Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 hours ago, wwww said:

 

Nemam osecaj koliko Kineza sada zivi po Beogradu/Srbiji i koliko cesto putuju za Kinu ili u koji deo Kine. Od toga zavisi kolika je verovatnoca da su pojedinacni slucajevi postojali i u decembru. Ali na osnovu ovog sto smo videli prethodnih meseci, onog trenutka kad virus krene da se siri (kao grip) onda se brzo pojave teski slucajevi. A to nije primeceno tokom januara/februara po Srbiji (a ni po Nemackoj). Tako da ja na osnovu toga zakljucujem da je to tada bio neki jaci grip (i ovde smo ga imali).

 

 

@Vjekoslav bilo bi zanimljivo, ako mozes, da obratis paznju na situaciju u Zadru, da li ce u nerednih 7-10 dana doci do pojave novih inficiranih. A i ako mozes da kazes kakve su reakcije po Hrvatskoj na pozitivan test tenisera Grigora Dimitrova.

 

Bio je neki rad, moguće da si ga i ti šerovala, gde su naveli da se najveći transmisija dešava od strane super spreadera, a da veliki broj ljudi ne zarazi gotovo nikog. Tako su objašnjavali te rane slučajeve. Tj. da nije dovoljno da virus samo jednom prodre pa da krene da bukti, već da je neophodno da bude više žarišta, pošto se većina spontano ugasi (ljudi ostanu kod kuće dok su bolesni, inače se ne kreću puno i nemaju te osobine super spreader-a, tj da mnogo i glasno pričaju, dodiruju ljude i imaju aktivan društveni život tako da u kratkom periodu stignu da posete veliki broj mesta) Ne znam na kraju da li je to i definitivno potvrdđeno, ali viđao sam na više mesta da se o tome piše.

.

.

Za Kona više ne može da se nađe nikakvo opravdanje.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Izbori su završeni, pobeda je proslavljena.

Titula je osvojena, i na "veličanstven" način proslavljena.

 

Sad' možemo nazad u torove.

 

Ko je sada "doneo" i širio virus: Zli i neodgovorni gastarbajteri???

Studenti???

...

 

mrš u 3 lepe PM, stoko bezrepa.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

Slažem se, bilo bi iznenađujuće da je virus bio u Srbiji tako rano. Mada postoji veoma mala mogućnost. 

 

Francuska i Italija su glavne turističke destinacije, tako da ne čudi što je počelo tamo u Evropi u Februaru. To jest, virus je primećen u Februaru. Siguran sam da je bio tu ranije, samo pitanje je koliko. 

Ma u Italiji je sigurno bio ranije, verovatno vec u decembru, samo sto transmisija nije bila uzela maha, pa ga Italijani nisu ni primetili dok nije postalo kasno. A Lombardija je puna Kineza koji rade u fabrikama visoke mode (za male pare).

 

Koliko li je tek lose stanje kad se Kon oglasio vec danas? :default_sofa:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

I cemu onda testiranje na antitela i provere koji procenat populacije je (mozda) vec bio zarazen, kad tim testovima ne mogu jasno da razluce da li je bio covid-19 ili obicni corona grip?

Ti rezultati nemaju nikakvu naucnu vrednost, u tom slucaju, sve dok se ne razviju visoko senzitivni testovi, koji ce moci da diferenciraju da li su antitela od covid-19 ili obicnog corona virusa

Pa ti rezultati im daju neku zbirnu brojku, valjda im to nesto kaze (iako ne kaze pojedincu da li je bio zarazen Sars-cov-2). Ne znam da li mozda imaju neki podatak odnekle koliki je udeo corona grip virusa u ukupnom broju procenjenih slucajeva gripa u populaciji, pa mozda mogu na osnovu toga nesto da zakljuce (ili slicno). Lupam sad, ali sigurno ima neki razlog zasto to rade.

Ako sam dobro shvatila (a sad i po secanju, koje je varljivo) iz uzorka stolice bi mogli da dokazu pouzdanije da li je neko u skorije vreme bio zarazen covid-om, samo ne bi znali da li je zarazan jer je taj "virus" u stolici i onako mrtav.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Akiro said:

 

Hehe, ma kakva crna Mađarska i EU. Radimo na trajnom boravku u Grčkoj. Samo da uđemo u Grčku i posle nas ništa odande neće isterati. More, more i samo more. Leti i zimi. I, kada prođe sezona, Corona-free environment na selu. Ako sad tokom leta turisti i Solunjani ne za*eru stvar. Do sada, bez Solunjana, je Kassandra bila čista. Nije baš da imaš i gde da se zaraziš.

 

Plus se Grci ipak drže nekih normalnih restrikcija. Nema baš ovakvog divljaštva kao ovde. Za nabavku ozbiljna polumaska sa P100 filterima, a van toga je mali rizik ako izbegavaš gužve. Taman da izbegnemo drugi talas, koji je ovde neminovan. A i zimi da dišemo svež vazduh umesto beogradskog smoga. A taman da tamo i uvedu u slučaju nekog drugog talasa neke zabrane izlaska, u selu od 4.000 duša se policija ni u sezoni ne pojavljuje, a kamoli zimi. Može da se šeta svaki dan, kad god i koliko god hoćeš. A i zimi može čak i na svega plus 5 stepeni da se po suncu sedi u kafiću napolju, na plus 12 i suncu se skidaš u majicu. Slično kao na planini, ako si u zavetrini i na suncu, uživancija čak i zimi. Ako zatvore kafiće, kamping fotelje i termos. U Beogradu bi bukvalno bili u zatvoru jer će u ugostiteljskim objektima biti rizično, u kući turobno kao u zatvoru, još čim otvorimo prozor ulazi smrad i smogčina od hebenog loženja lignita i dizela starih dve decenije. Još smo se tamo sprijateljili sa vlasnikom kafića, koji je opsesivac i bez ikakve Corone mu kelneri moraju da čiste Detolom (njihova verzija Sagrotana) stolove posle gostiju i prskaju ležaljke, čim gosti odu. Milina. Plus ćemo predstojeću potpunu diktaturu šljama gledati samo na TV-u a ne i uživo. U prevodu, možemo poprilično bezbedno da dočekamo da se nađe neka vakcina. Zato i panika da prolaz za građane Srbije ne zatvore zbog hebenih derbija i Adria toura te otvoreno vidljivog laganja oko broja zaraženih.

 

Želim tebi i Sunshine da svako bez peripetija stigne na svoje željeno odredište a kolegama, koji ostaju ovde, da nekako prežive fizički i psihički čitavi predstojeća razna njesra kojima će ih Srbija "obradovati".

Hvala. za ovo boldovano.

A za ostalo svaka cast, i ja vama zelim da odete u Grcku bez problema.

Ja isto obozavam Grcku, i gledam da se i ja naselim u neko dogledno vreme . Ja gledam da to bude neki stan u Atini ( moze se naci jako povoljno ) pa odatle mogu ici bilo gde ( more mi nije toliko bitno zasitio sam ga se dok sam ziveo na Kipru) vise volim planinu. Ili isto mi se svidja Peloponez, skroz dole na jugu mesto Gythion ili druga strana Kalamata i juzno, obronci Teygetos planine. ( Mani je prelep deo ali je bas divljina 🙂 ) .

 

 

Edit: sto se tice price ko je prelezao ili nije covid-19.

 

Ja sam bio u barseloni krajem januara , imao sam neke blaze simptome gripa u barseloni i kuci, bol u grlu ali nije bio suvi kasalj.

Prijatelj Francusz koji je bio sa mnom, je imao bol u grlu, povisenu temperaturu, cak na kraju i bol u plucima . Otisao kod lekara u Fraancuskoj, i on mu dao neki antibiotik, kao nista posebno, grip, prehlada.

 

E sad, ko ce ga znati sta je to bilo, da li grip obican, ili covid-19 

 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ljuuudiiii

 

Kakav tekst Birna

 

Quote

 

Quote

Više od 630 mrtvih od korone u Srbiji, najveće potencijalno zataškavanje broja mrtvih u Nišu, pokazuju podaci informacionog sistema Covid19 u koje je BIRN imao uvid. Krajem prošle nedelje broj zaraženih kretao se od 300 do 340

 

Quote

 

U Srbiji su od 19. marta do 1. juna 2020. od virusa korona umrla 632 pacijenata, što je za 388 više od zvanično saopštenog broja za taj period, koji iznosi 244 – saznaje BIRN na osnovu uvida u podatke koji su deo zvaničnog državnog informacionog sistema Covid19.

Prema saznanju BIRN-a, broj zaraženih poslednih dana prošle nedelje kretao se između 300 i 340 dnevno, što daleko nadmašuje zvanične podatke od 97 novoobolelih

 

.

 

  • Like 10
  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

Blago vama kad vam je najveci problem u zivotu sta je i kad rekao Kon i kako da nadjete nacin da ga neopravdano opljunete

 

Ja sam do danas mislio da je Kon ušao u celu priču kako bi iz prve ruke bio blizu budala na vlasti i pokušao da kontroliše situaciju na vreme, da radi neki damage control, ali sa ovim danas, već u 9 ujutru je pokazao da mu je lični i profesionalni integritet NULA.

 

Ne znam, možda ja mašim poentu. Bez malicioznosti, ako ti imaš bolje objašnjenje ja sam rad da čujem, jer moguće da sam zaslepljen.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa to Konovo u 9 ujutru jeste prejadno. Samo uvek će da se brani da nije hteo u kampanji, da se ne bavi politikom itd. Što je bullshit, al ajde.

 

Isto i ovaj Birnov tekst. Ako služi da pokaže sav kriminal ove vlasti, onda ga nije trebalo pustiti dan nakon što su uzeli 2402894% glasova nego tokom kampanje ili čak izborne tišine a opet je Sloba Georgijev odlučio da ga pusti danas. Verovatno iz istih razloga.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darko said:

 

Čuo sam da je sezona gripa bila gadna ove zime u Severnoj hemisferi (živim u južnoj), tako ne mora da znači da je bio Covid-19. Je si li zarazila nekog i ako jesi, kako su prošli? Takođe, je si li vadila krv u to vreme? Ako jesi, možda bi mogli retrospektivno da utvrde?

 

Inače, čak i ako imaš antitela - ne mora da znači da je taj grip bio Covid-19. Postoji mogućnost da si bila asimptomatična na Covid-19 a simptomatična na taj grip u Oktobru. Takođe, možda je taj virus u Oktobru bio Covid-19 a sada nemaš više antitela pa dobiješ negativan test. Ne znam koliko je taj test za antitela efektivan, postoji razlog zašto još ne daju "immunity passport". Možda neko ko zna više o testu za antitela može da objasni detaljno.

 

Ako budeš uradila, reci nam - zanima me. 

Nisam vadila krv, a ne znam da sam nekog zarazila, nije to bilo lako, sa aerodroma uzela Uber, 24 sata nisam bila u bliskom kontaktu ni sa kim. Do tada su simptomi bili jaki tako da sam izbegavala da se priblizim ljudima (to praktikujem i kod obicne prehlade). Znam naravno ko je meni dao..

jasno je meni da ne mora da znaci, samo znam da takav grip nisam nikad imala, a i osoba koja mi je dala je bolovala 2 meseca skoro. Inace u to vreme mi smo bili ubedjeni da imamo neki cudan grip. I to sam cula od dosta ljudi ove zime, zvanicno pre corone.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Ozu said:

 

Odlican Kon, nista lose nije uradio 😂

 

Ok, jasna mi je disciplina pljuvanja članova kriznog štaba i nemam problem sa tim samo si ovde baš omanuo. Kakve veze Kon ima sa ovim? Imaš sistem min. zdravlja i podatke koje ministarstvo saopštava svaki dan. Što na sajtu što kroz krizni štab. Da li su mogli da znaju da je više ljudi umiralo, ne znam, ali da li su mogli da pretpostave? Pa, da. Kao i svi. Kao i što niko živ ne veruje u brojeve širom sveta u uređenim državama a ne kod nas. 

 

Tako da uz sve stvari koje se Konu mogu zameriti ovo svakako nije jedna od njih. Čak ni Batutu. 

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

Aha, zato nisam morao da uzimam 100 evra, Kon bolje placa.

 

Naravno, ne postoji drugo objašnjenje ... ..za osobu (sa IQom većim od broja cipela, a ti to svakako jesi ) koja "brani" i daje podršku osobi koja je, i trenutno učestvuje u vršenju teškog krivičnog dela.

 

Za političare koji su na vlasti nije potrebno objašnjavati, ali za TZV " zdravstvene radnike" koji su saučesnici u ovom što se dešava od samog početka pandemije ne postoje dovoljno teške i pogrdne reči...

 

Biće da se ni za jotu ne razlikuje do AvAv-a im.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, NMX said:

Ljuuudiiii

 

Kakav tekst Birna

 

 

 

.

 

 

Odaberes par normalnih drzava i pratis i primenjujes % na ostalu boraniju od drzava

 

Eno Danska - manje stanovnika od Srbije, zarazenih tu negde kao i Srbija (preko 12 000)  - kod njih umrlo oko 600.....a u Srbiji duplo manje. Valjda imamo bolji zdravstveni sistem, sta li?!

Kako da ne!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Odaberes par normalnih drzava i pratis i primenjujes % na ostalu boraniju od drzava

 

Eno Danska - manje stanovnika od Srbije, zarazenih tu negde kao i Srbija (preko 12 000)  - kod njih umrlo oko 600.....a u Srbiji duplo manje. Valjda imamo bolji zdravstveni sistem, sta li?!

Kako da ne!

 

 

 

Uh, sad kad znam kako da racunam nekako mi dodje lakse sto me drzava lagi.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

pre 3 dana umro mi je blizak rodjak, pre 5 dana stigao u bolnicu sa upalom pluca, danas sam obavesten da ce sahrana biti obavljena uz prisustvo najuze porodice jer su stigli rezultati da je pozitivan na covid

koban je bio 18. rodjendan njegove cerke, od prisutnih na tom rodjendanu vec je 5 potvrdjenih slucajeva, medjutim problem je sto je mnogo ljudi bilo u kontaktu sa njegovom decom i roditeljima prilikom izjavljivanja saucesca (preko 40, medju njima i moj matori) a vecina nije nosila maske (moj matori je srecom imao masku)

 

ko zna koliko su ljudi ubili psiho, Kon i ostala bagra da bi se odrzali ovi prokleti izbori odmah nakon podele pisljivih 100e i ko zna da li ce iko ikada odgovarati za ucinjeno

  • Like 1
  • Tuzno 16
Link to comment
Share on other sites

Has Sweden made a deadly error?

Spoiler

Ovako to izgleda na delu kad talenat, vestinu i inteligenciju zameni gender kvotiranje. 

+ laze kao da ne zivimo u svetu u kome je informacija na dohvat ruke

 

 

Edited by Cyber
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Ok, jasna mi je disciplina pljuvanja članova kriznog štaba i nemam problem sa tim samo si ovde baš omanuo. Kakve veze Kon ima sa ovim? Imaš sistem min. zdravlja i podatke koje ministarstvo saopštava svaki dan. Što na sajtu što kroz krizni štab. Da li su mogli da znaju da je više ljudi umiralo, ne znam, ali da li su mogli da pretpostave? Pa, da. Kao i svi. Kao i što niko živ ne veruje u brojeve širom sveta u uređenim državama a ne kod nas. 

 

Tako da uz sve stvari koje se Konu mogu zameriti ovo svakako nije jedna od njih. Čak ni Batutu. 

Ti mislis da je Kon pretpostavljao da ima vise zarazenih, a da nije znao prave brojke, ili bar okvirno prave brojke?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovde u Zemunu ceo dan zuje opet hitne pomoći. A od prijateljice lekarke smo dobii info da se četiri bolnice opet vraćaju u stanje Covid bolnica. Zemun, Dragiše Mišovića i još dve. Divota. Samo da su Fireru pristalice partije, navijači Zvezde i Partizana i Njoković zadovoljni pa sve pet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...