Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, fancy said:

30 evra da vežu za sertifikat sa vakcinacije.

Onih drugih najavljenih 30 (pro forme radi) za revakcinaciju i to je to.

Sent from my phone using their app
 

Sad mi kažeš, ja se prodao za dva slobodna dana 🙂

  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

http://www.rtv.rs/sr_lat/drustvo/mup-saj-zandarmerija-helikopteri-gss-na-kopaoniku-u-protivteroristickoj-vezbi_1218024.html

I posle će mupovci, SAJ, žandari da se vrati kući, pozdrave sa ukućanima, možda bakama i dekama i eto kako se širi Korona, bahati i neodgovorni pojedinci moraju na Kopaonik to leglo zaraze. I niko da bekne samo skijaši krivi...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, todorovic said:

Norveska prijavila nove slucajeve (smrt i 3 hospitalizovanih) usled problema sa zgrusavanjem krvi posle vakcinacije, svi pripadaju populaciju ispod 50. Interesantno je da vakcine nisu iz istog kontigenta kao u austriji/italiji i da je problem suprotan. Izliv krvi na mozak i krv koja se ne zgrusava.
Irska zbog ovoga privremeno obustavila vakcinaciju

 

O kojoj je vakcini reč? AZ?

 

*

https://rs.n1info.com/vesti/brnabic-mere-ce-morati-da-budu-poostrene/

 

https://rs.n1info.com/vesti/kisic-tepavcevic-zatvaranje-bi-imalo-smisla-jedino-zbog-masovnog-vakcinisanja/

 

Zanima me koje su to tačno mere i šta znači zatvaranje, šta se zatvara...

 

Link to comment
Share on other sites

 
O kojoj je vakcini reč? AZ?
 
*
https://rs.n1info.com/vesti/brnabic-mere-ce-morati-da-budu-poostrene/
 
https://rs.n1info.com/vesti/kisic-tepavcevic-zatvaranje-bi-imalo-smisla-jedino-zbog-masovnog-vakcinisanja/
 
Zanima me koje su to tačno mere i šta znači zatvaranje, šta se zatvara...
 
Da, AZ je u pitanju. Na osnovu broja prijavljenih slucajeva lici na neku nemedicinsku borbu.
Link to comment
Share on other sites

@todorovic i liči i jeste neka vrsta političke borbe. U Hrvatskoj je stopirana vakcinacija AZ jer je umro neko ko ima 91 godinu, a uzrok smrti je plućna embolija.

Ta osoba koja ima 91 je vakcinisana AZ.

To su velike godine..možda bi taj neko umro i bez vakcine..i mislim da su to samo iskoristili za stopiranje vakcinacije tom vakcinom.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mladenvzz said:

...u hrvatskoj nije stopirano cjepljenje AZ cjepivom.

 

Izvinjavam se. Nisam dobro razumela tekst. Mislila sam da su i tu stopirali posle smrti  osobe koja ima 91 godinu. 

 

*

Pitanje- koliko se sada čeka na vakcinaciju, od momenta prijave E upravi? 

 

Pitam jer čujem da nema više gužve na Sajmu a pročitala sam i da je grad Beograd doneo odluku da određeni broj automobila gradskih službi stavi na raspolaganje timovima za vakcinaciju.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, CheshireCat said:

Korona statistika po zemljama u 2020

 

Prva kolona predstavlja porast broja smrti u 2020 u odnosu na prosek 2011-19. Podaci su izvučeni sa wiki - vital statistics za svaku zemlju.

Druga predstavlja odnos prijavljenih korona smrti na worldometru u odnosu na "višak" umrlih 2020 u odnosu na prosek. Dakle koliko je prijavljeno smrti od korone u odnosu na porast smrtnosti zbog korone. Što je taj procenat manji kosilica je bolje radila.

Nema baš svih interesantnih zemalja jer nisu sve prijavile statistiku za 2020.

 

Albanija               29,56%          18,75%
Makedonija         25,68%          48,91%
Poljska                 21,39%          33,99%
Slovenija             21,29%          64,31%
Italija                   20,24%          59,04%
UK                       18,30%          68,37%
Belgija                 17,37%          103,33%
BIH                      17,33%          64,06%
Crna Gora           16,09%          68,00%
Holandija             15,92%          49,38%
Rumunija             15,67%          39,23%
Francuska           14,27%          79,24%
Portugal              13,91%          45,84%
Rusija                   12,77%          23,73%
Srbija                    12,59%          24,97%
Austrija                 11,89%          64,67%
Grčka                   11,62%          35,25%
Nemačka              9,05%          41,92%
Hrvatska               9,03%          83,55%
Švedska                8,22%          131,79%
Mađarska             8,04%          91,80%
Finska                   4,18%          25,44%
Danska                 3,23%          76,00%
Norveška           -0,90%         -118,48%

 

 

Ako Švedska nije imala mere i ima porast smrtnosti 8%, uz to da su svaku živu korona smrt prijavili - pitanje je šta su ove druge zemlje radile (poen za Uroša :lol_2: )

Takođe zanimljivo je gde nam se denula korona u ostalim skandinavskim zemljama? Norveška ima minus zato što im je manje ljudi umrlo 2020 nego ranije.

Srbija je u ovoj kategoriji loša, ali ne među najgorima. Uzimajući u obzir da smo imali jedan talas viška u odnosu na ostale, ovo i nije loš rezultat. Možda je onaj policijski čas uticao da ne budemo gori.

 

Što se košenja brojeva tiče Srbija očekivano solidna, ali šampion je ipak Edi Rama. Putin nije razočarao. 

Vrlo je čudna netransparentnost u Nemačkoj.

Grčki rezultati stavljaju veliki znak pitanja na smisao njihove strategije.

Mađarska pristojna u obe kategorije.

Belgija je nadrljala, ali je i sve prijavila.

 

Norveška mi je misterija - kako su uspeli da izbegnu koronu?

 

*Pogledao sam i neke šampione protiv korone - Australija, Japan, Novi Zeland - nemaju povećanu smrtnost. Tajland ima.

 

 

Zanimljiva je ova statistika, i ne sumnjam da je blizu istini, ako ne i sasvim tacna. Ali mislim i da otkriva vise nego prost ”visak” umrlih. To sto je u zemljama s velikim ”viskom” smrti relativno nizak procenat onih cija smrt se objasnjava koronom, ne mora nuzno da znaci da je radila ”kosilica”. Prijavljeni podaci mogu da budu i potpuno tacni. U tom slucaju pokazuju koliko je ljudi umrlo zato sto u vreme pandemije nisu imali pristup lecenju od drugih bolesti, npr kod raznih akutnih stanja u slucaju sloga i infarkta, u dijagnostici i lecenju raka i sl. Za Skandinaviju znam da su se ta stanja u velikoj meri lecila kao i pre pandemije. To vazi jednako za Svedsku bez posebnih mera, kao i za Dansku s prilicno jakim lockdownom. Za Srbiju znam da su se u bolnice trpali mnogi s covidom bez prave potrebe, dok za ostale nije bilo mesta. Za Albaniju mogu da pretpostavim da mesta nije bilo ni za jedne, ni za druge. Ali tu vec spekulisem, na znam tacno...

Ono sto sigurno znam je da svedski zdravstveni sistem, uz sve svoje mane, radi besprekorno kad je stani-pani, i kad ljude treba vaditi iz mrtvih. Sve mere, koliko god nekad nelogicno izgledale, imale su i imaju taj cilj - da se zdravstveni sistem ocuva. I to ne samo za obolele od covida, nego i za sve ostale, onda kad im je pomoc neophodna. Prilicno sam sigurna i da ce ova ista strategija u buducnosti pokazati znatno veci broj ljudi s dugorocnim posledicama covida, ali to je vec druga prica. 

Da sumiram, verujem da je dobar deo ”viska” smrti u pojedinim zemljama posledica nelecenja drugih bolesti, a ne covid smrti koje te drzave prikrivaju.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

Da sumiram, verujem da je dobar deo ”viska” smrti u pojedinim zemljama posledica nelecenja drugih bolesti, a ne covid smrti koje te drzave prikrivaju.

 

Meni je to donekle nelogično - evo zašto: U Srbiji inače umire ~ 101 hiljada ljudi godišnje. Tu su i kanceri i kardio smrti i sve druge stvari sa nekim sličnim brojem svake godine.

 

Zašto bismo imali neko specijalno povećanje 2020? Mislim, možda neko povećanje i postoji, ali mi pričamo od 10.000 "neraspoređenih" smrti u 2020. Mnogo mi je da su svi od nelečenja.

Isto tako - pošto su bile statistike po mesecima - taj doprinos umrlih u Srbiji se dešavao isključivo u mesecima kada smo imali talase. Tako da mislim da je istina negde između. Sigurno je bilo dodatnih infarkta u odnosu na neki redovan rejt kojim se oni dešavaju. Ali deo su prosto neprimećene ili pokošene korona smrti.

 

Lepo si objasnila zašto izgleda da su Šveđani prijavili svaku koronu - jer su prosto zbrinuli sve što je bilo urgentno tokom godine...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

UK je do sad vakcinisala najvise ljudi s AZ, i nije bilo nekih znacajnijih prijavljenih slucajeva kao sto je sad slucaj s Danskom, Norveskom, Austrijom...?

 

Holandija obustavlja vakcinaciju s AZ na dve nedelje, a to je vakcina koju koriste u najvecem broju i na koju su najvise racunali, tako da ce ovo znacajno da utice na "situaciju na terenu"

 

@CheshireCat kako su oni sto su se zarazili nakon vakcinacije, radi ki vakcina, imaju l blaze simptome?

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sunshine State said:

UK je do sad vakcinisala najvise ljudi s AZ, i nije bilo nekih znacajnijih prijavljenih slucajeva kao sto je sad slucaj s Danskom, Norveskom, Austrijom...?

 

Holandija obustavlja vakcinaciju s AZ na dve nedelje, a to je vakcina koju koriste u najvecem broju i na koju su najvise racunali, tako da ce ovo znacajno da utice na "situaciju na terenu"

 

Ne znam, čudno je stvarno.

 

Najviše nervira netransparentnost, zašto se ne objavi koje su serije u pitanju, da li su se koristile iste npr. u Austriji i Danskoj, i tome slično.

 

Evo i Indijci valjda kažu da kod njih nisu prijavljeni ovakvi slučajevi, a i kod nas bi se valjda brzo proširilo da je bilo ovako nečeg (mi inače isto koristimo AZ koja je pravljena u Indiji, za razliku od EU).

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...