Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

11 minutes ago, DJ_Vasa said:

Potpuno se slažem, a ako se desi još neki ulazak bolesti u bolnice, to će samo pogoršati situaciju.

 

To je trebalo sprečiti in a first place, a ne sad moliti boga da ne bude gore. Čitajući priče zaraženih zdravstvenih radnika na portalima, o uslovima u našim bolnicama i način na koji se radi, uopšte nisam optimista. Vidim da je Slovenija već u završnoj fazi borbe, dok mi izgleda nismo ni na polovini...

Edited by Issey
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Squabbit said:

Koliko ljudi znate da je fasovalo koronitu?
Ja za sada znam 3 je. posredno ne licno, nije da sam pricao sa njima.

1.

Mislim da ima jos jedna osoba, koja mi se ne javlja, a posto znam da u tom kraju ima dosta obolelih, predpostavljam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas sam poceo da budem malo depresivan sto se tice cele situacije, kako kod nas tako i u Evropi. 

Interesuju me drugi pacijenti, drugi smrtni slucajevi. Oni koji su umrli. od drugih bolesti, pa i gripe. Gde se oni nalaze pre nego umru, kako se sahranjuju? Jer valjda ima i kod ovih drugih koji su zeleli da budu kremirani. 

Sve mi je konfuzno.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, I, Ja Sam Laki said:

Danas sam poceo da budem malo depresivan sto se tice cele situacije, kako kod nas tako i u Evropi. 

Interesuju me drugi pacijenti, drugi smrtni slucajevi. Oni koji su umrli. od drugih bolesti, pa i gripe. Gde se oni nalaze pre nego umru, kako se sahranjuju? Jer valjda ima i kod ovih drugih koji su zeleli da budu kremirani. 

Sve mi je konfuzno.

Danas bi trebalo da budes optimistican.

cifre iz Spanije, italije i Nemacke su odlicne. Od onih sa manjim brojem zarazenih dobre rezultate imaju i Norveska, izrael, Portugal, Svajcarska....

Znaci sve u svemu, 2-3 nedelje i vecina ce se otvoriti poprilicno.

 

Idem da zakazem frizera, kozmeticara, put u Spaniju....:lol_2: ma sta god za maj, ili jun.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Danas bi trebalo da budes optimistican.

cifre iz Spanije, italije i Nemacke su odlicne. Od onih sa manjim brojem zarazenih dobre rezultate imaju i Norveska, izrael, Portugal, Svajcarska....

Znaci sve u svemu, 2-3 nedelje i vecina ce se otvoriti poprilicno.

 

Idem da zakazem frizera, kozmeticara, put u Spaniju....:lol_2: ma sta god za maj, ili jun.

 

Oraspolozila si me 🙂

 

Ne znam, mozda su uticale raznorazne informacije, da ce se postepeno smanjivati mere, prvo na lokalnom nivou pa onda sire, a izmedju svake mere bi proslo mesec dana. Pa onda da bas te neke drzave ( Grcka, Spanija,...) planiraju da ne otvore svoje granice negde do jeseni. Pa onda predlozi da stariji gradjani budu pod ovim merama sve do decembra,.... i tako.

 

I ja bas ove godine ubedio nekoliko prijatelja da zakazu letovanje u Grckoj preko Booking.com sajta, oni vec uplatili, pa bi da otkazu, a vlasnik apartmana ne zeli da vrati pare, ... Pa se. ja sad osecam krivim sto sam ih ubedio. ......

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Oraspolozila si me 🙂

 

 

Sto je bila i poenta....

 

Ti nisi vidovit pa da se osecas krivim, sto si predlozio nesto savrseno normalno.

Inace i Grcka izgleda dostigla peak, iako nemam pojma sta oni rade da imaju ovako dobre brojeve. Spanija vec objavila popustanje lockdowna.

 

A evo i dostizemo 2 mil obolelih u svetu, pa ce sad Sunshine da uleti sa vakcinom i tretmanom... :lol_2:

Sad sam virtuelno obrisala dlanove. Zavrsili smo sa koronom.:classic_cool: sta je sledece?

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Plavi Golub said:


Pisano je na nauci da se ceka zadnji momenat jer respirator izgleda indukuje mehanicka ostecenja vec virusom nacetih pluca (nemacka iskustva). Mozda su pokupili neke informacije sa strane.

 

Mislim da su @wwww i @Eddardpisali o tome.


Ovo sigurna zna Kajsa Giesecke, anesteziolog i supruga epidemiologa pri WHO Johana Giesecke, kojeg smo nedavno pominjali. A ona je glavni kriticar odluke da se jos ne otvara improvizovana bolnica i cinjenice da se respiratori u swe koriste znatno restriktivnije nego u drugim zemljama. Ona prosto smarta da bi vecem broju ljudi trebalo dati sansu. Vreme ce pokazati da li je ovo zbog neceg dobro, ali Svedska ima prilicno visok broj preminulih na milion stanovnika za zemlju ciji se zdravstveni sistem smatra jednim od boljih u svetu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Angelia said:

Inace i Grcka izgleda dostigla peak, iako nemam pojma sta oni rade da imaju ovako dobre brojeve.

Odmah u startu jos pre skoro mesec dana zatvorili sve osim prehrambenih prodavnica i apoteka, i suše od kazni ko ne postuje mere :D

 

Nego, mene obicno ni za koga nije briga kad umre, WTF, nije me bilo briga ni za pojedine iz familije kad su umrli, sto bi reko Haklberi Fin, ne marim ja mnogo za mrtve ljude, jer ko je mrtav taj vise nije ni za šta  :D ali ovih ljudi iz tog doma mi bas zao. Mozda starim :) Zato sto taj dom verovatno nije nesto tipa kao onaj sanatorijum iz filma Sjaj u travi, ili nesto a la Tara iz "Prohujalo sa vihorom", nego je verovatno vise nalik domu gde boravi deka Simpson. I sta, em su ti ljudi tamo ostavljeni, slobodno moze da se kaze, em sad zbog necijeg javasluka vecina zarazenih verovatno umru. Ako nesto ne podnosim, to je kad se neko ne drzi dogovora, a ovde se ne radi o drzavi, od koje se i ocekuje da je cine budalaši, nego je rec o dogovoru izmedju doma i stanara, ili njihove rodbine, da će se dom brinuti o njima. I sta sad, i da streljaju tog direktora, to nista ne znaci. Eto to je rezultat onoga "lako ćemo" i što se tu sve radi stihijski i bez plana. Divan mentalitet.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Zapadno-backom okrugu po zvanicnim podacima obolele 24 osobe od corona virusa. 

-nema preciznih podataka koliko je zarazenih po lokalnim samoupravama
-nema podataka o starosnoj strukturi
-nema podataka gde se tacno lece
-nema potvrde (ali ni zvanicnog demantija) o tome da je doslo do zarazivanja u kasarni na somborskom aerodromu
-nema potvrde o tome da je doslo do zarazivanja radnica u fabrici donjeg vesa "Fiorano" (samo demanti od rukovodstva kompanije)

I onda ja (koji tu zivim) treba da verujem informacijama..kojim tacno? 

Kao sto sam na pocetku svega ovoga napisao..kriza izazvana epidemijom ce samo ogoliti sve nase probleme,nelogicnosti i greske. Pa i one vezane oko teritorijalne organizacije Republike Srbije.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Crni Bombarder said:

Kao sto sam na pocetku svega ovoga napisao..kriza izazvana epidemijom ce samo ogoliti sve nase probleme,nelogicnosti i greske. Pa i one vezane oko teritorijalne organizacije Republike Srbije.

  

Da, ali isto i deo odgovornosti celokupnog stanovnistva, svuda, jer je činjenica da većina ljudi ne izlazi na glasanje, ni ovde ni bilo gde. Ni ja nisam, 13 - 15 godina, ne secam se više. I onda je logična posledica da na mesta "nadležnih organa" , i svi drugih, dolaze nesposobni budalaši. Evo npr, pisao covek o tome odavno:

 

Quote

Politickim marketingom se dolazi do situacije da partije ne sprovode svoj primarni zadatak - promovisanje ideja, vec redefinišu svoj cilj u puko osvajanje vlasti. Vlast tako prestaje da bude sredstvo i postaje cilj sam po sebi. Korupcija sledi logicno, ako vec nije uzrok pojave. Elita prestaje da vodi narod i pocinje da ga sledi. Dolazi do povratne sprege, mikrofonije, nacionalizma i/ili demagoškog populizma. Mane demokratije rastu logaritamski: povecava se apstinencija. U svim demokratijama danas to je rak rana koju ne leci ni pretvaranje politike u estradu. Najcešce takvo "rešavanje" proizvodi još gore posledice. I sami smo svedoci. Politicari postaju estradne zvezde a gadenje vecine (dakle apstinencija) raste. Novi paradoks. Odlucivanje prelazi u ruke manjine, ovog puta cak ta manjina i nije elita, naprotiv. 

 

Neko ce reci "šta je loše u skladu naroda i vlasti"? Pa evo. Da se malo vratim na samoupravljanje, isti konflikt interesa postoji i u demokratiji. Ako društvo ude u blokadu, potrebu za reformom sistema, vecinski interes nije reformski. Izmedu investicija i potrošnje (komfora) vecina po pravilu bira komfor. Logicno, komfor postaje sve manji, manji ... do bede. Autodestrukcija demokratije.

 

Rešenje koje nudi demokratija je paradoksalno - suspenzija demokratije! Odnosno, u manjoj ili vecoj meri - diktatura i apsolutizam koji se tada nazivaju reformatorstvom. E, sad: neuspešni reformatori postaju izdajnici, a uspešni dobijaju oreol i kult.

 

Hill Bill @ 31 Oct 2004

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Crni Bombarder said:

U Zapadno-backom okrugu po zvanicnim podacima obolele 24 osobe od corona virusa. 

-nema preciznih podataka koliko je zarazenih po lokalnim samoupravama
-nema podataka o starosnoj strukturi
-nema podataka gde se tacno lece
-nema potvrde (ali ni zvanicnog demantija) o tome da je doslo do zarazivanja u kasarni na somborskom aerodromu
-nema potvrde o tome da je doslo do zarazivanja radnica u fabrici donjeg vesa "Fiorano" (samo demanti od rukovodstva kompanije)

I onda ja (koji tu zivim) treba da verujem informacijama..kojim tacno? 

Kao sto sam na pocetku svega ovoga napisao..kriza izazvana epidemijom ce samo ogoliti sve nase probleme,nelogicnosti i greske. Pa i one vezane oko teritorijalne organizacije Republike Srbije.

 

"Nas" obaveštava predsednik opštine preko svog privatnog naloga na facebook-u.

 

:s_d:

 

Dragi sugrađani drage sugrađanke, vi koje nisam blokirao,...

 

Bukvalno.:Hail:

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, LayupFromTheMidget said:

Sto vise testiras vise zarazenih imas, nije to neka nuklearna nauka. A ovi su u poslednja 5 dana uradili vise testova nego od starta epidemije.
Samo neka dizu oni broj testova

Samo što ovde ulaze i testovi iz bolnica, gde moraju dva negativna da bi te otpistili. 

 

:Hail:

Edited by Green23
  • Like 14
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:


Ovo sigurna zna Kajsa Giesecke, anesteziolog i supruga epidemiologa pri WHO Johana Giesecke, kojeg smo nedavno pominjali. A ona je glavni kriticar odluke da se jos ne otvara improvizovana bolnica i cinjenice da se respiratori u swe koriste znatno restriktivnije nego u drugim zemljama. Ona prosto smarta da bi vecem broju ljudi trebalo dati sansu. Vreme ce pokazati da li je ovo zbog neceg dobro, ali Svedska ima prilicno visok broj preminulih na milion stanovnika za zemlju ciji se zdravstveni sistem smatra jednim od boljih u svetu.

 

Evo sa nauke, @Sunshine State je podelila, britanska studija


 

 

 

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...