Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, ras kass said:

12 nedelja jer je az pokazala jaku zastitu nakon prve doze. To se pokazalo jasno u Britaniji.

Posle 3 meseca samo se produzava. 

 

Mozda ce i to biti, svakako je ovo za sada pomak u smeru da vakcinisani makar na taj nacin budu izdvojeni iz mase ljudi koji vakcinu jos nisu primili. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Lil3LE said:

Ima ljudi koji daju maksimum na poslu. Zvuci kao floskula, ali i to postoji

sve je to lepo i u redu, ako je tako, ne vidim zasto odbijas d ami kazes ime grada, ali ako neces, ne moras..ja to opet mogu na svoj nacin da interpretiram..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Harmonika said:

sve je to lepo i u redu, ako je tako, ne vidim zasto odbijas d ami kazes ime grada, ali ako neces, ne moras..ja to opet mogu na svoj nacin da interpretiram..

Ti vec jesi, cim si me pitao 😁

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Lil3LE said:

Mozda ce i to biti, svakako je ovo za sada pomak u smeru da vakcinisani makar na taj nacin budu izdvojeni iz mase ljudi koji vakcinu jos nisu primili. 

 

Jeste pomak, samo bih ja karantin ukinuo onima 6 meseci unazad zarazenima, a ne samo 3. 

 

Ali ne odlucujem. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Harmonika said:

a ti si razocaran sto nije ranije okazala otpor

Nisam. Nije to ništa lično, bila je u nekoj skoro emisiji nebitno, gde je pevala Tanja Jovićević, pa gledam tu ženu i publiku studentariju. Više bunta ima u Tanji nego svoj toj deci zajedno, i to na mnogo bitnije teme od maske.
Naprosto nisu Fight the power generacija i da razočaran sam malčice. Taj osećaj da hoćeš sve hoćeš odmah i "budimo realni tražimo nemoguće" samo u tim godinama ima smisla, pa kad će ako ne sad...

Previše im je establišment privlačan i previše se udvaraju establišmentu. Ali to nije tema za ovde 🙂

Link to comment
Share on other sites

Brate, jedno su tvoja, moja generacija je 52, njena je tek 152..ja cak smatram pozitivnim to sto se prilagodil, jer njena generacija mahom ovo ne jebava ni pola posto...

1 minute ago, stray_cat said:

Ne može da bude isti Sinofarm posle prve doze i AZ (ili Fajzer) posle prve doze, mislim, kakav je to protokol?

ma zeza nas ovde..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:

Ne, nego me je zanimalo gde vlada tolika azurnost, usred ovakve epidemiloske situacije...sad, ja mogu da mislim da ti ovde pricas price, kada ni ime grada ne smes d anavedes...

Ne mogu ja da zabranim nikome sta ce da misli. Zeleo sam da podelim neke novosti i moja iskustva. 

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

How long does the vaccine take to become effective?

While you will need two doses of the vaccine to get the best long-term protection from the virus, you will still have a significant level of protection at 22 days after you received the first dose.

 

 

https://www.ouh.nhs.uk/working-for-us/staff/covid-staff-faqs-vaccine.aspx

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sunshine State said:

 

Evo mi ovde imamo te mere 3 meseca (znaci bas to sto su vama uveli sad za vikend), i evo brojke ne padaju ispod 5000 nikako - danas cak porast na 6000.

 

Nemamo Crvenu jabuku i nemamo gondole, a kafici/restorani ne rade vec 4.5 meseca uopste

 

Mislim da te holandske mere ipak nesto rade. Ne kazem da ne moze i bolje, ali seti se situacije od pre godinu dana. Uz otprilike isto nepostojanje mera, nad kojim se zgrazao ostatak sveta, Holandija je imala duplo veci broj obolelih i umrlih od Svedske, uz nesto manje od duplo vise stanovnika. Danas obe imaju otprilike istih 5-6 hiljada slucajeva na dnevnom nivou. Svedska i dalje nema prakticno nikakvih mera, Holandija ima. Rezultat sigurno nije onakav kakav biste vi tamo zeleli, ali nije da ga nema.

Poredjenje sa Srbijom je vec znatno teze, zbog veceg broja vakcinisanih, zbog nekonzistentnosti mera, zbog razlicitog obrasca ponasanja ljudi, i jos kojecega.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pogrešna pretpostavka. Da li će da prođe kroz milijardu ljudi za godinu dana ili mesec dana, isto je. Iz tog 'bazena" ima da se izlegne milion milijardi kopija koje imaju neku grešku u kopiranju od kojih će hiljadu da bude efikasno. Tih hiljadu su novi slojevi koji se šire. Vreme ne igra nikakvu ulogu ako je konačni broj inkubatora (to jest zaraženih osoba) isti.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ras kass said:

12 nedelja jer je az pokazala jaku zastitu nakon prve doze. To se pokazalo jasno u Britaniji.

Posle 3 meseca samo se produzava. 

 

Mnoge drzave onima koji su prelezali daju samo.jednu dozu. 

 

Potvrdjujem. U Svajcarskoj, ko je prelezao covid daje se samo jedna doza vakcine ( Pfizer i Moderna su za sad odobrene). Procena je da je uz antitela nakon bolesti jedna doza sasvim dovoljna. Ko se zarazi posle prve doze, druga se jednostavno ne daje. To je odluka koju su doktori doneli.

 

Mada, ne bih iskljucio kasnjenje u isporuci vakcina kao jedan od razloga. Iako mi obrazlozenje lekara ima smisla.

 

Edited by feanorlfc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

 

Mislim da te holandske mere ipak nesto rade. Ne kazem da ne moze i bolje, ali seti se situacije od pre godinu dana. Uz otprilike isto nepostojanje mera, nad kojim se zgrazao ostatak sveta, Holandija je imala duplo veci broj obolelih i umrlih od Svedske, uz nesto manje od duplo vise stanovnika. Danas obe imaju otprilike istih 5-6 hiljada slucajeva na dnevnom nivou. Svedska i dalje nema prakticno nikakvih mera, Holandija ima. Rezultat sigurno nije onakav kakav biste vi tamo zeleli, ali nije da ga nema.

Poredjenje sa Srbijom je vec znatno teze, zbog veceg broja vakcinisanih, zbog nekonzistentnosti mera, zbog razlicitog obrasca ponasanja ljudi, i jos kojecega.

 

Mere sasvim sigurno spuste pik kad krene "u nebesa".

Ali, Holandija je prosle godine imala 1335 dnevno u najvecem piku, do negde u novembru - onda krecu brojke da rastu, al i mere da se stezu - u decembru, uz sve zatvoreno, imali su i po 13 000. Sad, i dalje sve zatvoreno, 4-6000 dnevno, vec 2 meseca.

Razmisljam kojim dodatnim merama mogu dalje obarati brojke...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lil3LE said:

Puno pisanja od danas sam propustio, pa mozda ovo za vas nisu nove vesti...

Od danas se ljudi sa obe primljene doze vakcine od kojih je proslo minimum 2 nedelje ne stavljaju u izolaciju. Takodje od 21.marta ni osobe koje su unazad 3 meseca prelezala koronu. 

Video sam letimice, da se pominju brojke. Za moj grad mogu da tvrdim da su brojke tacne, jer svako ko bude pozitivan, dodje do mene i bude pozvan i sa kontaktima stavljen u izolaciju. 90% su ljudi sa simptomima. Sto se tice umrlih i to pratim, brojke se poklapaju sa izvestajima iz bolnice. Ipak to ne mogu da tvrdim za celu drzavu.

 

Sto se tice pozitivnih medju vakcinisanima, ima ih ali dosta retko i uglavnom sa minimalnim simptomima ili bez (testiraju se jer je neko iz kuce pozitivan) pa ispadne da i oni imaju virus. Danas medju 50 pozitivnih, potpuno vakcinisani nije bilo. 

 

Jedna od stvari koju će vakcinacija, nadam se, da donese je smanjenje test histerije. Meni je od starta PCR test vrlo labilan i slabo pouzdan podatak, a u principu se sve vrti oko toga. Sa vakcinacijom bi po meni trebali da se vratimo na situaciju da lekari leče kliničku sliku, a ne rezultat PCR testa. I da se ako je ikako moguće smanji doživljaj sa antibioticima jer je njihova upotreba van svake kontrole dugoročno vrlo štetna. Da se vratim na testove, kao se već ide u pravcu da vakcinisani ne idu u uzolaciju, onda ne vidim razlog ni da se testiraju. Prosto, ako zakačiš neki blaži oblik virusa, lečiš se od toga i gotova stvar. Dalja upotreba testa na kovid bi možda imala smisla ako se to radi studiozno i ozbiljno, pa se stvarno isprate svi kontakti i unapred i unazad i tako detektuju i izoluju klasteri, ali to kod nas nikada nije zaživelo pa ne verujem da će drugačije biti u budućnosti. Druga grana histerije su testovi na antitela, pričao je i Sekler o tome, ljudi se manično testiraju na svakih 5 dana. Čemu to? Šta ćeš tačno da radiš sa informaciom sa testa na antitela? Kako ti to pomaže u bilo čemu? Ostaviti naučnike da prave istraživanja i studije o tome, pojedinačno ne mora baš ništa da znači. 

 

 

9 hours ago, Harmonika said:

Ne, nego me je zanimalo gde vlada tolika azurnost, usred ovakve epidemiloske situacije...sad, ja mogu da mislim da ti ovde pricas price, kada ni ime grada ne smes d anavedes...

 

Najnormalnija je stvar da neko ne želi da deli svoje lične podatke ovde, pa i o tome odakle je. Šta misliš, koliko manji gradovi imaju epidemiologa? To je praktično kao da je napisao ime i prezime ovde. A čak i da to nije slučaj, i dalje nemaš prava da insistiraš da ti neko otkriva lične podatke, pa ga još proglašavaš lažovom zato što to neće da uradi.

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Negde u inostranstvu sam čitao da je bio predlog za pospešivanje vakcinasanja a kod nas bi uspeo 100%. Doneti uredbu da svako ko se ne vakciniše od 01.01.2022. godine plaća iz džepa lečenje od korone. Da vidite onda trku za vakcinama. Garantujem 100% vakcinaciju u Pirotu i Vranju 🙂

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Sunshine State said:

 

Mere sasvim sigurno spuste pik kad krene "u nebesa".

Ali, Holandija je prosle godine imala 1335 dnevno u najvecem piku, do negde u novembru - onda krecu brojke da rastu, al i mere da se stezu - u decembru, uz sve zatvoreno, imali su i po 13 000. Sad, i dalje sve zatvoreno, 4-6000 dnevno, vec 2 meseca.

Razmisljam kojim dodatnim merama mogu dalje obarati brojke...

 

I meni je cudno sto su izjave ovdasnjih zvanicnika u poslednje vreme postale katastroficne, a nisu to bile ranije kad su brojevi i dnevno obolelih i umrlih bili znacajno veci nego sada. Dok je bilo vise od 10 hiljada obolelih dnevno, maske su bile preporucene samo u vreme najvecih guzvi u prevozu, sada na 5 hiljada stalno, ukljucujuci i sve zatvorene prostore gde ne moze da se drzi distanca. Na poslu smo jucer pravili krizni plan, sta cemo ako se svi razbolimo... Nikad ranije nismo imali takvu takvu tacku dnevnog reda, uglavnom smo na sastancima pricali o tome kako na nas psihicki utice rad od kuce, imamo li odgovarajucu opremu, da li nas bile ledja, i slicne gluposti. Ima jos toga, da sad ne nabrajam.

 

Pa se sad ja pitam odakle odjednom tolika panika, znaju li oni nesto sto mi ne znamo? Bas nisam sklona teorijama zavere, ali osecam potrebu da mi ovo neko objasni. Znam da se sve vise zarista pojavljuje u vrticima i skolama, odakle se prenosi na roditelje, pa dalje na njihova radna mesta. Stari vise nisu aktualni, sto pomrlo, sto vakcinisano, ali neki razlog za ovoliku paniku ocito postoji. Verujem da su i te holandske restriktivne mere odraz tog istog, sta god da je.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...