Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Asterion said:

 

Bilo je ovih dana u Piranu i LJ  ljudi na otvorenom sede u kafičima kao da nije ništa.

Razmisljam se sta je ispravno. Cijelo vrijeme se prica zivot ne smije da stane, a onda kada krenes da mislis sta su mjere predostroznosti nikada dovoljno. 

Kako ljudi da rade, a da se ne susrecu, ne krecu. Sudar je to s logikom. Isporuci robu, fine, ali nemoj se sresti casual s nekim.

 

Mislim, otkazao sam sve sto sam mogao, ali vidim da to nije slucaj u okolini. 

Link to comment
Share on other sites

Svake subote možeš u Beču uslikati par praznih rafova u marketima.

Nekad oko 15h (rade do 18h, nedeljom se ne radi) nestane 2, 3 vrste voća, ili 2, 3 vrste povrća, nekada nema sardine, argete, pilećeg belog mesa, mocarele, kvasca...

Preteruje se sa ovim slikama, totalno su van konteksta.

Juče sam obišao nekoliko marketa i ima svega osim toalet papira, dezinfekcionih sredstava i jeftine testenine.

Jaja, mesa, brašna, sardina, mleka, vode, praška, sredstva za sudove, kesica supe... svega je bilo prethodna 3 dana.

A fenomen papira nikako ne kapiram.

Dakle, stanje nije redovno, naravno, ali nije baš da nema šta da se kupi.

Naravno, razlikuje se od becirka do becirka, nekako sam stekao utisak da uglavnom stranci više kupuju.

Isto tako, ovde je se i najčešće kupuje za celu nedelju petkom ili subotom, pa se dogodio sudar 2 sveta prethodna 2 dana.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, laki pepe said:

Razmisljam se sta je ispravno. Cijelo vrijeme se prica zivot ne smije da stane, a onda kada krenes da mislis sta su mjere predostroznosti nikada dovoljno. 

Kako ljudi da rade, a da se ne susrecu, ne krecu. Sudar je to s logikom. Isporuci robu, fine, ali nemoj se sresti casual s nekim.

 

Mislim, otkazao sam sve sto sam mogao, ali vidim da to nije slucaj u okolini. 

 

za mene nema naročite dileme. ako se makar umereno izolujemo (svako ko može, ne računam ljude koji moraju na posao), stopa smrtnosti će biti daleko manja.

 

nema naročite filozofije 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, uini said:

 

za mene nema naročite dileme. ako se makar umereno izolujemo (svako ko može, ne računam ljude koji moraju na posao), stopa smrtnosti će biti daleko manja.

 

nema naročite filozofije 

Da, mi se izolujemo, a ovi pametni izlaze u provod po klubovima/splavovima. Pun mi instagram snimaka od noćas i prošle noći. Guzva standardna, čini mi se. 

 

I ko je posle lud? 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

bio u tempu od jutros, svega ima, a prodavci kazu da je promet prebacio i vreme novogodisnjeg ludila.
dozvoljeno je kupiti samo jedan paket rosa i prolom vode, sve ostalo je bez ogranicenja (i druge marke vode).
na kasama radnice imaju rukavice, ali nemaju maske.

Edited by djura.net
setih se jos necega...
Link to comment
Share on other sites

Nara, drevna presonica Japana (pre 1,200 godina). Jeleni u parku oko hramova, ima ih na hiljade, slobodno šetaju. Smatraju se primaocima i predajnicima glasa sa nebesa.

Slika je iz 2010 (bio sam još 3 puta posle toga).

 

2020naradeer01.jpg

 

Na desetine hiljade turista ih je hranilo ovim kolačićima od pirinča

 

2020naradeer02.jpg

 

Sada turista nema zbog virusa, jadne životinje po prvi put u istoriji izlaze iz parka. Mogu da se vide u 2km udaljenoj železničkoj stanici, nemaju šta da jedu, pobrstile su žive ograde i cveće uz put.
(slika iz novina, od danas)

 

2020naradeer03.jpg

 

Snaći će se city council, ostaviće im seno ili nešto ali ovo nikada nije viđeno - odjednom toliki broj životinja da se hrani o gradskom trošku. Brinulo se o njima i pre, veterinarski, ali su bile slobodne i nije im trebala dodatna hrana. Park je ogroman a trave i lišća nema dovoljno za toliko broj jelena.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Od prosle subote se u lokalnim supermarketima u mojoj okolini po prvi put mogu videti prazni rafovi, direktno izazvano Corona virus epidemijom. Najcudije od svega su mi prazni rafovi za toalet papir (ovo jos uvek ne mogu da odgonetnem: zasto bas toalet papit pored toliko drugih, "precih" artikala). Psenicno brasno je rasprodato (ali ne i razano ili neko drugo). Stvari u konzervama i teglama koje se duze mogu cuvati. I sveze povrce je bilo raije rasprodato nego inace.

 

Inace, u cetvrtak uvece je Angela i cela vlada imala sastanak s predstavnicima vlada svih pokrajina oko usaglasavanja mera i akcija (ovde je sve delegirano na nivo pokrajina). Uzete su u obzir specificnosti pokrajina, kao i potrebe privrede. Elem, u petak ujutro su po hitnom postupku u parlamentu usvojene mere za pomoc privredi koje omogucavaju firmama da posalju ljude kuci (uz nekakvu ekonomsku garanciju). Jos ima detalja koje treba regulisati, ali su pokazali spremnost da sve pokriju.

Od ponedeljka su sve skole, vrtici itd. zatvoreni do 20.4 (najmanje). Samo deca onih u zdravstvu, policiji i ostalim sluzbama neophodnim za bazicno funkconisanje drzave (cistaci, elektrodistribucija itd.) mogu da posalju decu u skole i vrtice jer ljudi moraju da rade.

Bundesliga je bila planirala da odigraju jos jedno kolo ovog vikenda pred praznim tribinama, ali su fanovi poceli da se okupljaju oko stadiona da tu zajedno prate (pisi: dzaba ste krecili), pa je po hitnom postupku u petak odluceno da se i ovo ne igra. Manje-vise sve sportske aktivnosti su otkazane. Muzeji, koncertne dvorane, zanamenistosti - sve zatvoreno. U petak uvece jos uvek nisu zvanicno bili  zatvoreni kafici, diskoteke ittd. Medjutim, omladina je pokazala totalnu nezainteresovanost da se samoizoluje i obuzda ("nas ne pogadja", "hocu da zivim" i slicno), pa su sada gradovi odlucili da pozatvaraju sve to (Berlin, Keln itd.). Juce je jos uvek bilo onih koji su neozbiljno shvatali situaciju i setkali se gradom ("nece ovo mene", "meni rekao lekar da imam odlican imunitet", "nece meni jedan virus da ometa zivot"...). Jedna ketering firma je zbog otkazane proslave resila da svu hranu skuva/spremi i podeli dzabe na ulici, objavili an interenetu i narod se skupio na dzabe klopu (kao da im nije receno da smanje okupljanja). Morala Angela ponovo da apeluje na ljude da se samoizoluju i shvat ovo ozbiljno.

Verski obredi su otkazani, vojska ce se ukljuciti u potrebne aktivnosti, pozvani su rezervisti da pomognu da vojska obezbedi neophodne "aktivnosti/oblasti/sta god zatreba". Ogranicene su posete starackim domovima...

U par dana se drasticno sve promenilo.

 

 

spacer.png

Nemacka je 9 dana iza Italije, a za sada je tok inficiranja identican.

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Dropkick Murphys said:

Da, mi se izolujemo, a ovi pametni izlaze u provod po klubovima/splavovima. Pun mi instagram snimaka od noćas i prošle noći. Guzva standardna, čini mi se. 

 

I ko je posle lud? 

 

pa ako osećaš da nešto epohalno propuštaš u ovih par meseci a ti se pridruži

 

ne znam na kojim osnovama sada diskutujemo, da li se zajebavamo, pijemo heroin ili nešto treće

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Yoyogi said:

Nara, drevna presonica Japana (pre 1,200 godina). Jeleni u parku oko hramova, ima ih na hiljade, slobodno šetaju. Smatraju se primaocima i predajnicima glasa sa nebesa.

Slika je iz 2010 (bio sam još 3 puta posle toga).

 

2020naradeer01.jpg

 

Na desetine hiljade turista ih je hranilo ovim kolačićima od pirinča

 

2020naradeer02.jpg

 

Sada turista nema zbog virusa, jadne životinje po prvi put u istoriji izlaze iz parka. Mogu da se vide u 2km udaljenoj železničkoj stanici, nemaju šta da jedu, pobrstile su žive ograde i cveće uz put.
(slika iz novina, od danas)

 

2020naradeer03.jpg

 

Snaći će se city council, ostaviće im seno ili nešto ali ovo nikada nije viđeno - odjednom toliki broj životinja da se hrani o gradskom trošku. Brinulo se o njima i pre, veterinarski, ali su bile slobodne i nije im trebala dodatna hrana. Park je ogroman a trave i lišća nema dovoljno za toliko broj jelena.

  • Reason for edit

 

 

Ovaj problem bi Kronos brzo sredijo.

 

:default_coffee:

 

 

Quote

But why? What is it about toilet paper—specifically the prospect of an inadequate supply of it—that makes us so anxious? Some of the answer is obvious. Toilet paper has primal—even infantile—associations, connected with what is arguably the body’s least agreeable function in a way we’ve been taught from toddlerhood. Few, if any of us, remember a time when we weren’t acquainted with the product.

“There is comfort in knowing that it’s there,” says psychologist Mary Alvord, Associate Professor of Psychiatry and Behavioral Sciences at the George Washington University School of Medicine. “We all eat and we all sleep and we all poop. It’s a basic need to take care of ourselves.”

We are also exceedingly social creatures, and we count on the community for our survival. People seen as unclean or unwell are at risk of being shunned—which in the state of nature could mean death. “We’ve gone beyond using leaves,” says Alvord. “It’s about being clean and presentable and social and not smelling bad.”

“We, as a country, responded slowly,” says psychologist Baruch Fischhoff, professor in the Department of Engineering and Public Policy at Carnegie Mellon University. “Until very recently, many people heard assurance that this was not a major problem. Then, suddenly, they were told to stock up, for an indeterminate period.”

When it comes to stocking up, different basics offer differing options. “If people did not find the food that they wanted, they could buy other food,” says Fischhoff. “For toilet paper, there are no substitutes.”

time.com

 

Edited by Asterion
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Green23 said:

Verovatno će i ovde slično od večeras/sutra

 

Ne verujem da ce odjednom objaviti full karantin, to bi izazvalo haos.

 

Ovde su odlicno odradili, od srede su svaki dan poostravali mere, zatvarali granice, da bi danas dosao kompletni karantin- kazne za sve one koje izlaze na ulicu a da ne idu do posla/prodavnice.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, uini said:

 

pa ako osećaš da nešto epohalno propuštaš u ovih par meseci a ti se pridruži

 

ne znam na kojim osnovama sada diskutujemo, da li se zajebavamo, pijemo heroin ili nešto treće

Ja vala ne izlazim godinama. 

 

Poenta je da se džaba kreči ako se izolujemo, ali vikend moramo "da ispoštujemo". Ne ti i ja, već ovi što ne mogu bez kafanskih pevačica. 

 

Očekujem epidemiju depresije ako bude vanrednog stanja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Instalirana baza SCSI servera moje firme u Japanu je 20 milijardi dolara. Puno korisnika pre svega banke, proizvodnja, mobilna telefonija, državna uprava.

 

Mašine kada im se nešto desi rade "dial home" i naša podrška se uloguje i reši, pošalje email šta je bilo i kako je rešeno.

 

Sada nastaje problem: ako su krajnji korisnici poslati da rade od kuće, zbog virusa, nekada treba "booth on the ground" da tehničar ode na sajt i da zameni deo. A tamo kod korisnika nema nikoga.

 

Tako, ako imate probleme da preko neta pristupate opštim servisima, to je verovatno razlog. Nije samo moja firma u tome, sve su.

Edited by Yoyogi
booth, ne boot
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Magia said:

 

Ne verujem da ce odjednom objaviti full karantin, to bi izazvalo haos.

 

Ovde su odlicno odradili, od srede su svaki dan poostravali mere, zatvarali granice, da bi danas dosao kompletni karantin- kazne za sve one koje izlaze na ulicu a da ne idu do posla/prodavnice.

Nemoj tražiti logiku kod naših 😁

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Magia said:

Studira i radi moja sestra tamo i ostala je jer kaže bolje tamo da se razboli nego u Srbiji 😄 

 

U suštini oni su u karantinu već neko vreme. Ovo će sada samo zvanično biti. Sve je prazno po Pragu već nedelju dana. Faksevi su prvi zatvoreni ali tamo je zaraza krenula odatle, bukvalno se profesor prvi zarazio i onda neki student. Ona od kuće radi njen posao već 10ak dana, profesori šalju materijale i neki daju online domaće a neki ne. U suštini shvatili su ozbiljno ljudi iako možda sama egzekucija nije najbolja

Link to comment
Share on other sites

Stoka je vec na ulici:

 

ucw9bnz.jpg

 

Trebalo mi je integralno brasno i cokoladni namaz iz Aldija ali ovo nisam ocekivao. Usao sam sa ruljom, nadajuci se da cu uzeti sta mi treba prije nego se formiraju redovi na kasama ali nije bilo sanse. Kreteni trpaju korpe sa bocama paradajz sosa, otimaju se oko tjestenine, panika prava. Jednom liku ispred mene ispadaju konzerve i pogleda u mene kao da se izvinjava sto je kreten, a ja ga umalo nisam nokautirao bas iz tog razloga. Izadjem sto sam prije mogao, a nije bilo lako probiti se kroz gomilu, sve pokusavajuci zadrzati dah da ne pokupim virus i spustim se niz ulicu do drugih super-marketa i svuda su redovi ali nisam ulazio da gledam je li iole civilizovano ili je zivotinjski instinkt proradio kod svih. Fuck this shit.

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Honey Badger said:

Stoka je vec na ulici:

 

ucw9bnz.jpg

 

Trebalo mi je integralno brasno i cokoladni namaz iz Aldija ali ovo nisam ocekivao. Usao sam sa ruljom, nadajuci se da cu uzeti sta mi treba prije nego se formiraju redovi na kasama ali nije bilo sanse. Kreteni trpaju korpe sa bocama paradajz sosa, otimaju se oko tjestenine, panika prava. Jednom liku ispred mene ispadaju konzerve i pogleda u mene kao da se izvinjava sto je kreten, a ja ga umalo nisam nokautirao bas iz tog razloga. Izadjem sto sam prije mogao, a nije bilo lako probiti se kroz gomilu, sve pokusavajuci zadrzati dah da ne pokupim virus i spustim se niz ulicu do drugih super-marketa i svuda su redovi ali nisam ulazio da gledam je li iole civilizovano ili je zivotinjski instinkt proradio kod svih. Fuck this shit.

 

 

To je tako kad premijer izjavi da ce sve da pusti da tece "prirodno", pa da najjaci prezive...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...