Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Tomiprunet said:

Ja treniro aikido, i odbranu od napada macem :18:

Kako stojiš sa odbranom od Ma'Toka?

 

images.jpg

 

Šalu na stranu, pošalji neku sliku da u Massoutisu, Cosmosu ili sličnom objektu prodavci ne nose maske ili kupci šetaju unutar objekta bez maske,  pa makar bili i turisti, ili da ti se negde konobar bez maske naginje nad glavu. Ulični prodavci na otvorenom su nosili maske ove godine. Ne kažem da ne postoje pojedini slučajevi (za ugostiteljstvo, za velike prodajne objekte nema šanse) ali će biti ekstremno retko. Za dva meseca boravka ovog leta nisam video ni jedan jedini slučaj. Prošle godine je toga podosta bilo, ove ne. Mora da su kazne povećali. Možda eventualno neka mala prodavnica sa tekstilom ili đinđuvama ili neki malecki lokalni dragstor i puste nekog turistu bez maske ili prodavac bude malo opušteniji, ali to će biti retki izuzeci. 

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

 

Pogledao sam ovaj dokument. Sledeći podatak je užasavajući:

 

Longest follow-up study (12 months after infection):

• 12% of all infected individuals had not returned to work • Among the 88% who returned, 24% had not returned to their pre-COVID-19 level of work.

 

Ispada da je preko 1/3 zaraženih ili ispalo iz (radnog) stroja ili se nisu vratili "u fulu" na svoje radne nivoe pre bolesti. 

 

Dosta su to smuljali Kanađani, npr. od tih što se nisu vratili na posao samo trećina nije jer im je fizičko stanje posle preboljevanja kovida bilo toliko loše da nisu mogli. Evo detaljne tabele s tim podacima, u pitanju je studija rađena u Vuhanu dostupna na linku ispod.

 

IWyO6HR.png

https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S0140-6736(21)01755-4

Edited by erwin
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, handys said:

 

dve stvari su mi interesantne iz ovog teksta

 

"What we're basically learning is that the higher your number is, the more likely you are to be protected," Bouvier says, "and that you don't actually need a super, super high number in order to be protected."

 

"We have correlates of protection for other vaccine-preventable diseases like measles and hepatitis," says Theel. "But we're just not there yet with COVID."

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stray_cat said:

 

@Tomiprunet: tačno je to što si otkucao, dostupne vakcine jesu "šećerne vodice", samo što ih ja, LAIČKI smatram takvim jer se mnogo pazilo na to da nemaju nikakve neželjene efekte, a ne da imaju što "jače" dejstvo. Videćemo šta će dalje da bude i da li će da bude potrebe: koliko, vrlo ovlaš, čitam, treba da se pojave i neke nove vakcine, neke koje su "jače", pa onda neke koje se uzimaju nazalno, "ušmrkneš" itd.

 

44 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja imala 33 pre mesec dana, ona u lab kaze:"Super! Obicno "Fajzerasi" imaju oko 10-15"

 

e4iFEE8.jpg

 

Gornja slika 08.04, dve nedelje nakon druge doze Fajzera.

Donja slika prekjuče, 27.09.

 

Osetljivost testa je do 250 jedinica titara (U/ml).

 

Biće da šećerna vodica ipak nešto radi.

 

 

PS

 

Gornji test Specijalna bolnica Agram Zagreb, donji test Laboratorija Medilab/Medigroup Beograd.

Edited by Laki21
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Kako onda uopste ustanoviti ko da se bustuje, ako zastita nema jasnu korelaciju sa nivoom antitela?

 

CDC predlaze da booster dobiju:

 

- ljudi stariji od 65 godina i stanovnici u ustanovama za dugotrajnu negu trebalo bi da dobiju pomoćnu injekciju vakcine Pfizer-BioNTech protiv COVID-19 najmanje 6 meseci nakon njihove primarne serije 
- osobe u dobi od 50–64 godine sa osnovnim zdravstvenim stanjima treba da prime vakcinalnu injekciju Pfizer-BioNTech-ove vakcine protiv COVID-19 najmanje 6 meseci nakon njihove primarne serije 
- ljudi u dobi od 18–49 godina sa osnovnim zdravstvenim stanjima mogu dobiti vakcinalnu injekciju vakcine Pfizer-BioNTech protiv COVID-19 najmanje 6 meseci nakon primarne serije , na osnovu njihovih individualnih koristi i rizika, i
- ljudi u dobi od 18 do 64 godine koji su u povećanom riziku od izloženosti i prenošenja COVID-19 zbog profesionalnog ili institucionalnog okruženja mogu primiti booster dozu vakcine protiv COVID-19  najmanje 6 meseci nakon primarne serije, na osnovu  njihovih individualnih koristi i rizicika

  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja imala 33 pre mesec dana, ona u lab kaze:"Super! Obicno "Fajzerasi" imaju oko 10-15"

Azoq6Yc.png

 

Hebote, nešto me baš neće. Em preležao, em full vakcinisan Pfizerom. Morao dve nedelje pre merenja da primim kortikosteroid Diprophos protiv jakih bolova u leđima. Drugovi lekari, da nije Diprophos shebao antitela? Kortikosteroidi imaju navodno tu lošu osobinu, ali sam mislio da ih ne smeš uzimati oko same vakcinacije, posle može.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Kako onda uopste ustanoviti ko da se bustuje, ako zastita nema jasnu korelaciju sa nivoom antitela?

 

.

 

Slusao sam podcast u junu sa tipom koji jedan od tvoraca sputnika, u principu nivo antitela mora da bude izmedju 8-10 puta veci od referentne vrednosti na testu, ako se ona uzima kao dovoljna za zastitu od virusa iz Wuhana..

 

 

To ne znaci da ako imas manje da si nezasticen...ili ako imas vide da neces pokupiti virus..Imunologija je zajebana, i  medicina nije bas odusevljena kad mora da se mesa u rad imunosisteme, malo je to tabu, zato su odgovori ovakvi, moze da bude a i ne mora..

 

Evoi i svezeg teksta na tu temu..

 

 

https://www.cam.ac.uk/research/news/spread-of-delta-sars-cov-2-variant-driven-by-combination-of-immune-escape-and-increased-infectivity

 

To examine how well the Delta variant was able to evade the immune response, the team extracted serum from blood samples collected as part of the COVID-19 cohort of the NIHR BioResource. The samples came from individuals who had previously been infected with the coronavirus or who had been vaccinated with either the Oxford/AstraZeneca or Pfizer vaccines. Serum contains antibodies raised in response to infection or vaccination. The team found that the Delta variant virus was 5.7-fold less sensitive to the sera from previously-infected individuals, and as much as eight-fold less sensitive to vaccine sera, compared with the Alpha variant - in other words, it takes eight times as many antibodies from a vaccinated individual to block the virus.

 

.

 

.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li je kaceno, ima 12 dana od vesti, a tice se trece doze Sinofarma, koja ce u SRB biti cesta:

 

https://www.reuters.com/world/china/sinopharms-covid-booster-reverses-antibody-decline-enhances-cell-based-responses-2021-09-17/

Spoiler

 

BEIJING, Sept 17 (Reuters) - A third shot of Sinopharm's COVID-19 vaccine leads to a rebound in antibody levels that drop months after a second dose, a small-scale Chinese study showed.

It also showed the booster enhanced cell-based responses to the coronavirus.

 

About five months after a second Sinopharm dose, the average concentration of neutralising antibody against the virus dropped by 70% from the level seen four weeks after that shot, according to analysis of samples taken from vaccinated healthcare workers.

But one week after a third shot, the antibody concentration had increased 7.2-fold compared with the level seen five months after the second shot, researchers from a hospital affiliated with the Sun Yat-sen University said in the paper.

 

 

Ne zvuci lose, svakako je izgleda bolje primiti 3x Sinofarm nego 2x Sinofarm, jelte...

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Akiro said:

Azoq6Yc.png

 

Hebote, nešto me baš neće. Em preležao, em full vakcinisan Pfizerom. Morao dve nedelje pre merenja da primim kortikosteroid Diprophos protiv jakih bolova u leđima. Drugovi lekari, da nije Diprophos shebao antitela? Kortikosteroidi imaju navodno tu lošu osobinu, ali sam mislio da ih ne smeš uzimati oko same vakcinacije, posle može.

 

Ma ti si i tela i antitela ubio onim konjskim dozama ivermektina 😄

 

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, AgroLaki said:

Ne znam da li je kaceno, ima 12 dana od vesti, a tice se trece doze Sinofarma, koja ce u SRB biti cesta:

 

https://www.reuters.com/world/china/sinopharms-covid-booster-reverses-antibody-decline-enhances-cell-based-responses-2021-09-17/

  Hide contents

 

BEIJING, Sept 17 (Reuters) - A third shot of Sinopharm's COVID-19 vaccine leads to a rebound in antibody levels that drop months after a second dose, a small-scale Chinese study showed.

It also showed the booster enhanced cell-based responses to the coronavirus.

 

About five months after a second Sinopharm dose, the average concentration of neutralising antibody against the virus dropped by 70% from the level seen four weeks after that shot, according to analysis of samples taken from vaccinated healthcare workers.

But one week after a third shot, the antibody concentration had increased 7.2-fold compared with the level seen five months after the second shot, researchers from a hospital affiliated with the Sun Yat-sen University said in the paper.

 

 

Ne zvuci lose, svakako je izgleda bolje primiti 3x Sinofarm nego 2x Sinofarm, jelte...

McLeod reacts in 3,2,1,..... :classic_biggrin:

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hugo Punch said:

Znaci treba mi booster :classic_biggrin:

 

Elem, ako nekog zanima. Sekler mi je napisao da nema bolje kombinacije nego li dve doze AZ pa onda Fajzer kao buster.

 

Takodje mi je napisao da je Sputnjik najbolja individualno.

 

.

 

Mozda ne treba da zamaras toliko time...imas sad 3-4 vakcine koje zavrsavaju posao... Efikasnost vakcine zavisi samo u jednom delu od same vakcine...mnogo vise zavisi od tvog imunosistema...pa cak i od ishrane u periodu formiranja antitela..sve do nacina i mesta na ramenu je gde primljena vakcina...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...