Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, Tomiprunet said:

Nema nacemu.

Ja tebe razumem u potpunosti, sve je to ok, dok ti bas ne treba, ili ne bude trebalo. Birokratija je takva da ce ti uvek naci nacin da nesto uradis a za sve zarad jer si primoran. Ok kod nas u Srbiji jos nisi primoran da se vakcinises. Ali na zapadu je to vec druga prica, barem kako sam stekao utisak iz komentara sa foruma. Npr meni niko ne trazi sertifikat kad idem u samoposlugu, niti kad ulazim u apoteku. Trazili su prijatelju kad je usao da zakaze neki pregled u poliklinici, on ga nije imao kod sebe ali su ga pustili unutra bez sertifikata, tj dokaza. Znaci ako ti bas ne treba i ako nisi onaj koji ne moze bez muzeja, i tako tih nekih manifestacija onda se i ne moras vakcinisati. Jer bez muzeja se moze a mozda si ih vec i video kad je bilo ono vreme bez pandemije, pa ne moras bas svaki dan ici u uzej jedan te isti. Koncerti, mos mislit odes tamo u guzvu, zadimljeno, sparina, zagusljivo, umres bez vazduha. lepo sedis kuci uz TV i HIFI i gledas koncert ko gospodin covek. Bas ako ti treba da odes kod doktora, mozes se izreskirati za 20evra pcr test ( barem je ovde toliko u FR, a mozda i 30 ne secam se bas ). Sve u svemu kad pogledam bas ti ni nije potrebna vakcinacija nesto posebno za ove svakodnevne normalne aktivnosti. Vise je to propaganda pre medija. 

Ovo pisem kao realno stanje na terenu, za ona mesta i delove grada gde sa ja krecem kad sam u Francuskoj. 

 

znaci da sumiram ovaj moj post, moze ali ne mora da znaci. Ako razumes.

Inace, pored muzeja, sopinga, koncerata, gledanja TV u miru doma svoga postoji i neka sirotinja koja mora izaci iz kuce i baviti se nekim poslom, pa ono, bilo bi im lakse da je koji procenat vise vakcinisanih. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Clash said:

Ovo mi se svidja, znaci ponovo pricamo koja je najbolja vakcina. 
Dakle….

 

Pa evo možemo malo o tome.

 

Ovde su dostupni broj vakcinisanih i nevakcinisanih u KG, broj zaraženih po vakcinalnom statusu i udeli vakcina među zaraženim vakcinisanima:

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/ekskluzivno-blic-objavljuje-rezultate-prvog-istrazivanja-o-delta-soju-u-srbiji-koliko/9t2k3lf

 

Ovde su dostupni udeli vakcina u državi:

https://www.cins.rs/broj-vakcinisanih-u-srbiji-gde-se-i-koliko-ljudi-vakcinisalo/

 

Kad se to malo preračuna i uz pretpostavku da kragujevačka raspodela nije mnogo različita od državne i da se udeli vakcina nisu puno promenili od 1.6. kad su oni pravili prosek do 21. jula od kad je raspodela na CINS-ovom sajtu (broj vakcinisanih se u tom periodu povećao samo za 18%), dobijaju se sledeće efikasnosti protiv zaražavanja:

 

Fajzer 91% (6,8% udela u zaraženima koji su vakcinisani pri 22% udela u vakcinisanima)

Sinofarm 66% (71,4% udela u zaraženima koji su vakcinisani pri 62,2% udela u vakcinisanima)

Sputnjik V 63% (13,6% udela u zaraženima koji su vakcinisani pri 10,8% udela u vakcinisanima)

AstraZeneka 51% (8,3% udela u zaraženima koji su vakcinisani pri 5% udela u vakcinisanima)

Opšta efikasnost vakcina 70% (33,2% udela vakcinisanih zaraženih među svim zaraženim pri 62,5% udela vakcinisanih u celoj populaciji)

 

 

Edited by erwin
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Slavisa, secas se svrhe kolektivnog imuniteta?

 

Mislim, ne moras se ti druziti i ici u muzej, ali zivot, kakav smo nekad znali, bi trebalo da nam se vrati....a kao sto vidimo, to se desava u drzavama u kojoj je veliki broj vakcinisanih.

 

Nemojte biti sebicni!

Nisam ja sebican. Vec pisem kao jedan prosecan gradjanin Francuske, iako to nisam.

Kad gledam iz perspektive mene kao iz Srbije, i vakcine i sertifikata, koji ce. mi to sve kad i onako moram imati negativan test ako hocu u tolaet u Holandskom restoranu? Razumes moju poentu?

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Clash said:

Sokole, idi ti da ti sibnu jedan Sputnik.

Samo kazi da sam te ja poslao.

Najbolji odnos cena - kvalitet.

Ja sam danas bio za treću dozu nego nestao im Fajzer, i onda sam zbog tebe pitao da li ima Sputnik, ili AZ, pa ni to nisu imali :lol_2:

 

Kažu najverovatnije sutra dobijaju Fajzer, javiće telefonom, danas je stigla redovna isporuka od 100,000 doza.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Clash said:

Inace, pored muzeja, sopinga, koncerata, gledanja TV u miru doma svoga postoji i neka sirotinja koja mora izaci iz kuce i baviti se nekim poslom, pa ono, bilo bi im lakse da je koji procenat vise vakcinisanih. 

Pa sad stvarno ne znam da li kasirka u karfuru mora biti vakcinisana da bi mogla raditi. Pitat cu sledeci put kad budem isao. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Slavisa, secas se svrhe kolektivnog imuniteta?

 

Mislim, ne moras se ti druziti i ici u muzej, ali zivot, kakav smo nekad znali, bi trebalo da nam se vrati....

Lako je tebi kad je kod tebe (uz neznatne razlike) normalno stanje kao ovde ono što je prošlog proleća bilo "vanredno stanje". Ja bih to da mi se vrati, ako može :lol_2:  

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, erwin said:

 

Pa evo možemo malo o tome.

 

Ovde su dostupni broj vakcinisanih i nevakcinisanih u KG, broj zaraženih po vakcinalnom statusu i udeli vakcina među zaraženim vakcinisanima:

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/ekskluzivno-blic-objavljuje-rezultate-prvog-istrazivanja-o-delta-soju-u-srbiji-koliko/9t2k3lf

 

Ovde su dostupni udeli vakcina u državi:

https://www.cins.rs/broj-vakcinisanih-u-srbiji-gde-se-i-koliko-ljudi-vakcinisalo/

 

Kad se to malo preračuna i uz pretpostavku da kragujevačka raspodela nije mnogo različita od državne i da se udeli vakcina nisu puno promenili od 1.6. kad su oni pravili prosek do 21. jula od kad je raspodela na CINS-ovom sajtu (broj vakcinisanih se u tom periodu povećao samo za 18%), dobijaju se sledeće efikasnosti protiv zaražavanja:

 

Fajzer 91% (6,8% udela u zaraženima koji su vakcinisani pri 22% udela u vakcinisanima)

Sinofarm 66% (71,4% udela u zaraženima koji su vakcinisani pri 62,2% udela u vakcinisanima)

Sputnjik V 63% (13,6% udela u zaraženima koji su vakcinisani pri 10,8% udela u vakcinisanima)

AstraZeneka 51% (8,3% udela u zaraženima koji su vakcinisani pri 5% udela u vakcinisanima)

Opšta efikasnost vakcina 70% (33,2% udela vakcinisanih zaraženih među svim zaraženim pri 62,5% udela vakcinisanih u celoj populaciji)

 

 

Pa da i ovde se vidi ako dodamo +\- koeficijent, i timski index korisnosti da je Sputnik najbolji.

Hvala kolega

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

Nisam ja sebican. Vec pisem kao jedan prosecan gradjanin Francuske, iako to nisam.

Kad gledam iz perspektive mene kao iz Srbije, i vakcine i sertifikata, koji ce. mi to sve kad i onako moram imati negativan test ako hocu u tolaet u Holandskom restoranu? Razumes moju poentu?

 

 

Ne razumem, zato sto kad bismo i kod nas i u Holandiji i Francuskoj, itd, dostigli tih danskih 80 %, bilo bi ovako:

 

The return to normality has been gradual, but as of Friday, the digital pass — a proof of having been vaccinated — is no longer required when entering night clubs, making it the last virus safeguard to fall.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

Pa sad stvarno ne znam da li kasirka u karfuru mora biti vakcinisana da bi mogla raditi. Pitat cu sledeci put kad budem isao. 

Mislim da poenta nije u tome da li postoji obaveza da bude vakcinisana, već u činjenici da upravo ta kasirka nema mogućnosti da radi od kuće i da mora da dođe na svoje radno mesto gde je u kontaktu i sa vakcinisanim i nevakcinisanim i nems mogućnosti da se zatvori u kući. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Milenko Puzigaca said:

Lako je tebi kad je kod tebe (uz neznatne razlike) normalno stanje kao ovde ono što je prošlog proleća bilo "vanredno stanje". Ja bih to da mi se vrati, ako može :lol_2:  

LOL, ja tebe skroz podrzavam u tvom samotluku, jer i ja volim da uzivam u samotluku.

Pre koji dan sam narucio 3 kg kafe u zrnu za espreso kafu, i slikao se sa ta tri paketa kafe. Posaljem kuci na viber sliku . Kazu oni aaa tamo primas goste a kad si u Tavankutu ne . Ja kazem da je ta kafa za godinu dana i da ovde ne primam goste, tj niko mi ne dolazi. A da ja kad sam u Tavankutu idem kod drugih u goste da ne bi opterecivao njih da dolaze kod mene .

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Prema podacima iz spomenutog Blicovog članka inače proizlazi da je efikasnost vakcina protiv hospitalizacije oko 80%, a protiv vrlo teških oblika bolesti (intenzivna nega ili respirator) oko 90%.

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne razumem, zato sto kad bismo i kod nas i u Holandiji i Francuskoj, itd, dostigli tih danskih 80 %, bilo bi ovako:

 

The return to normality has been gradual, but as of Friday, the digital pass — a proof of having been vaccinated — is no longer required when entering night clubs, making it the last virus safeguard to fall.

Pa ni u Francuskoj nisu tako losi rezultati u poslednje vreme. To je poenta da digital pass ti ne vredi ako odes iz Francuske u Holandiju. Ne znam ako odes u Dansku.

1 minute ago, tomas.hokenberi said:

Mislim da poenta nije u tome da li postoji obaveza da bude vakcinisana, već u činjenici da upravo ta kasirka nema mogućnosti da radi od kuće i da mora da dođe na svoje radno mesto gde je u kontaktu i sa vakcinisanim i nevakcinisanim i nems mogućnosti da se zatvori u kući. 

Mislim da poenta nije u tome, i mislim da one ne idu svakako na prisliu na posao, verovatno da se svaka vakcinisala koja je zelela, a ona koja nije nije.  Stvarno ne znam, mislim tako jer ako vec nema zabrane tj skeniranje qr kodova ili trazenje negativnog testa prilikom ulazka u prodavnicu da ni njih nisu uslovili da rade 

2 minutes ago, erwin said:

Prema podacima iz spomenutog Blicovog članka inače proizlazi da je efikasnost vakcina protiv hospitalizacije oko 80%, a protiv vrlo teških oblika bolesti (intenzivna nega ili respirator) oko 90%.

Kad ne bi sve pozitivne slali u bolnice efikasnost bi bila i preko 100%

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, erwin said:

Prema podacima iz spomenutog Blicovog članka inače proizlazi da je efikasnost vakcina protiv hospitalizacije oko 80%, a protiv vrlo teških oblika bolesti (intenzivna nega ili respirator) oko 90%.

ne bih da rušim sneška ali opasno liče procenti na opštu populaciju pre vakcine. Vrlo vrlo slično.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Obrazovanje se stiče u školi, ne na forumu. Forumi služe za diskusiju, eventualnu  razmenu (suprotstavljenih) mišljenja. Može se saznati i čuti nešto novo ili manje poznato ali svejedno forumi, tviter, fejsbuk, njuz portali, infotainment portali i slično nisu mesta na kojima se obrazuje i stiču pouzdana znanja ili informacije. Ovde možeš pročitati mišljenja i stavove forumaša koji mogu, a ne moraju, biti utemeljeni na činjenicama.

Problem je, kao što je već više puta pomenuto, što ti očekuješ da te ovde neko ubedi u određeni stav po pitanju vakcinacije. 

Nije jasno šta i kako ti očekuješ da pročitaš ovde, a da ima smisla i da je  u saglasnosti sa modernom naukom i medicinom, a da već nisi mogao da pročitaš na sajtu SZO ili sličnih organizacija.

 

Npr: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/different-vaccines/how-they-work.html

Ili https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/facts.html

Ili https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/different-types-of-covid-19-vaccines/art-20506465

Ili https://www.nhsinform.scot/covid-19-vaccine/the-vaccines/how-the-vaccines-work

Da bi filtrirao informacije dovoljno je da koristiš samo informacije sa sajtova akreditovanih medicinskih fakulteta i zvaničnih institucija.

I nije neophodno da baš sve razumeš. Nije moguće svako znanje banalizovati na nivo na kome će gs svako razumeti bez bilo kakvog stručnog predznanja.

Kada bi za svaki proizvod koji koriste antivakseri i vakcinoskeptici zahtevali da im se objasni kako tačno funkcioniše i da ih neko "ubedi" kao za vakcine onda bi 99.9999% moralo da odustane npr. od upotrebe mobilnih telefona i računara pošto u suštini nema pojma o osnovnim principima njihovog rada.

 

Sem ovog, ima ljudi koji su se zaista potrudili da sve živo sažvaću i da odgovore na svaku zamislivu i nezamislivu nebuloz i glupariju ma kako suluda i besmslena bila. Evo ovde je sve sakupljeno na jednom mestu, pa doslovno svaki kretenluk je razjašnjen na krajnje razumljiv način i sa stoičkim mirom i strpljenjem kakvo je meni recimo nezamislivo;

 

https://cinjenice.afp.com/list/all/37881/all/all/301

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Savezne države i teritorije SAD sortirane su po udelu potpuno vakcinisanih: crvena vodoravna crta razdvaja države s prosečnim i natprosečnim brojem vakcinisanih od država s ispodprosečnim brojem vakcinisanih.

 

Zaokruženi su prosečni ili natprosečni brojevi slučajeva (levo), hospitalizacija (sredina) ili smrti (desno) na 100.000 stanovnika u odnosu na prosek za cele Sjedinjene Američke Države naveden u prvom redu tabele.

 

8Ehreub.png

 

Izvor: https://www.nytimes.com/interactive/2021/us/covid-cases.html (screenshot je načinjen 21.9)

 

Ukratko, hospitalizacije i umiranje su po pravilu natprosečno veliki u onim saveznim državama u kojima je vakcinacija ispodprosečna.

 

5 minutes ago, urosg3 said:

ne bih da rušim sneška ali opasno liče procenti na opštu populaciju pre vakcine. Vrlo vrlo slično.

 

Koji procenti? 

 

Efikasnost protiv hospitalizacije znači da ti je 80% manja šansa da završiš u bolnici nego nevakcinisana osoba pri istim okolnostima, a ne da ti je 20% šansa da završiš u bolnici ako se zaraziš.

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne razumem, zato sto kad bismo i kod nas i u Holandiji i Francuskoj, itd, dostigli tih danskih 80 %, bilo bi ovako:

 

The return to normality has been gradual, but as of Friday, the digital pass — a proof of having been vaccinated — is no longer required when entering night clubs, making it the last virus safeguard to fall.

 

Nijedan avaks ti neće dati konkretan odgovor (razumljiv) na ovo pitanje. Samo kiša oko Kragujevaca i lupetanje gluposti.

 

Avaksi "žele" normalan život, ali ne žele da učine ništa da do njega i dođu.

Link to comment
Share on other sites

 
Nijedan avaks ti neće dati konkretan odgovor (razumljiv) na ovo pitanje. Samo kiša oko Kragujevaca i lupetanje gluposti.
 
Avaksi "žele" normalan život, ali ne žele da učine ništa da do njega i dođu.

Moj bes je usmeren na razlicitno neujednaceno prihvatanje green pass u EU izmedju samih clanica.
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Laki21 said:

 

Nijedan avaks ti neće dati konkretan odgovor (razumljiv) na ovo pitanje. Samo kiša oko Kragujevaca i lupetanje gluposti.

 

Avaksi "žele" normalan život, ali ne žele da učine ništa da do njega i dođu.

 

Vidim, a vidim i da cemo u Srbiji imati oko 50 % vakcinisanih s 3 doze  i 50 % nevakcinisanih

2 minutes ago, Tomiprunet said:


Moj bes je usmeren na razlicitno neujednaceno prihvatanje green pass u EU izmedju samih clanica.

 

Pa strpi se, proradice i to!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...