Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

2 minutes ago, Angelia said:

Upravo sam naglasila razliku da se radi o ljudima koji znaju.....


Da ako znaju, a insistiraju, preko granice je. Tj prevaspitavanje...

 

Ako ne znam ja cestitam, ne iz verskih iz tradicionalnih razloga. Ako kazu da ne slave, ili ukapiram to posredno, zapamtim.


Ako mi neko cestita, odgovorim kako se odgovara. Meni je to ostalo iz detinjstva od baba i deda. Ne smeta mi.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Plavi Golub said:


Da ako znaju, a insistiraju, preko granice je. Tj prevaspitavanje...

 

Ako ne znam ja cestitam, ne iz verskih iz tradicionalnih razloga. Ako kazu da ne slave, ili ukapiram to posredno, zapamtim.


Ako mi neko cestita, odgovorim kako se odgovara. Meni je to ostalo iz detinjstva od baba i deda. Ne smeta mi.

Ne mislim da se toliko radi o prevaspitavanju nego vise o nerazumevanju.

Ono sto rekoh da smatraju da se genetski radjas kao pripadnik odredjene religije. Ali bukvalno sam pitala neke da li razumeju da sam ja ateista i da li razumeju sta je Bozic i zasto je potpuno besmisleno da mi cestitaju Bozic :classic_biggrin: I odgovor je bio pa kako ne slavis Bozic...

Naravno da mi ne smeta da mi neko ko ne zna cestita bilo koji praznik, na svaki odgovaram kako treba.

Uopste ne smatram da treba sad bas svakom da objasnjavam moje misljenje na tu temu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Pa sta treba da kazemo za Haloween? Idu deca po komsiluku i skupljaju boMbone. I ? Jel to nesto nenormalno i zabrinjavajuce ???

 

Svako moze da radi sta hoce, pa i da jede na groblju, ako ih komunalna inspekcija ne rastera :classic_biggrin:. Niko, nikome, nista ne namece ....... samo komentarisemo kako to i nije bas u skladu sa vremenom. 

 

Eto, tebi se bas otvori apetit na sa'rani. Ako, sta ima veze. Prijatno.

Pa nemam nista protiv Haloweena, te isto tako nemam nista ni protiv casice rakije na groblju. Opet ponavljam, to nije zdranje, vec se donese zito ili kiflice I sl a glavni rucak je u kuci. Mislim, ako je to najveci problem srpskog drustva sto se jede na sahranama - onda , e jebi ga! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Pa nemam nista protiv Haloweena, te isto tako nemam nista ni protiv casice rakije na groblju. Opet ponavljam, to nije zdranje, vec se donese zito ili kiflice I sl a glavni rucak je u kuci. Mislim, ako je to najveci problem srpskog drustva sto se jede na sahranama - onda , e jebi ga! 

 

A što se ti stalno budališ na forumu? Recimo ... ko, gde i kada je napisao/rekao/pomislio da je zdranje na grobljima najveci problem srpskog drustva? Ajde nadji, pa mi pokazi, poslacu ti 100 dolara.


Onda napises "A sta tek da kazemo za Helloween?", pa sad odjednom "nemas nista protiv Helloweena". Aj' se malo saberi, zauzmi neki stav, pa neka je i pogresan, ali neka bude tvoj. Bolje ces se osecati, a manje blamirati.

 

Ne znam ja sta se jede na groblju, ja ne jedem i meni je to potpuno neprihvatljivo, da ne kazem odvratno. A ko voli - nek izvoli, nije moj problem ...... i to je sve.

 

Sto se tice obicaja, naravno da nije iskljucivo srbski ...... Kinezi isto vole da čalabrcnu, pa izmedju prve slike u Srbiji i druge u Kini ... jelovnik je skoro isti ..... ima od svega po malo ... eh sta ces, nismo dzabe braca.

 

.... jos ce na kraju ispasti da sam sve izmislio ........ 

 

Quote

spacer.pngspacer.png

 

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

A što se ti stalno budališ na forumu? Recimo ... ko, gde i kada je napisao/rekao/pomislio da je zdranje na grobljima najveci problem srpskog drustva? Ajde nadji, pa mi pokazi, poslacu ti 100 dolara.


Onda napises "A sta tek da kazemo za Helloween?", pa sad odjednom "nemas nista protiv Helloweena". Aj' se malo saberi, zauzmi neki stav, pa neka je i pogresan, ali neka bude tvoj. Bolje ces se osecati, a manje blamirati.

------------------

Ne znam ja sta se jede na groblju, ja ne jedem i meni je to potpuno neprihvatljivo, da ne kazem odvratno. A ko voli - nek izvoli, nije moj problem ...... i to je sve.

 

Sto se tice obicaja, naravno da nije iskljucivo srbski ...... Kinezi isto vole da čalabrcnu, pa izmedju prve slike u Srbiji i druge u Kini ... jelovnik je skoro isti ..... ima od svega po malo ... eh sta ces, nismo dzabe braca.

 

.... jos ce na kraju ispasti da sam sve izmislio ........ 

 

 

 

OK niko nije napisao da je najveci problem - ali  pisalo se da je to sad, eto neki problem, ili znak zaostalosti drustva I sl. 

I onda sam ja  pomenuo Haloween  - ne zato sto imam nesto protiv tog obicaja, vec da bih istaknuo da I drugi imaju neke svoje obicaje, koji se opet, nekim trecim mogu ciniti blesavim - ali obicaju su takvi-kakvi su! 

 

Link to comment
Share on other sites

Ti obicaji (hrane na sahranama - ili posle sahrane) poticu od verovanja u zagrobni zivot. A nema na svetu religije koja na neki nacin ne veruje u zagrobni zivot. I onda se ta hrana "posveti" - bogovima zastitnicima I pokojnima za " na onom svetu". kao sto Hindusi imaju npr posvecnu hranu - prasad ili ts. 

E, sada, da u tome ima ovih dana dosta pomodarstva i preterivanja - ima, to je tacno. Ali ne treba sve zivo kritikovati - samo kritike radi! A bez razumevanja istorije I etnografije citavog procesa. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

OK niko nije napisao da je najveci problem - ali  pisalo se da je to sad, eto neki problem, ili znak zaostalosti drustva I sl. 

I onda sam ja  pomenuo Haloween  - ne zato sto imam nesto protiv tog obicaja, vec da bih istaknuo da I drugi imaju neke svoje obicaje, koji se opet, nekim trecim mogu ciniti blesavim - ali obicaju su takvi-kakvi su! 

 

 

Pa naravno da je znak zaostalosti drustva, nije valjda znak "naprednjastva" 🤣. Da li je to problem? Pa nije problem TO, nego sto su takvi materijal od koga drustvo treba napraviti.

 

Ti izgleda ne citas doktora Puzigacu? On se ubi covek 20 godina da vam objasni.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Ti obicaji (hrane na sahranama - ili posle sahrane) poticu od verovanja u zagrobni zivot. A nema na svetu religije koja na neki nacin ne veruje u zagrobni zivot. I onda se ta hrana "posveti" - bogovima zastitnicima I pokojnima za " na onom svetu". kao sto Hindusi imaju npr posvecnu hranu - prasad ili ts. 

E, sada, da u tome ima ovih dana dosta pomodarstva i preterivanja - ima, to je tacno. Ali ne treba sve zivo kritikovati - samo kritike radi! A bez razumevanja istorije I etnografije citavog procesa. 

 

...... ne vredi ....... verovalo se i ako stavis babin zub u zmijsku kosuljicu ispod brvnare vodenice da ce sve cini i uroci da spadnu sa devojke i da ce se udati. Verovalo se i u oca Makarija Cudotvorca.

 

Medjutim mi pricamo o i zivimo u 21 veku. Mi nemamo "bogove" vec 2000 godina ....... imamo jednog, ko u njega veruje.

 

A braca Indijci, uz duzno postovanje, nisu nikome, pa ni sebi primer za bilo sta. Naprotiv.

Link to comment
Share on other sites

Manje-više sve je već rečeno ovde, tako da neću ništa novo otkriti... Slažem se sa onim što je @Don Laki Juan napisao, tj. mislim da nema nikakvog pritiska na "nevernike" po pitanju religije (konkretno mislim na Srbiju/region). Ima ispada (npr. ono što je @zoran59 naveo sa osveštavanjem vode iz vodovoda) i izolovanih slučajeva u manjim/ruralnim sredinama, ali (hvala Bogu 🧙‍♂️) - nema nasilja i diskriminacije prema nereligioznima (tipa da ne možeš da se zaposliš, da imaš problema u školi ili na poslu i sl.). Definitino ništa poput ovog: Iranian Woman Gets Beaten By Morality Police As A Punishment For Her Insufficient Hijab!

 

Najgore što može da ti se desi je da "trpiš" osveštavanje vode iz vodovoda, ili eventualno da te "čudno" gledaju u nekoj manjoj/ruralnoj sredini ako im kažeš da nisi religiozan... Mada, i takvi slučajevi su veoma retki. E sad, možda i to nekoga trigeruje, al' meni (a verujem i većini) se hebe za to... Mislim da neki jednostavno vole da budu konstantno >>>TRIGGERED<<< i stalno se bave nekakvom viktimologijom.

Ako je nekome stalo do religije (kao i tradicije/običaja) - poštujem to. Mislim da u samoj religiji i poštovanju tradicije nema ništa loše, mada ja ne mogu da "svarim" one popove koji žive u luksuzu i profitiraju na sirotinji (preko religije):

 

 

 

tj. kako je George Carlin rekao: He loves you, and He needs money! He always needs money! He's all-powerful, all-perfect, all-knowing, and all-wise, somehow just can't handle money!
 

 

Edited by Senn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Opet - svako drustvo ima neke svoje obicaje koji mogu biti zaostali ili napredni - manje -vise I to je stvar necije percepcije. Po cemu je recimo taj haloween - napredniji obicaj? 

Ili Mormoni u Americi? Pa ih niko ne dira - imaju parvo da upraznjavaju svoju religiju I svoje obicaje. 

4 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

...... ne vredi ....... verovalo se i ako stavis babin zub u zmijsku kosuljicu ispod brvnare vodenice da ce sve cini i uroci da spadnu sa devojke i da ce se udati. Verovalo se i u oca Makarija Cudotvorca.

 

Medjutim mi pricamo o i zivimo u 21 veku. Mi nemamo "bogove" vec 2000 godina ....... imamo jednog, ko u njega veruje.

 

A braca Indijci, uz duzno postovanje, nisu nikome, pa ni sebi primer za bilo sta. Naprotiv.

OK. Ali nisi ti taj koji je pozvan da "prosvecuje " nekoga! To je komunjarski stil! Nek svako veruje u sta hoce - sve dok ne ugrozava drugog. Nek upraznjava svoje obicaje - sve dok ti obicaji ne ugrozavaju drugog. 

Link to comment
Share on other sites

Kako ne ugrozavaju kad ugrozavaju. Podrivaju temelje drustva. Evo na primer, hajde sto ove slike masovne histerije kojima bombarduju iz svih medija uopste nisu primerene 21 veku, vise nekim plemenima koja zive gde nema drveca, ma ruglo, nego su i dokaz o tome kako popovi i njihovi sledbenici ne postuju zakone sopstvene zemlje.

 

Zakon o zaštiti od požara - Spaljivanje na otvorenom prostoru

 

Član 50

 

Zabranjeno je spaljivanje ostataka strnih useva, spaljivanje smeća na otvorenom prostoru i spaljivanje biljnih ostataka.

 

Takozvani vernici i SPC ne postuju zakon, ocigledno. A ako se selektivno primenjuje jedan zakon, onda ni ostali zakoni nemaju smisla, i eto tako tu religija / "obicaji" podrivaju temelje drustva i ugrozavaju sve i svakoga - gurajuci drustvo u anarhiju. Ali to i jeste srp... ovaj, narodni san tu, da su sve zivotinje jednake, samo su neke zivotinje jednakije od drugih, zar ne? :wicked:

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2020 at 9:36 PM, Milenko Puzigaca said:

 

Upravo u ovome je osnovni problem tu. To da svaka naredna generacija samo ponavlja sta je radila prethodna (ili ona pre nje). To nije normalno. To je mrtvo drustvo, ako se tako nesto moze nazvati drustvom. Ziva drustva se menjaju, i svaka naredna generacija pravi svoj nacin, manje vise. Sve te stvari koje se na ovoj temi navode kao primer, to sve apsolutno nema ama bas nikakve veze sa urbanim svetom 21 veka, a nije imalo veze ni sa 20 vekom. Strasno.

 

Cudo niko nije pomenuo ove sto se krste kao pomahnitali kad gradski autobus prodje pored neke crkve. To je napredak.

 

 

Ja sam napisala da mi ne nosimo ništa sem kafe u termosu, tj nosimo tu kafu, kupimo cveće i sveće i to je to...

 

A na susednim grobovima, za Zadušnice gomila hrane, a nas gledaju u čudu i nude nam tu njihovu hranu ( donose ljudi i celo prase )... 

 

Do mentaliteta je i do ljudi.  Ovde se mentalitet ljudi neće promeniti u narednih 50 godina.

 

Da, krste se, neki i klanjaju ako je autobus poluprazan. Nije to ni verski fanatizam..pre bih rekla da je to manir novopečenih vernika.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kronostime said:

U pravu je dete. :classic_laugh:

Mozda i jeste - iako ja ne kontam kako sam agresivna sto hocu da religija bude odvojena od drzave, i da nema uticaj na moj zivot.

Nisam propagirala paljenje crkve for God sake (pun intended) :classic_smile: niti zabranjivanje

 

3 hours ago, Darth Bane said:

Opet - svako drustvo ima neke svoje obicaje koji mogu biti zaostali ili napredni - manje -vise I to je stvar necije percepcije. Po cemu je recimo taj haloween - napredniji obicaj? 

 

Daj bre Bane stani. nikakve veze nemaju Halloween koji je vise zabava za decu, i jedenje na grobljima "za dusu". Niko ne veruje nista oko Halloween, barem vecina. Mislim kakve veze ima crkva i dete u Spiderman kostimu?

To ti nekad u SR bila Bela nedelja, pa su to post-nacionalisticki proglasili valjda ako se secam tacno, a mozda gresim, Vrbicom, i crkvenim praznikom. A ustvari je cisto paganski obicaj.

 

Gde nije da apriori osudjujem paganske obicaje, kad su zabave radi a ne religije.

 

Ali jedenje na groblju je brrrr 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

Da, krste se, neki i klanjaju ako je autobus poluprazan. Nije to ni verski fanatizam..pre bih rekla da je to manir novopečenih vernika.

Ma to je uzelo maha toliko da su počeli da se krste i pored apoteke kad prolaze....

Spoiler

Резултат слика за apoteka

 

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Kako ne ugrozavaju kad ugrozavaju. Podrivaju temelje drustva. Evo na primer, hajde sto ove slike masovne histerije kojima bombarduju iz svih medija uopste nisu primerene 21 veku, vise nekim plemenima koja zive gde nema drveca, ma ruglo, nego su i dokaz o tome kako popovi i njihovi sledbenici ne postuju zakone sopstvene zemlje.

 

Zakon o zaštiti od požara - Spaljivanje na otvorenom prostoru

 

Član 50

 

Zabranjeno je spaljivanje ostataka strnih useva, spaljivanje smeća na otvorenom prostoru i spaljivanje biljnih ostataka.

 

Takozvani vernici i SPC ne postuju zakon, ocigledno. A ako se selektivno primenjuje jedan zakon, onda ni ostali zakoni nemaju smisla, i eto tako tu religija / "obicaji" podrivaju temelje drustva i ugrozavaju sve i svakoga - gurajuci drustvo u anarhiju. Ali to i jeste srp... ovaj, narodni san tu, da su sve zivotinje jednake, samo su neke zivotinje jednakije od drugih, zar ne? :wicked:

OK. Ali to je "pickin dim" u poredjenju sa sagorevanjem ugljovodonika! 

2 hours ago, Angelia said:

Mozda i jeste - iako ja ne kontam kako sam agresivna sto hocu da religija bude odvojena od drzave, i da nema uticaj na moj zivot.

Nisam propagirala paljenje crkve for God sake (pun intended) :classic_smile: niti zabranjivanje

 

Daj bre Bane stani. nikakve veze nemaju Halloween koji je vise zabava za decu, i jedenje na grobljima "za dusu". Niko ne veruje nista oko Halloween, barem vecina. Mislim kakve veze ima crkva i dete u Spiderman kostimu?

To ti nekad u SR bila Bela nedelja, pa su to post-nacionalisticki proglasili valjda ako se secam tacno, a mozda gresim, Vrbicom, i crkvenim praznikom. A ustvari je cisto paganski obicaj.

 

Gde nije da apriori osudjujem paganske obicaje, kad su zabave radi a ne religije.

 

Ali jedenje na groblju je brrrr 

Dobro, brate, haloween je uzet samo kao jedan primer. Prvi koji mi je pao napamet. Ali bilo gd da odes , videces da svuda vladaju odredjeni obicaji. Znam iz prve ruke, proputovao sam pola sveta! 

Link to comment
Share on other sites

Da, samo kako to da do juce ovakva orgijanja i masovna histerija kao na ovim slikama nisu bila "obicaj" , a drugo pretpostavljam da su "svuda" ti obicaji uskladjeni sa zakonima, ili su bar zakoni uskladjeni sa njima, jer to je definicija divljastva - usvajati neke zakone/pravila drustva, a onda ih se ne pridrzavati kao pijan plotova.

 

Samo, verovatno se "svuda" ne vracaju sa konja na magarca, pa kad jednom batale raznorazne "obicaje" , da ih onda posle X godina vade iz rupa i velicaju. Doduse, hajde dobro, sustinski, tu nikad ove scene masovne histerije nisu ni bile napustene. Samo su djipali i drali se oko drugih simbola. Kao sto je radosno mahanje voljenom marsalu i drugu kada se ovaj vracao sa dugih putovanja Galebom po svetu, ili posle kad su iznenada otkrili kosovo, a onda se navukli na ovakvu "religiju" kao sa ovih slika.

 

Za razliku od ovoga sa slika u medijima, tamo gde je najprogresivnije, tamo se npr samoinicijativno okupe glavni producenti mas medija (pre 50 godina) , pa se dogovore da vise nece podsticati te "obicaje pradjedovske" i vise nece snimati serije/filmove itd sa tom tematikom idealizovanja "starih dobrih vremena kad je sve bilo bolje" (vreme rancera, kauboja isl) , i onda ponekad podhebavaju takve "obicaje" (npr djipanje po stolovima, evo kao dole) , a podsticu nesto sto je primereno savremenom svetu, urbane teme i to:

 

 

Sta da radis, tikve bez korena. E, a zasto onda ovi koji rade te stvari ne naprave jednu paradu gde ce nositi transparente i slicno, sa porukama "mi smo divljaci, i ponosni smo na to sto smo divljaci, naviknite se na to". Kako god, onih 50,000 godisnje (zvanicno) koji odatle beze glavom bez obzira ce postati 60,000 i vise, upravo zbog ovakvih scena i to je to. I treba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2020 at 2:05 PM, Milenko Puzigaca said:

 

 

Stanovništvo prema veroispovesti, po popisima 2011. i 2002*.

 

Pravoslavna 6.079.396     (6.371.584)
Katolička     356.957     (410.976)
Protestantska     71.284     (78.646)
Ostale hrišćanske     3.211     (2.191)
Islamska     222.828     (239.658)
Јudaistička     578     (785)
Istočnjačke religije     1.237     (240)
Agnostici     4.010
Nisu vernici(ateisti)     80.053     (40.068)
Nisu se izjasnili     220.735     (197.031)
Nepoznato     99.714     (137.291)
Ostalo     1.776     (6.649)

 

 

ovo je sramno!

 

i ljudi zaista iskreno odgovaraju na ovakva pitanja

 

ljudi zaista smatraju vaznim da kazu koje su veroispovesti

 

i neko je to zaista pribelezio

 

ps. nije da ja nisam vernik, jesam, ali cesto menjam veru i mislim nenormalno je i neozbiljno izjasnjavati se svakih pet minuta ili cesce

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Da, krste se, neki i klanjaju ako je autobus poluprazan. Nije to ni verski fanatizam..pre bih rekla da je to manir novopečenih vernika.

 

mozda se krste da im bog pomogne da ne udju kontrolori ako nemaju kartu?

 

u svakom slucaju to nije manir novopecenih vernika,

vec onih ljudi koji pokusavaju da neka visa sila resi problem koji trenutno imaju...

 

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Mama_mia said:

 

ovo je sramno!

 

i ljudi zaista iskreno odgovaraju na ovakva pitanja

 

ljudi zaista smatraju vaznim da kazu koje su veroispovesti

 

i neko je to zaista pribelezio

 

ps. nije da ja nisam vernik, jesam, ali cesto menjam veru i mislim nenormalno je i neozbiljno izjasnjavati se svakih pet minuta ili cesce

Imaju Braca Left jednu sjajnu pjesmu, Aikido se zove... i Bjesovi su je obradili...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...