efikasnijom (nesto malo, ali ipak to na apsolutne brojeve ostavlja ozbiljnu razliku) protiv delta varijante, a usput broj AT kod ljudi vakcinisanih Modernom najsporije opada. 

Inace, I meni je wow efekat kad vidim kako u UK uspevaju da odrze nisku smrtnost s obzirom na svakodnevni broj novih infekcija.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Akiro said:

Već proverio pre koji dan, nema ih više. Zato smo i hteli pre vremena booster. Suprugi pali sa 2,698 na 20,8, meni pali sa 1,050 na 3,7. Donja granica zaštite je 50+. 

Jeste li napomenuli u labu da vam rade AT na S protein? Ovo je bas drastican pad, skoro pa neverovatno, po svim ovim grafikonima koje nedeljama unazad vidimo, vasi rezultati ozbiljno odstupaju od nekog proseka.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

Današnji utorak: 8467 novozaraženih osoba na 26.292 testiranih, tj. 32,2% pozitivnih
Utorak pre 7 dana: 7232 novozaraženih osoba na 25.014 testiranih, tj. 28,9% pozitivnih

 

1235 više pozitivnih na 1278 više testiranih.

 

Brže, jače, bolje!!! 💪

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, CheshireCat said:

@erwin

 

Pitanje za tebe, pošto si baš dobar u ovim brojevima.

 

 

Utiska sam da je Izrael lošije prošao sa deltom nego UK.

Ovo govorim čisto odokativnom metodom na worldometeru.

 

Poređenjem grafika smrtnosti vidi se da je pik smrtnosti u:

UK pao na 35%-45% u odnosu na nevakcinisani period.

A izrael je na 60%-70%.

 

Ja bih zbog toga ipak bio sklon da AZ smatram efikasnijom od Fajzera.

Još jednom: ovo govorim odokativno - šta vidim na graficima.

 

Ima sad jedan novi disklejmer u svemu: AZ se davala na veću razliku, pa je zbog toga možda i držala bolju zaštitu u posmatranom periodu.

 

 

 

 

PS za brojeve: Ipak ćemo napasti desetku 😀

Plašim se da će doći momenat kada će ipak uvesti neke mere, realno smo još uvek na obroncima leta...

 

 

 .

 

Razlika izmedju Izraela i  UK su ogranicenja..

 

Izrael  je poostrio mere...a UK je na preko 20 000 u julu skinula ogranicenja, i bukvalno produzila talas, i po meni uradili su odlicnu stvar, jer se ovo nece zavrsiti tako sto cemo da se bodemo na svakih 6 meseci, sa neizvestnim krajem...

 

P.S. UK ima najbolju statistiku, i ne znam zasto ovde ne mogu nijedan grafikon da okacim..

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, erwin said:

Nakon prethodnog izveštaja engleskog zdravstva bilo je spekulacija da je AstraZeneka efikasnija posle 4 meseca jer je Fajzerova efikasnost brže padala, ali s novim podacima ispostavilo se da one nisu osnovane.

 

Inače, još je premalo je podataka tj. slučajeva da bi se bilo šta relevantno zaključivalo za mlađe od 65, vakcine su previše efikasne, a i hospitalizacije i smrti su daleko manje u tim starosnim grupama pa statistički značajnih zaključaka nema.

 

 

I od mene veliki :Hail: za tvoj doprinos ovoj temi.

Imam malu dopunu ovde. U Svedskoj upravo danas objavljeno najnovije istrazivanje radjeno na uzorku od 2000 ljudi zaposlenih u zdravstvu, dakle uzrast radno sposobnog stanovnistva. Sedam meseci nakon druge doze, broj antitela je u proseku opao za oko 85% za Fajzer, a za AZ jos vise (ne kazu koliko). Znaci, ne izgleda bas dobro.

E sad, posto se radi o ljudima kojima je proslo 7 meseci od druge doze, cenim da se radi o onima koji su prvi dobijali vakcinu, u februari, istovremeno kad i oni najstariji, sto dalje znaci da su drugu dozu dobijali tri nedelje nakon prve. Mi ostali smo krenuli znatno kasnije i drugu smo dobijali 6 nedelja nakon prve. Mozda i to igra neku ulogu.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Kronostime said:

Zasto mi se ti i @RatzenStadt javljate u kartama?

 

-,dobar decko

- nije agresivan

- od dobre  Vamilije

- Nemo` se femkas k`o seoska mlada - sobali to!:s_d:

:default_coffee:

 

Daj bre generacijo moja, on je dobar dečko, ali je mnogo mlađi od mene..gde se samo seti da nas spojiš :)))

 

@Eddard ja nisam zaboravila @wwww

 

***

 

Sad ozbiljno..Ova današnja kovid statistika je strašna. Ne mogu da verujem da se KrŠ ne sastaje i ne donosi bar jednu novo-stare mere- bez publike na stadionima i ograničen broj ljudi na svadbama i sahranama.

 

Kovid propusnice već kasne i ne znam da li je sada potrebno da ih uvode.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devojka Luke Razića said:

 

Daj bre generacijo moja, on je dobar dečko, ali je mnogo mlađi od mene..gde se samo seti da nas spojiš :)))

 

@Eddard ja nisam zaboravila @wwww

 

***

 

Sad ozbiljno..Ova današnja kovid statistika je strašna. Ne mogu da verujem da se KrŠ ne sastaje i ne donosi bar jednu novo-stare mere- bez publike na stadionima i ograničen broj ljudi na svadbama i sahranama.

 

Kovid propusnice već kasne i ne znam da li je sada potrebno da ih uvode.

On dobar, ti dobra.... to je bitno!

Nemo se femkas! :s_d:

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 
Daj bre generacijo moja, on je dobar dečko, ali je mnogo mlađi od mene..gde se samo seti da nas spojiš :)))
 
[mention=3]Eddard[/mention] ja nisam zaboravila [mention=34]wwww[/mention]
 
***
 
Sad ozbiljno..Ova današnja kovid statistika je strašna. Ne mogu da verujem da se KrŠ ne sastaje i ne donosi bar jednu novo-stare mere- bez publike na stadionima i ograničen broj ljudi na svadbama i sahranama.
 
Kovid propusnice već kasne i ne znam da li je sada potrebno da ih uvode.
Za početak bi bilo dovoljno da se sprovode postojeće mere koje obuhvataju nošenje maski u javnom prevozu i ostalim zatvorenim prostorima.

Danas stojim na semaforu u Nemanjinoj ulici, naiđe tramvaj a unutra možda petoro sa maskom.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CheshireCat said:

 

Plašim se da će doći momenat kada će ipak uvesti neke mere, realno smo još uvek na obroncima leta...

Mogli bi negde krajem nedelje početkom sledeće da zakažu KrŠ i da uvedu meru kažnjavanja pravnih lica ko ne drži dezobarijeru na ulazu. Ili nešto slično po bitnosti. Jer ipak je Vođa zakazao izbore, u tom setup nema mesta za nešto ozbiljnije.

Mada nešto se mislim, zalihe `rane, zalihe diklofenaka (jbg i IM i tablete) duvana. džebane, laptop pod mišku i palimo na Kosmaj. nek nekog drugog uvaženi dr Kon zatvara i broji mu kad sme da šeta kuče u toku dana. Mene bogami drugi put neće da nahvata, ovaj som zna za bućku.

p.s. u četvrtak The Starija Princeza i žena odoše na Fajzera 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da ovde nema vise govora o nekim ostrijim merama. Eventualno da se masovni dogadjaji otkazu.

 

Izvinjavam se na vulgarnosti, ali ljude jednostavno boli kurac i to je to.

 

Ko je hteo vakcinisao se i ima bar koliku toliku zastitu, cak je sada dosta ljudi stiglo na red i za trecu dozu. Ove ostale boli uvo i jebiga.

 

Deo ljudi ce sigurno da nastrada kao kolateralna steta zbog antivaksera.

 

Stariji moraju mnogo vise da paze sada kada je zaraza svuda, a trebalo bi da se poradi i na dodatnoj edukaciji. Cesto vidjam starije ljude koji i na ulici nose masku, ali nose neku hiljadu puta nosenu najobicniju hirursku. Barem nekako da im se i objasni da makar korsite kn 95 i da ih relativno cesto menjaju. Jer ova istanjena hirurska im nece mnogo pomoci.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...