Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, Hugo Punch said:

Onaj ko postavi Nestorovića ovde, od sada, ide ban.

 

Može?

 

.

 

Cini se da ipak provodis vreme na RSB...)))

 

Tako tamo iskacu likovi da... banuju..kazne ... eliminisu...dezinfekuju...Decko user, osim klizeceg sa obe noge u pocetkiu svog posta, je sasvim korektan..makar za sad...Stari forum jeste bio jednoumlje, ..dobro je da vise nije...

 

.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, stray_cat said:

Što se tiče lekara, koje to oni savete mogu da daju u vezi treće doze, kada niko nema dovoljno iskustva/nije prošlo dovoljno vremena da bi se izvukli neki konkretni zaključci.

 

Meni je jedino logično da prate dobijena uputstva.

 

Na osnovu koje situacije sa terena može da se izvuče konkretan zaključak?

 

Upravo sam ovo hteo da pitam. Odgovora na neka pitanja prosto nema - i to u dobroj meri stvara nelagodnost, skepsu kod ljudi. Da li im treba zameriti zbog toga!?

 

Da podelim jedno iskustvo:

 

Moj stari (čovek u godinama) je primio dve doze Sinofarma (čim je krenula vakcinacija, među prvima). Čim je stekao pravo/mogućnost (kakogod) na treću dozu - otišao je na Sajam. Pitali su ga šta ćeš. Izabrao je Fajzer.

Međutim, njegov komentar na celu priču je bio "najviše bih voleo da NEMAM mogućnost izbora; mogućnost izbora me plaši da postoji mogućnost i za greškom". Nije dobio nikakav odgovor na to. Niti savet.

 

E sad, ja sam ga pitao - zašto baš Fajzer (isto bih ga pitao šta god da je izabrao)?

- Pa rekli su mi da je to najbolja varijanta/kombinacija. 

- Ko to "ONI"!?

- Pa...lekari, mediji, društvene mreže.

 

Kraj polemike. 

 

Ovih dana komentariše kako je sad pročitao kako je zapravo to loša kombinacija (ne znam, nisam pitao niti želim - jer odgovor bi verovatno bio "ONI").

I kvragu sad. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

@User: virus boli uvo u šta ti veruješ, ne veruješ, zabole ga za svinjski grip i afere, takođe ga zabole uvo i kako je nastao. Kada dođe do tebe, potpuno će mu biti nebitno da l' si skeptik ili vernik i da li pratiš ili ne pratiš mejnstrim medije. To što je Nestorović ubedljiv i što će verbalno da "pobedi" u nekom TV duelu i oko toga se ne tangira. Njemu je to potpuno svejedno, kad "dođe" do tebe, neće da te preskoči samo zato što si već bio bolestan, nećeš imati nikakav bonus u smislu, e neću na ovog, taj se trudi da razmišlja svojom glavom, traži razloge proetkontra, itd. On će da proba da nastavi da "živi" i pomoću tebe, ako mu budeš "dobar domaćin".

Znači, nebitna je filozofija bilo čega, radi se o konkretnom tehničkom pitanju: da li ti je bitno da virusu otežaš pos'o (a vakcinacijom sigurno hoćeš, jer vakcine "rade" ono što im je omogućeno da rade, u uslovima kakvi jesu), ili će tvoj ego/stav/ubeđenje/uverenje šta već da ti bude bitniji? 

---

Meni ne smeta što mogu da biram (fala predsedniku) da l' ću ovu ili onu vakcinu, razumem zašto to kod mnogih izaziva problem.

Najbitnije je da pratiš svoju zdravu logiku. Ako ti sopstveni zdrav razum govori jedno, a neki/mnogi rade drugo, treba se preispitati: možda ja grešim?

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Cini se da ipak provodis vreme na RSB...)))

 

Tako tamo iskacu likovi da... banuju..kazne ... eliminisu...dezinfekuju...Decko user, osim klizeceg sa obe noge u pocetkiu svog posta, je sasvim korektan..makar za sad...Stari forum jeste bio jednoumlje, ..dobro je da vise nije...

 

.

 

 

Ne bih znao 🙂

 

Vidim, ti znas 🙂

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, User said:

Smatram da je smeće, da. Vređa te? 

Da obrazložim: 3 puta sam banovan sa b92 foruma. "rekla kazala" priča nema mnogo smisla posle toliko godina, ne sećam se ni pseudonima koji su ljudi koristili, tek niti jedno pravilo istog prekršio nisam. Nikada. Dva puta politika, jednom sport. Jednoumlje. Drugačije mišljenje se ne toleriše.  I sad, kad čitam dobar deo odgovora na moj rat i mir - i dalje je dobrim delom jednoumlje. Da, ima odgovora u kojima ne vidim zlobu, cinizam, omalovažavanje - ali većina i dalje jeste takva. Da li sam ja ovde došao da promovišem avaks logiku? Nisam. Da li se moje piskaranje može tumačiti kao promovisanje iste? Iz mog ugla ne, ali opet kapiram da svakakvih mozgova ima. Jedina stvar koja daje i povod za tumačenje provokacije je "smeće od foruma". Ja obrazložih zašto. ako nije dovoljno - banujte. Blokirajte. Šta god. Ne bi bio prvi put.

Ne vidim zašto bi me vređalo pisanje trola, to bi značilo da mu pridajem neki, potpuno nepostojeći, značaj. A i forum nije moje vlasništvo, niti sam ga organizovao i osnovao.

Na starom forumu sam zalazio samo na "Politiku" i "Društvo", sportsku i druge sekcije nisam posećivao pa nemam pojma kakve su bile tamo restrikcije. Na "Politici" i "Društvu" su, uglavnom, banovima kažnjavane lične uvrede i širenje nacionalističke mitomanije, mada je bilo i drugih uzroka. Za lične uvrede i širenje nacionalističke mitomanije (za ovo drugo ima dovoljno stormfront i sličnih foruma) su banovi uglavnom bili zaduženi. Kažnjavanje onih koji promovišu ratne zločince tipa Ratka Mladića i slično je sasvim opravdano i treba ga primenjivati. Ta vrsta ljudskog šljama nije poželjna bila ni tamo a nije ni ovde.

Ne sporim, međutim, da je bilo diskutabilnih banova i/ili preteranih kazni.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, User said:

Ima li neko ovde (da zanemarim verovatno ogromnu većinu za koju sam tipičan avaks, idiot, gluperda, ili trol i provokator) ko je spreman da mi dogovori na gornja pitanja, a sa ciljem da me ubedi da trebam da odem da se vakcinišem?

Ma ti si samo smarač. Boli nekoga spolni ud da takve ubeđuje u bilo šta i da odgovara na njihovih milion pitanja o svemu. Bolje odgovori sam sebi zašto si baš ti toliko značajan da baš tebe neko ubeđuje u nešto i da odgovara na tvojih milion pitanja.

 

Tipičan predstavnik. O čemu god da je tema, tema je o njemu (ja, mene, meni, mi...) plus o čemu god da je reč, prvo što tipični predstavnik uradi je da smisli milion razloga zašto to nešto ne može, ili zašto to nešto ne valja. Smarači. Dobri samo za izbegavanje. Zato im se i uvode ausvajsi. I treba.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@User Cim koristis terminologiju da neko treba da te "ubedjuje" u nesto, krenuo si losom stazom.

 

Niko nije zaduzen da bilo koga bilo sta ubedjuje. Pisali su dosta ljudi na ovim stranicama i ranije, pa ako te zanima, pogledaj ima pametnih upisa.

 

Licno me zabrinjava sto si 3 puta lezao koronu, to je malo mnogo, ja prakticno ne znam nikoga ko je dva put lezao. Ovo tri znaci da si mozda malo vise podlozan infekciji, pa bi mozda to bio motiv za vakcinaciju.

 

Tacno je da vecina nema simptome, i da dobar deo one manjine ima slabije simptome, ali isto tako je tacno da vakcinacija cini coveka neupredivo spremnijim za susret sa virusom. Pa ti kako hoces.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hugo Punch said:

 

 

Ne bih znao 🙂

 

Vidim, ti znas 🙂

 

.

 

Naravno da znam,  nisam registrovan, ali rado citam...tamo ima mnogo pametneih , obrazovaih ljudi...i sto je najvaznije , ljudi koji razumeju kosarku...od kojih neki pisu i ovde, mnogi nazalost ne.

 

Na ostale ja ne obracam paznju..nebitni su...Nadam se da taj virus  necu videti na ovom forumu...Meni i video sa Nestorovicem ne smeta, skrolujem dalje...

 

Darvin na koga se mnogi pozivate ovde ima veoma bogatu prepisku nekih 15000 pisama, objavljena i svako moze da procita...Mnogo debata, diskusija, sukobljenih misljenja...i najvaznije , spremnost naucnika da koriguje sopstveno misljenje...

 

Nestorovic mene nece navesti da promenim, stav..njegove gluposti moj stav samo potvrdjuju..ali ako banujemo Nestorovica, gde je tu onda kraj, sta ako se pojavi misljenje ciji argumenti su vredni diskusije...i njega cemo da banujemo?..Zato sto ne misli kao mi..ili nam se uklapa u nasu sliku sveta oko nas...

 

 

.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stray_cat said:

@User: virus boli uvo u šta ti veruješ, ne veruješ, zabole ga za svinjski grip i afere, takođe ga zabole uvo i kako je nastao. Kada dođe do tebe, potpuno će mu biti nebitno da l' si skeptik ili vernik i da li pratiš ili ne pratiš mejnstrim medije. To što je Nestorović ubedljiv i što će verbalno da "pobedi" u nekom TV duelu i oko toga se ne tangira.Njemu je to potpuno svejedno, kad "dođe" do tebe, neće da te preskoči samo zato što si već bio bolestan, nećeš imati nikakav bonus u smislu, e neću na ovog, taj se trudi da razmišlja svojom glavom, traži razloge proetkontra, itd. On će da proba da nastavi da "živi" i pomoću tebe, ako mu budeš "dobar domaćin".

Znači, nebitna je filozofija bilo čega, radi se o konkretnom tehničkim pitanjima: da li ti je bitno da virusu otežaš pos'o (a vakcinacijom sigurno hoćeš, jer vakcine "rade" ono što im je omogućeno da rade, u uslovima kakvi jesu), ili će tvoj ego/stav/ubeđenje/uverenje šta već da ti bude bitniji? 

 

Ček ček, polako. znam ja šta je virus. Bar mislim da znam :default_coffee: ako se ne varam, biologija V razred osnovne. Kapiram ja da se od osamdesetih dosta toga promenilo.

 

Ono o čemu ja pričam ovde (postavljam pitanje) je svrsishodnost borbe (preventive) od ovog konkretnog virusa. Ne primaš vakcinu za svaki virus. Pretpostavljam.

 

Virus ne poznaje Nesterovića, a ni Nesterović ne poznaje virus (sam to čovek reče). Moj stari primi onomad i Novartisovu vakcinu protiv svinjskog gripa. Ja nisam (ne zato što sam bio protiv, već prosto zato što priča došla do mene). Ni jednom ni drugom nije ništa falilo. Preslikaj tu priču na ovu današnju. Ok, nije uporedivo zbog broja zaraženih, žrtava. Naravno da na žrtve svako gleda drugačije, najčešće shodno individualnom iskustvu. Tu se opet vraćamo na procenat umrlih (čak je nebitno vakcinisani vs nevakcinisani), već total. Na globalnu populaciju, cifra je mala. Opet napominjem, kad ti strada neko drag -> onda ti je umro ceo svet, naravno. Zato su neke stvari individualne. 

 

Čitam prthodnih nekoliko komentara i pretpostavke o potencijalnim posledicama. Pa majku mu, ako je logika da se stvari gledaju kroz puke pretpostavke, bez činjenica - isto kao što može biti posledica, može biti i da nema posledica. Isto tako može auto da me udari na ulici, iako pazim i ako ne pazim. I obrnuto, može i da me ne zgazi pazio ili ne. Da, ovo je moron-friendly logika. ali skeptičan čovek će na puku pretpostavku da ti postavi pitanje "zašto, konkretizuj". Ja sam prvi skeptičan ali zato i postavljam ovde gomilu pitanja. Ne zato što se bojim nuspojave, čipovanja, lepljenje kašike i druge gvožđurije za moje telo. Pogledaj moj prethodni post na kraju krajeva. Može sutra da me strefi srčka. Možda kancer. Da znam, idiotski je porediti kancer ili kardio-vaskularne probleme sa zaraznim virusom. No, to fakat ne menja stav da je pretpostavka majka zajeba.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, User said:

Da, nisam napisao zašto neću - zato što nisam kategoričan da neću. Nisam isključiv. No, do sada nisam jer ne verujem sistemu koji "gura" ove vakcine. Više detalja u nastavku.

Na koji sistem misliš i šta zameraš ovim vakcinama konkretno? Ne ocenjuješ valjda validnost antikovid vakcina prema tome što ih je u Srbiji nabavila vlast AV-a i na bazi rada kriznog štaba i vlade? Ja spadam u one ljude koji gaje krajnji prezir prema AV i njegovoj vlasti ali to ne  utiče na moj  stav  o vakcinaciji protiv kovid-19. O radu "kriznog štaba" imam vrlo loše mišljenje, pre svega zato što su popustili pred pritiskom vlasti i nisu se vodili strukom već politikom (pa npr. u Srbiji nema kovid propusnica, praktično ne postoje kazne za one koji krše ono malo mera itd).

 

Možda spadaš u one koji veruju u međunarodne zavere zle farmaceutske industrije, reptilijanaca i Bila Gejtsa?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ma ti si samo smarač. Boli nekoga spolni ud da takve ubeđuje u bilo šta i da odgovara na njihovih milion pitanja o svemu. Bolje odgovori sam sebi zašto si baš ti toliko značajan da baš tebe neko ubeđuje u nešto i da odgovara na tvojih milion pitanja.

 

Tipičan predstavnik. O čemu god da je tema, tema je o njemu (ja, mene, meni, mi...) plus o čemu god da je reč, prvo što tipični predstavnik uradi je da smisli milion razloga zašto to nešto ne može, ili zašto to nešto ne valja. Smarači. Dobri samo za izbegavanje. Zato im se i uvode ausvajsi. I treba.

 

Aha, ok, fair enough. Boli te patka da daš doprinos, da pomogneš, posavetuješ - zašto? Zbog mog trenutnog statusa kao nevakcinisanog? Ili zato što sam na forum uleteo "klizeći, sa dve noge"? 

Sa druge strane, nekoliko strana unazad (nesećam se ko, zaista) ovde piše, parafraziram, stopa vakcinacije je niska, i dok na zagrižene avakse niko ne može itucati jer su ___________ (stavi po volji), treba uticati na one koji su neodlučni. Otvoriti im oči. 

 

Jeste. Nastup mi je "ja pa ja". Jel zabranjeno? Nekulturno? Neetički?

No, tvoja logika je da, iako si deo foruma, lakše je, jednostavnije je i vremenski jeftinije nekoga etiketirati kao smarača....i "boli te ud za istog". Ako će neko da se bavi (besplatnom) edukacijom - neka se bavi, ali to nećeš biti ti, jer nećeš/nemožeš/neumeš ili te prosto "boli ud". "Putuj igumane", i dobro zdravlje, pre svega "ud-u".

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@User U svom prvom postu napisao si da je ovaj forum smeće. Na forumu koji je "smeće" očekuješ odgovore. 

 

Da sam mislila da je ovaj forum smeće, nikada, ali stvarno nikada se ovde ne bih registrovala.

 

Ovaj forum je nastao onda kada je B92 ugasio forum. Na forumu učestvuje dosta ljudi koji su bili forumaši sa tog exb92 foruma, ali ima nas i koji nismo pisali tamo.

 

Dobio si linkove vezane za koronavirus i tu možeš naći dosta informacija.

 

Pokušaću da odgovorim na neka tvoja pitanja:

 

1. Bilo bi dobro da se vakcinišeš. Ne samo ti, već i svi ostali koji do sada nisu vakcinisani. Zašto?

 

Prema podacima o broju novozaraženih, verujem da će pored KBC Zvezdara još dosta bolnica preći u kovid režim.

 

To znači da ljudi koji boluju od drugih bolesti neće moći da se leče. Nemaju svi novac za privatne preglede.

 

Biću i ja sebična...Već mesecima imam neurološki problem, a ne mogu da zakažem pregled ni u jednoj državnoj ustanovi ( pokušaću ponovo da zakažem na VMA ).

 

Ali problem koji imam zahteva više pregleda lekara specijalista..Ne mogu da platim sve te preglede kod privatnika.

 

Ukratko,  vakcinisana sam, a zbog nevakcinisanih koji pune naše bolnice, ne mogu da se lečim..Ne samo ja, već i svi ostali koji nemaju kovid ali imaju druga oboljenja.

Stiče se utisak da su nevakcinisani sebični ljudi koji misle samo o sebi, a drugi ljudu ih ne zanimaju.

 

2. Lepo je što ceniš dr Nestorovića koji se pojavljuje na svim medijima, izuzev N1. Koliko mi je poznato nikada nije bio gost neke emisije na N1.

 

Da li si nekada gledao nastupe dr Zorana Radovanovića, penzionisanog epidemiologa? Čovek je 1972.godine bio u ekipi lekara koja se borila sa Variolom vera, i danas, iako je star čovek, poseduje veliko znanje.

 

Dr Dejana Žujovića, dr Šeklera, dr Jankovića su spomenuli forumaši koji su pisali pre mene. I ja redovno čitam njihove izjave i gledam njihove nastupe i imam poverenja u njih.

 

U par navrata spominješ dr Kona i aferu iz 2009.godine. Svi mi ovde znamo za tu aferu i niko ovde nema lepo mišljenje o njemu.

 

Nisam se vakcinisala zbog dr Kona i Kriznog štaba. Vakcinisala sam se jer verujem naučnicima koji su napravili ove vakcine. Mislim da je masovna vakcinacija jedini izlaz iz naše epidemije i svetske pandemije.

 

3. Procenat umrlih? 

 

Za svakoga ko je u ovoj pandemiji izgubio jednog ili više članova porodice zbog koronavirusa, taj procenat je 100 posto.

 

Ne želim ti da saznaš kako je to izgubiti blisku osobu. Čitam na nekim društvenim mrežama da neki i pored gubitka bliske osobe nisu promenili stav o vakcinisanju, tačnije o nevakcinisanju. 

 

Pišeš da si tri puta imao kovid. Da li ti je poznato da kovid ostavlja i teže posledice, a ne samo prirodni imunitet - ali, kakav je to imunitet ako tri puta imaš istu bolest a ne možeš da znaš da li će imati teži ili lakši oblik?

 

I na kraju, slažem se sa tobom da vakcine nisu besplatne. Naravno da nisu, plaćene su iz državnog budžeta. Iz budžeta koji punimo svi mi koji smo poreski obveznici.

 

Edited by Devojka Luke Razića
kratka dopuna teksta
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, User said:

Pa majku mu, ako je logika da se stvari gledaju kroz puke pretpostavke, bez činjenica - isto kao što može biti posledica, može biti i da nema posledica. Isto tako može auto da me udari na ulici, iako pazim i ako ne pazim. I obrnuto, može i da me ne zgazi pazio ili ne

Izvini ali ovo citirano pokazuje stepen tvog nerazumevanja očiglednih stvari. Da li ti prelaziš redovno na crveno zato što te može neko zgaziti i kada poštuješ propise i prelaziš ulicu isključivo kada imaš zeleno svetlo? Da li je zaista ista verovatnoća da budeš zgažen u oba slučaja? Neće biti.

Tačno je da se može desiti da neko nevakcinisan prođe celu korona krizu bez posledica, ali verovatnoća je značajno manja. Drugo nije bitan samo broj umrlih, već i broj ljudi koji će preživeti sa trajnim posledicama. Takođe šta je sa ljudima kojima je uskraćena druga pomoć zato što je sistem preopterećen kovid pacijentima? Da li je zaista svejedno da li će ova situacija trajati dve ili pet godina?

Kažeš da li se vakcinišete protiv svih virusa. Naravno da ne. Vakcinišemo se protiv onih virusa koje možemo da "zakačimo" i koji eventualno mogu da dovedu do težih posledica (nikome nije garantovano da neće imati teže posledice bez obzira na prethodno zdravstveno stanje i uzrast) ili virusa koje mogu da prenesem drugima i kad očekujem da neće imati posledice po mene a mogu imati posledice po druge.
Ako želiš da napraviš cost-benefit analizu ona je prosta, uračunaj potencijalne štetne posledice virusa po sebe i druge u okruženju i uporedi sa potencijanim neželjenim efektima uzimajući u obzir i verovatnoće i sve će ti biti jasno.

Primer: dok nisam počeo redovno da se vakcinišem protiv gripa svake zime sam provodio nedelju-dve bolestan sa visokom temperaturom. Od kako se vakcinišem protiv gripa nijednom ga nisam zakačio (mada naravno i dalje postoji mogućnost da ga zaradim i kad sam vakcinisan). Sa jedne strane imam sa velikom verovatnoćom neprijatnost visoke temperature i bolesnog stanja a sa druge strane jedini "discomfort" mi je odlazak do doma zdravlja na vakcinaciju uz skoro potpuno zanemarljivu verovatnoću nuspojava. Izbor je prilično jasan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Hugo Punch said:

@User Cim koristis terminologiju da neko treba da te "ubedjuje" u nesto, krenuo si losom stazom.

 

Niko nije zaduzen da bilo koga bilo sta ubedjuje. Pisali su dosta ljudi na ovim stranicama i ranije, pa ako te zanima, pogledaj ima pametnih upisa.

 

Licno me zabrinjava sto si 3 puta lezao koronu, to je malo mnogo, ja prakticno ne znam nikoga ko je dva put lezao. Ovo tri znaci da si mozda malo vise podlozan infekciji, pa bi mozda to bio motiv za vakcinaciju.

 

Tacno je da vecina nema simptome, i da dobar deo one manjine ima slabije simptome, ali isto tako je tacno da vakcinacija cini coveka neupredivo spremnijim za susret sa virusom. Pa ti kako hoces.

 

Ne znam kako da definišem "ležao". Dva puta mi je PCR test bio pozitivan, nisam imao simptome. Prošle jeseni i letos. Prvi put radio PCR na svoju ruku jer sam bio u kontaktu za bolesnim, drugi put jer mi bilo neophodno zbog planiranog puta napolje. Struka kaže da sam imao kovid. Nisam kompetentan da osporavam, niti da stavljam upitnik ispred ispravnosti rezultata testova.

Zimus, kad sam bio prikovan za krevet, temperatura mi se vrtela oko 38 nekoliko dana, kašljanje, slinavljenje, nenormalan bol u mišićima i kostima. Kolima sam išao u kovid bolnicu, svaki ležeći preko kog sam morao da pređem - za mene je bio ravan zemljotresu (bolovi).

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, User said:

 

Ček ček, polako. znam ja šta je virus. Bar mislim da znam :default_coffee: ako se ne varam, biologija V razred osnovne. Kapiram ja da se od osamdesetih dosta toga promenilo.

 

Ono o čemu ja pričam ovde (postavljam pitanje) je svrsishodnost borbe (preventive) od ovog konkretnog virusa. Ne primaš vakcinu za svaki virus. Pretpostavljam.

 

Virus ne poznaje Nesterovića, a ni Nesterović ne poznaje virus (sam to čovek reče). Moj stari primi onomad i Novartisovu vakcinu protiv svinjskog gripa. Ja nisam (ne zato što sam bio protiv, već prosto zato što priča došla do mene). Ni jednom ni drugom nije ništa falilo. Preslikaj tu priču na ovu današnju. Ok, nije uporedivo zbog broja zaraženih, žrtava. Naravno da na žrtve svako gleda drugačije, najčešće shodno individualnom iskustvu. Tu se opet vraćamo na procenat umrlih (čak je nebitno vakcinisani vs nevakcinisani), već total. Na globalnu populaciju, cifra je mala. Opet napominjem, kad ti strada neko drag -> onda ti je umro ceo svet, naravno. Zato su neke stvari individualne. 

 

Čitam prthodnih nekoliko komentara i pretpostavke o potencijalnim posledicama. Pa majku mu, ako je logika da se stvari gledaju kroz puke pretpostavke, bez činjenica - isto kao što može biti posledica, može biti i da nema posledica. Isto tako može auto da me udari na ulici, iako pazim i ako ne pazim. I obrnuto, može i da me ne zgazi pazio ili ne. Da, ovo je moron-friendly logika. ali skeptičan čovek će na puku pretpostavku da ti postavi pitanje "zašto, konkretizuj". Ja sam prvi skeptičan ali zato i postavljam ovde gomilu pitanja. Ne zato što se bojim nuspojave, čipovanja, lepljenje kašike i druge gvožđurije za moje telo. Pogledaj moj prethodni post na kraju krajeva. Može sutra da me strefi srčka. Možda kancer. Da znam, idiotski je porediti kancer ili kardio-vaskularne probleme sa zaraznim virusom. No, to fakat ne menja stav da je pretpostavka majka zajeba.

 

 

 

 

 

Kad su svi zdravi, onda, stalno najmlađi primaju vakcinu protiv zarazne bolesti pa su i dalje svi zdravi.

 

Kada virus razdragano surfuje kroz populaciju, onda, šta, pošto nemamo knjišku situaciju za upotrebu vakcine, aj da se ne bavimo time, već da sačekamo da "prođe" i da se bavimo lečenjem.

 

Je l' to logika?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, User said:

 

@Laki21

Baš kao "bold 3" - da, takvi kao ti čine da ovakvi kao ja smatraju da je nešto smeće. Prosečan lajavac koji se online razmeđe "pesnicama u glavu" je najčešće manji od makovog zrna uživo. Praksa potvrdila.

"Bold 2" - potvrda prethodne tri rečenice. Prvo ćeš da etiketiraš svakoga ko ti se "ne sviđa". "Razbićeš mu glavu", a onda ćeš da pokušaš da objasniš zašto. Jesi li zaista toliko ograničen da ne možeš da shvatiš da postoje oni koji nisu "vernici" u ovo ili ono, već nemaju znanje, informaciju, poverenja ni u šta što vide i čuju - te su stoga skeptični? sve je isključivo crno ili belo? Isključivost vodi ka jednoumlju. Očito smatraš da gubitak koji si doživeo ti daje za pravo za takav nastup. Ok, tvoje pravo. Samo udri 😉

 

Bold 1; Ljudi koji me poznaju lično (pa i par sa ovog foruma) znaju na koji sam način napustio posao za koji sam se školovao i radio 9 godina. Tako da kad nešto naumim, to i učinim. Praksa potvrdila.

 

2. Sada je 27. septembar 2021. godine, uskoro će 2 godine od početka pandemije. Svako ko nije retardiran ili nije živeo u bunkeru bez povezanosti sa svetom imao je dovoljno vemena da isprocesuira podatke i shvati kako stvari stoje. Postoji toliko obilje sirovih i obrađenih informacija da je nemoguće ne izvući validne zaključek ukoliko nisi ektremno glup, vernik* ili namerno radi koristi ili promocije guraš svoju suludu agendu.

 

I na ovu temu ne postoji "pravo na drugačije mišljenje", "stav" budući da to znači pobijanje naučnih fundamenata koji su neoborivi. Kao što se ne može negirati gravitacija, tako se ne može negirati ni korist imunizacije.

 

Edited by Laki21
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

BTW, stigli mi rezultati testa na broj antitela koji sam danas radio;

 

Nlk4EdA.png

 

Doslovno su identični kao oni koje sam na istom testu dobio pre pola godine, 15 dana nakon druge doze Fajzera.

 

Po ovom, ne vidim svrhu treće doze budući da mi antitela nisu opala ni za zeru?

 

(test broji do 250, to je gornja granica osetljivosti)

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Hugo Punch said:

@attolini Ok, malo se salimo.

 

Ne, ne treba da banujemo onoga ko ne misli kao mi, ali moze to suocavanje misljenja i bez kretenoida kao sto je Nestorovic i njegov zli brat Kon. Slazes se?

Ma ja sam kriv, tražio sam link - čačkao mečku. Mislio sam da je onaj dr Stevanović iz KrŠ-a Nestora ionako ima previše u mojem životu, pa sam mislio da odgledam Stevanovića.
Ali pogrešan Stevanović 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Laki21 said:

I na ovu temu ne postoji "pravo na drugačije mišljenje", "stav" budući da to znači pobijanje naučnih fundamenata koji su neoborivi. Kao što se ne može negirati gravitacija, tako se ne može negirati ni korist imunizacije.

Nažalost većina antivaksera, svoj nedostatak znanja i neinformisanost koriste kao nekakav argument. "Ja" "nemam informacije o toj vakcini i zato neću da se vakcinišem dok me neko ne ubedi", a pri tome nikakve informacije nema ni o 99% drugih stvari koje koristi, pije,jede ili se njima leči. Svi očekuju da ih neko "ubedi", a kako ih ubediti kada nisu u stanju da obrade potrebne informacije. Ako svoje znanje o virusima i imunizaciji neko bazira na uglavnom zaboravljenoj lekciji Biologije za osnovnu školu onda ta osoba nije kompetentna da donosi bilo kakav sud ili da ima nekakvo "mišljenje" i "stav" o vakcinaciji, već treba da prihvati dostignuća nauke i struke. To je kao da neko na bazi dve lekcije o atomskoj i nuklearnoj fizici iz osmog razreda osnovne škole ima neki svoj "stav" o nuklearnim reaktorima ovog ili onog tipa pa sa punim pravom očekuje da ga neko "ubedi" u prednost tipa A nad B. Ili da neko ko se više ne seća ni omovog zakona ima čvrste stavove po pitanju upravljanja elektroenergetskim sistemom.

To je očigledan Daning-Krugerov efekat na delu.

 

 

4 minutes ago, Laki21 said:

Po ovom, ne vidim svrhu treće doze budući da mi antitela nisu opala ni za zeru?

Strogo gledano možda su i opala, samo su i dalje izvan skale.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...