Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 hours ago, Darko said:

Da, naravno - hvala 🙂  Kao što rekoh, šanse su minimalne da nije Wuhan ili neko okolno mesto, tipa lutrija. Treba vremena da se virus razbuhti (taj seeding period), a to je otprilike bar mesec dana. Da je virus počeo u Evropi, otrprilike u isto vreme kao i u Wuhanu bila bi žarišta i tamo - što nije bio slučaj.  

Imas i izvestaje naknadno od CIA da je u Wuhanu i okolini, jos u avgustu 2019 primecena neobicna povecana aktivnost u bolnicama (sateliti), a ne secam se koji grad u Kini je imao katastrofalni outbreak "gripa" negde u oktobru/novembru....

 

Tako da, zakljucak je - informacije iz Kine neces dobiti.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Konačno jedna dobra mera Vlade Srbije u cilju smanjivanja broja pozitivnih sugrađana, od 1.1.2021. cena testa na lični zahtev umesto 6000 biće 9000 dinara.
Tom merom će kapaciteti za analizu testova biti značajno rasterećeni!

 

Ma daj, ne zezaj... Oni nisu normalni 🤮 A kazu drzava trosi 700 000 evra dnevno na testove. Ne trosi drzava, vec gradjani, kojima ionako odbijate doprinose od plate! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ma daj, ne zezaj... Oni nisu normalni 🤮 A kazu drzava trosi 700 000 evra dnevno na testove. Ne trosi drzava, vec gradjani, kojima ionako odbijate doprinose od plate! 

Najozbiljnije. Izuzetna mera, koja će imati značajan uticaj na dnevni nivo testova.
Polse zabrane šetnje kućnih ljubimaca najozbiljnija mera Vlade do sada. 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ma daj, ne zezaj... Oni nisu normalni [emoji2961] A kazu drzava trosi 700 000 evra dnevno na testove. Ne trosi drzava, vec gradjani, kojima ionako odbijate doprinose od plate! 

Pa valjda ne placaju svi testove. Samo vazi za one koji hoce da se testiraju po svojoj zelji. Tako je svuda. Ne samo u Srbiji

 

Ja sam za to da to bude jos skuplje, a i ovima sa simptomima koji stoje u redu ali ih samo boli grlo. I njima bih naplatio .

 

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@urosg3 da li si stvarno ozbiljan? Ovo nije normalno. Sa 6000 na 9000? Baš je mnogo.

 

Razmišljam da li se zaražavanje smanjuje kad manje testiraju u poslednje vreme ili nemaju dovoljan broj testova?

 

Usput razmišljam i pitam se zašto teoretičari zavera objavljuju svoje postove na Tviteru noću?

 

Pre spavanja i pre nego što ugasim laptop, oko pola 2-2, pogledam Tviter i vidim da jedna moja poznanica retvituje masu objava a sve su na isti kalup: vakcine će nas ubiti, samo ludi ljudi nose maske, itd..

 

Malopre sam videla prvu objavu tokom dana- Srđan Nogo objašnjava kako iz aviona izbacuju otrove i pokazuje neke snimke. Ne pratim ga ali je neko retvitovao to njegovo pisanije.

 

Ne znam šta vi mislite, ali meni je tih teoretičara zavere na Fejsbuku i na Tviteru dosta. Ne razumem zašto im Fejs ili Tviter ne brišu te objave.

 

Edited by Devojka Luke Razića
slovna greškica
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

 

Videla sam. Pročitala. Zato mislim da je strašno. Mnogi ljudi ne mogu da čekaju u redu ispred kovid ambulanti i skupe novac i privatno se testiraju, a oni od 01.01. dižu cenu za testiranje.

 

Novca u budžetu nema iako smo u "zlatnom dobu."  

Link to comment
Share on other sites

Evropska agencija za lekove bi trebalo da u ponedeljak 21. (umesto 29.) da preporuku za Pfizer&Biontech vakcinu (ocekuje se odobrenje). Izgleda da su pritisci Nemacke i ostalih zemalja (ne rekose kojih sve) urodili plodom i da su se malcice dali na efikasnije citanje/analiziranje/sta god da rade. Odobrenje bi trebalo da bude regularno, ne ovo "emergency" kao u UK.

 

Za pretpostaviti je da bi onda i EU (neki njen organ) u roku od par sati dalo svoj pristanak (koja god da je procedura).

 

Pocetak vakcinisanja se onda ocekuje nekoliko dana kasnije (sto se poklapa s Bozicem, pa ne znam bas kad ce poceti). Ako sam ja dobro shvatila oni koji bi trebalo da se vakcinisu u prvom krugu ce dobiti informaciju i valjda nazvati da zakazu termin.

 

Pre vakcinisanja potrebno je vakcinu "pripremiti" (ne znam sta im to tacno znaci, valjda razrediti ili sta god). Ovo se mora raditi na licu mesta (na lokaciji za vakcinisanje) jer je vakcina osetljiva na muckanje (tako rekose), ne moze na nekom centralnom mestu, pa da se odatle salje dalje. Kad se vakcina "pripremi" ima se 6h da se narod izbocka. Tako da pretpostavljam da ce se par puta dnevno ovo raditi. Postojace i mobilni centri koji ce ici po starackim domovima da tamo vakcinisu stare i osoblje. Stari koji nisu u domovima bi morali da dodju u centre za vakcinaciju (ili da ih neko dovede). Oni koji ne budu mogli morace da sacekaju neku manje "komplikovanu" vakcinu

 

Ne znam tacno koliko sati dnevno ce raditi centri za vakcinaciju. A pitanje je i da li ce svi centri za vakcinaciju odmah dobiti vakcine, tako da se kapaciteti maksimalno iskoriste. Bila je neka informacija da Nemacka za prvu polovinu 2021 ocekuje da moze da vakcinisu oko 20 miliona ljudi. Sad ne znam da li se ovo odnosi samo na Pfizer&Biontech vakcinu ili na sve koje budu odobrene.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pa valjda ne placaju svi testove. Samo vazi za one koji hoce da se testiraju po svojoj zelji. Tako je svuda. Ne samo u Srbiji

 

Ja sam za to da to bude jos skuplje, a i ovima sa simptomima koji stoje u redu ali ih samo boli grlo. I njima bih naplatio .

 

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

Slave, ti i ja mozda nemamo problem te vrste, ali zamisli jednu prosecnu cetvoroclanu srpsku porodicu u kojoj roditelji rade za minimalac (a verujem da si svestan koliko je takvih). Zakace li koronu i da je situacija stani-pani, ode jedna cela plata samo na testiranje njih cetvoro.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, ras kass said:

To mi je zanimljivo, ako jedna zemlja ima vise odobrenih vakcina, kako se definise koja se kome daje??? 

 

Eto usa ce uskoro imati pfizer i modernu. 

 

Ne znam. Pretpostavljam da ce neke vakcine biti pogodnije za odredjene grupe stanovnistva (starije, alergicne, s ovom ili onom bolesti), pa da ce to biti kriterujum kod dodeljivanja vakcine, a za ostale ce biti "slucajni izbor", pa kome sta zapadne.

 

Najbitnije je da tip vakcine kod prvog i drugog bockanja bude isti (iako su Pfizer&Biontech i Moderna isti tip vakcine pretpostvljam da je bolje ne mesati to).

Pretpostavljam da ce AstraZeneca vakcina (kad/ako bude odobrena) moci da se dobije i kod kucnog lekara jer se cuva na temperaturama kao i ostale, standardne vakcine.

 

U Nemackoj pocinje 3. faza testiranja za CureVac vakcinu (firma koju je Tramp hteo da kupi) na 35000 ispitanika u Evropi i Latinskoj Americi. (Ovde je izvestaj faza 1 i 2: https://www.curevac.com/wp-content/uploads/2020/12/20201214-CureVac-HERALD-Clinical-Trial-Protocol-of-Phase-2b_3_CVnCoV.pdf   - na strani 20-21 ima ko je ukljucen i ko je iskljucen iz testiranja)

Rezultati se ocekuju krajem marta. Ako sve bude u redu (isti tip vakcine kao i Pfizer&Biontech i Moderna) onda bi valjda do kraja aprila mogla da dobije dozvolu. Ova vakcina se cuva na uobicajenoj temperaturi u obicnom medicinskom frizideru. EU ima ugovor na 405 miliona vakcina (kaze: 100 miliona godisnje se moze proizvesti u firmi pored Amsterdama - ne znam da li imaju jos neke proizvodne lokacije).

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Ovde kod mene se zna koja grupa i kada ce primiti vakcinu.Kao prvo EU je pomjerila datum odluke za 8 dana. Dakle bice prije nove godine, odluka. Distribucija pocinje najvjerovatnije dan-dva poslije. Odluka sta i ko ce raditi je donesena juce. Poslana su uputstva opstinama da se pripreme vrlo precizno sa spiskovima i svim stvarima koje ce pripremiti. Citao sam i opis u vezi vakcinisanja i same vakcine. Vakcine krecu iz centralnog magacina prama narudzbini iz opstina. Vakcina je Pfizer i kad stigne na odrediste moze da bude do 5 dana na 2-8 stepeni. Za to vrijeme opstina (od ranije) ima spiskove po kojima se ide. Precizno stoji da oni sto prime prvu vakcinu drugu ce dobiti za 21 dan. Najbitnije dvije stvari. 1.Poslije druge doze zasticen si tek poslije (oko, tako tamo stoji) 7 dana. I mnogo vazno za vas u Srbiji je DOBROVOLJNO i DZABE . Puno pozdrava sa sjevera.🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Slave, ti i ja mozda nemamo problem te vrste, ali zamisli jednu prosecnu cetvoroclanu srpsku porodicu u kojoj roditelji rade za minimalac (a verujem da si svestan koliko je takvih). Zakace li koronu i da je situacija stani-pani, ode jedna cela plata samo na testiranje njih cetvoro.

Pa ne znam sta da ti kazem, jel je korona malo jaci grip ili nije?

Vreme je da se smanji kriva, i pobedi korona.

 

na stranu moje misljenje , ko zeli napisat cu u pm

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koca popovic said:

Ovde kod mene se zna koja grupa i kada ce primiti vakcinu.Kao prvo EU je pomjerila datum odluke za 8 dana. Dakle bice prije nove godine, odluka. Distribucija pocinje najvjerovatnije dan-dva poslije. Odluka sta i ko ce raditi je donesena juce. Poslana su uputstva opstinama da se pripreme vrlo precizno sa spiskovima i svim stvarima koje ce pripremiti. Citao sam i opis u vezi vakcinisanja i same vakcine. Vakcine krecu iz centralnog magacina prama narudzbini iz opstina. Vakcina je Pfizer i kad stigne na odrediste moze da bude do 5 dana na 2-8 stepeni. Za to vrijeme opstina (od ranije) ima spiskove po kojima se ide. Precizno stoji da oni sto prime prvu vakcinu drugu ce dobiti za 21 dan. Najbitnije dvije stvari. 1.Poslije druge doze zasticen si tek poslije (oko, tako tamo stoji) 7 dana. I mnogo vazno za vas u Srbiji je DOBROVOLJNO i DZABE . Puno pozdrava sa sjevera.🙂

Izvini, nisam upratio u kojoj si drzavi?

Link to comment
Share on other sites

https://www.usatoday.com/story/news/health/2020/12/15/pfizer-moderna-covid-vaccine-trials-and-bells-palsy-what-it/3904994001/

 

Quote

Americans are increasingly concerned about vaccine safety after four people in Pfizer-BioNTech trials and three people in the Moderna trials developed Bell’s palsy, a condition that causes temporary weakness or paralysis of the facial muscles.

....

“Ninety percent, if not more, of patients who have Bell’s palsy experience a mild, transient weakness of the side of the face which is completely resolved within three months, the majority within a month and a half,” he said. “It’s a relatively benign condition.”

 

Ja jos htela da napisem da cu gledati da primim Moderna vakcinu. 🤔

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Darko said:

Što se tiče poskupljenja testa u Srbiji, to je mera koja će stvarno da utiče na smanjenje korone u Srbiji. 

 

Manje testiranja = manje virusa. Jednostavno. 

Zaboravio si glavni benefit - rasterećenje sistema, manje testiranja>manje pozitivnih>manje u bolnicama.
G.e.n.i.j.a.l.n.o.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Zaboravio si glavni benefit - rasterećenje sistema, manje testiranja>manje pozitivnih>manje u bolnicama.
G.e.n.i.j.a.l.n.o.

 

I manje ljudi ima mogucnost putovanja.

 

Nego, PCR poskupljuje oko Nove godine, how convenient, taman kad nagrnu gastarbajteri kojima preti 10 dana karantina ako se ne testiraju...Ovo je izmisljeno samo da se njima izbije sto vise iz dzepa, jer sta je 30 evra razlike ako ti to daje slobodu...

 

Da se kladimo u tablu vitamina C da ce oko 15. januara da vrate staru cenu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

I manje ljudi ima mogucnost putovanja.

 

Nego, PCR poskupljuje oko Nove godine, how convenient, taman kad nagrnu gastarbajteri kojima preti 10 dana karantina ako se ne testiraju...Ovo je izmisljeno samo da se njima izbije sto vise iz dzepa, jer sta je 30 evra razlike ako ti to daje slobodu...

 

Da se kladimo u tablu vitamina C da ce oko 15. januara da vrate staru cenu?

no way, ako sam nešto naučio u životu je da državna taksa menja cenu samo na skuplje, sindrom "cena nafte na svetskom tržištu" gde se ja pitam počesto kako Srbija ima svoje sopstveno svetsko tržište 🙂

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...