Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

19 minutes ago, Darth Bane said:

Pa u sustini moze. Npr ja sam "tehnicki" pravoslavac - krsten u pravoslavnoj crkvi, zaveden u tim crkvenim knjigama itd .. ali nisam preterano religiozan u smislu da idem u crkvu svake nedelje, da postim redovno, da ne cinim preljube itd. pijem alkohol itd. Dakle, "tehnicki" sam hriscanin, ali - nikakv vernik! Pa iak, verujem u nesto , u neku "Silu" - dakle, spiritualan. Malo skakljivo.

Ne postoji nesto sto se zove "tehnicki pravoslavac" ili "tehnicki katolik" i slicno. Ili jesi ili nisi. To sto si ti krsten kao beba u toj crkvi te ne cini vernikom. Ti se sad mozes osecati kao budista. Vecina organizovnih religija imaju veoma striktna pravila tj dogme i one moraju biti 100% prihvacene od vernika, ili nije pripadnik te religije.

Ti mi sad dajes idealan primer onog sto sam ja rekla da se na tim prostorima religija smatra naslednom karakteristikom, to sto ti zoves "tehnicki pravoslavac". I to je ustvari najgore nasledje nacionalizma na tom prostoru, sto je promovisano i od crkve. Da se religija kao pijavica zalepila za etnos.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Ne postoji nesto sto se zove "tehnicki pravoslavac" ili "tehnicki katolik" i slicno. Ili jesi ili nisi. To sto si ti krsten kao beba u toj crkvi te ne cini vernikom. Ti se sad mozes osecati kao budista. Vecina organizovnih religija imaju veoma striktna pravila tj dogme i one moraju biti 100% prihvacene od vernika, ili nije pripadnik te religije.

Ti mi sad dajes idealan primer onog sto sam ja rekla da se na tim prostorima religija smatra naslednom karakteristikom, to sto ti zoves "tehnicki pravoslavac". I to je ustvari najgore nasledje nacionalizma na tom prostoru, sto je promovisano i od crkve. Da se religija kao pijavica zalepila za etnos.

Ne Kazem da postoji "tehnicki pravoslavac" - to sam ja izmislio taj termin. Hteo sam da Kazem - formalno sam pravoslavac, ali ne pridrzavam se pravila kojih bi se jedan iskreni vernik, trebao da se pridrzava. Ali ja smatram da bih u tom slucaju lisio sebe nekog zivotnog iskustva I satisfakcije. 

Primer: nema religije koja ce svojim vernicima reci : slobodno se opijajte vikendom! Svi zagovaraju neku umerenost u jelu I picu. Medjutim, ja kad imam slobodne dane volim da pomalo popijem - tada se osecam malo opustenije i zadovoljno. Neka mala radost u zivotu! I slazem se da to nije bas dobro ni sa zdravstene strane - ali opet, ne cinim to bas svaki dan! I ima tu jos puno slicnih stvari. 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Darth Bane said:

 Hteo sam da Kazem - formalno sam pravoslavac, ali ne pridrzavam se pravila kojih bi se jedan iskreni vernik, trebao da se pridrzava. Ali ja smatram da bih u tom slucaju lisio sebe nekog zivotnog iskustva I satisfakcije. 

 

:classic_smile: Dok je lisavanje svega u zivotu jedna bitna stavka hriscanstva kako bi se obezbedio vecni zivot nakon smrti....

Vecina religija prihvata da ti mozes biti "losh" vernik, a da si i dalje vernik. Ali moras verovati u neke osnovne stvari barem. Recimo kao za hriscane koji moraju verovatu u ucenja Isusa, i ucenje Novog Zaveta. Ako ne verujes u Isusa i sveto trojstvo...ne da nisi pravoslavac nego nisi ni Hriscanin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam se ceo zivot izjasnjavao kao ateista, ne razmisljajuci, jednostavno smatrajuci se nevernikom, medjutim, vidim da sam se nasao u jako losem drustvu onih koji ipak veruju u nesto sto nije religija - vec ideologija, kolikogod je diskutabilno ima li tu uopste razlike, a to je tek mizerija teska ....... pa mi je sada blizi agnosticizam, a mozda i budizam ili kvantna fizika koji kazu da je to sve ionako iluzija ..... k'o sto i jeste :roflmao:.

 

"Promisljajuci" sve to, meni su jako simpaticni neki TitiNI pioniri zasli u pozne godine kako sebe dozivljavaju kao nove apostole jer "preziru religiju i bore se protiv nje smatrajuci sebe uzvisenim, izabranim i bezgresnim poznavaocima istine i svete tajne marksistickog pricesca i miropomazanija". A ne znaju gde su supljiji, dal u glavu il' u ....

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

:classic_smile: Dok je lisavanje svega u zivotu jedna bitna stavka hriscanstva kako bi se obezbedio vecni zivot nakon smrti....

Vecina religija prihvata da ti mozes biti "losh" vernik, a da si i dalje vernik. Ali moras verovati u neke osnovne stvari barem. Recimo kao za hriscane koji moraju verovatu u ucenja Isusa, i ucenje Novog Zaveta. Ako ne verujes u Isusa i sveto trojstvo...ne da nisi pravoslavac nego nisi ni Hriscanin.

 

Hebote, znači ja nisam čak ni hrišćanin a kamoli pravoslavac. A tek onomad beh tituliran ovde kao klerikalac.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

 

Hebote, znači ja nisam čak ni hrišćanin a kamoli pravoslavac. A tek onomad beh tituliran ovde kao klerikalac.

To ne bih znala da ti kazem :classic_smile: to je ipak tvoja licna stvar. Ali Hriscanstvo kaze da moras verovati u Isusa, i njegova ucenja.

Ja samo prenosim ono sto religija propoveda, a ako su lagali mene ....

Kao sto ne mozes biti sahista a da ne znas da igras sah. Pa cak i ako igras lose, barem znas pravila :classic_smile:

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

:classic_smile: Dok je lisavanje svega u zivotu jedna bitna stavka hriscanstva kako bi se obezbedio vecni zivot nakon smrti....

Vecina religija prihvata da ti mozes biti "losh" vernik, a da si i dalje vernik. Ali moras verovati u neke osnovne stvari barem. Recimo kao za hriscane koji moraju verovatu u ucenja Isusa, i ucenje Novog Zaveta. Ako ne verujes u Isusa i sveto trojstvo...ne da nisi pravoslavac nego nisi ni Hriscanin.

 

Ali ti si se vec lisila mnogih stvari zbog karijere. Zbog cega osudjujes ljude koji su se lisli "svega" u zivotu zbog ........ necega, recimo religije.

 

Zbog cega mislis da je "lisavanje necega" neophodna losa stvar? Zar mi nemamo pravo da se lisimo necega, pa i svega, ako je to ono sto zelimo?

 

To pitanje dolazi bukvalno od nekoga ko ne moze i ne zeli da se lisi nicega ........  i kome je "zivotna filozofija u'se, na'se i poda'se". Znaci papkar. To je samo moj izbor, ja ga ne postavljam kao ideal, naprotiv, ja shvatam "nedostatke" mog izbora. Evo, vec sam u godinama ........ :roflmao:i upravo sam dosao kuci u sitne sate pod uticajem. Uticajima.

 

A mogao sam Oce Nas pre 6 sati i spavanjac. To bi mi bilo bolje, zdravije, pa s obzirom na moje godine i prikladnije.

 

Jesam ja nesto losiji od vas sto ste poslednji put "izasli" 2008.? Zbog karijere, zbog religije, zbog "sira i vojne muzike" :classic_biggrin:

 

Zar drugi ljudi nemaju pravo da izaberu "pogresno"? I sta je uopste pogresno? Zar to nije licni izbor, ozbiljno pitam?

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

ma nije tako Angelia. kada bi religija pocivala na odricanju od poroka i samokontroli, ostale bi crkve prazne. sklonista su to, ljudi tamo bjeze od globalizacije. ko nekad u pecinama, malkic smrdi, ali je toplo pa prezive. one mantre sto mrmljaju / padaju u narkozu / klate se, to je kao kad mama uzme bebu pa ju ziba. dakle blazeno glupilo + vox populi.

 

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Kardinal-Bozanic-osudio-pretjerani-individualizam-papa-Franjo-pozvao-na-pomoc-migrantima

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Vjekoslav said:

ma nije tako Angelia. kada bi religija pocivala na odricanju od poroka i samokontroli, ostale bi crkve prazne. sklonista su to, ljudi tamo bjeze od globalizacije. ko nekad u pecinama, malkic smrdi, ali je toplo pa prezive. one mantre sto mrmljaju / padaju u narkozu / klate se, to je kao kad mama uzme bebu pa ju ziba. dakle blazeno glupilo + vox populi.

 

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Kardinal-Bozanic-osudio-pretjerani-individualizam-papa-Franjo-pozvao-na-pomoc-migrantima

 

 

Ja kao krscanin kazem da su obojica u pravu ...... i Papa Franjo presveti i kardinal Bozanic. Oba su bozija deca, sledbenici i sluzbenici. I licno su u mnogo boljim odnosima nego mi koji cemo se oko njihova misljenja sukobiti. Jer kod njih svako radi svoj posao u istoj kompaniji, Franjo na globalnom, a Bozanic na lokalnom marketingu.

 

Sto je najgore/najbolje, ja stvarno cenim da su oba u pravu, mada me njihovo misljenje slabo tangira.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ali ti si se vec lisila mnogih stvari zbog karijere. Zbog cega osudjujes ljude koji su se lisli "svega" u zivotu zbog ........ necega, recimo religije.

 

Zbog cega mislis da je "lisavanje necega" neophodna losa stvar? Zar mi nemamo pravo da se lisimo necega, pa i svega, ako je to ono sto zelimo?

 

...

 

Jesam ja nesto losiji od vas sto ste poslednji put "izasli" 2008.? Zbog karijere, zbog religije, zbog "sira i vojne muzike" :classic_biggrin:

 

Zar drugi ljudi nemaju pravo da izaberu "pogresno"? I sta je uopste pogresno? Zar to nije licni izbor, ozbiljno pitam?

Izvini ali stvarno nemam pojma s kim se ti ovde svadjas.

Niti vidim da sam nekog osudjivala, konstatovala sam sta hriscanstvo zastupa, niti sam iznosila misljenje da je lisavanje bilo cega neophodno losa stvar.

Ustvari o tome i nisam ni razmisljala.

 

Nemam pojma kako si uopste sve ovo ucitao u moje pisanje :classic_smile: ajd se ti lepo vrati procitaj ponovo sta sam ja napisala, a bez ucitavanja pa se javi.

Nemam pojma sta da ti kazem osim da se slazem s tobom, pa onda i ne razumem sto me to propitujes.

9 hours ago, Vjekoslav said:

ma nije tako Angelia. kada bi religija pocivala na odricanju od poroka i samokontroli, ostale bi crkve prazne. sklonista su to, ljudi tamo bjeze od globalizacije. ko nekad u pecinama, malkic smrdi, ali je toplo pa prezive. one mantre sto mrmljaju / padaju u narkozu / klate se, to je kao kad mama uzme bebu pa ju ziba. dakle blazeno glupilo + vox populi.

 

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Kardinal-Bozanic-osudio-pretjerani-individualizam-papa-Franjo-pozvao-na-pomoc-migrantima

 

Pa vidi postoji razlika sta vera propoveda, i sta praktikuje religija/crkva. A Hriscanstvo propoveda odricanje od poroka i samokontrolu, i odricanja od materijalnog, crkva nekako bas suprotno.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

Nemam pojma kako si uopste sve ovo ucitao u moje pisanje :classic_smile: ajd se ti lepo vrati procitaj ponovo sta sam ja napisala, a bez ucitavanja pa se javi.

 

 

Aha ...... evo jesam i izvinjavam se za pogresno tumacenje ........ "Dok je lisavanje svega u zivotu jedna bitna stavka hriscanstva kako bi se obezbedio vecni zivot nakon smrti" .... sto jednostavno nije tacno - nije tvoj stav vec tvoj odgovor Banetu ....... sto znaci da je to njegovo, pogresno vidjenje hriscanstva i pripadanja njemu.

 

@Darth Bane......... pogresno si shvatio hriscanstvo i ulogu vernika ........... to o cemu ti pticas je neko ekstremno, talibansko hriscanstvo :s_d:, obicno hriscanstvo za svakodnevnu upotrebu poziva na umerenost, a ne na "odricanje od svega". Nema nista lose u umerenosti, naprotiv, to i doktori preporucuju :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Vjekoslav said:

suradjivali su komunisti i ustase jos u predratnoj Jugoslaviji, nije to nista novo.

 

 

Ja tako i vidim Hrvatsku danas, mozda pogresno, da trecih i nema, a trebali bi biti vecina ...... ili su to ovi koji je napustaju svakodnevno. To jeste u neku ruku razocarenje, za mene. Pa kad tih trecih nema ovo dvoje moraju suradjivati, hteli - ne hteli. No, tema nije Hrvatska.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Angelia said:

:classic_smile: Dok je lisavanje svega u zivotu jedna bitna stavka hriscanstva kako bi se obezbedio vecni zivot nakon smrti....

Vecina religija prihvata da ti mozes biti "losh" vernik, a da si i dalje vernik. Ali moras verovati u neke osnovne stvari barem. Recimo kao za hriscane koji moraju verovatu u ucenja Isusa, i ucenje Novog Zaveta. Ako ne verujes u Isusa i sveto trojstvo...ne da nisi pravoslavac nego nisi ni Hriscanin.

 

popovi se bas lisavaju svega u zivotu...  Vozni park im je kao kod Karingtonovih 😄

 

i bas zbog toga sam i rekao da verujem u boga , dakle i u Isusa ,  ali da ne verujem u crkve kao institucije..  ni onu po kojoj sam difault po rodjenju ni u bilo koju drugu sa kojima sam se susretao...  Sve one pozivaju na odricanje i post i sve ostalo ,  ali se sami guse u svojoj bahatosti i bogatstvu i svemu suprotno od lisavanja..

 

  Neko ce reci da je recimo odricanje od automobila hriscanski...  ali se moze reci da je i sam Isus Hrist u Jerusalim usao na magarcu, da je putovao na magarcu.... sto je u ono vreme bilo kao automobil  danas ,cak sta vise....    Ali za popove je , ako cemo o tom odricanju  primeren neki skromniji auto a ne najskuplji Audiji, ili cak Maseratiji sto stoje ispred patrijarsije u BG

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Doc Holiday said:

popovi se bas lisavaju svega u zivotu...  Vozni park im je kao kod Karingtonovih 😄

Nije sve u automobilima, nesto je i u nekretninama. :P

Sve te ideje o visoj sili su napravljene da obicne ljude koji nemaju svoje kocnice, bicu grub i reci moralne norme, umire/usmere ka nekim smirenim reakcijama. Da nema toga vladao bi haos. Ja rekoh ne treba mi Bog, religija da mi kaze sta da radim i kako. 

Daklem religija je nuzno zlo, nista lose. 

Edited by mrd
U anketu treba dodati opciju: Verujem u sebe i samo sebe. :)
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mrd said:

.....

Daklem religija je nuzno zlo, nista lose. 

 

Lose je ne religija, nego to sto smo jos uvek (kao drustvo) toliko nezreli ili glupi da nam (vecini) treba spoljasni uticaj/ideja vodilja da nas odredi.

Npr, da nas izvana sprecava da krademo, pretnjom sankcijama. Ako si religiozan, paklom, ako nisi, zatvorom.

Umesto da sami imamo moralne standarde.

 

Sad, pitanje je sta je efikasnije, za potrebe normalnog funkcionisanja drustva - religija ili zakonodavstvo?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, zoran59 said:

Sad, pitanje je sta je efikasnije, za potrebe normalnog funkcionisanja drustva - religija ili zakonodavstvo?

Obrazovanje! Sve ono sto smo ti i ja naveli je posledica ljudskog primitivizma i nagona da sledi. Jaci smo u grupi i volimo da se poistovecujemo sa coporom, koji slicno misli kao mi. Namerno navodim nas, a ne njih, da se neko ne nadje prozvanim. Ne prozivam, samo konstatujem. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

 

Aha ...... evo jesam i izvinjavam se za pogresno tumacenje ........ "Dok je lisavanje svega u zivotu jedna bitna stavka hriscanstva kako bi se obezbedio vecni zivot nakon smrti" .... sto jednostavno nije tacno - nije tvoj stav vec tvoj odgovor Banetu ....... sto znaci da je to njegovo, pogresno vidjenje

Ne budi bukvalista naravno, sta kaze Biblija:

He told the people, Be careful to guard yourselves from every kind of greed. Life is not about having a lot of material possessions.”

ili:

Do not love the world or the things in the world. If anyone loves the world, the love of the Father is not in him. For all that is in the world—the desires of the flesh and the desires of the eyes and pride in possessions—is not from the Father but is from the world. And the world is passing away along with its desires, but whoever does the will of God abides forever.

Ili ona najpoznatija:

Matthew 19:24 “Again I (Jesus) tell you, it is easier for a camel to go through the eye of a needle than for a rich person to enter the kingdom of God.”
 

Znaci poruka je jasna. Rekla sam da je bitna stavka, kao i sto sam rekla da ne moras bas sve pratiti da bi bio vernik, ali neke stvari moras. Tj ako ne verujes u Isusa, i sveto trojstvo.... sta god da verujes i da si religiozan, to nije hriscanstvo. Sad koliko pratis propovedanje Hriscanstva je vec neka druga stvar

 

34 minutes ago, Doc Holiday said:

 

popovi se bas lisavaju svega u zivotu...  Vozni park im je kao kod Karingtonovih 😄

 

...  Sve one pozivaju na odricanje i post i sve ostalo ,  ali se sami guse u svojoj bahatosti i bogatstvu i svemu suprotno od lisavanja..

 

 

Naravno, ali ja nisam pominjala popove, tu svi znamo kako stvari stoje. Vec rekoh da postoji razlika sta vera propoveda i sta se praktikuje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ne budi bukvalista naravno, sta kaze Biblija:

 

Znaci poruka je jasna. Rekla sam da je bitna stavka, kao i sto sam rekla da ne moras bas sve pratiti da bi bio vernik, ali neke stvari moras. Tj ako ne verujes u Isusa, i sveto trojstvo.... sta god da verujes i da si religiozan, to nije hriscanstvo. Sad koliko pratis propovedanje Hriscanstva je vec neka druga stvar

 

 

Ne bih ulazio u teoloske rasprave jer se ne osecam komforno na tom terenu, mada iskreno, ni ti mi ne delujes neki eksperAt. Ne znam zasto insistiras. Ja ti se izvinih sto sam te pogresno razumeo, zar ne?

 

Hteo sam reci da danas ljudi veruju "malo drugacije" nego pre 100, 200, 2000 godina na razlicitim mestima ove planete. Iz drugacijih pobuda, razloga, motiva, pristupajuci veri razlicito. Nikako ne bih poredio nacionalisticke seanse iz 1988 koje ovde kaci Vjekoslav nepismenog naroda nad kojim su vrseni razni eksperimenti, ustaski, komunisticki, sa narodom ovde gde zivim, a gde se ispred crkvi uglavnom smenjuju samo imena shithole zemalja za koje se skuplja pomoc, a tekst 'donesite, pomozite nasoj braci u ........" ostaje isti. A te zemlje su od Ugande do Haitija. Onda se malo skupe, prave kolace i pevaju u slavu Dzizs Krajsta. Vrlo cesto to horsko pevanje i sviranje zvuci veoma lepo. Neko bi rekao i bozanski.

 

Kazem da meni ti ljudi ne mogu nikako i nikada da smetaju ......... oni mogu smetati samo bolesnicima. I to je sve.

 

Propustam da vidim subverzivne delatnosti protiv "napretka" ili da je bilo sta od toga sto oni rade upereno protiv mene kao gradjanina. Nije. Opet da ponovim - pricam o ljudima u sredini gde zivim.

 

Na neki nacin i postujem njihov rad, jer da budem iskren mene stvarno boli dusa za te narode u nedodjijama. Ne razmisljam o njima, radije preuvelicavam svoje probleme, ne ljubim bliznjeg....... Isto kao i vi, samo sto ja to priznajem :s_d:

 

Dapace, kazu da ako bih im se ja obratio za pomoc i meni bi pomogli. Fala bogu :classic_biggrin:ne treba.

 

Onaj sto je pucao na njih onomad u Teksasu nije bio zadovoljan jer su mu pomogli u hrani i odeci, ali nisu zeleli da mu daju kesh novac opravdano sumnjajuci da bi ga iskoristio za kupovinu droge ili alkohola, pa je resio da pripuca. Srecom drugi amandman ga je sprecio. :thumbup:

 

Pustite ljude da veruju u sta god hoce, a to sto vi (ne obracam se tebi) verujete u globalna lozenja i neku konobaricu iz Bronksa, Bernie Stalina, Hellary ili Husseina Obamu je samo vas problem ...... radite na njemu.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ne bih ulazio u teoloske rasprave jer se ne osecam komforno na tom terenu, mada iskreno, ni ti mi ne delujes neki eksperAt. Ne znam zasto insistiras. Ja ti se izvinih sto sam te pogresno razumeo, zar ne?

 

 

Ne insistiram, pojasnjavam zasto sam rekla to sto sam rekla.

Mene generalno ne interesuje sta ko veruje, sve dok to ne pokusava da nametne meni (direktno ili indirektno).

Znam ljude kojima je vera pomogla u zivotu. Crkve (religijske organizacije) nalazim jako licmernim jer uglavnom ne praktikuju ono sto propovedaju, ali to je vec neki drugi problem.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Aha ...... evo jesam i izvinjavam se za pogresno tumacenje ........ "Dok je lisavanje svega u zivotu jedna bitna stavka hriscanstva kako bi se obezbedio vecni zivot nakon smrti" .... sto jednostavno nije tacno - nije tvoj stav vec tvoj odgovor Banetu ....... sto znaci da je to njegovo, pogresno vidjenje hriscanstva i pripadanja njemu.

 

@Darth Bane......... pogresno si shvatio hriscanstvo i ulogu vernika ........... to o cemu ti pticas je neko ekstremno, talibansko hriscanstvo :s_d:, obicno hriscanstvo za svakodnevnu upotrebu poziva na umerenost, a ne na "odricanje od svega". Nema nista lose u umerenosti, naprotiv, to i doktori preporucuju :classic_biggrin:

Na umerenost - da, ali ja kad sednem da popijem preko vikenda nisam umeren! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Kvantna fizika ti je ipak vrlo daleko inače ne bi ovo pisao.

 

Ajde opusti se, ovo je samo yebeni forum ....... sta sad, svi smo kvantni fizicari? 

 

Ipak, proguglaj ti to malo ...... 'nako, da ubijes dosadu. :s_d:

 

34 minutes ago, Darth Bane said:

Na umerenost - da, ali ja kad sednem da popijem preko vikenda nisam umeren! 

 

To nije nista sta neki boziji poslanici na visokim pozicijama rade Bane, oprosteno ti je.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2020 at 6:51 PM, zoran59 said:

Lose je ne religija, nego to sto smo jos uvek (kao drustvo) toliko nezreli ili glupi da nam (vecini) treba spoljasni uticaj/ideja vodilja da nas odredi.

Npr, da nas izvana sprecava da krademo, pretnjom sankcijama. Ako si religiozan, paklom, ako nisi, zatvorom.

Umesto da sami imamo moralne standarde.

 

Sad, pitanje je sta je efikasnije, za potrebe normalnog funkcionisanja drustva - religija ili zakonodavstvo?

 

ima jedan hrvatski film na tu temu (nije bas nesto poznat)

https://mojtv.hr/film/20963/posljednja-pricest.aspx

 

uglavnom (da skratim) poruka (filma) je da bez crkve moral ne postoji, ergo, da je crkva nuzna da bi neko drustvo funkcioniralo. medjutim crkveni moral, koji u mnogocemu korespondira sa etnickim moralom, ili pak na globalnom nivou, sa onim komunistickim, uopce nije moralan. ne idu ljudi u crkvu da bi tamo diskutirali o Kantovom kategorickom imperativu, vec da bi odgovornost za svoja (vlastita) sranja prebacili na Nebesa. ergo, klasicno pretpoliticko drustvo gdje se ne zna ko pije, a ko placa. ali se zivi vjecno. sto bi mozda i bilo u redu da se Crkva ne bavi politikom. ali bavi se, konstantno. doduse, kada pricamo o moralu i etici, postoje iznimke. bosanski franjevci me znaju ugodno iznenaditi svojim kritickim analizama. ali oni ne pune crkve u Hrvatskoj.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...