Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Nisam kvotovao, ali pisali si za onu zurku u Nici pre koji mesec, pa za Zvereva na svadbi, to je isto bilo pre koji mesec. kako onda nije bilo veci skok zarazenih a sada jeste?

Verovatno i jeste, ali nisu imali simptome, nisu imali potrebu za testiranjem i nisu ni testirani.

Samim tim ti zaraženi, a mislim da ih ima mnogo, su nevidljivi za sistem. Kao i kod ova dva deteta iz našeg kluba uopšte nisu testirane, preboleće, i ozdraviće. Od čega  god da su bolesne uopšte neće se računati ni u jednu statisku. Lekar ih preslušao i rekao: topla supa, čajevi, paracetamol, i vozi.
Zverev da nije teniser ne bi ni bio testiran, i prošao bi kao nevidljiv.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, urosg3 said:

Ugrubo gledano, da, to je strategija. Taktički gledano mere treba spreče upravo to da za mnoge nema mesta. I tu možemo da diskutujemo o uspešnosti taktičkih mera. Strategija je to - imunitet krda.

 

Super strategija. Koje su to zemlje u svetu koje mogu da izdrze lecenje virusnih bolesnika odvojeno od ostalih ako je cifra enormna? 

 

U Srbiji ne mogu da lece ni poznate bolesti, a ne nesto nepoznato. Nema mesta po bolnicama ni ovako za bolesnike. Lekari zapalili po Evropi da rade... Stvarno bi bilo fantasticno pustiti imunitet krda, kao da smo u srednjem veku... 

 

Moram da dodam: lako je pricati iz pozicije zdravog, ali evo reci mi, da li bi radje da izbegnes zarazu ili da se zarazis, izgubis od posla nedelje i nedelje koje mozes da obavljas mozda i od kuce, eventualno zaglavis u bolnicu, a na kraju, mozda i umres? Mislim, sta je bolja solicija ako stavis sebe u poziciju da si zapatio virus?

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Super strategija. Koje su to zemlje u svetu koje mogu da izdrze lecenje virusnih bolesnika odvojeno od ostalih ako je cifra enormna? 

 

U Srbiji ne mogu da lece ni poznate bolesti, a ne nesto nepoznato. Nema mesta po bolnicama ni ovako za bolesnike. Lekari zapalili po Evropi da rade... Stvarno bi bilo fantasticno pustiti imunitet krda, kao da smo u srednjem veku... 

Ne malo puta je Kon lično ovo rekao, tako da don't shoot the messenger, to nam je što nam je. Uvijeno, zavijeno, rečeno, nedorečeno, tako je.

Možemo da se pravimo da nam se to ne dešava, ali dešava se. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, urosg3 said:

Ne malo puta je Kon lično ovo rekao, tako da don't shoot the messenger, to nam je što nam je. Uvijeno, zavijeno, rečeno, nedorečeno, tako je.

Možemo da se pravimo da nam se to ne dešava, ali dešava se. 

 

Pa to ti kazem, nema u Srbiji uslova za lecenje, zato jedino sto preostaje su mere. Ne znam sta je Kon rekao, ne pratim to, nije mi validno po nicemu to sto tamo govore. Donosim zakljucke iz onog sto cujem od nekih stvarnih autoriteta i razmisljanjem, tj. stavljanjem sebe u tudje cipele. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, urosg3 said:

Verovatno i jeste, ali nisu imali simptome, nisu imali potrebu za testiranjem i nisu ni testirani.

Samim tim ti zaraženi, a mislim da ih ima mnogo, su nevidljivi za sistem. Kao i kod ova dva deteta iz našeg kluba uopšte nisu testirane, preboleće, i ozdraviće. Od čega  god da su bolesne uopšte neće se računati ni u jednu statisku. Lekar ih preslušao i rekao: topla supa, čajevi, paracetamol, i vozi.
Zverev da nije teniser ne bi ni bio testiran, i prošao bi kao nevidljiv.

 

Iako nisu imali simptome, vljda su trebali zaraziti nekoga? a to je ipak bilo pre koji mesec, ne sad u Septembru.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Pa to ti kazem, nema u Srbiji uslova za lecenje, zato jedino sto preostaje su mere. Ne znam sta je Kon rekao, ne pratim to, nije mi validno po nicemu to sto tamo govore. Donosim zakljucke iz onog sto cujem od nekih stvarnih autoriteta i razmisljanjem, tj. stavljanjem sebe u tudje cipele. 

pa šta misliš što bežimo 🙂

Onog trenutka kad je Kon rekao da su prestali da popisuju kontakte tada je strategija promenjena i svaka nada da se uhvati prenosilac zaraze koji nema simptome ovde više ne postoji. osim slučajno, kao ja npr, kad treba da putujem idem da se testiram da bi dobio potvrdu, pa me tako uhvate. Svaki drugi slučaj nosilaca zaraze koji nema simptome nema načina da ga uhvati sistem.
Tog trenutka prestaje svaka kontrola, događaji u Fra i ESP nam pokazuju da je outbreak neminovan, ma šta dalje radili. Maske ili ne svejedno. Ne pratiš kontakte nemaš kontrolu, simple as that.

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Iako nisu imali simptome, vljda su trebali zaraziti nekoga? a to je ipak bilo pre koji mesec, ne sad u Septembru.

tačno. Lanac zaraze u stvari prekida samo testiranje, i izolacija kontakta. E sad zamisli koliki je broj već prošao kroz zarazu, bez simptoma, bez nade da se testira, što bi slengom rekli "na suvo".
Mislim da je taj broj veliki. I da je po liniji verovatnoće ne zaražavanja nego izkazivanja simptoma u stvari sadašnji outbreak. Otud to vreme kao fenomen. da stigne do malog procenta populacije koji pokazuje simptome.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U vezi kontakata. Evo primer, ja u Francuskoj npr dobijem kovid ali nemam simptome. Kako ce neko uopste znati da sam ja pozitivan? pored toga ne druzim se ni sa kime, jedino tu sa ovim covekom kod kojeg zivim, odem do prodavnice sa maskom, ne idem po kaficima restoranima, kako da prate kontakte? Od koga sam se ja mogao zaraziti ako nisam bio ni sa kim u nekom blizem kontaktu? a ovaj covek nije pozitivan npr.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

pa šta misliš što bežimo 🙂

Onog trenutka kad je Kon rekao da su prestali da popisuju kontakte tada je strategija promenjena i svaka nada da se uhvati prenosilac zaraze koji nema simptome ovde više ne postoji. osim slučajno, kao ja npr, kad treba da putujem idem da se testiram da bi dobio potvrdu, pa me tako uhvate. Svaki drugi slučaj nosilaca zaraze koji nema simptome nema načina da ga uhvati sistem.
Tog trenutka prestaje svaka kontrola, događaji u Fra i ESP nam pokazuju da je outbreak neminovan, ma šta dalje radili. Maske ili ne svejedno. Ne pratiš kontakte nemaš kontrolu, simple as that.

 

Ma zasto uopste to slusas sta Kon govori, sta politicari govore... Nekakve mere su svakako bolje od nikakvih mera. 

 

Cak eto, i ako ne uhvate svakog drugog, opet je uspeh jer uhvate svakog drugog 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eh bi ja ignorisao, ali neće  on mene. Sećaš se kad si bila - brucoš, brucošijada, prvi dani na fakultetu, uzbuđenje... Konačno si sam sebi - nešto.

E pa mom detetu uzeto sve to. Nepovratno.  Akademski olajn građanin što bi Šarčević rekao. Mogli smo i da joj kupimo diplomu taman, pošteno platiš i ne misliš.


Nisu baš konovi i njihove sposobnosti za ignorisanje, ali to je sasvim druga priča.

47 minutes ago, Baby said:

Cak eto, i ako ne uhvate svakog drugog, opet je uspeh jer uhvate svakog drugog 😄 

Ovde je nesporazum, nisam mislio da napišem svako drugog u smislu second one, nego drugi u smislu another way. Ne postoji drugi  (another way) način da uhvatiš asimptomatskog prenosioca. I tu prestaje svaka ideja o kontroli pandemije, maske su alibi mera, gde kad dođe outbreak mirne duše izađeš i kažeš "eto građani su nedisciplinovani, zato..." Ili neodgovorni, ma dopiši šta hoćeš jer je nedokazivo, samo da zvuči - dobro je.
Još tu ubaciš, tj posoliš nekom specifičnom grupom (gastarbajteri, turisti koji ne mogu da se uzdrže da ne idu na plažu, roštilj na Košutnjaku, mladi na žurkama) i imaš krivca i neprijatelja i orgijanje medija koji te baš vole.

A znaš istovremeno da ne radiš šta piše u udžbeniku, testiraš, pratiš kontakte, izolacija kontakata (ne 28 dana, koji je Kon to smislio? Čuj 28 dana izolacija.) nego 10 dana i prekidaš lance zaražavanja.
Kako takva strategija ne postoji, onda daj da budemo racionalni imunitet krda ne zvuči kao loša ideja, prateći Konovu strategiju trajaće ovo nekoliko decenija.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

U vezi kontakata. Evo primer, ja u Francuskoj npr dobijem kovid ali nemam simptome. Kako ce neko uopste znati da sam ja pozitivan? pored toga ne druzim se ni sa kime, jedino tu sa ovim covekom kod kojeg zivim, odem do prodavnice sa maskom, ne idem po kaficima restoranima, kako da prate kontakte? Od koga sam se ja mogao zaraziti ako nisam bio ni sa kim u nekom blizem kontaktu? a ovaj covek nije pozitivan npr.

 

U biti se može saznati ko je od koga dobijo virus sa sekveniranjem genoma virusa. Ali to je u ovom momentu dosta skupo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

Ne znam Urose, nekako pogresno iz mog ugla gledas na stvar. Maske su jedino sto trenutno moze da uspori sirinje.

Kad kines stavljas ruku na usta da ne prskas okolo zar ne?

 

oduvek, ne znam gde mašim u pogledu na svet, gledam da budem racionalan. Vidi u zadnjih 14 dana svet je upratio 5 miliona novozaraženih, e ako to nije outbreak...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

To je dobro pitanje. Verovatno isto sa ovim brojem testova, ali ok... 

Edit:
 

U Velikoj Britaniji je, prema poslednjim podacima u sredu, registrovano 6.178 novoobolelih od koronavirusa. 

evo dobar primer. Nošenjem maski UK ima ovo. I sad umesto da pitamo zašto iako nose maske imaju 6k novozareženih, mi se raspravljamo koliko bi imali da nemaju maske, jel` tako?
I onda dođe glas razuma i pita a gde je 6k novozaraženih dnevnoo pre samo 10 dana u UK iako su i tad i danas nosili maske? I dobiješ odgovor, da maske su zaštita, znaš ti šta bi bilo bez maski?
E vidiš tu prestaje smislena rasprava jer ja ne znam šta bi bilo bez maski, znam šta je bilo sa maskama u UK i znam šta je danas sa maskama u UK. 

1 minute ago, ras kass said:

 

Licno bih voleo da neko njega i ostale pita koji je plan ako te slavne vakcine ne bude??? Ja ni jednom ne cuh odgovor. 

Drugo ko im je rekao da ce vecina uopste hteti da vakcinise??? Na silu da ih nateraju nece ici. 

šta bi bilo lepo je rekao čovek:
Maske  imate da nosite dugo, dugo vreme...Mi doduše on lično, makar na videu - ne.

Link to comment
Share on other sites

Danas išao 17icom na NBG sa Konjarnika, dugačka vožnja...nisam imao šta pametnije da radim pa sam gledao malo narod. 3/4 ljudi nosi masku (osim tinejdžera i par matorih konja), što je sasvim ok, kada se sve uzme u obzir. Bila je jedna gospođa koja je fino kijala, nabijala prste u nos, razvlačila ga levo-desno...ali pobednik je majstor koji je pustio klimu u busu, majstor was in the mood:

 

 

 

 

FB_IMG_1588971580933.jpg

Edited by implant
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Edit:
 

U Velikoj Britaniji je, prema poslednjim podacima u sredu, registrovano 6.178 novoobolelih od koronavirusa. 

evo dobar primer. Nošenjem maski UK ima ovo. I sad umesto da pitamo zašto iako nose maske imaju 6k novozareženih, mi se raspravljamo koliko bi imali da nemaju maske, jel` tako?
I onda dođe glas razuma i pita a gde je 6k novozaraženih dnevnoo pre samo 10 dana u UK iako su i tad i danas nosili maske? I dobiješ odgovor, da maske su zaštita, znaš ti šta bi bilo bez maski?
E vidiš tu prestaje smislena rasprava jer ja ne znam šta bi bilo bez maski, znam šta je bilo sa maskama u UK i znam šta je danas sa maskama u UK. 

šta bi bilo lepo je rekao čovek:
Maske  imate da nosite dugo, dugo vreme...Mi doduše on lično, makar na videu - ne.

 

Prošlog vikenda je bio veliki skup anti-maskera u Londonu wink-wink-nudge-nudge😉.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

rano je, treba 10 dana da prođe za inkubaciju. 

 

Ja sam nailazio na različite podatke, od 2 dana pa do 21 dan, to je verovatno individualno i ne baš tako lako za smestiti u kalup...nego, zanima me nešto drugo: ti kažeš da nosiš masku i pridržavaš se nekih osnovnih pravila zaštite koja su propisana od strane WHO, ali iz ovoga što pišeš na forumu, zaključujem da si sumnjičav prema učinkovitosti istih. Ako su tvoje sumnje opravdane, to bi onda značilo da se virus prenosi i nekim drugim putem, jel' to neko tvoje razmišljanje? Ili mašim fudbal?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, implant said:

 

Ja sam nailazio na različite podatke, od 2 dana pa do 21 dan, to je verovatno individualno i ne baš tako lako za smestiti u kalup...nego, zanima me nešto drugo: ti kažeš da nosiš masku i pridržavaš se nekih osnovnih pravila zaštite koja su propisana od strane WHO, ali iz ovoga što pišeš na forumu, zaključujem da si sumnjičav prema učinkovitosti istih. Ako su tvoje sumnje opravdane, to bi onda značilo da se virus prenosi i nekim drugim putem, jel' to neko tvoje razmišljanje? Ili mašim fudbal?

Nosim masku jer je moja država propisala da je nosim na izvesnim mestima (samiška etc...) Iskreno se nadam, a nemam dokaze da je to vezano za WHO.
Učinkovitost istih je - sasvim druga tema, ono što znam je da se u nekim društvima nošenje maski pokazalo učinkovitim, ali istovremeno znam da je u mojem društvu, u mojoj državi alibi mera, koja služi da opravda raznorazne brljotine.
Sledi logično pitanje - kako je to moguće?
Dragi moj prijatelju, @implant razumeš o čemu pričam?
Ček imam ilustraciju, ukoliko nisam dovoljno jasan:

EinyKiAXsAcpNAI?format=jpg&name=900x900

Sav besmisao u jednoj slici

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ras kass said:

 

Licno bih voleo da neko njega i ostale pita koji je plan ako te slavne vakcine ne bude??? Ja ni jednom ne cuh odgovor. 

Drugo ko im je rekao da ce vecina uopste hteti da vakcinise??? Na silu da ih nateraju nece ici. 

 

Druga rešenja umesto vakcine:

 

- monoklonalna antitela (pravljena u biotech firmama); npr. ta antitela se vežeju na  npr. virus i blokiraju da se sam virus veže na čeliju,

- specifični inhbitori (što male organske molekule što peptidi) koji blokiraju neki dio sekvence imunskog sistema,

- analogi nukloezida (nešto slično kao moderni lekovi kod zdravljenja HIV-a); to je domena organske sinteze/hemije,

- inhibitori encima,koji omugočavju replikaciju virusa,

... itd.

 

Vakcina je najbrže rešenje. Na njoj radi bar 200 naučnih grupa po svetu. Ne bi bile velike pare uložene u taj projekat, da se ne bi verovalo, da je moguče napraviti efikasnu vakcinu.

 

 

Edited by Asterion
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...