Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 hours ago, Wookie said:

Pouka koju sam ja izvukao iz svega ovoga je da ne treba imati decu, jer te niko neće zaebati više nego tvoje razmaženo, nedokazano derište, pa makar to bio i razmaženi, nezreli, magarac od 40 godina.

 

2 hours ago, implant said:

 

Sada je na naplatu došlo višedecenijsko zatupljivanje ovog naroda - možeš da crtaš, kumiš, moliš, pokazuješ podatke, nema šanse da stariji u velikom broju prime bilo šta što nije iz Rusije ili Kine.

Pa šta, to je onda dobro. Manje je više :wink2: A vreme radi za normalne :wicked:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Od vesti iz sveta izdvajamo:

da ti pomognem

 

1 hour ago, urosg3 said:

Faucci najavio treći talas u USA, što je verovatno u pravu.

Jedan od vas dvojice se zabrojao, cetvrti :classic_biggrin:

 

1 hour ago, urosg3 said:


Zanimljivo čuveni epidemiolog nije hteo da se odbavi istraživanjem kako se primenjuju propisane mere u Teksasu i pogotovo Misisipiju, i kako su te države ostvarile značajan uspeh u borbi protiv korone.
Misisipi danas beleži samo 94 novozaraženih i nema preminulih.

 

U ostalim vestima, i Angelia se danas pelcovala. Iako su mi rekli da se vratim 20tog...zasto 28 dana? Verovatno manjak vakcina.

Nemam pojma kako ce objasniti Misisipi, iako i TX super ide, samo pogledaj rate na 100k populacije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

da ti pomognem

 

Jedan od vas dvojice se zabrojao, cetvrti :classic_biggrin:

 

U ostalim vestima, i Angelia se danas pelcovala. Iako su mi rekli da se vratim 20tog...zasto 28 dana? Verovatno manjak vakcina.

Nemam pojma kako ce objasniti Misisipi, iako i TX super ide, samo pogledaj rate na 100k populacije.

Pogledao sam, čovek bi pomislio da nose maske, drže distancu, peru ruke, ne rade ugostiteljski objekti, idu u školu online, ne idu na skijanje. A oni sve to rade.
Obzirom da mi sada znamo kako se ovo g..vno širi, a oni ne rade previše na tradicionalan, da ga nazovem "evropski" način kontrolisanja širenja. Nešto je drugačije.

Sve susedne države i Teksasu i Misisipiju imaju slične rezultate, njima su mere još na snazi kakve su bile u ove dve države do skoro, i tamo se primećuje pad brojeva.
Cela USA isto padaju brojevi. 
Zaključak? Možda je rano...
 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:

Najveći grad u Misisipiju je Jackson sa (za USA standarde) mizernih 160k stanovnika. Kontam da takva struktura stanovništa i odsustvo velike gustine populacije igra ulogu.

Ne menja cinjenicu od pre i posle mera. Moze samo da menja u poredjenju sa rezultatima drugih drzava...ali ne pratimo to, pratimo da li ima razlike.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I Teksas i Misisipi su na 100k stanovnika među državama koje najmanje testiraju. Recimo jedna N. Dakota sa 4. puta manje stanovnika, testira 3 puta više. Još je dramatičnija razlika kad gledamo Teksas, druga po veličini država u USA, a na nivou cele države se testiralo isto kao i u Misisipiju. 

 

Zašto je to tako? Da li nema infekcije ili se vode politikom 'If we stop testing right now, we'd have very few cases' (copyright by Trump). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hm, ali ako su mere ukinute, to ne znači da su svi u Teksasu i Misisipiju potrčali da skinu maske i da se ljube....niti su biznisi prestali da zahtevaju nošenje maski u zatvorenim prostorijama.

Meni se čini da je to ipak komplikovanije nego reći, eto vidi sad. Ali, bilo bi fino da ima nekih dijasporaca odande da objasne stanje s lica mesta. Npr. kod nas su mere trajale dva meseca (mart, april 2020), a od maja na ovamo sve je prepušteno lokalnim vlastima, pa smo imali dva porasta, sada mesec dana talas na dole, ali i vakcinisanje punom parom.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ControlFreak said:

Hm, ali ako su mere ukinute, to ne znači da su svi u Teksasu i Misisipiju potrčali da skinu maske i da se ljube....niti su biznisi prestali da zahtevaju nošenje maski u zatvorenim prostorijama.

Meni se čini da je to ipak komplikovanije nego reći, eto vidi sad. Ali, bilo bi fino da ima nekih dijasporaca odande da objasne stanje s lica mesta. Npr. kod nas su mere trajale dva meseca (mart, april 2020), a od maja na ovamo sve je prepušteno lokalnim vlastima, pa smo imali dva porasta,  ali i vakcinisanje punom parom.

 

ne znači. Kao što ako su propisane da ih svi poštuju. Ovde imamo baš dobar primer, bile su propisane, pa su ukinute. Koja je razlika?


Ako nema razlike, ja u zaključku znam za jednu koja je sigurna, ali hajde prvo da saznamo kada je zgodno vreme za zaključak.

Link to comment
Share on other sites

Nisam nikakav ekspert, samo kažem da ima tu više faktora u igri i da treba vremena za neke značajnije zaključke. Recimo i klima igra ulogu. Teško mi je da generalizujem, ako se ponašam odgovorno i moje okruženje, lako mi je reči, vidi nose se maske, drži distanca, meni drago. Nastavi ti slobodno sa eksperimentom, tj. zaključcima, sve ok 🙂. Pratićemo svi. Nadam se da im se talas ne podigne kao nama letos kad su prerano digli mere. Njima je u plusu i vakcinisanje sada, pa možda i bude ok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Eddard said:

I Teksas i Misisipi su na 100k stanovnika među državama koje najmanje testiraju. Recimo jedna N. Dakota sa 4. puta manje stanovnika, testira 3 puta više. Još je dramatičnija razlika kad gledamo Teksas, druga po veličini država u USA, a na nivou cele države se testiralo isto kao i u Misisipiju. 

 

Zašto je to tako? Da li nema infekcije ili se vode politikom 'If we stop testing right now, we'd have very few cases' (copyright by Trump). 

Njihov sistem testiranja se nije nesto promenio. Opet kazem, ne poredim ih sa drugim drzavama, samo sa njihovim prethodnim rezultatima.

Bila sam u Jacksonu tokom njihovih mera, moj prvi utisak je bio "gde su ljudi u ovom gradu", nisu naravno bili zatvoreni ko mi ovde, ali mere jesu postojale. 

 

Uros ima svoje zakljucke, ja recimo imam svoje (pretpostavljam da nam se neki slazu) ali sacekacu da vidim da li ce to biti potvrdjeno. Misispi je specificno dobar za pre i posle posmatranje, jer nema mnogo spoljnih faktora koji mogu da uticu. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Clash said:

A sta drugo ocekivati od studenata?

Novinari,  studenti i dijaspora, osovine zla.

Pa ima olaksavajuce okolnosti, fudbaler je.

A potom jos i golman.

A jadnik jos na sve to i igrao u Sremskoj Mitrovici.

Teskoe

 

Da možda nije ovaj lik?

 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Nek mu je laka zemlja.

 

 

Imam jednu info ali nemam ni dokaz niti šta drugo osim izvora iz jedne bolnice pa preko dobre prijateljice. Staviću u spoiler pa ko hoće da čita nek pročita:

Spoiler

i do 10% pacijenata koji su trenutno hospitalizovani u "mišoviću" primili bar jednu a neki i dve doze kineza.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, shonke said:

Nek mu je laka zemlja.

 

 

Imam jednu info ali nemam ni dokaz niti šta drugo osim izvora iz jedne bolnice pa preko dobre prijateljice. Staviću u spoiler pa ko hoće da čita nek pročita:

  Hide contents

i do 10% pacijenata koji su trenutno hospitalizovani u "mišoviću" primili bar jednu a neki i dve doze kineza.

 

Pa da. Bukvalno sad treba da krene da deluje ta vakcina sa sigurnošću ako su se vakcinisali na početku 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

RIP, bio je glumac i covek jednom, sto se kaze u mom kraju.

 

Ocekujem da, nazalost, antivakseri i skeptici ne propuste da boldovano iskoriste kao svoju municiju.

Pa da je umro bez vakcine..bilo bi...pa star covjek, ionako bi umro. A sad ce biti jeste vid'li...primio vakcinu i umro. 
Goveda egoisticna su to...
Covjek lijep vijek prozivio, ostavio nam uloge za sjecanje..ne treba ni biti suvise tuzan. Prirodna stvar i jedina zagarantovana 100 u ovome sto se zove zivot. 
Pokoj mu dusi. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, shonke said:

Nek mu je laka zemlja.

 

 

Imam jednu info ali nemam ni dokaz niti šta drugo osim izvora iz jedne bolnice pa preko dobre prijateljice. Staviću u spoiler pa ko hoće da čita nek pročita:

  Hide contents

i do 10% pacijenata koji su trenutno hospitalizovani u "mišoviću" primili bar jednu a neki i dve doze kineza.

 

 

Ja imam potpuno drugaciju informaciju od skolskog druga koji radi u jednoj kovid bolnici i koji je, pa reci cu to tako, prilicno eksponiran u proteklih godinu dana.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Marvin said:

 

Dobro, ovo je jasno od starta. I to ponavljam, tu je država kiksnula iz dva razloga. Prvo, što nije jače vakcine čuvala za starije stanovništvo a drugo, kada ih već nemamo dovoljno, što nije uz svaki sinofarm delila flajer gde OVOLIKIM slovima piše da ljudi dodatno moraju da se čuvaju 4-5 nedelja nakon druge doze. 

 

Nego mislim da se Gnajtovićka ovde malo nalupetala

 

Quote

Ona podseća i da se malo zna o tome koliko dugo imunitet traje, ali da se pretpostavlja da će osoba vakcinisana Fajzerovom vakcinom biti zaštićena minimum šest meseci, a da „sputnjik V“ i Sinofarmova mogu indukovati zaštitu koja će trajati i do dve godine.

 

Ovo je gotovo nemoguće.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...