Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

El mozemo jos do Segedina? Iso neko? Navodno moze 30km od granice ako se vratis u 24 sata. Sad ne znam da li traze neku potvrdu.... 

Pre nedelju dana komsinica iz Tavankutu isla u Moraholom

 

Ja pre dolaska ovde u Fr, isao u madjarski konzulat u subotici, i rekli moze do 30km. E sad to je bilo pocetkom septembra kad sam ih pitao

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Baby said:

 

Pa znam ali lockdown je bio striktni veoma kratko vreme, sada sve polako pustaju da vide kako idu stvari. 

 

Da nije bilo lockdown i da ti mama ode kod lekara za secer i dobije covid, onda bi im skidala zvezde sto nisu pazili i uradili nesto. 

 

Hocu reci, ovo sa virusom je dvosmerna ulica, moze da te lupi nesto i sa ove i sa one strane. 

Uopste nije dvosmerna ulica, ne postoji validan razlog zasto ljudi ne mogu da dodju do zdravstvene nege vec 6 meseci. 

11 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

zasto idete u drzavne ustanove? 

 

Nema privatnih u blizini, neko bi to morao nekako da organizuje, a ja nisam tamo. Probaj ti da nateras dvoje starijih ljudi da urade bilo sta van njihovih navika, a da to ne uradis licno.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Angelia said:

Uopste nije dvosmerna ulica, ne postoji validan razlog zasto ljudi ne mogu da dodju do zdravstvene nege vec 6 meseci. 

 

Pratis sta pisem? Rekla sam isto da ne postoji nikakav normalan razlog zasto drze ista zatvoreno vec 6 meseci. Striktni lockdown je trajao mesec mozda malo jace. Jel bilo od pocetka da se prenosi dodirom, da virus zivi 9 dana na metalnim i plasticnim povrsinama... valjda je bilo normalno pratiti neke naucne nalaze. Sada se zna da se prenosi putem vazduha i maske nisu 100% zastita, ali stite i nema razloga da vise ne rade... pogotovo ako se preduzmu mere bezbednosti. 

Ako privatnici rade, mogu i drzavne da rade. 

 

Logicno mi je da odvoje klinike za covid pacijente i ostale, ali mi je nelogicno da ne rade pogotovo sada. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

U francuskoj nije nista bolje, na razne preglede treba da se ceka po nekoliko meseci, pa cak i godinu dana. npr za ocno. kod zubara ne mozes npr ako je tvoj zubar u medjuvremenu umro, pa trazis drugog, ne mozes pronaci, tj moze ali ako neko od pacijenata od nekog drugog zubara npr isto umre.

onda kod urologa se isto ceka po nekoliko meseci . npr kod zubara popravka zuba, ugradnja krunice kosta 1600evra za 4 zuba a zdravstveno ti pokriva 300evra.

samo sto mi volimo kukati na nase.

 

Jako zanimljiva vest. https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2020&mm=09&dd=20&nav_id=1735406

BVkDCGP.gif

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pre nedelju dana komsinica iz Tavankutu isla u Moraholom

 

Ja pre dolaska ovde u Fr, isao u madjarski konzulat u subotici, i rekli moze do 30km. E sad to je bilo pocetkom septembra kad sam ih pitao

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

 

 

 Pa da dali su 30km zbog radnika i ostalo... pitacu u svakom slucaju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Baby said:

 

 

Logicno mi je da odvoje klinike za covid pacijente i ostale, ali mi je nelogicno da ne rade pogotovo sada. 

Odgovor svih 6 meseci za pokusaj da se vidi specijalista, je uvek bio "samo hitni slucajevi", radi se o kardiologu koji treba da zavrsi dijagnostiku - pa samim time ne spada u hitne slucajeve.

 

Dobila sam promo mail koji kaze da se od oktobra otvaraju letovi za Zagreb sa vise aerodroma u USA, mislim preko Minhena 

Link to comment
Share on other sites

Grci su to malo drugačije rešili. Od 900 i nešto kreveta za intenzivnu negu su svega 229 za Covid rezervisani, ostalo uobičajeni slučajevi, koliko znam. Jedino što je sada zahvaljujući letnjim zabavama mlađarije plus zarazama u tri fabrike hrane 70% Covid kapaciteta zauzeto. Već se priča o razmatranju eventualnog novog lockdown-a za Atticu i druga extra ugrožena područja. Ali se nigde ne pominje preraspodela kapaciteta, bar za sada.

 

Hit dana: svratimo do naše piljarke, koja prodaje bio voće i povrće. Pre pet nedelja, kada smo došli, je bila ljuta na nas što stavljamo maske za kupovinu kod nje i prodavala priče o zaveri političara i slično sve po spisku. Danas je ponosna što zahvaljujući maskama !!! (po njoj) ovde več oko 10 dana nema novih slučajeva dok se Attica sa Atinom raspada. I pored 0 slučajeva ovde još uvek moraju da se nose maske i na otvorenom, a na Attici tek preporuka ako ne može da se ispoštuje distanca. U strahu od turista (kojih gotovo da nema) ovi maltretiraju turistička područja a njesra im se dešava na drugoj strani. Imaju i oni svoje Konove i Tupavčevićke (komada 5 u kriznom štabu) ali nemaju Vučića na njihovu sreću.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovo će se čak i neprijateljima strogih mera dopasti. Verske službe se u Grčkoj drže preko ozvučenja pred crkvom, jer nema okupljanja u crkvi, a pop, koji je javno na Kritu pozivao da se ljudi ne pridržavaju nošenja maski je u petak osuđen na devet meseci zatvora dok je lokalna dioceza morala da se ogradi od njega. Oni su veći vernici od nas ali zna se šta su prioriteti. Popovi snose odgovornost za svoje javno delovanje.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pre nedelju dana komsinica iz Tavankutu isla u Moraholom

 

Ja pre dolaska ovde u Fr, isao u madjarski konzulat u subotici, i rekli moze do 30km. E sad to je bilo pocetkom septembra kad sam ih pitao

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

 

 

 

Samo ti i ja putujemo!!!

Mi vecali i odlucili da, ipak, idemo kuci na Floridu, sad u cetvrtak. Ko zna sta i kako ce biti na prolece, a dugo nam je da ne odemo  godinu i po.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Samo ti i ja putujemo!!!

Mi vecali i odlucili da, ipak, idemo kuci na Floridu, sad u cetvrtak. Ko zna sta i kako ce biti na prolece, a dugo nam je da ne odemo  godinu i po.

 

 

 

Po meni nema svrhe ne putovati ako se pridrzavas mera kako kod kuce, tako u tranzitu do destinacije i u samoj destinaciji.

Zelim vam sretan put.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

spacer.png

 

spacer.png

 

Gledam Francusku, Holandiju, Belgiji, UK,.....svima isti trend - pogledajte kako kriva dnevno umrlih prati krivu zarazenih u prvom piku.... A toga nema u drugom piku, iako su brojke zarazenih mmogo vece u drugom piku.

 

Zakljucak: ili se zarazavaju mladji/zdraviji i/ ili je virus oslabio i/ ili su terapije dobre.

Definitvno trend broja umrlih ne lici na onaj haos na pocetku!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...