Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

To su valjda zakoni u Evropi, ne znam da li u svim zemljama, ali ovde jeste. Da bi neko uzeo urnu iz krematorijuma mora da postoji grobno mesto gde ce urna biti odlozena. Ne znam kako se to obavlja u praksi, ono, da li izmedju uzimanja urne i odlaganja na grobno mesto neko moze pepeo da prebaci u kesu, a urnu da napuni nekim obicnim pepelom :classic_biggrin: Mnogi i ne uzimaju urne iz kreatorijuma nego ostaju tamo, a sta na kraju bude sa pepelom, ako ima previse ostavljenih urni, ne znam, mozda ga oni iz krematorijuma negde bace. U USA valjda moze da se urna drzi gde ko hoce, i moze da se prosipa pepeo u reke i mora i u sume verovatno, mada ne znam da li je to u svim drzavama.

 

16 hours ago, Honey Badger said:

Jeste morbidni, onako, staracki, ne prestajete o smrti i sahranama. 

 

I onda onaj predlaze kako da se unaprijedi forum. Kasno je za to druze, ovo ovde je sve jednom nogom u grobu. :classic_laugh:

 

 

Ono stvarno, u pravu si :classic_laugh::classic_laugh::classic_laugh: Ali to je kao i za sve ostalo, sto je vazno u zivotu - niko nema slobodnu volju. To je laz koju prosipaju i religije, i filozofije, pa mozda ponekad i nauka, a u stvari ljudima isto kao i ostalim zivotinjama upravlja bilogija i razne hemikalije koje se luce u mozgu, i ne znam sve gde :classic_laugh: I onda kad se dodje u odredjene godine, covek i nece, ali te misli same pocnu da izlaze iz nekih kloaka. I te misli, i mrtvi rodjaci, i gluposti razne koje su vec decenijama bile zaboravljene i slicno :classic_laugh::classic_laugh::classic_laugh: Izgleda da se opet izgube tek ako se neko baš uvošti pa dogura do osme i devete decenije :classic_laugh: Dobro, sad postoje lekovi za to, to jest pored tradicionalnog, da se olešiš kao čovek :classic_laugh::classic_laugh::classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Stiletto said:

 

Otac jednog mog drugara, za života strastveni pecaroš, pismeno je ostavio da se posle kremacije njegov pepeo prospe u Dunav, na kom je ionako proveo veći deo života. Međutim, nije dala sanitarna inspekcija, pepeo je morao da se odloži na groblju, ima to mesto za odlaganje urni neko svoje ime tamo, zaboravih sad. Zato će tvoji potomci morati da budu Bili Piton i da te maznu sa groblja, ako hoćeš da ti se ispuni okeanska želja :whistling:

 

Kolega @mrd je u US, a u US mozes i metlom da ti pociste pepeo, ako hoces.

Prijateljica iz US (FL), kojoj je otac umro u US, a imao zelju da mu ostaci pocivaju u Slovackoj, je godinu dana drzala urnu s pepelom u kuci, sredila neophodne papire i ovo leteo prenela urnu u Slovacku.

Drug s FL, ciji tata je umro u Novom Sadu, isto pecaros kao i u tvojoj prici, zna nekog u krematorijumu u NS, pa mu ovaj "nasuo malo pepela" i prosuo je po Dunavu.

 

Ja zivim izmedju US, Nemacke, Holandije i Srbije, i gde god da zamrem, nek me tu i sa'rane - bez opela, s opelom, pepeljastu, "ucelo", kakogod - kad me ne bude, necu mariti gde sam!

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

Drug s FL, ciji tata je umro u Novom Sadu, isto pecaros kao i u tvojoj prici, zna nekog u krematorijumu u NS, pa mu ovaj "nasuo malo pepela" i prosuo je po Dunavu.


😂
 

E nasih tragikomicnih zivota i za ovo ti treba veza, a i da izvrdamo zakon ako moze i u foto finisu. Podrzavam debirokratizaciju ovakvih stvari. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

Prijateljica iz US (FL), kojoj je otac umro u US, a imao zelju da mu ostaci pocivaju u Slovackoj, je godinu dana drzala urnu s pepelom u kuci, sredila neophodne papire i ovo leteo prenela urnu u Slovacku.

 

Ti faraoni mi nikada nisu bili jasni. Ajde on je stao u rucni prtljag, nije frka, ali ovi sto lete u sanducima i u prirodnoj velicini da bi se sa'ranili u nekim donjim pizdojevicima :s_d: su teski skotovi i za zivota bili pa nastavljaju da maltretiraju okolinu i rodbinu i sa onog sveta. Mislim da je samo prevoz 15.000$ ....... a gde je maltretirung sa papirima, avio karte ..... imate li sta za prijaviti ..... imamo leš.

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Ja bih napravio mandatornim ove ekoloske sahrane; tijelo se stavi u korpu od pruca ili kartonsku kutiju i ukopa. Iznad se zasadi drvo na koje se moze okaciti tabla sa imenom blagopocivseg i bob te veselio. Zemlja zemlji, sto bi rekli, a i puno jeftinije. Ovako nekako:

 

FLBywiQ.jpg

 

bYceA1N.jpg

 

ili ovako ako ne moze ovo iznad:

 

gIBs3Px.jpg

 

Spaljivanje je gora varijanta jer se tijelo ne reciklira nazad u prirodu, a trosi se energija i proizvodi zagadjivac prilikom sagorijevanja. Jos ako se tijelo prethodno balsamuje, to su hemikalije koje samo dodatno truju i taj pepeo svakako ne treba bacati u jezera ili okeane, trovati prirodu. 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

a u stvari ljudima isto kao i ostalim zivotinjama upravlja bilogija i razne hemikalije koje se luce u mozgu, i ne znam sve gde

 

U stomaku, eto gdje. Kako ce se hemija rasporediti u mozgu i kako se jedinka ponasa najvise zavisi od stomacne flore, trilionima bakterija koje zive u probavnom traktu. 

 

Mi smo u stvari samo nosioci ovih bica koji vladaju nad nama, slobodna volja je, dobro si primijetio, samo iluzija. :lol_2:

 

Edit: Teorija

 

Gut bacteria and the brain: Are we controlled by microbes?

Edited by Honey Badger
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 

 

 

Ono stvarno, u pravu si :classic_laugh::classic_laugh::classic_laugh:Ali to je kao i za sve ostalo, sto je vazno u zivotu - niko nema slobodnu volju. To je laz koju prosipaju i religije, i filozofije, pa mozda ponekad i nauka, a u stvari ljudima isto kao i ostalim zivotinjama upravlja bilogija i razne hemikalije koje se luce u mozgu, i ne znam sve gde :classic_laugh: I onda kad se dodje u odredjene godine, covek i nece, ali te misli same pocnu da izlaze iz nekih kloaka. I te misli, i mrtvi rodjaci, i gluposti razne koje su vec decenijama bile zaboravljene i slicno :classic_laugh::classic_laugh::classic_laugh: Izgleda da se opet izgube tek ako se neko baš uvošti pa dogura do osme i devete decenije :classic_laugh: Dobro, sad postoje lekovi za to, to jest pored tradicionalnog, da se olešiš kao čovek :classic_laugh::classic_laugh::classic_laugh:

 

Bomba!!
Sve jasno. 

Jbt ljudi hiljadama godina raspredaju o toj temi.
Ti je zakljuca sada. Egzaktno nema sta.  


 

Link to comment
Share on other sites

On 1/25/2020 at 5:20 PM, Devojka Luke Razića said:

 

 

  Hram je objekat u kome se mole pravoslavni vernici

 

 

sjajno je biti opusten i saljiv, ali ovo je preterivanje u opustenosti posebno za nekog ko ne zna da se sali

cudi me da ovaj post koji od stida nisam celog kvotovala - danima stoji da `ukrasava` forum

 

 

ne zelim ni da pomislim sta bi se dogodilo da je ovo isto sve napisao bane....

 

dodje mi da se sakrijem ispod stola i da nikada nisam videla sta se ovde provlaci

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Honey Badger said:

Jeste morbidni, onako, staracki, ne prestajete o smrti i sahranama. 

 

pa to je osnovna postavka krscanstva (vidi naslov topika, mada je on nazalost ogranicen na Srbiju) i njegovog utjecaja na drustvo. to je u biti sustinski razlog zasto uopce krscanstvo danas jos uvijek postoji. nije ljubav, nije ni oprost neprijatelju, nije ni cinjenje dobra ljudima, kako bi mozda neko pomislio citajuci Isusove rijeci u Novom zavjetu. ne, u pitanju je vjecni zivot. dakle strah od smrti na prvom mjestu, zatim kolektivni identitet (sigurnost u zajednici), i onda tek ide sve ostalo. s tim da pod tim "ostalim" uopce ne spada vjera u postojanje biblijskog Boga. to se lijepo vidi (cita) i na ovom topiku, na kojem ucestvuju i krscani.

 

 

8 hours ago, Stiletto said:

Otac jednog mog drugara, za života strastveni pecaroš, pismeno je ostavio da se posle kremacije njegov pepeo prospe u Dunav, na kom je ionako proveo veći deo života. Međutim, nije dala sanitarna inspekcija, pepeo je morao da se odloži na groblju, ima to mesto za odlaganje urni neko svoje ime tamo, zaboravih sad. 

 

yeap, ista prica i sa mojim starim, jedino sto je on jos uvijek ziv, pa je na vrijeme shvatio kako ova njegova zelja

 

oporuka.jpg

 

fercera (odnosno ne fercera) u hrvatskoj realnosti. a tako se lijepo potrudio (sve sa ilustracijom tocno odredjenog mosta, da se slucajno sestra i ja ne zajebemo :classic_biggrin:). tu gdje on zivi, u Hrvatskoj, drzava posjeduje covjeka. i dok je ziv, i kad umre. koliki je pak utjecaj religije na zakone i propise u takvoj drzavi, kristalno je jasno iz ovih primjera vezanih za kremiranje.

 

crkva: https://www.glas-koncila.hr/sto-crkva-uci-o-kremiranju-pokojnika/

drzava:  https://ukop-osijek.hr/wp-content/uploads/2013/12/kako-postupiti-u-slucaju-smrti.pdf

 

kremiranje.jpg

 

btw. takvo mjesto na groblju zove se kolumbarij. ja ga nazivam golubarnik.

 

...

 

i kad vec pricamo o sahranama, da kazem da su meni, hmmm... koju rijec da upotrebim, pa hajde, podnosljivije pravoslavne nego katolicke sahrane. tu bi mozda (i prije svega) trebalo reci da se masa ljudi odlucuje za svecenika na sahrani iz prostog razloga sto ne zna kako da "ispuni vrijeme". zna se sto slijedi nakon sahrane (ice i pice, obicaj ostao iz davnih vremena kad su ljudi pjeske dolazili, pa bili zedni i gladni), medjutim sto raditi za vrijeme sahrane? trebalo bi, primjera radi, i reci nesto o tom pokojniku, zar ne? i onda se odluce za profesionalce. dakle linija manjeg otpora (kao i kod krstenja, ili pak kod upisa djeteta na vjeronauk u skoli). kod katolickih sahrana svecenik medjutim, u pravilu, lupeta o zivotu pokojnika (on dakle samog pokojnika uopce nije poznavao). a i to radi, u pravilu, preko k***.  zatim ubaci koji citat iz Biblije, koji pak blage veze nema s dusom pokojnika, nego kurvarski targetira duse ovih nesretnika koji prisustvuju sahrani. kod pravoslavnih pak sahrana svecenik govori jezikom koji ja ne razumijem. nazirem neki slavenski, ali ne razumijem. stoga nema ni sekiranja oko eventualnog sadrzaja. i drugo, svidja mi se pjevanje (pojanje) svecenika. ima tu jednu melodicnost, ima taj neki srednjovjekovni stih. ono "dzogiranje" oko mrtvaca u crkvi ne prakticiram, ostanem vani.

 

i kad vec spomenuh dusu pokojnika, da kazem koju o misama zadusnicama. naime, logicno bi bilo, krscanski logicno (ref. Novi zavjet), da misama zadusnicama za, primjera radi, jednog Antu Pavelica, prisustvuje sav (ziv) krscanski svijet. i hrvatski, dakako, ali i srpski. zasto? pa zato sto je taj tip radio gadne pizdarije u svom zivotu, i njegovoj dusi potrebno je povece lobiranje krscanskih vjernika (aka onih koji prastaju) kod Sefa da ga ovaj ne bi strpao u Pakao. medjutim, na njegovim misama zadusnicama skupi se, brat bratu, 30ak vjernika. sa druge pak strane, na misama zadusnicama za jednog sveca, npr. kardinala Alojzija Stepinca, lobira nekoliko desetaka tisuca krscana. dakle za tipa koji je svoj zivot (po tvrdnjama onih koji prisustvuju misama) prozivio fakticki bezgresno, i koji je odmah nakon zemaljske smrti  lansiran (10,9,8,7...) diratemente na Nebo. i ajd sad, gdje je tu krscanska logika?

 

pa nema je. jedina logika kojom se bave katolicki i pravoslavni poglavari logika je ocuvanja / prosirenja svog stada. tu na Zemlji. kada bi, primjera radi, meni bilo do zivota na Nebu, odnosno do vjecnog zivota, posve sigurno ne bih, za ispunjenje takvog cilja, odabrao katolicku ili pravoslavnu servisnu sluzbu.

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Mama_mia said:

sjajno je biti opusten i saljiv,

 

Post nije bio ni opušten ni šaljiv. Napisala sam kako se na Bogoslovskom fakultetu učilo šta znači Crkva, i to mogu da potvrde svi teolozi. 

 

Pojam Crkva je po teolozima zajednica svih ljudi koji veruju u Boga a Hram je mesto u kome se vernici zajednički mole. 

 

Eto, malo sam bolje objasnila...I to nije ni šaljivo a ni opušteno.. Samo sam odgovorila na pitanje zašto se Hram Svetog Save tako zove.

Link to comment
Share on other sites

Ma, bre, necu da mi se potomci goste 2m nada mnom, a ne mogu da im se pridruzim.

Zato biram 3 kubika (za svaki slucaj) suve, cvornovate vlasinske bukovine u vidu cepanica, da moze da se lepo naslaze bar 1m visine  podamnom i 2 dukata za camdziju - u slucaju da su Grci bili u pravu za Harona. :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kronostime said:

Ma, bre, necu da mi se potomci goste 2m nada mnom, a ne mogu da im se pridruzim.

Zato biram 3 kubika (za svaki slucaj) suve, cvornovate vlasinske bukovine u vidu cepanica, da moze da se lepo naslaze bar 1m visine  podamnom i 2 dukata za camdziju - u slucaju da su Grci bili u pravu za Harona. :default_coffee:

Ima te nadju za x godina sa 2 dukata i kazu ovo bio neki faraon...
Samo postoje tragovi da je imao neko predpotopno vozilo II generacije

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Squabbit said:

Ima te nadju za x godina sa 2 dukata i kazu ovo bio neki faraon...
Samo postoje tragovi da je imao neko predpotopno vozilo II generacije

JBG - nekome je sudjeno da bude Mystery of science -slobodno nek` lome glavu nad tome i mojim gifovima. :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/25/2020 at 5:20 PM, Devojka Luke Razića said:

Crkva je, po bogoslovskom- teološkom tumačenju, odnosno definiciji- zajednica svih ljudi - vernika.

 

Ljudi se mole u hramovima.  Hram je objekat u kome se mole pravoslavni vernici, u katedrali se mole katolici. 

 

Tako imamo Hram Svetog Save, Hram "Svetog Vasilija Ostroškog" ....i Katedralu Notr Dam, Seviljsku katedralu...i džamije -"crkve" u kojima se mole muslimani..   

 

ako citamo Novi zavjet, vidimo da Isus rusi hram u Jeruzalemu, i novu crkvu zida u srcima ljudi. dakle to sto ti govoris, crkva kao zajednica, tocno. medjutim, evo, i ovi nedavni dogadjaji u Crnoj Gori govore nam posve drugacije. govore nam da bez (materijalne) imovine, odnosno bez vlasnistva nad zgradom (hramom) crkva ne postoji. slusao sam izlaganje jednog srpskog svecenika iz Crne Gore, te njegovih kolega istomisljenika (jedan pravnik, drugi historicar pravoslavlja) u Maricevoj Cirilici. oni, posve decidirano, tvrde da se bez vlasnistva nad zgradama crkve, pravoslavlje ne moze prakticirati. ne moze se prakticirati, ne moze postojati. i onda to naravno dovode u direktnu vezu sa krsenjem osnovnih ljudskih prava.

 

...

 

za katedralu takodjer grijesis. katedrala je stolno mjesto biskupa, dakle ne i svaka crkva u kojoj se katolici mole. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Vjekoslav said:

 

ako citamo Novi zavjet, vidimo da Isus rusi hram u Jeruzalemu, i novu crkvu zida u srcima ljudi. dakle to sto ti govoris, crkva kao zajednica, tocno. medjutim, evo, i ovi nedavni dogadjaji u Crnoj Gori govore nam posve drugacije. govore nam da bez (materijalne) imovine, odnosno bez vlasnistva nad zgradom (hramom) crkva ne postoji. slusao sam izlaganje jednog srpskog svecenika iz Crne Gore, te njegovih kolega istomisljenika (jedan pravnik, drugi historicar pravoslavlja) u Maricevoj Cirilici. oni, posve decidirano, tvrde da se bez vlasnistva nad zgradama crkve, pravoslavlje ne moze prakticirati. ne moze se prakticirati, ne moze postojati. i onda to naravno dovode u direktnu vezu sa krsenjem osnovnih ljudskih prava.

 

...

 

za katedralu takodjer grijesis. katedrala je stolno mjesto biskupa, dakle ne i svaka crkva u kojoj se katolici mole. 

 

 

Bold automatski diskredituje nastavak.
U Maricevoj cirilici, uprkos izreci da i corava koka zrno ubode, nema zrnevlja.
 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Honey Badger said:

Ja bih napravio mandatornim ove ekoloske sahrane; tijelo se stavi u korpu od pruca ili kartonsku kutiju i ukopa. Iznad se zasadi drvo na koje se moze okaciti tabla sa imenom blagopocivseg i bob te veselio. Zemlja zemlji, sto bi rekli, a i puno jeftinije. Ovako nekako:

 

FLBywiQ.jpg

 

bYceA1N.jpg

 

ili ovako ako ne moze ovo iznad:

 

gIBs3Px.jpg

 

Spaljivanje je gora varijanta jer se tijelo ne reciklira nazad u prirodu, a trosi se energija i proizvodi zagadjivac prilikom sagorijevanja. Jos ako se tijelo prethodno balsamuje, to su hemikalije koje samo dodatno truju i taj pepeo svakako ne treba bacati u jezera ili okeane, trovati prirodu. 

 

 

Ne treba se sprdati sa tim stvarima ….

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Squabbit said:

 

Bold automatski diskredituje nastavak.
U Maricevoj cirilici, uprkos izreci da i corava koka zrno ubode, nema zrnevlja.
 

 

ne shvacam zasto, pa nisam citirao Marica, nego koordinatora pravnog saveta Mitropolije Crnogorsko-primorske Srpske Pravoslavne crkve, protojereja Velibora Dzomica.

Link to comment
Share on other sites

 
ne shvacam zasto, pa nisam citirao Marica, nego koordinatora pravnog saveta Mitropolije Crnogorsko-primorske Srpske Pravoslavne crkve, protojereja Velibora Dzomica.
Koji je bio kod Marica.

Ne znam, mozda decko zbori iskreno.
Sam Maric me navodi na neku mutljavinu. Ne konkretno oko ove teme vec oko bilo koje teme gde je prstice metnuo taj shakal

Sent from my SM-G965U using Tapatalk

I sa smrcu sw treba sprdati kao i sa svim.ostalim stvarima.
Nije to toliko ozbiljna tema...

Sent from my SM-G965U using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...