Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Supruga upravo ušla u apoteku gde je bio jedan zaražen...imao je masku (onu plavu), nije kašljao i uredno je prijavio apotekarkama da ima virus. Svi su se uplašili, apotekarke zato što baš u tom trenutku nisu imale vizir, supruga zato što je uopšte ušla u apoteku (imala je masku, onu belu epidemiološku), mada nije imala nikakav kontakt sa njim i držala je odstojanje, on se spremao da izađe kada je ona ušla...sada je u blagoj frci. 

 

Ovo baš postaje trening za živce...

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stefan81888 said:

 

Izvor? 

twiter (zato nije na onoj naucnoj temi). Ali poenta nije u konkretnim brojkama (koje i mogu da budu tacne) vec kvalitativne prirode: ako i inficirani i neinficirani nose maske onda dobijamo najvecu zastitu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, implant said:

Supruga upravo ušla u apoteku gde je bio jedan zaražen...imao je masku (onu plavu), nije kašljao i uredno je prijavio apotekarkama da ima virus. Svi su se uplašili, apotekarke zato što baš u tom trenutku nisu imale vizir, supruga zato što je uopšte ušla u apoteku (imala je masku, onu belu epidemiološku), mada nije imala nikakav kontakt sa njim i držala je odstojanje, on se spremao da izađe kada je ona ušla...sada je u blagoj frci. 

 

Ovo baš postaje trening za živce...

Prema onom sto se do sada pisalo trebalo bi da je bas, bas mala verovatnoca da je dobila virus (gotovo pa da moze da se garantuje da nema sanse da ga je dobila), posto je za to potrebno da ipak neko duze vreme bude u sredini u kojoj je zarazeni, pa jos da u toj sredini bude dovoljno virusa (da je taj neko kasljao ili na drugi nacin izbacio puno virusa u sredinu, neometano, znaci bez maske na licu). Plus je ona zena, pa bi za nju trebalo da i onako rizik bude manji. Tako da umiri suprugu.

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, implant said:

Supruga upravo ušla u apoteku gde je bio jedan zaražen...imao je masku (onu plavu), nije kašljao i uredno je prijavio apotekarkama da ima virus. Svi su se uplašili, apotekarke zato što baš u tom trenutku nisu imale vizir, supruga zato što je uopšte ušla u apoteku (imala je masku, onu belu epidemiološku), mada nije imala nikakav kontakt sa njim i držala je odstojanje, on se spremao da izađe kada je ona ušla...sada je u blagoj frci. 

 

Ovo baš postaje trening za živce...

 

 

...ovo je kao neki presedan

 

ne mogu ni da zamislim da bilo ko seta, kupuje i radi sve sto rade zdravi, svestan da je zarazan i usput to obznanjuje

 

da sam bila tamo i cula kako kupac izgovara da je zarazen pandemskim virusom koji me/sve nas ugrozava i sputava,

ja bih vristala:

                                     Mayday! Mayday!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, wwww said:

Prema onom sto se do sada pisalo trebalo bi da je bas, bas mala verovatnoca da je dobila virus (gotovo pa da moze da se garantuje da nema sanse da ga je dobila), posto je za to potrebno da ipak neko duze vreme bude u sredini u kojoj je zarazeni, pa jos da u toj sredini bude dovoljno virusa (da je taj neko kasljao ili na drugi nacin izbacio puno virusa u sredinu, neometano, znaci bez maske na licu). Plus je ona zena, pa bi za nju trebalo da i onako rizik bude manji. Tako da umiri suprugu.

 

Ma znam, slično razmišljamo, nego ti nije svejedno...znaš kako to već ide.

 

26 minutes ago, Mama_mia said:

 

 

...ovo je kao neki presedan

 

ne mogu ni da zamislim da bilo ko seta, kupuje i radi sve sto rade zdravi, svestan da je zarazan i usput to obznanjuje

 

da sam bila tamo i cula kako kupac izgovara da je zarazen pandemskim virusom koji me/sve nas ugrozava i sputava,

ja bih vristala:

                                     Mayday! Mayday!

 

😂Supruga je saznala od apotekarki tek pošto je ovaj izašao, bio sam malo nejasan. A zašto on ide i obavlja sve kao da je zdrav, možda nema ko da obavi to umesto njega ili je, jednostavno, baja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, implant said:

 

Ma znam, slično razmišljamo, nego ti nije svejedno...znaš kako to već ide.

 

 

😂Supruga je saznala od apotekarki tek pošto je ovaj izašao, bio sam malo nejasan. A zašto on ide i obavlja sve kao da je zdrav, možda nema ko da obavi to umesto njega ili je, jednostavno, baja.

 

 

 

sta ima veze sto ce i druge da zarazi pa i njega je neko tako zarazio :lol_2:

 

ali da sam nedajboze ja bila na njegovom mestu i prinudjena da izadjem takva u apoteku, nikad ne bih mogla da ljudima okolo kazem da imam to.

za mene je to isto kao da je uzviknuo cuveni teroristicki poklic i aktivirao eksploziv

 

 

a druga stvar je sto zarazna nikada ne bih isla medju ljude ni po koju cenu.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Mama_mia said:

 

 

 

sta ima veze sto ce i druge da zarazi pa i njega je neko tako zarazio :lol_2:

 

ali da sam nedajboze ja bila na njegovom mestu i prinudjena da izadjem takva u apoteku, nikad ne bih mogla da ljudima okolo kazem da imam to.

za mene je to isto kao da je uzviknuo cuveni teroristicki poklic i aktivirao eksploziv

 

 

a druga stvar je sto zarazna nikada ne bih isla medju ljude ni po koju cenu.

 

 

 

Pa to ti je to, "samo nešto čas' da završim", pa onda parkira kola u zaustavnoj traci, ode bolestan u apoteku i tako to. Mada, možda čovek živi sam i bio je prinuđen da ode, ko će ga znati...meni je ok što je rekao, da se sve uključene strane makar dobro dezinfikuju 😉.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wwww said:

Prema onom sto se do sada pisalo trebalo bi da je bas, bas mala verovatnoca da je dobila virus (gotovo pa da moze da se garantuje da nema sanse da ga je dobila), posto je za to potrebno da ipak neko duze vreme bude u sredini u kojoj je zarazeni, pa jos da u toj sredini bude dovoljno virusa (da je taj neko kasljao ili na drugi nacin izbacio puno virusa u sredinu, neometano, znaci bez maske na licu). Plus je ona zena, pa bi za nju trebalo da i onako rizik bude manji. Tako da umiri suprugu.

 

Ovde je treba znati koliko je virusa/m3 u prostoru...

 

Ne zavisi sve od supruge i tog zaraženog...

 

nego i od zaposlenih u apoteci, ostalih klienta...

 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Detm35 said:

 

Ovde je treba znati koliko je virusa/m3 u prostoru...

 

Ne zavisi sve od supruge i tog zaraženog...

 

nego i od zaposlenih u apoteci, ostalih klienta...

 

 

 

Ako je nešto za utehu, ove apotekarke drže stvari vrlo utegnutim - stalno vetre, ne dozvoljavaju više od dve mušterije u isto vreme, brišu alkoholom non-stop. Mada, kako stvari stoje, virus se toliko raširio po Beogradu da možeš da ga zaradiš svuda ako se ne paziš.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

@McLeod

 

Poznavaoce lika i dela Dr Kona bolje od 99% foruma jel mozes da nam razresis de se dede dekica u po mnogima drugom naletu korone u Srbiji. Nema ga da prokomentarise publiku i slicno, valjda opet narod los, ne valjda narod, gluo narod. Il ima neke veze sa izborima kao sto beogradska carsija prica? 

 

Interent ne daje odgovore na ova pitanja. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, implant said:

 

Ako je nešto za utehu, ove apotekarke drže stvari vrlo utegnutim - stalno vetre, ne dozvoljavaju više od dve mušterije u isto vreme, brišu alkoholom non-stop. Mada, kako stvari stoje, virus se toliko raširio po Beogradu da možeš da ga zaradiš svuda ako se ne paziš.

 

Lepo.

Kad se ulazi u prostoriju, bi morao biti etanol i slično (po mogučnosti automat na  optiku) i onda kad se izlazi i ulazi se dezinfeksuju ruke bar 30s itd.

 

b: Postoje propisi koliko osoba može biti na m2.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Sta je bolje da nije rekao da je zarazen ili sto je rekao? Mislim da sve vise i vise ljudi ne znaju sta samo da bude nesto lose. 

Ovde u Francuskoj dok je bilo vanredno stanje na ulazima u apoteke je bila ograda, i na jednoj strani ograde je bilo napisano ulaz za zdrave a na drugom je pisalo ulaz za pozitivne na covid-19. 

U razvijenom svetu nije nista cudno da se bolesni staraju sami o sebi, pa bili oni i sa covid-19. 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Tamburinjo said:

@McLeod

 

Poznavaoce lika i dela Dr Kona bolje od 99% foruma jel mozes da nam razresis de se dede dekica u po mnogima drugom naletu korone u Srbiji. Nema ga da prokomentarise publiku i slicno, valjda opet narod los, ne valjda narod, gluo narod. Il ima neke veze sa izborima kao sto beogradska carsija prica? 

 

Interent ne daje odgovore na ova pitanja. 

Sto mora bilo sta da prica? On je rekao sve sto treba odavno.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zoe Bg said:

94/4211/1

 

Aktivnih 654

 

Cro

19/388/0

 

...

 

eto i kod mene nakon duzeg perioda (mjesec dana), gdje vise nije uopce bilo zarazenih (ili se za njih nije znalo), danas imamo evidentirana 2 nova slucaja. no ovaj put ne stizu iz Italije, ili Austrije, ili BiH, vec, pogadjate, iz... 

 

U KBC Osijek testirano je 16 uzoraka od kojih su dva pozitivna na koronavirus. Riječ je o osobama koje su boravile u Srbiji, a javile su se epidemiologu zbog povišene tjelesne temperature. Uzeti su im uzorci i sinoć je kod obje osobe utvrđena prisutnost koronavirusa. Oboljele osobe i dalje imaju blage simptome bolesti te se nalaze na kućnom liječenju.

 

Zabranjene posjete u KBC-u Osijek!

20.06.2020. 14:24
 
S obzirom na aktualnu epidemiološku situaciju, a u cilju prevencije širenja bolesti COVID-19 uzrokovane virusom SARS-CoV-2, zabranjuju se posjete u KBC-u Osijek.

Sigurnost i zdravlje pacijenata je prioritet, osobito kada je riječ o osjetljivim skupinama kao što su pacijenti na bolničkom liječenu. - objavio je u priopćenju KBC Osijek.


2019_02_11_kbc_bolnica_490.jpg
 
...
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Kako spreciti gradjane da napustaju zemlju a da ne zatvoris svoju granicu? Zavrsis na crvenoj listi i tvoji drzavljani ne mogu nigde.

 spacer.png

 

Mislim da od mera mogu samo da vrate ogranicinja/zabrane vecih okupljanja i obavezu nosenja maski u zatvorenom, za ostalo moralo bi da gori. 

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

u poslednja dva dana citam ovde, 7000 zarazeni u Nemackoj, virus donesen iz Srbije. Evo gore imas u Osijeku virus donesen iz Srbije. Ne znam sta drugo moze biti sem da drzava smisljeno salje gradjane po EU da sire virus. 

Edited by marejosip
Izbrisan deo koji se nadovezuje na uklonjen post
Link to comment
Share on other sites

 Juče je objavljeno da su zaražena 803 radnika u fabrici za obradu mesa kompanije Tenis u mestu Reda-Vajdenbrik u saveznoj državi Severna Rajna - Vestfalija. 

 

  Danas je broj radnika zaraženih koronavirusom u klanici na severozapadu Nemačke povećan je na 1.029, objavile su vlasti.

 

http://rs.n1info.com/Svet/a611978/Broj-zarazenih-radnika-u-klanici-Tenis-u-Nemackoj-povecan-na-1.029.html

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...