Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, Baby said:

 

Zato sto su najvise pogodjeni delovi grada gde zive ljudi koji rade poslove koji ih dovode u kontakt sa velikim brojem ljudi. Restorani, bolnice, prevozi, razni servisi... Druga stvar je da Queens ima duplo manje bolnickih kreveta nego npr. Manhattan i vecu sansu da ako neko dodje u bolnicu ne moze da dobije isti tretman kao u nekim drugim delovima grada. Trece, u Queensu ljudi vise ljudi zivi na manjem prostoru, tipa, vise ih zivi u jednom stanu i teze je da drze socijalnu distancu. Uzela sam Queens za primer jer je tamo bilo najvise slucajeva, ali slicno je i sa Bronxom i sa Brooklynom, tj. sa tim najugrozenijim i najpogodjenijim delovima NY. 

 

Generalno se slazem, sto bi rekli ti krajevi su "spavaonica" za one sto rade na Menhetnu. Ne znam za to da li vise njih zivi u stanu, to je opet onda socio-ekonomski aspekt.

Ali bolnicki kreveti nemaju veze s time, jer se ovde radi o broju obolelih a ne o smrtnosti

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Jbg, ja teska srca priznajem da je jos imam, iako odavno sebe pitam cemu to. Prvo, verovatno iz navike; drugo, nekako mi je uvek njihova aplikacija bila najpreglednja i najjednostavnija; trece, mene je uglavnom zanimao sport, a ta sekcija im je bila ok. Jesu uvek bili malo zuci ali te sekcije me nisu zanimale, kad je u pitanju politika bili su dugo manje-vise suzdrzani. Kako su promenili vlasnicku strukturu postali su urnebes i sad se vise smejem njihovim naslovima i vestima nego sto ozbiljno citam. Sve vise vremena provodim na aplikaciji Nova S, a sto se N1 tice malo mi je siromasan sadrzajem, mada uvek prvo otvaram njihovu aplikaciju. Vise gledam njihove vesti i emisije na jutjubu nego sto ih citam.

 

Edit: da, i Danas mi je siromasan i neorganizovan (steta!), ali kod njih uglavnom citam sekciju Dijalog gde su kolumne, licni stavovi i reakcije. Ali nemam aplikaciju nego posetim sajt. 

 

Samo da potpišem ovo. B92 jebena navika, dobra pregledsnost (dok se nisu pretvorili u informer) i sport. Sada najvieš Nova, najbliži su nekadašnjem staaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaarom B92.

 

6 hours ago, uncletima said:

 

Koliko tih, belosveCkih vodja, sto po potrebi nose masku na pola koplja, je zarazeno?

 

Premalo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Generalno se slazem, sto bi rekli ti krajevi su "spavaonica" za one sto rade na Menhetnu. Ne znam za to da li vise njih zivi u stanu, to je opet onda socio-ekonomski aspekt.

Ali bolnicki kreveti nemaju veze s time, jer se ovde radi o broju obolelih a ne o smrtnosti

 

Pa da, ali broj obolelih vuce smrtnost sa sobom. Pogotovo ako ne postoje uslovi za tretiranje svih. 

 

Mene vise brine trenutno neka druga svar. Gledam cifre i po ciframa izgleda da da se broj obolelih i umrlih smanjuje.

Medjutim, u tim krivuljama prvo krece da se spusta broj obolelih, pa tek onda broj umrlih, a u US to nije tako, sve je u danu.

Ne znam da li treba da donesem neki zakljucak, mozda i pogresan, da nam fingiraju brojeve samo da bi ranije otvorili da se krene sa poslom? Mislim, brine me to, jer ako je taj slucaj, necemo se realno izvuci iz virusa jako dugo. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Baby said:

 

Pa da, ali broj obolelih vuce smrtnost sa sobom. Pogotovo ako ne postoje uslovi za tretiranje svih. 

 

 

Moze da bude a ne mora. Smrtnost ipak zavisi od nekih drugih faktora, tipa zdravstvenog stanja populacije i godista.

Cisto sumnjam da broj kreveta u Queensu utice na to, jer se nece koristiti resursi na nivou opstine, nego na nivou grada. Mislim ovo nagadjam, na osnovu onog sto sam vec cula iz NYC.

 

11 minutes ago, Baby said:

 

Ne znam da li treba da donesem neki zakljucak, mozda i pogresan, da nam fingiraju brojeve samo da bi ranije otvorili da se krene sa poslom? Mislim, brine me to, jer ako je taj slucaj, necemo se realno izvuci iz virusa jako dugo. 

Konstatovali smo od pocetka da brojevi nigde nisu realno tacni, zato valjda i pratimo trend.

A cisto sumnjam da bi Cuomo fingirao brojeve, isto kao sto ni Philly ne fingira, da bi isli niz dlaku Trampu za skorije otvaranje. Posto su bukvalno danas otvorili rat protiv njegovog plana da odlucuje o otvaranju. Dosta vecih zarista u US su pod upravom Dems.

Pa ako fingiraju, jbga onda se slazu da je otvaranje potrebno sto pre.

 

Ja sam cak ocekivala da ce da puste drugi talas, koji bi bio manji ali bi bio svejedno znacajan. Politicki gledano, demokratama odgovara duze zatvaranje.

Nadam se da ce da nadju neki balans. Ako nastave da se svadjaju oko politike, ko je jaci, plasim se da samo mi gubimo.

Link to comment
Share on other sites

Tramp fakat nije normalan, na hiljade ljudi umire, a on samo ponavlja "vi did a grejt djab", a ako ga neko kritikuje onda je fake news.

Na pitanje o februaru, on odgovara sta je bilo u januaru itd. Na broj mrtvih u Americi, odgovara vidite kako je u Italiji.

Postoji velika sansa da u Americi dodje do drugog kruga, jer ce on uraditi sve da sto prije ukine sadasnje mjere.

Njegov brifing i stvarnost nidje veze.

 

https://twitter.com/MarshallCohen/status/1249753457046835200?s=20

 

Procitati samo komentare:

 

My brother has a cremation business in Michigan. They are working around the clock and can barely keep up. And then I go into the grocery store with my mask and gloves, trying to keep six feet away and half the people are acting like it’s just another and day not doing any of it

 

Boston Sunday Globe, 11 pages of obituaries. 

 

 

Edited by Amigo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Angelia said:

 

 

Konstatovali smo od pocetka da brojevi nigde nisu realno tacni, zato valjda i pratimo trend.

A cisto sumnjam da bi Cuomo fingirao brojeve, isto kao sto ni Philly ne fingira, da bi isli niz dlaku Trampu za skorije otvaranje. Posto su bukvalno danas otvorili rat protiv njegovog plana da odlucuje o otvaranju. Dosta vecih zarista u US su pod upravom Dems.

Pa ako fingiraju, jbga onda se slazu da je otvaranje potrebno sto pre.

 

Ja sam cak ocekivala da ce da puste drugi talas, koji bi bio manji ali bi bio svejedno znacajan. Politicki gledano, demokratama odgovara duze zatvaranje.

Nadam se da ce da nadju neki balans. Ako nastave da se svadjaju oko politike, ko je jaci, plasim se da samo mi gubimo.

 

Ne znam, meni je iskreno cudno kako odjednom cim pocnu da pricaju o pustanju u rad, brojke padnu, a realno ovi ljudi sto su sada umrli su zarazeni pre 2+ nedelje, kada je bilo manje zarazenih. Nadam se da ide na dole, iako se bojim da to nije slucaj. 

 

Politicki gledano, zabole me kome ide u prilog, meni ide u prilog da ostanem sto duze sigurna. 

Link to comment
Share on other sites

Sacekajte koji dan, ovo je bio uskrsnji vikend, ima kasnjenja u slanju rezultata/obradi testova.

Evo link za podatke u NYC:

https://www1.nyc.gov/site/doh/covid/covid-19-data.page

iznad dijagrama stoju: Due to delays in reporting, recent data are incomplete

 

Takodje pise ovo:

Quote

 

As of March 31, the NYC Health Department is now reporting the number of COVID-19 cases by diagnosis date, instead of report date. Diagnosis date is the date that someone went to their doctor and had a swab taken for testing. We were previously using the reported date of infection. Diagnosis date is more reflective of when people are getting sick and being tested.

Due to this change, case counts per day reported previously will not match current daily counts. Information about cases over the last week will be incomplete until the laboratories and hospitals report the results for people who were tested, which can take a few days to a week.

 

 

Kad pogledate dijagram za broj detektovanih slucajevima po danu vidite da se ravnomerno pojavljuju "minimumi" koji odgovaraju danima vikenda, pa onda tokom sedmice ponovo poraste broj slucajeva.

Ja slicno vidim na dijagramu za Nemacku - svakih 7 dana je minimum (koji korespondira 7. danu u sedmici, nedelji):

https://experience.arcgis.com/experience/478220a4c454480e823b17327b2bf1d4/page/page_0/

 

Ipak se na dijagramima za NYC vidi nekakav trend glavne krive, cini se da je negde oko 30.3. bio nekakav pik registrovanih slucajeva, 2.4. pik hospitalizovanih, a pik mrtvih 6.4.

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Ne znam, meni je iskreno cudno kako odjednom cim pocnu da pricaju o pustanju u rad, brojke padnu, a realno ovi ljudi sto su sada umrli su zarazeni pre 2+ nedelje, kada je bilo manje zarazenih. Nadam se da ide na dole, iako se bojim da to nije slucaj. 

 

Politicki gledano, zabole me kome ide u prilog, meni ide u prilog da ostanem sto duze sigurna. 

Svima nama ide u prilog da se nadje pravi balans, jer nikome ne ide u prilog da imamo jos 10-20 mil nezaposlenih, i da ekonomija krahira, da bi se osecali "sigurno". Virus se nece zaustaviti zatvaranjem, ali nas zatvaranje moze ostaviti gladnim.

 

Prica se o otvaranju zato sto su brojke pocele da padaju, a ne obrnuto. Veoma prosta logika, kad imas manje onih koji stizu u kriticnom stanju, oni koji bi mozda umrli bez adekvatne zdravstvene brige dobiju bolju, i manje % umre. Sto se tice samoizolacije to je vec licna odluka, kad pocnu da popustaju mere, ti nemoras ako se ne osecas sigurno.

 

22 minutes ago, Amigo said:

Postoji velika sansa da u Americi dodje do drugog kruga, jer ce on uraditi sve da sto prije ukine sadasnje mjere.

:smiley13: Daj molim te, kad nesto pricas barem se informisi. Tramp je uveo sadasnje "mere", i te iste "mere" moze da ukine kad god hoce, sta uopste znaci da ce "uraditi sve"? Ima da ode i vilama isteruje sve na ulicu, sta? Naravno da nece, i on govori o saradnji sa lokalnim vlastima

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, wwww said:

Ipak se na dijagramima za NYC vidi nekakav trend glavne krive, cini se da je negde oko 30.3. bio nekakav pik registrovanih slucajeva, 2.4. pik hospitalizovanih, a pik mrtvih 6.4.

Zato i ne treba gledati pojedinacni dan - nego trend. Cifra kojoj mi nemamo detaljan pristup, a koja je jako bitna je broj prijema u ICU. Tu Cuomo prijavljuje pad vec par dana. I sledeca cifra je ratio inficiranih prema broju nosioca, 4000 inficiranih danas nije isto kao 4000 inficiranih pre dve nedelje u danu.

To su dve najbitnije cifre u kojima:

1. pod prvom vidimo kako se zdravstvo bori sa brojem obolelih

2. U drugoj koliko se virus siri - na sta uticu i mere.

Ako ova pod 2 pada, ona pod 1 ce definitivno biti bolja. Mere se odredjuju kako bi se cifra pod 1. drzala pod kontrolom.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Angelia said:

Svima nama ide u prilog da se nadje pravi balans, jer nikome ne ide u prilog da imamo jos 10-20 mil nezaposlenih, i da ekonomija krahira, da bi se osecali "sigurno". Virus se nece zaustaviti zatvaranjem, ali nas zatvaranje moze ostaviti gladnim.

 

Prica se o otvaranju zato sto su brojke pocele da padaju, a ne obrnuto. Veoma prosta logika, kad imas manje onih koji stizu u kriticnom stanju, oni koji bi mozda umrli bez adekvatne zdravstvene brige dobiju bolju, i manje % umre. Sto se tice samoizolacije to je vec licna odluka, kad pocnu da popustaju mere, ti nemoras ako se ne osecas sigurno.

 

 

Prica se o otvaranju tek posto se zatvorilo. Te brojke padaju tek dva dana, a ako pogledas virus krene od jednog pa evo posle mesec dana zavrsi sa vise od pola miliona zarazenih... Tako da, ako puste dok ne istestiraju sve zive, naprave neku selekciju, bojim se da cemo ili biti bolesni ili sedeti naredne godine zatarabljeni. Samoizolacija moze biti licna odluka ako resis da izgubis posao, ako mozes da radis od kuce... sto je ustvari veoma mali broj ljudi. Ni jedno mi ne odgovara.

 

Cuomo nije pricao o otvaranju, nego da je to cilj, da se ovo zavrsi i da se krene u normalan zivot. On ni ne donosi takvu odluku. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Baby said:

 

Cuomo nije pricao o otvaranju, nego da je to cilj, da se ovo zavrsi i da se krene u normalan zivot. On ni ne donosi takvu odluku. 

 

Ja sam generalno optimisticna osoba, tako da ne znam kako stvarno da ti odgovorim na pesimizam, izvini :classic_smile:

 

Medjutim na cinjenicne greske - znam da odgovorim. Cuomo je upravo oformio savez sa jos 5 guvernera, da raspravljaju plan otvaranja, I95 line. Sve Dems. I oni na zapadnoj obali oformili isto.

Drugo - Cuomo je upravo taj koji donosi odluku. Vec smo raspravljale tvoju ideju da Tramp ukida lockdown u NYC, i rekla sam ti da Tramp nema jurisdikciju.

Meni je zao da ti razbijem iluziju da Tramp zari i pali Amerikom....ali to prosto nije tacno. Cuomo je cak veoma glasno ucutkao De Blasia, da odluku o otvaranju skola u NYC donosi on i samo on, a ne De Blasio....sto je malo cudno jer je isto rekao Trampu, pa ispada da je Cuomo zakon za sve.

 

Sta Tramp moze da uradi ako hoce da natera pobunjene guvernere koji teraju politiku demokrata i skupljaju politicke poene (sto ne znaci da i on ne gura ekonomiju jer mu je to garant za reizbor)? Pa relativno, nista (ima jednu liniju koja je malo diskutabilna osiv ove sledece, vraticu se na kraju na to). Moze da ukine national emergency i time im ukine pristup federalnim fondovima. Ako bas hoce da se k...i ko ima veci, ali to bi u ovom trenutku bilo politicko samoubistvo, i sigurna sam da ima dovoljno savetnika da mu to kazu.

 

Ako se ne dogovore, iza zatvorenih vrata, kako da svi izadju kao pobednici, Tramp ce da kaze da national emergency, koji su produzili i preporuku za "stay at home" istice 30tog. A guverneri mogu da se igraju klikera u parku.

 

Ja cak ovde ne ocenjujem ko je u pravu, jer ne znam. Mi nemamo pristup svim informacijama.

 

E sad ona diskutabilna linija, moze Tramp da kaze ukidam lockdown svuda, dekretom. Takva odluka ce sigurno da ide na SC, za odluku da li je ustavna. Nisam profesor ustavnog prava, ali znam da su takve odluke koje obilaze lokalnu upravu bile diskutabilne. Da sam mu ja savetnik, to ne bih preporucila.

 

tipujem na dogovor, delimicno popustanje mera krajem aprila, bez ukidanja national emergency

 

edit: generalno i vuk site i ovce na broju, svi pobedili. guverneri ce tvrditi kako su se izborili za zastitu "populacije" a Tramp ce tvrditi da je uspeo da pregovara jos jedan dil, i spasi ekonomiju.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

koliko pratim Hrvatsku i Srbiju, ljudi su u manjim sredinama ipak pošteđeni, žarišta su Beograd i Zagreb, plus ako je negdje puklo u Domovima za starije i nemoćne (Split, Niš). Osijek je zasad odličan što se progresije novozaraženih tiče

 

03.04. - 7
05.04. - 3
06.04. - 2
07.04. - 2
08.04. - 5
09.04. - 1
10.04. - 1
11.04. - 0
12.04. - 0
13.04. - 2

 

korona-14-04-2020.jpg

 

...

 

09.04. su otvorene tržnice (pijace) u Gornjem i Donjem gradu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.n-tv.de/panorama/Sondereinheit-holte-800-Leichen-aus-Haeusern-article21710295.html

U Ekvadoru katastrofa. Nasli novih 800 leseva preminulih od covid-19 po kucama u luckom mestu Guayaquil (pored nekih 2500-3500 vec preminulih). Pre neki dan sam gledala reportazu o tome kako ljudi iznose preminule na ulicu jer nisu vise mogli da ih drze po kucama (valjda se poceli raspadati) posto pogrebnici nisu dolazili da ih preuzmu (pretrpani su poslom). Cak su neke leseve zapalili. Uzas!

 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

priča se da Predrag Kon odlazi iz štaba...

 

Za mene, očekivano. Slušajući ga i gledajući zadnjih mesec dana, iz neke zamerke na iznete stavove, pre na način prezentacije, ipak sam u njemu pre video profesionalca nego čoveka bliskog vlasti, što se ne bi moglo reći za neke njegove kolege.

Verujem da mu je teško, treba se izboriti sa epidemijom, a treba birati reči, paziti kako će se tumačiti. Ne treba mu to na kraju karijere.

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Div said:

 

Za mene, očekivano. Slušajući ga i gledajući zadnjih mesec dana, iz neke zamerke na iznete stavove, pre na način prezentacije, ipak sam u njemu pre video profesionalca nego čoveka bliskog vlasti, što se ne bi moglo reći za neke njegove kolege.

Verujem da mu je teško, treba se izboriti sa epidemijom, a treba birati reči, paziti kako će se tumačiti. Ne treba mu to na kraju karijere.

 

 

 

Elementarne nepogode spajaju i nespojivo, bar ne neko vreme i u interesu zajednice. Ne znam koji je pravi razlog ali ga naslucujem, Kon nece da pravi truli kompromis na stetu svog profesionalizma i ako je tako, treba postovati njegovu odluku. Pretpostavljam da se nije slozio sa eventualnim popustanjem karantinskih mera, narocito pod pritiskom SPC. I to je tako ruzno: niko se nije bunio sto za Uskrs po Gregorijanskom kalendaru vernici nisu mogli na mise, sad pritiskaju da se dozvole litije, liturgije kao da je to nekakva mera obozenosti. Koliko gluposti, primitivizma, nesolidarnosti....u svemu tome, nema mesta za casnog coveka. A nama neka je Bog u pomoci bez Kona i slicnih njemu. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Dr. Kon je odlucio da bude verni sluga vlasti u 2 termina:

1. Epidemija H1N1 i masovni uvoz Tamiflu vakcine.

2. Sada oko ove posasti.

Ako mu dostojanstvo i strucni integritet ne dozvoljavaju da kaze:M`rs stoko - ovako to funkvionise sa epidemijama, onda i treba da se skloni.:default_coffee:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Klotzen said:

ako se povlači zbog fejsbuka onda je on prilično neozbiljna ličnost.

Taj post ako pažljivo pročitam je tipičan alibi post koji daje prostora da se predomisli, i tumači. Što vuče na zaključak da ne trba Kon da se predomisli već Onaj Koji Je Vlastan Da Odlučuje.

A to vreme lagano curi.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...