Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

52 minutes ago, Div said:

 

 

Traže da se u nedelju, od 5 do 10 sati, dozvoli izlazak kako bi vernici mogli da prisustvuju liturgijama. Malopre čuh da će se sastati predsednik i premijerka da razmotre zahtev, očekujem neko konfuzno rešenje, nešto kao, može, ali samo malo, ništa ispod pojasa.

 

Bezobrazluk je i sam tzahtev sSinoda, glupost je razmatrati ga posebno, postoji odluka, važi za sve, ne vidim što je liturgija važnija i manje opasna od odlaska zemljoradnika na njivu.

 

Čitava situacija sa SPC je vjerovatno vidljivi dio ledenog brijega, kad su u pitanju nekonzistentnosti, amaterizmi i aljkavosti kod primjene i poštovanje korona propisa u Srbiji. A te aljkavosti i nekonzistentnosti su najvjerovatniji razlog za činjenicu da je Srbija toliko teško pogođena ovim zlom. Znatno teže od bilo koje ex-Yu države.

Pa jedna Bosna, po mnogo čemu nefunkcionalna i dezorganizovana država, bolje se drži, ima manje zaraženih, više testira, bolje kontroliše granice i sprečava jače prodore u zdravstvene ustanove i staračke domove.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, laki perkos said:

Kad vec tradiconalno udarate na SPC a da mudro prećutkujete aktivnosti ostalih verskih zajednica mora da vas podsetim da je na ovim prostorima čudna sorta ljudi koja kad im nešto zabranjuješ to sve više gotivi i namerno uparznjuje. Tako sad svi naprasno šetaju, džogiraju, izvode kučne ljubimce. Tako će i restriktivna mera protiv SPC izazvati još jači odlazak ljudi u crkve a to AV i njegovi odlično znaju pa sad pokusavaju da sa što manje autogolova izađu iz te priče. Videsmo skoro u CG da jedna zakonska zajabancija izvuce pola drzave na litije.

 

kod mene u selu ne postoji druga verska zajednica,  sa izuzetkom po nekkog apatrida, jugoslovena ateiste i tako nekish sličnih ispada koji se mere u promilima,  strogo smo Srbi Pravoslavci,  kao i 90% gradova i opština u srbiji, tako da ne vidim razlog da prebacuješ loptu kod katolika na primer ili Muftije Zukorlića...  jer takvi su u srbiji jako jako jako mala društvena skupina...

Link to comment
Share on other sites

Sad više nema šta da sumnjamo da li je i Kon SNS vojnik ili nije. Imam predosećaj da ćemo o ovom junačkom delu našeg predsednika slušati hvalospeve sledećih par dana. Jedva čekam da novinari ponovo dobiju priliku da pitaju Kona o ovom današnjem spektaklu koji nam je priredio. A možda su zato i proterani novinari sa konfi da ne bi mogli da kontriraju očiglednoj kampanji vlasti u sred "bitke sa koronom".

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

sve se slažem,  osim dela gde te pitam onako direktto da direktnije ne može:  a gde se to država ulaguje takvima?

 

Nema potrebe da se ulaguje, zna da su oni strpljivi, čekaće i dalje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, quentin said:

i. A te aljkavosti i nekonzistentnosti su najvjerovatniji razlog za činjenicu da je Srbija toliko teško pogođena ovim zlom. Znatno teže od bilo koje ex-Yu države.

 

nije Srbija ništa teže, a ni lakše pogodjena od država u regionu, samo smo mi propali kao ono dole kroz šuplje gaće i dolazi kod nas i bosanaca pogotovu, na naplatu ta šemljenja  burazerske veze, jumovsko završavanje fakulteta i porodične dinastije...  pa kad znaš da se medicina završava preko veze, da upravnik doma postaješ preko veze, da se kao lekar zapošljavaš preko veze,  da si postao direktor doma zdravlja preko veze...  da ti Vulin organizuje sajam, a da je tamo glavni Veterinar....  msm ono jebi ga ne ide ti upis, ali nikako.

2 minutes ago, Div said:

 

Nema potrebe da se ulaguje, zna da su oni strpljivi, čekaće i dalje.

 

 

 

a to tebe ugrožava kako tačno?

msm ovo oko  liturgija i litija to ok to dobacujem,  al kako te ugrožavaju ovi što sede kući i čekaju?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

kod mene u selu ne postoji druga verska zajednica,  sa izuzetkom po nekkog apatrida, jugoslovena ateiste i tako nekish sličnih ispada koji se mere u promilima,  strogo smo Srbi Pravoslavci,  kao i 90% gradova i opština u srbiji, tako da ne vidim razlog da prebacuješ loptu kod katolika na primer ili Muftije Zukorlića...  jer takvi su u srbiji jako jako jako mala društvena skupina...

 

Ne, pazi, covek tu i jeste u pravu. Nije bitno koliko clanskih karata ima neka verska zajednica, treba kritikovati taj modus operandi u svakoj prilici. Ne abolira npr. Zukorliceve pristalice to sto ih je malo ako i oni prave ovakve gluposti.

 

Sto se mene tice, stvar je jasna. Treba vernike podsetiti na onu zapovest "Ljubi bliznjeg svog..." I na onu narodnu "Ko se cuva i Bog ga cuva". Mogu da budem vernik i u svoja cetiri zida.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stoned Laki21 said:

 

nije Srbija ništa teže, a ni lakše pogodjena od država u regionu, samo smo mi propali kao ono dole kroz šuplje gaće i dolazi kod nas i bosanaca pogotovu, na naplatu ta šemljenja  burazerske veze, jumovsko završavanje fakulteta i porodične dinastije...  pa kad znaš da se medicina završava preko veze, da upravnik doma postaješ preko veze, da se kao lekar zapošljavaš preko veze,  da si postao direktor doma zdravlja preko veze...  da ti Vulin organizuje sajam, a da je tamo glavni Veterinar....  msm ono jebi ga ne ide ti upis, ali nikako.

 

Dolazi na naplatu voluntarizam i bazicno ljudsko nepostovanje i nevaspitanje i najpre nemogucnost kontrole impulsa cak i kad se o glavi radi. Normalni i savesni ljudi su taoci iz ovakvih iz generacije u generaciju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Ne, pazi, covek tu i jeste u pravu. Nije bitno koliko clanskih karata ima neka verska zajednica, treba kritikovati taj modus operandi u svakoj prilici. Ne abolira npr. Zukorliceve pristalice to sto ih je malo ako i oni prave ovakve gluposti.

 

Sto se mene tice, stvar je jasna. Treba vernike podsetiti na onu zapovest "Ljubi bliznjeg svog..." I na onu narodnu "Ko se cuva i Bog ga cuva". Mogu da budem vernik i u svoja cetiri zida.

 

Ali cekaj, tu ima i drugo pitanje. Da li prave? U mojoj okolini ima i katolika i protestanata (evangelista i baptista) i ne prave. Prihvataju sve mere bez pogovora, jedino ovi nasi uvek gledaju da ih zaobidju.  Cak i ove manje zajednice, adventisti i jehovini svedoci isto postuju. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Ja cenim da je ovaj zahtev SPC pro forma i da će AV to glatko odbiti. Upakovaće nekako, da se kao ne naljute vernici, ali mislim da nema šanse da bude prihvaćeno. Nemam insajd info, ali stvarno ne očekujem da popusti. 

 

A možda baš bude ona varijanta "ljutite se koliko hoćete ali ja ovo radim zbog vas". Otac nacije :)

Link to comment
Share on other sites

Vrlo je dobro poznato kakav je Kon stručnjak a i ličnost. Ako neko to ne želi da zna, pa mu je lakše ovako paušalno da opljune, je njemu na čast. Takodje je vrlo poznato sa kim sve on sedi tamo. Sve ovo je zapravo dokaz koliko je on veliki čovek i što ga zabole za to kako će sada da ga percipiraju i stalo mu je samo do toga kako će odraditi posao.

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Ja cenim da je ovaj zahtev SPC pro forma i da će AV to glatko odbiti. Upakovaće nekako, da se kao ne naljute vernici, ali mislim da nema šanse da bude prihvaćeno. Nemam insajd info, ali stvarno ne očekujem da popusti. 

 

naravno da neće, pošto na dnevnom nivou radi sva istraživanja većinskog mišljenja i stavova, pa onda teme koje su u relaciji i povezane stavi na gomilu i odluči šta mu je činiti. 

 

zato shkabo obradović cepa kontru, jer konta da će bar da se približi nekom procentu koji je vule žrtvovao ovde teška srca. klasično politikanstvo na sve strane 

 

inače, nisam otvarao vesti danas, pa tek ovde kapiram taj trump - fauci performans, serbian edition 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, A sad said:

 

Ali cekaj, tu ima i drugo pitanje. Da li prave? U mojoj okolini ima i katolika i protestanata (evangelista i baptista) i ne prave. Prihvataju sve mere bez pogovora, jedino ovi nasi uvek gledaju da ih zaobidju.  Cak i ove manje zajednice, adventisti i jehovini svedoci isto postuju. 

 

Pa ja nisam ni rekao da prave, nego AKO prave. 

 

Nego kad smo vec kod fejzbuka, moze li neko da potvrdi da je ovo autenticno?

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Ne, pazi, covek tu i jeste u pravu. Nije bitno koliko clanskih karata ima neka verska zajednica, treba kritikovati taj modus operandi u svakoj prilici. Ne abolira npr. Zukorliceve pristalice to sto ih je malo ako i oni prave ovakve gluposti.

 

Sto se mene tice, stvar je jasna. Treba vernike podsetiti na onu zapovest "Ljubi bliznjeg svog..." I na onu narodnu "Ko se cuva i Bog ga cuva". Mogu da budem vernik i u svoja cetiri zida.

 

naravno da nije bitno to koliko ih ima,  ali pored onog ludaka Zukorlića koji je u fazonu totalno srpskom pravoslavnom (može mi se jer ja sam Mufty i ko je tu da u mene sumnja) ja stvarno nisam čuo da su jehovini svedoci ili katolici  ili ateisti nešto toga tipa radili.

Evo ovo malo apatrida i ateista što znam po selu ovde kod mene, sve fin neki svet, poštuje zabrane, ne gura se po prodavnicama...  jednostavno smo jebeno vaspitani da iako ne verujemo u neku silu koja će da nas kazin sutra, živimo u skladu sa maksimom: kako misliš sebi radi drugima...  i boli nas ćoše, a i "duša" kad vidimo kako se ovi pravoverni, moralni, sa jasnim uputstvima za pravilno i moralno ponašanje ponašaju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Ja cenim da je ovaj zahtev SPC pro forma i da će AV to glatko odbiti. Upakovaće nekako, da se kao ne naljute vernici, ali mislim da nema šanse da bude prihvaćeno. Nemam insajd info, ali stvarno ne očekujem da popusti. 

 

Na stranu moja ili bilo čija verska ubeđenja, ovo bi bio racionalan potez. I crkva bi sebe iz gomile sranja koja je okružuju poslednjih par godina (od popova napasnika i pedofila preko džipova, zgrada i kuća do izuzeća od plaćanja poreza i de facto pretvaranja u burazersku družinu) lakše izvukla da izađe i kaže, pravoslavni vernici, situacija je takva i takva, shvatimo ovu situaciju kao izuzetak, dočekajmo veliki praznik u svojim domovima (oni će službu ionako vršiti), uživo prenos, bla bla....

 

Ako je onolika katolička crkva, gde svake godine desetine hiljada dolaze u Rim na Papinu uskršnju misu, mogla da zatvori svoja vrata i pritom pozove vernike da ostanu kućama jer je to najbolje za njih, zaista ne vidim zašto kod nas to ne može da bude slučaj. 

 

Ovako, crkva igra užasnu igru. Ako nam dozvoli, eto belaja za 7 dana kad masa koja treba da bude kući nagrne u crkve. Ako nam ne dozvoli, eto bunta, svađe, raskola među vernicima (imam dva jako dobra druga, koji su veliki vernici, poste ovaj post i ne pada im na pamet da idu i rizikuju da se zaraze ili (ako su nosioci virusa a ne znaju, jer su obojica prilično zdravi momci) zaraze druge. 

 

Crkva ima jedinstvenu priliku da povrati deo izgubljenog poverenja jednim odgovornim i, pre svega, hrišćanskim činom. Na njima je šta će biti (iako svi znamo). 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Pa ja nisam ni rekao da prave, nego AKO prave. 

 

Nego kad smo vec kod fejzbuka, moze li neko da potvrdi da je ovo autenticno?

 

 

 

 

 

Quote

 

Koliko su ovi ljudi bestidni i beskrupulozni. Napravili su novu botovsku stranicu, a ovaj put kriju se iza imena "COVID 19 Serbia" i koriste interesovanje ljudi za pandemiju da bi maltretirali nepodobne. Novo dno je dosegnuto i na polju uvreda. Izgleda nestalo ideja, ne znam kako bih to prokomentarisao.
Ako vas zanima detaljnije pisao sam o ovoj novoj platformi za širenje mržnje u tekstu:
https://pescanik.net/rezim-seli-botove-sa-tvitera-na-fejsbuk/

 

 
93043209_10158913244647788_3473446391370
 
 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Stoned Laki21 said:

Evo ovo malo apatrida i ateista što znam po selu ovde kod mene, sve fin neki svet, poštuje zabrane, ne gura se po prodavnicama...  jednostavno smo jebeno vaspitani da iako ne verujemo u neku silu koja će da nas kazin sutra, živimo u skladu sa maksimom: kako misliš sebi radi drugima...  i boli nas ćoše, a i "duša" kad vidimo kako se ovi pravoverni, moralni, sa jasnim uputstvima za pravilno i moralno ponašanje ponašaju.

🤣

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NMX said:

 

Na stranu moja ili bilo čija verska ubeđenja, ovo bi bio racionalan potez. I crkva bi sebe iz gomile sranja koja je okružuju poslednjih par godina (od popova napasnika i pedofila preko džipova, zgrada i kuća do izuzeća od plaćanja poreza i de facto pretvaranja u burazersku družinu) lakše izvukla da izađe i kaže, pravoslavni vernici, situacija je takva i takva, shvatimo ovu situaciju kao izuzetak, dočekajmo veliki praznik u svojim domovima (oni će službu ionako vršiti), uživo prenos, bla bla....

 

Ako je onolika katolička crkva, gde svake godine desetine hiljada dolaze u Rim na Papinu uskršnju misu, mogla da zatvori svoja vrata i pritom pozove vernike da ostanu kućama jer je to najbolje za njih, zaista ne vidim zašto kod nas to ne može da bude slučaj. 

 

Ovako, crkva igra užasnu igru. Ako nam dozvoli, eto belaja za 7 dana kad masa koja treba da bude kući nagrne u crkve. Ako nam ne dozvoli, eto bunta, svađe, raskola među vernicima (imam dva jako dobra druga, koji su veliki vernici, poste ovaj post i ne pada im na pamet da idu i rizikuju da se zaraze ili (ako su nosioci virusa a ne znaju, jer su obojica prilično zdravi momci) zaraze druge. 

 

Crkva ima jedinstvenu priliku da povrati deo izgubljenog poverenja jednim odgovornim i, pre svega, hrišćanskim činom. Na njima je šta će biti (iako svi znamo). 

Bacio sam pogled na poslanicu, zanimalo me šta će pisati za ovu situaciju i ima deo gde piše "moramo učiniti sve da sebi i drugima pomognemo, da razumemo i podržimo napore i programe nadležnih zdravstvenih, sanitarnih i državnih institucija, koje ulažu napore kako bi nas zaštitile od zaraze. Možda nam to trenutno teško pada, ali sve što je na opštu korist moramo prihvatiti i podržati, a sebe i svoje ponašanje tome podrediti", pa me je iz tog razloga iznenadio ovaj zahtev i zbog toga mislim da je pro forma. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

a naš Prijatelj Taip šta kaže:

 

Quote

Turski predsednik Redžep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdogan) odbacio je mogućnost da Ankara traži finansijsku pomoć Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) uprkos mogućim teškim posledicama pandemije u zemlji čija je privreda i pre izbijanja korona virusa bila opterećena problemima izazvanim predsednikovom politikom, pišu svetski mediji.

 

 

nema brate, populizam na skali od 1-10  dobija ocenu 11.

Svaka čast našem prijatelju Taipu Erdoganu.

 

 

https://www.slobodnaevropa.org/a/30551104.html?fbclid=IwAR15cUwg9S1EC9UH8aVtyacIeJ1GHCftTVdJLg5_G9wSKv4wxDrYx38zmdo

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...