Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

15 minutes ago, Baby said:

 

Valjda rade neki drugi? 

 

 

U mom gradu ne, osim privatnih ordinacija. Pitanje je koliko zena mogu sebi da priuste pregled kod privatnika i koliko ce odluciti da sacekaju.

 

Kod specijalista se ne ide vec treci mesec.

 

Prijateljicin brat je pre par godina imao tumor hipofize, i sad u maju mu dijagnostikovan tumor parastitaste zlezde....od tad pokusava da dospe do nekog lekara. Koliko ce tih 4 meseca odlaganja (do sad) uticati na uspeh lecenja, kad se jednom dokopa lekara?

Covek zivi u Zrenjaninu.

 

Edited by Sunshine State
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Bez obzira, sta on ima da misli sta je dobro a sta ne kod ove pandemije. Moje misljenje je isto kao i njegovo, tj nije strucno. To sto on ima fondaciju, ne znaci da on moze da deli savete.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

 

Slavisa, kakva je situacija sa almunijskom folijom kad se uporedi Srbiju sa Francuskom?

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Sunshine State said:

 

U mom gradu ne, osim privatnih ordinacija. Pitanje je koliko zena mogu sebi da priuste pregled kod privatnika i koliko ce odluciti da sacekaju.

 

Kod specijalista se ne ide vec treci mesec.

 

Prijateljicin brat je pre par godina imao tumor hipofize, i sad u maju mu dijagnostikovan tumor parastitaste zlezde....od tad pokusava da dospe do nekog lekara. Koliko ce tih 4 meseca odlaganja (do sad) uticati na uspeh lecenja, kad se jednom dokopa lekara?

Covek zivi u Zrenjaninu.

 

 

Uzas. 

 

Ove drzavne ustanove nemaju vise pojma sta rade. 

 

Zar ne postoji neka opcija da se placa privatno zdravstveno koje pokriva private lekare? Ako me pamet sluzi, to su uvodili pre par godina i nije bilo nesto skupo. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Baby said:

 

Uzas. 

 

Ove drzavne ustanove nemaju vise pojma sta rade. 

 

Zar ne postoji neka opcija da se placa privatno zdravstveno koje pokriva private lekare? Ako me pamet sluzi, to su uvodili pre par godina i nije bilo nesto skupo. 

Danas je u Srbiji sve skupo za vecinu gradjana.

Na klinici za ocne bolesti u Bg postoji kabinet za UZ oka koji je neophodan pri svakom pregledu ili kontrolnom pregledu oka sa iole ozbiljnijom dijagnozom. Medjutim, takvi pacijenti su pre 2 godine upuceni na kontrolne preglede u lokalne bolnice koje nemaju aparate za UZ oka. Imaju ih BG, NS i NI tako da pacijenti gravitiraju ka tim centrima, u privatne ordinacije.  U Bg UZ oka kosta 4500 rsd uz pretpostavku da vam specijalista nece svaki put kad radite UZ oka naplatiti jos 4000 za spacijalisticki pregled oba oka koji niste ni zakazali. Pocetkom Marta sam bila svedok neprijatne situacije kada je majka iz unutrasnjosti dovela sina na ultrazvuk (maligni tumor oka kod decaka od 19 godina) i nakon pregleda nije imala dovoljno novca da ga plati, kod zakazivanja joj je receno da pregled kosta 4500 ali je doktor naplatio i spec. pregled, bilo je i neprijatno i zalosno. Ako tome dodate i troskove puta tamo i nazad, cifra je ozbiljna cak i za prosecna primanja. 

Pre 5 godina, vestacke suze Hylo Comod su kostale 860 rsd a danas - 1260. A to je najbanalniji lek koji bi svaka zena nakon 35 godine morala da koristi jer oko pocinje da se "sushi", preporuka je vrhunskog srpskog oftalmologa. 

O starim pacijentima iz ruralnih delova Srbije  sa malignitetom oka ne smem ni da razmisljam, nije u pitanju samo novac za vecinu nih nedostizan vec i snalazenje po velegradskim adresama. O oftlmolozima koji menjaju privatne ordinacije cesce nego carape pa morate da ih jurite po raznim delovima grada, da ne pricam. 

I onda jednom starcu u opancima cuveni doktor vrisne u lice : "Ne mogu da ti pomognem, pojeo ti je pola lica", tumor, naravno. Koji nije otkriven na vreme, nije pracen na vreme i kako struka nalaze. Da, struka koja cuti i kad se sa pozitivne liste RZZO skidaju lekovi koji kostaju  25000 po 1 terapijskoj dozi. Ako nemate za 3 doze, ne treba vam ni jedna ili 2, mora 3 ili nista. 

Dobrodosli u zlatno doba Srbije.

 

Edited by Pletilja
  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Baby said:

Zar ne postoji neka opcija da se placa privatno zdravstveno koje pokriva private lekare? Ako me pamet sluzi, to su uvodili pre par godina i nije bilo nesto skupo. 

Koliko ja znam - nema. Bio je pokusaj pre jedno 15-20 godina da se uvede privatno osiguranje, ali koliko se secam to se zavrsilo sa aferom "koferce".

@Sunshine Statepotpuno razumem, mama jos nije stigla do specijaliste, a nesto se ovih dana ne oseca dobro. Nadamo se da nije virus.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Danas je u Srbiji sve skupo za vecinu gradjana.

Na klinici za ocne bolesti u Bg postoji kabinet za UZ oka koji je neophodan pri svakom pregledu ili kontrolnom pregledu oka sa iole ozbiljnijom dijagnozom. Medjutim, takvi pacijenti su pre 2 godine upuceni na kontrolne preglede u lokalne bolnice koje nemaju aparate za UZ oka. Imaju ih BG, NS i NI tako da pacijenti gravitiraju ka tim centrima, u privatne ordinacije.  U Bg UZ oka kosta 4500 rsd uz pretpostavku da vam specijalista nece svaki put kad radite UZ oka naplatiti jos 4000 za spacijalisticki pregled oba oka koji niste ni zakazali. Pocetkom Marta sam bila svedok neprijatne situacije kada je majka iz unutrasnjosti dovela sina na ultrazvuk (maligni tumor oka kod decaka od 19 godina) i nakon pregleda nije imala dovoljno novca da ga plati, kod zakazivanja joj je receno da pregled kosta 4500 ali je doktor naplatio i spec. pregled, bilo je i neprijatno i zalosno. Ako tome dodate i troskove puta tamo i nazad, cifra je ozbiljna cak i za prosecna primanja. 

Pre 5 godina, vestacke suze Hylo Comod su kostale 860 rsd a danas - 1260. A to je najbanalniji lek koji bi svaka zena nakon 35 godine morala da koristi jer oko pocinje da se "sushi", preporuka je vrhunskog srpskog oftalmologa. 

O starim pacijentima iz ruralnih delova Srbije  sa malignitetom oka ne smem ni da razmisljam, nije u pitanju samo novac za vecinu nih nedostizan vec i snalazenje po velegradskim adresama. O oftlmolozima koji menjaju privatne ordinacije cesce nego carape pa morate da ih jurite po raznim delovima grada, da ne pricam. 

I onda jednom starcu u opancima cuveni doktor vrisne u lice : "Ne mogu da ti pomognem, pojeo ti je pola lica", tumor, naravno. Koji nije otkriven na vreme, nije pracen na vreme i kako struka nalaze. Da, struka koja cuti i kad se sa pozitivne liste RZZO skidaju lekovi koji kostaju  25000 po 1 terapijskoj dozi. Ako nemate za 3 doze, ne treba vam ni jedna ili 2, mora 3 ili nista. 

Dobrodosli u zlatno doba Srbije.

 

 

Joj ne znam ni sta da kazem. Ovo je uzasno i tuzno. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Koliko ja znam - nema. Bio je pokusaj pre jedno 15-20 godina da se uvede privatno osiguranje, ali koliko se secam to se zavrsilo sa aferom "koferce".

 

Nasla sam nesto na netu. Ima Generali i Uniqa, ne pisu cene ali sam nasla u nekim komentarima da placaju mesecno izmedju 30-70 evra, kako ko odabere te pakete. Ali ta osiguranja pokrivaju neke procedure i lecenja do odredjene svote novca i onda vise ne... ako sam dobro shvatila i ide na refundaciju. Verovatno nekom odgovara, nekom ne. Zavisi i od bolesti. 

 

Ja sam moje drzavno placala, onomad. Bilo je oko 20 evra. Pa valjda ko nema osiguranje mu je bolje da plati tih 10 evra vise i da moze da ide kod bilo kog lekara. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Baby said:

 

Joj ne znam ni sta da kazem. Ovo je uzasno i tuzno. 

Dobro jutro Kolumbo :classic_smile:

 

Mislim i nije smesno, posto mi mama ima dijabetes, do specijaliste nije stigla zadnjih 6 meseci, i sad povraca, i lezi u krevetu. Gde ce da ide? Na Batut da se testira? Ceo dan da provede za informaciju koja joj nista nece pomoci.

 

Ma platila bi ja 1,000 evra da joj pomognu.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Dobro jutro Kolumbo :classic_smile:

 

Mislim i nije smesno, posto mi mama ima dijabetes, do specijaliste nije stigla zadnjih 6 meseci, i sad povraca, i lezi u krevetu. Gde ce da ide? Na Batut da se testira? Ceo dan da provede za informaciju koja joj nista nece pomoci.

 

Ma platila bi ja 1,000 evra da joj pomognu.

 

😞

 

Ma ja stvarno ne znam sta rade u Srbiji i zasto drzavne ustanove rade ovakve stvari i dalje. Valjda su se malo konsolidovali i organizovali pa da mogu da nastave normalno. Razumem da kazu moze ali mora test i maska, neke mere. Ne razumem da je 6 meseci i dalje problem.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

😞

 

Ma ja stvarno ne znam sta rade u Srbiji i zasto drzavne ustanove rade ovakve stvari i dalje. Valjda su se malo konsolidovali i organizovali pa da mogu da nastave normalno. Razumem da kazu moze ali mora test i maska, neke mere. Ne razumem da je 6 meseci i dalje problem.

 

Ni ja ne razumem zasto nakon 6 meseci ona ne moze da dodje do lekara, testova, nesto ....

 

I dok citam raspravu ovde u mojoj glavi je za svakog ko podrzava lockdown "j... vas lockdown, mislim lepo vam ako vam ne treba zdravstvena nega". 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Ni ja ne razumem zasto nakon 6 meseci ona ne moze da dodje do lekara, testova, nesto ....

 

I dok citam raspravu ovde u mojoj glavi je za svakog ko podrzava lockdown "j... vas lockdown, mislim lepo vam ako vam ne treba zdravstvena nega". 

 

Pa znam ali lockdown je bio striktni veoma kratko vreme, sada sve polako pustaju da vide kako idu stvari. 

 

Da nije bilo lockdown i da ti mama ode kod lekara za secer i dobije covid, onda bi im skidala zvezde sto nisu pazili i uradili nesto. 

 

Hocu reci, ovo sa virusom je dvosmerna ulica, moze da te lupi nesto i sa ove i sa one strane. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Asterion said:

 

Slavisa, kakva je situacija sa almunijskom folijom kad se uporedi Srbiju sa Francuskom?

 

Ne znam, koristim je samo u rerni kad pecem nesto pa da ne zagori.

 

edit:

sto se tice speciajalistickih pregleda kod nas.

zasto idete u drzavne ustanove? 

Moja mama je isto imala dijabetes i za lekove tj insulin inekcije je isla kod lokalnog doktora u ambulantu. Za ciscenje zute mrlje je isla u privatnu ocnu kliniku nekoliko puta godisnje gde smo joj sve placali ( mi, njena deca) 

 

Tata je imao problem sa kukom i trebalo je da se operise i stavi vestacki. U drzavnoj bolnici su mu zakazali za godinu i po dana. Otisli smo do Sente u privatnu kliniku gde su ga operisali ,zamenuli kuk. Ja sam platio 2000evra u to vreme. Posle operacije nekih godinu dana je umro u Julu a drzavna bolnica u kojoj je prvobitno zakazao operaciju je zvala u Avgustu da mu kazu da ima srecu jer je dobio termin za Septembar 😁

 

Mislim da privatne klinike rade normalno uz naravno propisane mere zastite zbog korona virusa.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Baby said:

 

Valjda rade neki drugi? 

 

 

12 hours ago, Sunshine State said:

 

U mom gradu ne, osim privatnih ordinacija. Pitanje je koliko zena mogu sebi da priuste pregled kod privatnika i koliko ce odluciti da sacekaju.

 

Kod specijalista se ne ide vec treci mesec.

 

Prijateljicin brat je pre par godina imao tumor hipofize, i sad u maju mu dijagnostikovan tumor parastitaste zlezde....od tad pokusava da dospe do nekog lekara. Koliko ce tih 4 meseca odlaganja (do sad) uticati na uspeh lecenja, kad se jednom dokopa lekara?

Covek zivi u Zrenjaninu.

 

Nisam doktor ali mogu da pogledam i pregledam taktilnom metodom.:s_d:

Link to comment
Share on other sites

Mene u ovoj prici najvise izludjuje kako to da drzavne zdravstvene ustanove ne mogu da imaju neki sandard organizacije koji se svuda postuje. 

 

Tetka moje devojke je prvu hemioterapiju dobila krajem februara, malo pre nego sto je kovid zvanicno stigao u Srbiju. 

 

Brinuli smo se sta ce biti, ali je ostale dobila po predviđenom rasporedu i to za vreme najjaceg lockdown-a. 

 

Kako su to tad mogli da organizuju, a sad ne mogu ultrazvucni pregled mi stvarno nije jasno. 

 

Ne kapiram ni koji je razlog za otkazivanje pregleda, a takve mere mi pogotovo nemaju smisla kada zemlja funkcionise manje vise redovno, tj da mogućnost za zarazu postoji na najrazlicitijim mestima. 

 

Ako lekar moze da sedne u kafic da popije kafu i da se vozi gradskim prevozom, valjda moze i da obavlja svoj posao uz postovanje svih potrebnih mera. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

Mene u ovoj prici najvise izludjuje kako to da drzavne zdravstvene ustanove ne mogu da imaju neki sandard organizacije koji se svuda postuje. 

 

Tetka moje devojke je prvu hemioterapiju dobila krajem februara, malo pre nego sto je kovid zvanicno stigao u Srbiju. 

 

Brinuli smo se sta ce biti, ali je ostale dobila po predviđenom rasporedu i to za vreme najjaceg lockdown-a. 

 

Kako su to tad mogli da organizuju, a sad ne mogu ultrazvucni pregled mi stvarno nije jasno. 

 

Ne kapiram ni koji je razlog za otkazivanje pregleda, a takve mere mi pogotovo nemaju smisla kada zemlja funkcionise manje vise redovno, tj da mogućnost za zarazu postoji na najrazlicitijim mestima. 

 

Ako lekar moze da sedne u kafic da popije kafu i da se vozi gradskim prevozom, valjda moze i da obavlja svoj posao uz postovanje svih potrebnih mera. 

 

U francuskoj nije nista bolje, na razne preglede treba da se ceka po nekoliko meseci, pa cak i godinu dana. npr za ocno. kod zubara ne mozes npr ako je tvoj zubar u medjuvremenu umro, pa trazis drugog, ne mozes pronaci, tj moze ali ako neko od pacijenata od nekog drugog zubara npr isto umre.

onda kod urologa se isto ceka po nekoliko meseci . npr kod zubara popravka zuba, ugradnja krunice kosta 1600evra za 4 zuba a zdravstveno ti pokriva 300evra.

samo sto mi volimo kukati na nase.

 

Jako zanimljiva vest. https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2020&mm=09&dd=20&nav_id=1735406

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, urosg3 said:

O ovome je Nestor govorio ima brat bratu 4 meseca. 

 

Jedno je kad imaš evidencu/dokaze iz studija, drugo  su hipoteze/teoretiziranje.

 

Fora je u tome, dali se spuštaš u nešto nepoznato i neznaš šta te čeka ili prvo stvar istražiš, pa onda sporvedeš mere itd.

 

Šveđani su pokazali.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Baby said:

 

Pa znam ali lockdown je bio striktni veoma kratko vreme, sada sve polako pustaju da vide kako idu stvari. 

 

Da nije bilo lockdown i da ti mama ode kod lekara za secer i dobije covid, onda bi im skidala zvezde sto nisu pazili i uradili nesto.

 

Pa i u lockdown-u je mogla da zakaci virus, samo sto u lockdown-u nisi ni mogao do lekara. Sad mozes za jedno godinu dana otprilike ako sada zakazes. Mozda i duze.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

 

Pa i u lockdown-u je mogla da zakaci virus, samo sto u lockdown-u nisi ni mogao do lekara. Sad mozes za jedno godinu dana otprilike ako sada zakazes. Mozda i duze.

 

 

Naravno da je mogla, ljudi su dobijali virus i tada, ali sigurno ne onoliko koliko bi ga dobijali da je sve funkcionisalo normalno... 

Link to comment
Share on other sites

Čitam šta pišete u vezi zakazivanja kod lekara.  Mama i ja imamo drugačiji problem. Početkom septembra joj je zakazana kontrola na VMA kod kardiologa, za 09.10.  I to je ok termin , ne mora da ide kod privatnika, ali..

 

Ambulanta u kojoj su nam zdravstveni kartoni je kovid ambulanta. Naš izabrani lekar je na odmoru, pre toga je radio u jednoj ambulanti, sada ne znam gde će ga prebaciti.

 

Ko će da napiše uput za VMA? Pacijente iz te ambulante koja je sada kovid šetaju po svim non covid ambulantama. 

 

Ja odugovlačim sa zakazivanjem kod ortopeda i zbog toga jer ne znam u kojoj ambulanti ću dobiti uput+Institut Banjica je bio kovid bolnica. Na kraju ću kod privatnika.

 

Edited by Devojka Luke Razića
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...