Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 minutes ago, Asterion said:

 

Druga rešenja umesto vakcine:

 

- monoklonalna antitela (pravljena u biotech firmama)

- specifični inhbitori (što male organske molekule što peptidi) koji blokiraju neki dio sekvence imunskog sistema

- analogi nukloetida (nešto slično kao moderni lekovi kod zdravljenja HIV-a)

- inhibitori encima,koji omugočavju replikaciju virusa

... itd.

 

Vakcina je najbrže rešenje. Na njoj radi bar 200 naučnih grupa po svetu. Ne bi bile velike pare uložene u taj projekat, da se ne bi verovalo, da je moguče napraviti efikasnu vakcinu.

 

 

sve pet. Kao iz udžbenika, tačno.

To i dalje n odgovara na 4 pitanja:

1. kako je sa maskama UK stigla do 6k zaražanih dnevno za nekoliko dana
2. kako je UK sa maskama pre dve nedelje ima više od 10x manje novozareženih
3. kakva su maske profilaksa ako i ukoliko dopuštaju outbreak.
4. šta tačno onda ovaj priča i di su njemu:
 

- monoklonalna antitela (pravljena u biotech firmama)

- specifični inhbitori (što male organske molekule što peptidi) koji blokiraju neki dio sekvence imunskog sistema

- analogi nukloetida (nešto slično kao moderni lekovi kod zdravljenja HIV-a)

- inhibitori encima,koji omugočavju replikaciju virusa

 

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Nosim masku jer je moja država propisala da je nosim na izvesnim mestima (samiška etc...) Iskreno se nadam, a nemam dokaze da je to vezano za WHO.
Učinkovitost istih je - sasvim druga tema, ono što znam je da se u nekim društvima nošenje maski pokazalo učinkovitim, ali istovremeno znam da je u mojem društvu, u mojoj državi alibi mera, koja služi da opravda raznorazne brljotine.
Sledi logično pitanje - kako je to moguće?
Dragi moj prijatelju, @implant razumeš o čemu pričam?
Ček imam ilustraciju, ukoliko nisam dovoljno jasan:

EinyKiAXsAcpNAI?format=jpg&name=900x900

Sav besmisao u jednoj slici

 

Čekaj malo, spominjao si i Francusku, Španiju, malopre Englesku. Pusti naše političke igre i nesposobnost (mada su im skloni i drugi, to se lepo pokazalo u ovoj krizi), ne pričam o tome. Malo ranije si pitao otkud outbreak u Španiji i Francuskoj ako se svi pridržavaju mera i nose maske, drže distancu, itd. Meni je to ličilo na sumnju u to da maske mogu da nas zaštite, a ako ne mogu i imamo outbreak bez obzira na njih, onda mi je nekako logično da iz toga što si napisao izvučem zaključak da ovo sranje može da se prenosi na još neke načine. Tako da, misliš li da je to razlog za outbreak? Ili nešto drugo?

Link to comment
Share on other sites

  

5 minutes ago, urosg3 said:

sve pet. Kao iz udžbenika, tačno.

To i dalje n odgovara na 4 pitanja:

1. kako je sa maskama UK stigla do 6k zaražanih dnevno za nekoliko dana
2. kako je UK sa maskama pre dve nedelje ima više od 10x manje novozareženih
3. kakva su maske profilaksa ako i ukoliko dopuštaju outbreak.
4. šta tačno onda ovaj priča i di su njemu:
 

- monoklonalna antitela (pravljena u biotech firmama)

- specifični inhbitori (što male organske molekule što peptidi) koji blokiraju neki dio sekvence imunskog sistema

- analogi nukloetida (nešto slično kao moderni lekovi kod zdravljenja HIV-a)

- inhibitori encima,koji omugočavju replikaciju virusa

 

 

Odgovori:

1.+2. Postoje pravila koju masku, na koji način je staviti na lice, koliko je nositi, kako masku skiniti, kako masku pravilno čistiti ili baciti u smeče. Verovatno je došlo do grešaka u tome sa strane običnih ljudi. Postoje i verovatna koja privatna okupljanja (koja su državi pobegla ispod radara) ili negde ljudi si ne mogu zbog materialnih uslova priuštiti pravu zaštitu.

3. Nema absolutne zaštite. Ako dodaš to, da ljudi nisu izverzirani/istrenirani da pravilno rukuju sa PPE (personal protective equipment).

Priča je složena. Od ljudi se zahteva dosta. To je sigurno. Neki ljude misle,da sa maskom je isto kao da su u skafanderu i onda se opuste i prave greske. Nije ni lako menjati navike. 

4. On priča, da je najbrže rešenje vakcina. Sva ostala rešenja su kompleksnija.

 

Zašto je najbrža? Među ostalim, zato što su neke naučne grupe več imale deo protokola za pravljenje/istražvanje vakcine več od prije. Npr. znale su koje životinje daju najbolji/najbrži odgovor na vakcinu itd.

 

 

 

 

 

  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

Čekaj malo, spominjao si i Francusku, Španiju, malopre Englesku. Pusti naše političke igre i nesposobnost (mada su im skloni i drugi, to se lepo pokazalo u ovoj krizi), ne pričam o tome. Malo ranije si pitao otkud outbreak u Španiji i Francuskoj ako se svi pridržavaju mera i nose maske, drže distancu, itd. Meni je to ličilo na sumnju u to da maske mogu da nas zaštite, a ako ne mogu i imamo outbreak bez obzira na njih, onda mi je nekako logično da iz toga što si napisao izvučem zaključak da ovo sranje može da se prenosi na još neke načine. Tako da, misliš li da je to razlog za outbreak? Ili nešto drugo?

ne, ne, nemoj da me pogrešno shvatiš. Mea culpa ukoliko nisam jasan i dosledan. ali evo:

Ograničeno testiranje daje ograničeni rezultat. 
Mnogi zaraženi prođu kroz ceo proces (zaražavanje, bolest, izlečenje) van statistike jer nisu testirani
Maske (u smislu štitim sebe) imaju smisla
Maske (u smislu moja maska štiti tebe od mene) je tačno alibi epidemiološka smicalica za države koje ne kontrolišu ništa
I na kraju, ukoliko se zainatimo, možemo još uvek, a pitanje je dokle će to biti moguće, da svih 30 i kusur miliona zaraženih veselo podvedemo pod stavku: 

-neodgovorni
-ne  pridržavaju se mera
-pale roštilj na Košutnjaku
-putuju/vraćaju se iz inostranstva
-idu na svadbe proslave, krizme... 
-studenti, mladi, žurke rođendani
-dopiši po želji...

Ono toliko je mali procenat populacije da može sve.

Ono što kvari sliku jeste ovaj outbreak u FRA ESP i UK. On ne upada u pattern i on je game changer. Na koju stranu - ne znam, ali ZNAM DA SE DOGODIO, i to da se dogodio iako mere za maske nisu menjane dobar vremenski period, i da se te mere primenjuju dobar vremenski period.

Hajde da pretpostavimo da ja lupetam, eto i ja da pomislim, poludeo ovaj Uroš, koji mu je...
Ali odakle majkumu outbreak, i to rekordan u zemljama koje dobra dva meseca ne menjaju epidemiološke mere, imaju savesnu populaciju, istu od dana 1 mera do sada?

Šta mi ne znamo o prenosu a svedoci smo da postoji?

p.s. to što ja prezirem maske ne utiče stvarno. Veruj mi nosim di je propisano, savesnije od većine. Menjam je bukvalno na par sati ona kutija mi u kolima, Janković bi svršio kad bi me video sa maskom...


 

1 minute ago, Asterion said:

  

 

Odgovori:

1.+2. Postoje pravila koju masku, na koji način je staviti na lice, koliko je nositi, kako masku skiniti, kako masku pravilno čistiti ili baciti u smeče. Verovatno je došlo do grešaka u tome sa strane običnih ljudi. Postoje i verovatna koja privatna okupljanja (koja su državi pobegla ispod radara) ili negde ljudi si ne mogu zbog materialnih uslova priuštiti pravu zaštitu.

3. Nema absolutne zaštite. Ako dodaš to, da ljudi nisu izverzirani/istrenirani da pravilno rukuju sa PPE (personal protective equipment).

Priča je složena. Od ljudi se zahteva dosta. To je sigurno. Neki ljude misle,da sa maskom je isto kao da su u skafanderu i onda se opuste i prave greske. Nije ni lako menjati navike. 

4. On priča, da je najbrže rešenje vakcina. Sva ostala rešenja su kompleksnija.

 

Zašto je najbrža? Među ostalim, zato što su neke naučne grupe več imale deo protokola za pravljenje/istražvanje vakcine več od prije. Npr. znale su koje životinje daju najbolji/najbrži odgovor na vakcinu itd.

Odgovori:
1.+2. Postoje pravila koju masku, na koji način je staviti na lice, koliko je nositi, kako masku skiniti, kako masku pravilno čistiti ili baciti u smeče. Verovatno je došlo do grešaka u tome sa strane običnih ljudi. Postoje i verovatna koja privatna okupljanja (koja su državi pobegla ispod radara) ili negde ljudi si ne mogu zbog materialnih uslova priuštiti pravu zaštitu.

Sve je ovo postojalo i u Junu, i Julu i Avgustu. Šta se desilo u Septembru?
Pa možemo dalje.

Link to comment
Share on other sites

Više su ljudi npr. u zatvorenim prostorima (npr. početak škole, kraj dopusta). Možda su bili i kakvi protesti protiv nošenja maska. 😄

 

Ako se je neko drža pravila u junu, julu, možda se tih pravila nije držao u septembru. Znaš kakvi su ljudi. Navike,ovo, ono,...

 

Trebalo bi iči od primera do primera, od držav do države.... šta se je dešavalo...nešto ala kriminalni film gde se ispituje ljude, skuplja dokaze...ali to traje i košta. 

 

U glavnom postoje istraživanja gde su uz specifične uslove pokazali, da maske smanje širenje virusa.

 

Ali te uslove je treba imati.. A te uslove imaš, kad se držiš pravila. Svaki propust poveča mogučnost infekcije.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Asterion said:

Više su ljudi npr. u zatvorenim prostorima (npr. početak škole, kraj dopusta). Možda su bili i kakvi protesti protiv nošenja maska. 😄

 

Ako se je neko drža pravila u junu, julu, možda se tih pravila nije držao u septembru. Znaš kakvi su ljudi. Navike,ovo, ono,...

 

Trebalo bi iči od primera do primera, od držav do države.... šta se je dešavalo...nešto ala kriminalni film gde se ispituje ljude, skuplja dokaze...ali to traje i košta. 

 

U glavnom postoje istraživanja gde su uz specifične uslove pokazali, da maske smanje širenje virusa.

 

Ali te uslove je treba imati.. A te uslove imaš, kad se držiš pravila. Svaki propust poveča mogučnost infekcije.

 

 

 

sve što pišeš je tačno. Moja teza je da je sve to moguće, ama ne ovako kumulativno, npr školska deca iz zatvorenog su nebitni u ovoj statistici.
Ovaj kumulativni outbrek krije neki drugi uzrok, hajde da ga nađemo, ukoliko je moguće, a ne da tražimo izgovor za očigledni neuspeh postojećih mera, makar u ESP, FRA i UK.
Znaš ako tražiš izgovor naćićeš ga, i sve 5. Na jednoj strani izgovor, na drugoj outbreak, na jednoj strani nesavesni građani, na drugoj nevini vlastodršci.

Bukvalno preživljavamo outbreak niotkuda, bez ikakvog vidljivog razloga, i natežemo se oko sitnica. recimo:

 

Quote

Uglavnom postoje istraživanja gde su uz specifične uslove pokazali, da maske smanje širenje virusa.

Znam da postoje, svestan sam toga, pa nisam lud. Šta se desilo u Septembru, druga dekada,da se dogodio outbreak? 
Ne znam kako više da dočaram problem, ako treba mogu da prestanem, ali stvarno ne razumem kako ne vidimo, a savremenici smo događaja.

Evo stvarno neću više, izgleda da je uzalud. Svejedno za 14 dana, a pajz šta ti kažem od ovih 32 miliona biće 60. A posle 24 dana 120 miliona, pa posle 7 dana 300 miliona.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

oduvek, ne znam gde mašim u pogledu na svet, gledam da budem racionalan. Vidi u zadnjih 14 dana svet je upratio 5 miliona novozaraženih, e ako to nije outbreak...

 

Svet je siroko mesto. Mere su razlicite, mnogi ih se ne pridrzavaju. 

Otvorilo se gotovo sve, skole, poslovi, prodavnice, restorani... osim masovnih skupova tipa sport i koncerti. 

Mnogi su se i opustili. Mislim, 1000 razloga zasto krece novi krug... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, urosg3 said:


Ono što kvari sliku jeste ovaj outbreak u FRA ESP i UK. On ne upada u pattern i on je game changer. Na koju stranu - ne znam, ali ZNAM DA SE DOGODIO, i to da se dogodio iako mere za maske nisu menjane dobar vremenski period, i da se te mere primenjuju dobar vremenski period.

Hajde da pretpostavimo da ja lupetam, eto i ja da pomislim, poludeo ovaj Uroš, koji mu je...
Ali odakle majkumu outbreak, i to rekordan u zemljama koje dobra dva meseca ne menjaju epidemiološke mere, imaju savesnu populaciju, istu od dana 1 mera do sada?

Šta mi ne znamo o prenosu a svedoci smo da postoji?
 

 

Pazi, nije nemoguće da mi ne znamo sve o načinu prenošenja virusa, ali mislim da malo precenjuješ Špance, Francuze i Engleze, tj. njihovu disciplinu. Skoro sam ti pisao nešto vezano za Pariz, čini mi se...a ljudi će da održe i Rolan Garos uskoro, sa 5000 dozvoljenih gledalaca na onih par najvećih terena. Možeš da dodaš na spisak i Nemce, evo i oni tuku preko 2000 zaraženih...ilegalne žurke, puni kafići, lepo vreme, izložbe, minglovanje i tako to. Konkretno govorim za Berlin, imam informacije odatle...dalje, maska je samo jedan deo zaštite. Ne vredi ti da je staviš ako uzmeš pa trljaš oči rukama, npr., ljudi to masovno i nesvesno rade, a virus ulazi i kroz oči. Da ne govorim o onima koji čas nose, čas ne nose, stave je na ruku, malo kopaju po nosu pošto su dodirivali svašta pa je onda stave, itd. Nije ni maska svemoguća, to je sigurno, ali ona je samo deo paketa koji bi trebalo da malo smanji rizik od zaraze. Naravno, ne isključujem mogućnost da virus može i na druge načine da uđe u organizam, mada su dokazi za to relativno slabi, koliko ja znam. Ako je to ipak slučaj, onda jbg...ali mi se ipak čini da je u pitanju malo opuštanje, malo putovanja preko leta, malo nediscipline i malo početak škole i posla kao uzrok outbreaka. Verujem da ćemo u Oktobru i mi imati povećanje broja zaraženih - nadam se da grešim.

Edited by implant
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Svet je siroko mesto. Mere su razlicite, mnogi ih se ne pridrzavaju. 

Otvorilo se gotovo sve, skole, poslovi, prodavnice, restorani... osim masovnih skupova tipa sport i koncerti. 

Mnogi su se i opustili. Mislim, 1000 razloga zasto krece novi krug... 

Da, naravno, isti svet je bio ceo Avgust, širok, veliki, sa sportom, i  koncertima, ama dosadan sam sebi već 🙂

1 minute ago, implant said:

 

Pazi, nije nemoguće da mi ne znamo sve o načinu prenošenja virusa, ali mislim da malo precenjuješ Špance, Francuze i Engleze, tj. njihovu disciplinu.

ne precenjujem ništa moj prijatelju. Onu su bili isti takvi kakvi su, sa svim manama i vrlinama oduvek. Pa i u Avgustu i u Julu i Septembru.

Bukvalno isti kakvi su. Samo je razilka outbreak. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, urosg3 said:

Da, naravno, isti svet je bio ceo Avgust, širok, veliki, sa sportom, i  koncertima, ama dosadan sam sebi već 🙂

ne precenjujem ništa moj prijatelju. Onu su bili isti takvi kakvi su, sa svim manama i vrlinama oduvek. Pa i u Avgustu i u Julu i Septembru.

Bukvalno isti kakvi su. Samo je razilka outbreak. 

 

Jbg, nisu isti, pa nisu se ljudi i njihove aktivnosti zamrzli u vremenu...nije bilo škole, ljudi su bili na odmorima, mnoge firme su bile na onlajn modu do Septembra, ko zna šta sve još. Ne možemo da znamo šta je sve uticalo na outbreak u drugim zemljama, nemamo sve informacije, za Srbiju već možemo da nagađamo zašto, recimo, sada nemamo outbreak a imali smo ga u Junu. Da li ti znaš nekoga iz Srbije ko se pridržavao svih mera zaštite (ne samo maska) a da se zarazio? Ja ne znam nikoga, što ne znači da ih nema.

 

Edit: ne računam lekare, zbog prirode posla.

Edited by implant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

 

Svet je siroko mesto. Mere su razlicite, mnogi ih se ne pridrzavaju. 

Otvorilo se gotovo sve, skole, poslovi, prodavnice, restorani... osim masovnih skupova tipa sport i koncerti. 

Mnogi su se i opustili. Mislim, 1000 razloga zasto krece novi krug... 

Jedna sam od tih "opustenih....kad se setim sa koliko sam straha unosila namirnice u kucu u vreme karantina, kako sam sve prskala alkoholom, vetrila odecu, prala obucu, podove......ovo sto radim poslednje 2 meseca je smesno. Ne pamtim kad sam sa rukavicama otisla u samoposlugu ili na pijac, ne koristim ih vise. Maska i bocica s alkoholom da mi se nadje kad moram da koristim kvake na javnim mestima i to je sve. Bila sam kod kozmeticarke  u salonu vec 3 puta od Maja meseca, nedavno sam bila kod kiroprakticara u ordinaciji i tokom razgovora sam skinula masku jer je bilo jako toplo, svi prozori otvoreni i samo nas 2 u ordinaciji....ne znam, mozda na mene utice lepo vreme, otvoren prostor pa se osecam manje ugrozeno. Nekako mi se javlja da je bitna koncentracija virusa u prostoru i da do sada nisam naletela na vecu, mada sam od pocetka epidemije imala najmanje 2 "ispada" kada mi je bilo bas lose, sa svim simptomima zaraze ali bez temperature. Moja komsinica kaze da mi, koji imamo decu ili unuke u obdanistima i zabavistima, imamo imunitet na Covid od 1 do 19.....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Pletilja said:

Jedna sam od tih "opustenih....kad se setim sa koliko sam straha unosila namirnice u kucu u vreme karantina, kako sam sve prskala alkoholom, vetrila odecu, prala obucu, podove......ovo sto radim poslednje 2 meseca je smesno. Ne pamtim kad sam sa rukavicama otisla u samoposlugu ili na pijac, ne koristim ih vise. Maska i bocica s alkoholom da mi se nadje kad moram da koristim kvake na javnim mestima i to je sve. Bila sam kod kozmeticarke  u salonu vec 3 puta od Maja meseca, nedavno sam bila kod kiroprakticara u ordinaciji i tokom razgovora sam skinula masku jer je bilo jako toplo, svi prozori otvoreni i samo nas 2 u ordinaciji....ne znam, mozda na mene utice lepo vreme, otvoren prostor pa se osecam manje ugrozeno. Nekako mi se javlja da je bitna koncentracija virusa u prostoru i da do sada nisam naletela na vecu, mada sam od pocetka epidemije imala najmanje 2 "ispada" kada mi je bilo bas lose, sa svim simptomima zaraze ali bez temperature. Moja komsinica kaze da mi, koji imamo decu ili unuke u obdanistima i zabavistima, imamo imunitet na Covid od 1 do 19.....

 

U pocetku su otkrili ili "okrili" da virus zivi na nekim povrsinama i po 9 dana i bilo je logicno da sve prskamo kada unesemo. Izgleda da se ispostavilo da ako se nose maske nema neke bojaznosti da je neko ostavio neku kriticnu kolicinu virusa na nekim stvarima i da cemo na taj nacin uneti u sebe i razboleti se. Ni ja vise ne brisem nista. Svela sam na pranje ruku, kada sam napolju sanitajzer i masku, naravno ne hodamo u cipelama po kuci. Vise ne perem garderobu svaki put kada se vratim od nekud. Kola redovno brisem sanitajzerom unutra. 

 

U sustini je puno ljudi zarazeno, ali sanse da naletis na nekog zarazenog su relativno male osim ako nije neki epicentar oko tebe, tako ja gledam na stvari. Naravno da na to ne mozemo puno da se oslonimo, ali kada sam napolju drzim odstojanje, ne idem u guzve, a kada mi neko dodje ne rukujem se i ne ljubim, nego pozdravim i to je to. Za sada funkcionise (pod uslovom da sam imala gripu a ne koronu kada sam bila bolesna). Kod frizera ti frizer uglavnom stoji iza ledja i mislim da je maskama to relativno kontrolisano. Bio je onaj slucaj kada su neka dva zarazena frizera sa maskama radili i nisu zarazili ni jednu svoju musteriju, mislim par desetina ljudi, a i oni su imali maske. 

Mala deca su vec rizicna grupa, jer tesko da nece pipati svasta i prati ruke svaki put, a i maske verovatno skidaju svako malo, kaslju bez pokrivanja usta.... Pitanje je i da li su asimptomaticni ili ne. Ne znaci da ne treba da se druzis sa unukom, nego samo da vodis racuna da bas ne dise u tebe i da pere ruke. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Baby said:

 

Svet je siroko mesto. Mere su razlicite, mnogi ih se ne pridrzavaju. 

Otvorilo se gotovo sve, skole, poslovi, prodavnice, restorani... osim masovnih skupova tipa sport i koncerti. 

Mnogi su se i opustili. Mislim, 1000 razloga zasto krece novi krug... 

 

I treba da se otvorilo. U prodavnice ne mozes uci bez maske, i ne samo u prodavnice, u bilo koje prostorije ne mozes bez maske. Nema 1000 razloga zasto krece novi krug koji je jaci nego onaj prvi u Martu dok jos svi nisu ni imali pojma. Izgovor sa skolama je glupost. Ko sto @urosg3 pise, deca su bila celo leto zajedno, i sad odjednom zaraze u skolama. Da nisu to mozda ucitelji, nastavnici, profesori problem?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

I treba da se otvorilo. U prodavnice ne mozes uci bez maske, i ne samo u prodavnice, u bilo koje prostorije ne mozes bez maske. Nema 1000 razloga zasto krece novi krug koji je jaci nego onaj prvi u Martu dok jos svi nisu ni imali pojma. Izgovor sa skolama je glupost. Ko sto @urosg3 pise, deca su bila celo leto zajedno, i sad odjednom zaraze u skolama. Da nisu to mozda ucitelji, nastavnici, profesori problem?

 

Bili su napolju uglavnom celo leto, sada su u zatvorenom. 

Vec kada si pomenuo ucitelje i profesore, mi malo izgleda zaboravljamo na te poslove kojim se ljudi bave i izlozeni su virusu vise nego sto vecina koja radi od kuce i kuka na maske i mere (ne mislim na urosa, nego generalno). Ako moze onaj prodavac da stoji na nogama satima i nosi masku, zasto bi nama bio problem da nosimo tih petnaestak minuta u prodavnici? Nije, ali eto, nekima jeste... kao ovima, jedni od mnogih sto demostriraju slobodu ( tj. glupost)... 

 

 

Posle se ljudi pitaju odakle novi outbreak, pa eto, debila svuda koje briga za bilo koga, pa cak i za njih same... 

 

Edited by Baby
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da me ne razumete pogrešno, ja ću uvek da nosim masku, ma sve što je propisano uvek, oko toga nema rasprave.
To što ovde naglas razmišljam, kritički o korisnosti mra je sasvim druga stvar. Meni je ta društvena solidarnost divna stvar, čini život malo lepšim nego inače.

Masku ću da nosim, makar imale placebo efekat na moju okolini, i za toliko dobro je. 
A Konove sveta ću da kritikujem, makar i bili u pravu 🙂

  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, John Terry said:

Za mene su ljudi koji promovisu antivakserske ideje i ne pridrzavanje mosenja maski znatno veca opasnost od Kona. Kon je samo biznismen, on vidi novac iz svega pa i iz ovoga. On hoce da se materijalno okoristi u ovoj situaciji. To nije moralno ali nije opasnost po zdravlje drustva. Ovi prvi itekako jesu.

Sve se slažem, od antivaksera samo su mi ravnozemljaši smešniji kao subkulturni fenomen.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Sve se slažem, od antivaksera samo su mi ravnozemljaši smešniji kao subkulturni fenomen.

 

Nivo kretenizma im je isti, ali su antivakseri opasnost za civilizaciju. Ravnozemljasi nisu.

 

Ja i dalje pokusavam da ubedim ljude, one za koje smatram da su vredni potrosene reci, da to sto ti imas idiote u drzavnom vrhu i kriznom stabu, ne znaci da su vakcine losa stvar. Vakcina, bilo koja, je glavni razlog dugog zivota i razvoja civilizacije.

Edited by John Terry
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, urosg3 said:

Edit:
 

U Velikoj Britaniji je, prema poslednjim podacima u sredu, registrovano 6.178 novoobolelih od koronavirusa. 

evo dobar primer. Nošenjem maski UK ima ovo. I sad umesto da pitamo zašto iako nose maske imaju 6k novozareženih, mi se raspravljamo koliko bi imali da nemaju maske, jel` tako?
I onda dođe glas razuma i pita a gde je 6k novozaraženih dnevnoo pre samo 10 dana u UK iako su i tad i danas nosili maske? I dobiješ odgovor, da maske su zaštita, znaš ti šta bi bilo bez maski?
E vidiš tu prestaje smislena rasprava jer ja ne znam šta bi bilo bez maski, znam šta je bilo sa maskama u UK i znam šta je danas sa maskama u UK. 

šta bi bilo lepo je rekao čovek:
Maske  imate da nosite dugo, dugo vreme...Mi doduše on lično, makar na videu - ne.

 

 

Mozda mart i april mogu da budu dobar primer sta bi bilo bez maski i distanciranja u UK? Secas se da su oni prvo krenuli sa idejom herd immunity-a pa su brze bolje krenuli sa merama kad je sve krenulo da ide u majcinu? 

 

Sto se tice skoka broja zarazenih i malog broja mrtvih, ja vec mesec dana trubim o tome. Jasno je da ima vise faktora, po meni najvazniji mladja struktura zarazenih i veci obuhvat testiranja koji hvata vise blazih slucajeva + napredak u tretiranju. 

 

Ali bas bi i ovo moglo da nam pokaze da mere prevencije imaju smisla, s obzirom da su stariji sada dosta oprezniji od mladjih i manje se zarazavaju. 

 

Sto se tice skoka zarazenih, slazem se sa onim sto je @Baby pisala. Opustanje, vracanje sa odmora  vracanje u skole i kancelarije, vise vremena u zatvorenom prostoru. Sve to doprinosi malo po malo, pa cak i da multiplier nije veliki vremenom moze da dodje do velikog broja zarazenih.

 

Stonse tice ucinkovitosti mera, meni tu deluje da je najvaznija zabrana masovnih okupljanja, maske pomazu, ali svakako kad izbacis masovna okupljanja, maske nosis u situacijama koje nisu mnogo rizicne. 

 

Ali kad znamo da najveci deo infekcija dolazi od super spreader-a, a da ne mozemo da ih identifikujemo unapred, cak i maske onda mogu da naprave razliku, kad je u pitanju zaraza u prodavnici, posti, banci ili tako nekom mestu. 

 

Inace, osim ako ne dodje do nekog velikog okretanja stvari na gore tokom zime, ja dajem celoj kovid prici rok do aprila 2021. 

 

Nakon toga se vracamo u normalu, ma sta bilo sa vakcinom, jedino sto ce ostati jeste vise paznje kada je generalno u pitanju prenosenje infektivnih bolesti. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Baby said:

 

Bili su napolju uglavnom celo leto, sada su u zatvorenom. 

Vec kada si pomenuo ucitelje i profesore, mi malo izgleda zaboravljamo na te poslove kojim se ljudi bave i izlozeni su virusu vise nego sto vecina koja radi od kuce i kuka na maske i mere (ne mislim na urosa, nego generalno). Ako moze onaj prodavac da stoji na nogama satima i nosi masku, zasto bi nama bio problem da nosimo tih petnaestak minuta u prodavnici? Nije, ali eto, nekima jeste... kao ovima, jedni od mnogih sto demostriraju slobodu ( tj. glupost)... 

 

 

Posle se ljudi pitaju odakle novi outbreak, pa eto, debila svuda koje briga za bilo koga, pa cak i za njih same... 

 

 

Sve jasno, nego ja sam se pitao kako sad odjednom deca u skoli zarazna a preko leta se druzila bez maske i bila uvek zajedno.

Juce i danas gledam u gradu djaci jedna grupa tu mozda 2 razred osnovne idu sa uciteljicom i svi nose maske, na ulici, na otvorenom. Danas isto tako ali stariji djaci, verovatno neka exkurzija, sa maskama.

 

naravno da svuda imas onih koji nece da nose maske, ali ima ih svuda ne samo kod nas u Srbiji, ili Francuskoj, ili Spaniji, UK, DE, ali eto u Fr, Sp i UK je buknulo vise nego pre a u De nije.

 

 

2 hours ago, John Terry said:

 

Nivo kretenizma im je isti, ali su antivakseri opasnost za civilizaciju. Ravnozemljasi nisu.

 

Ja i dalje pokusavam da ubedim ljude, one za koje smatram da su vredni potrosene reci, da to sto ti imas idiote u drzavnom vrhu i kriznom stabu, ne znaci da su vakcine losa stvar. Vakcina, bilo koja, je glavni razlog dugog zivota i razvoja civilizacije.

Antivakseri pa antivakseri. Pazi ja verujem da su ti antivakseri , barem oni prvi postali to jer su imali neke poteskoce sa vakcinama, ili neki bliznji, mozda im deca umrla po rodjenju, ili kasnije np nisu izrasli udovi kako treba. Pazi ne mozes tako pricati da su to svi glupi ljudi. Zna se da je bilo problema sa vakcinama. Bila je ovde neka emisija bas u vezi nekih vakcina ne secam se sad tacno kojih, bila je pre mozda godinu -dve ta emisija, i znam da su roditelji isli na sud zbog vakcina jer im deca iako zdravi rodjeni, posle npr godinu dana telo raste normalno a ruke zakrzljale. 

Ravno zemljasi to je vec ta glupa sorta ljudi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...