Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, CheshireCat said:

 

Ali ti si se vratio kući - već sam zaboravio kada.

 

Kako se ti osećaš?

 

Pre više od mesec dana. 

 

Hvala, sasvim dobro, osim što se vrlo lako zamaram i nemam "kondicije".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.yahoo.com/news/uk-variant-cause-serious-heart-185122574.html

 

Sinovac Biotech's COVID-19 vaccine appears to be safe and able to trigger immune responses among children and adolescents ages 3 to 17, the company said on Monday. The data from early and mid-stage trials involving 500 participants compared medium and low dosages of vaccine to a placebo. Most adverse reactions were mild, Zeng Gang, a researcher with the company, told an academic conference in Beijing. The antibody levels triggered by Sinovac's CoronaVac were higher than those seen in adults in earlier clinical trials of the shot, Zeng said.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Znao sam da nam opozicija radi o glavi mikrotalasnom pećnicom... a on samo moli ljude da se vakcinišu...

 

Quote

Takođe, napomenuo je i „da imamo situaciju da nam opozicione stranke pričaju da mi bacamo neku otrovnu prašinu iz helikoptera i da elektromagnetne zrake puštamo na Mirijevo. Pa taman da svi završimo u ludnici. I verovali ili ne, to danas ima najveću podršku s te strane političkog spektra“, kazao je i dodao da to zaista ne razume.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=03&dd=23&nav_category=11&nav_id=1831471

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

 

ja sam svašta čuo od takozvane opozicije, raznorazne svinjarije i napade na porodicu, ali brate ovo nisam čuo...

Kad ni najveci ekspert za teorije zavere,  ja, nisam cuo da je Mirijevo targetirano.  

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

“Prevladale su mutacije, mnogo su smrtonosnije i mnogo zaraznije. Pojeden je prethodni uspeh“, plastično je objasnila kancelarka.

“Sada se mora izbegavati veliki broj infekcija, jer postoji verovatnoća da će se stvoriti nove mutacije. Duže je i teže nego što smo mislili“, rekla je Merkel.

Pregovori oko koronavirusa bili teški i dugi kao nikada do sada. Kancelarka je posle tri sata virtuelnog sastanka htela da ga prekine, jer su neki premijeri saveznih pokrajina navodno hteli isuviše blage mere, ali je samo napravila pauzu i to vreme je iskorišćeno za razgovore u manjim grupama.

 

 

Deutschland....jbm ti koja patetika. Teski pregovori, na kraju doneli mere za koje je i baba Johana znala da ce doneti. 

 

Kao kad Francuzi objave da zakljucavaju Pariz, onda se svi pokupe i pobegnu iz grada. I to su radili 5 puta do sada....Ili kad u UK kazu da ne treba putovati ni kad se svi vakcinisu, jer mogu da donesu nove mutacije nazad u zemlju ??? Pa jbm ti onda najbolje da niko nikada ne putuje vise. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Jednostavno:

 

- vakcinacija u jeku virusa

- stariji ljudi sporije razvijaju antitela

- za kinesku je i receno da treba bar 3 - 4 nedelje nakon druge doze

- ljudi se opuste nakon vakcine (vecina)

- u Srbiji je dato najvise Kineza, za ocekivati je da ce broj zarazenih posle Sinopharma biti najveci/najcesci

 

Generalno se slažem, ali stvarno se nadam da neko vodi statistiku i prati šta se dešava. Za par nedelja bi trebalo da može da se izvuče neka jasnija slika i da se izađe sa podacima.

 

Koliko ljudi nakon vakcine je testirano pozitivno

Koliko je hospitalizovano

Kada je došlo do pozitivnog testa (npr: između prve i druge doze / 0-5 dana nakon druge / 5-10 nakon druge / 10 -15 itd)

Koliko su imali godina

Koliki je udeo vakcinisanih u broju dnevno pozitivnih

 

Sve ove informacije su ključne za pravljenje dalje strategije:

 

1. Može da se izađe sa konkretnim podacima koliko vakcina pomaže i da se time dalje gradi kampanja

2. Ako Sinofarm znatno lošije radi na starijima, obustaviti davanje njima i preorjentisati se na mlađu populaciju (ona je svakako veliki rezervoar zaraze koji je i donosi starijima). Neka i kampanja bude tako građena. Ako se već toliko ljudi brine zbog potomstva (mada realno to je samo najlakši izgovor za avax ekipu) neka se ide na to da je ovo staromodna tehnologija, koristi se oduvek nikad nije dovela do takvih izgleda.

3. Matore čak i ako nisu prijavljeni za Fajzer zvati da prime, pa im na licu mesta lekar u belom mantilu objasni da je Fajzer mnogo bolji za starije i da Kinez za njih ne radi tako dobro.

 

Kapiram da je malo previše to da tražimo, ali stvarno bi bilo dobro videti od države da nekad svoje odluke gradi i prema pravim podacima, a ne samo na osećaj

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras kass said:

 

Deutschland....jbm ti koja patetika. Teski pregovori, na kraju doneli mere za koje je i baba Johana znala da ce doneti. 

 

Kao kad Francuzi objave da zakljucavaju Pariz, onda se svi pokupe i pobegnu iz grada. I to su radili 5 puta do sada....Ili kad u UK kazu da ne treba putovati ni kad se svi vakcinisu, jer mogu da donesu nove mutacije nazad u zemlju ??? Pa jbm ti onda najbolje da niko nikada ne putuje vise. 

Čitam vest, kaže naplo ih nešto novo, smrtonosno bla bla bla, kad ono britanski soj. Mislim, jeste opasniji nešto or odiginala (čuj kinesko pa original!) ali frau Merkel, pa vakcinišite stanovništvo umesto što jedete nejestivo. Eno vam postojbina tog soja kako rešava problem.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, shonke said:

Čitam vest, kaže naplo ih nešto novo, smrtonosno bla bla bla, kad ono britanski soj. Mislim, jeste opasniji nešto or odiginala (čuj kinesko pa original!) ali frau Merkel, pa vakcinišite stanovništvo umesto što jedete nejestivo. Eno vam postojbina tog soja kako rešava problem.

 

U Britaniji bio baš žeći lockdown krajem godine, pa onda krenula vakcina.

 

Btw još i traju dosta oštre mere. 

 

Quote

Shops, hairdressers, gyms and outdoor hospitality could reopen on 12 April in England under plans set out by the PM.

 

 

Ali UK ima ono na čemu je Uroš 100% u pravu kad insistira, a to je plan, sa jasno postavljenim checkpointima i koracima do potpunog otvaranja u junu ->

 

https://www.bbc.com/news/uk-56158405

 

 

Btw devojka radi dosta sa UK event industrijom, baš se vidi u poslednjih par nedelja da je krenuo optimizam da prevladava u tom sektoru. Inače možete da zamislite kako su se proveli u poslednjih godinu dana...

 

 

Edit:

 

Htedoh da kažem ali zaboravih. Još od kad se pojavio UK soj odmah su izašli modeli da za njega nisu dovoljne dotadašnje mere, i da je potreban dosta stroži lockdown da bi se zauzdao. Ta informacija je dostupna još od decembra ili januara. Ali jbg, glavna taktika svih za koronu je "neće valjda"

 

 

Edited by nemanjaol
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nemanjaol said:

 

Generalno se slažem, ali stvarno se nadam da neko vodi statistiku i prati šta se dešava. Za par nedelja bi trebalo da može da se izvuče neka jasnija slika i da se izađe sa podacima.

 

Koliko ljudi nakon vakcine je testirano pozitivno

Koliko je hospitalizovano

Kada je došlo do pozitivnog testa (npr: između prve i druge doze / 0-5 dana nakon druge / 5-10 nakon druge / 10 -15 itd)

Koliko su imali godina

Koliki je udeo vakcinisanih u broju dnevno pozitivnih

 

Sve ove informacije su ključne za pravljenje dalje strategije:

 

1. Može da se izađe sa konkretnim podacima koliko vakcina pomaže i da se time dalje gradi kampanja

2. Ako Sinofarm znatno lošije radi na starijima, obustaviti davanje njima i preorjentisati se na mlađu populaciju (ona je svakako veliki rezervoar zaraze koji je i donosi starijima). Neka i kampanja bude tako građena. Ako se već toliko ljudi brine zbog potomstva (mada realno to je samo najlakši izgovor za avax ekipu) neka se ide na to da je ovo staromodna tehnologija, koristi se oduvek nikad nije dovela do takvih izgleda.

3. Matore čak i ako nisu prijavljeni za Fajzer zvati da prime, pa im na licu mesta lekar u belom mantilu objasni da je Fajzer mnogo bolji za starije i da Kinez za njih ne radi tako dobro.

 

Kapiram da je malo previše to da tražimo, ali stvarno bi bilo dobro videti od države da nekad svoje odluke gradi i prema pravim podacima, a ne samo na osećaj

 

Ostaje nada da to neko i radi.

 

Drzavu ne mozemo grditi sto su u situaciji kad i mnogo ozbiljnije, uticajnije i bogatije drzave nisu migle da nabave vece kolicine vakcina, resili da idu s onim sto mogu da nabave, racunajuci da ce bar nekog/nesto spasiti.

 

Koliko smo do sad dobili Pfizera? Ide april, zamislimo da smo za ova 3-4 meseca vakcinisali samo 100-ak hiljada ljudi s efikasnijim Pfizerom - kakva bi onda situacija bila u toj i takvoj Srbiji s nikakvim merama, s Kopaonicima, spomenicima, gondolama...?

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ostaje nada da to neko i radi.

 

Drzavu ne mozemo grditi sto su u situaciji kad i mnogo ozbiljnije, uticajnije i bogatije drzave nisu migle da nabave vece kolicine vakcina, resili da idu s onim sto mogu da nabave, racunajuci da ce bar nekog/nesto spasiti.

 

Koliko smo do sad dobili Pfizera? Ide april, zamislimo da smo za ova 3-4 meseca vakcinisali samo 100-ak hiljada ljudi s efikasnijim Pfizerom - kakva bi onda situacija bila u toj i takvoj Srbiji s nikakvim merama, s Kopaonicima, spomenicima, gondolama...?

 

 

 

 

Jasno, ali ima jos dosta starijih ljudi koji nisu primili vakcinu, sad vec ima prostora da se donese bolje informisana odluka

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, shonke said:

Ovo mi liči na ove što su igrali kolo neki dan a pre toga se skupljali pred skupštinom. Tipujem ili djb ili sandulović.

 

Kafedžije boli uvo, njima je bitno da ne izdaju fiskalni i da ne zatvore lokal.

Okay i to je opozicija, važi.
Stvarno je Vučić genije političke taktite bez ikakvog zezanja. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nemanjaol said:

 

Jasno, ali ima jos dosta starijih ljudi koji nisu primili vakcinu, sad vec ima prostora da se donese bolje informisana odluka

 

AZ sasvim dobro radi kod starijih ljudi, nje bar imamo. Ostaje pitanje kako dopreti do starijih ljudi, koji bi da se vakcinisu, ali ne znaju ni gde da s prijave, ni gde da idu.

 

Mozda booster na jesen da bude neka druga, ne kineska, za ove koji su sad primili kinesku?

 

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, shonke said:

Znao sam da nam opozicija radi o glavi mikrotalasnom pećnicom... a on samo moli ljude da se vakcinišu...

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=03&dd=23&nav_category=11&nav_id=1831471

Ne znam sta se cudite, to jeste govorio Nogo, na svojim profilima na drustvenim mrezama je kacio I snimke aviona 'iz kog se truje cela zemlja virusom'. Letos su njegove pristalice bile I najagresivnije na protestima kad je bila makljaza sa policijom. Neku slicnu teoriju ima I Radulovic, kacio je neko proletos 'nastup' njihove poslanice u skupstini. Nije valjda da su svi vec sve to pozaboravljali pa se pravimo naivni?

Link to comment
Share on other sites

Just now, djura.net said:

Ne znam sta se cudite, to jeste govorio Nogo, na svojim profilima na drustvenim mrezama je kacio I snimke aviona 'iz kog se truje cela zemlja virusom'. Letos su njegove pristalice bile I najagresivnije na protestima kad je bila makljaza sa policijom. Neku slicnu teoriju ima I Radulovic, kacio je neko proletos 'nastup' njihove poslanice u skupstini. Nije valjda da su svi vec sve to pozaboravljali pa se pravimo naivni?

Daj Đuro brate Nogo opozicija, čemu tačno? Ili Radule? Pa Raduleta smo ismevali na blogu ima 10 godina unazad, sad je odjednom opozicija.
Vidiš da bi neko zaslužio da bude politička opozicija treba da postoji nekakva politika protiv koje si svojom politikom i onda si opozicija. Zna to Vučić, znaš ti, znam ja, zna svako.
Niti ima Vučić politiku sa kojom bi mogao da se sukobiš niti ova dvojica imaju ikakvu politiku da bi eventualno mogla da se razmatra. Ovo je pretpolitičko društvo u svom punom sjaju i procvatu.
Nogo i Radule su Nikola Šećeroski, samo u drugom vremenu i istom prostoru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, shonke said:

 

Teorija zavere za koju se ispostavlja da je tačna naravno da neće biti javno poznata...

Znači ripčina Mirijevo.

Ali što baš Mirijevo, što nije, šta znam, naprimer Avala, Sremska Mitrovica, Sombor...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Daj Đuro brate Nogo opozicija, čemu tačno? Ili Radule? Pa Raduleta smo ismevali na blogu ima 10 godina unazad, sad je odjednom opozicija.
Vidiš da bi neko zaslužio da bude politička opozicija treba da postoji nekakva politika protiv koje si svojom politikom i onda si opozicija. Zna to Vučić, znaš ti, znam ja, zna svako.
Niti ima Vučić politiku sa kojom bi mogao da se sukobiš niti ova dvojica imaju ikakvu politiku da bi eventualno mogla da se razmatra. Ovo je pretpolitičko društvo u svom punom sjaju i procvatu.
Nogo i Radule su Nikola Šećeroski, samo u drugom vremenu i istom prostoru.

Srdjan Nogo je izgleda opozicija zdravoj pameti!?

Link to comment
Share on other sites

Moj brat od tetke, inače debil koji s ponosom priča da nikad ne nosi masku, zarazio se desetak dana nakon što je primio prvu dozu Astrazeneke. Pošto je inače terenski radnik i nije kod kuće nikad, prva reakcija mu je bila da dođe kod roditelja da preleži bolest. Naravno nije se uopšte izolovao od njih u kući, mada je imao mogućnosti, pošto imaju dovoljno spavaćih soba i dva kupatila. Zarazio je i oca i majku, koji su primili obe doze kineza. Bratu u principu nije ništa, imao je jedan dan temperaturu oko 37,5, a tetka i teča isto u principu ništa, niska temperatura, pomalo kašljucaju i oni klasični korona bolovi u krstima. Tetka ima neku šaru na plućima koja se vidi na snimku, ali doktori misle da nije opasna upala pluća i svi su kod kuće.

 

Pouka koju sam ja izvukao iz svega ovoga je da ne treba imati decu, jer te niko neće zaebati više nego tvoje razmaženo, nedokazano derište, pa makar to bio i razmaženi, nezreli, magarac od 40 godina.

 

E da, zaboravio sam da dodam i da brat ima teoriju da se zarazio od vakcine. A vakcinisao se, ne zna ni sam zašto, neko ga je ubedio da će odmah posle prve doze vakcine moći da lunja gde hoće i radi šta hoće.

Edited by Wookie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Wookie said:

Moj brat od tetke, inače debil koji s ponosom priča da nikad ne nosi masku, zarazio se desetak dana nakon što je primio prvu dozu Astrazeneke. Pošto je inače terenski radnik i nije kod kuće nikad, prva reakcija mu je bila da dođe kod roditelja da preleži bolest. Naravno nije se uopšte izolovao od njih u kući, mada je imao mogućnosti, pošto imaju dovoljno spavaćih soba i dva kupatila. Zarazio je i oca i majku, koji su primili obe doze kineza. Bratu u principu nije ništa, imao je jedan dan temperaturu oko 37,5, a tetka i teča isto u principu ništa, niska temperatura, pomalo kašljucaju i oni klasični korona bolovi u krstima. Tetka ima neku šaru na plućima koja se vidi na snimku, ali doktori misle da nije opasna upala pluća i svi su kod kuće.

 

Pouka koju sam ja izvukao iz svega ovoga je da ne treba imati decu, jer te niko neće zaebati više nego tvoje razmaženo, nedokazano derište, pa makar to bio i razmaženi, nezreli, magarac od 40 godina.

 

E da, zaboravio sam da dodam i da brat ima teoriju da se zarazio od vakcine. A vakcinisao se, ne zna ni sam zašto, neko ga je ubedio da će odmah posle prve doze vakcine moći da lunja gde hoće i radi šta hoće.

Da nije sa Mirijeva?

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...