Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, Eddard said:

Nije mi jasno to netestiranje u Srbiji, jel nema testova ili šta? Jebem mu mater, pa samo iz razloga javnog zdravlja u pandemiji dovoljan je jedan simptom, jedan, da moraš da isključiš kovid. Kao mojoj sestri, grlo boli, ima temperaturu, doktorka neće da testira jer zaboga nećemo sad od svega da pravimo kovid nego je obična upala grla. U vreme pandemije je svaka jebena upala grla kovid dok se ne dokaže suprotno, svaka temperatura, svaki kašalj je kovid dok se ne dokaže suprotno. Ne zato što će svako da umre ili teško oboli već iz jebenih epidemioloških razloga, da se prate kontakti i ne širi dalje. A posebno samouverenost lekara koji u susretu sa jednom toliko nepoznatom bolešću imaju hrabrosti da kažu - ma nije to kovid... otkud znaš, jebote lebac?! Testiraj bre, šta košta?

Ima testova, ima termina, ima testova u apotekama, nema volje. Još jednom, strategija je da se odbiju ljudi i da im se smuči da traže "uslugu" od sistema. I da vidiš strategija uspeva. Mene na primer taj sistem i kovid ambulanta živog neće uhvatiti. Brate platim kad zabodem, ako baš mora ICU onda su me stigli. Do ICU neće me videti, pa eto - uspela im strategija. Samo me muče doznake eto za to bi možda morao "pod mač" sistema.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ne testiraju, ali vade krv.

 

Ja znam bar za 5 slucajeva (rodbina i mamin komsiluk) gde sa simptomima nisu bili testirani, ali im je vadjena krv i zakljuceno da imaju covid

 

Roditelji i brat zive u zajednickom domacinstvu ( različiti spratovi kuce )... kada je brat dobio pozitivan rezultat,  njegova supruga nije testirana , nema simptome. 

 

Majka, sa blagom temperaturom,  bolovima u misicima i suvi kašalj,  vadili su joj krv, zakljucili da je pozitivna na Kovid, dali joj hrpu lekova, koje je vecinu morala da plati ( penzioner, ima zdravstveno osiguranje).

Otac, hronicni bolesnik , preziveo mozdani udar, nije testiran ...( trenutno nema simptome, imao je slicne kao majka, ne znam koliko tacno dana pre nje ( 7-10 dana)), nema potrebe da ga testiramo, mozda je vec prelezao Koronu - parafraziram dr-a )

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Eddard said:

To je tek suludo. 

 

A cuj sad ovo - dve rodjake su imale upalu pluca, a obema testovi negativni - naravno, zakljuceno je na osnovu rezultata krvi i snimka pluca, da imaju covid. Ali, posto nisu imale pozitivan test, njihovi ukucani nisu morali (zvanicno/papiroloski) u karantin.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Harmonika said:

Vidi,edarde,ja sam sredinom oktobra imao nesto,dal virus dal jaca prehlada, uglavnom, nisam isao na pregled, znam da bi me u kovid slali,i nije mi zao,a nema odgovornije osobe od mene

 

Da, ali pored sebe, moras da budes odgovoran i prema drugima, i svojoj okolini, i zbog toga si morao da se testiras.

 

Jbm mu, kada sam saznao ( dan pred odlazak na odmor ) da koleginica zakacila virus, sam sam otisao da se testiram ( jos uvek nije stiglo zvanicno obavešten od lokalnog Gesundheitsamt-a da se prate kontakti, itd i sl ) sve da ne bih putovao zarazen i/ili otisao kuci zarazen.

Link to comment
Share on other sites

brate, ne da sam odgovoran, nego se ni sa kim ne druzim, u kafic nisam otisao od tog oktobra, prosetam kad je lepo vreme, to je to..izludeh u kuci, molim Boga da docekam lepo vreme, da malo vise napolju budem, ali, strepim, ne mogu vise, mislim da se ovo nece nikad zavrsiti..

 

Zoran Radovanović: Srbija je 2020. godinu završila sa skoro 14 hiljada više umrlih nego prethodne kalendarske godine. Zvanično je bilo 3211 žrtava kovida 19, ali je stvarni broj verovatno trostruko veći.

Edited by Harmonika
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Eddard said:

Nije mi jasno to netestiranje u Srbiji, jel nema testova ili šta? Jebem mu mater, pa samo iz razloga javnog zdravlja u pandemiji dovoljan je jedan simptom, jedan, da moraš da isključiš kovid. Kao mojoj sestri, grlo boli, ima temperaturu, doktorka neće da testira jer zaboga nećemo sad od svega da pravimo kovid nego je obična upala grla. U vreme pandemije je svaka jebena upala grla kovid dok se ne dokaže suprotno, svaka temperatura, svaki kašalj je kovid dok se ne dokaže suprotno. Ne zato što će svako da umre ili teško oboli već iz jebenih epidemioloških razloga, da se prate kontakti i ne širi dalje. A posebno samouverenost lekara koji u susretu sa jednom toliko nepoznatom bolešću imaju hrabrosti da kažu - ma nije to kovid... otkud znaš, jebote lebac?! Testiraj bre, šta košta?

 

Začarani krug. Jer, kako smo došli do ove pandemije? Pa tako što se je svaka upala grla brže bolje proglasila kovidom. Eto recimo, negde sam pročitao podatak da je 94% manje slučajeva gripe u odnosu na iste periode pred Covidom. Taj podatak mi zvučao malo neverovatno, pa onda naletim na ovaj članak https://siol.net/novice/slovenija/v-sloveniji-se-brez-potrjenega-primera-gripe-v-tej-sezoni-542676 . Ej, 0 slučajeva...

 

Zašto se neki toliko bore protiv ove covid kampanje je prosto. Zato što nas lažu, zato što nas straše, a sve to rade ljudi koji nam ne žele dobro.

 

Covid jeste problem. Ali da smo taj problem počeli da rešavamo sa transparentnošču i informisanjem naroda, umesto zastrašivanjem, dezinformisanje, zabranjivanjem, imali bi i bolji rezultat. Ovako, videčemo šta če da bude.

 

edit: zaboravih da dodam ovo za ove smrti posle vakcine. Zanimljivo. Kad se umre od Covida, ne spominje se ništa ostalo. Čim je umro posle vakcinisanj, ma to su bili stari sa mnogo drugih bolesti. Ok, ja vjerujem. Ali ne sviđa mi se selektivni pristup što se tiče informisanja.

 

Kad su stigleprve vakcine u Sloveniju, odma drugi dan umrla neka starija gospodja u starackom domu, posle vakcinisanja. Nije prošlo par sati od toga, več su sazvali konferenciju za štampu, kako smrt nije imala nikakve veze sa vakcinisanjem. Ok, kao što sam rekao gore. Ja to vjerujem. Ali cenim da u tih par sati niste baš ni mogli dobro da istražite dal jeste il nije imala veze.

 

 

Edited by L' Imperatore
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, L' Imperatore said:

edit: zaboravih da dodam ovo za ove smrti posle vakcine. Zanimljivo. Kad se umre od Covida, ne spominje se ništa ostalo. Čim je umro posle vakcinisanja, ma to su bili stari sa mnogo drugih bolesti. Ok, ja vjerujem. Ali ne sviđa mi se selektivni pristup što se tiče informisanja.

Sasvim razumna primedba, stoji argument kao kuća.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, John Dies at the End said:

 

 

Ti si, posle svih onih silnih lupetanja, pisanja ordinarnih gluposti, velicanja Kon(j)a i sl, vratio, bez trunke samokritike, da nastavis sa prosipanjem nista manjih gluposti i budalastina ... 

 

Da ponovim, nadam se de ce kad tad (za 5-10 god, nebitno) ovi banditi i idioti sa dokotrskom diplomom, u kriznom štabu ( a i svi nacelnici, doktori koji nisu postupali pa duznosti) odgovarati pred sudom za svoja (ne)dela i izgubiti svoju licencu i zvanje.

 

Majka je prosla sa laksim simptomima ( iako ima 68 god), dok je brat, blago rečeno "najebao", pluca su me dobro oštećena, jos uvek tesko dise i zamara se, zabranjena mu je svaka fizicka aktiv i mozda ostanu trajne posledice. 

 

On je imao srece. Ali "kuma" nije. Juce je dvoje dece (9 i 6 god) ostalo bez majke, kum bez supruge. Jedno divno stvorenje je napustilo ovo bedno i iskvareno drustvo. Imala je samo 40 godina.

 

Jos jednom, nadam se ce sve ( I ove koji su odbijali da je lece, pod izgovorom da je mlada, de nije tezak slucaj ), kad tad stici zaslužena ruka pravde.

 

🥲

 

Iskreno mi je zao zbog svega sto ti se desilo.

 

Sto se tice Kon(j)a i ostalih, kao i "heroja" opozicione javnosti, recimo Radovanovica i Panica, ima i o njima svasta da se kaze, ovo sto je receno za Panica je 1000 puta gore od ovoga za sta se tereti Kon, jer gospodin Panic, mrtav ladan, koristi svoj privilegovani polozaj da svoju porodicu obezbedi, kao sto vidimo, ni drugi lekari i ugrozeni clanovi njihovih porodica nisu stigli na red.

 

Mnogo gore od bilo cega za sta se tereti Kon, koji ni za sta licno i nije odgovoran, jer su mere koje se donose i mimo njega, mrtvo slovo na papiru.

4 hours ago, urosg3 said:

Ako se nešto nije zadnjih par dana promenilo, a meni promaklo, od sredine oktobra ugostiteljski objekti u Sloveniji ne rade, osim dostava i take away.
To što ih zatvorilo nije doprinelo ničemu.

 

Pricao sam o Srbiji. O Sloveniji imam malo pojma jer mi jedna prijateljica zivi tamo i ponekad pricamo, o Ceskoj nemam nikakvog pojma.

 

Stvarno ne bih ponovo da seciram anegdotalne dokaze koji se ovde iznose, jer sam to radio 50 puta i ne vredi, i ti i drugi verujte u sta hocete. Ja znam sta je tacno, jer proklamovane mere i realno stanje na terenu su iste koliko dupe i oko.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McLeod said:

 

Nije problem skola. Problem je sto su mnogi ucenici slobodniji i van skole stupaju u kontakt. Znaci ako deca donesu to ne znaci da su se zarazila u skoli, na casu. Mozda su se zarazila pre ili posle skole.

 

Cenim da su deca prokužena makar 2/3 ako ne i više.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Harmonika said:

Vazno d aje izjavio da su se preminuli lekari zarazavali na pauzama za kafu..to je kao da  im se popisao po grobovima..

 

On je lekar starog kova, oblikovan u komunisticko-vojnickom maniru, verovatno ne ideoloski koliko disciplinskim merama, vrlo verovatno je emotivno prazna ljustura, a takodje ni javni govornik/politicar da meri reci koje govori na taj nacin.

 

Uzasno zvuci, ali bi svakome trebalo da bude jasno sta to znaci - lekari se nisu zarazavali u samoj ambulanti vec u medjusmenama, na pauzama, presvlaci se po njih 30 odjednom jer je sve raspad. Ne treba da se ti lekari napadaju zbog toga, nego sistem, a slicno je pricao i Radovanovic.

 

No kao sto vec jednom rekoh ovde, kad emocije burno udju u sobu, razum se pokloni i izadje napolje.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

 

Stvarno ne bih ponovo da seciram anegdotalne dokaze koji se ovde iznose, jer sam to radio 50 puta i ne vredi, i ti i drugi verujte u sta hocete. Ja znam sta je tacno, jer proklamovane mere i realno stanje na terenu su iste koliko dupe i oko.

Pa čemu onda mere, kad znamo da su bezvredne? Eto logičnog pitanja?
 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Laki21 said:

 

Cenim da su deca prokužena makar 2/3 ako ne i više.

 

Tesko Laki, jer onda ne bismo imali situaciju koju imamo.

 

Opet ljudi, stvarno treba osnovno znanje funkcija i citanja grafika da bi se ovo rastumacilo. Nasi brojevi mogu biti skroz netacni, to je nebitno.

 

Ako imamo 2/3 prokuzenost, a na grafiku ocitavamo "plato" ili rast, to znaci da nista sto se do sada zna o sirenju virusa i procentu koji je potreban za kolektivni imunitet - nije tacno.

 

Mnogo je verovatnije da nemamo toliku prokuzenost kolika se pominje, nego da bukvalno sve ostalo nije tacno.

 

Jer ako je prokuzenost 66%+ i i dalje vidjamo rast, onda bukvalno nista drugo nije tacno - ni da se gradi bar trenutni imunitet, niti da je potrebno 70-80% do kolektivnog imuniteta, niti da se virus prenosi samo direktnim kontaktom i na maloj udaljenosti, on onda lebdi u vazduhu i moze da prezivi nezavisno od domacina ogroman period vremena, sto ce reci da je sve ovo onda potpuno besmisleno.

 

Dakle mnogo je verovatnije da prvo nemamo toliku prokuzenost, da nema toliko asimptomatskih koliko se u prvi mah pretpostavljalo i konacno, da ljudi zapravo ne postuju mere u meri u kojoj se prica.

 

Logika nalaze da je tako, a logika je nezavisna od bilo kakvog vrednosnog suda, vec se zakljucci izvlace na osnovu datog cinjenicnog stanja.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Inace, toliko rasprava o merama,a aja iskreno, jos nisam cuo neki predlog kako i sta treba..ja imam neka razmisljanja, ali, to, naravno, zavisi i u kojoj je fazi epdiemija,recimo, u tecem talasu je moglo i moralo drugacije..talas stagnacija svakako tera do daljneg..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Pa čemu onda mere, kad znamo da su bezvredne? Eto logičnog pitanja?
 

 

Mere nisu bezvredne. Mere su najbolje sto mogu u datoj situaciji da se primene. Problem je sto ih ljudi ne postuju.

 

Umesto sto pricas o Ceskoj i Sloveniji treba pricati o Japanu i studirati njihov grafik. Na 10-100 puta vecoj gustini naseljenosti nego u tim zemljama, ali za Japan znamo da se ljudi vrlo striktno pridrzavaju mera, i vidimo kako nove mere odmah daju rezultat, kao sto i treba, posle dve nedelje.

 

Japan je posle velikog skoka u januaru, kada su imali 6000 novozarazenih dnevno, pali na 1700 danas i nastavljaju da padaju.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Harmonika said:

Inace, toliko rasprava o merama,a aja iskreno, jos nisam cuo neki predlog kako i sta treba..ja imam neka razmisljanja, ali, to, naravno, zavisi i u kojoj je fazi epdiemija,recimo, u tecem talasu je moglo i moralo drugacije..talas stagnacija svakako tera do daljneg..

 

Ja sam pisao ovde o merama.

 

Dakle, kada smo "potrosili" lokdaun onda kada nije trebalo da ga potrosimo, nakon toga je trebalo odraditi prvo kontrolu na granicama i zabranu ulaska u zemlju bez negativnog testa koji je star ne vise od 24 casa i obavezan karantin za takve, ne mora dve nedelje, moze i 4-5 dana, uz ponovljen test nakon toga. To je sasvim dovoljno da se "uhvati" virus ako je prosao neopazeno na prvom testu pre 5 dana.

 

Regionalizacija, u smislu da se naprave oblasti u kojima ljudi realno imaju kretanje na dnevnom nivou, recimo iz Resnika mnogi idu na posao u Jagodinu i Kragujevac, iz Gruze u Knic itd, i tako zaokruziti oblast i pratiti stanje u toj oblasti. Kada se ide iz oblasti u oblast, da postoji takodje evidencija, kako bi se mogli pratiti ti ljudi ako se ispostavi da su bili pozitivni, i njihovi kontakti. Tako sprecavas da ti epidemija bukne do te mere da vise ne mozes da pratis kontakte.

 

Sve ove mere su bile bitne dok smo imali 100-300 dnevno i tada je trebalo zabraniti rad nocnim klubovima i kafanama i primeniti stroge mere po firmama sa zaprecenim milionskim kaznama ako nece da nose maske.

 

Sada su te mere neucinkovite jer ima previse zarazenih.

 

Dalje, treba odraditi sistematsku vakcinaciju, ne ovako stihijski kao sto mi radimo.

 

Da bi vakcinacija bila efikasna, mora citavo stanovnistvo da bude imunizirano u isto vreme. Ja se iskreno nadam da ce i ovo biti dovoljno, ali je vrlo moguce da ne bude, jer ako pun imunitet bude postizan u rangu od 10 do 15% kako sada stvari stoje na tromesecnom nivou, mi cemo morati da se vakcinisemo iznova i iznova i iznova dok svi ne dobijemo vakcinu u isto vreme.

 

Jer je to kolektivni imunitet - udar na virus koji je sinhronizovan, tako da u tom periodu kada su ljudi imunizirani virus nema vremena da mutira i nema vise ko da ga prenosi i epidemija se gasi. Ovako ce to tesko biti postignuto.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

A cuj sad ovo - dve rodjake su imale upalu pluca, a obema testovi negativni - naravno, zakljuceno je na osnovu rezultata krvi i snimka pluca, da imaju covid. Ali, posto nisu imale pozitivan test, njihovi ukucani nisu morali (zvanicno/papiroloski) u karantin.

 

 

Izgleda da su vrmenom doktori na korona odeljenjima naucili da u nekom procentu tacnosti pogadjaju ko je pozitivan na bazi ostalih rezultata, ne samo testa. Kad se svastika testirala u novembru, vadili joj krv i odmah joj rekli, ovo ti je korona 99%, evo ti terapija i kuci. Tek je 3 dana kasnije zvali da joj kazu da je pozitivna, to je bio onaj period kad je bio zastoj u testiranju, zamisli da se svima ceka prvo +/- pa terapija, a ljudima nije dobro.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Nije mi jasno to netestiranje u Srbiji, jel nema testova ili šta? Jebem mu mater, pa samo iz razloga javnog zdravlja u pandemiji dovoljan je jedan simptom, jedan, da moraš da isključiš kovid. Kao mojoj sestri, grlo boli, ima temperaturu, doktorka neće da testira jer zaboga nećemo sad od svega da pravimo kovid nego je obična upala grla. U vreme pandemije je svaka jebena upala grla kovid dok se ne dokaže suprotno, svaka temperatura, svaki kašalj je kovid dok se ne dokaže suprotno. Ne zato što će svako da umre ili teško oboli već iz jebenih epidemioloških razloga, da se prate kontakti i ne širi dalje. A posebno samouverenost lekara koji u susretu sa jednom toliko nepoznatom bolešću imaju hrabrosti da kažu - ma nije to kovid... otkud znaš, jebote lebac?! Testiraj bre, šta košta?

Pa vidi, cemu je svrha testa, osim da mi licno znamo i da nam bude udobnije ako nije? Nije da oni bas prate kontakte, jednostavno izoluje se, i javi ljudima s kojima je bila u kontaktu da ima simptome.

Ni ovde ne insistiraju na testiranju, pozeljno je, ali ne i neophodno.

 

 

34 minutes ago, McLeod said:

 

Ja sam pisao ovde o merama.

 

Dakle, kada smo "potrosili" lokdaun onda kada nije trebalo da ga potrosimo, nakon toga je trebalo odraditi prvo kontrolu na granicama i zabranu ulaska u zemlju bez negativnog testa koji je star ne vise od 24 casa i obavezan karantin za takve, ne mora dve nedelje, moze i 4-5 dana, uz ponovljen test nakon toga. To je sasvim dovoljno da se "uhvati" virus ako je prosao neopazeno na prvom testu pre 5 dana.

 

Izvini aki kako vi to zamisljate testove koji su u okviru 24 sata pre ulaska u zemlju? Znas da je to prakticno nemoguce zar ne? Trenutno je i 72 sata koje avio kompanije traze nerealno, jednostavno labaratorije ne mogu da postignu ta vremena, a ti bi 24 sata?

To sto vi u SR imate mali broj ljudi kojima je test potreban nije merilo koliko je to komplikovano za dosta zemalja.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, AgroLaki said:

 

Izgleda da su vrmenom doktori na korona odeljenjima naucili da u nekom procentu tacnosti pogadjaju ko je pozitivan na bazi ostalih rezultata, ne samo testa. Kad se svastika testirala u novembru, vadili joj krv i odmah joj rekli, ovo ti je korona 99%, evo ti terapija i kuci. Tek je 3 dana kasnije zvali da joj kazu da je pozitivna, to je bio onaj period kad je bio zastoj u testiranju, zamisli da se svima ceka prvo +/- pa terapija, a ljudima nije dobro.

 

Taj moj post se odnosio na to kako se karantin ukucanima/kontaktima odredjivao samo ako je neko imao pozitivan test - rezultati krvi, simptomi, upale pluca...nisu uticale na to da kontakti budu u karantinu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

 

 

Regionalizacija, u smislu da se naprave oblasti u kojima ljudi realno imaju kretanje na dnevnom nivou, recimo iz Resnika mnogi idu na posao u Jagodinu i Kragujevac, iz Gruze u Knic itd, i tako zaokruziti oblast i pratiti stanje u toj oblasti. Kada se ide iz oblasti u oblast, da postoji takodje evidencija, kako bi se mogli pratiti ti ljudi ako se ispostavi da su bili pozitivni, i njihovi kontakti. Tako sprecavas da ti epidemija bukne do te mere da vise ne mozes da pratis kontakte.

 

Dalje, treba odraditi sistematsku vakcinaciju, ne ovako stihijski kao sto mi radimo.

 

Da bi vakcinacija bila efikasna, mora citavo stanovnistvo da bude imunizirano u isto vreme.

 

Na koji Resnik misliš?  U Beogradu postoji naselje Resnik a teško da ljudi odatle putuju na posao u Jagodinu i Kragujevac. Možda postoji mesto Resnik?

 

Inače se slažem sa tobom oko regionalizacije. Ona je od samog početka bila moguća jer se Srbija deli na okruge- i jedino je Beograd posebna celina. 

 

Mama mi je pričala o tome kako je izgledao Beograd za vreme variole vere, da su na ulazima u grad bili policijski punktovi i sl..

 

To je i prošle godine moglo da se uradi..da je neko predložio..pa i dr Kon koga ti braniš ovde, sigurno se seća kako se tada -1972.godine postupalo kada je epidemija u pitanju.

 

I u vezi vakcinacije se slažem. Sve bi bilo brže i lakše da imamo dovoljno vakcina i da je drugačije organizovano.

 

Vakcinacija se sada vrši na Sajmu, u onom centru na Novom Beogradu..u Novom Sadu valjda na NS Sajmu... To su mesta za masovnu vakcinaciju a koliko ljudi se vakciniše u Domovima zdravlja? 

 

Koliko Domova zdravlja imamo na nivou cele Srbije? Da li svaki DZ može da obezbedi tri-četiri prostorije za vakcinaciju ( prostoriju za prijem, za pregled dr, za samu vakcinaciju i za unos podataka u računare )? 

 

Da li  DZ koji imaju ambulante mogu da izdvoje još jednu ambulantu za vakcinaciju? 

 

I kad već pričamo o brzini vakcinacije pitam se šta je sa onim punktovima u Beogradu koje je Vesić spominjao- 17 punktova za vakcinaciju ( Domovi kulture, SC...) ..

 

Takvih mesta ima i u svim većim pa i u manjim gradovima Srbije.

 

Ali..možda bi sve to moglo da se organizuje da imamo dovoljno medicinskih-zdravstvenih radnika-lekara, med, sestara..i da imamo dovoljnu količinu vakcina za vakcinaciju..

 

AV može da se hvali da nam stižu veće i manje količine ovih i onih vakcina..OK, one dođu kod nas..koliko on tih vakcina proda npr Republici Srpskoj ( to ne znamo ) i koliko je tačno vakcina prodao Severnoj Makedoniji, i to ne znamo.. I koliko nam vakcina ostaje posle toga..

 

Vidim da ovde skoro niko ne spominje Vedranu Rudan i vakcinaciju ljudi koji nisu državljani Srbije.

 

Tviter "gori" danima zbog toga. 

 

Ja zaista nemam ništa protiv što se gospođa Rudan vakcinisala. Nemam ništa protiv i da se kod nas vakcinišu ljudi sa svih ex yu prostora. Svi oni mogu da se prijave preko E uprave.

 

OK je da se svi oni vakcinišu ponavljam, ali istovremeno treba vakcinisati i redovno pozivati na vakcinaciju i ljude koji imaju državljanstvo Srbije..Ovako je sve pomešano i neorganizovano..    

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...