Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Kod nas u Tavankutu u OS djaci za sada idu non stop, tj pola razreda pre podne, pola popdne.
 
Inace EK izglasala da ne zele Rusku vakcinu, ali da ne sprecavaju svaku EU drzavu da je nabavi samo za sebe.
Hoce da iskorene virus, al malo sutra.
Netačno, Slaviša. Izgleda da EMA nije od Rusa ni dobila nikakav zahtev za odobrenje, evo vest od juče:

Die Europäische Arzneimittelbehörde (EMA) hat bisher nach eigenen Angaben keinen Antrag zur Prüfung des russischen Impfstoffes Sputnik V erhalten. Die EMA widersprach damit in Amsterdam erneut gegenteiligen Behauptungen des Herstellers, des staatlichen russischen Gamaleja-Forschungszentrums. Es sei weder ein Antrag auf Prüfung der Daten eingegangen noch ein Antrag auf Marktzulassung in der EU.

According to its own information, the European Medicines Agency (EMA) has not yet received an application to test the Russian vaccine Sputnik V. In Amsterdam, the EMA once again contradicted claims to the contrary by the manufacturer, the Russian state-run Gamaleja research center. Neither an application to review the data nor an application for marketing authorization in the EU had been received.
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, urosg3 said:

kako ona grupa "Ujedinjeni protiv Kovida" ume da bude glasna i odlučna kad treba neki segment društva zatvoriti, a ni reč da kaže o očiglednom i lako rešivom problemu, eto ne znam šta da mislim.

 

Zato sto je njihova borba uglavnom politicka, a nama treba aktivizam. Borba bez onog "a gde sam tu ja?"

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Eddard said:

Netačno, Slaviša. Izgleda da EMA nije od Rusa ni dobila nikakav zahtev za odobrenje, evo vest od juče:

Die Europäische Arzneimittelbehörde (EMA) hat bisher nach eigenen Angaben keinen Antrag zur Prüfung des russischen Impfstoffes Sputnik V erhalten. Die EMA widersprach damit in Amsterdam erneut gegenteiligen Behauptungen des Herstellers, des staatlichen russischen Gamaleja-Forschungszentrums. Es sei weder ein Antrag auf Prüfung der Daten eingegangen noch ein Antrag auf Marktzulassung in der EU.

According to its own information, the European Medicines Agency (EMA) has not yet received an application to test the Russian vaccine Sputnik V. In Amsterdam, the EMA once again contradicted claims to the contrary by the manufacturer, the Russian state-run Gamaleja research center. Neither an application to review the data nor an application for marketing authorization in the EU had been received.

Ne znam, kazu da su podneli zahtev 29. Januara.

 

Link to comment
Share on other sites

Na FR televiziji svakog dana uvece ima jedna emisija a zove se Quotidien, koja izmedju ostalog i kritikuje i ismeva politicare.

Sinoc je bilo kako su Francuski politicari, strucnjaci pre godinu dana pricali, kako ovaj virus nije nista posebno, obicna gripa, i da ce nestati do proleca,..... i onda posle 4 nedelje su isti ti politicari i strucnjaci pricali "ovo je rat" ....

Da li nekome ovo zvuci slicno kao i kod nasih politicara i strucnjaka?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, nemanjaol said:

Ja bio na Kopaoniku prošle nedelje od ponedeljka do petka.

 

Evo da kucnem u drvo nedelju dana kasnije još mi nije ništa, a ni ljudima sa kojima sam bio. Mada mi nismo išli po kafićima, samo staza i soba, za sve to vreme smo samo par puta seli unutra da se zgrejemo dok smo bili na stazi, ali ne u ona popularna mesta koja su puna, nego smo gađali praznija. 

 

Mislim da je šansa da se neko zarazi na stazi dosta mala, ovako preko nedelje nije bila velika gužva na žici + su postavili neke ograde da malo razbiju red. A same skije i bordovi služe kao dobar tampon da ljudi se ne nabijaju jedni drugima u facu.

 

Sa druge strane mogu skroz da razumem da se dosta ljudi zarazilo na Kopaoniku pošto se svi ponašaju kao da korona ne postoji. U prodavnici cca 30% ljudi ne nosi masku uopšte, a i oni koji nose kao da je nisu stavili. Ja sam na stazi prvo pokušao da stavljam masku dok čekam žičaru, ali sam brzo odustao pošto je užasno nepraktično sa kacigom, brilama i ostalom opremom. Ne mogu da tvrdim kako izgledaju kafići i barovi u hotelima, ali moja pretpostavka je da većina zaražavanja potiče upravo odatle.

 

edit:

 

Jedna od tužnijih stvari je bila kada me je na žici jedan lik ponudio rakijom. Onako, vidi se da mu je glupo što i pita u ovakvoj situaciji, al kao jbg-a takav je običaj. Rekoh "može sledeće godine", ali razmišljam koliko će proći vremena dok ponovo ne vratimo te stare prakse deljenja stvari sa potpunim stranicma koje jesu možda nehigijenske, ali meni ipak drage.

 

I mi smo isto bili ponedeljak-petak. U hotelu tek poneko nosio masku, napolju niko bukvalno. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Terry said:

 

Zato sto je njihova borba uglavnom politicka, a nama treba aktivizam. Borba bez onog "a gde sam tu ja?"

Ma nek se teraju tamo di sunce ne sija, i nek poberu glasove fanova atomskih skloništa, striktne kontrole, zabrana i "udri po džepu" pristupa. I na poslednjem mestu mrzitelje opuštenih likova. Mada mislim da će ipak Vučić da pobere i te fanove.

Link to comment
Share on other sites

149183560_1814417325425967_4137114832640

 

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/united-arab-emirates/

 

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/seychelles/

 

 

 

Zanimljivo je da su sve tri vodeće zemlje i dalje veoma visoko sa slučajevima.

 

Ne želim da kažem da to nešto specijalno znači, ali je zanimljivo...

Link to comment
Share on other sites

 
..."a gde sam tu ja?"


Ah...nekad se poslovi sklapali sa čuvenim stavkom IMT (ne nije propala fabrika to je akronim za Ima li Mene Tu?)
...
Kasnije, informatičko doba je uvelo novu stavku - AMD (opet, ne Intelov rival nego A Moj Deo?)

Sent from my phone using their app

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Kod nas u Tavankutu u OS djaci za sada idu non stop, tj pola razreda pre podne, pola popdne.

 

Inace EK izglasala da ne zele Rusku vakcinu, ali da ne sprecavaju svaku EU drzavu da je nabavi samo za sebe.

Hoce da iskorene virus, al malo sutra.

 

U stvari, tu je igranka bez prestanka...

 

 

Pa kaže...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dakle, Rusi omašili agenciju/server :default_coffee:

 

Igranka bez prestanka. Hoće centrala da pogreši...

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Laki21 said:

 

U stvari, tu je igranka bez prestanka...

 

 

Pa kaže...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dakle, Rusi omašili agenciju/server :default_coffee:

 

Igranka bez prestanka. Hoće centrala da pogreši...

 

"Slucajno" pogresili...Ma samo zbog ovoga EU, da je ozbiljna organizacija, ne bi ni uzela u obzir rusku i kinesku vakcinu. Neka se takvim vakcinama bockaju po raznim Srbijama ako hoce!

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...