Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

kakav pomor u Madjarskoj, da nije neka greska?

 

inace u Izraelu o cetvrtoj dozi

A fourth dose of the Pfizer/BioNTech vaccine boosts a person’s antibodies fivefold in the space of a week, a preliminary Israeli study shows, supporting the country’s decision to offer a second booster to high-risk groups. 

The study is preliminary and has yet to be peer reviewed or published in a medical journal.

“This is good news,” said Prime Minister Naftali Bennett, who embraced the decision to recommend it. “That’s an indicator of a very high likelihood that the fourth dose will protect vaccinated people to a great degree against infection [and] to some degree against severe symptoms.”

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

Opste ludilo, sta je ovo Gospode.

 

Mene samo buni jedna stvar, ako su sve blazi slucajevi, zasto se ti ljudi uopste testiraju?

 

Kod nas je, kad sam ja isla, bila velika guzva. Pa sam se testirala na aerodromu za 9k dinara.

 

Tako da mi nema logike da se ti ljudi osecaju lagano.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dva dana kašalj, blagi. Dva dana kijanje. Jedno veče jednom 37.3 (da, da, ona najgora, krenuo da pišem testament :lol_2:). Antigenski negativan, danas PCR negativan. A pritom osećam se ok, ništa slomljenost, ništa glavobolja, samo eto taj nos koji sad lije kao česma. I blagi kašalj nakon grlobolje. Sve to od 01.01. 

 

Jebem mu mater, neću da malerišem al baš sam bio u fazonu ako su ovo simptomi, daj nek je korona da preguram ovako blago...kad ono...

 

Inače što se omikrona tiče, ako su predikcije izraela da će se zaraziti 3/4 stanovništva, jasno je šta nas ovde čeka do februara. Mi u totalnim brojevima nećemo ići ne znam koliko iznad dosadašnjeg maksimuma. Eventualno do 15k dnevno jer mislim da su nam kapaciteti za testiranje toliki i to je to. A da će cifre biti x10. Ohrabruju vesti da je soj zaista mnogo virulentniji ali da su simptomi blaži. Naravno, iz ogromnog broja zaraženih doći će opet i do većeg broja u bolnicama. Procenti će biti i manji nego kod delte ali na ove cifre koje viđamo napojlu (USA juče jebenih MILION slučajeva) to će napuniti bolnice baš brzo. Nadam se da će se stariji zaštititi nekako a da mlađi, koliko god ovo zvučalo mengelovski, ako treba da se zaraze nekad, to je sada. 

 

I tu se vraćam na prvu rečenicu. Jbg, znam, long covid i sve to i kao, niko ne treba da želi da dobije koronu ali ako ćemo je svi već dobiti a sada je to valjda jasno, daj nek bude dok su blagi oblici na meniju.

 

 

edit... @BojanaCZV hahaha i ja sam danas bio na aerodromu...bila gužva onako, ali relativno brzo ide. A išao sam sa baš blagim simptomima (plus ću firmi da uvalim trošak pcra hahah)

Edited by NMX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jao NMXe, ne podsecaj me, da znate kakav je maler nas uhvatio.

 

Mi krecemo na testiranje, i ispred zgrade pauk nam odnosi auto 😄

 

Zovi brata da nas vozi, on daje muzu karticu od firme, da bar on ne plati, karticu zaboravimo u kolima 😁

 

Nista, zamolimo onu da nam kuca odvojeno, da bar njega refundira, ona stavlja sve na jedan racun, naravno 😄

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Zasto usporavamo infekciju sada, i dokle? Sta je end game. Ajde prosle godine je bila vakcina, docekali vakcinu, sta sada? 


Nisam ni rekao za sada već za pre. Čak i ja mislim da danas lockdown nigde nema potrebe uvoditi jer je većina populacije (delimično) imuna.

 

3 hours ago, mmajstor said:

S obzirom da je covid u grupi virusa koji izaziva pomenutu prehladu,


Ovaj corona virus nije virus prehlade, već sistemski virus. Da ne mešamo babe i žabe. Ili bar babe i mlade devojke ;).

Link to comment
Share on other sites

@NMX imam iste simptome kao ti vec 2 dana. antigen negativan danas, cekam rezultate krvne slike. Ja sam ubedjen da je lazno negativan jer svi u drustvu imamo neke simptome, i taj nivo prenosivosti nema obican virus niti bakterija. Ima samo omikron.

Ja svakako planiram izolaciju, sto vise tecnosti, citrusa itd sledecih 5, 6 dana.

Ostavljam mogucnost da je stvarno regularan virus u pitanju, ali je zaista cudno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Losmi17 said:

@NMX imam iste simptome kao ti vec 2 dana. antigen negativan danas, cekam rezultate krvne slike. Ja sam ubedjen da je lazno negativan jer svi u drustvu imamo neke simptome, i taj nivo prenosivosti nema obican virus niti bakterija. Ima samo omikron.

Ja svakako planiram izolaciju, sto vise tecnosti, citrusa itd sledecih 5, 6 dana.

Ostavljam mogucnost da je stvarno regularan virus u pitanju, ali je zaista cudno.

Isto druže, bukvalno isto. Svi oko mene, na poslu posebno, bolesni. U petak 31.12. imali neku dnevnu žurkicu na poslu. Već vidim da je bio super spreader event hahahha a iskreno, više me i zabole. I sad, izolovao se od ukućana, sreća pa ne radim do 10.01. Pijem dnevno hektolitre tečnosti, citruse, vitamine. Sutra idem kod lekara da mi posluša pluća. Krvna slika mi je skroz u redu, prvi dan limfociti baš bili pali značajno ispod granice (to kod korone ide 1/1), danas ponovio, cela KS ok sve u granicama, jedino CRP i dalje povišen 25. 

 

Jako čudno.

 

Laki brt @Laki21 ako nije tajna dok si bolovao pod omikronom, dokle ti je đipao CRP?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NMX said:

Isto druže, bukvalno isto. Svi oko mene, na poslu posebno, bolesni. U petak 31.12. imali neku dnevnu žurkicu na poslu. Već vidim da je bio super spreader event hahahha a iskreno, više me i zabole. I sad, izolovao se od ukućana, sreća pa ne radim do 10.01. Pijem dnevno hektolitre tečnosti, citruse, vitamine. Sutra idem kod lekara da mi posluša pluća. Krvna slika mi je skroz u redu, prvi dan limfociti baš bili pali značajno ispod granice (to kod korone ide 1/1), danas ponovio, cela KS ok sve u granicama, jedino CRP i dalje povišen 25. 

 

Jako čudno.

 

Laki brt @Laki21 ako nije tajna dok si bolovao pod omikronom, dokle ti je đipao CRP?

Ja sam uradio i bris iz nosa/grla, jer mi lici na bakteriju. Bukvalno mi djavo izlazi iz nosa. Al tu se cekaju rezultsti 2 dana.

Al da, jako cudno. Kao da imamo u cirkulaciji jos nesto pored omikrona, i siri se jako brzo.

A ne verujem da je to slucaj.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam takve simptome imao u septembru, kad je Delta kod nas ordinirala. Tri dana mi cureo nos nenormalno i imao sam temperaturu 37,5 doslovno sat vremena prvog dana. Par dana posle mene, razboli se i ćale, s kojim sam bio dan pre nego što sam osetio simptome, a dan posle njega i keva. Svi smo preležali za par dana, šta je to bilo, pojma nemamo, niko se od nas nije ni testirao. Znam samo da je očigledno bio neki virus.

Link to comment
Share on other sites

Samo da mahnem i javim da se priča o obaveznoj vakcinaciji u Sloveniji, posle Austrije eto nama još dobrih vesti.

Od loših vesti - The Starija još uvek ne zna kako će nazad, pa dobro mogu i busom valjda [emoji846]

Ona je u Svajcarskoj? Ja kad sam dolazio na aerodromu u zenevi me niko nije pitao za green pass. Ni pri ulazku u avion. Valjda ima qr kod ili potvrdu o vakcini. Ima tri doze na aerodromu ne proveravaju ocitavanjem qr koda.

 

Edit: ne razumem zasto ne zna kako ce nazad?

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Losmi17 said:

Bukvalno mi djavo izlazi iz nosa. Al tu se cekaju rezultsti 2 dana.

Al da, jako cudno. Kao da imamo u cirkulaciji jos nesto pored omikrona, i siri se jako brzo.

A ne verujem da je to slucaj.

imao nesto tako moj klinja pre oko 2 nedelje, cudo sta je izbacio iz onako malog nosa 🙂
gospodja i ja tek po malo kinuli i obrasali nos, prakticno nista.

klinja testiran AG i PCR, negativan.

od drugih vesti, krenula je Indija, vrlo jako od pre par dana, danas najveci broj novozarazenih jos od sredine septembra.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Tomiprunet said:

Ona je u Svajcarskoj? Ja kad sam dolazio na aerodromu u zenevi me niko nije pitao za green pass. Ni pri ulazku u avion. Valjda ima qr kod ili potvrdu o vakcini. Ima tri doze na aerodromu ne proveravaju ocitavanjem qr koda.

 

Edit: ne razumem zasto ne zna kako ce nazad?

Kupili smo povratnu i dobila je obaveštenje da let neće biti realizovan, i dobili refund 25 Eur. E sad edeams ne pomaže previše mada smo oko datuma prilično liberalni.
Ima paprini sertifikat onaj od tri strane svaka doza ponaosob, otštampan, svaki se zove sertifikat_vakcina_doza_1 i sertifikat_vakcina_doza_2 i sertifikat_vakcina_doza_3

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, JohnnyDragon said:

Nema kraja gospodo, ne ložite se uzalud, kada prodje Omikorn ide djir dalje, preležali mogu opet da obole, itd ...

Igranka bez prestanka 😏

 

Ne samo to. Virus nece nestati dokle god ima rezervoar u zivotinjama. Zato grip ne nestaje, sta god mu radili. On moze i sto godina da se ne pojavi ako se relativno stabilan primiri u pticama, svinjama i sl. Isto i za sarscov2. A da ne pricamo da nema sterilisuceg imuniteta, kako od vakcina, tako i od zarazavanja. Ideja je, kako je vec x puta receno, usporiti zarazu i olaksati coveku i sistemu da se izbore sa tim. Vec smo sve ovo prosli pre sto i kusur godina sa jos jednim koronavirusom. Sad ga zovemo obicna prehlada.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, shonke said:

@Laki21
Ako bi bilo 100k dnevno, za dva meseca bi tačno napravili kolektivni imunitet. Još da uračunamo i vakcinisane sa busterovanim imunitetom od omicrona to bilo super. Pod uslovom da smrtnost zaista bude delić deltine. Međutim, nisam optimista ni po jednoj tačci. Prvo, nema šanse da imamo dva meseca taj broj, drugo nastao bi potpuni kolaps društva već posle 10ak dana tih brojeva.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

To se već počelo dešavati, nedostaje ljudstva u bolnicama, a s obzirom na brzinu širenja nedostajeće svugde, u svim institucijama. Nešto što ima prosečni R0 5-15 (vakcinisani/nevakcinisani) ne vidim da se može zaustaviti bilo kakvim merama sem Kina/Severna Koreja pristupom.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, handys said:

 

Ne samo to. Virus nece nestati dokle god ima rezervoar u zivotinjama. Zato grip ne nestaje, sta god mu radili. On moze i sto godina da se ne pojavi ako se relativno stabilan primiri u pticama, svinjama i sl. Isto i za sarscov2. A da ne pricamo da nema sterilisuceg imuniteta, kako od vakcina, tako i od zarazavanja. Ideja je, kako je vec x puta receno, usporiti zarazu i olaksati coveku i sistemu da se izbore sa tim. Vec smo sve ovo prosli pre sto i kusur godina sa jos jednim koronavirusom. Sad ga zovemo obicna prehlada.

Taj nije pobegao iz laboratorije .

Teorija da je prešao sa šišmiša je brainless, to zna svako ko je boravio u Kini neki period, ne jedu oni svašta od pre dve godine....

Link to comment
Share on other sites

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2022&mm=01&dd=04&nav_id=2082973

 

Da bi demonstrirao zaraznu moć omikrona, specijalista za zarazne bolesti u američkoj opštoj bolnici u Masačusetsu dr Batačarija je napravio simulaciju koja izgleda kao zamišljena "trka" između omikrona i morbila, takođe jednog od najzaraznijih virusa na svetu.

Osoba obolela od morbila u proseku zarazi 15 drugih nevakcinisanih ljudi, što zvuči prilično dominantno u poređenju sa šest osoba koje obično zarazi jedan čovek zaražen omikronom.

Ali ključ nedostižne superiornosti omikrona leži u takozvanom "vremenu generacije", odnosno broju dana koji prođu između trenutka kada se prva osoba zarazi i trenutka kada oni koji su zaraženi postanu zarazni. Kod morbila ovaj period traje oko 12 dana, a kod omikrona samo četiri do pet dana.

"Jedan pacijent od malih boginja tako izazove 15 novih slučajeva u roku od 12 dana, a oboleli od omikrona proizvode "šest novih slučajeva za četiri dana, čak 36 obolelih nakon osam dana i 216 nakon 12 dana", objasnio je Batačarija.

Rezultat 12-dnevnog "derbija" između omikrona i morbila je na kraju potpuno "poražavajući" za boginje i zapanjujuće čak i najpametnijim epidemiolozima: 216 naspram 15.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kupili smo povratnu i dobila je obaveštenje da let neće biti realizovan, i dobili refund 25 Eur. E sad edeams ne pomaže previše mada smo oko datuma prilično liberalni.
Ima paprini sertifikat onaj od tri strane svaka doza ponaosob, otštampan, svaki se zove sertifikat_vakcina_doza_1 i sertifikat_vakcina_doza_2 i sertifikat_vakcina_doza_3

Sertifikat 100%nece biti problem. Jedino neki let, prevoz da nadjete. Probaj airsrbija oni lete za cirih . Ako se secam cerka je u bazelu?
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:

Ovaj corona virus nije virus prehlade, već sistemski virus. Da ne mešamo babe i žabe. Ili bar babe i mlade devojke ;).

 

Nisam to ni napisao vec da je iz grupe koronavirusa koje stoje iza velikog broja prehlada, tako da im je zajednicka crta (na zalost) velika virulentnost i respiratorno prenosenje. 

 

Do sada nijedna vakcina nije pravljena ni za jedan respiratorni virus vec za viruse koje pripadaju drugim grupama - kao sto su na primer velike boginje. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, wwww said:

ako me secanje dobro sluzi, u nekom videu su objasnjavali da kada virus upadne u celiju i zarazi je (pa onda ona krene da "proizvodi" nove celije virusa) sama celija izbacuje u "okolinu" neke specificne produkte citavog tog procesa, a koji onda signaliziraju T celijama da je celija zarazena i onda se T celije aktiviraju i "ubiju" tu zarazenu celiju i na taj nacin eliminisu virus i njegovo dalje razmnozavanje.

ali bolje da ovo objasni neko ko je zapravo iz te oblasti (nadam se da nisam napisala totalnu glupost, ovako nekako je bilo objasnjenje).

 

 To jes' da ima logiku kad virus upadne u celiju, a ovde imamo u pitanju rnk informaciju S proteina koji je samo parce celog virusa. Ako on potpuno izmutira ne znam sa kojom uspesnoscu T celija moze da prepozna da mu je to stariji brat. Uostalom vidimo po brojkama kakvi su rezultati 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...