Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

9 hours ago, Kido from Junkovac said:

 

Nisam ocekivao ovako sturo otkacinjanje u formi klipa,

ali je ovo svakako jedan od jadnijih uradaka na temu; od onog sto sam ja video.

 

Ja bih volio kada bi postavio neki link sa objasnjenjem kako je nastala informacija zapisana u kodu. Sinoc sam pregledao i neka druga videa o istoj tematici i jednostavno nema odgovora na to pitanje.

Ti si rekao kako Dawkinsa nudi objasnjenje, ali ja ga nisam nasao, pa ako ti nije tesko da das neki link sa objasnjenjem.

Link to comment
Share on other sites

Ja ti nisam nudio youtube linkove, nego da procitas / pogledas jednu knjigu sa vise originalnih ideja (meme npr.)

I objasnjenjem sta su ustvari replikanti, zato sto si rekao da te genetski kod fascinira, ili sl.

 

ne znam sta bih tako pogodno mogao da ponudim sa YouTube-a.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

mogu da potpisem sada i ovde da svi veruju, da su svi bogobojazljivi kada je gusto

i da su se svi bar jednom u zivotu obratili bogu za pomoc

(uopste nije generalizacija)

 

veroispovest nebitna.

 

mozete slobodno da negirate tvrdnju, ja cu reci samo da ne verujem u to!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kido from Junkovac said:

Ja ti nisam nudio youtube linkove, nego da procitas / pogledas jednu knjigu sa vise originalnih ideja (meme npr.)

I objasnjenjem sta su ustvari replikanti, zato sto si rekao da te genetski kod fascinira, ili sl.

 

Gledao sam i neke druge dokumentarce i svi se slazu da u stvari niko ne zna kako se stvorio zivot na zemlji. 

 

1 hour ago, Kido from Junkovac said:

 

ne znam sta bih tako pogodno mogao da ponudim sa YouTube-a.

 

Onda nista.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Mama_mia said:

 

mogu da potpisem sada i ovde da svi veruju, da su svi bogobojazljivi kada je gusto

i da su se svi bar jednom u zivotu obratili bogu za pomoc

(uopste nije generalizacija)

 

veroispovest nebitna.

 

mozete slobodno da negirate tvrdnju, ja cu reci samo da ne verujem u to!

 

Pa jbg naravno da je ovo tacno kad je vecina rasla u odredjenom sistemu gde su postapalice "daj Boze", "Ako Bog da.." i slicne sastavni deo jezika..

Eto mene je baba bas smarala sa hriscanstvom dok sam bio sasvim mala bia, pa mi ogadila to..
Zatim jebani trenutni patrijarh je zalivao kamen temeljac za crkvu u mom selu, ja zajedno sa njim. bese to pre 25tak+ godina, secam se da mi beshe odvratna njushka, nisam hteo da mu celivam ruku... Smrdeo mi...

 

I naravno da sam x puta zatrazio za pomoc prijatelja, sad povratna reakcija mi nije najjasnija.. Mozda je neko i odg 🙂 

Tako da naravno da je jako tesko da postoji osoba koja nije rekal nekad "boze pomozi mi"

Ili sto bi Cojkana rekao:

"Dam gol na fudbalu, dva prsta ka nebu, zahvalim se Bogu.

Boze, hvala ti sto imas vremena da ispratis ovu tekmu. "

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

Gledao sam i neke druge dokumentarce i svi se slazu da u stvari niko ne zna kako se stvorio zivot na zemlji. 

 

Dawkins se ne bi složio sa ovim, mislim da i tu temu pokušava da načne u Sebičnom genu (davnih dana sam ga čitao), iako jeste tačno da evolutivni biolozi uglavnom ne žele da se bave tom temom, već evolucijom života od nastanka, pa do danas. Ali eto, pročitaj Sebični gen, pa ćeš videti da ima racionalnih i naučno utemeljenih pokušaja da se objasni. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Mama_mia said:

 

mogu da potpisem sada i ovde da svi veruju, da su svi bogobojazljivi kada je gusto

i da su se svi bar jednom u zivotu obratili bogu za pomoc

(uopste nije generalizacija)

 

veroispovest nebitna.

 

mozete slobodno da negirate tvrdnju, ja cu reci samo da ne verujem u to!

 

Baba komunista umrla prosle godine sa 95 ciste glave nije jednom boga pomenula. Jos je posebno naglasila da ne zaboravimo piramidu izricito da trazimo kad je budemo sahranjivali.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice problematike geneze, prica o bogu je klasicna logicka greska. Ili sto je Hoking rekao, svako otkrice obogacuje nase znanje u vezi fundamentalnih pitanja i istovremeno smanjuje manevarski prostor za boga. Tako da i ako bog postoji, on je vrlo odredjen onim sto je uradio i trenutkom u kom je to uradio (Veliki prasak), sto ce reci da je Biblija uz sve bezanje u alegorije i trazenje prenesenog znacenja kako bi se prilagodila novim saznanjima, svakako netacna, pa samim tim verovanje na osnovu kanona je dokazano pogresno, odnosno besmisleno.

 

A inace, treba dokazati da bog postoji, a ne da ne postoji.

Link to comment
Share on other sites

Budizam nema svog boga. To je učenje o životu.

 

Thai, oni su za Budizam fundamentalni kao što je Iran za Islam. Opet, rado moja žena i ćerka (Budisti, žena do koske a ćerka umereno) kite jelke za moj Božić.

Pravo da kažem, tek sam posle dve decenije u Aziji prepoznao da sam hrišćanin i po čemu se moja vera razlikuje od zemalja mojih dobrih domaćina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ček da potkrepim slikama, ne stideći se svoje religije, pravoslavne. Ruska pravoslavna crkva u Nagoji.

Malo neugledna, jeste ali je naša, najbliže što imam od nas, Slovena

 

2020church02.jpg

 

2020church04.jpg

 

Odem na godišnjice da upalim sveće za moje umrle

 

2020church05.jpg

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McLeod said:

 

Baba komunista umrla prosle godine sa 95 ciste glave nije jednom boga pomenula. Jos je posebno naglasila da ne zaboravimo piramidu izricito da trazimo kad je budemo sahranjivali.

 

pa i to je jedna vrsta bogobojazljivosti - piramida

zar nije indikativno prema cemu je usmerena? :wink2:

 

inace nije potrebno glasno pominjati boga, dovoljno je u sebi da zatrazis njegovu pomoc,

jer zaista ponekad samo On moze da pomogne...

 

npr. nisi nikakv vernik, ne zanima te bog, odbijas sve te nedokazane pojave,

ali po potrebi jesi, po potrebi na trenutak zaboravis da je bog nedokazana stvar i spontano Ga zamolis za uslugu -  to sam mislila...

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Mama_mia said:

 

npr. nisi nikakv vernik, ne zanima te bog, odbijas sve te nedokazane pojave,

ali po potrebi jesi, po potrebi na trenutak zaboravis da je bog nedokazana stvar i spontano Ga zamolis za uslugu -  to sam mislila...

 

 

Ne, osim retoricki, da kazes hvala bogu ili tako nesto. Ali nikad nisam molila za uslugu nepostojece bice, nadala sam se da ce nesto dobro da se zavrsi i radila sta sam mislila da moze da dovede do zeljenog rezultata.

Setila sam se situacije u kojoj mi je ono "prosao zivot pred ocima", i secam se sta sam mislila, Bog mi nije usao u misli :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Ne, osim retoricki, da kazes hvala bogu ili tako nesto. Ali nikad nisam molila za uslugu nepostojece bice, nadala sam se da ce nesto dobro da se zavrsi i radila sta sam mislila da moze da dovede do zeljenog rezultata.

Setila sam se situacije u kojoj mi je ono "prosao zivot pred ocima", i secam se sta sam mislila,

Bog mi nije usao u misli :classic_smile:

 

 

meni usao bogami :classic_biggrin:

 

imala sam par panicnih situacija, ono - zivot ili smrt

 

i setim Ga se u tim odsudnim trenucima,

zavapim za pomoc i On mi je poslao...

 

(naravno da nikada necu saznati da li bih se spasla i bez Njega)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hehe, bog (ako tako nešto postoji) pomaže samo onima, koji sami sebi pomažu. A kakva vajda onda od njega. Za ono što sam stvoriš, nikome ne duguješ zahvalnost, još manje poslušnost. Mala anegdota na temu sujeverja i očekivanja od boga: svojevremeno sam, devedesetih godina, kad svratim u crkvu da zapalim koju sveću za pokojnu rodbinu, iako ništa nisam očekivao, ipak za svaki slučaj za svima nam "omiljenu" porodicu Milošević/Marković palio sveće U DONJEM REDU. Nešto nije delovalo da ih svevišnji preseli tamo gde treba.

 

Šalu na stranu, ima nešto u onoj staroj uzrečici  " bez nevolje nema bogomolje". Znam par slučajeva terminalno bolesnih, koji su pred kraj postali vernici. Valjda je ljudima tako lakše da prihvate sopstvenu smrtnost. Meni je, iskreno, bliže da koristim sve prilike da odradim nešto što želim dok sam živ, zdrav i pokretan pa da posle nema mnogo toga za čim bi žalio. Verski asketizam i uzdržavanje su suprotnost toga - muči se dok si živ, da bi ti (jedno velikooo možda) na nekom onom svetu (ako takav jelte postoji) bilo bolje. Hebeš to. Hoću sve i hoću to (po mogućnostima) sad i odmah a za posle ćemo već videti. Que sera sera.

 

U boga kao nekog sedog čikicu sa bradom ne verujem niti u to da postoji neko biće iznad mene, izuzev ako mi talentom, znanjem, dobrom platom, koju mi plaća, ili oružanom silom ne dokaže suprotno. O nekim Goа'Uld-ima, Ancients-ima ili drugim vanzemaljcima, koje su naši primitivni preci greškom smatrali bogovima, eventualno možemo da razgovaramo. Ali to je onda već pitanje stepena razvijenosti i raspoložive tehnologije a ne božjih moći.

 

Svejedno se deklarišem kao vernik i držim donekle onog dela običaja, koji mi odgovaraju, ali samo tog dela. I kada već neću ograničenja jedne vere da se držim, nisam blesav da upadam u zamku drugih "vera", koje donose neke druge postulate (komunizam, fanatični ateizam i slične budalaštine). Nije stvar u tome, ko ga je postavio, postulat je postulat i ograničava ličnu slobodu. Ajde, zakoni, koji regulišu ljudsku zajednicu, na žalost ipak moraju da postoje, inače bismo se brzo međusobne poubijali. I mora da postoji enforcement tih zakona sa naglaskom na force, inače ih niko ne bi poštovao (videti pod događajima na ovim prostorima devedesetih, kada je enforcer na žalost zakasnio i dopustio nam da pokažemo ko i kakvi smo). Ali nezavisno od tog nužnog minimuma, koji reguliše međuljudske odnose, držanje bilo kakvih drugih postulata je ograničavanje sopstvene slobode. U tom smislu su agnostici u suštini u pravu. Može biti i ovako i onako, ali neka neko prvo to dokaže. Fanatični leftičarski ateizam i mržnja prema religiji i crkvi nije ništa bolji od budala koje se na svako zvono ili u svakoj blizini crkve krste, pa još i krste do nogu (odnosno saginju). U stvari, čak je i gori. Ako ostavimo srednju vek po strani, gde je svačega bilo, ne samo crkvenih nepodopština, u današnje vreme, sem u Islamu i kod pojedinih sekti, crkva nema moć niti silu da bilo šta bilo kome nameće. A ovi drugi itekako zagovaraju nametanje svog stava i nasilje nad neistomišljenicima, čime dovoljno o samima sebi govore. Videli smo 1945. na što to liči, dovoljno je bilo. Samo budalama treba više. I manite se argumenata događaja devedesetih. Kod nas odavno država upravlja crkvom a ne obratno. Crkva podrškom vlasti pokušava sebi da kupi neke privilegije i uticaj, ali traljavo im ide a i za male pare su se prodali. Crkva nam je takva, kakva nam je vlast i kakav nam je ceo narod. Primitivna do bola. Ali to ne osporava crkvu kao instituciju, to osporava njenu vladajuću garnituru. Ako nije politički korektno da se zbog pojedinaca generalizuje na ceo jedan narod, isto važi i za crkvu.

 

Za crkvu u društvu ima mesta, uvek će biti potrošača te vrste usluga. Uostalom, bolje je da se ljudi u bezizlaznoj situaciji smire nego da upadnu u fatalizam i boli ih uvo za sve, jer u tom slučaju može svašta da se očekuje. Nije potpuna sloboda razmišljanja baš za sve. Karikiram, ali nekoj umirućoj budali može baš da bude gušt da u zadnjim trenucima ispali zolju na neku grupu ljudi. Tu law enforcement ne može ništa, kako da držiš poslušnim nekoga, ko više ništa u životu nema da očekuje? Ukratko, ima mesta za crkvu i religiju do određene mere. Ima mesta i za to da se predstavnici crkve izjašnjavaju u ime crkve o nekim gorućim društvenim problemima, koji se svih građana dotiču a posebno problema, koji se dotiču vernika. Ali crkva ne treba da bude produžena ruka države i da istoj pruža podršku za najgora sranja. Crkva treba da bude nezavisna institucija. U tom smislu finansiranje od strane države apsolutno nije dobra ideja.

 

Treba pogledati kod srednje i severnoevropskih protestanata (ne baš obavezno Holandeza) kako su se organizovali i funkcionišu i u kakvom je odnosu crkva sa državom i vice-versa. Kod njih to bolje funkcioniše nego kod nas i katolika, o islamu tek da ne pričamo.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Akiro said:

Kod nas odavno država upravlja crkvom a ne obratno. Crkva podrškom vlasti pokušava sebi da kupi neke privilegije i uticaj, ali traljavo im ide a i za male pare su se prodali. Crkva nam je takva, kakva nam je vlast i kakav nam je ceo narod. Primitivna do bola. Ali to ne osporava crkvu kao instituciju, to osporava njenu vladajuću garnituru. Ako nije politički korektno da se zbog pojedinaca generalizuje na ceo jedan narod, isto važi i za crkvu.


Ovo jeste tako, tj ta instrumentalizacija je zapravo ono sto je izazvalo aktuelni problem. I to dvosmerna. A pitanje i da li samo ove dve susedne drzave.  I to se sada radi vec medjudrzavnim odnosima cak ne ni u delu koji si opisivao u Nemackoj, pre svega na Bavarsku mislim, koji je svakodnevni socijal konzervativizam. 
 

Ne zaboravi ni na instrumentalizaciju crkvi tokom II svetskog rata, ne od strane komunista. Mislim postoji dokumentacija, fotografije, pa cak i jos uvek zivi svedoci.
 

Ti takodje gledas iz ugla koji je povredio tvoju porodicu (ni moji nisu bili komunisti)


Uticaj u socijalnom smislu je takav da delu populacije moze da utice na svakodnevni zivot, mnoge sanse u zivotu i slicno.
To sto se lezernije odnosite prema tome je zato sto na vase zivote ili licne izbore ne utice, osim daleko bilo ratova. I drzava instrumentalizuje crkvu ili bilo koju religiju da za razlicite delove populacije ima razliciti nivo licne slobode.


Nisam sigurna tacno i ispravi me ako gresim kad su Nemci dobili poresku klasu koja ne penalizuje zene koje rade. Sta sa socijalnim pritiskom i cuvenim 3K.

 

Ja razumem covekovu potrebu za utehom i strahom pred konscnoscu zivota, i ovo o cemu je mamma mia pisala, ali ne volim politicku instrumentalizaciju religije koja mi namece restrikcije usled potreba drugih ljudi. 


Sto se vecine nas tice eticke vrednosti koje smo pokupili vaspitanjem jesu u kulturoloskom smislu deo hriscanstva.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Meni (licno i presonalno) su mnogo blize, logicnije i "visheverovatnije" prichice koje propagira npr. hermetizam u odnosu na zvanicne religije i njihove pricice (ovde najvishe mislim na hrisc, islam i judeizam, ove na istoku sam samo zagrebao)...

 

Zbog radi toga sto se meni cini da za vecinu (ako ne sve, al da se ogradim) religija, ljudi su robovi diktata svestenika koji prete vecnom duhovnom kaznjavanju ukoliko ih (ili slovo koje propagiraju) ljudi ne poslusaju...


Jer ako i ima nekog (judeo-hrisc-islam) pakla, onda je pakao ovo sto mi zivimo 🙂
 

Jos uvek nisam nachisto u sta i kako verujem...


Svakako prvo u sebe i svoje bliznje, a od nekih divine (re)akcija nemam bas neka ocekivanja. 
Sto bi se reklo ne treba care, dobar sam...

Pravoslavlje? 

Prva asocijacija => Tradicija

Tu gotivim obicaje i neke obrede (nemali broj njih su recimo polupaganski), crkva (mislim na svestenstvo i monastvo) me ne zanima - jerbo "konobari & popovi = najveci lopovi", vazda bilo - da da, generalizacija, mada ovde vishe kao stilska figura

 

 

 

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

 

9 hours ago, Yoyogi said:

Ček da potkrepim slikama, ne stideći se svoje religije, pravoslavne. Ruska pravoslavna crkva u Nagoji.

Malo neugledna, jeste ali je naša, najbliže što imam od nas, Slovena

...

1 hour ago, Akiro said:

U boga kao nekog sedog čikicu sa bradom ne verujem niti u to da postoji neko biće iznad mene

Svejedno se deklarišem kao vernik i držim donekle onog dela običaja, koji mi odgovaraju, ali samo tog dela.

 

na tu temu:

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

“Povratite mi vjeru u vjeru (vašu)” :Hail:

 

Točno tako. Sećam se vrlo dobro badnjaka u BGDu u vreme kada je vera isključivo obitavala u tom logoru zvanom crkva (Saborna). To je bila vera u koju se moglo verovati. 
 

A onda su komunističke ikone zmenjene pravoslavnim i kulturni identitet reprogramiran.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stari adagio kaže za Japan:  80% stanovništva su Budisti, 80% stanovništva su Šintoisti a 20% nema asocijaciju ni sa jednom religijom.

 

Kako se to vidi dole, na parketu: za Novu  godinu, svi odu prvo u budistički hram, onda 5 minuta kasnije u šintoistički hram. Imam ih, oba hrama, u komšiluku.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...