Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Akiro, malo mozda i preterujes, kazem ja kao veiki panicar..sto se sojeva tice, u Hrvatskoj vec mesec dana borave i Brazilac, i Afrikanac, i Englez, nmaju ni oni ne znam kakav lockdown, i oni su  pevali, izlazili, ni pet ni sest, nego uz nase narodnjake, pa, mada je lose i kod njih, nije toliko, i njih najvise jebe Britnac zapravo..kaskaju malo za nama doduse..kod nas je kardinalna greska napravljena sa skijalistima, bilo bi gadno i bez njih, ali, ne ovoliko..da je lose, lose je, katastrofalno cak, da sam optimista, nisam, ali, ne treba prizivati i dodatnu nesrecu..

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Ima tako nekih tema koje nikad neće postići društveni konsenzus i uvek će biti povod za raspravu kako god bile rešene, ova pandemija je vakcinaciju vratilo na velika vrata za raspravu, tu slabo šta može da pomogne, bila je tema pre korone, biće izgleda i posle.
Medijska histerija odmaže raspravi, kao i pravoverni etički imperativ  koji se zapatio, možda u jednom trenutku čak i iz opravdane potrebe, ali produženo trajanje etičkih emocionalnih ucena neće da pomogne, samo vodi u sukob, veliko je pitanje koliko taj sukob može da eskalira.
Samo kvalifikovanje teme obavezne vakcinacije može da košta, svi znamo kako se u Poljskoj reagovalo na sličnu temu oko abortusa, masovnim protestima usred pandemije, pitanje je da li bi takvi protesti doneli veću štetu od odlaganja te teme za neka bolja vremena. Ali svejedno:

Obavezna vakcinacija mora da postigne društveni konsenzus, da prođe procedure do poslednje tačke, i da bude masovno prihvaćena. Ili imamo problem veći nego što smo mislili da ga rešavamo vakcinacijom.

Mora da je kosmajski vazduh - kad tako od reci do reci mogu da potpisem tvoj post :classic_biggrin:

 

Mi imamo situaciju u kojoj u USA iako postoji siri drustveni koncenzus, anti-vaxerski lobi protiv obavezne vakcinacije dece u skoli je jos uvek jak. Ali, i to si lepo rekao, te vakcine nisu korona, siri otpor takvoj prisili bi meni bio ocigledan.

Vec smo videli zloupotrebu - visestruku, moci u vanrednim situacijama, meni se krv ledi na pomisao da im prosirimo moci.

A inace mislim da je pravoverni eticki imperativ, slepilo. 

 

Ti si vise puta pricao o situaciji sa starackim domovima, i nisam sigurna da je dosta ljudi obratilo dovoljno paznje kod toga, posto se radi bukvalno o istoj situaciji kao i "obavezna vakcinaciaj protiv corone".

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Meni ne smeta bezumništvo zbog straha od virusa, jer statistika iz Izraela dokazuje da mogu i da ližem zaražene ako hoću, plus stiže još 100 hiljada Fajzera, pa ako bezumnici neće, daj još pet. Ono što mi smeta je uvažavanje bezumništva kao nekakvog "prava na izbor" . Na stranu što mene lično to odmah podseća na orgijanje na mostovima i trgovima sa onim patetičnim meticama na dupetima, na orgijanje na gazimestanima i ušćima, na orgijanje sa čestitanjima sankcija jedni drugjma na ulici, na sakrivanje od pomracenja sunca itd, ma na bezumništvo.

 

Ma ko je pre 20 ili 30 godina mogao da pretpostavi da će se na kraju prvog kvartala 21 veka ovolika halabuka dizati oko vakcinacije, i da će tu halabuku dizati bezumnici koji osporavaju delovanje vakcina na stvaranje imuniteta na neku bolest. Niko nije ni zamišljao da će bezumništvo uzeti maha do te mere. Ne sviđa mi se da boravim u okruženju u kome ima 50, 60 procenata nelečenih bezumnika, koji su sve mahnitiji, baš zbog toga što nisu lečeni. Još su nečinjenjem podsticani da još više mahnitaju. Kao to sa tim izletima ili sa onim kolom. Bezumnike je dozvoljeno silom lečiti. I vezivati ih. Oko toga već postoji društveni konsenzus.

  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

 

Ti si vise puta pricao o situaciji sa starackim domovima, i nisam sigurna da je dosta ljudi obratilo dovoljno paznje kod toga, posto se radi bukvalno o istoj situaciji kao i "obavezna vakcinaciaj protiv corone".

Jesam, imam čak i brojeve, u beogradskim domovima, u zadnjih godinu dana ugrubo koliko traju "vanredne mere zaštite" i dalje traje prisilno zatvaranje korisnika, njihovo lišavanje slobode da budem tačan - luksuzan zatvor. Nema naznaka da će skoro da bude ukinut.
Za tačno 997 korisnika je taj zatvor proglašen pre godinu dana postao doživotni, živi nisu dočekali slobodu. Za njihovo dobro, jasno. Ti ljudi nisu imali slobodu čak ni da se izuzmu od mere koja ih je pogodila, nisu mogli da budem jasan, da ustanu sa stolice izašu napolje i vrate se kući.
U pitanju su sugrađani, u ogromnoj većini punopravni sugrađani, bez rešenja o oduzimanju poslovne sposobnosti, pravno gledano ravnopravni tebi i meni. Ali to je samo na prvi pogled, jer očigledno, empirijski, vlast može po nahođenju da odreže grupu građana po nekom kriterijumu i da im uzme slobodu koju formalno-pravno poseduju na neodređeno vreme, bez ikakvog opravdanja. Za neke članove te grupe doživotno.

Iz potrebe javnog zdravlja. Nemojte da se čudite, tako to ide, malo po malo, korak po korak, grupica, po grupica, i lagano neprimetno - nema slobode. I posle zašto se brinem...

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Angelia said:

Primetila sam da neki nisu razumeli sta si probao da im kazes o demokratiji, a isprovociralo me toliko arogancije u tim izjavama.

Ti ocigledno nisi razumeo nista iz mog posta, posto on nema nikakve veze sa anti-vaxerima, nego sa nasom slobodom, nasim integritetom.

To sto su neki spremni da odbace svoju slobodu, i prava, za malo sigurnosti od virusa, i time oduzmu prava onima koji to ne zele (da izgube slobodu, nema veze sa vakcinama, jer bi se iznenadio koliko ljudi koji jesu primili vakcinu, uopste ne misle da je prisiljavanje drugih dobra stvar). To ne znaci da ste vi koji bi sad uvodili obavezu bodenja neki moralni arbitri, a oni koji su protiv toga neuke budale...uopste, ustvari problem koji ne vidite s time, je izuzetno jednostavan.

Sloboda je imaginarna ako ti je svako moze oduzeti kad mu se cefne, cak i iz najbolje namere.

Samo tvoj tekst uzimam kao šlagvort, ne obraćam ti se lično. I sloboda je veoma imaginarna ako u njoj kraće uživaš nego što ti je priroda odredila. Nemaju svi deathwish (ili wish da iskuse "blagodeti" državnog zdravstva).  

 

Lično ne bih prisiljavao na vakcinisanje, ali nekako mora da se obezbedi i sigurnost za one, koji bi radije da ostanu zdravi i živi. Da li smatraš da lekar treba nevakcinisan da se slobodno kreće među pacijentima, pogotovo onima, koji još nemaju Covid, nego neku drugu boljku? Da li oni u prosveti, ili još gore, negi lica i tela treba da nose rizik svojim klijentima? Da li konobar treba da nesmetano prenosi sadržaj svog organizma svojim gostima, a da se oni možda i nisu složili sa time? Da li svaka nekultivisana, smrdljiva magarčina treba da se očeša o ljude, koji možda i bez Covida ne žele njegovu blizinu a kamoli u uslovima pandemije? Šta je sa slobodama ljudi, koji sa tom Covid pričom ne žele da imaju ikakve veze? Njihova prava ništa ne znače? Treba da budu "dobrovoljno" zaključani u kućni pritvor da bi mlađani dokazi Darwinove teorije mirno mogli da divljaju, da budu bezobzirni i da u potpunosti isključe glavu? (ovo zadnje se specifično odnosi na Srbiju)

 

Sledećeg, koji mi bude poručio da treba da se zaključam u kuću da njega ne ometam i da bog da crkao, ću da odležim koliko god treba. Kad se skloniš na mesto, gde apsolutno niko normalan ne bi prošao, jer postoje bolji putevi okolo i neko mora baš, iako ima svu priliku da drži razmak, da te preskače pa ti na primedbu da bi mogao da drži malo distance poruči gore opisano? Još je ovaj kao bio "pristojan", nije pretio nasiljem. Znači, njegova sloboda matters, a moja ne? Bitno je da on može kuda i kako god hoće bez ikakvog obzira i razmišljanja, a to da bih i ja malo svežeg vazduha da udahnem, pri tome maksimalno se sklanjajući da njihova visočanstva mlađane slobodnjake slučajne ne ometam, je nebitno? Vidiš, kada smo već takva stoka od naroda, kakva jesmo, i kada nam malo distance teže pada od smrti, onda je jedini lek vakcinisanje, pa većina može da uživa u slobodi.

 

Neke stvari sam u Grčkoj smatrao malo preteranima, ali (nedobrovoljni) povratak u Beograd me je ubrzo uverio, da su Grci u mnogo čemu u pravu. 

 

Tamo masa zubara zahteva taze brzi antigenski da bi te uopšte primili. Mene će ovde osvojiti zubari i lekari, koji primaju jedino one sa potvrdom o testu ili prisustvu antitela. Nije ni to nikakva garancija, ali bar se malo bolje osećaš. Nije ni meni vakcina ikakva garancija protiv kojekakvih mutacija, pa bih da svedem mogućnost kontakta sa onima, koji se rado i olako izlažu, a nemaju vakcinu, na minimum. Diskriminacija? Maybe, ali ima dovoljno zdravstvenih ustanova na raspolaganju za sve, pa ne vidim problem da neke privatne budu malo izbirljivije u svojoj klijenteli. Pozdravio bih ideju da se pojedini kafići i restorani registruju kao zatvoreni klubovi, kako bi mogli da budu malo izbirljiviji u zaposlenima i klijenteli. Neka dignu cene da nadoknade nedostatak slobodnjaka, a neka se slobodnjaci slobodno upljuvavaju do mile volje u grupnim torovima na mestima, kojima je orijentacija slobodnjačka. Ali moraju mesta da se raspoznaju da se ne uleti greškom na pogrešno mesto. Neka svaki drugi Lidl, Tempo, Lilly, whatever, bude mask-free za one, kojima je nošenje maske pola sata najteža stvar na svetu. Ali neka bude i onih objekata, gde si siguran u zdravstveno stanje osoblja, i gde će magarčine, koji sa maskom prođu ulazno obezbeđenje a onda je odmah spuste ispod brade, da nahvataju i izbace. Ružno zvuči takva segregacija? Pa ili to ili masovno vakcinisanje.

 

Uostalom, ako se priča sa mutacijama nastavi i virus nađe brža rešenja od nauke, doći ćemo brzo u mnogo gore situacije od gore opisane. Brazil je potencijalni Nuke. 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, urosg3 said:

Jesam, imam čak i brojeve, u beogradskim domovima, u zadnjih godinu dana ugrubo koliko traju "vanredne mere zaštite" i dalje traje prisilno zatvaranje korisnika, njihovo lišavanje slobode da budem tačan - luksuzan zatvor. Nema naznaka da će skoro da bude ukinut.
Za tačno 997 korisnika je taj zatvor proglašen pre godinu dana postao doživotni, živi nisu dočekali slobodu. Za njihovo dobro, jasno. Ti ljudi nisu imali slobodu čak ni da se izuzmu od mere koja ih je pogodila, nisu mogli da budem jasan, da ustanu sa stolice izašu napolje i vrate se kući.
U pitanju su sugrađani, u ogromnoj većini punopravni sugrađani, bez rešenja o oduzimanju poslovne sposobnosti, pravno gledano ravnopravni tebi i meni. Ali to je samo na prvi pogled, jer očigledno, empirijski, vlast može po nahođenju da odreže grupu građana po nekom kriterijumu i da im uzme slobodu koju formalno-pravno poseduju na neodređeno vreme, bez ikakvog opravdanja. Za neke članove te grupe doživotno.

Iz potrebe javnog zdravlja. Nemojte da se čudite, tako to ide, malo po malo, korak po korak, grupica, po grupica, i lagano neprimetno - nema slobode. I posle zašto se brinem...

Tako je, nazalost. Sve dok je grupa samostalno mala, veoma je lako objasniti zasto, preko eticke prosvetljenosti, zasto je to za dobro svih.

Dosta ljudi ne moze da vidi posledice vise od 3 koraka unapred. Ono sto meni nije jasno je da neki bukvalno traze da im se oduzmu prava. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Harmonika said:

Akiro, malo mozda i preterujes, kazem ja kao veiki panicar..sto se sojeva tice, u Hrvatskoj vec mesec dana borave i Brazilac, i Afrikanac, i Englez, nmaju ni oni ne znam kakav lockdown, i oni su  pevali, izlazili, ni pet ni sest, nego uz nase narodnjake, pa, mada je lose i kod njih, nije toliko, i njih najvise jebe Britnac zapravo..kaskaju malo za nama doduse..kod nas je kardinalna greska napravljena sa skijalistima, bilo bi gadno i bez njih, ali, ne ovoliko..da je lose, lose je, katastrofalno cak, da sam optimista, nisam, ali, ne treba prizivati i dodatnu nesrecu..

Još uvek sam u šoku od povratka iz kakve-takve polucivilizacije u potpuni primitivizam. A i ogromna je razlika između grčkog seoceta van turističke sezone, pride pod ljutim merama lockdowna, i onoga čemu dnevno svedočim ovde u nazovi metropoli (realno kasabi), gde svi kukaju a retko ko uopšte poštuje mere. U Grčkoj sam imao normalan pritisak, ovde sam posle dva dana morao da počnem da pijem Prilenap i Presolol na smenu, a ponekad i oba. Tamo sam bio manje-više u šaj-laj fazonu, ovde mi raste agresija i želja da se spustim na nivo većine i nekoga pošteno izgazim. 

 

Svesće se to na neku normalniju meru kada prođe predviđen rok za razvoj antitela nakon vakcine pa ne moram više na sve da pazim. 

 

Ali ta priča sa sojevima i nije baš šala. I virus se bori za svoj opstanak, a ovaj pride možda i nije prirodan, pa može i da iznenadi sa "kreativnim rešenjima". Nauka je ovde stvarno u trci sa virusom. taman pomislim, ajde kad me već žena naterala da se vratimo, makar će na osnovu vakcine biti mirna Bačka. Gledajući iracionalan i lud narod (uključujući "budućnost" nacije, studente, koji se plaše vakcine ili smatraju da im ne treba) nisam više siguran da će biti baš mirna Bačka. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Akiro said:

Samo tvoj tekst uzimam kao šlagvort, ne obraćam ti se lično. I sloboda je veoma imaginarna ako u njoj kraće uživaš nego što ti je priroda odredila. Nemaju svi deathwish (ili wish da iskuse "blagodeti" državnog zdravstva).  

 

Vidi ti ovde permutujes neke stvari. Recimo kod lekara, oni vec imaju dosta propisa, barem ovde kod mene, po kojima moraju da imaju listu imunizaciaj koje zahteva poslodavac, da bi radili u bolnici. To je stvarno specificna situacija.

Za sve drugo, ko nama brani da se vakcinisemo i da se zastitimo? i sto nam onda smetaju oni koji svojim izborom nece da se vakcinisu? To je njihov problem zar ne? naravno postavlja se pitanje onih koji ne mogu da se vakcinisu, ali realno nikako ne mozes bas sve zastititi i ispostovati zakonska prava, koja nisu tu zezanja radi, nego da bi nam obezbedila slobodu, da bi nas zastitili od autokratije, od zloupotrebe. Nisu ta prava napravili anti-vaxeri, nego mi.

Meni je potpuno suludo da su starcima uzeli godinu dana zivota, godinu koji mnogi nemaju. Sta mislis da su mogli da biraju - da li bi proveli par meseci sa svojim porodicama, videli ljude, pa cak i da im je to skratilo zivot? Koliko njih je ocajnicki htelo da zadnji put vidi porodice? Njih je drzava zatvorila u sobe, klasican zatvor, bez izbora, do smrti (bolji tretman i ubice dobijaju) da bi ih - zastitili. 

Al su ih zastitili...

 

izmedju ostalog zasto je tvoj izbor zatvaranje u kucu ili da se svi vakcinisu? Za to ti nisu krivi anti-vaxeri, ni oni koji propagiraju licnu slobodu. krivi su ti "strucnjaci" i politicari, koji koriste pandemiju za svoju propagandu, lupetanje gluposti i izmisljanje mera, koje ne rade, bez obzira koliko to kosta ljude....pa se cude sto ih ljudi ne slusaju.

 

Svi smo mi frustrirani od lockdowna, naravno, i svi su svesni toga, i onda nas manipulisu stalno nam ukazujuci na neku manjinu koja je eto kriva, sto mi moramo da sedimo u kuci, te skijasi, te mladi mamlazi, te anti-vaxeri...svi su krivi samo ne oni. Koji to anti-vaxeri? Da li ti stvarno mislis da su 80% Srbije anti-vaxeri? Posto ja ne mislim, mislim da je mnogo njih podobijalo razne vakcine, i inekcije od lekara. Neki samo ponavljaju sta su culi o vakcinama, nisu nikakvi anti-vaxeri.

 

Vec mi je i navrh glave to etiketiranje svakog ko se ne slozi sa pravovernim eticarima. Ljudi su razumno sumnjicavi prema ovoj vakcini, svega su se naslusali u godinu dana, a najmanje stvarnih cinjenica, i stvarne nauke. i da, u danasnje vreme moras ljudima sve objasnjavati, a ne ocekivati da su poslusna masa, a pogotovo ne ocekivati kad su godinu dana lupetali svakakve gluposto i o virusu i o merama, i o nauci, i o vakcini... kredibilitet se jako lako gubi, a tesko stice

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, shonke said:

Šta uopšte znači prirodno računanje vremena?
70 godina se u Evropi radi od 09h a mnogo ljudi i kod nas ima takvo radno vreme. Sumanuto je da se počinje sa radom usred dana a od aprila do septembra bi svitalo između 3.5 do preko 5 sati pre početka radnog vremena ali bi zato zalazilo sunce 2 i po sata posle kraja radnog vremena i to samo u junu.
To je prosto glupo. Ljudi su kod nas decenijama radili od 07h I imali mnogo više vremena na raspolaganju posle radnog dana po obdanici. Kako smo se približili ostatku sveta po organizaciji posla, ludost bi bila da se čak i leti dnevno svetlo koristi samo za dolazak kući.
Da mene neko pita, za Srbiju bih ostavio letnje računanje plus promenio zonu i pridružio se Bugarima i Grcima.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Jedno je bilo kad smo bili u Jugoslaviji, jedna drzava jedno vreme. Sad kad smo svi svoji, Srbija definitivno treba da predje u drugu zonu ( zonu Rumunija, Bugarska, Grcka. ) . Neko je rekao pre par posteva da bolje zadrzati kako je da se uskladimo sa susedima, verovatno je mislio na susede Hrvatsku, Bosnu,.. a nije mislio na susede Rumuniju, Bugarsku,... Ja sam za letnje vreme ili da menjamo zonu. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

 

Meni je potpuno suludo da su starcima uzeli godinu dana zivota, godinu koji mnogi nemaju. Sta mislis da su mogli da biraju - da li bi proveli par meseci sa svojim porodicama, videli ljude, pa cak i da im je to skratilo zivot? Koliko njih je ocajnicki htelo da zadnji put vidi porodice? Njih je drzava zatvorila u sobe, klasican zatvor, bez izbora, do smrti (bolji tretman i ubice dobijaju) da bi ih - zastitili. 

Al su ih zastitili...

 

izmedju ostalog zasto je tvoj izbor zatvaranje u kucu ili da se svi vakcinisu? Za to ti nisu krivi anti-vaxeri, ni oni koji propagiraju licnu slobodu. krivi su ti "strucnjaci" i politicari, koji koriste pandemiju za svoju propagandu, lupetanje gluposti i izmisljanje mera, koje ne rade, bez obzira koliko to kosta ljude....pa se cude sto ih ljudi ne slusaju.

 

Svi smo mi frustrirani od lockdowna, naravno, i svi su svesni toga, i onda nas manipulisu stalno nam ukazujuci na neku manjinu koja je eto kriva, sto mi moramo da sedimo u kuci, te skijasi, te mladi mamlazi, te anti-vaxeri...svi su krivi samo ne oni. Koji to anti-vaxeri? Da li ti stvarno mislis da su 80% Srbije anti-vaxeri? Posto ja ne mislim, mislim da je mnogo njih podobijalo razne vakcine, i inekcije od lekara. Neki samo ponavljaju sta su culi o vakcinama, nisu nikakvi anti-vaxeri.

 

Vec mi je i navrh glave to etiketiranje svakog ko se ne slozi sa pravovernim eticarima. Ljudi su razumno sumnjicavi prema ovoj vakcini, svega su se naslusali u godinu dana, a najmanje stvarnih cinjenica, i stvarne nauke. i da, u danasnje vreme moras ljudima sve objasnjavati, a ne ocekivati da su poslusna masa, a pogotovo ne ocekivati kad su godinu dana lupetali svakakve gluposto i o virusu i o merama, i o nauci, i o vakcini... kredibilitet se jako lako gubi, a tesko stice

 

Polako s tim starackim domovima (vazi o za Urosa). Niko tamo ne odlazi da zivi pod prisilom, naprotiv. Ako se ne varam, za mesto u domu se u Srbiji hvataju debele veze. Osim toga, takvo stanovanje je subvencionirano od strane drzave, inace bi kostalo ohoho kad bi ljudi sami placali 24-casovnu negu. Ali to je izbor, koji podrazumeva i postovanje nekih pravila.

Dobro zvuci ova prica o neupitnim slobodama stanara domova da isetaju kad im se hoce, idu gde hoce, vracaju se kad hoce... Ja se samo pitam zasto bi bilo koja drzava subvencionisala stanovanje za bilo koga ko je toliko neovisan da mu je sloboda vaznija od nege koju tamo dobija. Nikome nije, niti je ikad bilo zabranjeno da se s takvog mesta odseli negde gde mu je bolje, a svoje mesto prepusti nekom drugom, zar ne? 

Ne pada mi na pamet da tvrdim da je tim ljudima i njihovim bliznjim bilo lako sa visemesecnom zabranom poseta, ali aman, price o luksuznim zatvorima, oduzimanju slobode, krsenju ljudskih prava... Svako od njih je mogao tu situaciju da promeni i odseli se. Savrseno je jasno zbog cega nisu, ali zato nije zgorega ponoviti - zivot u starackom domu je izbor, a bogami i privilegija, koju mnogi nemaju, a zeleli bi. 

Ultimativna sloboda moze, ali samo onda kad si zdravstveno, ekonomski i na svaki drugi nacin neovisan o welfare state. Ne moze kad zivis u od drzave subvencioniranom domu. Onda ili prihvatas pravila, ili se selis.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 

Jedno se zaboravlja kada pricamo o ljudskim pravima: ne bi ih bilo da nije bilo empatije, solidarnosti medju ljudima koji su zeleli vise pravde, vise slobode za ceo ljudski rod,  da nije bilo generacija koje su se zrtvovale u to ime.  Nista se ne osvaja bez zrtve,  nikakava se sloboda ne osvaja bez odricanja od vlatitih sloboda.  Hocu da kazem da slobode i prava podrazumevaju odgovornost i sloidarnost, bez tih premisa je svaki razgovor o slobodama i pravima jednostavno besmislen, cista farsa i salonsko trucanje. 

Da ironija bude veca, niko danas od gradjanina ne trazi da se isprsi pred bajonetima da bi se postiglo opste dobro, ne, nosi masku, peri ruke i vakcinisi se prvom dostupnom vakcinom pa kako ti Bog da, ako ti licno ne preteknes (umirali su i bolji od tebe) nauka kaze da ce neko i neki da preteknu i nastave dalje. Od kad to zivot, sloboda, civilizacija,  pocinju i zavrsavaju od tebe i tvoje malenkosti? Suverenost licne volje se ne dobija rodjenjem uz krstenicu, to je poklon svih onih generacija i licnosti koje su nam zelele dobro a koje mi, danas, razmenjujemo za sitnis, za "pravo" i "slobode" kojima smo zaslepljeni pa ne vidimo da nam se svet i planeta raspadaju, da smo porobljeni predrasudama, neznanjem, plitkoscu nasih potreba, besmislenoscu ideala ( i idola!) naseg vremena. 

Glupo je ( jer nije moralo tako da bude) opet smo dosli do ujka Sema: "Ne pitaj sta drzava moze da ucini za tebe vec sta ti mozes da ucinis za nju", ovo je rat, kad se zavrsi, ako se zavrsi, boricemo se opet za vise slobode, vise prava. Mrtvi o tome ne moraju da razmisljaju. Slobodni su, od zivota. 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ne vredi pričati o nepoštovanju ljudskih prava. Možda je nekom opravdano u ovom slučaju da se krše ljudska prava, nekom drugom će to biti opravdano u nekoj drugoj situaciji koja vama ne odgovara a to je onda anarhija ako poglegnemo tom pritisku. Onda se ulazi u vrzino kolo i tu je kraj svakom ljudskom pravu. Onda bude kao kod onog nemačkog fratra što je gledao kako odvode jevreje a nije ništa rekao a onda kada su njega odvodili nije ni bilo nikog da nešto kaže. Zato treba uvek insistirati na svim ljudskim pravima bez obzira da li je protivno našem interesu ili ne.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Klotzen said:

Ne vredi pričati o nepoštovanju ljudskih prava. Možda je nekom opravdano u ovom slučaju da se krše ljudska prava, nekom drugom će to biti opravdano u nekoj drugoj situaciji koja vama ne odgovara a to je onda anarhija ako poglegnemo tom pritisku. Onda se ulazi u vrzino kolo i tu je kraj svakom ljudskom pravu. Onda bude kao kod onog nemačkog fratra što je gledao kako odvode jevreje a nije ništa rekao a onda kada su njega odvodili nije ni bilo nikog da nešto kaže. Zato treba uvek insistirati na svim ljudskim pravima bez obzira da li je protivno našem interesu ili ne.

Ne zagovaram nepostovanje licnih prava, demokratiju smatram skupo placenom civilizacijskom tekovinom, uzasavam se anarhije...ali, mi polako ulazimo u stanje borbe za opstanak a to je anarhiji prirodno stanje tako da.....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Polako s tim starackim domovima (vazi o za Urosa). Niko tamo ne odlazi da zivi pod prisilom, naprotiv. Ako se ne varam, za mesto u domu se u Srbiji hvataju debele veze. Osim toga, takvo stanovanje je subvencionirano od strane drzave, inace bi kostalo ohoho kad bi ljudi sami placali 24-casovnu negu. Ali to je izbor, koji podrazumeva i postovanje nekih pravila.

Dobro zvuci ova prica o neupitnim slobodama stanara domova da isetaju kad im se hoce, idu gde hoce, vracaju se kad hoce... Ja se samo pitam zasto bi bilo koja drzava subvencionisala stanovanje za bilo koga ko je toliko neovisan da mu je sloboda vaznija od nege koju tamo dobija. Nikome nije, niti je ikad bilo zabranjeno da se s takvog mesta odseli negde gde mu je bolje, a svoje mesto prepusti nekom drugom, zar ne? 

Ne pada mi na pamet da tvrdim da je tim ljudima i njihovim bliznjim bilo lako sa visemesecnom zabranom poseta, ali aman, price o luksuznim zatvorima, oduzimanju slobode, krsenju ljudskih prava... Svako od njih je mogao tu situaciju da promeni i odseli se. Savrseno je jasno zbog cega nisu, ali zato nije zgorega ponoviti - zivot u starackom domu je izbor, a bogami i privilegija, koju mnogi nemaju, a zeleli bi. 

Ultimativna sloboda moze, ali samo onda kad si zdravstveno, ekonomski i na svaki drugi nacin neovisan o welfare state. Ne moze kad zivis u od drzave subvencioniranom domu. Onda ili prihvatas pravila, ili se selis.

Garantujem ti da je tako kako sam napisao, od prvog do poslednjeg slova.
Kad se vratim večeras pišem opširno

Link to comment
Share on other sites

Postoji u svakoj zemlji mogućnost proglašenja vanrednog/ratnog stanja i tada je moguće suspendovati ljudska prava do određene mere. Ako smo svi životno ugroženi proglasiće vanredno ili ratno stanje i onda mogu da rade šta hoće. Ali dok god nismo u tom stanju nema potrebe razmišljati o ukidanju bilo kog ljudskog prava. Jer kao što rekoh danas to, sutro ovo, prekosutra ono i na kraju smo u 19. veku.

 

da se vratimo na vakcinisanje stranaca. danas naiđoše na devojku iz Bolivije u redu. Dakle ide naš "Lav" da pelcuje i latinose. Ugrožava Monroovu doktrinu 🙂

 

Šalu na stranu momak joj živi ovde pa ona bar ima veze sa nama.

 

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hipotetička situacija (sa mnogo realnih elemenata) u vezi pitanja kako to nevakcinisani ugrožavaju mene vakcinisanog i moju porodicu:

 

- roditelj jednog od učenika 1-4. razreda ne želi da se vakciniše, ne zato što je antivakser, već, recimo šum: nije bila faza 3 ispitivanja kineske vakcine + potencijalno od AZ-a neki umrli + mnogi pričali na televiziji da se od mRNK mogu dobiti autoimune bolesti + recimo žensko, planira još dece a pročitala da se ne preporučuje trudnicama vakcina (a i ovde na forumu bilo da se sačeka s pravljenjem dece godinu dana ako se neko vakciniše), znači neispitano kako to deluje na reproduktivni sistem - generalno čeka da se još ispitaju;

 

- roditelj se razboli od kovida19;

 

- učenik, čim je saznato da se roditelj zarazio, ne ide više u školu;

 

- moguće je da je taj učenik bio asimptotski prenosilac par dana dok je išao u školu.

 

Kako da na sve to reaguje drugi roditelj kome dete ide u isto odeljenje? Svi u porodici vakcinisani osim matore, skoro nepokretne bake sa vrlo oslabljenim imunitetom koja ionako nigde ne izlazi. Da li dete ne treba da ide kod bake dok ne prođe neko vreme (koliko)? Da li je trebalo i baku vakcinisati? Da li je dete uopšte trebalo da ide u školu ili da sedi kući i gleda TV nastavu? Šta ako se kod nekog od članova porodice vakcina nije "primila" kako treba i nije razvio (dovoljno) antitela?

Edited by stray_cat
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prirodno računanje vremena je satna zona bez DST ili  kako se kod nas zove "letnje računanje vremena" SFRJ je CET cela zemlja, posledično sve države nastala od YU su ista satna zona.
Pre uvođenja DST nikome nije bilo glupo nego prirodno, neprirodno je DST.
Imalo bi smisla da većina radnog naroda radi od 7h. Početak radnog vremena je pomeren na mnogo bliže 9h

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Jel realno da smo toliko glup narod i da necemo na vakcinaciju iako imamo vakcine i iako 80% sveta vapi za vakcinama, pa pošto ne mogu da stoje predugo vakcinišemo i strance?
Jel ovo bilo retoričko pitanje ili ti stvarno treba odgovor?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Uzimajuci u ozbir povezanost sveta, mnoge firme, pogotovo u Bg rade od 9 do 5, kao npr i ja, i u 70% slucajeva ne znaci mi nista da dodjem ranije, ako kolege iz inostranstva rade od od 9.

Znaci best case mi je u junu, do 17 radim, ako ostanem jos 15-20 minuta duze da pozavrsavam sve, krenem kuci, prodavnica ovo ono, kuci sam do 18 i odmah pravo u setnju, jer ce u 19.15 vec da se smrkne i dovidjenja, ostatak godine cu ziveti u potpunom mraku, jer je tako "prirodno". Ne vidim da Spancima i Francuzima nesto smeta to neprirodno.

Podrzavam @shonke ov predlog, da se uzme letnje vreme, i grčka vremenska zona, da ovaj narod makar ima svetlosti, ako je sve drugo u državi sranje.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...