Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

On 9/23/2021 at 3:39 AM, Hugo Punch said:

Upao sam, kao Zvezdas, na deo foruma RSB-a o koroni... jebote kakvi likovi tamo pisu, bukvalno 4/5 su avaxi. I to teski avaksi, sa sve teorijama zavere i slicno. Ne idem tamo vise.

Sta je RSB? :classic_smile:

On 9/23/2021 at 5:05 AM, Eddard said:


Da ti ne ostanem dužan. Da, daju na osnovu nauke, a ti ne kontaš kako to funkcioniše očigledno, ili ti je lakše da veruješ u zavere. Neki su već pokušali da ti objasne, ali ajde:

 

Dobro, svi ukljucujuci FDA tvrde da je odluka donesena zbog pritiska iz Bele Kuce, kao sto je sada CDC zaobisao preporuke strucnjaka za booster, a ti me ubedjujes da to nije tacno,. Znaci javno ti je FDA rekao da CDC ne postuje njihove naucne preporuke.

 

I onda ja verujem u zavere a ti verujes u nauku.

On 9/23/2021 at 5:05 AM, Eddard said:


Pa šta? Tada, jesen 2020 su, kao što sam ti i naveo, postojala istraživanja koja su govorila i nešto dijametralno suprotno, da ni 6ft nije dovoljno, naravno da neće na osnovu jedne studije odmah reći - e sve ostale puj pike ne važi, evo jedne nove. I, znaš koliki je procenat vakcinisanih bio u novembru 2020? 0%. Sad je koliki? I bez obzira na to što su u pitanju uhlavnom nevakcinisani učenici, verovatnoća prenosa je zbog vakcinacije drastično manja nego u novembru 2020. Takođe, preporuka CDC ne kaže da je 3ft dovoljno, već kaže 3ft tamo gde se maske nose, razlika bitna.
 

Aha, razlika je bitna, iako cekaj ali ta razlika je mogla da bude ista u januaru, ali nije bila. U januaru nisu hteli da otvore skole, pa je nauka govorila da je 6 ft neophodno a ovo istrazivanje bilo nebitno.

 

On 9/23/2021 at 5:05 AM, Eddard said:

U krajnjem slučaju, to je sve deo naučnog procesa, a @handysti je to lepše objasnio nego što bih ja mogao, svaku reč potpisujem.
 

Jeste deo naucnog procesa je kad Biden kaze da on smatra da treba da se da booster iako strucnjaci tvrde suprotno, a cak i ne ulazim u to ko je od njih u pravu. neko nije, zar ne?

 

On 9/23/2021 at 5:05 AM, Eddard said:

 

 

ne, vakcinisani ne prenose virus u istoj meri kao i nevakcinisani, pa ni delta varijantu. Vakcinacija drastično smanjuje i transmisiju.

 

Dakle, postoje istraživanja, i CDC ih jako lepo prati i na osnovu njih updateuje svoje preporuke. Baš kako i treba.

 

 

Cuj, oni su na osnovu te price da vakcinisani imaju isti viral load, tvrdili da svi moramo da nosimo maske. Nisu izasli i rekli imamo nove naucne cinjenice, vakcinacija je drasticno smanjila prenos kod vakcinisanih, maske nemaju smisla. 

Naravno ti ces da mi objasnis kako sto da ne nosimo maske, svako malo pomaze, jasno je to meni. Medjutim to u stvari odmaze. Jer ljudi vide da je to nizak rizik, pa smatraju da nas strucnjaci zajebavaju, ili ne vide da je smanjen rizik, pa kazu sto bi se vakcinisao kad ce mi biti isto .... moracu da nosim maske, svejedno, zarazicu se svejedno....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Angelia said:

Cuj, oni su na osnovu te price da vakcinisani imaju isti viral load, tvrdili da svi moramo da nosimo maske. Nisu izasli i rekli imamo nove naucne cinjenice, vakcinacija je drasticno smanjila prenos kod vakcinisanih, maske nemaju smisla. 

Naravno ti ces da mi objasnis kako sto da ne nosimo maske, svako malo pomaze, jasno je to meni. Medjutim to u stvari odmaze. Jer ljudi vide da je to nizak rizik, pa smatraju da nas strucnjaci zajebavaju, ili ne vide da je smanjen rizik, pa kazu sto bi se vakcinisao kad ce mi biti isto .... moracu da nosim maske, svejedno, zarazicu se svejedno....

 

Šta je nizak rizik, odnosno za šta je nizak rizik?

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Angelia said:

 

 

Cuj, oni su na osnovu te price da vakcinisani imaju isti viral load, tvrdili da svi moramo da nosimo maske.

 

Ko su oni?

 

Evo sa CDC https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/science/science-briefs/fully-vaccinated-people.html

 

Quote

In studies conducted before the emergence of the Delta variant, data from multiple studies in different countries suggested that people vaccinated with mRNA COVID-19 vaccines who develop COVID-19 generally have a lower viral load than unvaccinated people.(157, 165-169) This observation may indicate reduced transmissibility, as viral load has been identified as a key driver of transmission.(170) Studies from multiple countries found significantly reduced likelihood of transmission to household contacts from people infected with SARS-CoV-2 who were previously vaccinated for COVID-19.(171-176) For the Delta variant, early data indicate vaccinated and unvaccinated persons infected with Delta have similar levels of viral RNA and culturable virus detected, indicating that some vaccinated people infected with the Delta variant of SARS-CoV-2 may be able to transmit the virus to others.(163, 164, 177-180) However, other studies have shown a more rapid decline in viral RNA and culturable virus in fully vaccinated people (96, 177, 180-182). One study observed that Delta infection in fully vaccinated persons was associated with significantly less transmission to contacts than persons who were unvaccinated or partially vaccinated.(181)

 

Quote

Current evidence indicates that fully vaccinated people without immunocompromising conditions are able to engage in most activities with low risk of acquiring or transmitting SARS-CoV-2, with additional prevention measures (e.g. masking) where transmission is substantial or high.

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, implant said:

 

Šta je nizak rizik, odnosno za šta je nizak rizik?

Da se vakcinisani zaraze i prenesu (i jedno i drugo).

21 minutes ago, Baby said:

CDC i Fauci, na TVu u medijima.

I ti ocekujes da prosecni ljudi citaju istrazivanja - a oni gledaju TV i citaju vesti.

Ne znam, mozda sam ja nesto propustila ovih dana pa je Fauci izasao i rekao da vakcinisani nose mali rizik.

Ali znam da kod mene u Philliju imas mandat za maske na osnovu preporuke CDC. Takodje evo me u Californiji, i oni imaju slicno.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Da se vakcinisani zaraze i prenesu (i jedno i drugo).

 

 

To niko nije sporio, ali prenose teze nego nevakcinisani. 

 

12 minutes ago, Angelia said:

CDC i Fauci, na TVu u medijima.

I ti ocekujes da prosecni ljudi citaju istrazivanja - a oni gledaju TV i citaju vesti.

Ne znam, mozda sam ja nesto propustila ovih dana pa je Fauci izasao i rekao da vakcinisani nose mali rizik.

Ali znam da kod mene u Philliju imas mandat za maske na osnovu preporuke CDC. Takodje evo me u Californiji, i oni imaju slicno.

 

Ah taj Fauci, bas je namucio nauku... vakcinisanji i nose manji rizik nego nevakcinisani. Za sta ga tacno optuzujes?! 

 

Mislim, naucne hipoteze u pocetku, sa malo nesto naucnih dokaza sada... Sve je oborivo, ne znam sto toliko pizdite na naucnike. Nova istrazivanja donesu nove rezultate. 

 

Evo kod mene nema nikakvog mandata i znas sta se desava... svi nose maske jer ne veruju politicarima, nego posle novog talasa su se uplasili za sebe (kod mene je vakcinisano full vise od 70% i opot na dobrovoljnoj bazi nose maske). 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

 

To niko nije sporio, ali prenose teze nego nevakcinisani. 

 

 

Ah taj Fauci, bas je namucio nauku... vakcinisanji i nose manji rizik nego nevakcinisani. Za sta ga tacno optuzujes?! 

 

Mislim, naucne hipoteze u pocetku, sa malo nesto naucnih dokaza sada... Sve je oborivo, ne znam sto toliko pizdite na naucnike. Nova istrazivanja donesu nove rezultate. 

 

Evo kod mene nema nikakvog mandata i znas sta se desava... svi nose maske jer ne veruju politicarima, nego posle novog talasa su se uplasili za sebe (kod mene je vakcinisano full vise od 70% i opot na dobrovoljnoj bazi nose maske). 

Za politikanstvo ga optuzujem. I za posledice istog.

Link to comment
Share on other sites

Želim da kažem još nešto o tim potvrdama o preležanom kovidu-mi smo testirali ženu 40tih godina koja je u aprilu preležala koronu....
Imala je simptome i brzi test je bio pozitivan-dakle, ponovo je bolesna...
Ja sam juče testirana brzim, negativna sam, sad čekam rezultat PCRa-imam temperaturu 37,3 i glavobolju a radim to što radim, pa su me poslali na testiranje....
Ono što nisam znala je da nemam pravo na bolovanje čak i ako mi je neko od ukućana pozitivan do pojave simptoma...:classic_rolleyes:
Ja pisao ovde pre 5 dana to isto. Info iz doma zdravlja, vakcinisani koji imaju pozitivnog ukućanina do pojave simptoma ne idu ni u izolaciji ni na bolovanje.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, CheshireCat said:

O obaveznoj vakcinaciji.

 

Ja upoređujući dve premise nisam baš optimista da bi nas neki veliki obuhvat vakcinacije spasao.

 

Prva premisa: Obaveznom vakcinacijom protiv Variole je pelcovano 18 miliona ljudi. Ne znam precizniji podatak od toga, ali lako se vidi da je 1972 populacija Yu bila oko 20,7 miliona ljudi.

To znači da je obuhvat obaveznom vakcinacijom bio oko 86%.

 

Druga premisa: izraelski rezultati koje je nedavno Uroš linkovao.

Obuhvat svih starosnih grupa iznad 50+ tamo je iznad 86% (neki prelaze i 90%). Što naravno i dalje nije 86% populacije, naravno.

Ali gledajući rezultate kod njih, gde je gro hospitalizovanih i umrlih opet u kategoriji 50+ ja ne verujem da bi se nešto spektakularno na strani rezultata dobilo pelcovanjem dece da postignu tih 85%+ populaciono.

 

 

Poenta ovih najnovijih talasa su mere. U uslovima gde je sve pušteno s lanca vakcine prosto ne rade ono što se reklamiralo prošle zime kad se krenulo sa vakcinacijom.

 

 

 

Izrael vakcinacija:

 

starosna     obuhvat

grupa          dve doze

 

12-15              40,2

16-19              72,2

20-29             73

30-39             78,7

40-49             81,8

50-59             83,8

60-69             87,7

70-79             87,7

80-89             87,3

90+                79,9

 

*pardon - dozu 1 godišta 60-69 prelaze preko 90%

 

Izrael ima oko 62% vakcinisanih. A to jos nije dovoljno za kolektivni imunitet.

Drugo, uporediti sa evropskim zemljama koje imaju visok procenat vakcinisanih- sve imaju jako mali broj umrlih u odnosu na broj zarazenih. 

Mislim da je to dovoljno dobar indikator da vakcine ipak odradjuju dobar posao. Ne savrseno dobro, ali obzirom kojom brzinom su izbacene na trziste - ovo je izvanredan rezultat! Za 5+ !!!

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, shonke said:

Ja pisao ovde pre 5 dana to isto. Info iz doma zdravlja, vakcinisani koji imaju pozitivnog ukućanina do pojave simptoma ne idu ni u izolaciji ni na bolovanje.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Govorim o zdravstvenim i nezdravstvenim radnicima koji su zaposleni u zdravstvenim ustanovama- i NEVAKCINISANI moraju na posao do (eventualne) pojave simptoma...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Helena said:

 

Govorim o zdravstvenim i nezdravstvenim radnicima koji su zaposleni u zdravstvenim ustanovama- i NEVAKCINISANI moraju na posao do (eventualne) pojave simptoma...

 

Pa divno sto su radnici zaposleni u zdravstvenim ustanovama NEVAKCINISANI!

 

Da ima pameti, trazili bi im antigen test za svaki dolazak na posao, i to o njihovom trosku!

Za piskenje u restoranu u NL moras da imas vakcinu/test/potvrdu da su prelezali covid nedavno, pa bi bilo bi vrlo pozeljno da zaposleni u zdravstvenim ustanovama u Srbiji ispunjavaju neki od tih uslova!

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Pa divno sto su radnici zaposleni u zdravstvenim ustanovama NEVAKCINISANI!

 

Da ima pameti, trazili bi im antigen test za svaki dolazak na posao, i to o njihovom trosku!

Za piskenje u restoranu u NL moras da imas vakcinu/test/potvrdu da su prelezali covid nedavno, pa bi bilo bi vrlo pozeljno da zaposleni u zdravstvenim ustanovama u Srbiji ispunjavaju neki od tih uslova!

Da li se onaj tvoj sef iz Fajzera vakcinisao napokon?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

Da li se onaj tvoj sef iz Fajzera vakcinisao napokon?

 

Nije iz Fajzera, iz moje kompanije je....i ne, nije jos.

Zena je, zivi sama, izgubila 20-godisnju cerku prosle godine, slabo ide bilo kud, osim autom na groblje i do prodavnice (s maskom) ....ne branim je, ali mislim da verovatno smatra da niti ima ko nju da zarazi, niti ona ima koga da zarazi 😞

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Nije iz Fajzera, iz moje kompanije je....i ne, nije jos.

Zena je, zivi sama, izgubila 20-godisnju cerku prosle godine, slabo ide bilo kud, osim autom na groblje i do prodavnice (s maskom) ....ne branim je, ali mislim da verovatno smatra da niti ima ko nju da zarazi, niti ona ima koga da zarazi 😞

Bilo je da je bio neki muskarac iz tog nekog razvojnog tima za Fajzer vakcinu.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa divno sto su radnici zaposleni u zdravstvenim ustanovama NEVAKCINISANI!

 

Da ima pameti, trazili bi im antigen test za svaki dolazak na posao, i to o njihovom trosku!

Za piskenje u restoranu u NL moras da imas vakcinu/test/potvrdu da su prelezali covid nedavno, pa bi bilo bi vrlo pozeljno da zaposleni u zdravstvenim ustanovama u Srbiji ispunjavaju neki od tih uslova!

Pa divno ili ne tako je,a  ti sad to svoje zaprepašćenje primeni na sve pismene, pa mi onda nešto kaži...

Pa i onaj što radi i u školi i u nekoj fabrici NEVAKCINISAN neka ide na posao do pojave simptoma...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Cuj, oni su na osnovu te price da vakcinisani imaju isti viral load, tvrdili da svi moramo da nosimo maske. Nisu izasli i rekli imamo nove naucne cinjenice, vakcinacija je drasticno smanjila prenos kod vakcinisanih, maske nemaju smisla. 

 


Akd kad moram da crtam, pa da završavam za ovu rundu :). Ne, nego zato što ti ne znaš ko od vakcinisanih ima taj viral load, a ko ne. Dakle, ako imam 10 vakcinisanih, dvoje-troje će da se razbole sa blažim simptomima, dvoje-troje će da nose viral load, ali neće imati simptome, ostatak neće imati ništa. Brojke su paušalne, ne moraju da budu uopšte tačne, već služe da ilustruju činjenicu da ti nemaš pojma ko su tih 2-3 koji nemaju simptome, a prenose virus. Zato i dalje nosimo maske. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Nije iz Fajzera, iz moje kompanije je....i ne, nije jos.

Zena je, zivi sama, izgubila 20-godisnju cerku prosle godine, slabo ide bilo kud, osim autom na groblje i do prodavnice (s maskom) ....ne branim je, ali mislim da verovatno smatra da niti ima ko nju da zarazi, niti ona ima koga da zarazi 😞

Eto...ovakvih priča koliko hoćeš...

Ne branim je ALI..:classic_rolleyes:

Kakva veze ima što je sama i što je doživjela ličnu tragediju sa vakcinom...

 

Gospode, i onda vi analizirate situaciju u Srbiji..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Helena said:

Pa divno ili ne tako je,a  ti sad to svoje zaprepašćenje primeni na sve pismene, pa mi onda nešto kaži...

Pa i onaj što radi i u školi i u nekoj fabrici NEVAKCINISAN neka ide na posao do pojave simptoma...

 

Pa vidi, zdravstvena ustanova je ustanova gde ljudi idu "PO ZDRAVLJE", a ne da se razbole; ako i od koga ocekujem da se vakcinisu i ispostuju struku, to su zaposleni u zdravstvenim ustanovama

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Nije nikad bilo to - potrazi moj post, bilo je da moja sefica nece; ona nije radila na toj klinickoj studiji; moja kompanija jeste

Valjda cu uspeti pronaci, pisala si o tome negde kad je vakcinacija pocela, pa kao on nece da se vakcinise jer zeli da vidi kako ce ljudi reagovati na vakcinu. Tako nesto,  e sad mozda sam ja pogresno razumeo da je rec o muskarcu. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...