Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

47 minutes ago, handys said:

Samo da nemamo iluziju da su jedni dubri a drugi zli, koji god da su.

Ja jednodimenzionalno razmišljanje vidim mnogo više kod mainstream ekipe. Slažem se da je nemoguće napraviti "pravu" cost benefit analizu ali ne vidim ni pokušaj da se bilo kakva uradiod pomenute mainstream ekipe kojoj je inače nos u oblacima od pravedničkog besa prema ružnim, prljavim i zlim koji se usuđuju da postavljaju nekakva pitanja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Darko said:

A šta bi ti da ona uradi? Otvori sve u ovakvoj situaciji, gde je veoma mali broj vakcinisanih i skoro niko nije preležao koronu? 

Prvo da odgovori na jednostavno pitanje - kako je uopšte dovraga, uz tako visoke etičke lične standarde, izuzetnu empatiju prema građanima, Golden standard u borbi protiv korona virusa, promišljene, jasno izvagane i efikasno primenjene mere dovela NSW u takvu nemoguću i bezizlaznu situaciju.
Ova situacija nije plod nesavesnih građana, antivaksera, ravnozemljaša, dakle jednostavno pitanje - kako je uopšte NSW u bezizlaznoj situaciji bez rešenja na vidiku?
Gledis je imala strateški izbor ili masovno vakcinisanje ili masovni lockdown, na to se svodi. Zašto je izabrala lockdown?

Link to comment
Share on other sites

Sto bi se reklo, svetu se ne moze ugoditi, samo zavisi koji "svet" je u kom trenutku glasniji.

 

Da su pustili slobodan protok po starackim domovima, ova bi prepoznala cerku povremeno, ali bi poumirali starci ko pilici, pa bi se onda racionalni ljudi pobunili, hej sta to jbt radite.

 

Sad kad je vakcina na raspolaganju, trebalo bi svo osoblje i korisnici da se vakcinisu, i posle otvaraj koliko hoces.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vilhelmina said:

Kredibilnost teksta, njegovog autora i portala koji ga je objavio, pada na sledecem delu:

 

”ukupno je do petka od korona virusa preminulo 14.656 švedskih građana, a u tu evidenciju ulaze svi koji su preminuli s pozitivnim PCR testom, bez obzira na uzrok smrti”

(moj bold)

 

Ta cifra je verovatno preuzeta sa news.google 14,655

Worldometers kaze 14,617

Svedska socijalna uprava kaze: 14,008 (preminulih do 25. jula 2021)

Od toga je 94% (13 207) covid-19 laboratorijski potvrdjeno

 

Sve se to tu negde vrti na raznim meracima i razlike nisu signifikantne (osim mozda za azurne hobiste).

 

Quote

Autor je ocigledno pomesao Belgiju i Svedsku. Svedska je u par navrata otpisivala po par hiljada od broja umrlih, jer se naknadno utvrdilo da je bilo i drugih mogucih uzroka smrti. Poslednjih godinu dana se i te brojke objavljuju s velikim zakasnjenjem, bas zato da se sa sigurnoscu utvrdi da je kovid, a ne nesto drugo, i da ne bude naknadnih korekcija. 

 

U textu koji si oborila na ispitu se ne diskutuju uzroci smrti.

Quote

”ukupno je do petka od korona virusa preminulo 14.656 švedskih građana, a u tu evidenciju ulaze svi koji su

preminuli s pozitivnim PCR testom, bez obzira na uzrok smrti”

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cyrus Smith said:

 

Bold, jel postoji međunarodni standard evidencije slučajeva smrti od korone ili ne? Ako ne, već sam napisao, sve rasprave i poređenja između država su besmisleni. 

 

Ne postoji, a u ovom slucaju nije ni bitno. Komentarisala sam tekst koji je Uros linkovao, a u kojem eksplicitno pise da su u Svedskoj svi koji su umrli, a bili pozitivni na kovid, registrovani kao umrli od kovida. To nije tacno za Svedsku, ali jeste za Belgiju. Ostali u ovom slucaju nisu bitni.

 

2 hours ago, Cyrus Smith said:

 

Što se tiče stava starijih u Švedskoj prema svemu ovome tiče možda je kulturološka razlika da baš niko nije rekao nešto slično starijoj gospođi iz Britanije ili je samo tvoj bias da to nisi pomenula. Ja ne razgovaram svakodnevno ali sam baš takav stav čuo od nekoliko njih posle pune godine potpune zabrane izlaska iz lokalnog

 

Ti bi bas da se svadjas. Kakav crni moj bias, sta to nisam pomenula? Samo objasnjavam kako sve to izgleda s ove strane. Gradjani vecine zemalja u kojima je postojao lockdown znaju sta je s tim lose. Ali niko ko od spolja upire prstom u Svedsku ne zna sta je problem s nepostojanjem jasnih mera u slucaju globale pandemije, i da to radja strah i nepoverenje. Posebno kod najugrozenijih, kojima se time salje jasna poruka da su njihovi zivoti manje bitni od ekonomije, sta god se pod tim podrazumevalo. Taj strah postoji i dalje, i pored prilicno uspesne vakcinacije, bitno manjeg broja obolelih i skoro nula umrlih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Cyber said:

 

U textu koji si oborila na ispitu se ne diskutuju uzroci smrti.

 

Ne, samo se ’ladno konstatuje ono sto si boldovala - da u statistiku umrlih od covida u swe ulaze svi koji su umrli s pozitivnim testom, bez obzira na ostale bolesti i moguce uzroke smrti. Ta konstatacija je na nivou one Brnabickine, kao pozitivna sam na covid, izadjem na ulicu i udari me autobus, i onda udjem u statistiku kao umrla od covida. Ti bar znas da se ovde ne radi tako, jer bi to bilo krajnje neozbiljno. A citirani tekst upravo to implicira.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ne, samo se ’ladno konstatuje ono sto si boldovala - da u statistiku umrlih od covida u swe ulaze svi koji su umrli s pozitivnim testom, bez obzira na ostale bolesti i moguce uzroke smrti. Ta konstatacija je na nivou one Brnabickine, kao pozitivna sam na covid, izadjem na ulicu i udari me autobus, i onda udjem u statistiku kao umrla od covida. Ti bar znas da se ovde ne radi tako, jer bi to bilo krajnje neozbiljno. A citirani tekst upravo to implicira.

Implicira jer mu se može, jer ne postoji kristalno jasno šta je smrt od Covida a šta nije. Ali svakako nije poenta u tome meni je mnogo važnije ovo:
 

 

33 minutes ago, vilhelmina said:

Ali niko ko od spolja upire prstom u Svedsku ne zna sta je problem s nepostojanjem jasnih mera u slucaju globale pandemije, i da to radja strah i nepoverenje. Posebno kod najugrozenijih, kojima se time salje jasna poruka da su njihovi zivoti manje bitni od ekonomije, sta god se pod tim podrazumevalo. Taj strah postoji i dalje, i pored prilicno uspesne vakcinacije, bitno manjeg broja obolelih i skoro nula umrlih.

Ovde je važna poenta i sigurno je da lično iskustvo koje imaš, i deliš sa nama ovde bitnije i tačnije od bilo kakvog teksta.
Na kraju oko cost benefit analize, ja sam odrastao u vojničkoj porodici, sa temama koje ta profesija nosi, a tu nije strano da se planovi i strategije za rešavanje zadatka uključe i "prihvatljive gubitke" i taktički, a pogotovo strateški jer je cilj nekad dovoljno važan da se podnose gubici. Na žalost poslednji predavač sa Vojne akademije iz komšiluka je umro pre 6 meseci inače pitao bih ga i preneo kako je vojna struka tretirala prihvatljive gubitke, uopšte čime ih tamo uče, i kako etička komponenta celog problema biva tretirana.
Bio je divan čovek, intelektualac u najboljem smislu te reči, sa iskustvom iz SSSR vojnih škola i iz Anapolisa.

Sad vidim da NSW koristi i vojsku u nametanju lockdown, pa nije neumesno da napravim takvo poređenje. I kod nas je vojska čuvala objekte sa dugim cevima objekte i javne površine pa nije neumesno ni ovde. Nismo mi kritičari prvi, eto vlast je posegla za silom prva 🙂
Ako se sećaš jedna od prvih teza koja mi se na početku nije dopadala je upravo ta sekuritizacija zdravstvenog problema, i to se nije promenilo. Tada je česta teza bila "nema se vremena za edukaciju, mora silom". Sada evo, imali smo dovoljno vremena za edukaciju i ništa, i dalje sila. Nemanje vremena je puki izgovor za nemanje argumenata, na kraju.
Uostalom prošle su sve "dve ključne nedelja" Dr Kona i izgleda da ipak nisu bile tako ključne?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

Sta je razlog tako malog broja vakcinisanih u Australiji?

Problem u nabavci vakcina, organizacija vakcinacije, nesto trece...?

I jedno i drugo i treće. Nije nabavljeno dovoljno Fajzera (too many eggs in the AstraZeneca basket), logistika je loša i na kraju, dosta ljudi su izgubili poverenje u AZ zbog negativnih priča oko ugrušaka a i menjanja saveta (prvo Astra za sve, pa onda samo za Over 40s, pa onda za Over 60s pa sada ponovo za sve ali samo ako amenuje doktor) - mnogi čekaju Fajzer. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Ova situacija nije plod nesavesnih građana, antivaksera, ravnozemljaša, dakle jednostavno pitanje - kako je uopšte NSW u bezizlaznoj situaciji bez rešenja na vidiku?
Gledis je imala strateški izbor ili masovno vakcinisanje ili masovni lockdown, na to se svodi. Zašto je izabrala lockdown?

Gledis nije imala izbor - vakcinacija je posao Federalne (savezne) vlade, ne State (državne) vlade. Zato sad mnogi prebacuju premijeru Australije Skotu Morisonu (baš je skot) kada je u Martu/Aprilu pričao kako je distribucija vakcina "not a race". O ovome sam pisao već poveliko i ne bih da se ponavljam ako ti ne smeta, samo da kažem da je federalna vlada zasrala gadno što se tiče vakcinacije. Kako i zašto ... ne znam sve detalje, ali jedan veliki deo je nedostatak Fajzera i loša logistika (i naravno, oni problemi oko Astre). 

 

Zato te i pitam - situacija je takva kakva je, šta drugo SADA može da se radi osim lockdown? Apsolutno se slažem da smo do sada trebali manje više biti vakcinisani, pitam za trenutnu situaciju. 

 

Inače, pre neki dan su rekli kada 80% bude vakcinisano - bye bye lockdown. Kada svako bude dobio šansu da se vakciniše, otvorićemo se. 

 

Edited by Darko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, handys said:

 

Izgleda da je to olicenje empatije, kao i gore navedena izjava:  "I ona kaze ne verujem da ce ljudi trpeti dugo bilo kakav lockdown, svima nam je dosta ovoga, pusti sve napolje, herd immunity pa ko prezivi, uz zastitu ranjivih".

 

Posto gospodza hoce da je njena dementna mama prepozna svakih par meseci, ko pretek'o, pretek'o. Nece ona da broji mlade ljude na respiratorima, niti da leci long covid. Ona samo hoce da vidi mamu, pa sta kosta da kosta (druge ljude).

Prvo obrati paznju da sam ja pricala o gospodji iz UK, a ne Australije, tako da nemoj da projektujes. U UK je veliki broj vakcinisanih. Vakcine su svima dostupne, zna se ko nije vakcinisan. A da projektujes da nekome ko ima decu i unuke nije stalo do mladih na respiratorima, je krajne bezobrazno.

i uostalom koliko je tih mladih na respiratoru koje tako empaticno branis?

3 hours ago, handys said:

 

Samo da nemamo iluziju da su jedni dubri a drugi zli, koji god da su.

 

Pa vidim da si ipak odlucio da su neki zli.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

 

Zato te i pitam - situacija je takva kakva je, šta drugo SADA može da se radi osim lockdown? Apsolutno se slažem da smo do sada trebali manje više biti vakcinisani, pitam za trenutnu situaciju. 

Sad sam proverio kaže statistika da AUS im 15% vakcinisanih, i 18% delimično vakcinisanih, tačno? 
To je malo iznad svetskog proseka i malo bolje od Novog Zelanda. Zanimljivo da NZ i AUS plaćaju cenu uspešne izolacije. 
Ne poznajem dovoljno lokalne prilike, ali ovako ne može beskonačno, i otvaranje mora da se desi, ako ne danas, ako ne 28. 8. nekad mora. Da li je počela masovna vakcinacija uopšte?

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, urosg3 said:

Sad sam proverio kaže statistika da AUS im 15% vakcinisanih, i 18% delimično vakcinisanih, tačno? 
To je malo iznad svetskog proseka i malo bolje od Novog Zelanda. Zanimljivo da NZ i AUS plaćaju cenu uspešne izolacije. 
Ne poznajem dovoljno lokalne prilike, ali ovako ne može beskonačno, i otvaranje mora da se desi, ako ne danas, ako ne 28. 8. nekad mora. Da li je počela masovna vakcinacija uopšte?

Naravno da ne može beskonačno. Plan je bio da se vakcinišemo i da se otvore granice, samo što političarima nije bilo žurbe. 

 

Masovna vakcinacija je počela ali ide sporo. Nema dovoljno Fajzer vakcina i nisu dobro raspoređene, a ni logistika nije baš najbolja. Imaćemo dovoljno doza za kraj godine, ali dal ćemo stići sve da vakcinišemo šta ga znam. Tako nemam pojma koliko će ovaj lockdown u Sidneju da traje, problem je što se ne se utišava nego još i dalje raste - jer supermarketi, bolnice, i druge essential services moraju da budu otvorene i tu se širi, i naravno među ukućanima. 

 

U suprotnom, ako se otvorimo ... kuku lele. Za sada je bilo 2700 slučajeva, 200 u bolnici TRENUTNO i 14 umrlih za sada. Otprilike oko 10% zaglavi u bolnici, i što je strašnije velika većina zaraženih su ispod 40. Ako se ovo pusti da divlja, loše nam se piše - jer za razliku od UK i US, imamo mali procenat vakcinisanih i skoro niko nije preležao. Recept za užas. Koliko kod da je dobar zdravstveni sistem, nije dovoljno dobar za tolike brojke u kratkom vremenu. Sidnej ima 5 miliona ljudi, uzmimo 1 milion vakcinisanih - ako se razboli 2 miliona (50%) u kratkom roku, to znači 200,000 mesta u bolnicama. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

Sidnej ima 5 miliona ljudi, uzmimo 1 milion vakcinisanih - znači ako se razbole 2 miliona (50%) u kratkom roku, to znači 200,000 mesta u bolnicama. 

Ali nigde nije zabeleženo do sad da se pola populacije zarazi u kratkom roku neće ni tamo koliko god da je virginalno stanovništvo.  Koliko ono beše essential services oko petine radnog stanovništva, nešto oko 20%. Ok možda malo manje ali hajde za raspravu neka sam u pravu. Dakle na 20% ljudi koji nisu u lockdown imaš ugrubo 3000 registrovanih uz opsežno testiranje. Na 100% radnog stanovništva ne bi imao eksponencijalni rast imao bi ga x5 ili hajde nek je x6.
 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ali nigde nije zabeleženo do sad da se pola populacije zarazi u kratkom roku neće ni tamo koliko god da je virginalno stanovništvo.  Koliko ono beše essential services oko petine radnog stanovništva, nešto oko 20%. Ok možda malo manje ali hajde za raspravu neka sam u pravu. Dakle na 20% ljudi koji nisu u lockdown imaš ugrubo 3000 registrovanih uz opsežno testiranje. Na 100% radnog stanovništva ne bi imao eksponencijalni rast imao bi ga x5 ili hajde nek je x6.
 

Zaboravljaš jednu važnu stvar: lockdown. Oni koji rade mogu samo na posao, u šoping i na vežbe - i to je to. Kada bi se sve otvorilo, buknulo bi. Videli smo u Indiji i u Indoneziji. Možda ne bi bilo baš toliko loše ali bio bi pomor. 

 

Nego ... šta drugo predlažeš? I dalje mi nije jasno. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

Zaboravljaš jednu važnu stvar: lockdown. Oni koji rade mogu samo na posao, u šoping i na vežbe - i to je to. Kada bi se sve otvorilo, buknulo bi. Videli smo u Indiji i u Indoneziji. Možda ne bi bilo baš toliko loše ali bio bi pomor. 

 

Nego ... šta drugo predlažeš? I dalje mi nije jasno. 

Ah da sorry. Gledis i ekipa moraju neki plan da predstave sa jasnim rokovima i izlaznom strategijom. Ovako ispada da se nadaju, ali eto, nesrećnim okolnostima njihove inače sjajne mere ne daju željene rezultate. Moraju neku strategiju da predstave, da ustanove vremenske okvire i da ih se drže - ovako na 4 nedelje da produžavaju je neizdrživo po sebi.
Moraće pre ili kasnije da otvore život, manja šteta je ako je pre nego kasnije.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Darko said:

Zaboravljaš jednu važnu stvar: lockdown. Oni koji rade mogu samo na posao, u šoping i na vežbe - i to je to. Kada bi se sve otvorilo, buknulo bi. Videli smo u Indiji i u Indoneziji. Možda ne bi bilo baš toliko loše ali bio bi pomor. 

 

Nego ... šta drugo predlažeš? I dalje mi nije jasno. 

Indija i Indonezija nisu isto. Nije bas tako buknulo ni ovde kad je sve otvoreno. Ima obolelih naravno, ali ne bas pola populacije. Preterujes.

Imas drzava koje su u toku najvece pandemije imale ogranicene mere - pa nije bas bio pomor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...