Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ćerkina škola, Japan, čiji su roditelji 70% službenici Boeing, Airbus, Pratt & Whitney,  Raytheon, Lockheed Martin, ima online nastavu svaki dan. Od kuće.

Nastavnici na video daju lekcije, prate ko je od učenika online, za minut stiže email ako neko nije prisutan. Pa i zovu telefonom (nije se desilo nama).

 

Rekla nam je da joj ne ulazimo u sobu. Čujem je, izgleda kao zabava, giggling i dečje podvriskivanje, svirala je i  klavir i bas gitaru za školsku publiku. Iz svoje sobe daljinski radi testove.

 

Moguće, ti Ameri čiji su ugovori uklopljeni sa školskim terminima, niko neće da mu dete ponavlja razred ako školske nastave nije bilo. Mart mesec 2020 je za sada (po državnoj naredbi Japana) a šta ako bude duže?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

A majka mu stara, svi koristimo internet, svi znamo do u brojku koliko bolesnih ima u Togo-u, pa valjda onda umemo da izguglamo i simptome

 

Evo sa sajta

http://covid19.rs/имам-температуру-мора-да-сам-заражен/

 

“Имам температуру, мора да сам заражен короном!” Пре него што кренете да паничите проверите прво ових шест ставки

Топломер каже да је температура вашег тела значајно прешла граничних 37 степени Целзијисових. Док са свих страна слушате о симптомима глобалног вируса, вама се већ кроз главу мота мисао – заражени сте короном! Пре него што упаднете у панику, важно је знати: није свака температура корона вирус и није овај вирус баш тако лако добити.

Неумирени, ипак се спремате да проверите да ли сте баш ви заражени короном, али пре тога требало би да проверите ове чињенице:

Да ли сте били у близини неког ко је био на угроженом подручју?

Будући да знате ко су људи у чијој се близини крећете, ако кија, кашље или има неки од добро познатих симптома корона вируса немојте му се приближавати превише, нарочито ако је тај неко дошао из Кине, Ирана, Италије, Јужне Кореје или других земаља у којима постоји велики број оболелих од корона вируса.

Али шта са јавним простором?

Рећи ћете: “да, знам са ким сам био у контакту од блиских људи, али шта је са јавним простором, посебно градским превозом?”

Лекари су то донекле већ објаснили: не можете да се заразите ако само прођете поред неког зараженог на улици. Висок ризик од заразе имају они који живе или имају директан физички контакт са неким зараженим, којима неко кашље и кија у лице (или дођу у контакт са коришћеном марамицом), или да буду лицем у лице у контакту са зараженим на мањој удаљености од два метра дуже од 15 минута.

Да није можда грип?

Више пута је речено да су сисмптоми короне и сезонског грипа слични, па температура можда долази од тога или прехладе која има симптоме личне грипу.

Већ сте кренули да изустите “како можете да знате…”.Колико год били слични, грип и корона се баш у температури и разликују. Док грип наступа нагло и тепература одмах скочи и буде висока, корона се постепено развија, температура је у почетку благо повишена и полако расте, као и остали симптоми. Размислите и о томе, пре панике.

А шта је са другим симптомима?

Не заборавите да видите који су други симптоми које имате. За корону је важно да се најчешће прво јави кашаљ који не мора бити удружен са другим симтомима испрва.

Зато је важно да не паничите, већ да колико је могуће свему томе рационално приђете и ослушнете све симптоме пре него што себи зацртате дијагнозу.

Да ја попијем нешто на своју руку?

Било да је грип или, не дај боже корона, температуру и симптоме вам неће скинути антибиотици. Није на одмет подсетити да антибиотици помажу код бактеријских инфекција, не код вирусних, а антибиотике у сваком случају не ваља пити без наџора лекара.

Зато не брините, налазите се у зони где још није алармантно, па ако се придржавате мера опреза, вероватноћа да сте баш и закачили корону није много извесна.

Иако је тест на корона вирус могуће уради у приватним лабораторијама, лекари саветују да то не радите.

– Тестирамо само особе које имају симптоме, или су били у контакту са неким за кога се сумња да је заражен. Чули смо да у неким приватним клиникама постоје тестови, али не знамо којим, ни колико коштају. У сваком случају, не препоручује се да се самоиницијативно тестирање, јер оно људима даје осећај лажне сигурности – рекла је недавно докторка Ивана Беговић-Лазаревић, епидемиолог Градског завода за јавно здравље Београд.

Уколико неко дође, рецимо, из Италије, тестира се, добије негативан налаз, осећа се сигурно, а заправо, је инфициран вирусом и тек након пет или шест дана вирус “дође” у слузокожу грла одакле се узима брис, појашњава др Беговић-Лазаревић. Пет или шест дана је најчешћи период инкубације, додаје докторка, а изолације трају 14 дана из предострожности.

Код првих симптома позовите 064 8945 235, НЕ ИДИТЕ у дом здравља

Ако оправдано сумњате да сте заражени корона вирусом и пожелите да одете директно у дом здравља, сасвим је извесно да ћете “пољубити врата” – то је зато што домови здравља прате један од основних превентивних савета – избегавајте да проводите време у групама. Зато, ако има основа за сумњу да имате овај вирус, прво и основно је да позовете овај број телефона – 064 8945 235.

Ту ће вас, на основу тога одговора које будете дали, посаветовати шта ће даље следи. Једна од могућности јесте и да ће лекари посебне Хитне помоћи доћи да ураде потребне анализе и да хоспитализују пацијента, а како то изгледа, имали смо прилике да видимо недавно, када су болничари у посебној заштитној опреми транспортовали потенцијалног пацијента од Врачара до Инфективне клинике.

Мере опреза свакако примењујте

* Избегавајте контакте са особама које имају знаке инфекције органа за дисање (кашаљ, кијање, цурење носа, повишена температура);

* Избегавајте масовна окупљања и боравак у простору где се налази велики број особа;

* Појачајте хигијену руку (прање водом и сапуном најмање 20 секунди, или ако то није могуће, коришћење алкохолних гелова за дезинфекцију руку, нарочито након контакта са оболелим особама или боравка у потенцијално угроженом подручју;

* Препоручује се ношење маски пре уста и носа уколико се борави у простору где су масовна окупљања;

* Обавезно је придржавање мера заштите од преношења инфекције код свих особа које осете симптоме инфекције органа за дисање.

* избегавање контакта са живим или мртим дивљим или домаћим животињама.

Симптоми

Светска здравствена организација наводи на свом званичном сајту је то да вирус почиње грозницом, праћеним сувим кашљем, а након недељу дана доводи до губитка даха и онда је пацијентима потребно болничко лечење.

Неки од симптома који се још наводе су главобоља, кијање, кашаљ, кратак дах и потешкоће са дисањем.

Што се тиче температуре, СЗО наводи да најчешће долази до постепеног раста телесне температуре.

Код особа са слабијим имунитетом, код старијих људи и мале деце постоји могућност да овај вирус захвати ниже дисајне органе, па се може развити упала плућа или бронхитис.

преузето са blic.rs

[/qoute]

*zbunjuje ovo preuzeto sa blic.rs

 

Imas li sta da dodas, djeluje li ovo citko

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Stiletto said:

 

Je l' ti ovo važi samo za svoju ženu ili...? :whistling:


Kad smo kod sege, citam danas da Kinezi u Vuhanu nakon epidemije korone prognoziraju babyboom i epidemiju razvoda, pa vi sad vidite sta znaci karantin.

Edited by Plavi Golub
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, laki pepe said:

Podjite ljudi od sebe, zaboravite da drzava nesto uradi za vas. Cuj, ovaj se jos hvali kako je sjedio sa tipom koji je dosao iz Milana. Oa sto nisi izasao, sto nisi otisao da prijavis.

 

kome?  msm ok...  super ti je rezon, al onda odeš na ovaj upis  i skontaš gde živiš.


legitimno pitanje nadasve:  KOME DA PRIJAVI FRAJERA IZ MILANA?

iz dana u dan se iznenadi koliko su ljudi u fazonu: jebote da li ste svesni gde živite i koliko ništa ne funkcioniše.

evo kako država reaguje, na frajera iz Milana, istog ovog za koga prozivate  koga već da je trebao da prijavi koga već kome već:


 

Quote


Odmah po izlasku iz aviona merena im je temperatura, dobijali su savete da posete bolnicu i da ostanu kod kuće narednih 14 dana. Sa terminala su izlazili sa hiruškim maskama koje su im dali na aerodromu.

Savete da ne izlaze iz kuće 14 dana, kako bi se videlo da li će se simptomi pojaviti ili ne, dobili su i ostali putnici sa leta iz Bergama do Niša koje je, nakon prolaska kroz terminal, dočekalo osoblje aerodroma sa maskama na licu.

 

https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Srpskim-putnicima-sa-leta-iz-Italije-podeljena-uputstva-i-maske-odlaze-u-kucni-karantin.sr.html

40 minutes ago, CLakiSH said:

Ne mogu sada da trazim, ali je juce na twiteru pocela da se pojavljuje i razvija teorija o vezi, pazsad bajo moj : 5G mreže i virusa.

 

to je to nema drugo...  ko što su nas HAARP-om poplavili onomad,  tako oće da nas pobiju sa ovom 5g mrežom.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Plavi Golub said:


Kad smo kod sege, citam danas da Kinezi u Vuhanu nakon epidemije korone prognoziraju babyboom i epidemiju razvoda, pa vi sad vidite sta znaci karantin.

 

Taj baby boom je bio i po Americi kada naiđu zavejanja i nevremena. Inclement weather.

 

Za razvode, pola (od svih)  ih se podnese u vreme Božića i kada je vreme prisilnog cohabitat, alkohol i ostavljeni iPhone i poruke koje druga strana vidi, na iPhone ostavljenog na dining table

Edited by Yoyogi
spelling
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, NMX said:

 

image

 

Kina i Koreja su, završavaju priču oko Korone koliko za nedelju dve.

 

Nego, jedan samokvot od pre mesec i po

 

 

 

 

Ispade još gore od toga. 

 

  da se desilo u Srbiji mi bi se zajebavali dok nas sve ne poubija

 

malopredjasnja izjava AV-a da  vise ljudi umre od obicnog virusa nego sto se od covida zarazi  govori sta bi kod nas bilo ...

sto jos ne znaci da nece biti , kako su odgovorni

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Stoned Laki21 said:

 

kome?  msm ok...  super ti je rezon, al onda odeš na ovaj upis  i skontaš gde živiš.


legitimno pitanje nadasve:  KOME DA PRIJAVI FRAJERA IZ MILANA?

iz dana u dan se iznenadi koliko su ljudi u fazonu: jebote da li ste svesni gde živite i koliko ništa ne funkcioniše.

evo kako država reaguje, na frajera iz Milana, istog ovog za koga prozivate  koga već da je trebao da prijavi koga već kome već:


 

 

https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Srpskim-putnicima-sa-leta-iz-Italije-podeljena-uputstva-i-maske-odlaze-u-kucni-karantin.sr.html

Ja pokusavam koliko mogu na svom radnom mjestu i okruzenju da upozorim da se digne svijest o licnom ponasanju. A i da se utice na predstavnike vlasti da se dozovu pameti bsr sa mekim mjerama.

Link to comment
Share on other sites

Just now, laki pepe said:

Ja pokusavam koliko mogu na svom radnom mjestu i okruzenju da upozorim da se digne svijest o licnom ponasanju. A i da se utice na predstavnike vlasti da se dozovu pameti bsr sa mekim mjerama.

 

jebo predstavnike vlasti ali stvarno bez zajebancije,  jel provaljušeš par upisa u nazad, da na hodniku VMA stoji gomila ljudi koja čeka da se testira na koronu, a njih obradjuje brat u beloj majici...  VMA   top of top medicinskih ustanova u Srba, u koje se kunemo i tražimo vezu za isti...  brat u majici i klompama sa toplomerom...  laganica...  i ti onda kažeš: 

 

Quote

A i da se utice na predstavnike vlasti da se dozovu pameti bsr sa mekim mjerama.

 

 

kod nas stručna lica ne dozivaju se pameti i ne primenjuju neke mere, a ti očekuješ od politikanata da ti nešto tu odrade urade... od likova koji su juče tvrdili da je najsmešniji virus ikad...  e to je moj Pepe suštija problema, ne vlas' vaka nikaka...  nego što smo kao narod nikakvi i nedozvati...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

Italija nam nudi pricu o neodgovornim pojedincima. liberalno drustvo podrazumijeva odgovorne pojedince. u drustvima gdje takvi pojedinci cine statisticku gresku, protiv epidemije koronavirusa bori se kao u Hrvatskoj. represijom totalitaristickih aparata.

Ne razumem, čemu onda kritika poteza države i nazivanje istih "titoizmom"? U takvom društvu to je jedino rešenje, eno u Italiji su karabinjeri na ulicama. Ne znam zaista niti jednu zemlju sa tolikom količinom odgovornih pojedinaca, možda bi to jedino u Japanu moglo proći. Ako je neki potez jedini razuman, skladu sa trenutnim stanjem u društvu i adektvatan, to nikako ne može biti titoizam.

1 hour ago, Plavi Golub said:


Mislim sad cu da branim Italijane. Hbo sve libertardizam. U svakom po mali diktator cuci. Samo da vikne tisina tamo i odmah sve u redu. Ili odmah vojni kamp i streljacki stroj. Sta bi sa pamecu?
 

Imaju (Kinezi) problem od pocetka decembra, a mozda i pre. I to se rascuje kad i kako? Zato sto su libtardi, el da? A ne svojevrsna diktatura. 

 

Oni (Italijani) su statisticki najebali ne zbog viska privatnosti vec jer imaju punu severnu Italiju Kineza, sto studenata, sto turista. Industrija gore koristi inpute iz Kine (celik i sl).

 

Kakvi god da su ono tesko da su mogli da sprece koliko su izlozeni. Od srca im zelim da se srede sto pre.
 

Nijedan zdravstveno sistem nije projektovan za ovako nesto uz dodatak na broj idiota koji do odraslog doba nisu naucili sta znaci licna higijena i obzir prema drugom cak i kad imas kijavicu.


 

 

Pamet nema nikakve jebene veze sa ovom situacijom, u pitanju je samokontrola i disciplina. Ako nema iste onda moraju represivne mere! Apsolutno nije ni vreme ni mesto za libretardsko pametovanje koji izaziva dijareju. Precizne i jasne naredbe koje se moraju poštovati, a nepoštovanje istih mora strogo biti kažnjivo. Evo imamo primer Japana, kako to ljudi rešavaju. Mene samo čudi kako se svuda u svetu nađu likovi koji u vanrednim situacijama nešto seru i pametuju, i to po difoltu o stvarima koje su apsolutno irelevantne u datoj situaciju. Neznanje i glupost su jako opasne bolesti!

 

Btw niko nije pominjao Kineze, samo sam se dotakao činjenice da čovek poteze Hrvatske naziva titoističkim, a ti potezi daju rezultate i predstavljaju jedinu razumnu akciju.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Stoned Laki21 said:

 

jebo predstavnike vlasti ali stvarno bez zajebancije,  jel provaljušeš par upisa u nazad, da na hodniku VMA stoji gomila ljudi koja čeka da se testira na koronu, a njih obradjuje brat u beloj majici...  VMA   top of top medicinskih ustanova u Srba, u koje se kunemo i tražimo vezu za isti...  brat u majici i klompama sa toplomerom...  laganica...  i ti onda kažeš: 

 

 

 

kod nas stručna lica ne dozivaju se pameti i ne primenjuju neke mere, a ti očekuješ od politikanata da ti nešto tu odrade urade... od likova koji su juče tvrdili da je najsmešniji virus ikad...  e to je moj Pepe suštija problema, ne vlas' vaka nikaka...  nego što smo kao narod nikakvi i nedozvati...

Mozda je uzaludno, ali mislim da vrijedi pricati. Ljudi postaju i svjesniji i odgovorniji, pa i u vlasti. Propusti u vlasti nisu ssmo domaci ekskluzivitet, vidimo da je bilo ozbiljnih propusta i u Holandiji, Italiji, ma svuda.

 

Vlast.ce situaciju shvatiti ozbiljno mnogo.brze nego se misli jer ce za svaku zakasnjelu reakciju sebi multiplikovati problem. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Liska Manjina said:

amet nema nikakve jebene veze sa ovom situacijom, u pitanju je samokontrola i disciplina. Ako nema iste onda moraju represivne mere! Apsolutno nije ni vreme ni mesto za libretardsko pametovanje koji izaziva dijareju. Precizne i jasne naredbe koje se moraju poštovati, a nepoštovanje istih mora strogo biti kažnjivo. Evo imamo primer Japana, kako to ljudi rešavaju. Mene samo čudi kako se svuda u svetu nađu likovi koji u vanrednim situacijama nešto seru i pametuju, i to po difoltu o stvarima koje su apsolutno irelevantne u datoj situaciju. Neznanje i glupost su jako opasne bolesti!


1) ko ima mozga ima i samodisciplinu

 

2) Sta je libtardska dijareja? Pa nije ovo krenulo iz libtardske sredine vec iz dikatuture. I u diktaturama umiru, samo se tamo brojevi kreativno zapisuju. I beze iz karantina. 

 

3) Ne znam da li se ovaj drugi bold odnosi na mene. Od mene niko nikad u zivotu nije dobio ni kijavicu. I nije mi trebala vojna naredba. Na sta se moje sranje tacno odnosi ako moze pojasnjenje?

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa evo u posti juce, lik direkt iza mene, prilazi mu lik - de si brate, kad si stigo iz Italije xexe; evo pre neki dan, uspeo da pobegnem; pa je l' si dobro? normalno da sam dobro, jok ocu gripa da se plasim heheh hahah, a onda sam izasao napolje.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Vjekoslav said:

 

 

 

ako je pusac, mozda ne bi bilo lose da razmisli o prestanku pusenja. umjesto da se imunoloski sustav bavi obranom od virusa, njegov se bavi sanacijom stete od cigareta.

 

Sanirao sam štetu od cigareta rakijom i belim lukom. Sad je imunitet na nuli, ostaje mu borba protiv virusa još. Verovatno još koja rakija i beli luk da dignem imunitet. Mada, kako popiti rakiju, a ne zapaliti pljugu. Opet ću se vratiti na nulu.

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, laki pepe said:

Propusti u vlasti nisu ssmo domaci ekskluzivitet, vidimo da je bilo ozbiljnih propusta i u Holandiji, Italiji, ma svuda.

 

još samo da napišeše da je bilo propusta i u Hrvatsko, federaciji BiH (al ne u republici srBskoj) i Albaniji/Kosovu* i da moje srBsko srce bude mirno  :thumbup:

 

ja ti pričam da mi od ovoga i ne možemo da ozbiljnije shvatimo situaciju, jer smo tu gde smo  i možemo samo da se nadamo da neće jbga... ili ako bude da će biti bezbolnije što više... 

naše zdravstvo je devastirano i to je to, jer nam pored materijala i opreme nadasve fali ljudi kojih jednostavno nema... otišli...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

Pa evo u posti juce, lik direkt iza mene, prilazi mu lik - de si brate, kad si stigo iz Italije xexe; evo pre neki dan, uspeo da pobegnem; pa je l' si dobro? normalno da sam dobro, jok ocu gripa da se plasim heheh hahah, a onda sam izasao napolje.

 

I kako se ta mentalna bolest tacno resava? Da sad rese da zatvore sve takve koji tu obitavaju ne bi bilo dovoljno zatvorskih kapaciteta. Da ih odstrele desetkovani ste. Sta to govori o ljudima?
 

Edited by Plavi Golub
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

Pa evo u posti juce, lik direkt iza mene, prilazi mu lik - de si brate, kad si stigo iz Italije xexe; evo pre neki dan, uspeo da pobegnem; pa je l' si dobro? normalno da sam dobro, jok ocu gripa da se plasim heheh hahah, a onda sam izasao napolje.

 

Pa to im je i bio cilj, pošto si bio ispred njih u redu.

  • Like 2
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

Pa sta govori, ono sto pricam godinama, a onda sam autosovinista, jedac nemackih govana, covek bez ikakve empatije, emocije prema svojim sunarodnicima.

 

Ogroman broj ljudi u ovoj zemlji je prosto i jednostavno - stoka.

 

Sto pre se to prihvati, bude ti lakse i bar se ne nerviras.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:


1) ko ima mozga ima i samodisciplinu

 

2) Sta je libtardska dijareja? Pa nije ovo krenulo iz libtardske sredine vec iz dikatuture. I u diktaturama umiru, samo se tamo brojevi kreativno zapusuju.

 

3) Ne znam da li se ovaj drugi bold odnosi na mene. Od mene niko nikad u zivotu nije dobio ni kijavicu. I nije mi trebala vojna naredba. Na sta se moje sranje tacno odnosi ako moze pojasnjenje?

 

2) Sta je libtardska dijareja? Pa nije ovo krenulo iz libtardske sredine vec iz dikatuture. I u diktaturama umiru, samo se tamo brojevi kreativno zapusuju.

 

Vidi španski grip (1918-1920) koji ji je zarazio 30% tadašnje svetske populacije. Da li neko izvodi Španiju na sud zbog toga? Tramp bi rekao "Ko to pamti".

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...