Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

9 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

@wwwwNe.

Zezam se naravno.

Meni barem glupo zvuci ta zabrana. Glupo mi je obrazlozenje zasto.

pa znam da se zezas (naopako da mislis ozbiljno).

 

Pa i nije glupo. Oko Nove godine se bas mnogo ljudi (uglavnom mladih) povredi pirotehnikom (nekima eksplodira to sve u ruci, neke pogodi zalutala raketa), tako da potpuno ima logike da se zabrani da bi se sprecili ovakvi slucajevi koji bi onda zavrsili na urgentnom i morali na operaciju (a ako sve bude krcato corona pacijentima onda ko zna da li ce i kad doci na red za intervenciju).

 

Kod nas je s vremena na vreme u nekim gradovima bila zabrana vatrometa, ali zbog velike kolicine finih cestica prasine u vazduhu, ne iz bezbednosnih razloga.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, wwww said:

Nisam poredila, to bi zahtevalo da ulozim mnogo vise vremena. I verovatno potrebu da se uvede neki dodatni parametar koji ce da objedini te uticaje. Ovo mi je bilo najbrze i najjednostavnije. Poredjenje je vise bilo kvalitativno.

Ne znam kako je kod vas, ali kod nas raste i udeo pozitivnih u ukupnom broju testiranih, sto je indikator da se virus mnogo vise siri.

Takodje, imamo zastoj po laboratorijama: na rezultate testova se duze ceka, sto nikako nije dobro.

 

Prof. Drosten i jos neki vec mesecima predlazu promenu taktike, da se ugledamo vise na Japan, ali to nikako da se implementira - posledica federalnog sistema najverovatnije (pretopstavljam da ce sad konaco morati, nema drugog izlaza). Raspravlja se o nekim promenama u Corona aplikaciji da se poveca njena ucinkovitost. No, osnovno je da "sprecimo" virus da "skace" s coveka na coveka, sto se postize smanjenjem broja kontakata, maskama, provetravanjem prostorija (ili, ko moze, spravicama za "filtriranje" vazduha).

 

Kod nas je bitno veci broj zarazenih sada nego u aprilu medjutim kriva onih u reaniamaciji i umrlih je sa nizim pikom. Mnogo veci broj zarazenih koji su registrovani je meni logican zbog neuporedivo veceg broja testova cime se sada registruju i asimptotski i sa blagim simptomima, u aprilu nije bilo dovoljno testova i testirali su samo one sa zescim simptomima otprilike kada je takoreci sigurno da osoba ima koronu, a sada sve redom testiraju ko hoce a i ko nece ako putuje, ako je kontakt ako je ovo ako je ono tako da to po meni samo pokazuje da je broj asimptotski zarazenih jako veliki.

Mi imamo novu aplikaciju za trejsing , ona prethodna je bila instalirana kod desetak posto ljudi ova nova recimo kod 20%, ne vole to francuzi.

Pravili su statistiku povodom vakcinisanja, ispostavilo se da je medju francuzima oko 15% antikasera principijelnih, a medju ostalima otprilike polovina kaze da bi se vakcinisala a polovina da ne bi bar ne sa ovim prvim vakcinama mada su u principu za vakcine ali ova im izgleda za sada nedovoljno pouzdana i proverena, i kazu ljudi nece da budu kolateralna steta

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Kon na b92:

 

"Istakao je da na Kriznom štabu nijednom nisu govorili o uvođenju policijskog časa iako bi, kaže, ta mera dala najbolje rezultate što se u pokazalo, navodi, u Francuskoj, Belgiji i Holandiji."

 

Sta lupa? Holandija nema/nije imala policijski cas! Svi su, u svakom trenutku, slobodni da izadju iz kuce, bez teritorijalnog/vremenskog ogranicenja

Link to comment
Share on other sites

Ispada da gradjani nisu nista zrtvovali, a zrtvovali su sve zivo ukljucujuci i slobodu. Samo to izgleda nije dovoljno nego bi trebalo da prestanemo da disemo, barem do proleca, ako moze.

 

Ovde je medicina podbacila, silni Konovi, Drosteni, Fauciji....niko od njih nije pogodio tok epidemije. Kada smo zadnji put culi bilo sta vezano za lecenje, neki savet sta da rade oni sa na primer blagim simptomima??? NIsta, stavi masku i peri ruke. Medicina 21. veka. Cak je i ovolika hospitalizacija posledica straha vise nego bolesti. Sve u bolnice jer ne znamo kako da ih lecimo...

 

O koroni ne znamo nista ali zato  o varioli od pre 50 godina smo naucili sve zivo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ciao said:

 

Kod nas je bitno veci broj zarazenih sada nego u aprilu medjutim kriva onih u reanisamciji i umrlih je sa nizim pikom. Mnogo veci broj zarazenih koji su registrovani je meni logican zbog neuporedivo veceg broja testova cime se sada registruju i asimptotski i sa blagim simptomima, u aprilu nije bilo dovoljno testova i testirali su samo one sa zescim simptomima otprilike kada je takoreci sigurno da osoba ima koronu, a sada sve redom testiraju ko hoce a i ko nece ako putuje, ako je kontakt ako je ovo ako je ono tako da to po meni samo pokazuje da je broj asimptotski zarazenih jako veliki.

Mi imamo novu aplikaciju za trejsing , ona prethodna je bila instalirana kod desetak posto ljudi ova nova recimo kod 20%, ne vole to francuzi.

Pravili su statistiku povodom vakcinisanja, ispostavilo se da je medju francuzima oko 15% antikasera principijelnih, a medju ostalima otprilike polovina kaze d abi se vakcinisala a polovina da ne bi bar ne sa ovim prvim vakcinama mada su u principu za vakcine ali ova im izgleda za sada nedovoljno pouzdana i proverena, i kazu ljudi nece da budu kolateralna steta

Evo par dijagramcica iz izvestaja prethodnih dana.

Broj inficiranih iz danasnjeg izvestaja:

spacer.png

plava povrsina je za one koji su znali kada su im se pojavili simptomi, zuta za one koji ili nisu znali ili asimptomatski.

Kao i kod vas i kod nas se sada vise testira nego proletos (doduse, kod vas je drasticnija razlika).

 

Ovo je broj testova poslednjih sedmica:

spacer.png

vidi se da procenat pozitivnih testova raste.

Medjutim, zbog nedostataka reagenasa i drugih materijala imali smo neka kasnjenja u evaluaciji testova poslednjih sedmica:

spacer.png

 

ovo je broj na intenzivnoj:

spacer.png

ukupno imamo 28346 kreveta na intenzivnoj (u celoj Nemackoj), od toga su 21949 (77%) zauzeti (ne samo covid pacijenti), 6397 (23%) je slobodno (ovde nema detalja gde su ti slobodni tacno, ali ima jedan poseban sajt koji to prati; znam da je kod nas u NRW popunjenost poprilicna, u vecim gradovima posebno).

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U izvestaju od srede imaju i dijagrami o mobilnosti ljudi na teritoriji Nemacke (poredjenje s prethodnom godinom):spacer.png

ovde se vidi da je mobilnost ljudi posebno u velikim gradovima u NRW, u Bajernu itd. drasticno opala od uvodjenja ovih novijih mera. U istocnoj Nemackoj (gde je infekcija manja) se ljudi jos uvek solidno krecu.

spacer.png

a na ovom dijagramu se vidi kako smo u martu, posle snimaka iz Bergama, drasticno smanjili pokretljivost (jos pre uvodjenja ondasnjeg lockdowna), pa kako je vreme odmicalo da smo se vise kretali, letos je sve bilo "kao i obicno", da bi sad u novembru (od uvodjenaj mera) ponovo pocela da pada pokretljivost.

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, vilhelmina said:

 

Stariji ljudi koji su do sada umrli od covida su ogromnom vecinom i bili izolovani. Svakako se nisu zarazili po klubovima i zurkama, nego su im zarazu doneli mladji. Oni o cijoj pomoci mnogi stariji ovise u svakodnevnom zivotu, bilo da zive kuci ili po starackim domovima. Ne kazem da nema mesta za jos licne odgovornosti, posebno u grupi zdravih od 65 do 80 godina, ali tesko da ce to bitno uticati na nesto. Da se takvi i zakljucaju u kuce, opet treba neko da im donosi hranu, popravi nesto u stanu, ode do banke ili apoteke, izbaci djubre, odveze auto na tehnicki, you name it. Jos ako moraju i do lekara, i to javnim prevozom... A pri tome se niko napolju ne cuva, restorani i klubovi puni, sve radi punom parom, ekonomija cveta dok se epidamija slobodno siri... Zar nije manja opasnost za te ljude ako sami odu i obave sta im treba u neko primereno vreme, kad nema guzve, nego ovako kako ti zamisljas, svi preko 65 pod kljuc, a ostali kud koji? 

Izvini, ali ajde da ispravim percepciju par ljudi - nisam pominjala nikog stavljati pod kljuc, nego sam pricala o samoizolaciji. Jasno sam i navela da ljudima u starackim domovima nije pomogao lockdown, svejedno su umirali u najvecem broju.

Odgovornost stavljam na individualnu, a pricala sam o organizovanju kako da se to omoguci onima koji su ugrozeni, a to su najvise oni preko 65 i oni koji su bolesni od drugih bolesti bez obzira na godine, a da istovremeno obezbedimo funkcionisanje drustva.

Znaci u tom slucaju ne bi morali do lekara javnim prevozom, btw jedna od najvecih prigovora lockdownu sa moje strane je bilo nemogucnost dolaska do lekara, sto vuce mnogo gore posledice za ukupno drustvo.

 

12 hours ago, vilhelmina said:

Drugo pitanje bi bilo, sta da radim npr ja i uopste moja generacija, koja se priblizava sezdesetoj, a jos je radno aktivna? Statistika kaze da u toj grupi raste broj ozbiljno bolesnih i umrlih, posebno medju onima zaposlenim u zdravstvu i brizi o starima.  Koliko je bilo ko preko 50 manje ugrozen od nekog ko je pre par meseci napunio 65? Gde da se povuce ta granica? Da li to znaci da do 65 uredno ides na posao, normalno se kreces u sredini u kojoj se ne preduzimaju nikakve mere, i onda napunis 65 i pravo pod kljuc?

Uostalom, nije ni bitno gde ide granica za samoizolaciju, nego sto to nista ne menja. Oni najstariji i najugrozeniji su ionako izolovani, bili su to i ranije, a povlacenjem bilo kakve granice i pustanje mladjih da slobodno sire zarazu, direkno ugrozavas veliku grupu ljudi koji nisu dovoljno stari da mogu da se samoizoluju, ali ni dovoljno mladi da lako i bez posledica prebole covid.

Ama Vili gde si videla nikakve mere? Veoma je jasno iz rezultata da svi preko 40 postaju vise rizicni sa svakom godinom starosti. I toj grupaciji treba ostaviti da sami procene svoj rizik.

10 hours ago, sreta-steta said:

@Angelia vilhemina je navela zasto je to nemoguce. Da dodam, svaka odluka koja je na nivou preporuke je nice to have. Mislim da nijedna zemlja na svetu ne bi mogla logisticki da organizuje brigu o starijim ljudima a da ih ne dovodi u rizik (ili da isti makar bude minimalan). Treba da postoje sluzbe za sve ovo sto je vilhemina napisala, te sluzbe treba kontrolisati, placati, itd.. Najblize toj varijanti imamo staracke domove koji su koliko toliko kontrolisano okruzenje. pa se tamo umire najvise. 

 

Ipak su staracki domovi drugacije okruzenje nego samoizolovanje, u svojoj kuci. Ocigledno nijedna mera nije sprecila umiranje onih u starackim domovima, a navela sam koliko je to katastrofalno, da bi verovatno nesto trebalo da se uradi po tom pitanju.

9 hours ago, implant said:

Znači da se suštinski ništa neće promeniti, biće kao i do sada. Vidim da Lekari bez Granica procenjuju da je USA trenutno najugroženija država na svetu pa će doći da pomažu, to je veliki poraz za takvu zemlju, imho...ne znam kakav je smisao u tome da sve ostane isto dok cifre lete u nebo i dolaze lekari sa strane u ispomoć, ali ajde. Želim vam sreću i da prođete što bolje, neće valjda ni ovo trajati doveka.

Jbga ne znam sta da ti kazem za lekare bez granica, to je neki BS koji CNN valja, posto su oni morali da reaguju da pojasne da se radi o nekim projektima koje imaju u US jos do Aprila. Mislim poraz :classic_smile:

5 hours ago, Cyber said:

 

Ovi iskazi su vrlo problematicni jer jasno ilustruju antropogeni jadac koji pandemija izbacuje na povrsinu. 

Odnos izmedju (presumptivno definisanog) pojma ”ugrozeni” i (vrednosnog stava) ”nerazumni” zasnovan je na logickom sledu koji implicira da su ”ugrozeni” ti koji su ”nerazumni”. Ovo je dupla degradacija. Cemu to?

 

To da je to ugrozena grupa, ne govorim ja nego statistika. I nisam mislila da ih izjednacim sa "nerazumni" ali mogu da razumem da se tako moze razumeti, iako mi malo deluje farfetched. Pa ako je tako delovalo, nisam to mislila. 

Ako od pocetka pandemije jedino sto imamo je pranje ruku, maske i lockdown, koji su se svi pokazali kao neuspesni u zaustavljanju pandemije, ocigledno je da cemo s time ziveti jos neko vreme. Mozda je ipak vreme da promenimo strategiju i zastitimo one koji umiru u najvecem broju, osim sto nastavljamo iste neuspesne price?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ras kass said:

Ispada da gradjani nisu nista zrtvovali, a zrtvovali su sve zivo ukljucujuci i slobodu. Samo to izgleda nije dovoljno nego bi trebalo da prestanemo da disemo, barem do proleca, ako moze.

 

Ovde je medicina podbacila, silni Konovi, Drosteni, Fauciji....niko od njih nije pogodio tok epidemije. Kada smo zadnji put culi bilo sta vezano za lecenje, neki savet sta da rade oni sa na primer blagim simptomima??? NIsta, stavi masku i peri ruke. Medicina 21. veka. Cak je i ovolika hospitalizacija posledica straha vise nego bolesti. Sve u bolnice jer ne znamo kako da ih lecimo...

 

O koroni ne znamo nista ali zato  o varioli od pre 50 godina smo naucili sve zivo.

ti si nesto posebno besan veceras?

 

nemoj da stavljas u isti kos Drostena i Faucija s Konom. Ova prva dvojica su sve vreme sasvim ispravno predvidjala sta i kako ce se desavati i predlagala sta da se radi.

 

Sto se lecenja tice, evo izlecenje Trampa je bas bio dobar primer da se nesto i na tom polju desava (samo sto nije dostupno sirokim narodnim masama). Davali su mu eksperimentalne lekove, koji jos nisu dobili upotrebnu dozvolu (ocigledno je bilo kriticno). Davali su mu Remdesivir (veoma skup lek) i to u ranoj fazi bolesti, iako je taj lek dobio specijalnu dozvolu samo za slucajeve u zavrsnoj fazi, kad nista vise ne deluje. Ako sam ja dobro razumela mehanizam delovanja remdesivira, on napada sam virus, a to je predominantno u ranoj fazi bolesti (tj. onda kad su ga upotrebili kod Trampa, a ne onda za kad su mu izdali dozvolu)

Pa su mu davali neka sinteticka antitela (to jos uvek nije dobilo nikakvu dozvolu, ako se ne varam).

I jos nesto su mu davali (sad se ne secam) i na kraju je cio i veseo Tramp isetao iz bolnice i ubedjivao ljude kako je virus "najsmesniji na svetu".

 

Za pretpostaviti je da su medicinari (ovi van Srbije) malo doterali protokole lecenja, samo sto ne izvestavaju nas laike o tim detaljima.

 

Inace, veceras u dnevniku pomenuse i neki kandidat za vakcinu (firma iz Langenfelda) koji je na bazi kvasca (nemam pojma koji je "mehanizam" delovanja, kao su uspesno vec primenili na vakcini za hepatitis B) i koja bi trebalo da bude robusnija sto se tice transporta i cuvanja, daleko jeftinija (nekih 1EUR po vakcini) i bice jednostavnija za proizvodnju (i u nerazvijenijim zemljama). Oni jos nisu stigli do 3. faze, trebace malo vremena da se to ispita. Kod svih ovih vakcina se jos uvek ne zna koliko dugo ce da traje zastita, da li dozivorno ili ce biti uporediva s gripom. Ali hajde da oni izbace neke (bezbedne) vakcine (prvi korak), pa cemo onda da vidimo da li ce biti potrebna dalja usavrsavanja, vakcinisanja itd. Korak po korak, ne moze sve odjednom.

Takodje, vakcina iz Tübingena je manje "komplikovana" za manipulisanje od ove Pfizerove/Biontechove, ali oni tek treba da odrade 3. fazu. Mislim da su i oni pokrenuli proizvodnju za slucaj da sve dobro prodje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Sunshine State said:

Kon na b92:

 

"Istakao je da na Kriznom štabu nijednom nisu govorili o uvođenju policijskog časa iako bi, kaže, ta mera dala najbolje rezultate što se u pokazalo, navodi, u Francuskoj, Belgiji i Holandiji."

 

Sta lupa? Holandija nema/nije imala policijski cas! Svi su, u svakom trenutku, slobodni da izadju iz kuce, bez teritorijalnog/vremenskog ogranicenja

 

Oni izgleda stvarno veruju da ljudi u Srbiji nemaju nikakve veze sa svetom, pa mogu svasta da im pricaju. Nestorovic vec drugi dan za redom izjavljuje da u Svedskoj nema epidemije, sve zavrseno. A ovde panika nikad veca, cak se i Tegnel utronjao.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da nije od tih eksperimentalnih lijekova Tramp sad sijede kose? Ne zajebavam ...

13 minutes ago, wwww said:

ti si nesto posebno besan veceras?

 

nemoj da stavljas u isti kos Drostena i Faucija s Konom. Ova prva dvojica su sve vreme sasvim ispravno predvidjala sta i kako ce se desavati i predlagala sta da se radi.

 

Sto se lecenja tice, evo izlecenje Trampa je bas bio dobar primer da se nesto i na tom polju desava (samo sto nije dostupno sirokim narodnim masama). Davali su mu eksperimentalne lekove, koji jos nisu dobili upotrebnu dozvolu (ocigledno je bilo kriticno). Davali su mu Remdesivir (veoma skup lek) i to u ranoj fazi bolesti, iako je taj lek dobio specijalnu dozvolu samo za slucajeve u zavrsnoj fazi, kad nista vise ne deluje. Ako sam ja dobro razumela mehanizam delovanja remdesivira, on napada sam virus, a to je predominantno u ranoj fazi bolesti (tj. onda kad su ga upotrebili kod Trampa, a ne onda za kad su mu izdali dozvolu)

Pa su mu davali neka sinteticka antitela (to jos uvek nije dobilo nikakvu dozvolu, ako se ne varam).

I jos nesto su mu davali (sad se ne secam) i na kraju je cio i veseo Tramp isetao iz bolnice i ubedjivao ljude kako je virus "najsmesniji na svetu".

 

Za pretpostaviti je da su medicinari (ovi van Srbije) malo doterali protokole lecenja, samo sto ne izvestavaju nas laike o tim detaljima.

 

Inace, veceras u dnevniku pomenuse i neki kandidat za vakcinu (firma iz Langenfelda) koji je na bazi kvasca (nemam pojma koji je "mehanizam" delovanja, kao su uspesno vec primenili na vakcini za hepatitis B) i koja bi trebalo da bude robusnija sto se tice transporta i cuvanja, daleko jeftinija (nekih 1EUR po vakcini) i bice jednostavnija za proizvodnju (i u nerazvijenijim zemljama). Oni jos nisu stigli do 3. faze, trebace malo vremena da se to ispita. Kod svih ovih vakcina se jos uvek ne zna koliko dugo ce da traje zastita, da li dozivorno ili ce biti uporediva s gripom. Ali hajde da oni izbace neke (bezbedne) vakcine (prvi korak), pa cemo onda da vidimo da li ce biti potrebna dalja usavrsavanja, vakcinisanja itd. Korak po korak, ne moze sve odjednom.

Takodje, vakcina iz Tübingena je manje "komplikovana" za manipulisanje od ove Pfizerove/Biontechove, ali oni tek treba da odrade 3. fazu. Mislim da su i oni pokrenuli proizvodnju za slucaj da sve dobro prodje.

nego stvarno u sedam dana od narandzaste do skroz sive. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, wrecktangle said:

Da nije od tih eksperimentalnih lijekova Tramp sad sijede kose? Ne zajebavam ...

nego stvarno u sedam dana od narandzaste do skroz sive. 

zatvorili u D.C.-u frizere, pa nije stigao da se ofarba :classic_biggrin:

 

sad ozbiljno: nemam pojma koji su propratni efekti lekova koje je primio.

Edited by wwww
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Angelia said:

Jbga ne znam sta da ti kazem za lekare bez granica, to je neki BS koji CNN valja, posto su oni morali da reaguju da pojasne da se radi o nekim projektima koje imaju u US jos do Aprila. Mislim poraz :classic_smile:

 

Ne znam, ne gledam CNN pravo da ti kažem. Ovo sam video u nekom drugom mediju a imaš i na njihovom sajtu o projektima za ovu godinu. Ljudi su već bili tu vezano za kovid, do 15. Oktobra (pogrešio sam u tome da tek treba da dođu):

 

https://www.msf.org/united-states-america

 

Naravno da je poraz za zemlju kao USA da joj uopšte treba takva vrsta pomoći, lekari bez granica idu uglavnom po nerazvijenim zemljama i ratnim zonama. Mada, ako sudimo po broju zaraženih i umrlih pomoć je i bila potrebna, svaka im čast što su došli.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, ciao said:

U Fra ponovo pocinje velika smrtnost po starackim domovima, skoro polovina su domovi

evo par dijagramcica o preminulima (izvlacila sam podatke iz dnevnih izvestaja RKI, a oni na pocetku nisu bili preterano detaljni tako da podaci za prvih nekoliko sedmica u dijagramima nisu idealni, nisam tacno ubacila podatke za prvopreminule)

 

spacer.pngspacer.png
 

Spoiler


spacer.pngspacer.png

 

spacer.pngspacer.png

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, wwww said:

nemoj da stavljas u isti kos Drostena i Faucija s Konom. Ova prva dvojica su sve vreme sasvim ispravno predvidjala sta i kako ce se desavati i predlagala sta da se radi.

 

Ovo me zanima, posebno deo oko predlaganja. Možeš li malo da elaboriraš?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, implant said:

 

Ovo me zanima, posebno deo oko predlaganja. Možeš li malo da elaboriraš?

proletos sam prepricavala/prevodila podkaste prof Drostena (na naucnoj temi ima), od jesenas ih radi svake druge sedmice (mora covek malo i da radi).

Elem, trenutno je aktuelno to sto nadlezni ne mogu da ujure kontakte, pa je njegov predlog vec odavno bio da se jure klasteri (kao u Japanu).

 

Ovde mozes naci podcaste (smenjuje se s profesorkom iz Frankfurta)

https://www.ndr.de/nachrichten/info/Coronavirus-Update-Alle-Folgen,podcastcoronavirus134.html

umaju transkripti na nemackom, pa mozes pomocu googla da prevedes.

 

ovde je njegov twiter nalog:

https://twitter.com/c_drosten/with_replies

gde cesto komentarise i postavlja zanimljive radove i istrazivanja, intervjue.

 

ovo su jos dva twiter naloga gde se moze naci korisnih saveta:

epidemiolog (i politicar) iz Kelna:  https://twitter.com/Karl_Lauterbach/with_replies

i jos jedan Amer: https://twitter.com/EricTopol/with_replies

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, implant said:

 

Ne znam, ne gledam CNN pravo da ti kažem. Ovo sam video u nekom drugom mediju a imaš i na njihovom sajtu o projektima za ovu godinu. Ljudi su već bili tu vezano za kovid, do 15. Oktobra (pogrešio sam u tome da tek treba da dođu):

 

Kao sto rekoh, glupost i to je samo preneseno od CNNa, oni su pojasnili da su to projekti koji su vodjeni od Aprila, standardna procedura za njih. To su radili i u UK,Svajcarskoj, Francuskoj, Nemackoj, Belgiji ...itd.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Angelia said:

Kao sto rekoh, glupost i to je samo preneseno od CNNa, oni su pojasnili da su to projekti koji su vodjeni od Aprila, standardna procedura za njih. To su radili i u UK,Svajcarskoj, Francuskoj, Nemackoj, Belgiji ...itd.

 

Ok, to je glupost. Kao i to što su zbog Kovida bili u još nekoliko najrazvijenijih zemalja sveta, ali ne i u nekim zemljama za koje je obično rezervisan termin vukojebina. Jbg sad...

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

Ispada da gradjani nisu nista zrtvovali, a zrtvovali su sve zivo ukljucujuci i slobodu. Samo to izgleda nije dovoljno nego bi trebalo da prestanemo da disemo, barem do proleca, ako moze.

 

Ovde je medicina podbacila, silni Konovi, Drosteni, Fauciji....niko od njih nije pogodio tok epidemije. Kada smo zadnji put culi bilo sta vezano za lecenje, neki savet sta da rade oni sa na primer blagim simptomima??? NIsta, stavi masku i peri ruke. Medicina 21. veka. Cak je i ovolika hospitalizacija posledica straha vise nego bolesti. Sve u bolnice jer ne znamo kako da ih lecimo...

 

O koroni ne znamo nista ali zato  o varioli od pre 50 godina smo naucili sve zivo.

Kolektivna psihoza kao sto je rekao jedan eminentni strucnjak.

Na sve to bih dodao da se jako malo prica o imunitetu i kako ojacati isti sto moze znacajno da utice na tok epidemije.

Ne samo na tok ove epidemije, vec da se podigne kolektivna svest o imunitetu.

 

Ovaj nas krizni stab je skup poluimbecila koji kukaju svaki dan, a nijednu meru nisu doneli.

Cini mi se da smo medju retkim drzavama u Evropi bez ijedne konkretne mere.

Cak i u Makedoniji kaznjavaju za nenosenje maski.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, wwww said:

proletos sam prepricavala/prevodila podkaste prof Drostena (na naucnoj temi ima), od jesenas ih radi svake druge sedmice (mora covek malo i da radi).

Elem, trenutno je aktuelno to sto nadlezni ne mogu da ujure kontakte, pa je njegov predlog vec odavno bio da se jure klasteri (kao u Japanu).

 

Ovde mozes naci podcaste (smenjuje se s profesorkom iz Frankfurta)

https://www.ndr.de/nachrichten/info/Coronavirus-Update-Alle-Folgen,podcastcoronavirus134.html

umaju transkripti na nemackom, pa mozes pomocu googla da prevedes.

 

ovde je njegov twiter nalog:

https://twitter.com/c_drosten/with_replies

gde cesto komentarise i postavlja zanimljive radove i istrazivanja, intervjue.

 

ovo su jos dva twiter naloga gde se moze naci korisnih saveta:

epidemiolog (i politicar) iz Kelna:  https://twitter.com/Karl_Lauterbach/with_replies

i jos jedan Amer: https://twitter.com/EricTopol/with_replies

 

 

 

 

 

Hvala, baciću pogled, deluje zanimljivo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pricala sa mojima danas i vesti iz SR su mracne, i bas me rastuzile.

Prvo u mojoj siroj porodici, od 10 clanova jedne uze porodice, 8 pozitivnih - 3 generacije, ne zive zajedno.

Mama navodi jos neke ljude, kaze bolnice su pune, jer su jednog poznanika iz Lazarevca poslali u Mladenovac (kazu Lazarevac pun kapacitet).

A onda mi mama rekla za dvoje ljudi koji su mi jako dragi, i koji su mi bili bitni u zivotu, gospodja je verovatno vec u 80tim ako nije i starija, a drugo je stariji gospodin verovatno u kasnim 70tim, i koji je preziveo borbu protiv raka, sada je na ventilatoru. Za oboje se ne ocekuju da ce preziveti.

 

Moji su poprilicno izolovani, tako da ne znam kada se to sve izdesavalo, nisam ni pitala, mozda je trebalo vremena da cuju, ali znam da smo pre dve nedelje pricali o tome i da je moja mama tvrdila da zna samo jednu osobu koja je bila pozitivna.

  • Tuzno 7
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vamos Laki said:

Kolektivna psihoza kao sto je rekao jedan eminentni strucnjak.

Na sve to bih dodao da se jako malo prica o imunitetu i kako ojacati isti sto moze znacajno da utice na tok epidemije.

Ne samo na tok ove epidemije, vec da se podigne kolektivna svest o imunitetu.

 

Ovaj nas krizni stab je skup poluimbecila koji kukaju svaki dan, a nijednu meru nisu doneli.

Cini mi se da smo medju retkim drzavama u Evropi bez ijedne konkretne mere.

Cak i u Makedoniji kaznjavaju za nenosenje maski.

 

Psihoza je zato sto se o virusu nista ne zna a valjda je veliki napredak sto su Trampu smuckali nesto sto obican covek moze da sanja. 

U medjuvremenu broj mogucih simptoma je skocio sa 100 na 300, tako da ako prdnes ujutru kad ustanes moguce da si zarazen. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...