Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Sprivel said:

Ako nemas simptome ili temp, odma te puste da prodjes. Znam da je jedan vozac kad se vratio sa ture po Italiji, merena mu je temp kad se vratio kamionom u firmu.

Jasno je da su nove mjere drugacije i zahtjevaju samoizolaciju. I nevezano sto su ljudi neometano prosli granicu duzni su da se jave na one brojeve i da odu u izolaciju. Ostaje pitanje ko tu izdaje rjesenje

Link to comment
Share on other sites

Meni dolazi sestra iz Norveske u subotu. Gledala je da ne dolazi u kontakt sa drugima od kako je dijagnostifikovan prvi u Norveskoj, radila od kuce itd. mada joj je muz isao na posao. Problem je sto ti zoves ove brojeve i oni nece da te testiraju jer je test valjda skup, ako ti vec nemas simptome. Mislim ne vidim poentu onda.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, lord_slawe_ said:

 

Naravno, u kontekstu druga dva paragrafa koje sam napisao, citava "situacija" ce potrajati onoliko koliko bude potrebno farma-industriji koja vredi sada vise od $1.3 triliona USD da "udje u stos" i proizvede ili resenje za suzbijanje, kontrolu ili potpunu eliminaciju virusa. Vrlo slican scenario kao sa ostalim skorijim world-wide pandemijama u poslednjih 30-40 godina.

Dalje - nisam imao nameru da poredim pusenje kao hronicnu "bolest" sa COVID-om kako je delovalo zbog te poslednje recenice. Opet, u smislu kontensta mi danas u svetu imamo multi-bilionske komercijalne industrije koje zive od proizvoda koji bukvalno i nedvosmisleno seju smrt po svetu - Cigarete, alkohol, obesity, etc, etc i na drugoj strani jos tezu farma i medicinsku industriju koja ne nudi trajna resenja nego sistematske i dugotrajne procese lecenja i terapija medikamentima koja, hajde recimo da imaju odredjenu vrednost i "spasavaju" zivote ali uz nerealnu, nepotrebnu i nehumanu cenu koju ce jos malo samo oni finansijski najsposobniji medju nama imati da plate.

 

Nivo svesti, alarma i reakcije na ove bolesti ili pojave je na nivou sticker-a na kutijama cigareta i ponekog dokumentarca na youtubu, ni dalje, ni vise. I ovde pricamo ne o hiljadama nego o stotinama hiljada umrlih na godisnjem nivou od posledica pusenja, proizvodnje ilegalnih medikamenata, gladi, gojaznosti, alkohola...

 

Poslednje - ne, ne zelim da propagiram "nije ovo nista, obicna prehlada" stav glede COVID-a, apsolutno ne.
Otac mi je verovatno medju najugrozenijom kategorijom starijih, 65+ sa hronicnom, neizlecivom bolescu pluca koja su na svega 15-20% kapaciteta i nekoliko stepenika mu ponekad predstavljaju nepremostivu prepreku uz regularno, svakodnevno nezdravo iskasljavanje krvi.

 

Ono sto sam zeleo da kazem je da bi bilo sjajno kada bi ceo svet, kako se cini sada u konkretnom slucaju COVID-19 ovako jednoglasno digao alarme i za ostale posasti koje nas ubijaju, i da je razlog zbog cega se to ne desava vrlo jednostavan. Pohlepa.

 

 

.

 

Kapiram ja sta ti hoces celim postom da kazes...Mozda...kad se sve ovo zavrsi...onako ili ovako...

 

Odgovoricu cu ti samo za bold...Juce se US federalne rezerve ubacile 1,5 triliona $...i to je bilo dovoljno da zaustavi "medvedji pir" na berzi na ...POLA SATA...Tako da sve sto se desava, desava se na daleko opseznijem nivou od farmaceutske industrije, slazes se?...Cak su i one padale na berzi...

 

.

DB8F02B5-255E-4427-935A-5F9C2CA276C8.png

 

 

.

Imao je Vjeka juce odlican post gde prenosi nekog tipa, nisam bas mogao da nadjem mnogo slabih tacaka...Nije  sve do nekompetentnosti, nemara, vec do procene elita kako da rukovode kroz krizu, jer bi u tom slucaju ja morao hvalim Kremlj...Ono sto se vidi, je da niko ni qurca ne zna gde sve ovo moze da podje..

 Velika kuga  u srednjem veku je ucinila ogroman posao u formiranju zapadne civilizaacije kakvu je znamo danas...Ne samo formiranjem nekih pocetaka srednje klase i kapitalizma...vec promenom u svesti , da je zivot jedan, veoma kratak i da treba ziveti i trositi...

 

I posle ovoga, verujem da ide " svetla buducnost"...upravo u promeni svesti kako gledamo na planetu...a berze , moraju s vremena na vreme da se rasterete balasta...

 

 

Za neko vreme svi cemo se smejati ovome...naravno, ne bas svi......

 

.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@McLeod

Neke mjere jesu aspurdne. Jer se trenutno zahtjeva samoiozlacija za ljude koji dolaze iz Italije,  Irana, Kine npr, a ne iz drugih zemalja. A to ne znaci niti da je neko ko dolazi iz Italije zarazen, a iz Norveske ne.

 

Medjutim, mjere koje ce natjerati ljude da se ponasaju odgovornije moraju da postoje. Cuo sam juce jedan slucaj koji objasnjava kakva je svijest kada mjere trebaju da te obiljeze pojedinacno. Kaze vracali se iz Italije, a na granici rekli da dolaze iz Beca i normalno prosli. E pa bato moj, ako kasnije nekoga zarazis zasto ne bi odgovarao.

 

I ne kazem da treba loviti vjestice, ali ne bi bilo lose pustiti pricu kako bolnice podnose izvjestaje za pokretanje prijava protiv hospitalizovanih zarazenih pacijenata koji nisu postovali mjere. 

 

Edited by laki pepe
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Stoned Laki21 said:

ovo sad što ti radiš je jedan ozbiljan fake news i to se tako radi, što se

Kakav fake news? Ovo je objavio portparol ministarstva vanjskih poslova Kine! O čemu ti pričaš? Sere se po svim državama sveta kako zataškavaju slučajeve i kako će veliki broj smrtnih slučajeva pripisati nečem drugom, a kad neko isto učini i za USA odmah se javljaju drveni advokati sa pokušajem relativizacije. Ajde iskuliraj, vidiš fino šta je čovek izjavio i sad pročitaj šta sam ja napisao, napisao sam da su uperili prst (to nisam uradio ja) i da je u pitanju borba na političkom vrhu. Ćutanje druge strane isto tako nešto znači, doduše mogu se složiti da je ova moja konstatacija "ništa me ne bi začudilo" nespretna, ali daleko od toga da ja nešto prejudiciram. Calm down

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Raste broj ljudi za koje licno znam da su se u proteklih 5-6 dana vratili iz Italije,a da se nisu ni prijavili zdravstvenim ustanovama,niti samoinicijativno odlucili za samoizolaciju u kucnim uslovima. Poslednji primer je muz jedne koleginice sa posla.
 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Crni Bombarder said:

Raste broj ljudi za koje licno znam da su se u proteklih 5-6 dana vratili iz Italije,a da se nisu ni prijavili zdravstvenim ustanovama,niti samoinicijativno odlucili za samoizolaciju u kucnim uslovima. Poslednji primer je muz jedne koleginice sa posla.
 

 

E ovo mi ide na qrac...dakle...jedno je da gazimo ovu nakaznu državu za nonšalantno ponašanje...ali bih i tim pojedincima jednako trebalo jebati mater.

 

Sedi 14 dana, gledaj TV, igraj igrice, radi od kuće. Ako nemaš simptome, vrati se na posao. Javi šefu. Razumeće. Ako neće da razume, prijavi firmu anonimno (da te firma ne bi drkala jer ima imbecila)...Bukvalno sve može. Samo izgleda ne može da se bude odgovoran. 

 

Znam ljude koji su u vezi sa ljudima koji su bili na toj žurci u Nišu, oni iz firme iz Knez Mihajlove odakle je u startu bilo najviše zaraženih. Odmah su se svi samoizolovali, ok IT je firma pa je lakše. Očistili kanc od poda do plafona, dezinfekcija, sve što treba. Cela zgrada takođe.

 

Jbg, ovo će se širiti ali barem da se spreče neodgovorni pojedinci da pospešuju širenje. 'bem ti budale.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sprivel said:

Samo kako ces dokazati ko je koga zarazio. Glupost.

Razumijem da si pravnik/advokat.

I generalno vjerujem da bi eventualne tuzbe pale u vodu jer pretpostavljam da je ovaj zakon o zastiti stanovnistva stupio na snagu nakon variola vere i vjerovatno je neusaglasen sa vazecim krivicnim zakonom, bili da to nije navedeno kao krivicno djelo bilo da se u postupku mora dokazivati da si nekome prenio bolest. A zamisljam da je zakonom o zastiti stanovnistva od zaraznih bolesti navedeno da je i samo nemar, neprijavljivanje ili nepostupanje u skladu sa propisanim mjerama (ma koliko bile robusne) kaznjivo.

 

Ali to sto ce nesto ostati nekaznjeno ne znaci da sa moralnog aspekta nije neodgovorno ili da ne treba teziti da to bude kaznjivo.

 

Konacno, ako mozemo pregurati sa sto manje posljedica moralno, pravno ne treba niko biti kaznjen.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Liska Manjina said:

Kakav fake news? Ovo je objavio portparol ministarstva vanjskih poslova Kine! O čemu ti pričaš? Sere se po svim državama sveta kako zataškavaju slučajeve i kako će veliki broj smrtnih slučajeva pripisati nečem drugom, a kad neko isto učini i za USA odmah se javljaju drveni advokati sa pokušajem relativizacije. Ajde iskuliraj, vidiš fino šta je čovek izjavio i sad pročitaj šta sam ja napisao, napisao sam da su uperili prst (to nisam uradio ja) i da je u pitanju borba na političkom vrhu. Ćutanje druge strane isto tako nešto znači, doduše mogu se složiti da je ova moja konstatacija "ništa me ne bi začudilo" nespretna, ali daleko od toga da ja nešto prejudiciram. Calm down

 

Zameni portparola ministarstva vanjskih poslova Kine sa portparolom ministarstva vanjskih poslova Srbije/Crne Gore/Rusije/Italije/Turske/Madjarske ili neke druge slicne drzave pa vidi kako ti izgleda.

 

Sta ima portparol ministarstva, pazi sad, spoljnih poslova jedne drzave da se mesa u ovakve stvari i da donosi definitivne zakljucke?

 

Klasicna politicka izjava karakteristicna za despotije poput kineske, nikakvu vaznost niti tezinu nema.

 

Jedino kad je cujes, kao i za nase, mozes da budes prilicno siguran da je zapravo potpuno suprotno, svi ti pamfleti koji se salju u etar da bi se nastavila partija geopolitckog saha su - lazi.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, laki pepe said:

Medjutim, mjere koje ce natjerati ljude da se ponasaju odgovornije moraju da postoje. Cuo sam juce jedan slucaj koji objasnjava kakva je svijest kada mjere trebaju da te obiljeze pojedinacno. Kaze vracali se iz Italije, a na granici rekli da dolaze iz Beca i normalno prosli. E pa bato moj, ako kasnije nekoga zarazis zasto ne bi odgovarao.

 

sad bi ti narod koji se cdeoe život snalazio na mufte i to mu se tolerisalo jer se kupovao socijalni mir tim muvanjima  da  zbog jedne Korone, koju su verovatno amerikanci izmislili da bi naškodi našim koneskim prijateljima, al ih kinez zejeb'o,  dovedeš u red...  msm  oće to al juče,  kao kad bi Branka lazića učio da bude bek šuter al onaj pravi ko Rakoč što je bio...  pa bi na sve to, na nas ovakvi kakvi smo, da širiš fake news da se po bolnicama pišu krivične prijave ko se na koronu žali :s_d:  (znam ja da ti nisi to napisao, al ja čitam ko ispred zadruge da sam), pa znaš ko će da se  javi lekaru?  Onaj deda što pije dve kile rakije, jer je presisao, pa je neko zvao hitnu pomoć  :thumbup:

 

Šrbija, zemlja  gde institucije ne postoje i manje više svi autoriteti su u neku ruku politikantski iskorišćeni... samokontrola, samoizolacija... oće to... a pre neki dan spašavali ženu jer je pojela kilo i po belog luka jer se preventivno oko korone štitila.


 

3 minutes ago, Liska Manjina said:

Kakav fake news? Ovo je objavio portparol ministarstva vanjskih poslova Kine! O čemu ti pričaš? Sere se po svim državama sveta kako zataškavaju slučajeve i kako će veliki broj smrtnih slučajeva pripisati nečem drugom, a kad neko isto učini i za USA odmah se javljaju drveni advokati sa pokušajem relativizacije. Ajde iskuliraj, vidiš fino šta je čovek izjavio i sad pročitaj šta sam ja napisao, napisao sam da su uperili prst (to nisam uradio ja) i da je u pitanju borba na političkom vrhu. Ćutanje druge strane isto tako nešto znači, doduše mogu se složiti da je ova moja konstatacija "ništa me ne bi začudilo" nespretna, ali daleko od toga da ja nešto prejudiciram. Calm down

 

 

osim ovog boldovanog, molim te da nadješ ovde na temi ili na forumu, NA OVOM FORUMU da se priča (što bi ti onako nadasve produhovljeno rekao sere) kako sve zemlje sveta zataškavaju slučajeve  korona virusa i kako će velik broj slučajeva pripisati nečem drugom (što je i do nekle normalno  jer od Korone umiru stari i hronično bolesni u teškom stanju),  znači ako može ta kampanja o zataškavanju, a da se pominje NA OVOM FORUMU. 

 

drugo,  niko ne prejudicira da vakcine izazivaju autizam , ali moraš priznati da je malo čudno da se posle primljene vakcine javljaju te nu

niko ne prejudicira da je osiromašeni uranijum kriv za epidemiju raka, ali moraš priznati da je malo čudno da je ta epidemija počela posle bombardovanja 1999 godine (epidemija ne postoji)

niko ne prejudicira da je Slobodan Milošević  otrovan u Hagu, ali je malo čudno da je baš neki dan pred donošenje oslobadjajuće presude on naprasno umro

 

niko ne prejudicira da su migranti ubice, silovatelji i teroristi,  ali malo je čudno da se pojavljuju sve češće vesti o silovanjima i ubistvima u Beogradu i Šidu...

 

Niko ne prejudicira da je janković saša ubica svoga prijatelja u stanu u beogradu 1993 godine, ali je malo čudno da se čovek kod njega u stanui ubio iz njegovog pištolja i da ga je policija 1993  oslobodila.

Niko ne prejudicira da je boško obradović fašista, ali treba pogledati onaj video sa čašama vode i reći: da ovaj čovek je fašista :s_d:



i da pročitao sam da si napisao da je Kina uperila prst u USA  i na konto svega toga ti pišem  ovo što ti pišem,  jer da si napisao:

Ovo je sve CIA u labaratoriji napravila, kategorizovao bi te kao klasika srbo ispred zadrugaš...  ovako pokušavam da uspostavim kakvu takvu komunikaciju oko ovog uperavanja prstiju....
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, laki pepe said:

@McLeod

Neke mjere jesu aspurdne. Jer se trenutno zahtjeva samoiozlacija za ljude koji dolaze iz Italije,  Irana, Kine npr, a ne iz drugih zemalja. A to ne znaci niti da je neko ko dolazi iz Italije zarazen, a iz Norveske ne.

 

Medjutim, mjere koje ce natjerati ljude da se ponasaju odgovornije moraju da postoje. Cuo sam juce jedan slucaj koji objasnjava kakva je svijest kada mjere trebaju da te obiljeze pojedinacno. Kaze vracali se iz Italije, a na granici rekli da dolaze iz Beca i normalno prosli. E pa bato moj, ako kasnije nekoga zarazis zasto ne bi odgovarao.

 

I ne kazem da treba loviti vjestice, ali ne bi bilo lose pustiti pricu kako bolnice podnose izvjestaje za pokretanje prijava protiv hospitalizovanih zarazenih pacijenata koji nisu postovali mjere. 

 

 

Ona ce biti kod kuce i pazice se, najveci je problem tu avion jer ti ne znas ko je sve u tom avionu, odakle je krenuo i kuda ide, narocito sto nema direktnih letova, pa ce da preseda pazi sad, u Holandiji ili Nemackoj, ne znam jos.

 

To je jos veci problem od toga odakle dolazis. I sad teoretski ona moze da zakaci virus u avionu ili na aerodromu i dodje i siri ga ovde, a nasi nece da testiraju ako vec nema simptome.

 

A dolazi kuci da bi videla neke ljude koji sigurno nece biti tu kada bude mogla da dodje sledeci put.

Link to comment
Share on other sites

Kina, gde je broj novih slučajeva spao na jednocifren (pa pola toga uvezeni, od povratnika), poslala je svoje doktore u Italiju da pomognu. Imaju po netu slike kako kineski doktori izlaze iz aviona u Italiji.

Eto, Italija je prihvatila tu velikodušno i besplatno ponuđenu pomoć.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

 

Ona ce biti kod kuce i pazice se, najveci je problem tu avion jer ti ne znas ko je sve u tom avionu, odakle je krenuo i kuda ide, narocito sto nema direktnih letova, pa ce da preseda pazi sad, u Holandiji ili Nemackoj, ne znam jos.

 

To je jos veci problem od toga odakle dolazis. I sad teoretski ona moze da zakaci virus u avionu ili na aerodromu i dodje i siri ga ovde, a nasi nece da testiraju ako vec nema simptome.

 

A dolazi kuci da bi videla neke ljude koji sigurno nece biti tu kada bude mogla da dodje sledeci put.

Sve razumijem, ali je uzasno tesko naci balans i sa samim sobom, a i u drustvu uopste.

Kad krenem da razmisljam sta bi sve trebalo da preduzmem, svaki novi dan mislim kako sam prethodni nesto zajeb. da izvinis. Ali vidim ode to u opsesiju i ludilo.

Sa druge strane i ove drustvene mjere treba staviti u kontekst. Raditi/ne raditi, skola da/ne, ogranicenje kretanja, ma svaka je problematicna i suplja sa nekog aspekta. Ali ocigledno bez nekih opseznih mjera ne moze. 

 

Meni samo predstavlja problem taj kukavicluk na licnom nivou. Znaci slagacu da nesto nisam uradio kao i mnogo puta do sada mamu, tatu, muza, zenu jer mi je tako lakse i bezbolnije. A sto je nebezbjedno, oa sakricu se u sumi takvih.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Yoyogi said:

Kina, gde je broj novih slučajeva spao na jednocifren (pa pola toga uvezeni, od povratnika), poslala je svoje doktore u Italiju da pomognu. Imaju po netu slike kako kineski doktori izlaze iz aviona u Italiji.

Eto, Italija je prihvatila tu velikodušno i besplatno ponuđenu pomoć.

 

Dobro, ja da sam neki CCP baja (pu pu pu) ja bih sad slao po celom svetu i udarao u te PR bubnjeve kako pomažem svetu, zicer im je realno.

 

Meni je tu zanimljiviji detalj...navodno su poslali dosta krvne plazme izlečenih pacijenata, sa kojom su navodno lečili i zaražene tamo. Zna li neko nešto o tom, pošto sam apsolutni duduk za to? Kako krvna plazna osobe koja je preležala virus može pomoći obolelom od tog virusa? (ok, ako se mečuju krvne grupe i sve ostalo)

Link to comment
Share on other sites

Radio Bg 2, prof Petrovic, epidemiolog iz vremena Variole Vere kaze da treba jacati sluzokozu nosa i usne duplje a to se postize vitaminom A kojeg ima u narandzastom vocu i povrcu....takodje, rekao je da postoji mali benefit od obicnih hirurskih maski jer one propustaju virus ali po malo pa organizam ima priliku da razvije bar nekakav imunitet na virus....

Racunam, znanje i iskustvo starog lekara, zvanicni drzavni radio.....banovace me i sin i cerka jer im prosledjujem ovakve savete sa radija a vi kako hocete....

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NMX said:

 

Dobro, ja da sam neki CCP baja (pu pu pu) ja bih sad slao po celom svetu i udarao u te PR bubnjeve kako pomažem svetu, zicer im je realno.

 

Meni je tu zanimljiviji detalj...navodno su poslali dosta krvne plazme izlečenih pacijenata, sa kojom su navodno lečili i zaražene tamo. Zna li neko nešto o tom, pošto sam apsolutni duduk za to? Kako krvna plazna osobe koja je preležala virus može pomoći obolelom od tog virusa? (ok, ako se mečuju krvne grupe i sve ostalo)

 

Protivotrov od zmijskog ujeda se pravi tako što se konju taj otrov ubrizga pa onda nazad izvade iz njega  kada se oporavi (konju je to skoro ništa patnje). Nije li to princip vakcina i lekova za imunitet? Danas, verovatno ne konji za ovaj virus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, laki pepe said:

Sve razumijem, ali je uzasno tesko naci balans i sa samim sobom, a i u drustvu uopste.

Kad krenem da razmisljam sta bi sve trebalo da preduzmem, svaki novi dan mislim kako sam prethodni nesto zajeb. da izvinis. Ali vidim ode to u opsesiju i ludilo.

Sa druge strane i ove drustvene mjere treba staviti u kontekst. Raditi/ne raditi, skola da/ne, ogranicenje kretanja, ma svaka je problematicna i suplja sa nekog aspekta. Ali ocigledno bez nekih opseznih mjera ne moze. 

 

Meni samo predstavlja problem taj kukavicluk na licnom nivou. Znaci slagacu da nesto nisam uradio kao i mnogo puta do sada mamu, tatu, muza, zenu jer mi je tako lakse i bezbolnije. A sto je nebezbjedno, oa sakricu se u sumi takvih.

 

Ne mozes da uradis sve.

 

Meni je majka onkoloski pacijent, a baba je matora i slaba, iako generalno ne boluje ni od cega osim od pritiska i starosti.

 

I sta sad, da ne izlazim napolje uopste? Ne mogu. Ne mogu ni da ne odem u Postu/SBB itd, bar da platim racune, u banku, mogu elektronski nesto, ali ne mogu sve.

 

Ne mogu da ne obidjem babu jer ne zivi sa mnom. Ne mogu ni zbog mentalnog zdravlja da se u takvoj situaciji samoizolujem, ali mogu da pazim, izbegao sam da recimo idem na pab kvizove koje redovno posecujem, proredio sam izlaske, nisam isao u kafanu niti kod nekoga gde ima vise ljudi u malom prostoru, proredio sam odlaske u board game klub, idem sa proverenim ljudima i kad nema guzve.

 

I pored svega toga - mozes da zakacis virus. Na ulici, na otvorenom. I tu ne mozes nista, ali bar malo mozes da budes odgovoran prema sebi i drugima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cak i ove najobicnije hirurske maske mislim da svakako ne mogu da odmognu, tj. da mogu da imaju neke benefite. 

 

Ali bitno je reci ljudima da maske nikako nisu apsolutna zastita i da im samo ta mera nije dovoljna da budi sigurni i da mogu da se ponasaju bezbrizno. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...