Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

13 minutes ago, Angelia said:

Mene nesto interesuje a mozda sam pogresno razumela, granice su vam zvanicno zatvorene? Nisu dozvolili da se vrate gradjani koji su ostali van. I oni koji dodju moraju u karantin....pa odakle vam delta soj?

A ok, objasniću. Granice nikad nisu bile zatvorene (sem dve-tri nedelje za Indiju kada je buktilo tamo), ali u praksi kao da jesu. Razlog - postoji nedeljna kvota koliko ljudi može da uđe u Australiju jer svi moraju u karantin. E sada, taj hotel karantin ima problema i delta je veoma zarazna - odatle je i pobegla. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Darko said:Takođe imam prijateljicu u Melburnu koja je iz Indonezije. U zadnje dve nedelje, seštoro njenih prijatelja iz škole su izgubili bar jednog roditelja. 

 

Kolega s kojim radim juče na sastanku počinje sa primio sam loše vesti iz Indonezije, tri prijatelja su mi preminula i troje je u bolnici. Kaže prijatelji njegova generacija, 60-to. On još ne može da otputuje da vidi svoju bolesnu majku koja ga traži jer je komplikovano putovanje izmedju ostrva. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Mene nesto interesuje a mozda sam pogresno razumela, granice su vam zvanicno zatvorene? Nisu dozvolili da se vrate gradjani koji su ostali van. I oni koji dodju moraju u karantin....pa odakle vam delta soj?

Putovanje australijskih drzavljana i permanent residents vani je zvanicno zabranjeno - banned, ali postoje razne examptions. 

I onda ti ljudi koji se vracaju neko od njih donese delta soj. Zbog nekih propusta u karantinu.  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Apsolutna pobeda je Kon danas, molim da se obrati pažnja imamo šampiona 
 

Quote

Kada je reč o trećoj dozi vakcine, Kon je kazao da se ona daje osobama kojima je značajno oslabljen imunitet zbog prirode bolesti, odnosno, zbog transplantacije, hemodijalize, insulin zavisnog dijabetesa, kao i zbog malignoma i raznih bolesti koje obaraju imunitet.

"Sasvim je jasno da su ti pacijenti, te osobe u najvećem riziku i za njih se preporučuje vakcina. Da li će to biti jednog proizvođača, drugog proizvođača, zavisi od toga koju je vakcinu prvu primio, prema tome, to nije striktno odlučeno", kazao je Kon.

Dodao je da je preporučeno da treća doza bude vakcina koja je zasnovana na informacionoj RNK, ali, kako je objasnio, nema nijednog posebnog razloga za to.

"Važnije od svega je da se te osobe zaštite. I dalje nema preporuke SZO. Moramo još malo sačekati i jasno je da se ubrzava taj proces preporuke treće doze i biće sasvim sigurno u narednom periodu. Da li će biti za mesec-dva, videćemo", rekao je Kon.


#onokad je preporučno bez ikakvog posebnog razloga 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ono kad on ne zna a postoje istraživanja koja smo mi ovde šerovali...

Brojke idu gore a i broj umrlih. Procenat se kod nas drži na 1% dok po UK i ostalim slično vakcinisanim državama je na 0.1 do 0.3%.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, JohnnyDragon said:

Meni lekari iz Medigrupa rekoše pre 10tak dana da je stigao dopis od države da 15tog avgusta počinje 4 talas.

Što kaže jedan hirurg od njih, kao da ga šteluju, samo nismo pitali u koliko sati...

Očigledno da će tog 15tog zaista da bude neka cifra....

Meni je ovo u nivou 'cuo sam da su spremni bilbordi - pobedili smo koronu'. Ovo sto nama dolazi je peti talas I zapoceo je pre skoro mesec dana. Cuvena event industrija odlaze uvodjenje nekih ogranicenja, ali posle 15.8. mislim da nema vise bitnijih muzickih festivala I da ce biti zatvaranja nocnih klubova I ogranicavanja broja ljudi po svadbama I slicnim dogadjajima. Verovatno ce I skole poceti sa slicnim rasporedom kao prosle godine. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darko said:

A ok, objasniću. Granice nikad nisu bile zatvorene (sem dve-tri nedelje za Indiju kada je buktilo tamo), ali u praksi kao da jesu. Razlog - postoji nedeljna kvota koliko ljudi može da uđe u Australiju jer svi moraju u karantin. E sada, taj hotel karantin ima problema i delta je veoma zarazna - odatle je i pobegla. 

Vidi sta je meni cudno: Imas ogranicen broj ljudi koji ulaze u zemlju, imas organizovan karantin u hotelima...i virus pobegne.

Kako ce ga onda lockdown zaustaviti da bude zero covid?

Logika kaze da nece. I onda se samo bavimo cost benefit analizom - koliko bolesnih je prihvatljivo vs zatvaranje cele populacije (ili regiona).

Meni to deluje malo suludo, pogotovo kad znamo da vecina ljudi prolazi sa relativno blagim simptomima, a definitivno niste Indija i Indonezija.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Vidi sta je meni cudno: Imas ogranicen broj ljudi koji ulaze u zemlju, imas organizovan karantin u hotelima...i virus pobegne.

Kako ce ga onda lockdown zaustaviti da bude zero covid?

Logika kaze da nece. I onda se samo bavimo cost benefit analizom - koliko bolesnih je prihvatljivo vs zatvaranje cele populacije (ili regiona).

Meni to deluje malo suludo, pogotovo kad znamo da vecina ljudi prolazi sa relativno blagim simptomima, a definitivno niste Indija i Indonezija.

U međuvremenu se smanjila kvota za karantin. 

 

Zero covid znači zero community transmission. Ako su svi izolovani i prenos je u household koji je takođe izolovan, to se ne broji. Slažem se da ovako ne može na duge staze a i ne treba, važno je da se vakcinišemo što pre. Dok se stopa vakcinisanih ne poveća, ne vidim drugu opciju. U suprotnom, imaćemo goru situaciju nego što je bilo u Evropi ili Americi.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Darko said:

U međuvremenu se smanjila kvota za karantin. 

 

Zero covid znači zero community transmission. Ako su svi izolovani i prenos je u household koji je takođe izolovan, to se ne broji. Slažem se da ovako ne može na duge staze a i ne treba, važno je da se vakcinišemo što pre. Dok se stopa vakcinisanih ne poveća, ne vidim drugu opciju. U suprotnom, imaćemo goru situaciju nego što je bilo u Evropi ili Americi.

Pa vidi ako je pobegao iz zvanicnog karantina, u hotelima, kako nece iz kucnog okruzenja? To moze da se desi samo ako lockdown primenjujes po kineskom receptu.

A za to nema resursa, ako ne brige o ljudskim pravima. I US I UK, I EU su imali lockdowne pa se virus sirio, I to ne samo preko esencijalnih radnika. Nego su ljudi nalazili nacine da se vidjaju I socijalizuju.

U UK su imali I covid policiju da kontrolisu lockdown. I to pre delta soja.

A po svemu taj soj je manje smrtonosan nego alfa. Pa ne znam zasto bi vam bilo gore nego u US I Evropi.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Angelia said:

Pa vidi ako je pobegao iz zvanicnog karantina, u hotelima, kako nece iz kucnog okruzenja? To moze da se desi samo ako lockdown primenjujes po kineskom receptu.

A za to nema resursa, ako ne brige o ljudskim pravima. I US I UK, I EU su imali lockdowne pa se virus sirio, I to ne samo preko esencijalnih radnika. Nego su ljudi nalazili nacine da se vidjaju I socijalizuju.

U UK su imali I covid policiju da kontrolisu lockdown. I to pre delta soja.

A po svemu taj soj je manje smrtonosan nego alfa. Pa ne znam zasto bi vam bilo gore nego u US I Evropi.

Delta je SMRTONOSTIJA ili u najmanju ruku iste smrtnosti kao ostali - to što je Evropa i USA uglavnom preležala kovid i još su građani vakcinisani je razlog što izgleda manje opasna.  

 

Što se tiče kućnog karantina, nije perfektan ali kada ideš go hard and go early, reši se. Ljudi uglavnom ostaju kući kada im se kaže da se izoliraju, zovu ih oni koji prate kontakte, daje im se pomoć itd itd. Pogledaj Melburn, za dve nedelje su rešili problem. Ali ako pustiš kao što je Sidnej ... piši propalo. Pa još ako otvoriš na nevakcinisano stanovništvo ... alo ljudi, jer stvarno moram da vam crtam šta bi se desilo?! 

 

Izvini, rekao sam sve na ovoj temi i nemam više šta da dodam, jedino da se ponavljam.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Delta je SMRTONOSTIJA ili u najmanju ruku iste smrtnosti kao ostali - to što je Evropa i USA uglavnom preležala kovid i još su građani vakcinisani je razlog što izgleda manje opasna.  

Gde si nasao tu tvrdnju? posto ja nidge nisam videla da se to tvrdi. Samo da je zarazniji, a u tom slucaju zakljucak bi bio i manje smrtonosan.

 

1 hour ago, Darko said:

Što se tiče kućnog karantina, nije perfektan ali kada ideš go hard and go early, reši se. Ljudi uglavnom ostaju kući kada im se kaže da se izoliraju, zovu ih oni koji prate kontakte, daje im se pomoć itd itd. Pogledaj Melburn, za dve nedelje su rešili problem. Ali ako pustiš kao što je Sidnej ... piši propalo. Pa još ako otvoriš na nevakcinisano stanovništvo ... alo ljudi, jer stvarno moram da vam crtam šta bi se desilo?! 

 

Izvini, rekao sam sve na ovoj temi i nemam više šta da dodam, jedino da se ponavljam.

To nije iskustvo iz drugih zemalja.

Meni izgleda da nekriticki ponavljas opravdanja za lockdown, ukljucujuci da bi bio pomor, pomor se nije desio ni u Svedskoj koja je imala najblaze mere.

Pusti to sto sad ima imuniteta, medjutim sve drzave su pocele bez vakcina i imuniteta.

 

osim ako zdravstvo nije strasno lose, i populacija stara, kao sto se desilo u Italiji.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Meni izgleda da nekriticki ponavljas opravdanja za lockdown

Meni se čini obrnuto, da ne projektuješ malo? Pošto rešenje nisi ponudila (kao i niko drugi), nego samo kritike. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Gde si nasao tu tvrdnju? posto ja nidge nisam videla da se to tvrdi. Samo da je zarazniji, a u tom slucaju zakljucak bi bio i manje smrtonosan.

Mislim da sam juče stavio link za Australiju, ali evo ga još jednom:

https://amp.abc.net.au/article/100334558

 

Takođe:

 

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)01358-1/fulltext

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-06-07/gangrene-hearing-loss-point-to-delta-variant-being-more-severe

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Meni se čini obrnuto, da ne projektuješ malo? Pošto rešenje nisi ponudila (kao i niko drugi), nego samo kritike. 

Darko tu je mental health issue veliki problem sa tim lockdowns. O tome se jos ne prica ali posledice ce se osecati i nakon korone. Tek kad prodje korona o tome ce se naveliko pricati u Oz. Vec sada ima nekih informacija da je povecan broj samoubistava. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

Meni se čini obrnuto, da ne projektuješ malo? Pošto rešenje nisi ponudila (kao i niko drugi), nego samo kritike. 

Nisam ponudila resenje, malo je problematicno jer ja nemam sve podatke. Ali sam uvek podrzavala ogranicene mere, tipa zabrane velikih okupljanja, donekle ogranicenja kapaciteta u zatvorenom. Nemam ni problem sa maskama u zatvorenom za nevakcinisane iako mislim da malo pridonose. Slazem se da vakcinacija pomaze, ali komplet kritikujem vlasti kako to rade. 

Generalno u cemu se ne slazem sa tobom, je da bi bio pomor u AUS bez lockdown-a. Pomor se nije stvarno desio u zapadnim zemljama iako su neke prosle losije od drugih.

 

Sad smo godinu ipo u ovoj pandemiji, niko u zapadnim zemljama nije skupljao leseve na ulicama. To je cinjenica.

 

Ostalo cu pogledati sutra.

 

Pozz

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Darth Bane jeste problem, zato jedva čekam da se završi sa njima. I impact na business, pogotovo small business. Velikani rade dok su manji odjebeni, jer eto velikani imaju essential section mada u isto vreme mogu da prodaju i non-essentials. 

 

@Angelia - pomor je relativan pojam. Hoću da kažem da bi bilo desetina hiljada mrtvih u kratko vreme ako ne bi bilo restrikcija. Evropa nije imala pomor jer je nije pogodio Delta soj na nevakcinisano stanovništvo, delta soj koji je izgleda opasniji a definitivno znamo da se mnogo brže širi. Zato kažem da bi situacija bila gora ovde, em gori soj em nevakcinisano stanovništvo. 

 

Da je Sidnej reagovao na vreme, ne bismo bili u ovoj situaciji - snap lockdown i gotovo za dve nedelje, back to normal.

 

Ili bar do sledećeg propusta karantina :lol_2: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Darko idem na spavanje pa mi oprosti kratki odgovor. Svake godine imamo dosta mrtvih od gripa, koji prolaze neprimeceno. Za ovih godinu ipo umrli od gripa su blizu 0. Ti stavljas veliku vrednost na smrtnost delta soja, pogledacu tvoje linkove, ali ono sto smo mi koji imamo delta soj videli, nije povecana smrtnost.

Imali bi desetina hiljada umrlih, ali koje su posledice lockdown-a? Da li bi bilo slicno u sezoni gripa? I koliko ce umreti zbog lockdown-a?

Svaki zivot je vredan, ali na kraju moramo da se bavimo etickom dilemom. Da li je cena previsoka? 

 

Sorry ali lockdown se nije pokazao kao efikasna mera u drugim drzavama, osim Kine.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Angelia said:

ali ono sto smo mi koji imamo delta soj videli

Idemo u krug, jovo nanovo. Vi ste:

(1) Manje više preležali kovid

(2) Većinski vakcinisani

 

Mi nismo ni jedno ni drugo. Tako, you're mixing grannies and frogs :wink2:

 

Ajde na spavanje sovo :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, djura.net said:

Meni je ovo u nivou 'cuo sam da su spremni bilbordi - pobedili smo koronu'. Ovo sto nama dolazi je peti talas I zapoceo je pre skoro mesec dana. Cuvena event industrija odlaze uvodjenje nekih ogranicenja, ali posle 15.8. mislim da nema vise bitnijih muzickih festivala I da ce biti zatvaranja nocnih klubova I ogranicavanja broja ljudi po svadbama I slicnim dogadjajima. Verovatno ce I skole poceti sa slicnim rasporedom kao prosle godine. 

 

Imam neku svadbu 21. avgusta, slobodnom sudijskom procenom kako ti deluje da li ce da se odrzi ili ce da otkazuju? 😄

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, handys said:

Zasto 'zarazniji' = 'manje smrtonosan'?

postoji neka teorija evolucije virusa koja kaze da virus ide ka tome da se lakse razmnozava, a to postize tako sto razvija sposobnost zaraznosti ali i tako sto je "dobar" prema svom domacinu - ne ubija ga jer onda ne moze da se siri nego umire sa njim. trenutna situacija kaze da je ovaj virus ipak drugaciji i da jos uvek ne ide ka tome da bude manje opasan po domacina, naprotiv. i alfa i beta i delta i varijanta su opasnije od originalne Vuhanske,  nisam siguran sta je bilo sa brazilskom varijantom po tom pitanju, ali verujem da nije nista drasticno u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AgroLaki said:

Imam neku svadbu 21. avgusta, slobodnom sudijskom procenom kako ti deluje da li ce da se odrzi ili ce da otkazuju? 😄

bice svadbe 🙂

samo je pitanje da li ce trebati neki zeleni sertifikat/tako neki uslov,
ali razmisljaj ti o poklonu i planiraj budzet, naroctio ako si vakcinisan 😄

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...