Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

12 minutes ago, McLeod said:

Pa sta govori, ono sto pricam godinama, a onda sam autosovinista, jedac nemackih govana, covek bez ikakve empatije, emocije prema svojim sunarodnicima.

 

Ogroman broj ljudi u ovoj zemlji je prosto i jednostavno - stoka.

 

Sto pre se to prihvati, bude ti lakse i bar se ne nerviras.


Ako ti lakse, nisi jedini.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Liska Manjina said:

Ne razumem, čemu onda kritika poteza države i nazivanje istih "titoizmom"? U takvom društvu to je jedino rešenje, eno u Italiji su karabinjeri na ulicama. Ne znam zaista niti jednu zemlju sa tolikom količinom odgovornih pojedinaca, možda bi to jedino u Japanu moglo proći. Ako je neki potez jedini razuman, skladu sa trenutnim stanjem u društvu i adektvatan, to nikako ne može biti titoizam.

Pamet nema nikakve jebene veze sa ovom situacijom, u pitanju je samokontrola i disciplina. Ako nema iste onda moraju represivne mere! Apsolutno nije ni vreme ni mesto za libretardsko pametovanje koji izaziva dijareju. Precizne i jasne naredbe koje se moraju poštovati, a nepoštovanje istih mora strogo biti kažnjivo. Evo imamo primer Japana, kako to ljudi rešavaju. Mene samo čudi kako se svuda u svetu nađu likovi koji u vanrednim situacijama nešto seru i pametuju, i to po difoltu o stvarima koje su apsolutno irelevantne u datoj situaciju. Neznanje i glupost su jako opasne bolesti!

 

Btw niko nije pominjao Kineze, samo sam se dotakao činjenice da čovek poteze Hrvatske naziva titoističkim, a ti potezi daju rezultate i predstavljaju jedinu razumnu akciju.

 

ne razumijes, ali te to ne sprjecava da izmisljas / podmeces. i pritom lajes. potezi Hrvatske ne mogu biti titoisticki (Tito je umro 1980.), medjutim represivni aparat koji Hrvatska koristi za kontrolu epidemije razvijen je u socijalistickoj Jugoslaviji i zove se Civilna zastita. ja nisam rekao da je to neucinkovito za drustvo kakvo je hrvatsko, vec da takvi (totalitaristicki) modeli ne funkcioniraju u liberalnim drustvima. smanji lajanje, ukljuci mozak, mozda pomogne oko dijareje.

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Stoned Laki21 said:

samo da napišeše da je bilo propusta i u Hrvatsko, federaciji BiH

Ja se ne smijem, trudim se da drzim ozbiljan ton. Odrzi taj nivo komunikacije.

Ja razumijem da mjere dolaze kasno, ali da se bar iskomuniciraju adekvatno. Recimo kad pominjes FBiH pohvalio bih bar sto je odluka odmah postala dostupna javno na udarnom portalu.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajevo-otkazuju-se-javna-okupljanja-i-nastava-u-zdravstvenim-skolama/200310119

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Yoyogi said:

 

2) Sta je libtardska dijareja? Pa nije ovo krenulo iz libtardske sredine vec iz dikatuture. I u diktaturama umiru, samo se tamo brojevi kreativno zapusuju.

 

Vidi španski grip (1918-1920) koji ji je zarazio 30% tadašnje svetske populacije. Da li neko izvodi Španiju na sud zbog toga? Tramp bi rekao "Ko to pamti".

 

Da li ti znaš zašto se Španski grip tako zove? 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Yoyogi said:

 

2) Sta je libtardska dijareja? Pa nije ovo krenulo iz libtardske sredine vec iz dikatuture. I u diktaturama umiru, samo se tamo brojevi kreativno zapusuju.

 

Vidi španski grip (1918-1920) koji ji je zarazio 30% tadašnje svetske populacije. Da li neko izvodi Španiju na sud zbog toga? Tramp bi rekao "Ko to pamti".


E bre sad smo u 2020, sto godina posle spanske groznice. Oni u Kini su ovo znali pocetkom decembra, onog doktora koji je pokusao da upozori je “pojela maca”, a ne verujem ni da ostali koji vide boju gaca koju neko nosi sa satelita nisu znali. Nego su jeli govna zbog para, pardon my French.

 

A sad da se prozivaju svetski libtardi zbog cinicne igre diktatora all around the world. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:


E bre sad smo u 2020, sto godina posle spanske groznice. Oni u Kini su ovo znali pocetkom decembra, onog doktora koji je pokusao da upozori je “pojela maca”, a ne verujem ni da ostali koji vide boju gaca koju neko nosi sa satelita nisu znali. Nego su jeli govna zbog para, pardon my French.

 

A sad da se prozivaju svetski libtardi zbog cinicne igre diktatora all around the world. 

 

Ti, koje nazivaš "diktatorima", dobijaju pohvale sa svih strana kako su oni stali u kraj epidemiji. Sada imaju više uvezenih slučajeva nego njihovih samih.

Link to comment
Share on other sites

Nisam bila i ne znam da li su ove fotografije pravo stanje klinike za infektivne bolestI, no, sudeci po fasadi, moguce je da je ovo centralna institucija koja treba da spreci pomor u Srbiji....

Image may contain: house and outdoor

Image may contain: indoorC

Edited by Pletilja
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Koje su to, inače, prave mere u vezi sa virusom? Ovde se sve što je primenjeno mahom kritikuje... Inače, zimski raspust je zbog gripa bio produžen za 4 dana... To je verovatno OK...ali poslednje nedelje pre raspusta u odeljenju mog deteta je na nastavi bilo 7 od 28 dece, ostala su bila bolesna... Da li je već tada trebalo pustiti decu na raspust ili je produžetak raspusta bio suvišan jer su u međuvremenu sva ta ili većina te dece ozdravila?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Beogradjani, da li je moguce da su fotografije koje su mi poslali prijatelji - istinite? Cak ni ja, osvedoceni dezurni pacenik, ne mogu da verujem....ne mogu ni da budem besna, vishe mi je onako.....dodje mi da placem......ako ni jedan drugi argument pristojni gradjani Srbije nemaju protiv ove vlasti, ovo bi morala da bude kap koja preliva cashu.....

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, laki pepe said:

Ja se ne smijem, trudim se da drzim ozbiljan ton. Odrzi taj nivo komunikacije.

Ja razumijem da mjere dolaze kasno, ali da se bar iskomuniciraju adekvatno. Recimo kad pominjes FBiH pohvalio bih bar sto je odluka odmah postala dostupna javno na udarnom portalu.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajevo-otkazuju-se-javna-okupljanja-i-nastava-u-zdravstvenim-skolama/200310119

 

i to je to od mera koje mi, bosanci i ekipa možemo da preduzmemo  :s_d:

da otkažemo javna okupljanja, da preporučimo rakije i belog luka + čajeve od Jove Travara... i to je to.

 

super je što ti pereš ruke i sve, al posle toga udješ u GSP  gde je ono i korona izumrla od virusa nepoznatih nauci još uvek  ili udješ u lift u zgradi gde živiš koji je očišćen poslednji put 1987 godine...

nemoj paničiti, opusti se..  što bi rekao Nikola Pejaković u mi nismo Andjeli:

 

Quote

gospodjo popijte jednu pa da počnemo

 

:s_d:

Link to comment
Share on other sites

Meni ove mere koje su zasad najavili deluju smisleno. Treba imati u vidu da resavanje ovoga nece biti sprint nego duza trka, zatvaranje skola povlaci brdo jos nekih drugih posledica. 

 

Kljucno je da mladji ljudi budu odgovorni, a da se stariji cuvaju sto vise mogu. 

 

Ono u sta bas nemam poverenja je spremnost naseg zdravstvenog sistema da odgovori na povecan broj obolelih. Nadam se da mogu da stignu da popune zalihe osnovnih sredstava bar kolko tolko pre nego sto krene da stize povecan broj obolelih. 

 

I jos jedna stvar koja mi je pala na pamet, kako izgleda starosna struktura nasih lekara i medicinskih sestara? Nemam nikakav info o tome, al deluje mi da bi lako moglo da bude da su mladji odavno preko, a da su ostali stariji da nas leče. Znam samo da neki deficitarni lekari poput anesteziologa prakticno ne mogu da odu u penziju posto nema ko da ih zameni, posebno u manjim mestima. 

 

4 minutes ago, Pletilja said:

Nisam bila i ne znam da li su ove fotografije pravo stanje klinike za infektivne bolestI, no, sudeci po fasadi, moguce je da je ovo centralna institucija koja treba da spreci pomor u Srbiji....

Image may contain: house and outdoor

Image may contain: indoorC

 

 

 

Renoviraju tu zgradu i premestaju infektivnu, valjda ce da bude u novoj zgradi klinickog centra. Nisam siguran kakvo je tacno sta je tu, ovo je info od drugara lekara koji mi je to rekao kad sam ga pre desetak dana pitak za ove slike. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, berti said:

Citam danas da su oni koji su juce sleteli u Nis vec uvece vidjeni u gradu. Samoizolacija na delu... Kretenska drzava...

 

Strani državljani sa tog leta su vraćeni u Italiju istim avionom, srpski državljani su svi pregledani i pušteni kućama.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nemanjaol said:

Meni ove mere koje su zasad najavili deluju smisleno. Treba imati u vidu da resavanje ovoga nece biti sprint nego duza trka, zatvaranje skola povlaci brdo jos nekih drugih posledica. 

 

👍

 

7 minutes ago, nemanjaol said:

Kljucno je da mladji ljudi budu odgovorni, a da se stariji cuvaju sto vise mogu. 


👍

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Strani državljani sa tog leta su vraćeni u Italiju istim avionom, srpski državljani su svi pregledani i pušteni kućama.

Za ove nase i kazem. Preporucena im je samoizolacija. Naravno, od toga nije bilo nista. Umesto da se ti ljudi drze u karantinu, njima se eto preporucilo da budu u samoizolaciji.

Mada, ne shvatam ni te ljude. Pa zaboga, kako moze neko biti takav kreten pa da se šecka okolo i izlaze riziku mnoge. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, berti said:

Mada, ne shvatam ni te ljude. Pa zaboga, kako moze neko biti takav kreten pa da se šecka okolo i izlaze riziku mnoge. 


Ovde svi problemi i pocinju. Znas da si eventualno rizican i jednostavno te boli zadnjica za sve i svakog. Tako da bi prvi i drugi pasus tvog komentara trebalo da zamene mesta. To je onda put u normalnost.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Vjekoslav said:

 

ne razumijes, ali te to ne sprjecava da izmisljas / podmeces. i pritom lajes. potezi Hrvatske ne mogu biti titoisticki (Tito je umro 1980.), medjutim represivni aparat koji Hrvatska koristi za kontrolu epidemije razvijen je u socijalistickoj Jugoslaviji i zove se Civilna zastita. ja nisam rekao da je to neucinkovito za drustvo kakvo je hrvatsko, vec da takvi (totalitaristicki) modeli ne funkcioniraju u liberalnim drustvima. smanji lajanje, ukljuci mozak, mozda pomogne oko dijareje.

 

Čemu potreba za ovakvim upisim? Mator čovek, a neodgojen! Razumem te, nije lako kad neko praktično pokaže da je sve što pričaš samo pusto teoretisanje bez ikakvog realnog pokrića, a uz sve to apsolutna besmislica.

 

u Hrvatskoj se epidemija drzi pod kontrolom zahvaljujuci Civilnoj zastiti. kada neko oboli, sazna se s kim je sve bio u kontaktu, i onda se svi oni drze u kucnoj karanteni. dakle manje vise, neka kombinacija bivseg Titovog totalitarizma i radija Mileve. u razvijenim drustvima, gdje ljudi drze do privatnosti, takav sistem ne prolazi.

 

Evo ti tvoj kvout...  Prema tebi, totalitaristički represivni aparat koji je relikt titoizma je efikasan u suzbijanju korone, ali da isti ne funkcioniše kad su u pitanju liberalna društva. Pa sam ja logično pomislio da se to odnosi na Italiju obzirom da se o njoj i vodila rasprava i da broj zaraženih vrtoglavo raste, dok je u Cro bolja situacija.

 

A zatim kažeš:

 

Italija nam nudi pricu o neodgovornim pojedincima. liberalno drustvo podrazumijeva odgovorne pojedince. u drustvima gdje takvi pojedinci cine statisticku gresku, protiv epidemije koronavirusa bori se kao u Hrvatskoj. represijom totalitaristickih aparata.

 

Ajde ti nama sad fino reci koja su to društva koja su po tebi "dovoljno liberalna" da pandemiju iskontrolišu bez represivnih mera i na koji bi se to način moglo uraditi, kojim merama. Eno ti Holandeza kao primer! Uz sve to efikasne mere koje preduzima Hrvatska nazivaš totalitaristickim, ne znam samo šta bi se to po tebi trebalo raditi? Evo, živ nisam. I sam si rekao da te mere daju rezultata! Valjda ti stremiš ka nekom idealistički uređenom liberalnom društvu u kojem je svaka individua odgovorna i društveno osvešćena. Na kraju se dođe do zaključka da u realnosti takvo društvo ne postoji (Japan/Korea mejbi), a pogotovo zbog činjenice da se ovakva virus može proširiti i bez da je osoba svesna da je zaražena. U suštini jedna velika dijareja!

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...