Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

Ja sam bila, i jos uvek sam, zgrozena kad je u skole uvedena veronauka (kao "fakultativno", a druga opcija je bila gradjansko, medjutim u vecinski "srpskim" skolama deca su u velikoj vecini isla na veronauku; pisala sam na starom forumu da je sin moje kume, kome je otac Hrvat/katolik, morao na veronauku (koju drze pravoslavni veroucitelji), jer zbog malog broja dece koja su odabrala gradjansko, imali su samo veronauku kao opciju. Toliko o neagresivnosti crkve.

 

 Religija nema sta da trazi u drzavnim skolama! Crkve, ako zele, nek otvore svoje skole, ali u drzavnim skolama veronauci nije mesto. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Ja sam bila, i jos uvek sam, zgrozena kad je u skole uvedena veronauka (kao "fakultativno", a druga opcija je bila gradjansko, medjutim u vecinski "srpskim" skolama deca su u velikoj vecini isla na veronauku; pisala sam na starom forumu da je sin moje kume, kome je otac Hrvat/katolik, morao na veronauku (koju drze pravoslavni veroucitelji), jer zbog malog broja dece koja su odabrala gradjansko, imali su samo veronauku kao opciju. Toliko o neagresivnosti crkve.

 

 Religija nema sta da trazi u drzavnim skolama! Crkve, ako zele, nek otvore svoje skole, ali u drzavnim skolama veronauci nije mesto. 

Slazem se. O takvim stvarima se uci pre svega u porodici. Skola nije mesto za to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, berti said:

Jbg, sad. Ja mogu da promenim kanal i ne gledam Vucica. Ali, taj Vucic svojim.cinjenjem i necinjenjem oblikuje moj zivot i zivot moje porodice. Napravio je sistem koji i to zdravstvo o kojem govorim cini takvim kakvo jeste. 

A crkva. Menjanjem kanala na kojem je crkva ja potpuno iskljucujem nju iz svog zivota. Nema je. A i oni koji ne promene kanal mogu samo da se nerviraju gledajuci je. Ostalu stetu nece imati. Dakle, ako ne zelis da imas bilo sta sa crkvom, neces ni imati.

 

Ne slazem se sa tobom, mislim da je crkva svuda oko nas i da to mozes da primetis ako zelis.

 

Dacu ti jedan primer - u moru pomodarstva istice se ono da se prekrstis kad prolazis pored crkve. Ne ugrozava nikoga, jelte.

 

Ali kad razmislis malo o tome - nisam ja toliko mator, ali sam dovoljno mator da znam da je taj trend poceo devedesetih, a ponovo se omasovio otprilike pre nekih 10-15 godina.

 

Imajuci u vidu koliko mladih koji zbog nekog konformizma verovatno to rade (a treba da budu progresivni clanovi drustva), plus ponasanje prema ljudima koji odbijaju da se povinuju tom pomodarstvu, mozes da zakljucis i na tom banalnom primeru da nase drustvo tesko da ce u doglednoj buducnosti krenuti napred.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

Ne slazem se sa tobom, mislim da je crkva svuda oko nas i da to mozes da primetis ako zelis.

 

Dacu ti jedan primer - u moru pomodarstva istice se ono da se prekrstis kad prolazis pored crkve. Ne ugrozava nikoga, jelte.

 

Ali kad razmislis malo o tome - nisam ja toliko mator, ali sam dovoljno mator da znam da je taj trend poceo devedesetih, a ponovo se omasovio otprilike pre nekih 10-15 godina.

 

Imajuci u vidu koliko mladih koji zbog nekog konformizma verovatno to rade (a treba da budu progresivni clanovi drustva), plus ponasanje prema ljudima koji odbijaju da se povinuju tom pomodarstvu, mozes da zakljucis i na tom banalnom primeru da nase drustvo tesko da ce u doglednoj buducnosti krenuti napred.

Ja sam o tome pisao malo unazad. Srpsko drustvo nije ateisticko vec kvazi religiozno. Da se covek slatko ismeje kada vidi kako ulaze u crkvu, kako su zbunjeni, kako se slave slave u kafanama, kako se loce, kako se svi hvale da poste a to vecinski rade da bi smrsali... Sve se to primecuje, ali ne utice na moj zivot u smislu standarda. Mozda smeta, iritira...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, berti said:

Slazem se. O takvim stvarima se uci pre svega u porodici. Skola nije mesto za to.

 

Ja sam jedan od mnogih koji su odrasli u SFRJ.

Bilo je, na putu do škole, kada se vidi pop, pa se svi hvatali za dugme na školskoj bluzi,  "pop, moja nesreća".

 

Slažem se sa posterima koji tvrde da religija i Republika ma kakva da je država, nemaju šta zajedno da traže.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, u smislu standarda ne utice, ali pricali smo o uticaju. Slazem se da je drustvo kvazi religiozno, otuda i toliko pomodarstva.

 

Ne mislim da je samo uticaj na standard bitan.

 

Ja ne bih voleo da zivim u bogatoj zemlji gde radio ne radio svira ti radio, samo da drzis jezik za zubima i dobro ti je.

Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

Pa dobro, u smislu standarda ne utice, ali pricali smo o uticaju. Slazem se da je drustvo kvazi religiozno, otuda i toliko pomodarstva.

 

Ne mislim da je samo uticaj na standard bitan.

 

Ja ne bih voleo da zivim u bogatoj zemlji gde radio ne radio svira ti radio, samo da drzis jezik za zubima i dobro ti je.

Evo, sada cu ti dati zicer. Crkva prilicno utice na nase zivote mesanjem u problem resavanja kosovskog pitanja. To moze prilicno da odredi zivote svih nas. E, sada, zasto to radi... Da li iz istinske zabrinutosti za te ljude i svetinje ili je i tu neki podebeli ekonomski razlog...

To je zaista uticaj koji moze da bude vrlo bitan, a sve ovo ostalo je ipak mnogo manje bitno.

Link to comment
Share on other sites

I ja cu da zamolim tebe da ne podmeces da ti neko podmece. To sto ti zoves podmetanje je simulacija iskazanog i napisanog principa na realan zivot. 

 

Doslovce svaki agresivac je svoje nedelo pravdao i pravda reakcijom na umisljenu provokaciju. Dovoljno je da se procita svakodnvna stampa, pa cak i neki ideolozi odredjenih pokreta. 


Pri cemu niko nije rekao da si ti taj agresivac. Onda bi ima razlog da fino prijavis post.


Mozda da porazmislis kako formulises to sto mislis.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Eddard said:


Znači i silovatelj ima opravdanje za agresiju ka svojoj žrtvi? Jel shvataš ti uopšte šta pišeš?

 

Jbt sta napadoste coveka?
Ja mislim da on samo rece da misli da svako pa i bolestan um koji siluje u svojoj glavi ima opravdanje.

Nije ga on opravdao.. Njegov stav moze i ne mora da bude tacan ili da se slazete, samo ne mora odmha sa 2 noge sa ledja.
Iskulirajte malo, ne branim ja perkosa jebe mi se moze sam. Samo bez potrebe su tonovi agresivniji odmah na 1vu

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Squabbit said:

 

Jbt sta napadoste coveka?
Ja mislim da on samo rece da misli da svako pa i bolestan um koji siluje u svojoj glavi ima opravdanje.

Nije ga on opravdao.. Njegov stav moze i ne mora da bude tacan ili da se slazete, samo ne mora odmha sa 2 noge sa ledja.
Iskulirajte malo, ne branim ja perkosa jebe mi se moze sam. Samo bez potrebe su tonovi agresivniji odmah na 1vu


Pa cekaj kako je diskusija napad i start sa ledja sa obe noge? Kako izgleda diskusija koja to nije.

 

Ono sto sam mu ja napisala jeste da kad se takav stav primeni na realan zivot dobijes rezultat kakav dobijes. Sa istim opravdanjem.
 

Hint procitaj danasnje vesti i komentare dusebriznika na iste. Svaki put isto. A pogledaj im i stavove. 
 

Nisam ga vredjala, polemisemo. Zapravo moze se reci da mu pomazemo da shvati implikacije izgovorenog ako se bavi poslom (recimo politikom) u kome to ima neki znacaj.

 

Bas ste cudni, ljudi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislih na edarda. Ne na tebe. 
Do dushe napisah u mnozini, moja greska.

Ja se ne slazem, tj nema sta da se slazem sa Perkos izjavom, to je njegov POV.

I treba da se ukaze, bilo kome, zato smo ovde. Samo mislim da postoje repovi zbog kojih se pojedinci docekuju na noz.

Ako sam pogresio prastajte. Nemam nameru da branim, palimvaatre i sl. Samo moje zapazanje

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Eddard said:


Znači i silovatelj ima opravdanje za agresiju ka svojoj žrtvi? Jel shvataš ti uopšte šta pišeš?

E da docekam i tebe da se javiš posle svih pizdarija koje smo bili prinuđeni da čitamo na temi o SPC. I naravno javljaš se baš kad nema nikakve potrebe posto su koliko vidim i plavi golub i mcleod odustali da budu veci vernici od pape. Silovatelj, ubica, neki baja koji tuce dete, zenu, slucajnog prolaznika u svojoj glavi ima neko opravdanje za to sto radi. Nije tesko da shvatis samo treba da procitaš sa razumevanjem a ne da napadaš bez ikakvog povoda. Naravno da ta opravdanja mogu da sluze kao takva samo u njihovim izopacenim umovima, zato sam i ukazao da je opasno reci da ateisti treba da budu agresivniji jer je eto (mcleod) procenio da ih određena religija ugrozava.

Edited by laki perkos
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, berti said:

Evo, sada cu ti dati zicer. Crkva prilicno utice na nase zivote mesanjem u problem resavanja kosovskog pitanja. To moze prilicno da odredi zivote svih nas. E, sada, zasto to radi... Da li iz istinske zabrinutosti za te ljude i svetinje ili je i tu neki podebeli ekonomski razlog...

To je zaista uticaj koji moze da bude vrlo bitan, a sve ovo ostalo je ipak mnogo manje bitno.

Nije tacno, jer je u stvari to sa kosovom potpuno nebitno. Oko toga ti tu mogu da se deru koliko hoce, to je gotova stvar. Oni ako hoce u znak protesta sebi da seku kite, slobodno im bilo. Ali ovo sto ima veze sa svakodnevnim stvarima je gore od drndanja kosova. To sto ste tu normalizovali sve sto je u pristojnom svetu nenormalno, i sto ste skuvani kao one zabe, pa i ne znate vise da je tu ama bas sve potpuno abnormalno. I sam kazes, sta te bole šta se tu radi, ako to ne utice na punjenje guze. Pa nije sve na svetu zabijanje u stražnjicu. Evo par primera. Zasto u bolnicama obelezavaju religijske praznike, pa se joh hvale time? Zasto obelezavaju religijske praznike u privatnim firmama i teraju sve radnike da prisustvuju tim travestijama, a niko ne dodje da im odrapi neku kaznu, jer mora da ima neki zakon na osnovu koga bi mogli takvoga da zguze . Zasto drze slike raznih svetaca u lekarskim ordinacijama? Zasto nose ono lišće u državne ustanove, da li ga pasu tamo, šta rade. Zasto ne oduzmu maloletnu decu onima koji ih vode da plivaju u zaleđenim rekama, nego vidim i filmove snimaju o tom ludaštvu. I tako dalje.

 

Sve sto ime veze sa religijom je tu abnormalno, i sve sto ima veze sa religijom je tu uvreda za normalnog coveka. Eto i takve stvari su još jedan od razloga zbog čega više niko normalan tu ne želi da živi. Sanitarni otklon je u pitanju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Nije tacno, jer je u stvari to sa kosovom potpuno nebitno. Oko toga ti tu mogu da se deru koliko hoce, to je gotova stvar. Oni ako hoce u znak protesta sebi da seku kite, slobodno im bilo. Ali ovo sto ima veze sa svakodnevnim stvarima je gore od drndanja kosova. To sto ste tu normalizovali sve sto je u pristojnom svetu nenormalno, i sto ste skuvani kao one zabe, pa i ne znate vise da je tu ama bas sve potpuno abnormalno. I sam kazes, sta te bole šta se tu radi, ako to ne utice na punjenje guze. Pa nije sve na svetu zabijanje u stražnjicu. Evo par primera. Zasto u bolnicama obelezavaju religijske praznike, pa se joh hvale time? Zasto obelezavaju religijske praznike u privatnim firmama i teraju sve radnike da prisustvuju tim travestijama, a niko ne dodje da im odrapi neku kaznu, jer mora da ima neki zakon na osnovu koga bi mogli takvoga da zguze . Zasto drze slike raznih svetaca u lekarskim ordinacijama? Zasto nose ono lišće u državne ustanove, da li ga pasu tamo, šta rade. Zasto ne oduzmu maloletnu decu onima koji ih vode da plivaju u zaleđenim rekama, nego vidim i filmove snimaju o tom ludaštvu. I tako dalje.

 

Sve sto ime veze sa religijom je tu abnormalno, i sve sto ima veze sa religijom je tu uvreda za normalnog coveka. Eto i takve stvari su još jedan od razloga zbog čega više niko normalan tu ne želi da živi. Sanitarni otklon je u pitanju.

 

Moj dobri Puzigaca, vjerski praznici se slave svuda u svijetu osim Sjeverne Koreje i nekada Albanije. Npr u Americi koju obozavas kao bozanstvo ista stvar, sve se slavi i na dolaru pise

In God We Trust sto bi preveli Sa verom u Boga. Kud ces dalje.

PreCednik organizuje molitveni dorucak itd postoje katolicke skole, protestantske skole, islamske skole, jevrejske skole. Da ne spominjemo Mormone, poligamiju i slicno.

Npr u Kanadi su katolicke skole finansirane od drzave isto kao i obicne skole.

Procitaj nesto drugar na tu temu :reading: 

 

72258-gettyimages-515711380.1200w.tn.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Nije tacno, jer je u stvari to sa kosovom potpuno nebitno. Oko toga ti tu mogu da se deru koliko hoce, to je gotova stvar. Oni ako hoce u znak protesta sebi da seku kite, slobodno im bilo. Ali ovo sto ima veze sa svakodnevnim stvarima je gore od drndanja kosova. To sto ste tu normalizovali sve sto je u pristojnom svetu nenormalno, i sto ste skuvani kao one zabe, pa i ne znate vise da je tu ama bas sve potpuno abnormalno. I sam kazes, sta te bole šta se tu radi, ako to ne utice na punjenje guze. Pa nije sve na svetu zabijanje u stražnjicu. Evo par primera. Zasto u bolnicama obelezavaju religijske praznike, pa se joh hvale time? Zasto obelezavaju religijske praznike u privatnim firmama i teraju sve radnike da prisustvuju tim travestijama, a niko ne dodje da im odrapi neku kaznu, jer mora da ima neki zakon na osnovu koga bi mogli takvoga da zguze . Zasto drze slike raznih svetaca u lekarskim ordinacijama? Zasto nose ono lišće u državne ustanove, da li ga pasu tamo, šta rade. Zasto ne oduzmu maloletnu decu onima koji ih vode da plivaju u zaleđenim rekama, nego vidim i filmove snimaju o tom ludaštvu. I tako dalje.

 

Sve sto ime veze sa religijom je tu abnormalno, i sve sto ima veze sa religijom je tu uvreda za normalnog coveka. Eto i takve stvari su još jedan od razloga zbog čega više niko normalan tu ne želi da živi. Sanitarni otklon je u pitanju.

Puzigaca, deder citaj kako pise. Dakle, mesati je nesvrseni glagol. Verovatno je da to mesanje nece uticati na konacno resenje kosovskog problema, ali to mesanje odugovlaci donosenje tog resenja. Samim tim crkva utice. A to odugovlacenje utice na nase zivote.

Vidis, mene, koji po tvojoj definiciji spadam u "vi" boli uvo kako ce se to resiti, ali se ti nesto mnogo uznemiravas oko tog resenja. I treba, pa da konacno skinemo taj balast i krenemo ka boljem zivotu koji valjda ne znaci samo punjenje guzice, je li?

Slazem se da treba skinuti slike onih svetaca iz zdravstvenih ustanova, skola, socijalnih ustanova. Ali, kada vec stoje oni klinovi u zidovima, daj da okacimo neke druge slike, odnosno cenovnike. U zdravstvenim ustanovama cenovnik usluga. Operacija, pregled, kontrola, intervencija... Moze i tabla sa terminima i mestima odrzavanja kvalifikacionih utakmica da bi uopste mogli da privirite u bolnicu. Dakle, mesto privatne ordinacije svakog lekara i termin. No, sta je sve to naspram slike nekog sveca koji ganja azdaje.

Moze slika i u socijalnim ustanovama. Cenovnik bolovanja, invalidske penzije, uputa za spa centre... Po bolovanjima, penzijama i velnesima su stotine onih koji bi konju rep iscupali, ali je kanda veci problem par neradnih dana zbog verskih praznika.

Moze slika i po fakultetima, skolama. Cenovnik ispita, ocena... Sve moze.

Svega ovoga ne bi bilo a nije religije i popova valjda.

Covek je postavio neke fakte o religiji u sredjenim drustvima koje si pokusao da obesmislis neki "vi i mi" zamlacivanjima.

Cinjenica je da su to sredjena drustva i drzave. Neko ce reci da je to nezavisno od religije, neko da je to uprkos religiji, a neko da je tako zahvaljujuci i religiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, berti said:

Puzigaca, deder citaj kako pise. Dakle, mesati je nesvrseni glagol. Verovatno je da to mesanje nece uticati na konacno resenje kosovskog problema, ali to mesanje odugovlaci donosenje tog resenja. Samim tim crkva utice. A to odugovlacenje utice na nase zivote.

Vidis, mene, koji po tvojoj definiciji spadam u "vi" boli uvo kako ce se to resiti, ali se ti nesto mnogo uznemiravas oko tog resenja. I treba, pa da konacno skinemo taj balast i krenemo ka boljem zivotu koji valjda ne znaci samo punjenje guzice, je li?

Slazem se da treba skinuti slike onih svetaca iz zdravstvenih ustanova, skola, socijalnih ustanova. Ali, kada vec stoje oni klinovi u zidovima, daj da okacimo neke druge slike, odnosno cenovnike. U zdravstvenim ustanovama cenovnik usluga. Operacija, pregled, kontrola, intervencija... Moze i tabla sa terminima i mestima odrzavanja kvalifikacionih utakmica da bi uopste mogli da privirite u bolnicu. Dakle, mesto privatne ordinacije svakog lekara i termin. No, sta je sve to naspram slike nekog sveca koji ganja azdaje.

Moze slika i u socijalnim ustanovama. Cenovnik bolovanja, invalidske penzije, uputa za spa centre... Po bolovanjima, penzijama i velnesima su stotine onih koji bi konju rep iscupali, ali je kanda veci problem par neradnih dana zbog verskih praznika.

Moze slika i po fakultetima, skolama. Cenovnik ispita, ocena... Sve moze.

Svega ovoga ne bi bilo a nije religije i popova valjda.

Covek je postavio neke fakte o religiji u sredjenim drustvima koje si pokusao da obesmislis neki "vi i mi" zamlacivanjima.

Cinjenica je da su to sredjena drustva i drzave. Neko ce reci da je to nezavisno od religije, neko da je to uprkos religiji, a neko da je tako zahvaljujuci i religiji.

 

Pošto je tema uticaj religije i crkve, nije umesno prebacivati težište na korupciju, ali ja, kao ateista, iako vidim mešanje crkve u poslove koji nisu njeni, ne krivim crkvu, ne samo crkvu, više krivim državu, vlast, politiku. Svi bi da iskoriste uticaj crkve za svoju korist, pa dozvoljavaju crkvi da se umeša u obrazovanje, u spoljnu politiku...

Bilo bi lepo od crkve da se sama distancira ali i nije baš za očekivanje, ko bi tek tako odbio malo više uticaja...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Div said:

 

Pošto je tema uticaj religije i crkve, nije umesno prebacivati težište na korupciju, ali ja, kao ateista, iako vidim mešanje crkve u poslove koji nisu njeni, ne krivim crkvu, ne samo crkvu, više krivim državu, vlast, politiku. Svi bi da iskoriste uticaj crkve za svoju korist, pa dozvoljavaju crkvi da se umeša u obrazovanje, u spoljnu politiku...

Bilo bi lepo od crkve da se sama distancira ali i nije baš za očekivanje, ko bi tek tako odbio malo više uticaja...

 

Govoriti o uticaju religuje na stubove drustva koji je minoran i jedva da je uspeo da dobaci do toga da bude kozmeticki, a ne pomenuti stanje tih osnova drustva kao sto su skolstvo i zdravstvo, je malo bezveze. Zamisli da se govori : "Vidi kakvi su nasi MUP-ovi i SUP-ovi, nakacili slike onih svetaca svuda". A tamo Eskobarova i Čapova škola.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Amigo said:

 

Moj dobri Puzigaca, vjerski praznici se slave svuda u svijetu osim Sjeverne Koreje i nekada Albanije. Npr u Americi koju obozavas kao bozanstvo ista stvar, sve se slavi i na dolaru pise

In God We Trust sto bi preveli Sa verom u Boga. Kud ces dalje.

PreCednik organizuje molitveni dorucak itd postoje katolicke skole, protestantske skole, islamske skole, jevrejske skole. Da ne spominjemo Mormone, poligamiju i slicno.

Npr u Kanadi su katolicke skole finansirane od drzave isto kao i obicne skole.

Procitaj nesto drugar na tu temu :reading:

Dobro, i sta ti (ili bilo ko od vas takvih koji mesate babe i zabe) ocekujes da ti neko odgovori na ovako nesto? Kakve to sve veze ima sa izmisljanjem nekakvih bolnickih slava, i sa obelezavanjem istih u cekaonicama drzavnih bolnica, dok pacijenti cekaju, i jos posle hvaljenje tim dostignucem u medijima, sve to u 21 veku. Da li to ima bilo kakve veze sa mozgom ili sa bilo cime normalnim?

 

Ko njima i ovde brani da naprave pravoslavne, katolicke, ili satanisticke skole, bolnice i sta god hoce, pa tamo da zajedno sa onima onima koje to zanima upraznjavaju religijske obrede svoje religije, kad  obave ostale aktivnosti, ili kad hoce? Ovde je rec o nametanju tih stvari svima u drzavnim ustanovama, sto je delom ispiranje mozga, ali je vise nasilnistvo - tzv majorizacija = fasizam.

 

Primer, da li u tim katolickim skolama koje finansira i drzava (verovatno delimicno) propagiraju/opravdavaju abortus i dele kondome? Kad bi to radili, onda bi ovo sto sam pomenuo, to sa tim slavama u drzavnim bolnicama, bilo za poređenje. Sada nije.

 

Nemoj da mesas babe i zabe i da upoređuješ uređena društva sa običnom pogubljenom ruljom koja ne zna gde joj je dupe a gde glava, pa mlati unaokolo svojim nedavno stecenim "znanjem" kao toljagama, namazana ratnim bojama i ispustajuci bojne krike, to je poenta.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

2 hours ago, berti said:

Ali, kada vec stoje oni klinovi u zidovima, daj da okacimo neke druge slike, odnosno cenovnike. U zdravstvenim ustanovama cenovnik usluga. Operacija, pregled, kontrola, intervencija... Moze i tabla sa terminima i mestima odrzavanja kvalifikacionih utakmica da bi uopste mogli da privirite u bolnicu. Dakle, mesto privatne ordinacije svakog lekara i termin. No, sta je sve to naspram slike nekog sveca koji ganja azdaje.

 

Moze slika i u socijalnim ustanovama. Cenovnik bolovanja, invalidske penzije, uputa za spa centre... Po bolovanjima, penzijama i velnesima su stotine onih koji bi konju rep iscupali, ali je kanda veci problem par neradnih dana zbog verskih praznika.

Moze slika i po fakultetima, skolama. Cenovnik ispita, ocena... Sve moze.

 

Prvi sam za to, samo verovatno ne na nacin koji impliciras. Ja sam za totalnu privatizaciju svega, ukljucujuci zdravstvene i penzione fondove, i sve ostalo, i da za sve ima cenovnik, tacno. To bi bio najbolji nacin da se to tu privede razumu, to jest pored onog drugog nacina, ali to kazu nije in. Pa kad ih pravi kapitalizam iz... mesi, onda neka se deru koliko hoce i o popovima i o kosovima i o svemu. Ako stignu, u svoje slobodno vreme.

 

Znam neke u Francuskoj sto su zapenili oko ovih dranja tamo, aktivisti. Kazem im, ja mislim da je problem manjak kapitalizma, a ne visak. Da to oko cega se oni bune sve treba da bude privatizovano,  i tek tada ce korisnici imati kakav takav uticaj - na primer ako se osiguranje ne pridrzava ugovora ili nekako drugacije mucka u skladu sa psopisima, korisnici mogu da podignu pare i predju kod drugog osiguranja. Samo sam neshvacen, i tamo. Kazu, ne mogu da veruju u to sto cuju, mora da je to neka vrsta provokacije. Jer su sve to u sustini sve komunjare, kao i ovi ovde. Dusa im komunisticka.

 

Samo nema to veze sa travestijom nametanja verskih obreda svima, u drzavnim bolnicama i drugim ustanovama, koju ovde neki pokusavaju da predstave kao nesto prihvatljivo. Ma dobro, ko ce se sad time baviti dok gore hilandari, otimaju svetinje, predaju kosova i tako dalje, to se zna. Mada ja ne vidim kakve to veze ima sa ovim travestijama koje su tu normalizovane i koje mogu da budu zaustavljene u roku od odmah jer mora da postoji neki zakon koji takvo ponasanje sankcionise. Kakve veze "otimanje svetinja" i ostalih kosova ima sa time sto neko upraznjava religijske obrede svoje religije u hodnicima drzavnih bolnica  :smiley64:

 

Dobro, dobro, znam, nije sad trenutak. Pa dobro. Samo napred.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...