Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, djura.net said:

bice svadbe 🙂

samo je pitanje da li ce trebati neki zeleni sertifikat/tako neki uslov,
ali razmisljaj ti o poklonu i planiraj budzet, naroctio ako si vakcinisan 😄

Auh znaci bice ljubljelja sa rodbinom. Valjda nece biti previse vrucina. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, AgroLaki said:

 

Imam neku svadbu 21. avgusta, slobodnom sudijskom procenom kako ti deluje da li ce da se odrzi ili ce da otkazuju? 😄

Znaci:

1. Poklon

2. Pare za raznorazne jabuke i kutlace

3. Pare i spisak za muziku

4. Pistolj

5. Municija.

6. Uvezbati narodne igre

........

:s_d:

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Darko said:

@Darth Bane jeste problem, zato jedva čekam da se završi sa njima. I impact na business, pogotovo small business. Velikani rade dok su manji odjebeni, jer eto velikani imaju essential section mada u isto vreme mogu da prodaju i non-essentials. 

 

@Angelia - pomor je relativan pojam. Hoću da kažem da bi bilo desetina hiljada mrtvih u kratko vreme ako ne bi bilo restrikcija. Evropa nije imala pomor jer je nije pogodio Delta soj na nevakcinisano stanovništvo, delta soj koji je izgleda opasniji a definitivno znamo da se mnogo brže širi. Zato kažem da bi situacija bila gora ovde, em gori soj em nevakcinisano stanovništvo. 

 

Da je Sidnej reagovao na vreme, ne bismo bili u ovoj situaciji - snap lockdown i gotovo za dve nedelje, back to normal.

 

Ili bar do sledećeg propusta karantina :lol_2: 

Darko, Australiju bi mogli uporediti sa nekom slicnom zemljom, recimo Kanadom, koja je imala sasvim drugaciji pristup pandemiji.

Evo dajem link sa statistickim podacima o broju umrlih u Kanadi po godinama:

https://www.google.com/amp/knoema.com/atlas/Canada/topics/Demographics/Mortality/Number-of-deaths%3fmode=amp

 

Sto se Covida tice, po zvanicnim podacima u Kanadi je od Covida od pocetka epidemije do sada umrlo oko 26 000 ljudi.

Medjutim, ono sto se u statistici o broju umrlih po godinama vidi, prisutan je jedan steady uptrend, svake godine umire po oko 5-6000 ljudi vise nego prethodne godine, ali 2020 nije bila izuzetak. Tj u 2020 se nije dogodio nagli skok broja umrlih zbog Covida. Sto upucuje da bi vecina od onih 26000 umrla u svakom slucaju??? Uz odredjene ekstreme koji predstavljaju gotovo statisticku gresku.

Uzimajuci ovo u obzir, moze se projektovati da bi slicno i Australija prosla (kao Kanada) da nije bilo restriktivnih mera. 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

@Darko primetio danas slučajno, možda je značajno.

Fiji danas ima 
 +1,187 novozaraženih, ukupno ima 22 800 aktivnih slučajeva od čega 40 critical/serious.
Aus danas ima + 253 aktivnih 3 762 i 59 critical/serious.

Kako ovakva razlika, imaš info o vakcinaciji na Fiji?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, urosg3 said:

@Darko primetio danas slučajno, možda je značajno.

Fiji danas ima 
 +1,187 novozaraženih, ukupno ima 22 800 aktivnih slučajeva od čega 40 critical/serious.
Aus danas ima + 253 aktivnih 3 762 i 59 critical/serious.

Kako ovakva razlika, imaš info o vakcinaciji na Fiji?

 

AUS - poprilicno velik procenat ovih critical/serious - vise od 1.5 % od broja aktivnih.

 

Poredjenja radi, u NL danas imamo 182 984 aktivnih, od toga je 192 critical/serious - 0.1 %  od broja aktivnih.

 

edit: @urosg3

 

Sad gledam za Fiji - imaju 16.2 % of population fully vaccinated

Edited by Sunshine State
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

AUS - poprilicno velik procenat ovih critical/serious - vise od 1.5 % od broja aktivnih.

 

Poredjenja radi, u NL danas imamo 182 984 aktivnih, od toga je 192 critical/serious - 0.1 %  od broja aktivnih.

 

edit: @urosg3

 

Sad gledam za Fiji - imaju 16.2 % of population fully vaccinated

I ja sam uhvatio minut da proverim - tačno. Gori su od Ozija.
Uzgred sam sam u office, raspadam se od posla 🙂
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, handys said:

 

Zasto 'zarazniji' = 'manje smrtonosan'?

Eno djura objasnio. Mozda je ovaj virus izuzetak, recimo SARS je bio smrtonosniji ali ne i zarazniji. 

Nema dovoljno istrazivanja da bi se znalo zasigurno, a to sto mediji pisu, dosta je i kampanja za vakcinaciju.

Mi recimo imamo deltu ali ne vidim da statisticki mnogo vise ljudi umire od toga, barem za sada. A uglavnom oboljevaju nevakcinisani.

E sad razlika je i sto sad od toga oboljeva mladja populacija, pa mozda zato ne pokazuje da je opasniji soj. 

jedno istrazivanje, ne znaci da znamo 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

U nedelju je letnja Sv.Petka, moja preslava i vrti se janje u dvoristu po tradiciji.:s_d:

Pobiće nas moderacija ali moram:
Jagnje mi je uvek od detinjstva - Jablanica i pauza u odlasku i povratku sa mora

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Uh, imali su i u blatu i na raznju - tezak izbor.:classic_biggrin:

Imali su, istina. Sad nek modovi prebace, što ih plaćamo, jel`, ali moram:

Jablanica je hidro ražanj, molim lepo. Na obe krivine. Šifra JsR. Krivina je, normalno, lakat krivina i ispod teče Neretva, ali to nije to "hidro" potrebno za JsR. JsR postoji tako što se na ražanj nakači veliki točak, a na taj točak prazne plastične čaše od jogurta, i onda kada se pusti pada voda (Isače Njutne hvala) puni te čaše pa okreće ražanj posledično. I onda može da se jede. Doručak, ručak, večera, svako ima svoj fetiš ali je odlično. Lično svraćam kod "Gojka", ako nema mesta kod Begovića, ali pogled od Gojka mi je lepši. JsR je dobra vazda!
Dakle tu se lepo jede, u debeloj hladovini po zvizdanu, jer svi dobro znamo da vreme pre i posle tunela "Ivan" nije isto i ne može se uporediti. 
Može posle i da se svrati u Jablanicu, ne gori više večna vatra (dušmani pobedili) ali Muzej i ostalo još postoji netaknuto, ima se šta i videti iako nema više HEPOK-a i Žilavke.
Jaretina u Blatu pod šifrom JuB kod Nurije u Sarajevu, pa gde drugo. Zli jezici tvrde da je u Tetovu izvesna "Tekija" mogla da se nosi sa Nurijom ali da ne padamo na te urbane legende, dakle kod Nurije JuB.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, urosg3 said:

Imali su, istina. Sad nek modovi prebace, što ih plaćamo, jel`, ali moram:

Jablanica je hidro ražanj, molim lepo. Na obe krivine. Šifra JsR. Krivina je, normalno, lakat krivina i ispod teče Neretva, ali to nije to "hidro" potrebno za JsR. JsR postoji tako što se na ražanj nakači veliki točak, a na taj točak prazne plastične čaše od jogurta, i onda kada se pusti pada voda (Isače Njutne hvala) puni te čaše pa okreće ražanj posledično. I onda može da se jede. Doručak, ručak, večera, svako ima svoj fetiš ali je odlično. Lično svraćam kod "Gojka", ako nema mesta kod Begovića, ali pogled od Gojka mi je lepši. JsR je dobra vazda!
Dakle tu se lepo jede, u debeloj hladovini po zvizdanu, jer svi dobro znamo da vreme pre i posle tunela "Ivan" nije isto i ne može se uporediti. 
Može posle i da se svrati u Jablanicu, ne gori više večna vatra (dušmani pobedili) ali Muzej i ostalo još postoji netaknuto, ima se šta i videti iako nema više HEPOK-a i Žilavke.
Jaretina u Blatu pod šifrom JuB kod Nurije u Sarajevu, pa gde drugo. Zli jezici tvrde da je u Tetovu izvesna "Tekija" mogla da se nosi sa Nurijom ali da ne padamo na te urbane legende, dakle kod Nurije JuB.

 

Sto posto sam negde video jako sličan ovakav tekst! Ovo JsR i JuB se ne zaboravlja. Davno u nekim novinama, da l' bi Vreme...

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Stiletto said:

 

Sto posto sam negde video jako sličan ovakav tekst! Ovo JsR i JuB se ne zaboravlja. Davno u nekim novinama, da l' bi Vreme...

 

Biće Vreme,  biće i da je Nenad Šebek pisao, davno, ima skoro pa 20 godina. valjda ima u arhivi "Vremena" ne mogu sad baš da tražim ako te mrzi pojuri. Nenad i ja imamo neverovatno slično detinjstvo, a mislim da su JsR i JuB posledica jedne pijanke negde tamo oko Dejtona, možda koji mesec posle.
Živa argumentovana i po pravilima Chatham House rasprava, o srećnom vremenu iz  perspektive nekog nesrećnog vremena. 

P.s mislim da je iz te rasprave  i zaključak ostao upamćen: "Kanjon Morače je kanjon Neretve za siromašne" na isti način na koji Titograd nikad nije niti će biti Mostar.

Edited by urosg3
p.s.
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Tomiprunet said:

Tamo izgleda svi svracaju :smiley2: 

Ako putuješ na more - zna se, Sarajevo, Mostar, Čapljina, Metković - Kardeljevo. Tu se delimo mi koji idemo u Mokošice, Sustjepane, rodbine u Dubrovnik u vreme kad je to bio punokrvni grad u kojem se zaista živelo. Vredniji na Brač, Hvar, Makarska rivijera ili sve gore do Lošinja. Oni su tamo nešto i zidali mi smo samo letovali 🙂 Kupari u najgorem slučaju ako se ćale zainati i reši da nas odvoji od lošeg društva pa uplati Galeb preko komande stana ili ko je već tad upisivao za letovanja. Ti Kupari su bili opasan smor, Dubrovnik je ipak bio nešto. Ili Plat. Eto u taj Plat da mi je jednom da odem da se bućnem, ne, nije plaža kao sa razglednice to je mesto samo meni čarobno zbog mogućnosti da istražiš kako se Trebišnjica uliva u more, lično, a u tom prirodnom tunelu desilo se ono "prvi put" i kad sam lično proverio šta je to u ženskom telu što tačno privlači posledice testoteronske oluje. 
Sećam se kad stanemo na parking kod Gojka ćale obavezno digne onu naopaku haubu tristaća da se ohladi, jel` dok jedemo. Ostatke zavijene u mesarski papir jedemo do Beograda ili Dubrovnika prstima,  onako masnim kidam onaj somun - on kida mene sad. Neke doživljaje ne valja ni prepričavati, zar ne?

E sad serbez možete me u banovinu, potpuno sam zeznuo temu, stvarno bi mogao neko da prebaci🙂

Higijena foruma je važna, ali ne zameritem stvarno sam pod pritiskom pa popustio pod erupcijom nostalgije, a i nemamo dobro temu za ovakve postove.
A da napravimo negde "Spomenar" ima neka dobra duša da to izvede?

  • Like 3
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, djura.net said:

postoji neka teorija evolucije virusa koja kaze da virus ide ka tome da se lakse razmnozava, a to postize tako sto razvija sposobnost zaraznosti ali i tako sto je "dobar" prema svom domacinu - ne ubija ga jer onda ne moze da se siri nego umire sa njim. trenutna situacija kaze da je ovaj virus ipak drugaciji i da jos uvek ne ide ka tome da bude manje opasan po domacina, naprotiv. i alfa i beta i delta i varijanta su opasnije od originalne Vuhanske,  nisam siguran sta je bilo sa brazilskom varijantom po tom pitanju, ali verujem da nije nista drasticno u pitanju.

 

Znam za tu hipotezu, ali istorija je ne podrzava. Ebola je primer virusa koji je ojacao evolucijom, postao i zarazniji i smrtonosniji. Virus nema namere i planove, samo postoje mutacije i prirodna selekcija. Stoga nije nikakav aksiom da zaraznije znaci manje smrtonosno. Nekad da ali ne nuzno. Samo je pitanje koliko smo spremni da rizikujemo. Nadam se da u ovoj situaciji hipoteza ispadne tacna. Samo da domislimo sta ako to ne bude slucaj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Higijena foruma je važna, ali ne zameritem stvarno sam pod pritiskom pa popustio pod erupcijom nostalgije, a i nemamo dobro temu za ovakve postove.

Ne bi trebalo da se zameri ako su tvoji postovi tebi i nekome ovde takodje donele lepe uspomene i odvele misli dalje od pandemije i svega vezanog uz to. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, urosg3 said:

Fiji danas ima  +1,187 novozaraženih, ukupno ima 22 800 aktivnih slučajeva od čega 40 critical/serious.
Aus danas ima + 253 aktivnih 3 762 i 59 critical/serious.

Kako ovakva razlika, imaš info o vakcinaciji na Fiji?

Nemam pojma, iskreno. Možda se evidencija critical/serious ne vodi najbolje ili imaju drugačiju definiciju. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...