Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

37 minutes ago, handys said:

Ako bude srece pa bude fajzera recimo pred sledecu zimu, mogu svi 60+ da to dobiju, jer ce vakcine ionako biti sezonske.

Samo sto 90% tih ljudi ne zeli fajzera, zapravo skoro polovina ne zeli nikakvu vakcinu.

Jos je druga stvar sto se do sledece zime ocekuju 2 fabrike vakcina kod nas koje imaju kapacitet od 40 miliona doza godisnje. Nije bas za ocekivati da pored toliko 'domacih' vakcina mi uvozimo fajzera ili neke druge, jednostavno sledece godine na svedskom stolu ce biti sputnjik I sinopharm I to je to.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Problem je što onda Kinez ne rade ili ne radi deklarisano. Ako ne sprečava hospitalizaciju (a to je negde objavljeno da je 100%efikasan u sprečavanju težih oblika i smrti), onda to što zaista radi nije ni za sta. Sta je u konkretnom slučaju sprečio kod dve osobe? Ajde da je jedna slabo reagovala u izgradnji imuniteta ali dve?

 

Da me pogrešno ne razumete, a već sam i pisao ovde, ja sam dobio kinesku vakcinu i merio antitela i imam neki odgovor mog imuniteta (mereno već 6. dana od druge doze) . Apsolutno nisam protiv vakcina, naprotiv, toliko sam za vakcine da sam i pored prijave samo za pfizer I astru, ipak otišao I primio kinesku prvom prilikom kad je moglo da se vakciniše.

Svejedno, uz to da sam svestan da su sve ovo anegdotalni dokazi, nešto nije kako treba sa ovom vakcinom. Ili je bućkuriš kod kog nema razlike da li ga muckaju u Pekingu ili Wuhanu (što je bila priča da je jedno kao dobro a drugo njesra a u stvari oba su...) ili ona razvija izuzetno slab imuni odgovor kod starijih osoba (recimo 60+), što onda znači da je proces imunizacije kod nas totalno promasen jer je gro starijih primio bas kineza, ni za sta.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

pisao sam da sam merio antitela 5 nedelja posle revakcinacije i kolicina nula. juce se testiram i pozitivan sam... sacujem da sam jedno 5i dan danas. od simptoma prvih 3 dana blaga temperatura, danas vec ni to. bolovi u misicima i zglobovima, sad vec prakticno nista. malo kasljucam i to je to. mozda je to to kako treba da radi vakcina...

Edited by Mthomy
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ma i to je priča onako... Kinezi su merili na 14 pa na 3-4 nedelje. Uostalom, moj organizam.je razvio na S protein antitela vrlo brzo a 6. dana od druge doze sam imao značajan broj.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shonke said:

Problem je što onda Kinez ne rade ili ne radi deklarisano. Ako ne sprečava hospitalizaciju (a to je negde objavljeno da je 100%efikasan u sprečavanju težih oblika i smrti), onda to što zaista radi nije ni za sta. Sta je u konkretnom slučaju sprečio kod dve osobe? Ajde da je jedna slabo reagovala u izgradnji imuniteta ali dve?

 

Da me pogrešno ne razumete, a već sam i pisao ovde, ja sam dobio kinesku vakcinu i merio antitela i imam neki odgovor mog imuniteta (mereno već 6. dana od druge doze) . Apsolutno nisam protiv vakcina, naprotiv, toliko sam za vakcine da sam i pored prijave samo za pfizer I astru, ipak otišao I primio kinesku prvom prilikom kad je moglo da se vakciniše.

Svejedno, uz to da sam svestan da su sve ovo anegdotalni dokazi, nešto nije kako treba sa ovom vakcinom. Ili je bućkuriš kod kog nema razlike da li ga muckaju u Pekingu ili Wuhanu (što je bila priča da je jedno kao dobro a drugo njesra a u stvari oba su...) ili ona razvija izuzetno slab imuni odgovor kod starijih osoba (recimo 60+), što onda znači da je proces imunizacije kod nas totalno promasen jer je gro starijih primio bas kineza, ni za sta.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Jednostavno:

 

- vakcinacija u jeku virusa

- stariji ljudi sporije razvijaju antitela

- za kinesku je i receno da treba bar 3 - 4 nedelje nakon druge doze

- ljudi se opuste nakon vakcine (vecina)

- u Srbiji je dato najvise Kineza, za ocekivati je da ce broj zarazenih posle Sinopharma biti najveci/najcesci

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites



pisao sam da sam merio antitela 5 nedelja posle revakcinacije i kolicina nula. juce se testiram i pozitivan sam... sacujem da sam jedno 5i dan danas. od simptoma prvih 3 dana blaga temperatura, danas vec ni to. bolovi u misicima i zglobovima, sad vec prakticno nista. malo kasljucam i to je to. mozda je to to kako treba da radi vakcina...


Ja napisao jutros kad te neko pita koliko ti je vakcina pomogla, "koliko god da dobiješ, znaj da si mogao gore da prođeš". U tvojim godinama sve može da prođe sa koronom I ovako i onako. Tvoj vršnjak o kom sam pisao, moj bivši kolega, je prošao slično kao ti isto posle vakcine se zarazio s tim što je on bio već jednom fasoavo letos koronu.

Pisao neki dan ovde o familiji gde je starije dete student zaglavilo sa upalom pluća. Bilo mu bolje par dana, juče opet lošije, nema snage da jede, na infektivnoj ga vratili kući bez terapije, dete već danima do 39. Nista slikanje, skener itd. Imaju onaj pulsni oksimetar u kući, saturacija mu išla do 93. Danas idu privatno sve da odrade.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Dakle, ja vise  nista ne razumem i besna sam na sebe jer sam odlucivala pod pritiskom:

 Odluku da se vakcinisem sam donela pod pritiskom dece,  izjavama svih mogucih belosvetskih strucnjaka, traumirana slikama iz Bergama, Brazila....

  Recimo, da sam savestan gradjanin svestan svog moguceg doprinosa zajednici u pzoitivnom ili negativnom smislu, bila sam, dakle, odgovorna.

 Izbor vakcine: sve je upucivalo na Fajzer vakcinu osim njenog skladistenja na - 70 C, nisam verovala da ovi nasi mogu da obezbede pravilno rukovanje vakcinom. Logika  me je upucivala na      SInefarm, ceo virus, klasicna tehnologija, pristojan procenat zastite, masovna primena, nece valjda rizikovati da pobiju bas sve 65+? 

 Osvanula sam pre neki dan  sludjena pisanjem o zarazavanju vakcinisanih, o nepostojanju antitela, o mogucoj 3 dozi....

Kontradiktornosti se nastavljaju: da radim test na antitela ili da ne radim? Ako slusam struku - bezveze je raditi test jer i sami testovi nisu pouzdani, period nakon vakcinacije pogodan za testiranje je diskutabilan, 14 dana, 30 dana 60 dana..

Jerdino sto pouzdano znam je da nista ne znam. 

Neposredno iskustvo: zasto je  Balasevic umro, zasto je cekao nekoliko dana da zatrazi pomoc? Zato sto je ovo djubre od virusa podmuklo:  7 dana kasljucam, malaksala sam, ziga me na sve strane ali ja sam matora, normalno je da tu i tamo zakasljem jer sam pusac, normalno je da me ziga i normalno je da sam umorna tu i tamo.  Tek devetog  dana pomislim da je mozda virus u pitanju. Da je bio, da sam otisla na PCR test i bila pozitivna, ko zna kako bi se zavrsilo? A mozda je i bio pa me je vakcinisanje ipak spaslo teze forme? "Moz da bidne al ne mora da znaci situacija? 

I sta da mislim o komsinici Julijani, starijoj od Metuzalema koja ne nosi masku godinu dana, koja je setala oko zgrade u vreme lock downa i koja me sazaljivo gleda kad god me sretne ufaclovanu u razne maske od kojih su neke kostala boga oca? 

Definitivno, ovu partiju sa koronom nisam odigrala kako treba i besna sam zbog toga, kao da sam igrala sah sa AV i bila matiranu u 3 poteza.

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Eddard said:

Ja opet pozitivan na PCR-u posle jednog negativnog... emoji19.png

Čekajući Godoa banju...

 

Kako je uopste ovo moguce? Ajde da si konstantno pozitivan dugo, ali jel moguce da virus od nekud ''izvire'' u grlo. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Tomiprunet said:

Imas li simptome?

 

Ma nemam, nisam ponovo bolestan. To su, navodno, ostaci, mrtvi delovi virusa koji se polako izbacuju iz pluća koja su bila inficirana, kažu da mogu da se detektuju i mesecima nakon bolesti na PCR-u, ali osoba nije (ili ne bi trebalo) da je zarazna. Na svakom PCR testu postoji tzv. CT vrednost koja govori koliko puta je potrebno da polimeraza (Polimeraza Chain Reaction = PCR) izvrši ciklus umnožavanja virusnog genetskog materijala da bi ovaj postao merljiv na testu, što znači - što manja CT vrednost, to je više genetskog materijala prisutno u uzorku, manje puta mora da se umnoži da bi se detektovao i obrnuto. Nekakvim merenjima, istraživanjima, baždarenjima, paušalno, čime god, je usvojen konsenzus da ako CT>35 (negde i 33) onda to nema kliničkog značaja, osoba nije infektivna, a ako je iznad 40, onda je test negativan. Meni je ta vrednost 35,3 +/- 0,5 na poslednjim testovima, tako da sam "slabo pozitivan", tj. spadam u grupu tih pozitivnih ali nezaraznih, zato i nisam u karantinu (naš Gesundheitsamt, to bi bilo nešto kao zavod za javno zdravlje) i kaže ako je iznad 33, ne treba izolacija.

 

Ali, klinika za rehabilitaciju želi dva negativna PCR Testa u razmaku od nedelju dana, bez obzira na CT vrednost jer ne žele ništa da rizikuju (mnogo onkoloških pacijenata i osetljivih grupa, što je i donekle razumljivo). E sad, zašto je meni pre nedelju dana bio negativan, a juče opet pozitivan, verovatno leži u toj granici od 40 ili u uzorku u tom trenutku nije bilo dovoljno virusnih čestica (ispravno je uzet, zaorao mi je po ždrelu da su mi suze tekle)... nemam pojma. Uglavnom, frustrirajuće.

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

 

Jednostavno:

 

- vakcinacija u jeku virusa

- stariji ljudi sporije razvijaju antitela

- za kinesku je i receno da treba bar 3 - 4 nedelje nakon druge doze

- ljudi se opuste nakon vakcine (vecina)

- u Srbiji je dato najvise Kineza, za ocekivati je da ce broj zarazenih posle Sinopharma biti najveci/najcesci

Bilo bi zanimljivo videti podatak o zarazi nakon pfizer/astra/sputnik vakcine. Naročito kod pfizer koja je najviše data zdravstvenim radnicima a koji su naviše izloženi virusu.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Edit:@Eddard

pa ti mu dođeš kao rasadnik umrtvljenog virusa, izvor repromateirjala za kinesku vakcinu!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Pletilja said:

A mozda je i bio pa me je vakcinisanje ipak spaslo teze forme?

 

Exactly! I to je dovoljno.

 

12 minutes ago, Pletilja said:

Definitivno, ovu partiju sa koronom nisam odigrala kako treba i besna sam zbog toga, kao da sam igrala sah sa AV i bila matiranu u 3 poteza.

 

Zašto? Sve ste uradili kako treba, nema potrebe za lupanjem glave. 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

"U međuvremenu, Diederik Gommers iz vladinog tima zdravstvenih savetnika za upravljanje epidemijama rekao je da su zvaničnici trebali naglasiti važnost zdravog načina života ranije tokom pandemije. Naglasak na tome da ostanu kod kuće i da moraju biti udaljeni 1,5 metara, možda je bio pogrešan izbor, rekao je Gommers, nakon objavljivanja podataka holandskog sportskog tela NOC * NSF koji pokazuju da su i odrasli i deca manje vežbali tokom pandemije. „Trebao sam to glasnije da kažem, ali trebalo je da stimulišemo ljude da učestvuju u sportovima na otvorenom i to je trebalo da bude prvo od pravila koja treba da se opuste“, rekao je. Vežbanje, dobro jelo, pravilno spavanje i gubitak kilograma imaju preventivni uticaj na virus, rekao je on."

 

A nas zakljucavali po 72 sata po onako lepom vremenu, ljudi sedeli u stanovima od 50-ak kvadrata po 3 dana 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Quote

Pevač Predrag Živković Tozovac (85) se, kako pišu mediji, izborio sa korona virusom i kroz dva do tri dana će napustiti bolnicu.

Tozovac je, kako se navodi, izbegao teške posledice i jer je neposredno pre korone primio kinesku vakcinu.

- Predrag se oseća odlično i današnje prognoze su da će biti otpušten iz bolnice za dva do tri dana. On je primljen sa upalom pluća i bio je samo na kiseoniku iz predostrožnosti. Neposredno pre nego što se zarazio primio je drugu dozu kineske vakcine zbog čega nije imao teže simptome - navodi izvor Srpskog telegrafa i dodaje:

- Zahvaljujući vakcini izbegao je respirator i sa svojih 85 godina uspeo je da prebrodi virus koji ne uspevaju mnogi. Zdravstveni radnici, lekari, svi su veoma zadovoljni njegovim stanjem - kaže izvor pomenutog portala.

 

Jeste usrani telegraf ali ja bih ovo na bilborde širom zemlje. Da vidi plebs kako vakcina šljaka. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, NMX said:

 

Jeste usrani telegraf ali ja bih ovo na bilborde širom zemlje. Da vidi plebs kako vakcina šljaka. 

 

I Dr Gligic takodje

 

Edit: jos ako i Vlasta Velisavljevic pretekne (ako je i on primio kinesku), onda da se ucute svi s temperaturama od 37 C i imam/nemam antitela !

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, NMX said:

 

Jeste usrani telegraf ali ja bih ovo na bilborde širom zemlje. Da vidi plebs kako vakcina šljaka. 

Ovamo cigani, zauzmite mesto
o, cigani, s' njom sam
spasao se vesto

 

:s_d:

1 hour ago, AgroLaki said:

 

 

 

Smells like teen spirit(us). :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

 

I Dr Gligic takodje

 

Edit: jos ako i Vlasta Velisavljevic pretekne (ako je i on primio kinesku), onda da se ucute svi s temperaturama od 37 C i imam/nemam antitela !

 

 

 

Vlasta teško da će preteći. Ima 94 godine i na respiratoru je. Pitanje je šta je uopšte od njegovog imuniteta ostalo. Ali da, ako pretekne kojom magijom, šamar svima ovima koje si pomenula

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...