Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Pletilja said:

Od kad se Sretenje (Ustav) slavi 2 radna dana? U moje vreme bilo je - jedan radni dan. Pitam jer treba 15 da primim drugu turu vakcine a poziva nema i ne znam da li ce da slave ili da vakcinisu....

 

I 29. Novembar se slavio dva dana 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Svejedno, ipak nije "sednemo u kafić, skinemo masku, u toj ušuškanoj atmosferi ponašamo se kao da je sve u redu"
što je, citiram, Kon izdvojio kao veliku opasnost. 

 

2 hours ago, urosg3 said:

Jeste, ovaj Kopaoniku... A nekako sam siguran da vranjanci nisu masovno išli na skijanje, na isti način kao što su klubovi proglašeni za krivce. Ta vrsta hype često vodi u aksiomske tvrdnje koje su sve samo nisu to Problem je što prečestim ponavljanjem postanu opšteprihvaćene istine.
 

Hajde da razmislimo malo o tome, pa da odgovorimo na pitanje odakle Češkoj, Sloveniji toliki visoki procenti, a njima ugostiteljski sektor ne radi mesecima unazad?
Kad smo kod kafića da rasčistimo odmah sve dileme, kako zatvoreni kafići u zadnja tri meseca mogu biti uzrok bilo čega? 

 

 

Htedoh da napišem reply več na onaj post gore, ali vidim da si več u sledečem spomenuo ono što sam gteo da kažem. Evo ovde u sloveniji svi barovi i restorani zatvoreni od prve polovine oktobra. Ono što je McLeod napisao za radno vreme do 8 i da su puni lokali možda važi za Češku. Ovde garantujem da je sve zatvoreno. Ja radim od kuče isto od tada, deca ne idu u školu odtprilike isti period.

 

Tek pre nekih 5 dana smo prešli iz crne i crvenu fazu i smakli su nekoliko glupavih restrikcija kao što je zabrana prelaska između regija i tako dalje. Još uvek je na snazi policijski čas. I ovde medijski prostor pre svega dobijaju takvi kao što je Kon, koji koriste svaku priliku da dodatno zaplaše narod.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Kon kao aksiom govori o kafićima kao mestu zaražavanju, to je meni posebno zanimljivo, ne iz perspektive nekog posebnog ljubitelja kafana, nego mi je zanimljivo odakle mu takva sigurnost. Iskreno mislim da to mišljenje nije potkrepljeno ni sa čim. Ono studija što imamo dostupnih govori nam upravo suprotno da nemamo čvrste dokaze za takvu tvrdnju. Eto Kon zna.

Ono što znamo sigurno i što je nesumnjivo tačno je da su radna mesta - najveći rizik. Iz moje okoline SVI koji su zaraženi, ali svi su ili sigurni  - ili osnovano sumnjaju da su zaraženi na radnom mestu

 

Slažem se u potpunosti. 

 

Gledala sam KZŠ KrŠ  i mislim da je poenta cele KZŠ najava oštrijih mera. Pošto broj obolelih raste, raste i broj hospitalizovanih oni moraju da donesu oštrije mere.

 

Mislim da će ići na zatvaranje kafića i restorana, a ne bi me iznenadilo ni uvođenje policijskog časa-opet. Ma, ništa me neće iznenaditi.

 

 

1 hour ago, djurava said:

Jedno pitenje, da li se jos gde u svetu daje ova Kineska vakcina koje je kod nas

 

https://rs.n1info.com/svet/madjarska-kupila-pet-miliona-doza-kineske-sinofarm-vakcine/

 

Mađarska. Najavili su i kupovinu Sputnika V. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mrd said:

Nema ovo na google-u. 🙂

Sta bre, ja sam hteo da me zovu dr, a ne da izlazem zivot opasnom virusu. 😛

Darvin je majka.

Ti se za...bavas, ali oni stvarno tako razmisljaju, pretpostavljam vecina. Jedan se vratio iz USA zbog toga, rekao kao, ma sve je to lepo, nego ja sam tamo bio samo proleter koji radi za platu, a ovde sam uvazeni gosn dotur :krstipd4:

Valjda mu bolje da svakodnevno iznosi kese sa "poklonima", to mu je valja dostojanstvenije. Ono, kakav je on gospodin, takvo mu i gospodstvo. Takvi su oni.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

ne bi me iznenadilo ni uvođenje policijskog časa-opet. Ma, ništa me neće iznenaditi.

 

Bogami baš bih se iznenadio.

15 minutes ago, koca popovic said:

Slabo sam upucen u forumska razmisljanja pa tako nisam upucen  u pojedinacne stavove. Ja mislio da svi sto su ovdje  da su opoziocinari.🤨

Brate nemaš više ni čemu da budeš opozicija, esenesoviština se uvukla u sve pore naših života, to ti je prirodno stanje stvari

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

Bogami baš bih se iznenadio.

Brate nemaš više ni čemu da budeš opozicija, esenesoviština se uvukla u sve pore naših života, to ti je prirodno stanje stvari

Urose, bas mi je zao vas normalnih ljudi sto zivite u Srbiji. Ja vas apsolutno razumijem. A ovi sa druge strane nisu svjesni nicega. Ja se divim vama sto zivite  u toj drzavi i jos  se nadate necemu. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, koca popovic said:

Urose, bas mi je zao vas normalnih ljudi sto zivite u Srbiji. Ja vas apsolutno razumijem. A ovi sa druge strane nisu svjesni nicega. Ja se divim vama sto zivite  u toj drzavi i jos  se nadate necemu. 

Ne znam više ni ja šta da mislim, priča mi ćera išla danas na čas vožnje, i slušaju radio u kolima, vest o AZ vakcini:
Instruktor: a koja je sad ova vakcina
Moje dete /B u daljem tekstu/: to je Oxford vakcina, mama od moje drugarice se vakcinisala sa njom.
Instruktor: ma koji Oxford, koje p..ke materine Oksford; ja gled`o na hepiju bosanski vidovnjak rek`o kineska je najbolja!
B. ...

Ovde ima ekipa stalno vise ispred trafike i cirkaju pivo, jbt njima ni danas nije hladno, elem danas komentarišu da će Torlak da pravi ruske vakcine, mislim da nisu scršili tako od kad je Vučić od Putina lično dobio onu maketu s300 i potapali ono pseto u nešto.

Šta da ti kažem živeo eskapizam, i ovaj vox nam je u tu svrhu divan. Pravimo bubble, i eto. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

Javni nastupi u kojima se satro bore za opste dobro, a istovremeno vrse blatantnu samopromociju, a onda oboje uhvatis da rade ono protiv cega se javno bore.

 

Moje misljenje o Konu je nepromenjeno. Covek je na pogresnom mestu u pogresno vreme i to je to.

 

Slavljeni Zoran Radovanovic se ne bi nista drugacije ponasao na njegovom mestu.

 

3 hours ago, McLeod said:

 

Vazi 🙂

 

Nije deo "krsa" jer ga - nisu zvali. Medicinari su ga zvali i on bi prihvatio, ali su stopirali politicari.

 

A Srdja Jankovic je prosao kao neko ko nije bas toliko pljuvao po Vucicu i odlicno je jednog takvog srednjaka da imas.

 

Ti si, posle svih onih silnih lupetanja, pisanja ordinarnih gluposti, velicanja Kon(j)a i sl, vratio, bez trunke samokritike, da nastavis sa prosipanjem nista manjih gluposti i budalastina ... 

 

Da ponovim, nadam se de ce kad tad (za 5-10 god, nebitno) ovi banditi i idioti sa dokotrskom diplomom, u kriznom štabu ( a i svi nacelnici, doktori koji nisu postupali pa duznosti) odgovarati pred sudom za svoja (ne)dela i izgubiti svoju licencu i zvanje.

 

Majka je prosla sa laksim simptomima ( iako ima 68 god), dok je brat, blago rečeno "najebao", pluca su me dobro oštećena, jos uvek tesko dise i zamara se, zabranjena mu je svaka fizicka aktiv i mozda ostanu trajne posledice. 

 

On je imao srece. Ali "kuma" nije. Juce je dvoje dece (9 i 6 god) ostalo bez majke, kum bez supruge. Jedno divno stvorenje je napustilo ovo bedno i iskvareno drustvo. Imala je samo 40 godina.

 

Jos jednom, nadam se ce sve ( I ove koji su odbijali da je lece, pod izgovorom da je mlada, de nije tezak slucaj ), kad tad stici zaslužena ruka pravde.

 

🥲

  • Thanks 1
  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ne znam više ni ja šta da mislim, priča mi ćera išla danas na čas vožnje, i slušaju radio u kolima, vest o AZ vakcini:
Instruktor: a koja je sad ova vakcina
Moje dete /B u daljem tekstu/: to je Oxford vakcina, mama od moje drugarice se vakcinisala sa njom.
Instruktor: ma koji Oxford, koje p..ke materine Oksford; ja gled`o na hepiju bosanski vidovnjak rek`o kineska je najbolja!
B. ...

Ovde ima ekipa stalno vise ispred trafike i cirkaju pivo, jbt njima ni danas nije hladno, elem danas komentarišu da će Torlak da pravi ruske vakcine, mislim da nisu scršili tako od kad je Vučić od Putina lično dobio onu maketu s300 i potapali ono pseto u nešto.

Šta da ti kažem živeo eskapizam, i ovaj vox nam je u tu svrhu divan. Pravimo bubble, i eto. 

Ma bolan Urose pusti tu kuknjavu. Moj najbolji savjet je neka te tvoje cere uce skolu i pod obavezno engleski. Na zalost zbog svega toga sto si rekao neka se pripremaju za inostranstvo.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Gledala sam KZŠ KrŠ  i mislim da je poenta cele KZŠ najava oštrijih mera. Pošto broj obolelih raste, raste i broj hospitalizovanih oni moraju da donesu oštrije mere.

Mislim da će ići na zatvaranje kafića i restorana, a ne bi me iznenadilo ni uvođenje policijskog časa-opet. Ma, ništa me neće iznenaditi.

 

Ali ne raste, poslednjih 5 dana - koji su svi radni dani, dakle nije smanjeni obim za vikend:

 

 

HOSPITALIZOVANI: 3818 3814 3810 3815 3832
POZITIVNI: 1960 2014 2088 2000 1928
PREMINULI: 13 15 14 15 16
RESPIRATOR: 128 129 134 141 129
PROCENAT ZARAŽENIH: 18,74 15,7 16,08 15,94 16,48

TESTIRANIH: 10458 12830 12987 12547 11699

 

Sutra će verovatno biti manje brojke, ali to je vikend.

Meni su ove brojke stagnacija, i ne znam otkud im to da je porast obolelih i hospitalizovanih.

 

 

Šta želim da kažem? Izražavam sumnju u ove brojke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, John Dies at the End said:

 

 

Ti si, posle svih onih silnih lupetanja, pisanja ordinarnih gluposti, velicanja Kon(j)a i sl, vratio, bez trunke samokritike, da nastavis sa prosipanjem nista manjih gluposti i budalastina ... 

 

Da ponovim, nadam se de ce kad tad (za 5-10 god, nebitno) ovi banditi i idioti sa dokotrskom diplomom, u kriznom štabu ( a i svi nacelnici, doktori koji nisu postupali pa duznosti) odgovarati pred sudom za svoja (ne)dela i izgubiti svoju licencu i zvanje.

 

Majka je prosla sa laksim simptomima ( iako ima 68 god), dok je brat, blago rečeno "najebao", pluca su me dobro oštećena, jos uvek tesko dise i zamara se, zabranjena mu je svaka fizicka aktiv i mozda ostanu trajne posledice. 

 

On je imao srece. Ali "kuma" nije. Juce je dvoje dece (9 i 6 god) ostalo bez majke, kum bez supruge. Jedno divno stvorenje je napustilo ovo bedno i iskvareno drustvo. Imala je samo 40 godina.

 

Jos jednom, nadam se ce sve ( I ove koji su odbijali da je lece, pod izgovorom da je mlada, de nije tezak slucaj ), kad tad stici zaslužena ruka pravde.

 

🥲

U zadnje vreme sve češće čujem. Saučešće porodici, ne znam šta da ti kažem... 
Ispao nam je od početka pandemije fokus sa lečenja na prevenciju, a u stvari lečenje bi moralo da bude važno, makar koliko i prevencija.

2 minutes ago, CheshireCat said:

 

Ali ne raste, poslednjih 5 dana - koji su svi radni dani, dakle nije smanjeni obim za vikend:

 

 

HOSPITALIZOVANI: 3818 3814 3810 3815 3832
POZITIVNI: 1960 2014 2088 2000 1928
PREMINULI: 13 15 14 15 16
RESPIRATOR: 128 129 134 141 129
PROCENAT ZARAŽENIH: 18,74 15,7 16,08 15,94 16,48

TESTIRANIH: 10458 12830 12987 12547 11699

 

Sutra će verovatno biti manje brojke, ali to je vikend.

Meni su ove brojke stagnacija, i ne znam otkud im to da je porast obolelih i hospitalizovanih.

 

 

Šta želim da kažem? Izražavam sumnju u ove brojke.

Primetno je veća gužva u ambulanti, svaki dan prolazim. Sumnje su opravdane.

Link to comment
Share on other sites

Ako nekog zanima...
U Dragiše Mišovića danas su primali "padobrance" za kinesku vakcinu. Primila tašta mog ortaka... u Pasterovoj primila tašta drugog ortaka (69). Čekala potvrdu doktora da je sigurna.
Doktori joj potvrdili da je sigurna za starije, ali to nije ništa novo, rekoše to i mojoj tašti onomad.

Sent from my phone using their app

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, urosg3 said:


Ispao nam je od početka pandemije fokus sa lečenja na prevenciju, a u stvari lečenje bi moralo da bude važno, makar koliko i prevencija.

 

 

Brata su, ali bukvalno, 8 dana šetali,  sa temperaturom 38-39 ... problem je, u Kruševac-u, kada  imas povišenu temperaturu, po automatizmu te salju u Kovid ambulantu, gde na minusu, napolju, sa potencijalno zarazenim osobama, cekas na pregled,  iako nemas simptome.

On je virus Korone "zakacio" dok je cekao na pregled u Kovid ambulanti ( negde 10 dan po izbijanja visoke temperature je dobio simptome virusa) ... Organizacija ne postoji, samo opsti haos i rasulo.

 

Naravno, i nedovoljan broj medicinskog osoblja, da ne pisem sada kakve osobe su zaposlene u Kovid bolnici u Krusevcu.

7 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Sta fali sto je dva dana, malo da odmorimo i mi u drzavnoj sluzbi, a narocito mi prosvetari...Pa imamo bre i mi dusu!

 

Nemate 😛 ... dovoljan , tj i previse vam je letnji raspust,  i to placen 😄

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Dies at the End said:

 

Brata su, ali bukvalno, 8 dana šetali,  sa temperaturom 38-39 ... problem je, u Kruševac-u, kada  imas povišenu temperaturu, po automatizmu te salju u Kovid ambulantu, gde na minusu, napolju, sa potencijalno zarazenim osobama, cekas na pregled,  iako nemas simptome.

On je virus Korone "zakacio" dok je cekao na pregled u Kovid ambulanti ( negde 10 dan po izbijanja visoke temperature je dobio simptome virusa) ... Organizacija ne postoji, samo opsti haos i rasulo.

 

O ovome bi mogao da svedočim i potpuno sam siguran da nije slučajno, to da su potrebne "usluge" fizički razdvojene, i da se čeka napolju, to ne može biti slučajno, svugde je isto. Tako da je strateška odluka da se obeshrabre ljudi da čekaju, i da prava trijaža bude upravo to.
Ne može me niko ubediti da nije tako, broj osoblja, broj lekara, sve sve, ali strategija je da odbiješ ljude čekanjem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, John Dies at the End said:

 

Brata su, ali bukvalno, 8 dana šetali,  sa temperaturom 38-39 ... problem je, u Kruševac-u, kada  imas povišenu temperaturu, po automatizmu te salju u Kovid ambulantu, gde na minusu, napolju, sa potencijalno zarazenim osobama, cekas na pregled,  iako nemas simptome.

On je virus Korone "zakacio" dok je cekao na pregled u Kovid ambulanti ( negde 10 dan po izbijanja visoke temperature je dobio simptome virusa) ... Organizacija ne postoji, samo opsti haos i rasulo.

 

Naravno, i nedovoljan broj medicinskog osoblja, da ne pisem sada kakve osobe su zaposlene u Kovid bolnici u Krusevcu.

 

Nemate 😛 ... dovoljan , tj i previse vam je letnji raspust,  i to placen 😄

 

Bold: Malo zbunjujuce napisano - ima temperaturu, nema simptome, ceka sa zarazenima?

 

Pa je l' imao temperaturu ili ne? Ako jeste, zar to nije jedan od simptoma? Stoga, potencijalno zarazen....gde bi drugo (u Srbiji) ako ne u kovid ambulantu?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Bold: Malo zbunjujuce napisano - ima temperaturu, nema simptome, ceka sa zarazenima?

 

Pa je l' imao temperaturu ili ne? Ako jeste, zar to nije jedan od simptoma? Stoga, potencijalno zarazen....gde bi drugo (u Srbiji) ako ne u kovid ambulantu?

 

Jeste konfuzno  😄

 

Da u kovid ambulantu,  ali nisam napisao, nije odmah testiran ( nije imao simptome ) , tek posle 8 ili 9 dana , tj treci dolazak u Kovid ambulantu.

 

Dva puta su ga vratili kod izabranog lekara , iz Kovid ambulante ( pod izgovorm da nema simptome I da mu izabrani lekar da uput za ....gde vec ),  izabrani lekar ga je ponovo slao u Kovid ambulantu.

 

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Nije mi jasno to netestiranje u Srbiji, jel nema testova ili šta? Jebem mu mater, pa samo iz razloga javnog zdravlja u pandemiji dovoljan je jedan simptom, jedan, da moraš da isključiš kovid. Kao mojoj sestri, grlo boli, ima temperaturu, doktorka neće da testira jer zaboga nećemo sad od svega da pravimo kovid nego je obična upala grla. U vreme pandemije je svaka jebena upala grla kovid dok se ne dokaže suprotno, svaka temperatura, svaki kašalj je kovid dok se ne dokaže suprotno. Ne zato što će svako da umre ili teško oboli već iz jebenih epidemioloških razloga, da se prate kontakti i ne širi dalje. A posebno samouverenost lekara koji u susretu sa jednom toliko nepoznatom bolešću imaju hrabrosti da kažu - ma nije to kovid... otkud znaš, jebote lebac?! Testiraj bre, šta košta?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eddard said:

Nije mi jasno to netestiranje u Srbiji, jel nema testova ili šta? Jebem mu mater, pa samo iz razloga javnog zdravlja u pandemiji dovoljan je jedan simptom, jedan, da moraš da isključiš kovid. Kao mojoj sestri, grlo boli, ima temperaturu, doktorka neće da testira jer zaboga nećemo sad od svega da pravimo kovid nego je obična upala grla. U vreme pandemije je svaka jebena upala grla kovid dok se ne dokaže suprotno, svaka temperatura, svaki kašalj je kovid dok se ne dokaže suprotno. Ne zato što će svako da umre ili teško oboli već iz jebenih epidemioloških razloga, da se prate kontakti i ne širi dalje. A posebno samouverenost lekara koji u susretu sa jednom toliko nepoznatom bolešću imaju hrabrosti da kažu - ma nije to kovid... otkud znaš, jebote lebac?! Testiraj bre, šta košta?

 

Ne testiraju, ali vade krv.

 

Ja znam bar za 5 slucajeva (rodbina i mamin komsiluk) gde sa simptomima nisu bili testirani, ali im je vadjena krv i zakljuceno da imaju covid

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...