Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 hours ago, Angelia said:

Bila u prodavnici danas, na kasi gledam coveka, starijeg, koji nosi masku ispod nosa, obicnu platnenu. I pitam se sto ja nosim moju medicinsku?

 

Zato što te štiti više nego da je nemaš. Možda se i zaraziš, ali ćeš uneti manje virusa u sebe i stoga verovatno imati povoljniji tok bolesti ako razviješ simptome.

 

 

Ebqz25OUMAAeJ_h?format=jpg&name=4096x409

 

https://academic.oup.com/cid/article/71/16/2139/5848814

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, handys said:

 

Pominjem to jer sam generalno skeptican prema strucnjacima (a posebno politicarima) koji daju decidne odgovore na teska pitanja tako sto 'seku sekirom umesto skalpelom'). Zato nauku treba razdvojiti od toga kako se njom sluze politicari ili cak pojedinacni naucnici. Neka se sad ceo CDC pokaze kao korumpiran i nek se dokaze da su oni smislili sarscov2, to i dalje ne bi zavredjivalo gubitak poverenja u nauku, samo u CDC.

Mislim da najveci broj ljudi ne razdvaja nauku od "naucnika". Ti si u pravu, ali u realnom svetu to ne funkcionise tako, jer ljudi misle da ce uvek biti neki korumpirani "strucnjak" da im prodaje pricu.

 

7 hours ago, handys said:

 

Zbog svega toga, ja mogu samo za sad da kazem da maksimalna minimizacija rizika moze da dobaci samo do onog najneposrednijeg - vakcinacije, maske, mesta u bolnicama, opterecenog zdravstvenog sistema. Sigurno je da ce zbog mera kojima se ovi parametri 'pokrivaju' nesto drugo biti izgubljeno. Ali sta i koliko, mislim da niko ne moze da zna za sad. Zato sam i rekao Urosu da se mozda na kraju i slozim sa njim, ali zato i on verovatno misli da je vreme za pravu diskusiju o tome tek kad se sve zavrsi.

Ja sam jedna od onih sto voli da analizira odluke (svoje/drugih) i dok se dogadjaju, ne bi li korigovala odlucivanje (iako me ovde niko ne pita), a ne da cekam da istorija kaze svoje. To kako ti opisujes maximalnu minimizaciju rizika, bi bilo ok, da nisi zaboravio da u tome uloge igraju i licna dobit i politicka agenda.

 

Sve moze naknadno da se objasni, po potrebi samo izmislis zasto je to bilo dobro...

 

6 hours ago, Eddard said:


Itekako je dokazano da lockdown radi. U onome što mu je i cilj, a to je usporavanje širenja infekcije. Kao što ni vakcine ne štite 100%, tako to ne radi ni lockdown, ali rade ono za šta su predviđene.

 

Zasto usporavamo infekciju sada, i dokle? Sta je end game. Ajde prosle godine je bila vakcina, docekali vakcinu, sta sada? 

3 hours ago, shonke said:

Aj ti lepo kad napuniš 70 na lešće...

 

zasto ovakva izvrtanja? i ranije je receno da je reakcija ljudi u ovom slucaju vodjena time da virus nije smrtonosan mnogo, i da napada stariju i bolesnu populaciju, za razliku od recimo Spanskog gripa. To su cinjenice.

1 hour ago, erwin said:

 

Zato što te štiti više nego da je nemaš. Možda se i zaraziš, ali ćeš uneti manje virusa u sebe i stoga verovatno imati povoljniji tok bolesti ako razviješ simptome.

 

 

A to je bitno kako? Zdrava sam i nisam u ugrozenim grupama, vidim danas kazu milion zarazenih prijavljeno, sto sam ja tu specijalna. Imam 3 vakcine. 

Valjda mi je bitniji kvalitet zivota, nego da se krijem u rupi dugorocno.

Link to comment
Share on other sites

@Angelia

Kakvo izvrtanje? Covek je napisao "70+ su odradili svoje". U fazonu, nisu bitni iki što je[mention=3]Eddard[/mention] živopisno preveo na srpski, ko ih jebe. Pa druže, doći će i tebi 70. rođendan.

 

Nekad se to zvalo lapot, sad je to zamenjeno sa tri gornje reči.

 

BTW, znam par njih, zdravih a vala bili su možda i par decenija mlađi od tebe.

Bili su...

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Cyrus Smith said:

 

 

 

link

 

Mislim, dao sam link na kolekciju primera alarmizma u izveštavanju, evo ga opet: link

 

Aj da odgovorim još na ovo i da ne zamaramo više ljude, idem taksativno.

 

1. Naučna definicija Ice Free Arctica o kojoj oni ovde govore znači da je ukupna površina morskog leda na Arktiku manja od 1 milion kvadratnih kilometara, znači nije potpun nestanak polarne kape. A i to se odnosi na period sredinom septembra kada posle leta ima najmanje leda, svakako bi tokom zime još uvek bilo doboljno hladno da se okean većinski zamrzne, samo što je problem što bi nam onda ostao mlađi i "slabiji" led.

 

2. Ono što je u ovom tekstu koji si linkovao najverovatnije slučaj je da je neko pustio neke worst case scenario modele i tu video da bi tako nešto moglo da se dogodi između 2010. i 2015. ali je i u tim rezultatima sigurno stajalo da su šanse da se tako nešto desi izuzetno male.

 

3. U ovome što si linkovao i piše da je projekcija IPCC-a (najrelevantniji izvor za pitanja klimatskih promena) da bi Ice free Arctic (po onoj gore definiciji) mogao da se dogodi sredinom veka.

 

4. Veliko je i pitanje novinarske interpretacije i izveštavanja, tj šta je neko od naučnika zaista rekao ili šta je pisalo u saopštenju za medije, a kako su oni to predstavili.

 

5. Mi smo 2012. stvarno imali najmanju do sada zabeleženu površinu morskog leda na Arktiku, kada je površina bila duplo manja od onoga što je bio prosek od 1979 - 1990. To tebi možda ne deluje kao nešto specijalno, ali za ljude koji se bave izučavanjem polarnih regiona to je ogromna promena koja se dešava neverovatno brzo. I iako tebi i meni jezik koji naučnici koriste kada pričaju o ovom problemu može na momente delovati previše alarmistički, ja sam siguran da oni to stvarno tako vide pošto su jednostavno mnogo svesniji težine podataka koje sada beležimo i projekcija koje postoje za budućnost.

 

++++++++++++++++

 

I da ne budemo skroz offtopic. Mi u Srbiji u narednih par dana sigurno gazimo i preko 20k slučajeva dnevno, samo je pitanje da li će to biti zabeleženo. Tek ćemo videti kako će se to oslikati na brojke u bolnicama pošto je kod nas ogroman broj ljudi već preboleo i ogroman broj je nažalsot već umro.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, shonke said:

@Angelia

Kakvo izvrtanje? Covek je napisao "70+ su odradili svoje". U fazonu, nisu bitni iki što je[mention=3]Eddard[/mention] živopisno preveo na srpski, ko ih jebe. Pa druže, doći će i tebi 70. rođendan.

 

Nekad se to zvalo lapot, sad je to zamenjeno sa tri gornje reči.

 

BTW, znam par njih, zdravih a vala bili su možda i par decenija mlađi od tebe.

Bili su...

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Jasno je da je mislio na radni vek. Pricamo o statistici a ne o izuzecima.

Link to comment
Share on other sites

@Laki21
Ako bi bilo 100k dnevno, za dva meseca bi tačno napravili kolektivni imunitet. Još da uračunamo i vakcinisane sa busterovanim imunitetom od omicrona to bilo super. Pod uslovom da smrtnost zaista bude delić deltine. Međutim, nisam optimista ni po jednoj tačci. Prvo, nema šanse da imamo dva meseca taj broj, drugo nastao bi potpuni kolaps društva već posle 10ak dana tih brojeva.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Samo je problem što se može desiti kao u USA, da još ima dosta i Delta virusa u cirkulaciji, pa da to masovno trčanje da se svi zaražavamo ima za posledicu veliku smrtnost, na nivou prošlih talasa. U nekim zemljama, tipa Rusija, ili USA, broj umrlih se nešto i ne smanjuje.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Wookie said:

Samo je problem što se može desiti kao u USA, da još ima dosta i Delta virusa u cirkulaciji, pa da to masovno trčanje da se svi zaražavamo ima za posledicu veliku smrtnost, na nivou prošlih talasa. U nekim zemljama, tipa Rusija, ili USA, broj umrlih se nešto i ne smanjuje.

Sto, k`o da se nije trcalo za masovno zarazavanje po slavama, proslavi SNS,  protestima, proslavi NG, ide i Bozic i tradicional.....?

Ma, jok, nece..... :default_coffee:

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, wwww said:

uprosceni odgovori:

Uzmi Fajzer/Modernu ako su ti dostupni, pa onda AstraZeneku/Sputnik, pa Sinofarm.

Vakcine ne stvaraju samo antitela, vec i neke T celije koje su druga linja odbrane. Trenutne vakcine su manje efikasne protiv omikrona sto se tice zarazavanja jer pri zarazavanju prva reaguju antitela (tu se stvara vise vrsta antitela kod jedne te iste vakcine, te ce neka ipak da prorade i za ovaj mutant, samo sto ce malcice da potraje dok se ne namnoze ta koja su efikasna). Posle toga se aktiviraju drugi elementi imuniteta (te neke T celije itd.) i onda oni krecu u borbu s virusom. Tako da i ovakve vakcine deluju i mnooooogo je bolje biti i njima vakcinisan nego nicim.

 

 

Pre svega hvala ti sto si se odvazio da odgovoris. 

 

Samo bi hteo da prokomentarisem citirani deo. Na osnovu dosadasnjih analiza i sojeva jasno je da su rnk i vektorske vakcine efikasnije od Sinofarma. Medjutim, s obzirom da svaki sledeci soj prilicno mutira u S proteinu koji jedina moguca brana za prvopomenutu grupu vakcina, zar nije za ocekivati da razlika u prednosti izmedju te grupe vakcina i sinofarma bude sve manja i manja jer sinofarm razvija antitela na sve a ne samo S protein? 

 

Drugo, oko te price za celijski imunitet - da celijski imunitet ima neku vecu ulogu u odbrani, mislim da nam ne bi svako malo trazili buster vakcinu. S obzirom na tu cinjenicu deluje da je glavna zastita ipak kolicina antitela... i to sto virus vise mutira treba sve veca njihova kolicina.

Sto se tice prve grupe vakcina ne vidim kako nakon zarazavanja nam moze pomoci celijski imunitet na S protein? Meni je logicno da je efekat tih vakcina da se organizam sto manje inficira jer se virus kroz S protein veze za ljudsku celiju . A kad se covek inficira tu rnk i vektorske vakcine vise ne rade nista, vec samo antitela/celijski imunitet ljudi koji su ili prelezali virus ili primili Sinofarm jer ona u sebi sadrzi ceo virus. Ovo je povezano sa prvim pasusom. 

 

Koliko god da je 'prehlada' bezazlena, ne verujem da medicina ne bi do sada izbacila vakcinu koja bi je iskorenila, da mozemo da je napravimo. S obzirom da je covid u grupi virusa koji izaziva pomenutu prehladu, teska ce rabota biti i sa ovim, tako da me cudi a u isto vreme razocarava koliko medicina kao nauka tapka u mestu u sta sam se uverio i kroz neke druge primere na vlastitom iskustvu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Wookie said:

Samo je problem što se može desiti kao u USA, da još ima dosta i Delta virusa u cirkulaciji, pa da to masovno trčanje da se svi zaražavamo ima za posledicu veliku smrtnost, na nivou prošlih talasa. U nekim zemljama, tipa Rusija, ili USA, broj umrlih se nešto i ne smanjuje.

 

Pandemija je globalna, pratimo globalne trendove, smrtnost je (globalno) u padu:

 

spacer.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Djokovic dobio izuzece za vakcinu :roflmao:Ono kad Australci dokazu da ne moraju da se drze pravila ko pijan plota... 

Nisam sigurna da li da se smejem ili da placem. Kad se samo setim da su drzali coveka u karantinu kome je otac umirao.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pandemija je globalna, pratimo globalne trendove, smrtnost je (globalno) u padu:

 

spacer.png

Možemo mi da gledamo šta god hoćemo, ali je činjenica da različite države imaju različitu situaciju. Negde imaju zaključavanje i mere, pa imaju pad brojeva, negde nemaju nikakve mere, ali su skoro svi vakcinisani, pa imaju rast infekcija, ali nemaju rast smrtnih slučajeva. Negde nemaju ni mere niti su vakcinisani, pa umiru kao i do sada. A nije svuda ni isti soj virusa dominantan. Videćemo gde ćemo mi upasti, verovatno u treću grupu.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

@mmajstor

Rnk vakcine podstiču i proizvodnju T-ćelija koje su druga linija odbrane i koje uništavaju sam virus a i zaražene ćelije (onemogućavajuci na taj način proizvodnju novih kopija virusa).

Kad si pomenuo sinofarm, teoretski bi on trebalo da podstakne reakciju sličnu kao kod infifiranog organizma. Međutim, intenzitet te zaštite je nešto manji nego kod rnk vakcina. Zašto? nemam pojma. Sinovac vakcina je još slabija (na istom principu su pravljene).

Uglavnom, dokazano je da rnk vakcine podstiču i imunitet na više nivoa i zato proboj zaštite od infekcije ne znači i smanjenje zaštite od težih oblika bolesti i smrti. Bar ne za sve do sada raširene sojeve. Kad u martu izbace novu verziju Pfizer-a i moderne, doći ćemo u situaciju iz januara prošle godine da imamo vakcinu koja ce da spreči i zarazavanje i hospitalizacije i smrt.

E sad, kakav ce sastav odnosno kako će biti kodiran taj antigen, od toga zavisi kakva će neutralisuca antitela da proizvede nas imunitet. S obzirom da omicron ima nekoliko mutacija koje su zajedničke za razne sojeve (a i ovaj najnoviji ima dve koje su već viđene kod alfa i beta soja), može da se desi da nova varijanta vakcine "pokrije" veliki broj sojeva koji su u cirkulaciji i koji će se tek pojaviti.

 

Sto se tice prehlade, do sada rnk vakcine nisu korišćene ni za jedan respiratorni virus tako da nije ni pokušamo da virusima koji izazivaju prehladu (a ima ih desetine).

Ova tehnologija ima potencijal da "reši" i grip i svašta nešto (a razvijana je za tumore).

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, shonke said:

@mmajstor

Rnk vakcine podstiču i proizvodnju T-ćelija koje su druga linija odbrane i koje uništavaju sam virus a i zaražene ćelije (onemogućavajuci na taj način proizvodnju novih kopija virusa).

 

Da li ovo znaci da celijski imunitet kod Rnk ipak ne deluje samo na S protein nego na sve proteine virusa, ili pak S protein ne sluzi samo za inicijalno inficiranje celije nego i za dalje replikovanje kada se vec usadi u celiju? 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

E to vec ne znam. Prepričao sam sta sam pročitao (@erwin je ovde slao masu radova, a pre njega i@wwww) o tome šta T-ćelije, koje su izazvale rnk vakcine, mogu da urade a zašto i kako, nisam se udubljivao toliko.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mmajstor said:

 

Da li ovo znaci da celijski imunitet kod Rnk ne deluje ipak samo na S protein nego na sve proteine virusa, ili pak S protein ne sluzi samo za inicijalno inficiranje celije nego i za dalje replikovanje kada se vec usadi u celiju? 

ako me secanje dobro sluzi, u nekom videu su objasnjavali da kada virus upadne u celiju i zarazi je (pa onda ona krene da "proizvodi" nove celije virusa) sama celija izbacuje u "okolinu" neke specificne produkte citavog tog procesa, a koji onda signaliziraju T celijama da je celija zarazena i onda se T celije aktiviraju i "ubiju" tu zarazenu celiju i na taj nacin eliminisu virus i njegovo dalje razmnozavanje.

ali bolje da ovo objasni neko ko je zapravo iz te oblasti (nadam se da nisam napisala totalnu glupost, ovako nekako je bilo objasnjenje).

 

za inaktivisane viruse je jos bila prica da treba mnogo vise vremena da se te vakcine naprave jer treba vise vremena da se corona virus razmnozi (pa onda inaktivise) nego sto treba da se naprave mRNA vakcine.

Link to comment
Share on other sites

Sutra idem na Sajam po treću dozu, posle dve AstraZeneke (druga krajem maja prošle godine) i fasovanog virusa u septembru. Isključivo da tražim Pfizer treća doza ili ako ima Moderne, da pitam za nju?

 

Da li je još neko odavde posle dve Astre išao po treću dozu i ako jeste, šta je izabrao?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...