Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

1 hour ago, Plavi Golub said:

Shvatam licne preference, ali i dalje mislim da ti je pero ostrije za jednu stranu ukoliko se ugrubo svede na dve.
 

Pitanje da li se agresija javlja sama od sebe ili je reakcija na drugu vrstu agresije kojoj ti sticajem okolnosti nisi izlozen. I sasvim je moguce da drzava u tom smislu instrumentalizuje crkvu, ali i ona nju. Pri tom ne mislim na SPC, vec generalno.

 

Jeste, u pravu si, za bilo šta crveno mi je pero veoma naoštreno. S time da sam se ogradio da nemam problem sa "prirodnim" ateistima već samo sa onima, kojima su crvene naočare (bilo njihove, bilo njihovih "oslobodilačkih" predaka) ofarbale vid. I posbno sa njihovim motivima i pristupom, i jednim i drugim karakterističnim. Jednostavno slabo varim bilo kakve "usrećitelje čovečanstva", a posebno one crvene provenijencije (bili oni tog uticaja svesni ili ne).

 

Ne znam koliko je neko izložen agresiji time što u doba digitalne komunikacije, kada retko ko koristi klasičnu "analognu" poštu (kada postoje analogne cigarete, što ne bi postojala i analogna pošta), mora da gleda/plaća markice sa nekim svecima ili čime već. Ili osveštanjem nekog vodovoda. To je svakako za podsmeh, ali teško da predstavlja neposrednu agresiju prema nekome. Na temu da novokomponovani vernici crvene provenijencije maltretiraju novokomponovane "svecke" extrem-PC "građane" crvene provenijencije mogu samo da se nasmejem. Ostaje sve u istom krugu ex-crvenih (neki i nisu baš "ex") nametljivih budalasa. Na argumente pisalo je negde, čuo sam negde, pričala mi Baba Vanga ili baba prvoborka da su neki popovi uterivali veru lopatom ili četnici bacali bebe u vazduh i dočekivali ih na bajonete i slične priče tek ne bih ni da se osvrćem. Crkva niti njene novokomponovane ekstremne apolegete crvene prošlosti nemaju instrumente da svesnu osobu zdrave pameti primoraju na bilo šta. Šta, neko je ugrožen zbog "pritiska" okruženja? Evo i mene mrko gledaju što, na osnovu činjenice da radim preko interneta, dopuštam sebi slobodu da spavam do podne, radim sa plaže, budem nedomaćin i nosim u maltene svakoj prilici isključivo sportsku opremu, pa me svečano zabole. Komfor mi je bitniji od bilo čijeg mišljenja. Ko dopusti da "verskoj agresiji" bude izložen i ko se na to obazire i usmerava prema tome možda može da razmisli o tome koliko je uopšte poslovno sposoban i samostalan kao ličnost. Realno negativan uticaj crkve na društvo odnosno ogrožavanje prava građana (govorim o savremenim tokovima, ne o mračnom srednjem veku i inkviziciji) se u ogleda u navedenim primerima Irske i Italije te određenog broja islamskih država. Ali to je ipak manjina slučajeva.

 

Što se tiče pitanja ko koga više instrumentalizuje, čak i u srednjem veku su uglavnom vladari instrumentalizovali crkvu. Uostalom čak i car Konstantin je uveo hrišćanstvo kao državnu religiju da bi lakše kontrolisao multi-kulti okruženje kojim je vladao pa mu se tek u predsmrtnim magnovenjima možda ukazao neki sedi čikica sa bradom. O carevima Svetog rimskog carstva nemačke nacije, koji su svako malo upadali u Rim i menjali pape pa postavljali podobnije tek da ne pričamo. Da li su Mediči smestili svog čoveka na mesto pape da bi efikasnije branio interese crkve ili možda ipak interese familije? Naravno da priča ide trgovačkim tokom tante za kukuriku i da je i crkva dobila nešto zauzvrat, ali samo u onoj meri, u kojoj to državi, odnosno vlasti, odgovara i dok joj odgovara. Pa kod nas su od 1945. crveni indirektno vodili crkvu. Ako ne preko patrijarha onda preko zavičajnih klanova i drugih interesnih grupa u vrhu SPC. Crkva je to pokušala vice versa da iskoristi, ali uglavnom su se prodali za male pare.

 

Ima pitanja na temu crkve o kojima i te kako treba da se diskutuje, ali to nisu pojedinci koji lopatom uteruju veru niti pojedini pedofili i ideja nametanja leftičarske ekstremno politički korektne "građanske" varijante, odnosno radikalnih mera protiv crkve, već, recimo, pitanje štetnog finansiranja crkve od strane države, svetovna krivična odgovornost za sveštenike, koji prekrše svetovni zakon, HR crkve, koji uveliko prima u sveštenstvo one, kojima božja misija nije baš prva misao, i mnogo toga još.

 

 

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Kronostime said:

spacer.png

 

 

Majko mila, kako je ostareo, 76 godina star a i dalje planiraju turneje (dok u Francuskoj traže penzionisanje sa 55 godina).

 

Bio sam na nekoliko koncerata , poslednji put koncert Brisbane Australia 1995. i dva puta pre(Beč, Sydney)

 

2003. sam ga video u istom hotelu gde smo bili na Koh Samui, Thai, koncert  je bio otkazan. Ne samo da su bili to dani SARS kao ova današnja frka, to su bili dani kada je Amerika invadirala Afganistan i iraq.

Čuo sam, novinari ga pitali, šta misli o Talibanima. On reče "Those women haters, know shit about rock'n'roll."

 

Istina, way back, on je pre 40 godina tvrdio da bez njih, The Rolling Stones, danas ne bi ste smeli da poljubite svoju devojku na ulici.

To je tada bila velika stvar.

 

To je bend koji je ostavio trag iza sebe, kulturni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Akiro said:

Realno negativan uticaj crkve na društvo odnosno ogrožavanje prava građana (govorim o savremenim tokovima, ne o mračnom srednjem veku i inkviziciji) se u ogleda u navedenim primerima Irske i Italije te određenog broja islamskih država. Ali to je ipak manjina slučajeva.


Na ovo sam konkretno mislila. I govorim o savremenom vremenu. Stvar je sto u instrumentalizaciji religije (da poopstimo) nezavisno od koga dolazila to u konkretnom slucaju ide preko kvaliteta zivota zena (svako se cesa gde ga svrbi), a verovatno i jos nekih delova drustva.

 

I sto to nisu fiksna postavljenja, pa da se covek opusti i kaze pusti lupaju. Ili sta ovi PC histerisu.


Dok god se tice onih koji su svojevoljno u toj prici, sve pet. Sta kad nisu svojom voljom ili hoce da izadju?

 

Evo ovih dana ubistvo iz casti. Zaljubljeni klinci nastradali.


U Irskoj im je pre koju godinu umrla Indijka jer nisu hteli da urade prekid trudnoce iako je zeni zivot bio u opasnosti. 
 

Razumem ja tvoju poziciju nego ti kazem da je za mrvu opustenija nego neke gospodje na tvom mestu. Verovatno bi se gore provela i zbog neobicnog radnog vremena.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Vjekoslav said:

 

a sto cemo s onima koji su spaljeni u nacistickim pecima?

ne zavaravaj se, jedina logika u religiji je logika ocuvanja vlastitog stada.

 

 

...

 

 

 

Ne znam ni jedan slučaj da je neko od njih izrazio želju da na taj način ode na "onaj svet". U tome je suštinska razlika..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Plavi Golub said:

Razumem ja tvoju poziciju nego ti kazem da je za mrvu opustenija nego neke gospodje na tvom mestu. Verovatno bi se gore provela i zbog neobicnog radnog vremena.

Hehe, moja gospođa poprilično je na mom mestu (mi smo po mnogo čemu blizanci) i ništa joj ne fali, nasuprot, bog neka je na pomoći onima, koji joj nagaze na žulj. Prava amazona. Glede pojedinih država, u kojima se ženska prava ne poštuju, posebno Saudijske Arabije i Irana, ima izrazito "politkorektni" stav "nuke 'em". Od nje beže Crnogorci (na određene fazone pojedinaca u CG ima poseban pik) i šipkaši. Tako da u praksi nema problema i može da je opuštena, potencijalno "problematični" likovi kao saobraćajci, hardcore "vernici"/zadrti sveštenici, administrativni službenici i sl. imaju istančen njuh za opasnost, koja im preti, i uglavnom se sklanjaju, odnosno bez otpora urade kako one hoće.

 

No, razumem šta hoćeš da kažeš. Ali to nije uvek uzrokovano verom ili crkvom. Uzmi Nemačku, na primer. Po našim ultrapolitkorektnim i ekstremno "naprednim" apologetama ateizma bi verovatno i Nemačka bila verska džamahirija (sva prava svima, ali se dobro zna koje su dve noseće vere u državi, itekako se po bitnim društvenim pitanjima u javnosti ravnopravno čuje i glas crkve, država naplaćuje crkveni porez i (minus svoje provizije za uslugu) prosleđuje crkvama,...), dok u to istoj Nemačkoj postoji žena biskup, postoje žene sveštenici i izrazito se poštuju ženska prava i žene su veoma zaštićene i ravnopravne  (dobro, to se odnosi na protestante što se tiče uloge žena u crkvi). Shvatam tvoj concern, ali se kod naših ekstremnih apologeta mržnje prema crkvi radi ipak o nečem drugom. I na to drugo, na tu "prosvetiteljsku želju da se narod i protiv svoje volje usreći", ja i reagujem, za samu crkvu me u suštini poprilično baš briga. Ili što bi rekao pruski kralj Friedrich II (iliti Frederic the Great) "Jeder solle nach seiner Façon selig werden", u prevodu otprilike "Each shall live as he sees fit."

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

dok u to istoj Nemačkoj postoji žena biskup, postoje žene sveštenici i izrazito se poštuju ženska prava i žene su veoma zaštićene i ravnopravne  (dobro, to se odnosi na protestante što se tiče uloge žena u crkvi)


Ovo znam. Jedna takva mi je zaista dobar prijatelj. Oni u neku ruku imaju ulogu kombinacije psihologa i socijalnog radnika u svojoj zajednici.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Ne znam ni jedan slučaj da je neko od njih izrazio želju da na taj način ode na "onaj svet". U tome je suštinska razlika..

 

shvaćam što želiš reći. ali i dalje ne shvaćam logiku po kojoj je samoubojstvo i kremiranje mrtvog tijela identična stvar.

 

21 hours ago, Constantin said:

pravoslavni sveštenici ne vrše službu za pokoj duše samoubicama, a logično je, samim tim, ni onima koji su kremirani.

 

moraš patiti da bi stigao u raj, to je jasno. međutim, u Bibliji se govori o prahu, iz praha smo napravljeni, u prah odlazimo. kremiranje = prah. zabrana kremiranja = zombi filmovi. 

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Vjekoslav said:

 

1...shvaćam što želiš reći. ali i dalje ne shvaćam logiku po kojoj je samoubojstvo i kremiranje mrtvog tijela identična stvar.

 

 

2.....moraš patiti da bi stigao u raj, to je jasno. međutim, u Bibliji se govori o prahu, iz praha smo napravljeni, u prah odlazimo. kremiranje = prah. zabrana kremiranja = zombi filmovi. 

 

1. Identično, u smislu što ni jedan od načina napuštanja "zemaljskog života" nije na način kako dotična religija zagovara.

 

2. To nije polje u kome se snalazim i o kojem bi mogao da polemišem. Ateista sam i totalna neznalica o stvarima o kojima pričaš. 🙂

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Constantin said:

1. Identično, u smislu što ni jedan od načina napuštanja "zemaljskog života" nije na način kako dotična religija zagovara.

 

2. To nije polje u kome se snalazim i o kojem bi mogao da polemišem. Ateista sam i totalna neznalica o stvarima o kojima pričaš. 🙂

 

Koliko ja znam, sveštenici SPC vrše opelo pre kremiranja pokojnika, prisustvovao sam više puta, mada, kažu, da je potrebna saglasnost episkopa, ali se po pravilu dobija.

Samoubicama se, opet, po pravilu ne vrši opelo, osim ako sveštenik "ne zna" da je pokojnik izvršio samoubistvo.

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Div said:

 

Koliko ja znam, sveštenici SPC vrše opelo pre kremiranja pokojnika, prisustvovao sam više puta, mada, kažu, da je potrebna saglasnost episkopa, ali se po pravilu dobija.

Samoubicama se, opet, po pravilu ne vrši opelo, osim ako sveštenik "ne zna" da je pokojnik izvršio samoubistvo.

 

Mislim da pop moze ladno da ocita opelo prije kremiranja, sta ce poslije da rade sa pokojnikom je svakako van njegove kontrole.

Kakav to sa stanovista vjere ima efekat na "onome svijetu", to vec ne bih znao :smiley24:

Svakako nemam namjeru da se kremiram, jer nije se sa tim zajebavat :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Amigo said:

Mislim da pop moze ladno da ocita opelo prije kremiranja, sta ce poslije da rade sa pokojnikom je svakako van njegove kontrole.

Kakav to sa stanovista vjere ima efekat na "onome svijetu", to vec ne bih znao :smiley24:

Svakako nemam namjeru da se kremiram, jer nije se sa tim zajebavat :classic_biggrin:

 

Ni ja nemam nameru da se kremiram, ali nemam ništa protiv da me kremiraju kad dođe vreme, čak, mislim da bih više voleo da sagorim u trenu nega da trunem godinama. A, šta misli popa o tome, njegova stvar, na onom svetu ću videti da li sam u pravu.

 

Link to comment
Share on other sites

Kurgan? :thumbsup: 

 

16 minutes ago, Amigo said:

Mislim da pop moze ladno da ocita opelo prije kremiranja, sta ce poslije da rade sa pokojnikom je svakako van njegove kontrole.

Kakav to sa stanovista vjere ima efekat na "onome svijetu", to vec ne bih znao :smiley24:

Svakako nemam namjeru da se kremiram, jer nije se sa tim zajebavat :classic_biggrin:

 

A ti bi radije da te izjede crv koga će posle da pojede koka koja će da snese jaje koje će da pojede dete :lol_2::lol_2::lol_2:

 

42 minutes ago, Div said:

Samoubicama se, opet, po pravilu ne vrši opelo, osim ako sveštenik "ne zna" da je pokojnik izvršio samoubistvo.

 

Pa da, zbog toga sam i pitao ono :classic_biggrin: Ako ne bude nesto kao ovaj sto se razneo bombom, i nije objavljeno u medijima, ne znam kako je ranije bilo, ali sada, kad se tako nešto desi, obicno niko nije obavešten da je "smrt nastupila samoubistvom". Naročito to "ne zna" rodbina, i logicno, onda "ne zna" ni svestenik. I onda se sve obavi "po propisu".

 

Nešto u poslednje vreme mnogo ima čitulja o nekima koji su "iznenada preminuli" , obično su mlađi, koji brzo budu zaboravljeni, čak i od te rodbine što "ne zna" . Što se mene tiče, ne smeta mi to, neka radi ko kako misli da je ispravno, sve se ja to slažem, ali i dalje uzimam za pravo da se podsmevam "vernicima" koji sve to odobravaju, ili se prave da ne vide, što je isto :lol_2:

 

Ali moji motivi su bez zadnjih namera :classic_biggrin: Što bi rek'o Vudi Alen, nije da se ja plašim smrti, samo ne bih voleo da budem prisutan kad se to desi :lol_2: Pa mi je skoro palo na pamet kako kad se to ipak desi, sa mnom ili bez mene, ako nisam ostavio amanet da moj leš kremiraju, radije bih da me urove tamo gde bacaju samoubice i beskućnike, nego kod "mojih". Pa sam onda dokontao da ovde takva mesta na grobljima i ne postoje. Zašto? :lol_2::lol_2::lol_2:

 

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Div said:

 

Ni ja nemam nameru da se kremiram, ali nemam ništa protiv da me kremiraju kad dođe vreme, čak, mislim da bih više voleo da sagorim u trenu nega da trunem godinama. A, šta misli popa o tome, njegova stvar, na onom svetu ću videti da li sam u pravu.

 

 

Za svaki slucaj ne bih nagadjao, tu nema popravnog :classic_biggrin:

 

 

9 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

A ti bi radije da te izjede crv koga će posle da pojede koka koja će da snese jaje koje će da pojede dete :lol_2::lol_2::lol_2:

 

Organik :classic_biggrin:

 

Quote

Pa da, zbog toga sam i pitao ono :classic_biggrin: Ako ne bude nesto kao ovaj sto se razneo bombom, i nije objavljeno u medijima, ne znam kako je ranije bilo, ali sada, kad se tako nešto desi, obicno niko nije obavešten da je "smrt nastupila samoubistvom". Naročito to "ne zna" rodbina, i logicno, onda "ne zna" ni svestenik. I onda se sve obavi "po propisu".

 

Ma nema pop nista sa tim, on samo radi svoj posao, svakako ce poslije prvo da se dodje kod Svetog Petra :smiley50:

 

Naletim na ovaj video, malo sam pogledao i namjeravam na miru da sve preslusam.

Pop izgleda cool lik, americki ortodox, volio bih kada bi ovakvi bili i nasi popovi.

 

Strucni odgovor sta se desava kada umremo.

 

 

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Div said:

 

Koliko ja znam, sveštenici SPC vrše opelo pre kremiranja pokojnika, prisustvovao sam više puta, mada, kažu, da je potrebna saglasnost episkopa, ali se po pravilu dobija.

Samoubicama se, opet, po pravilu ne vrši opelo, osim ako sveštenik "ne zna" da je pokojnik izvršio samoubistvo.

 

Možda se razlikuje od mesta do mesta, ali u Nišu je ovako.

Postoji i zakonski propis da se sahrana pokojnika može obaviti tek nakon 24 sata od konstatovane smrti, dok se to u selima uopšte ne poštuje. Kao ni poziv mrtvozorniku, što je takođe zakonska obaveza. 

 

Link to comment
Share on other sites

Opelo na kremaciji – može u Beogradu, ne može u Kalgariju

edit:

Koga mrzi da pročita ceo tekst evo suštine:

Quote

U Srpskoj pravoslavnoj crkvi, kao i u drugim pravoslavnim crkvama, kremacija nije dozvoljena, ali ako postoji opravdan razlog za nju, sveštenik može služiti opelo i ispratiti pokojnika s ovog sveta molitvom. On piše molbu nadležnom eparhijskom arhijereju, navodi razlog za kremaciju pokojnika i, ukoliko vladika odobri, opelo se služi. Budući da je stvar ostavljena proceni episkopa, šarolika je situacija i sa tim hoće li ili neće biti opela.
I dok se u Beogradu takve molbe uglavnom odobravaju bez većih problema, u Kanadi je sasvim drugačije. Vernica iz Kalgarija obratila se Svetom arhijerejskom sinodu i patrijarhu Irineju zamolivši ih da dozvole kremiranje umrlih u ovoj dalekoj zemlji. Ona se požalila da episkop kanadski Georgije ne dozvoljava opelo na kremaciji, a da je vernicima koji bi želeli da budu sahranjeni u Srbiji, što je bila želja i njenog pokojnog supruga, i administrativno i finansijski jednostavnije i lakše da prenesu urnu, nego kovčeg sa telom pokojnika. Obratila se i „Politici” jer, kako kaže, nikakav odgovor iz Patrijaršije nije dobila, iako im je pisala pre godinu dana. U kancelariji Sinoda navode da su odgovorili mejlom na sličnu molbu iz Kanade i da su objasnili proceduru obraćanja ovom crkvenom telu.

 

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

Jeste morbidni, onako, staracki, ne prestajete o smrti i sahranama. 

 

I onda onaj predlaze kako da se unaprijedi forum. Kasno je za to druze, ovo ovde je sve jednom nogom u grobu. :classic_laugh:

 

 

 

Sorry, I'll see myself out



 

[/quote]

:lol_2:
  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Honey Badger said:

Jeste morbidni, onako, staracki, ne prestajete o smrti i sahranama. 

 

I onda onaj predlaze kako da se unaprijedi forum. Kasno je za to druze, ovo ovde je sve jednom nogom u grobu. :classic_laugh:

 

 

 

 

  Hide contents

Sorry, I'll see myself out

 

 

[/quote]

  Hide contents
:lol_2:
 

Lepo ja reko`:lol_2:: ovo je sve blize opelu/dzenazi - nego podoju.

Link to comment
Share on other sites

Lako je vama, ja ne planiram da mrem. Medjutim, ako se slucajno desi da brzo vozim, pa ne uhvatim krivinu, ima da me spale i prospu u ocean, da plutam.

Oto tako!

Kakav bre pop, lako je njemu, samo kaze bacajte na peskirce i sve je u redu.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

Lako je vama, ja ne planiram da mrem. Medjutim, ako se slucajno desi da brzo vozim, pa ne uhvatim krivinu, ima da me spale i prospu u ocean, da plutam.

Oto tako!

Kakav bre pop, lako je njemu, samo kaze bacajte na peskirce i sve je u redu.

Ides pod jelku u dvoristu - da se jednom skrasis kod kuce.

Cuj ti njega - on bi i posle smrti da landra.... :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Opelo na kremaciji – može u Beogradu, ne može u Kalgariju

edit:

Koga mrzi da pročita ceo tekst evo suštine:

 

 

Mozda se to i U Kanadi razlikuje od provincije do provincije. Ja sam prisustvovao opelu pre kremacije u Torontu i bilo je ocigledno da je svestenik to znao. Da li je bilo posebne dozvole to neznam, nisam se raspitivao. Bilo pre jedno godinu ipo

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, mrd said:

Lako je vama, ja ne planiram da mrem. Medjutim, ako se slucajno desi da brzo vozim, pa ne uhvatim krivinu, ima da me spale i prospu u ocean, da plutam.

Oto tako!

Kakav bre pop, lako je njemu, samo kaze bacajte na peskirce i sve je u redu.

 

Otac jednog mog drugara, za života strastveni pecaroš, pismeno je ostavio da se posle kremacije njegov pepeo prospe u Dunav, na kom je ionako proveo veći deo života. Međutim, nije dala sanitarna inspekcija, pepeo je morao da se odloži na groblju, ima to mesto za odlaganje urni neko svoje ime tamo, zaboravih sad. Zato će tvoji potomci morati da budu Bili Piton i da te maznu sa groblja, ako hoćeš da ti se ispuni okeanska želja :whistling:

Edited by Stiletto
Slovce
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...