Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

2 minutes ago, McLeod said:

Pa sam si rekao, ljudi ne veruju i nece da se bave time, pa se izjasne kao ateisti. Zasto bi isli dalje i bavili se filozofijom koja stoji iza svega?

 

Mislim mogu, ali sto bi.

Pa odatle sam i poceo rant na ovoj temi.

 

Mislim da dosta ljudi koji su se izjasnili kao ateisti ne bi bili ateisti u uzem smislu, vec su se izjasnili tako jer nisu dublje ulazili u to.

1 minute ago, Eddard said:

Pa ne znam baš. Meni taj agnosticizam nekako deluje mistično - kao eto neko je odvalio da nešto, u ovom slučaju bog, postoji, a ja s obzirom da ne mogu da dokažem da ne postoji, što je logički skoro neizvodljivo, treba da se složim sa stanjem - pa dobro ne znam. 

 

Ne, meni je mnogo prirodnije i intuitivnije, kad neko odvali neku glupost, da kažem, teraj se u onu stvar, pričaš gluposti. Ne moram logičko-filozofski da dokazujem nepostojanje nečega da bih mogao da ti kažem - mani me, to su gluposti. 

Ja malo drugacije pristupam tome. Ne mislim direktno na neku religiju, hell, svako moze da izmisli svoju, ko zna koliko ih ima i u sta sve ljudi veruju. 

 

Moj pristup je vise filozofski. Mi kao ljudi jednostavno nemamo pojma kako smo zavrsili ovde gde jesmo. Ne razumemo ni kako mi sami funkcionisemo, mislim da jos uvek nismo ni blizu da zakljucimo kako svest funkcionise, a ne da znamo sta se krije iza svega toga.

 

Ne interesuju mene direktno bog, alah ili bilo koji drugi izmisljeni batica, statisticki je nemoguce da oni postoje onakvi kakvi su izmisljeni od strane ljudi, ali ipak postoji beskonacan broj varijanti sta se sve krije iza naseg postojanja, pa bih pre birao neku poziciju koja kaze "nemam pojma" ili "nije ni bitno" nego nesto konkretno.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Div said:

 

Vidiš, za mene, bog baš ne postoji, znači ne radi se o tome da ne znam, nisam siguran, možda ili nešto slično, nego baš ne postoji. A, zašto? Jer je nepotreban, suvišan. A, u prirodi sve ima svoju svrhu, ništa nije tek tako. Još nešto. Znam da bo?g, vera, religija i crkva ne idu nužno jedno sa drugim, ipak, ako je postojanje boga tako intiutivno, neupitno, čemu služi crkva, zašto hiljadama godina postoji institucija koja primenjuje najrazličitije metode da me ubedi u nešto što je tako lako doznati. Ili, ipak nije tako lako?

Ako pricamo samo o hriscanskom shvatanju boga, onda ok, gotovo je nemoguce da postoji takav kakvog su ga izmislili.

 

Ja nigde nisam tvrdio da je postojanje boga intuitivno, rekao sam da sa nereligiozne strane ima intuitivnijih pozicija od ateizma i stojim pri tome.

 

Crkvu, kao i hriscansko shvatanje boga su izmislili ljudi, ja nemam odgovor koji je tacno razlog toga, ali naravno da je postojanje crkve besmisleno na nekom visem nivou.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

 

Ja nigde nisam tvrdio da je postojanje boga intuitivno, rekao sam da sa nereligiozne strane ima intuitivnijih pozicija od ateizma i stojim pri tome.

 

 

Jedini pokazatelj da eventualno postoji tvorac je taj da postoji svet. Ali intiutivno ne postoji ni najmanji pokazatelj da je svet osmisljen tj. da postoji plan.

Sve sto posmatramo izgleda kao proces bez plana. Ako je ateizam nevera(tm) u smislenu kreaciju, onda je ateizam veoma intuitivan.

(Pro tome priznajem da nisam izucio sve forme agnosticizma)

 

(Meni univerzum najvise lici na neki sporedni proces, nesto sto je posledica nekog drugog veceg procesa.)

 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Kronostime said:

Podjimo prvo od pitanja:

Zasto nekom verniku u njegovom odnosu sa Bogom treba posrednik tj. svestenici i hramovi?

 

Ako je Bog sve stvorio - onda posrednici ne trebaju.

:default_coffee:

 

Ja mislim da ti masis sustinu religije, kao i mnogi drugi ovdje. Pitanje je da li vjerujes u neko postojanje poslije kraja ovog zivota.

Ako ne vjerujes u to, onda nema smisla nikakvo tvoje pitanje. Sta god da ti neko kaze, ti neces to prihvatiti.

Npr @Angelia poredi religiju sa Snezanom i sedam patuljaka. Ona zna da je to to.

 

Opet za ljude koj vjeruju, postoje odredjena pravila sta treba raditi da se obezbjedi bolja pozicija u onome sto slijedi poslije ovog zivota.

Ta pravila u hriscanstvu su izmedju ostalog odredjena u cuvenim zapovjestima i svetim tajnama, od kojih je npr prva da si krsten.

Tzv svete knjige iz kojih to sve dolazi su Tora, Biblija i Kuran (jevreji, hriscani i muslimani), koje koliko ja znam vode ka istom Bogu i istoj ideji.

Znaci ako je potrebno da se krstis, to onda mora da uradi strucno lice, tj svestenik, tako da hramovi i svestenici moraju da postoje za vjernike tih religija.

Drugo neko mora i da te uputi u taj odnos sa Bogom, ako to zaista zelis, ako ne onda ti i ne treba.

Istocnjacke religije imaju neki drugi pristup, ali o tome ne znam gotovo nista. 

 

9 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 

Jedini pokazatelj da eventualno postoji tvorac je taj da postoji svet. Ali intiutivno ne postoji ni najmanji pokazatelj da je svet osmisljen tj. da postoji plan.

Sve sto posmatramo izgleda kao proces bez plana. Ako je ateizam nevera(tm) u smislenu kreaciju, onda je ateizam veoma intuitivan.

(Pro tome priznajem da nisam izucio sve forme agnosticizma)

 

(Meni univerzum najvise lici na neki sporedni proces, nesto sto je posledica nekog drugog veceg procesa.)

 

Kao i pitanje ima li ista poslije ovog zivota, postoji pitanje kako je sve ovo nastalo. Ni na jedno pitanje ne postoji eksplicitan odgovor. Postoje neke teorije, koje je prakticno nemoguce dokazati.

Meni je zaista fascinantno postojonjae DNK koda, kako je to sve "slucajno" zapisano. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Malkolm Brogdon said:

 

Mislim da dosta ljudi koji su se izjasnili kao ateisti ne bi bili ateisti u uzem smislu, vec su se izjasnili tako jer nisu dublje ulazili u to.

 

Znaci da imamo jako mnogo agnostika po pitanju zmajeva, Deda Mraza i Spageti cudovista, onih preko 6 godina....samo nisu dublje razmisljali o tome.

Sve religije su stvorili ljudi za sopstvene potrebe, nema tu neke velike filozofije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Religija je stvorena, da bi se uvele norme ponasanja, da bi se vladari napravili mocniji. I u socijalzmu si imao Boga na zemlji, zastitili smo mu ime i delo i hapsili one koji to nipodastavaju. Slicno je i religija regulisala nevernike, napredne ljude. 

Jednostavno neophodno je ljudima koji ne razlikuju dobro od loseg, da se plase necega, nekoga, kako bi bili moralni.

Toliko, da se ne dubi sad diskusija o deda Mrazu, snezanici i drugim lepoticama/lepotanima.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Amigo said:

 

Meni je zaista fascinantno postojonjae DNK koda, kako je to sve "slucajno" zapisano. 

 

Procitaj onda Selfish Gene od Dawkinsa, on nudi objasnjenje, koje je logicno I u skladu sa nasim obzervacijama.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Pitanje je da li vjerujes u neko postojanje poslije kraja ovog zivota.

Postojanje posle kraja ovog života je nešto što su ljudi smislili da se sebi olakšaju prolaznost života (tj. da pomognu sebi da se izbore sa strahom od smrti) i daju istom jedan viši smisao. Posle kraja ovog života nas čeka samo reciklaža, da ne ulazim u detalje koji mogu da budu gory 😉 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Opet za ljude koj vjeruju, postoje odredjena pravila sta treba raditi da se obezbjedi bolja pozicija u onome sto slijedi poslije ovog zivota.

 

1 hour ago, Amigo said:

 

Kao i pitanje ima li ista poslije ovog zivota, postoji pitanje kako je sve ovo nastalo. Ni na jedno pitanje ne postoji eksplicitan odgovor.

Sa drugim delom se potpuno slazem.

 

Medjutim, ako je drugi deo tacan, koji je razlog da odaberes da verujes tacno u ono sto je neko drugi smislio i skrpio? Ako mi nemamo pojma sta se desava posle ovog zivota, ko je taj sto zna, i kako je dosao do tog zakljucka?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Beonegro said:

Postojanje posle kraja ovog života je nešto što su ljudi smislili da se sebi olakšaju prolaznost života (tj. da pomognu sebi da se izbore sa strahom od smrti) i daju istom jedan viši smisao. Posle kraja ovog života nas čeka samo reciklaža, da ne ulazim u detalje koji mogu da budu gory 😉 

Pa to jos nije naucno dokazano. Tj nije dokazano niti da postoji niti da ne  postoji zivot posle smrti. 

Ali, ljudi koji su dozivljavali kllinicku smrt su imali odredjene vizije - tipa  putovanja kroz neke tunele, blistavu svetlost I ts. 

2 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

 

Sa drugim delom se potpuno slazem.

 

Medjutim, ako je drugi deo tacan, koji je razlog da odaberes da verujes tacno u ono sto je neko drugi smislio i skrpio? Ako mi nemamo pojma sta se desava posle ovog zivota, ko je taj sto zna, i kako je dosao do tog zakljucka?

Pa Svete Knjige su bazirane  na odrdjenim znanjima, koje su judi nekada posedovali  ali  su ih kasnije izgubili tj zaboravili. Recimo "Vede" - su jedan primer. Btw nekada su ljudi koristili principe magije u svakodnevnom zivotu. Tek od srednjeg veka nauka je pocela da zamenjuje magiju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Eddard said:


Pa to je ista priča kao i sa postojanjem boga i deda mraza. Dok se ne dokaže da postoji - ne postoji. Ja da dokažem da ne postoji ne mogu. Russell-ov čajnik.

 

Kako ne mozes da dokazes da Deda Mraz ne postoji? Pokloni se kupuju i stavljaju pod jelku.

 

48 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Medjutim, ako je drugi deo tacan, koji je razlog da odaberes da verujes tacno u ono sto je neko drugi smislio i skrpio? Ako mi nemamo pojma sta se desava posle ovog zivota, ko je taj sto zna, i kako je dosao do tog zakljucka?

 

Ako te to zaista interesuje onda uzmi pa citaj malo religijsku literaturu. Sumnjam da ces dobiti odgovor na forumu, a pogotovu na ovom :classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice sahrana, u sredisnjoj Hercegovini gdje sam odrastao je obicaj da se ljude koji su bili na sahrani prilikom izlaska iz groblja na kapiji ponudi casicom rakije ili soka. 

 

Možda svaki 20. covjek nesto popije.

 

Nakon sahrane bude neki light rucak na koji dođu uglavnom bližnji, obicaj ostao iz proslih vremena.

Sat-dva i svatko za svojim poslom.

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Amigo said:

 

Kako ne mozes da dokazes da Deda Mraz ne postoji? Pokloni se kupuju i stavljaju pod jelku.

 

 

Ako te to zaista interesuje onda uzmi pa citaj malo religijsku literaturu. Sumnjam da ces dobiti odgovor na forumu, a pogotovu na ovom :classic_laugh:

Slična uloga roditelja u tom slučaju kao svećenika u Crkvi(kršćanstvu, religiji).

Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2020 at 1:55 PM, Malkolm Brogdon said:

Kapiram da je ovaj broj ateista u odnosu na ostale nereligiozne pozicije posledica same popularnosti ateizma, izgleda da je zanimljivo drkati se sa vernicima i pokazivati neku kvazi intelektualnu superiornost. 

 

Daleko od toga da svi ateisti rade to, mnogi jednostavno nisu dublje ulazili u tu pricu, ali mi se cini da postoji gomila pozicija sa nereligiozne strane koje su verovatno i intuitivnije, jer je cinjenica da mi ljudi jednostavno nemamo pojma o cemu se tu radi.

 

6 hours ago, Malkolm Brogdon said:

Popularan ljudima koji zele da se osete posebno tako sto ce da idu u suprotnu stranu od onog sto je zapravo popularno. Ljudima koji gledaju opskurne filmove i slusaju opskurnu muziku i zbog toga se osecaju superiorno u odnosu na ljude koji slusaju radio i gledaju Die Hard na bozic po 50. put.

 

I kako to moze prirodno da se ne veruje? Valjda je to pozicija do koje dodjes racionalno, uz gomilu razmisljanja o tome.

 

Ja pojma nemam ko ovde ide u bogomolju, u koga/sta veruje i da li jede kobasicu u odredjenim mesecima i na odredjene dane ili ne jede. Niti ljudi pricaju, niti ja naravno pitam. E sad, oni sto veruju i idu u crkve ocigledno ne rade to zbog komsija ili da bi dokazali da su pravi Srbi ..... ovaj .... Kanadjani, nego zato sto izgleda stvarno veruju.

 

Ja bih znaci morao biti zesci kreten da ih zbog toga prozivam. Da oni meni nesto smetaju. Kako mi smetaju kad i ne znam sta rade?

 

Kretena nije bilo ovde nikada dok ih nije stvorio Hussein Obama. Danas ih ima koliko hoces. Dobro je radio. Rezultati su primetni.

 

Obicno je to drustveni otpad, od zla oca i od gore majke. Istetovirano ko slikovnica, sa govedjim alkama i svinjskim brnjicama u nosu, ustima, obrvama, jeziku i genitalijama, boja kose najcesce - zorica brunclik. Ne smeta meni to nego ih opisujem. Polupismeno to, dana radilo nije i agresivno. Moze islam, cak im je i vrlo drag i ostalo, ali hriscanstvo - no pasaran. To kidise na hriscanstvo gore nego ISIS. Nesto im se gadno zamerilo.

 

Normalno da je meni sad hriscanstvo mnogo draze od ovih savremenih retardiranih talibana, za koje sto bi se reklo kod nas na selu - bolje da je majka kamen rodila - da ima svinja o sta da cese guzicu. Od njih ne mozes da ocekujes ni da rade u mcdonaldsu, em su retardirani, em nece. Samo hoce tudje. Zato nose maske, plase se kamera.

 

A u Srbiji toga nema. Tamo je sve obratno. Pa onda ljudi ne znaju o cemu ja naprimer pricam, misle da haluciniram.

 

Naravno da se ja njima luzerima ne bih bavio, za njih su zaduzeni "organi reda", koje placam debelo porezom. Ali sve cesce ih stite neki politicari (zovu se progresivni, slucajno isto kao u Srbiji, naprednjaci)  koji vole njihove glasove. To je u kaliforniji, oregonu i washingtonu otislo toliko daleko da seru po ulicama a policija ih gleda - ne hapsi. Tako naredjenje imaju.

 

Sad, videcemo kako ce to da se dalje odvija.

 

Ovde kod mene ih jos uvek redovno gaze, necu da lazem da nadlezni organi ne suzbijaju tu bolesnu pojavu.

 

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

Postojanje posle kraja ovog života je nešto što su ljudi smislili da se sebi olakšaju prolaznost života (tj. da pomognu sebi da se izbore sa strahom od smrti) i daju istom jedan viši smisao. Posle kraja ovog života nas čeka samo reciklaža, da ne ulazim u detalje koji mogu da budu gory 😉 

 

Nije samo pitanje zivota posle smrti, ima tu jos mnogo filozofskih dilema.

 

Postoji li sloboda volje? Zasto nam je bitno ovo, ali ne i ono? Sta se nalazi u temelju individualnog sistema vrednosti?

 

Religija i crkva imaju ulogu u zivotu vernika jer je vernik deo grupe, ali i zato sto postavlja odredjene ideje o smislu postojanja sveta i zivota individue. Tu postoje tradicionalni vernici kojima je najbitnije da budu deo vecine i da se ne izdvajaju (sto je big no-no), a postoje i ljudi kojima je veoma vazno u sta veruju, sto je cesci slucaj u malim verskim zajednicama.

 

Takodje, postoji i predispozicija za usvajanje odredjenog sistema vrednosti - ljudi koji mogu sebi da priuste dosta toga u zivotu imaju vece sanse da daju odgovor na postavljeno pitanje slicnim onim sto si i ti napisao, zato se mnogo veca religioznost belezi u zemljama koje su siromasnije, osim u onim zemljama kod kojih vecina iz nekog razloga nije religiozna (najvise je to slucaj u postkomunistickim drustvima).

 

Vazno je istaci, u odnosu na strah od smrti, da se cesto ne radi samo o strahu od smrti - ljudi kojima je tesko u zivotu (siromastvo, bolesti, ratovi, nemogucnost ispunjenja osnovnih potreba) traze neki smisao izvan svakodnevnice. Strah od smrti i prolaznosti se javlja kod imucnijih ljudi, koji nekad ne mogu da prezale sto su prolazni pa su skloni da prihvate neku od ponudjenih alternativa.

 

I za kraj, ne vidim sta je manje religiozno ako verujemo da je bitno kakav svet ostavljamo iza sebe, ako verujemo da je bitno po cemu ce nas pamtiti nakon smrti, ako mislimo da je bitno da "polozimo zivot za otadzbinu", sve je to nevazno ako se odmaknemo od naseg verovanja da je to vazno.

 

 

Edited by goldberg
Link to comment
Share on other sites

Ja nisam čuo da se ikad jelo na groblju kod nas. Zaboravih ko je o tome pisao ali ako ima neke detalje neka nam ih da. Pre par decenija se praktikovala daća pod šatorom i to je nešto najbliže tome ali da se krka na groblju to prvi put čujem.

Na groblju se obično deli po čašica nekog pića za pokoj duše i zalogaj hleba/pogače (neki moderniji donesu kiflice ili žu-žu 🙂 jer je manji posao nego da cepkaš pogaču/hleb ). Par puta su bili i kolači i to je to. Unazad jedno 20 godina manje više svaka selundrina ima kafanu i većina organizuje po kafanama daću a ako vreme dozvoljava neki prave u dvorištima da prištede.

 

Neki će misliti da se zezam ali jedna od najboljih prasetina koju sam jeo u životu je bila upravo na daći. Iako mi taj čovek nije rod, čak sam i slučajno išao na sahranu, njega ću se sećati do kraja života 🙂

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Klotzen said:

Ja nisam čuo da se ikad jelo na groblju kod nas. Zaboravih ko je o tome pisao ali ako ima neke detalje neka nam ih da. Pre par decenija se praktikovala daća pod šatorom i to je nešto najbliže tome ali da se krka na groblju to prvi put čujem.

Na groblju se obično deli po čašica nekog pića za pokoj duše i zalogaj hleba/pogače (neki moderniji donesu kiflice ili žu-žu 🙂 jer je manji posao nego da cepkaš pogaču/hleb ). Par puta su bili i kolači i to je to. Unazad jedno 20 godina manje više svaka selundrina ima kafanu i većina organizuje po kafanama daću a ako vreme dozvoljava neki prave u dvorištima da prištede.

 

Neki će misliti da se zezam ali jedna od najboljih prasetina koju sam jeo u životu je bila upravo na daći. Iako mi taj čovek nije rod, čak sam i slučajno išao na sahranu, njega ću se sećati do kraja života 🙂

Upravo o tome sam i ja pisao - umalo nisam (opet) proglasen za " teskog srbendu"!!! 

Ukratko: nesto hrane i pica se donese simbolike radi ali nema bas " krkanja" na groblju! Rucak se organizuje kasnije u kafani ili kuci domacina. 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, goldberg said:

Nije samo pitanje zivota posle smrti, ima tu jos mnogo filozofskih dilema.

 

Postoji li sloboda volje? Zasto nam je bitno ovo, ali ne i ono? Sta se nalazi u temelju individualnog sistema vrednosti?

i ko je izvrsio privatizaciju Slovacke?! 😜

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...