Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, djura.net said:

aman, ljudi, do kada cete prenositi vesti sa raznih opskurnih sajtova poput b92? cak i pinovan post na vrhu stranice moli za neprenosenje bas svake budalastine koja se tice covid19 krize. stvarno cu poceti da vam reportujem postove sa takvim linkovima, ovo nicemu ne vodi. mesto za diskusiju o takvim temama je u komentarima ispod vesti na sajtu, a ne ovde, valjda elementarna logika to kaze?

Pa hteo sam, a i piše tako - da se zabavimo 🙂 Ubuduće ću na zajebanciju da stavljam sorry.
Inače sa teksta imamo bitnu informaciju:

 

Quote

"Lokdaun ne može funkcionisati u demokratskim zemljama, odnosno, u najboljem slučaju, može se uvesti kao jednokratna i kratkotrajna mera, poput jednog metka koji treba ispaliti u pravom trenutku. Ne postoji naučna podloga za većinu epidemioloških mera koje se uvode širom Evrope. Stopa smrtnosti od kovida-19 u celoj Evropi za godinu dana biće otprilike ista, razlike će biti najviše 20-ak odsto", rekao je Gizeke.

Kako ocenjuje autor teksta, danas više nema sumnje da Tegnel i Gizeke, u najmanju ruku, nisu pogrešili.

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, urosg3 said:

Stopa smrtnosti od kovida-19 u celoj Evropi za godinu dana biće otprilike ista, razlike će biti najviše 20-ak odsto", rekao je Gizeke.

Da li je usaglašeno u celom svetu kako se vodi statistika ko je umro od korone? Negde prošle godine kada je Belgija bila najgora izjavili su da je to zbog načina evidencije koji se razlikuje od drugih država.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyrus Smith said:

Da li je usaglašeno u celom svetu kako se vodi statistika ko je umro od korone? Negde prošle godine kada je Belgija bila najgora izjavili su da je to zbog načina evidencije koji se razlikuje od drugih država.

Nije. Pitanje je veliko hoće li ikad, i da li će uopšte početna teza imati šansu da bude matematički dokazana. Čak i u Evropi se razlikuju kriterijumi, a postoje i drugi faktori kao brana da se teža dokaže, politička potreba, medijsko silovanje društva. potreba da se "dobronamerno" zaplaši društvo da bi se "uozbiljilo".
Svakako svuda bageri miruju, ne sakupljaju leševe po ulicama, a da parafraziram Vučića zato što "poštujemo propisane mere i uspešno se vakcinišemo, groblja nam nisu nama. Ni Novo, ni Centralno ni Bežanijsko ni Lešće."
Sama teza "Stopa smrtnosti od kovida-19 u celoj Evropi za godinu dana biće otprilike ista, razlike će biti najviše 20-ak odsto" drži vodu, načelno, tih dvadesetak postotaka možemo slobodno da pripišemo kvalitetu zdravstvenog sistema, demografskim razlikama, socijalnom statusu, ali po meni drži vodu. Odavno mislim tako i za sada ne vidim ozbiljne dokaze da će ispasti drugačije.

Link to comment
Share on other sites

Pricam juce sa starijom gospodjom u UK koja je sada senior citizen, vakcinisana, znamo se jako dugo. Pitam kako je raspolozenje ljudi prema merama, I ona kaze ne verujem da ce ljudi trpeti dugo bilo kakav lockdown, svima nam je dosta ovoga, pusti sve napolje, herd immunity pa ko prezivi, uz zastitu ranjivih. Zasto ovo pominjem, njen suprug je recimo imao operaciju na srcu proslog oktobra, bas uglavio izmedju dva lockdowna. A majka joj je u domu, sa demencijom negde 90te, I kaze znas zbog ovoga ja kad je ne vidim 6 meseci, ona me vise ne prepoznaje. 

Pa posle zasto mi smeta kad se bez empatije napadaju oni koji su protiv zatvaranja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Pricam juce sa starijom gospodjom u UK koja je sada senior citizen, vakcinisana, znamo se jako dugo. Pitam kako je raspolozenje ljudi prema merama, I ona kaze ne verujem da ce ljudi trpeti dugo bilo kakav lockdown, svima nam je dosta ovoga, pusti sve napolje, herd immunity pa ko prezivi, uz zastitu ranjivih. Zasto ovo pominjem, njen suprug je recimo imao operaciju na srcu proslog oktobra, bas uglavio izmedju dva lockdowna. A majka joj je u domu, sa demencijom negde 90te, I kaze znas zbog ovoga ja kad je ne vidim 6 meseci, ona me vise ne prepoznaje. 

Pa posle zasto mi smeta kad se bez empatije napadaju oni koji su protiv zatvaranja.

 

Nesto slicno kazu i Holandjani:

 

https://www.dutchnews.nl/news/2021/07/elderly-must-conquer-their-virus-fears-and-get-out-more-doctors-say/

 

"Izolacija postaje veća opasnost za starije od koronavirusa, upozorili su stručnjaci gerijatrijske medicine, jer se mnogi plaše da se vrate svojim starim aktivnostima uprkos tome što su potpuno vakcinisani. Usamljenost, neuhranjenost, dehidracija i slomljene kosti zbog pada sve su u porastu, kažu stručnjaci, jer mnogi stariji ljudi i dalje neće napuštati svoje domove, čak i kada je stopa infekcije pre nekoliko nedelja bila niska.

„Vidimo ljude koji pokazuju prve znakove demencije koji brzo opadaju i moraju da idu u dom“, rekao je za AD Arend Arends, predsednik holandskog udruženja gerijatara NVKG. „Stariji ljudi koji ne vežbaju dovoljno verovatno će pasti i slomiti nešto. Razumem njihove strahove, ali izolacija postaje veća opasnost po njihovo zdravlje od koronavirusa. Zaista je sigurno izaći i raditi stvari. '

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Juce je CDC dao "objasnjenje" za preporuku da vakcinisani ponovo nose maske, i naravno kasno skontali da im je taktika potpuno pogresna.

Poenta je bila da se zaplase ljudi da bi se vakcinisali, ali prica o jednom gradu i 75% zarazenih vakcinisanih, je potpuno izazvala drugu reeakciju, tj zakljucak pa sto bi se vakcinisali?

Posto su mediji prihvatili taktiku Bele kuce oni su preneli vesti bas onako kako je CDC nameravao originalno.

Da bi danas bili napadnuti od strane Bele Kuce:

 

A spokesman for the Biden administration’s COVID-19 response team bashed both the New York Times and the Washington Post Friday for alarmist tweets about the data that led the Centers for Disease Control and Prevention to recommend the re-imposition of mask mandates in much of the US.

Ben Wakana, the deputy director of strategic communications and engagement for the White House unit, initially directed his ire at the Washington Post over their headline about a study of a COVID-19 outbreak among hundreds of people — most of them fully vaccinated — in Provincetown, Mass. over the July 4 holiday.

“Vaccinated people made up three-quarters of those infected in a massive Massachusetts covid-19 outbreak, pivotal CDC study finds,” read the Post tweet.

“Completely irresponsible,” Wakana tweeted in response, adding: “3 days ago the CDC made clear that vaccinated individuals represent a VERY SMALL amount of transmission occurring around the country.

“Virtually all hospitalizations and deaths continue to be among the unvaccinated,” Wakana added. “Unreal to not put that in context.”

.....

VACCINATED PEOPLE DO NOT TRANSMIT THE VIRUS AT THE SAME RATE AS UNVACCINATED PEOPLE AND IF YOU FAIL TO INCLUDE THAT CONTEXT YOU’RE DOING IT WRONG,” he tweeted.

......

Wakana tried to emphasize that the inoculations are effective in a third tweet Friday.

“Let’s be clear,” he wrote. “If 10 vaccinated people walk into a room full of COVID, about 9 of them would walk out of the room WITH NO COVID. Nine of them.”

 

https://nypost.com/2021/07/30/white-house-slams-nyt-washington-post-on-cdc-covid-data-report/

 

 

Za to vreme Biden preti novim merama - pa posle zasto im ljudi ne veruju. Cemu onda maske za vakcinisane ako je prenos kod vakcinisanih minimalan? I ovo o 10% je glupost, jednostavno nije tacno. 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Angelia said:

 

Za to vreme Biden preti novim merama - pa posle zasto im ljudi ne veruju. Cemu onda maske za vakcinisane ako je prenos kod vakcinisanih minimalan? I ovo o 10% je glupost, jednostavno nije tacno. 

 

Dakle ukoliko ne budete dobri, ne slušate čika Džoe Bajdena on će da uvede nove mere. A usput će da pripreti, ma divno!

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, urosg3 said:

Dakle ukoliko ne budete dobri, ne slušate čika Džoe Bajdena on će da uvede nove mere. A usput će da pripreti, ma divno!

Problem je naravno da on to ne moze da uradi. Pretio je federalnim mandatom pa su ga odma ispravili da to ne moze legalno da radi. Recimo Florida I TX su odmah reagovali, I stavili ban. Sad trazi od kompanija I lokalnih vlasti da sprovedu pritisak, pa preti lockdownom. To sto koristi cdc je vec vidljivo. Nije ni cudo da su se lokalne vlasti pobunile I pitaju koja nauka stoji iza zahteva.

A iza svega je politika ukljucujuci da ne pusta putovanja is EU. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Nije. Pitanje je veliko hoće li ikad

Ok, hvala.

 

Znači sve rasprave čije su mere bolje, da li i koliko maske pomažu, da li su žene bolji lideri od muškaraca i slično su besmislene za nekoga ko nema agendu nego ga zanima šta se u stvari događa. Barem dok statističari ne izvuku korisne indormacije iz mora podataka što će da traje godinama i nikad se neće svi složiti.

 

Ovi sa agendom su druga stvar.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyrus Smith said:

Ok, hvala.

 

Znači sve rasprave čije su mere bolje, da li i koliko maske pomažu, da li su žene bolji lideri od muškaraca i slično su besmislene za nekoga ko nema agendu nego ga zanima šta se u stvari događa. Barem dok statističari ne izvuku korisne indormacije iz mora podataka što će da traje godinama i nikad se neće svi složiti.

 

Ovi sa agendom su druga stvar.

Tako je. Pokušali su statističari iz FLOSS zajednice da urade nešto na temu na inžinjerskom nivou u Evropi, ali i to bez uspeha u stvari su odustali od standardizacije jesenas jer je previše varijabli, čak i kad isključiš uobičajene sumnjivce tipa Rusija/Belorusija nema tu da iscediš ništa. 
Postoji jedan živ projekat na Gitu nekoliko statističara radi na tome, uzeli su UK model i pokušavaju da iscede nešto iz premise event/28 dana, sa malim forkom vakcina/28 dana. Iskreno nisam optimista da će išta čitljivo da ispadne.

Ukratko, kao u onim B movies gde početni nesporazum generiše radnju, tako je i u ovom filmu nedostatak standardizacije u stvari glavni krivac za mnoge zaključke, a mi smo tu nebitni sa svojim idejama i zaključcima jer nemamo ni trunku dokaza. To što ja mislim da će procenti da se uravne na nivou Evrope i da je ona premisa Tegnelova tačna mogu da mislim šta hoću koga briga. To šta sam ja ubeđen i prošao bi na poligrafu glatko kao Vučić sa uverenjem da su maske beskorisne kao epidemiološka mera, ali svakako važan alat za neke druge svrhe - pa i za to nemam trunku dokaza.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Juce je CDC dao "objasnjenje" za preporuku da vakcinisani ponovo nose maske, i naravno kasno skontali da im je taktika potpuno pogresna.

Poenta je bila da se zaplase ljudi da bi se vakcinisali, ali prica o jednom gradu i 75% zarazenih vakcinisanih, je potpuno izazvala drugu reeakciju, tj zakljucak pa sto bi se vakcinisali?

Posto su mediji prihvatili taktiku Bele kuce oni su preneli vesti bas onako kako je CDC nameravao originalno.

Da bi danas bili napadnuti od strane Bele Kuce:

 

A spokesman for the Biden administration’s COVID-19 response team bashed both the New York Times and the Washington Post Friday for alarmist tweets about the data that led the Centers for Disease Control and Prevention to recommend the re-imposition of mask mandates in much of the US.

Ben Wakana, the deputy director of strategic communications and engagement for the White House unit, initially directed his ire at the Washington Post over their headline about a study of a COVID-19 outbreak among hundreds of people — most of them fully vaccinated — in Provincetown, Mass. over the July 4 holiday.

“Vaccinated people made up three-quarters of those infected in a massive Massachusetts covid-19 outbreak, pivotal CDC study finds,” read the Post tweet.

“Completely irresponsible,” Wakana tweeted in response, adding: “3 days ago the CDC made clear that vaccinated individuals represent a VERY SMALL amount of transmission occurring around the country.

“Virtually all hospitalizations and deaths continue to be among the unvaccinated,” Wakana added. “Unreal to not put that in context.”

.....

VACCINATED PEOPLE DO NOT TRANSMIT THE VIRUS AT THE SAME RATE AS UNVACCINATED PEOPLE AND IF YOU FAIL TO INCLUDE THAT CONTEXT YOU’RE DOING IT WRONG,” he tweeted.

......

Wakana tried to emphasize that the inoculations are effective in a third tweet Friday.

“Let’s be clear,” he wrote. “If 10 vaccinated people walk into a room full of COVID, about 9 of them would walk out of the room WITH NO COVID. Nine of them.”

 

https://nypost.com/2021/07/30/white-house-slams-nyt-washington-post-on-cdc-covid-data-report/

 

 

Za to vreme Biden preti novim merama - pa posle zasto im ljudi ne veruju. Cemu onda maske za vakcinisane ako je prenos kod vakcinisanih minimalan? I ovo o 10% je glupost, jednostavno nije tacno. 

 

 

Kazem ja, tkz. strucnjaci su najveci kocnicari vakcinacije. U zelji da budu u centru, lupe nesto na prvu bez ikakve odgornosti.

 

Britanski parlamentarac Carls Voker je komentarisuci to je rekao Imamo sve te alfa muzjake koji kazu prvo sto im padne na pamet, bez ikakvog osecaja za eventualne posledice.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, urosg3 said:

Ukratko, kao u onim B movies gde početni nesporazum generiše radnju, tako je i u ovom filmu nedostatak standardizacije u stvari glavni krivac za mnoge zaključke, a mi smo tu nebitni sa svojim idejama i zaključcima jer nemamo ni trunku dokaza. To što ja mislim da će procenti da se uravne na nivou Evrope i da je ona premisa Tegnelova tačna mogu da mislim šta hoću koga briga. To šta sam ja ubeđen i prošao bi na poligrafu glatko kao Vučić sa uverenjem da su maske beskorisne kao epidemiološka mera, ali svakako važan alat za neke druge svrhe - pa i za to nemam trunku dokaza.

Zbog svakakvih agendi koje svi imaju, zbog politicke upotrebe pandemije - spali smo na - cija nam agenda deluje prihvatljivije i razumniji, ili cija nam se dopada.

Jedan Lancet je izgubio kredibilitet zbog agendi. Pitanje je i da li ce se struka oporaviti od ovoga. Za tako nesto je potrebna istina.

 

Ja se jos uvek secam one pocetne premise, lockdown to flatten the curve... gde smo danas od toga?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Zbog svakakvih agendi koje svi imaju, zbog politicke upotrebe pandemije - spali smo na - cija nam agenda deluje prihvatljivije i razumniji, ili cija nam se dopada.

Jedan Lancet je izgubio kredibilitet zbog agendi. Pitanje je i da li ce se struka oporaviti od ovoga. Za tako nesto je potrebna istina.

 

Ja se jos uvek secam one pocetne premise, lockdown to flatten the curve... gde smo danas od toga?

Jedno 6 meseci se provlačila ideja da zatvorimo SVE na dve nedelje i mirni smo. Onaj Gledis u NSW se malo zabrojala, ali je makar dosledna. Zatvori sve i bude ok.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Onaj Gledis u NSW se malo zabrojala, ali je makar dosledna. Zatvori sve i bude ok.

A šta bi ti da ona uradi? Otvori sve u ovakvoj situaciji, gde je veoma mali broj vakcinisanih i skoro niko nije preležao koronu? 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, urosg3 said:


Inače sa teksta imamo bitnu informaciju:
 

 

Kredibilnost teksta, njegovog autora i portala koji ga je objavio, pada na sledecem delu:

Quote

Kako navodi portal, ukupno je do petka od korona virusa preminulo 14.656 švedskih građana, a u tu evidenciju ulaze svi koji su preminuli s pozitivnim PCR testom, bez obzira na uzrok smrti.

Autor je ocigledno pomesao Belgiju i Svedsku. Svedska je u par navrata otpisivala po par hiljada od broja umrlih, jer se naknadno utvrdilo da je bilo i drugih mogucih uzroka smrti. Poslednjih godinu dana se i te brojke objavljuju s velikim zakasnjenjem, bas zato da se sa sigurnoscu utvrdi da je kovid, a ne nesto drugo, i da ne bude naknadnih korekcija.

 

Sto se ostatka teksta tice, autor je mogao i da porazgovara s nekim starijim gradjaninom Svedske. Ja to radim svakodnevno, i vidim efekat o kojem se ne pise ni u svedskim, a kamoli svetskim medijima. Stariji ljudi se ovde i dan danas boje da izadju napolje, ili da srecu svoje bliznje, posebno unuke. Sta god neko mislio o izlapelim 80+, oni nisu budale. Videli su kako su u pocetku svega stavljeni u drugi plan, i kako ovom drustvu njihovi zivoti malo vrede, pa sada vise ne veruju da je opasnost prosla. Sto se velikog broja njih tice, tako ce i ostati do kraja njihovog zivota, sa sve osecajem gorcine sto su otvoreno zrtvovani zarad ekonomije. Tim pre sto to nije neka tudja ekonomija, nego ona u koju je bas ta generacija ugradila sebe, misleci da si tako obezbedjuje mirnu i sigurnu starost. A onda su bukvalno otpisani, i to se uopste nije krilo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Darko said:

A šta bi ti da ona uradi? Otvori sve u ovakvoj situaciji, gde je veoma mali broj vakcinisanih i skoro niko nije preležao koronu? 

 

Izgleda da je to olicenje empatije, kao i gore navedena izjava:  "I ona kaze ne verujem da ce ljudi trpeti dugo bilo kakav lockdown, svima nam je dosta ovoga, pusti sve napolje, herd immunity pa ko prezivi, uz zastitu ranjivih".

 

Posto gospodza hoce da je njena dementna mama prepozna svakih par meseci, ko pretek'o, pretek'o. Nece ona da broji mlade ljude na respiratorima, niti da leci long covid. Ona samo hoce da vidi mamu, pa sta kosta da kosta (druge ljude).

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, urosg3 said:

Jedno 6 meseci se provlačila ideja da zatvorimo SVE na dve nedelje i mirni smo. Onaj Gledis u NSW se malo zabrojala, ali je makar dosledna. Zatvori sve i bude ok.

Nisam siguran da je zatvaranje svega moguće u "slobodnom svetu". Slično kao sa maskama, uvek može se nađe ko ih pogrešno nosi, uvek će biti onih koji će uspeti da izbegnu mere bilo slučajno bilo zato što imaju moć (Nensi Pelosi ili onaj političar iz Kalifornije koji je usred najžešćeg lokdauna uhvaćen na nekoj grupnoj večeri u restoranu). 

 

3 hours ago, vilhelmina said:

 

Kredibilnost teksta, njegovog autora i portala koji ga je objavio, pada na sledecem delu:

Autor je ocigledno pomesao Belgiju i Svedsku. Svedska je u par navrata otpisivala po par hiljada od broja umrlih, jer se naknadno utvrdilo da je bilo i drugih mogucih uzroka smrti. Poslednjih godinu dana se i te brojke objavljuju s velikim zakasnjenjem, bas zato da se sa sigurnoscu utvrdi da je kovid, a ne nesto drugo, i da ne bude naknadnih korekcija.

 

Sto se ostatka teksta tice, autor je mogao i da porazgovara s nekim starijim gradjaninom Svedske. Ja to radim svakodnevno, i vidim efekat o kojem se ne pise ni u svedskim, a kamoli svetskim medijima. Stariji ljudi se ovde i dan danas boje da izadju napolje, ili da srecu svoje bliznje, posebno unuke. Sta god neko mislio o izlapelim 80+, oni nisu budale. Videli su kako su u pocetku svega stavljeni u drugi plan, i kako ovom drustvu njihovi zivoti malo vrede, pa sada vise ne veruju da je opasnost prosla. Sto se velikog broja njih tice, tako ce i ostati do kraja njihovog zivota, sa sve osecajem gorcine sto su otvoreno zrtvovani zarad ekonomije. Tim pre sto to nije neka tudja ekonomija, nego ona u koju je bas ta generacija ugradila sebe, misleci da si tako obezbedjuje mirnu i sigurnu starost. A onda su bukvalno otpisani, i to se uopste nije krilo.

Bold, jel postoji međunarodni standard evidencije slučajeva smrti od korone ili ne? Ako ne, već sam napisao, sve rasprave i poređenja između država su besmisleni. 

 

Što se tiče stava starijih u Švedskoj prema svemu ovome tiče možda je kulturološka razlika da baš niko nije rekao nešto slično starijoj gospođi iz Britanije ili je samo tvoj bias da to nisi pomenula. Ja ne razgovaram svakodnevno ali sam baš takav stav čuo od nekoliko njih posle pune godine potpune zabrane izlaska iz lokalnog gerontološkog doma.

 

 

3 hours ago, handys said:

Posto gospodza hoce da je njena dementna mama prepozna svakih par meseci, ko pretek'o, pretek'o. Nece ona da broji mlade ljude na respiratorima, niti da leci long covid. Ona samo hoce da vidi mamu, pa sta kosta da kosta (druge ljude).

Dobro, znači da se zanemarimo dementne osobe, stare ljude koji umiru ili samo borave u domovima bez kontakta sa najbližima i izlaska mesecima kao u zatvoru, decu koja gube školske godine, ekonomske gubitke i ostalo. Ja ne kažem da je bolje ovo ili ono nego da ne vidim neki pokušaj cost/benefit analize sadašnjeg modela borbe sa epidemijom. Ali, teško je to objasniti nekom ko ima agendu i misli da je na strani anđela u borbi protiv sila zla.

Edited by Cyrus Smith
slovo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kido from Junkovac said:

Samo ponekad svratim na ovaj topik, 

vidim da je i dalje obuzet antivakserskim i antimaskerskim duhovitostima u pokusaju 

 

 

Sorry, ko su antivaxeri na topicu?

Ako sam ja dobro upratila (a u poslednje vreme bas i ne pratim redovno) na topicu je bar 99 % vakcinisano.

Sto se maski tice, ono sto smo ovde zapazili glede maski - Uros ih ne voli, Slavisa ne menja cesto, ali mislim da ih nose tamo gde treba - as far as I am concerned, dok god se vakcinisu, postuju mere i nose maske kako i gde treba - nek gundjaju na topicu, marim ja.

 

Vakcinacija i prvenstveno vakcinacija je game changer! Imali smo mnogo strozije mere pre i manje zarazne sojeve, pa su brojke umrlih bile mnogo vece - samo pogledati drzave gde je vakcinisan veliki % ljudi, koja razlika izmedju ovog talasa i prethodnih.

 

Posto zivim u NL, prvenstveno pratim brojke tamo - zimski talas, uz izuzetno stroge mere (i sojeve manje zarazne od delta soja) rezultirale velikim brojevima zarazenih, hospitalizovanih i umrlih.

Sad skoro nikakve mere ne postoje (cak ni maske u zatvorenom), delta soj dominantan, pa ipak brojke hospitalizvanih i umrlih ni blizu onim zimskim - jedina razlika je sto je sad ca. 60 % odraslih vakcinisano!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Darko said:

A šta bi ti da ona uradi? Otvori sve u ovakvoj situaciji, gde je veoma mali broj vakcinisanih i skoro niko nije preležao koronu? 

 

Sta je razlog tako malog broja vakcinisanih u Australiji?

Problem u nabavci vakcina, organizacija vakcinacije, nesto trece...?

 

Kad je odobren Pfizer, Holandija je dobrano kaskala za ostalim EU drzavama s pocetkom vakcinacije, bas su ih "krpili" kuci zbog toga, ali su se onda zaukali, i sad su dobrano odmakli mnogim drzavama

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Cyrus Smith said:

Nisam siguran da je zatvaranje svega moguće u "slobodnom svetu". Slično kao sa maskama, uvek može se nađe ko ih pogrešno nosi, uvek će biti onih koji će uspeti da izbegnu mere bilo slučajno bilo zato što imaju moć (Nensi Pelosi ili onaj političar iz Kalifornije koji je usred najžešćeg lokdauna uhvaćen na nekoj grupnoj večeri u restoranu). 

 

Bold, jel postoji međunarodni standard evidencije slučajeva smrti od korone ili ne? Ako ne, već sam napisao, sve rasprave i poređenja izmešđu država su besmisleni. 

 

Što se tiče stava starijih u Švedskoj prema svemu ovome tiče možda je kulturološka razlika da baš niko nije rekao nešto slično starijoj gospođi iz Britanije ili je samo tvoj bias da to nisi pomenula. Ja ne razgovaram svakodnevno ali sam baš takav stav čuo od nekoliko njih posle pune godine potpune zabrane izlaska iz lokalnog gerontološkog doma.

 

 

Dobro, znači da se zanemarimo dementne osobe, stare ljude koji umiru ili samo borave u domovima bez kontakta sa najbližima i izlaska mesecima kao u zatvoru, decu koja gube školske godine, ekonomske gubitke i ostalo. Ja ne kažem da je bolje ovo ili ono nego da ne vidim neki pokušaj cost/benefit analize sadašnjeg modela borbe sa epidemijom. Ali, teško je to objasniti nekom ko ima agendu i misli da je na strani anđela u borbi protiv sila zla.

 

Taj cost/benefit niko nije uradio iz par razloga, a ja se apsolutno slazem da bi trebalo.

Razlog zasto se ne radi je klasicna eticka zavrzlama o tome kome dati prednost onda kad je igra nulte sume po sredi, kombinovano sa dnevno-politickim kukaviclukom izabranih lidera. Onda oni hoce da ugode svakom po malo, a to ne moze.

A pojedinci, kao pojedinci, svako gleda ono sto ga se neposredno dotice, sto je uostalom sasvim u redu. Gospodza ima dementnu mamu pa bi da je vidi. Da nema mamu vec alergicno dete ili blesavog antivaksera, drugacije bi razmisljala.

Samo da nemamo iluziju da su jedni dubri a drugi zli, koji god da su.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...