Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, djole said:

Umetnik nije profesija emoji14.png

Idemo u offtopic, ali ajde kratko. Nisam ja toliko govorio o egotripu, koliko o sveprisutnom ekspertizmu, a iako oni idu često zajedno, ovo prvo ne mora nužno da znači i ovo drugo. Kad umetnici i istripuju da su mnogo pametni, treba imati na umu dve stvari:

a) taj egotrip i ekspertizam uglavnom ne izbija van njihove branše, a to je ipak na kraju krajeva subjektivna stvar

b) ako ipak ode van okvira umetnosti, onda to i nije s neke pozicije autoriteta i nema neku težinu

Doktori kada to rade, nastupaju s pozicije autoriteta, kao nekakvi stručnjaci, i tu onda nastaje problem.

 

jos samo ovaj off topik pa nek Stondirani prebacuje gde treba

 

Mislim da nisi u pravu za pod a i pod b posto moze da se podvede za sve moguce profesije.

Ni doktori ne izlaze iz svoje branse, ne cujes ih o sportu da laprdaju. Vakcine, virusi i ostale stvari jesu u njihovom domenu. Ostavljam mogucnost

da si iz medicinske struke ili vezan sa njima pa imas svakodnevne kontake i pricas iz licnog iskustva. 

 

Nestorovic i slicni jesu specijalizanti odredjene grane medicine ali do toga oni prelaze poprilicno opsirnu oblast opste medicine i svaki specijalizant je i doktor opste prakse. 

Nestorovic bez obzira kako neozbiljan i bezobrazan bio ostaje na svom terenu. Sto opet ne znaci da ne treba da odgovara za onakve izjave. Ne zato sto se obratio naciji ispred Vucica, Loncara i ostalih (koliko god ne podnosio bagru na vlasti ovo prevazilazi stranacke boje i mislim da bih se i ja cak odazvao da sam na njegovom mestu) vec zato sto se ni posle nekoliko dana od njegovih neprimerenih izjava nije izvinio naciji i narodu, nego je krenuo u napad je najbolja odbrana i jos arogantnije nastupa. Naravno zvalavi je naredio da toletoidi budu prvi u napadu i odbrani lika i dela novog sns mezimceta. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Ko je tad citao forume u ovoj meri, drustvene mreze jos uvek nisu imale ovakav primat...Mnogo se toga desavalo ali se nije znalo. A sad nam je dostupna informacija u kojoj ucionici i u kojoj skoli je vrsena dezinfekcija.

 

Vjerovatno si u pravu. Tada se uzdalo u informacije dobivene na vijestima iz pouzdanih izvora (BBC i sl), sada se sve amplificira i distortira kroz fejzbuk i tviter tako da je ovo jos i OK situacija za sad.

 

Drustvene mreze treba regulisati i globiti za svaku dezinformaciju pustenu u promet.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Fora sa SARSom je sto su ljudi postajali zarazni tek nakon sto bi im krenuli ozbiljniji simptomi. 

 

Drugim rečima tad su vec bili kod kuće, u krevetu, i mogli su samo da zaraze one sa kojima su direktno u kontaktu. Zatl je bilo relativno lako ispratiti i izolovati sve zaražene. 

 

Ovde se ljudi setaju okolo sa minimalnim simptomima i mnogo lako sire zarazu. To je cela briga i problem, potencijalno jako mnogo zaraženih, a simptomi nisu baš naivni i zahtevaju hospitalizaciju. Bolnice ne mogu da ptime toliko ljudi odjednom pa kreće haos, kao u Italiji. 

 

Društvene mreže i internet sigurno doprinose opštoj anksioznosti i opterećenosti temom kod običnih ljudi. Ali daleko od toga da je situacija bezazlena i da ne zahteva ozbiljne mere kako bi se iskontrolisala. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wrach said:

 

Tekst je bukvalno eye-opener.

Nakon sto sam ga poslao menadzmentu firme, istog dana su odobrili homeoffice svima.

 

Sa druge strane, nemacke vlasti drve k. Evo jednog realnog prikaza (uzeo sa FB):

 

Quote

What the actual fuck is going on in Germany?
Why is the government not doing anything to halt the outbreak of this epidemic?
I am not panicking about the actual disease, I am shocked at how little state institutions are doing to protect the population

They are not even properly tracking how many people are infected
Getting a test at Charité costs 300 Euros, and is so far not paid for by health insurance
Sick people are not getting tested because they cannot afford it
But even if you are willing to pay that, it is difficult to get tested:
A friend told me that a friend of hers went to the doctor with a high fever and wanted to do a test, the doctor refused, because if she tested positive, he would have to close his Praxis

Another friend went to see her doctor also with a high fever, doctor told her to drink ginger tea

Merkel says up to 70% (SEVENTY) of German population might catch Covid
But federal response so far is minimal, claiming that the federal government's hands are tied, since legally the individual Bundesländer are in charge of health care crisis
Why is there never any foot dragging when it comes to destroying southern european economies, but when there is a health crisis or right wing terrorism all of a sudden the government's hands are tied?

Meanwhile German media is trying to calm down the population, with actual statements like "the death rate is probably smaller than we think" printed in bold
They are also not accurately reporting on the situation in Italy, claiming that there are so many cases there because the health care system is bad (which is not true, the Italian health care system is excellent), or because Italy has an ageing population, despite Germany being just as old
This may not be willful misinformation, but general racism towards southern countries
The result is the same: An misinformed populace

This all smacks of typical German paternalism to me
I do not want to be treated like a child, who cannot think for himself, I want institutions to do their job
People can not take days off from work or school unless the government declares everyone needs to stay home
China has very few new cases because they took the drastic step of shutting down parts of the country
In Germany, even football matches might still happen

So what can we do?
Wash our hands, stay inside, avoid human contact
If you are young, try to help elderly neighbours who are most at risk, check in if they need anything, offer to do their groceries for them, so they dont have to leave the house

As someone tagged on a toilet wall at Fusion:
Take care of each other, be dangerous together

Izvor

 

Edited by Laki Marvini
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

Trump zabranio letove iz EU, ali "zabrana putovanja, koja stupa na snagu u petak u pomoć, ne primenjuje se na Britaniju niti na Amerikance koji prolaze "odgovarajuće provere", prenosi Rojters. Zabrana se ne odnosi na osobe sa dozvoliom trajnog boravka u SAD (nosioce takozvane "zelene karte"), najbliže članove porodice američkih državljana i još nekih pojedinaca, koji su imenovani u proklamaciji."

 

Ako su letovi zabranjeni, kako ce(mo mi) Ameri doleteti do US?!

 

Sa site-a aerodroma:

The United States will introduce an 30 day entry ban during the night of Friday, March 13 to Saturday March 14 for anyone who has been in a European country in the past 14 days, except for American citizens. This will have an impact on Schiphol. We are now mapping out, together with the airlines, what this means exactly for flights to the U.S. We will keep you informed.

 

Bice letova ali redukovani na minimum. 

 

Za Srbiju ne vazi zabrana, samo za sengen trenutno. 

 

Mnoge avio kompanije su vec na ivici funkcionisanja. 

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dulematic said:

Nije škola zatvorena, bar ne za sada. 

Za jednog momka postoji sumnja da je zaražen i trenutno se čeka na rezultate iz Torlaka, a on i njegov brat idu u tu školu. 

Bili su da dezinfikuju školu i sutra se normalno nastavlja nastava. 

 

Dule brzi od Monda

 

https://mondo.rs/Magazin/Zdravlje/a1294788/Korona-virus-u-skoli-u-Irigu.html

Link to comment
Share on other sites

Kakva je fora da rezultate testiranja objave samo ujutro i uvece?

Zar nije smisao da se objavi cim se pojavi novi slucaj.

 

A i broj testova je zaista mizeran.

 

Sto se tice BiH tu je informisanost o testiranjima jos neredovnija cini se. Sta tek reci za Crnogorce.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, laki pepe said:

Kakva je fora da rezultate testiranja objave samo ujutro i uvece?

Zar nije smisao da se objavi cim se pojavi novi slucaj.

 

A i broj testova je zaista mizeran.

 

Sto se tice BiH tu je informisanost o testiranjima jos neredovnija cini se. Sta tek reci za Crnogorce.

 

Sto se tice objavljivanja, mislim da su i drugi tako. Kina ujutru u 9 cini mi se, po njihovom vremenu. Italijani popodne. Da ne apdejtujju sve vreme, kako koji test stigne, nego sve djuture. Meni je to ok.

 

Broj testova jeste mizeran ali to je zato sto testiraju samo one koji imaju najizrazenije simptome ili su jasno i nedvosmisleno bili u kontaktu sa obolelim.

 

Pa onog mucenog kineza su dva puta odjebali iz drzavne bolnice da bi mu na kraju uradili test i bio pozitivan :lol_2:

 

Spri je pisao vec da su i onog iz Subotice tako šaltali

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

Lepo je to, ali uvek postoji poprilično vreme između momenta kad je neka tehnologija "razvijena" do komercijalne upotrebe iste. 

 

Kapiram da se sada radi po ubraznom rezimu..
Koji mozda nije moguc al sta ja znadem

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 614


Kod mene je 667 na znatno manji broj stanovnika. Inace, danas smo na poslu dobili direktivu da nosimo kuci laptopove. Kazu za slucaj da neko oseti simptome prehlade, pa da moze da se samoizoluje i nastavi da radi od kuce. Meni se ipak cini da je za slucaj da se objavi da od sledeceg jutra ne dolazimo na radno mesto vec da svi radimo od kuce.

Ima jos sitnih promena, uputstava za ponasanje itd, ali nista radikalno. Nordijski komsije, Danska i Norveska, zatvaraju skole i javne ustanove. Kod nas jos ne. Kazu zato sto je korist od toga mala, a steta bi mogla da bude velika, u tom smislu da bi i roditelji zaposleni u zdravstvu (citaj: zene!) onda morali da odsustvuju, i eto belaja.

Sve u svemu, nije dobro, i ne izgleda da ce uskoro biti bolje 😟

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Vožd se obraća narodu u 8. Zanimljivo. 

 

Ili će da skrene priču sa korone na GDP koji imamo kao Nemačka, Amerika i Kina, zajedno ili se tokom dana desio drastični skok obolelih pa da kaže da je sve pod kontrolom ili izlazi da uobičajeno sere...šta li će biti :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

Odem danas posle posla na rucak u jedan restoran. Nisam inace kafopija,ali volim maznuti jedan espresso dnevno. Odlucim se da to zadovoljstvo priustim sebi ne u tom restoranu,vec u omiljenom kaficu. Rekoh sebi: taman da cujem poslednju dozu sportsko-politickih traceva. 

Udjem unutra,sedam za sto. Cekam drustvo. Ulazi u lokal lik..znam ga onako..poznanik..seda za sto nekoliko metara udaljen od mog,dijagonalno postavljen. Krece neka pirca i doticemo se pandemije. On nezadovoljno komentarise kako zena ne moze da mu dodje kuci iz Italije jer su sad nasi pozatvarali granicne prelaze ovde. I ja ga pitam kako je,sta se desava..zena je inace u Trstu. Kaze: U Trstu nije frka,ja sam dosao sad u nedelju...samo moram da cutim,da me ne bi jos neko pokupio..

Znaci!!!
angry-man-gif.gif
Hteo sam da ga..
tenor.gif?itemid=4384340

That's it. Nema vise kafica za mene u narednih par sedmica.

P.S.sutra u grad dolaze ministar Nedimovic i ministarka Zoka. Da se licno zahvale orcima na brzo skupljenim glasovima Sauronu. Da se nadje neki dovoljno hrabri i vickasti konobar pa da im preporuci neki specijalitet iz Lombardije :classic_sleep:

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Italija brate mili :classic_sad:

 

2651 novih i 189 mrtvih.

 

Verovatno je objašnjenje negde u grafikonima onog teksta sa Mediuma što je gore neko šerovao (sjajan tekst, odvojite vreme, svaka preporuka). Moguće da su Italijani zakasnili..debelo. I sada je pakao.

5 minutes ago, Drakaris said:

Posto sam iz mesta pored Glogonja. Proveren info je da to selo ima 40+ zarazenih. 

 

Ček, polako. Selo ne može da ima zaražene. Ako su zaraženi, znači da su testirani i potvrđeni. Ako su testirani i potvrđeni, teško da su u selu. Nemojmo ovakve vesti, lako ode fake news pa posle jako kuku lele. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, NMX said:

ili se tokom dana desio drastični skok obolelih pa da kaže da je sve pod kontrolom

Ne znam da li ce biti ovo (nadam se ne),ali imam vrlo,vrlo los predosecaj..zaista se plasim da bi upravo kod nas moglo da bude kriticno. A iskreno se nadam da me osecaj vara.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, NMX said:

Italija brate mili :classic_sad:

 

2651 novih i 189 mrtvih.

 

Verovatno je objašnjenje negde u grafikonima onog teksta sa Mediuma što je gore neko šerovao (sjajan tekst, odvojite vreme, svaka preporuka). Moguće da su Italijani zakasnili..debelo. I sada je pakao.

 

Ček, polako. Selo ne može da ima zaražene. Ako su zaraženi, znači da su testirani i potvrđeni. Ako su testirani i potvrđeni, teško da su u selu. Nemojmo ovakve vesti, lako ode fake news pa posle jako kuku lele. 

 

mislim da ljudi brkaju pojmove zarazeni i karantin...  mozda je 40 ljudi koji su bili u kontaktu sa tim jednim zarazenim stavljeni pod nadzor i karantin.

 

 

edit...  verovatno kriju prave razmere epidemije , kao sto to cine i mnogo vece i prave demokratske , ali ipak ne treba preterivati

Edited by Doc Holiday
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

Ne znam da li ce biti ovo (nadam se ne),ali imam vrlo,vrlo los predosecaj..zaista se plasim da bi upravo kod nas moglo da bude kriticno. A iskreno se nadam da me osecaj vara.

 

5 novih slučajeva. Zlatibor imao konferenciju sad u 6. Dvoje već pušteno iz bolnica, što je dobro.

 

Slušao sam ga sada malo, lupetao po običaju, vidim da vrti taj Vučićev narativ struka je odgovorna, mi smo tu da njih slušamo. Koliko li su platili takav stav struke :kece:

 

btw...jedno je fino zamolio medije i ljude...da ne prenose lične podatke obolelih, gde žive, gde rade, da im slikaju radna mesta, da im objavljuju inicijale. Ajd što nije dozvoljeno, nego je užasno ružno i em ležiš sa koronom em te čereče po društvenim mrežama i medijima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...