Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Sunshine State said:

Mene prekosutra ceka 20 sati s maskom na licu! 🙂


Ja sam za vikend letela iz swe za cro. Sam let oko 2 i po sata, ali aerodromi i transfer do hotela, pa ispalo oko 8 sati. Krcat avion na maske nenaviklih Svedjana i niko se nije zalio. Naprotiv. I ovde ih disciplinovano stavljamo kad negde ulazimo i skidamo kad izlazimo. Mislim, stvarno nije nista toliko strasno i ko god kaze da jeste, preteruje.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, vilhelmina said:


Ja sam za vikend letela iz swe za cro. Sam let oko 2 i po sata, ali aerodromi i transfer do hotela, pa ispalo oko 8 sati. Krcat avion na maske nenaviklih Svedjana i niko se nije zalio. Naprotiv. I ovde ih disciplinovano stavljamo kad negde ulazimo i skidamo kad izlazimo. Mislim, stvarno nije nista toliko strasno i ko god kaze da jeste, preteruje.

 

Nije strasno, pogotovo kad se mora, ALI, ako se neko od vas seca kako su nas "davili" sa onom maskom za anesteziju kad smo kao mali operisali krajnike, razumece zasto neki mrzimo da nam se bilo sta stavlja preko usta 😄

Nisam na Odbrani i zastiti mogla da stavim onu gas masku, niti da ronim s maskom....jos mi u secanju kako me doktor "gusi"! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

 

Nije strasno, pogotovo kad se mora, ALI, ako se neko od vas seca kako su nas "davili" sa onom maskom za anesteziju kad smo kao mali operisali krajnike, razumece zasto neki mrzimo da nam se bilo sta stavlja preko usta 


Jao da, to je bilo bas traumaticno iskustvo 😂
Ali sada bar ne moras da brojis do 10.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, RatzenStadt said:


Jel ovo onaj sto ga je @wwww zvala "maneken"? 🙂

Jeste, to je taj. On je povezan s Liberalima koji se sve vreme protive merama, nosenju maski i stavljaju na prvo mesto novac.

Ovaj sad zagovara ideju da ne treba da se brinemo sto raste broj inficiranih jer jos uvek ne raste drasticno broj hospitalizovanih i umrlih i bolnice jos nisu prepunjene (kad do toga dodje onda ce da bude kasno).

 

Tip je inace strucnjak za Aids (celu profesionalnu karijeru se bavio tim virusom), ali se sad (uz pomoc PR firme koja je povezana s tim liberalima) sebe promovisao u velikog strucnjaka za corona virus.

 

Svi ostali strucnjaci pozivaju na oprez i da se sve ucini da se obuzda drasticno sirenje virusa (da se kontrolisu i izoluju klasteri, da se razmisli o kracem karantinu: 5-7 dana itd.) da se ne bi doslo u situaciju koja se sada vidi u Spaniji, Francuskoj, UK... a da bi na prvom mestu deca i dalje moglaa da idu redovno u skole i da bi ljudi mogli da rade.

 

Inace, prof Drosten je dobio "orden zasluga za narod" - nemacku varijantu (s jos nekih 10-15 zasluznih gradjana) za njegov doprinos informisanju javnosti o celoj problematici covid-19.

 

 

Edited by wwww
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Nije strasno, pogotovo kad se mora, ALI, ako se neko od vas seca kako su nas "davili" sa onom maskom za anesteziju kad smo kao mali operisali krajnike, razumece zasto neki mrzimo da nam se bilo sta stavlja preko usta 😄

Nisam na Odbrani i zastiti mogla da stavim onu gas masku, niti da ronim s maskom....jos mi u secanju kako me doktor "gusi"! 

Men`  su krajnici  jos uvek tu gde ih je dizajner predvideo, a masku za ronjenje nosim svuda gde ima dublje vode.:s_d:

Link to comment
Share on other sites

Prvi talas najvise pogodjene Italija, Spanija, Francuska,... Nemacka nesto malo. Drugi talas koji je poceo ponovo bukti u Spaniji, Francuskoj, UK, u Nemackoj ne.

Kako bas da oni uvek izoluju sve i uspeju da se virus ne siri, a ostali nikako da uspeju?

U cemu je tajna?

Nemojte samo u disciplini.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

Mene prekosutra ceka 20 sati s maskom na licu! 🙂

 

Nečeš valjda istu masku imati na sebi 20h?

6 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Prvi talas najvise pogodjene Italija, Spanija, Francuska,... Nemacka nesto malo. Drugi talas koji je poceo ponovo bukti u Spaniji, Francuskoj, UK, u Nemackoj ne.

Kako bas da oni uvek izoluju sve i uspeju da se virus ne siri, a ostali nikako da uspeju?

U cemu je tajna?

Nemojte samo u disciplini.

 

Samodisciplina/ zdrav razum/ dovoljno para, stručnog osoblja i opreme za borbu.

Edited by Asterion
Link to comment
Share on other sites

Pa ovde u Sloveniji se šoferima avtobusa priporučuje, da na svako 2h menjaju masku. (Ne mogu nači link.)

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Sve bi to bilo uredu kad bi u Nemackoj ziveli samo Nemci. Tako da samodisciplina otpada. Ovo ostalo imaju i UK i Francuska, i Spanija, Holandija, Belgija.

Pa nisam reko, da je samodisciplina jedina što utiče.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Prvi talas najvise pogodjene Italija, Spanija, Francuska,... Nemacka nesto malo. Drugi talas koji je poceo ponovo bukti u Spaniji, Francuskoj, UK, u Nemackoj ne.

Kako bas da oni uvek izoluju sve i uspeju da se virus ne siri, a ostali nikako da uspeju?

U cemu je tajna?

Nemojte samo u disciplini.

 

Pa jeste malo i u disciplini. Vecina ljudi postuje preporuke (pravih) strucnjaka, kao sto je Prof. Drosten ili epidemiolog Lauterbach, plus RKI. Ne prave se pametni i ne prkose nauci. Plus je na tv (lokalne tv stanice itd.) sasvm solidno ispraceno sta i kako treba raditi.

 

Cini mi se da sam vec pisala ovde da me je bas prijatno iznenadila jedna radio anketa pre nekoliko meseci kada su ljudi sasvim razumno (i informisano) reagovali na neke sulude predlog nekih politicara koji su se utrkivali ko ce vise da olabavi mere. Predlog je bio (liberali, a ko drugi) da se ukine obaveza nosenja maski u prodavnnicama jer to kao plasi kupce pa je opao promet. Na sta su ljudi rekli: da tek nece ici u prodavnice ako ne bude obaveze nosenja maski. Da ce radije istrpeti "nelagoodnost" 30min nego da se potencijalno zaraze. Plus nece ugrozavati te prodavce koji treba celo radno vreme da provedu u tom prostoru. Plus da: kad mogu lekari i medicinski radnici celo radno vreme da budu pod maskama mozemo i mi vala 30min u prodavnici. itd.

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

pa da, ali ne verujem da bas svi u Nemackoj imaju vise samodiscipline od ovih nabrojanih drzava. 

edit: ovo prvo je za @Asterion

 

za @wwww 

Evo bas sam sad dva dana isao do grada ovde i svi postuju mere, u zatvorenom ljudi nose maske.

postuju mere, da se pitam kako to da je sad ovaj region u crvenom.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Sve bi to bilo uredu kad bi u Nemackoj ziveli samo Nemci. Tako da samodisciplina otpada. Ovo ostalo imaju i UK i Francuska, i Spanija, Holandija, Belgija.

ako mislis na gastose, oni se ponasaju (u najvecem broju) sasvim razumno i kao i "domaci", ne prave probleme.

 

Doduse, postoji jedan interesantan fenomen: onog trenutka kad npr. udju u autobus za "domovinu" prestaju da se ponasaju kao Nemci vec se vracaju "izvornim" obicajima.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

za @wwww 

Evo bas sam sad dva dana isao do grada ovde i svi postuju mere, u zatvorenom ljudi nose maske.

postuju mere, da se pitam kako to da je sad ovaj region u crvenom.

izvini, nisam ispratila, jesi se vratio u Francusku?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

 

Doduse, postoji jedan interesantan fenomen: onog trenutka kad npr. udju u autobus za "domovinu" prestaju da se ponasaju kao Nemci vec se vracaju "izvornim" obicajima.

Ovo me podseti na onu priču iz fabrike "Pretis" u Sarajevu, nekih kasnih osamdesetih, dobilo novog direktora.
I reši direktor da obrazuje radnike, te naredi da se tokom radnog procesa pušta isključivo muzika - Brams, a posle i ostali klasici, ali baš je Bramsa preferirao direktor. I bi tako... Ćute radnici i rade, šta će,  uzdižu se kulturno. Na kraju, kad prođe smena i average "Ibro" dođe kući posle smene, otvori pivu, odvrne nekakvu Šemsu i njegov svet se vrati u vinklu.

Nekako tako zar ne?


Inače, ko se ne seća "Pretis" je akronim od "preduzeće Tito Sarajevo"

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, wwww said:

izvini, nisam ispratila, jesi se vratio u Francusku?

 

Jesam , vratio sam se u Francusku pre 10 dana

 

46 minutes ago, wwww said:

ako mislis na gastose, oni se ponasaju (u najvecem broju) sasvim razumno i kao i "domaci", ne prave probleme.

 

Doduse, postoji jedan interesantan fenomen: onog trenutka kad npr. udju u autobus za "domovinu" prestaju da se ponasaju kao Nemci vec se vracaju "izvornim" obicajima.

 

Proslog Novembra sam isao u Berlin da gledam kosarkasku utakmicu i u metrou do Arene, pored mene sedu 3 muskarca, ko od brda odvaljeni, po naglasku se da zakljuciti da su iz Bosne ( nisam se predstavio, jer generalno ne volim da se predstavljam cim cujem da neko prica srpko-hrvatski ), preko puta njih 3ce dva mladica oko 20god zagrljeni, drze jedno drugog za dupe, pa se malo ljube, pa malo pricaju i tako. Ova trojica nista , cute.

Ja se mislim u sebi aaaa, sad ovde nista ne smete a na Balkanu bi ih izbacili iz metroa pod metro. 😄

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

 

 

Inače sećate se da sam pričao da celo leto, sva deca u kraju na igralištu bukvalno ceo dan zajedno, veselo se igrajući, nikom ništa?
Počeli su da nedostaju, i sa igrališta i sa treninga.

 

Nisam razumeo, jesu poceli da se razboljevaju? 

 

Inace zasad deluje da je kod nas situacija jos uvek pod kontrolom. 

 

Moja neka polusaljiva teorija je da se u delu stanovnistva koje je izlazilo po klubovima sve ovo vreme vec doslo do imuniteta krda. 

 

Ostatak koji izbegava rizicne situacije i prati mere se ne zarazava u visokom procentu i to je to. 

 

Inace ja se vec nekih mesec dana rukujem ili bacak koske kad se vidjam sa ljudima. Naravno uz obavezno "kako cemo" ako je neko koga nisam video duze pa ne znam u kom je fazonu. 

 

Posle kad sednem svakako mi je navika da obrisem ruke i eto. Znaci malo cak i taj fizicki kontakt. 

 

Sa bliskim prijateljima se sad vec ponekad i zagrlim, uglavnom posle jednog ili dva pica. 😄

 

Treba se malo napuniti tom energijom pre zime

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nemanjaol said:

 

Nisam razumeo, jesu poceli da se razboljevaju? 

 

Inace zasad deluje da je kod nas situacija jos uvek pod kontrolom. 

 

Moja neka polusaljiva teorija je da se u delu stanovnistva koje je izlazilo po klubovima sve ovo vreme vec doslo do imuniteta krda. 

 

Ostatak koji izbegava rizicne situacije i prati mere se ne zarazava u visokom procentu i to je to. 

 

Inace ja se vec nekih mesec dana rukujem ili bacak koske kad se vidjam sa ljudima. Naravno uz obavezno "kako cemo" ako je neko koga nisam video duze pa ne znam u kom je fazonu. 

 

Posle kad sednem svakako mi je navika da obrisem ruke i eto. Znaci malo cak i taj fizicki kontakt. 

 

Sa bliskim prijateljima se sad vec ponekad i zagrlim, uglavnom posle jednog ili dva pica. 😄

 

Treba se malo napuniti tom energijom pre zime

Da , počeli su, nedostaju dve redovne igračice odbojke iz ćerine ekipe, javljam kad saznam detalje, Posle treninga pitam ćeru. U razredu, nezavisno od ove dve umesto 14 na nastavi se pojavilo njih 12. Dva dečaka ostali kući.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, nemanjaol said:

 

Nisam razumeo, jesu poceli da se razboljevaju? 

 

Inace zasad deluje da je kod nas situacija jos uvek pod kontrolom. 

 

Moja neka polusaljiva teorija je da se u delu stanovnistva koje je izlazilo po klubovima sve ovo vreme vec doslo do imuniteta krda. 

 

Ostatak koji izbegava rizicne situacije i prati mere se ne zarazava u visokom procentu i to je to. 

 

Inace ja se vec nekih mesec dana rukujem ili bacak koske kad se vidjam sa ljudima. Naravno uz obavezno "kako cemo" ako je neko koga nisam video duze pa ne znam u kom je fazonu. 

 

Posle kad sednem svakako mi je navika da obrisem ruke i eto. Znaci malo cak i taj fizicki kontakt. 

 

Sa bliskim prijateljima se sad vec ponekad i zagrlim, uglavnom posle jednog ili dva pica. 😄

 

Treba se malo napuniti tom energijom pre zime

 

Najbolji prijatelj. Skupili se staro drustvo da skuvamo pasulj, i tako svi se mi izrukovali, a taj najbolji drug on nece rukovanje samo onako sa stisnutom pesnicom da se dodirnemo. Kasnije smo pricali, ok razmak je bio oko meta i po. ali posle on sa fotoaparatom i ja mu pokazivam opcije kako treba za dugacku ekspoziciju, a on na 20cm od mene gledamo u isti ekran od fotoaparata. I onda kad smo se razilazili on opet onako pozdravljanje pesnicom 😂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Da , počeli su, nedostaju dve redovne igračice odbojke iz ćerine ekipe, javljam kad saznam detalje, Posle treninga pitam ćeru. U razredu, nezavisno od ove dve umesto 14 na nastavi se pojavilo njih 12. Dva dečaka ostali kući.

cekaj, korona, il sezonska prehlada i slicno?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Harmonika said:

cekaj, korona, il sezonska prehlada i slicno?

Update: za ovu decu iz kluba znamo da do sada nisu testirane, imaju temperature, boli ih grlo, ne idu školu.
Devojčice su sportisti, preboleće šta je da je. Nemam informaciju da li su u bilo kakvoj proceduri, mislim da nisu. Tim nam je osakaćen za  srednjeg blokera i dizača :
Neznam stvarno, ostatak dece priča svašta ne možeš se pouzdati. Trener svakako nema informaciju

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...