Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

4 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

Nauka je dokazala da ne može objasniti/dokazati određene fenomene, kao što je nulta vremenska tačka, to je po meni suština. Neki ljudi su u zabludi jer očekuju od nauke nemoguće. Fizika je surovo ograničena teorijom relativiteta na makro i kvantnom mehanikom tj. plankovim konstantama na mikro nivou i tu se ne da ništa učiniti. Sve je to ljudski, projektovanje sopstvene realnosti/istine, težnja da se sve zna, kao i težnja ka besmrtnosti. Ne mora niko ovde trolovati, nema potrebe za tim.

I gde je tu dokaz postojanja boga?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Helena said:

Eh, našla sam i ja...čovek je genije, a face ovo dvoje priceles...

I poentira Crkva je nešto najdalje od boga...

Cela ta emisija je fantasticna zahvaljujuci njemu, a i pok. Bigovicu.

Danas ne bi mogao da nadjes tako kvalitetne sagovornike ma koliko da ih trazis.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

nulta vremenska tačka

Dobro, ajmo onda ovako: šta je "nulta vremenska tačka", pošto nisam čuo za taj termin i ne nalazim ga na netu, ni na srpskom, ni na engleskom, ni na francuskom? Da li misliš na trenutak velikog praska?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Stevo Žigon je rekao da religija traži bezuslovnu veru, stoga ne vidim potrebu za dokazivanjem verujućih u postojanja Boga.

Moram naći taj klip.

Bas sam jutros to pominjao, ne Stevu Zigona nego to o veri. Bio jedan, nije dugo dolazio, uglavnom zbog kovida, i prica mi kako su proslog jula bili na svadbi kod sestrica, gde su se svi oni iz njegove porodice zarazili kovidom, a zarazio se i brat tog mladoženje, drugi sestric, koji je onda sa 26 godina umro od kovida, a kaze i on i zena jedva preziveli, on smrsao preko 10kg bio itd. Niko od njih nije bio vakcinisan, ali su oni i dalje ubeđeni da vakcine ne valjaju blabla, rekli im kaze i neki lekari. I kad je otisao, bas sam tako komentarisao - evo ovi su primer kolika je moć vere na slabe. Strašno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Beonegro said:

Dobro, ajmo onda ovako: šta je "nulta vremenska tačka", pošto nisam čuo za taj termin i ne nalazim ga na netu, ni na srpskom, ni na engleskom, ni na francuskom? Da li misliš na trenutak velikog praska?

Da naravno onaj momenat neposredno pre velikog praska. Nemački termin, možda i loše preveden, izvinjavam se. Mislio sam da je očigledno šta je nulta vremenska tačka.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Naučni dokaz za postojanje Boga postoji, i ide ovako: krene se od kontrapretpostavke (da Bog postoji) i onda se dođe do dokaza da se neki fenomeni ne mogu objasniti.

Za reductio ad absurdum je potrebo iz premisa izvesti logičku kontradikciju (P i neP). Međutim tvrđenje da "neko/niko nešto ne zna" nije u logičkoj kontradikciji sa tvrđenjem "Bog ne postoji", to su potpuno ortogonalne stvari (logički su moguće sve 4 kombinatije (True/True, False/False, True/False, False/True)).

 

Ali, još važnije "to je uradio Bog" nikada nije dobro objašnjenje bilo čega, jer nas zanima "KAKO je došlo do nečega?", KAKO je u neki deo prostora i vremena došla informacija o tome u kojoj konfiguraciji on treba da se nađe itd. Kada vas dete nakon mađionačarske zabave kod kuće pita "a kako je zec prešao iz jednog šešira u drugi?" ono (poptuno razumno) neće biti zadovoljno odgovorom "to je uradio mađioničar" zato što, u principu, traži objašnjenje kako je vazduh u šeširu "znao" kada i kako da sa pretvori u zeca. Kako do vazduha u mom gradu dolazi informacija da u julu treba da bude topao a u januaru hladan?....

 

To su pitanja na koja nauka pokušava da odgovori, pa hipoteza da je "Bog to uradio"* nije objašnjenje već lingvistički trik kojim neko možda može nekoga da prevari da zna odgovor na njih i da stopira dalju diskusiju i dalje istraživanje. Ali ta puna rečenica glasi "Bog je to uradio ali ja ne znam kako" što je efektivno ekvivalentno iskazu "Ne znam kako".

 

Poaro bi mogao već na 10oj stranici svakog romana da okupi ljudi i kaže im "Bog je to uradio" (jer, je li tako, ne zna ko je ubica, pa je to onda sigurno On) - ili da upotrebi ime lika iz romana, da kaže "to je uradila nećaka erla Koplstona, ali kako - ne znam" - zatim udari resko petama o pod i zaključi slučaj. Ali bi čitaoci s pravom bili ljuti i osećali se prevarenim jer ne traže lingvistički znak "stop" već hoće da znaju KAKO je došlo do toga da se dobri erl nađe na podu udaren žaračem u potiljak iako su prozori i vrata bili zaključani iznutra, čiji su otisci stopala u vrtu ispod prozora, zašto je izgledao rastrojen kada mu je tog jutra stigao paketić  iz Indije zavijen u list novina, itd, isl...
 

 

* ili "to su uradili zakoni fizike", "to je uradila priroda" i slično. To su sve jednako "kvalitetne" hipoteze koje ništa ne zabranjuju (a to je prava mera kvaliteta neke hipoteza - koliko pojava ona ne dopušta da postoje i da se dešavaju), šta god da se desi objašnjavaju, te stoga imaju nulti eksplanatorni i prediktivni potencijal.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Da naravno onaj momenat neposredno pre velikog praska. Nemački termin, možda i loše preveden, izvinjavam se. Mislio sam da je očigledno šta je nulta vremenska tačka.

To je samo lose izabran termin zato sto je svaki dogadjaj posledica nekog predhodnog i uzrok nekog buduceg dogadjaja.

Shodno tome, postavio bih ti jedno logicno pitanje: ako je Bog stvorio sve tj. uzrok je svih postojecih dogadjaja - ko je stvorio Boga?

:default_coffee:

Edited by Kronostime
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Da naravno onaj momenat neposredno pre velikog praska. Nemački termin, možda i loše preveden, izvinjavam se. Mislio sam da je očigledno šta je nulta vremenska tačka.

Pretpostavlja se da pre velikog praska nije bilo "momenta", vec da su vreme i prostor nastali upravo kada i BB.

Ostalo ti je objasnio bohumilo.

 

Then-a-Miracle-Occurs-Copyrighted-artwor

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Da naravno onaj momenat neposredno pre velikog praska. Nemački termin, možda i loše preveden, izvinjavam se. Mislio sam da je očigledno šta je nulta vremenska tačka.

 

 

Starost univerzuma je određena precizno prije 20-25 godina, zahvaljujući nizu tada novih sredstava koje su naučnici dobili, prije svega teleskopu Hubble, Wilkinson sondi i Planck sondi. Dakle nisam bio u pravu u prvom postu, ne treba da prođu stotine ili hiljade godina da bismo se smijali tvojim tvrdnjama, nauka takve manipulacije debunkuje i mnogo brže.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dragan said:

Pretpostavlja se da pre velikog praska nije bilo "momenta", vec da su vreme i prostor nastali upravo kada i BB.

Ostalo ti je objasnio bohumilo.

 

To je upravo suština. Ono što se desilo pre velikog praska može da se samo pretpostavlja, ali ne i da se dokaže postojećim zakonima (fizike). Nauka je da se izrazim tako digla ruke od nulte vremenske tačke, i decidirano dokazala=priznala da nikakvo objašnjenje za istu ne može (nikada) postojati. Dakle ti si u pravu, a i nauka tvrdi isto: taj momenat naučno ne postoji, mi možemo da tumačimo bilo koji momenat 0+α i za svaki delić našeg kosmosa poznajemo zakone, ali ta prokleta nula ne postoji. Zato što svi zakoni, koji važe u svakom deliću kosmosa, su prostorno vremenski, dakle ograničeni. A u toj nultoj tački nema ni prostora ni vremena, to ne može čak ni da se nazove singularitet, to je bukvalno ništa. Banalno rečeno nauka ima debeli „divide by zero“ problem kod objašnjavanja ovog fenomena.

Učesnik Bohumilo pravi logičku grešku ("nauka pokušava da dokaže"), ali pošto to nije tačno, i nauka ne samo da ne pokušava da dokaže, nego je pojam nulte tačke stavila ad acta, to znači da na kraju ne postoje nikakve (četiri?!) logičke mogućnosti, već samo jedno jedino logičko rešenje postavljenog zadatka.

Nauka se trenutno koncentrisala na maksimizaciju primene važećih zakona. Neki od najvažnijih projekata su npr. upoznavanje/izučavanje tamne materije, veštačko stvaranje života/ genetski inženjering,  veštačka fotosinteza, nuklearna fuzija itd. To su sve kompleksne teme, ali za svaku od njih su primenjivi prostorno-vremenski zakoni i potpuno je moguće da će čovek uspeti da savlada navedene izazove.

I sad, pošto u toj tački nula, koja zapravo ni ne postoji, ne važe nikakvi zakoni, tako ne važi ni uzročno-posledični zakon. Kako ne postoji tačka 0, ne postoji ni 0-α. Ovo je odogovor učesniku @Kronostime.

I onda se iz tog ničega desi veliki prasak koji između ostalog dovede do života na planeti zemlji. Moguće je za taj fenomen izneti bezbroj pretpostavki, ali na kraju krajeva se svede na to da je to uradio Bog, nezavisno od subjektivne projekcije istog. Čak i ako se prihvati činjenica da pre velikog praska nije bilo ničega, možemo to „Ništa“ da prekrstimo u „Bog“, jer je onda to Ništa banalno rečeno stvorilo Sve.

Zanimljivo tumačenje daje nemački astrofizičar Harald Leš (Harald Lösch): "moguće da je sve bilo u ravnoteži i nekoj vrsti idile ali je onda nešto gadno krenulo naopako". Njegov podkast na temu astrofizike toplo preporučujem. Čovek na jedan popularni način, dakle razumljivo i onima koji imaju vrlo tanko znanje i fizike, objašnjava svet oko nas. Nisam siguran jedino da li ima neki prevod ili je potrebno znanje nemačkog.

Pošto je moje pojavljivanje na ovu temu zapravo uzrok mog pogrešnog tumačenja termina "religija", a za temu "Društveni uticaj religije i crkve" nisam kompetentan, ovo je ujedno i moj poslednji post na ovom topicu, jer ne želim da razvlačim forum. Nadam se da je diskusija bila makar koliko toliko korisna.

S poštovanjem.

Link to comment
Share on other sites



 
Nauka je da se izrazim tako digla ruke od nulte vremenske tačke, i decidirano dokazala=priznala da nikakvo objašnjenje za istu ne može (nikada) postojati. Dakle ti si u pravu, a i nauka tvrdi isto: taj momenat naučno ne postoji


Odakle ti izvlačiš ove gluposti? Daj neki naučno relevantan izvor koji tvrdi ovo što pišeš.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Div said:

Jeste jer se svodi na tvrdnju, neznanje=bog.

Ovo bi bila suština ove rasprave.

 

Nego ne znam šta ste se toliko ostrvili na čoveka. On je rešio da prauzroku, bez obzira na njegovu (ne)prirodu, nadene ime Bog i to je sve.

U suštini iz svega toga ne može se izvući nikakva korisna (a možda ni beskorisna) informacija.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

Nadam se da je diskusija bila makar koliko toliko korisna.

Hvala, bila je veoma korisna, budući da je dovela do debunkovanja još jednog seta anti-naučnih deluzija fabrikovanih od strane različitih zilota za ljude skromnog obrazovanja.

Iskreno, dubina tvoje samoobmane je zabrinjavajuća i zastrašujuća, tako fundamentalno anti-racionalne osobe su rizik za sebe i za društvo u kom žive.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Smrtokapa said:

Ovo bi bila suština ove rasprave.

 

Nego ne znam šta ste se toliko ostrvili na čoveka. On je rešio da prauzroku, bez obzira na njegovu (ne)prirodu, nadene ime Bog i to je sve.

U suštini iz svega toga ne može se izvući nikakva korisna (a možda ni beskorisna) informacija.

 

Dobro još ovaj i to je to, kao što rekoh mrzim da pišem mimo teme:

Jeste banalno rečeno može se reći da se moje izlaganje svodi na neznanje=Bog ali kao prvo to neznanje o kome se ovde radi je trajno, dakle nešto što naučno dokazano zauvek ostaje neznanje. I kao drugo iz tog „neznanja“ je pukao bing bang koji je doveo do života na zemlji i stvorio čoveka. Kako će sad ko to subjektivno da projektuje nema nikakav značaj. Takoreći svi su u pravu i niko nije u pravu.

@Eddard: postoji gomila literature na temu astrofizike, koga stvarno zanima može sam da pronađe. Ali mora da se čita, nikakva Wikipedija ne pomaže. Pomenuti podkast je isto jako dobar za one koji nemaju vremena ili sklonosti ka čitanju. Literaturu neću imenovati (namerno) zbog malicioznih komentara nekih učesnika; osim toga, to su za tebe ionako gluposti.

@Kronostime nisam nigde rekao da se to Ništa bilo kome ikada obratilo.

@Beonegro: shvatiću ovo kao provokaciju. Mogu i ja da se spustim taj nivo, sa balkana sam: ti si zapravo opasan po sebe i društvo sa tvojim primitivnim stavovima, a postovi ti bazde nedostatkom argumentacije i nepoštovanje svih koji se drznu da misle drugačije. I tako onda možemo unedogled ko dalje pljune.

Još mala ispravka: onaj α u 0+α ne može biti beskonačno mali, već postoji minimalna vrednost α koja je jednaka plankovoj konstanti za vreme.

Toliko od mene. Ko hoće, može da nastavi pljuvačinu.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

kao prvo to neznanje o kome se ovde radi je trajno, dakle nešto što naučno dokazano zauvek ostaje neznanje.


Života ti, gde si parkirao Dolorean s kojim si otišao tako daleko u budućnost da znaš sve ovo, treba mi da ćerki javim neke stvari u 2078. 
 

Naučnih radova na (pokušaju) objašnjenju stanja pre BB ima gomila, koga stvarno zanima može sam da pronađe. Ali mora da se čita, nikakva Biblija ne pomaže.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

a postovi ti bazde nedostatkom argumentacije

Prvo, sasvim jasno i argumentovano sam ti odgovorio na pitanje starosti univerzuma.

Drugo, nisam iznenađen time da posežeš za lažima, samim izbjegavanjem da na Eddardovo pitanje da prezentuješ relevatne naučne izvore koji se bave pitanjem navodne "nulte tačke vremena" je postalo jasno da nisi zainteresovan za činjenice.

 

Prema tome, nisam ja spustio nivo diskusije, ti si. U tom kontekstu, nazivanje toga što ti radiš pravim imenom je konstatovanje objektivnog stanja stvari i nema veze sa nepoštovanjem. To što se tebi ne sviđa tvoj odraz u ogledalu je nešto što samo ti možeš da promijeniš.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko sam shvatio tema nije egzistencija božanstava, nego uticaj crkve u Srbiji. Kako vreme prolazi, sve sam više u fazonu da SPC nije samo jedan od negativnih faktora koji drži ovaj unesrećeni narod duboko u septičkoj jami, nego da je verovatno tu negde u top 2 faktora. Od podržavanja tihog i glasnog svih mogućih seksualnih, ratnih i političkih zločinaca, do aktivnog uključivanja u pitanja rodne, nacionalne ravnopravnosti... I to ovde ne pričamo o pojedincima, pričamo o celokupnoj organizaciji - od patrijarha, preko srca tame - sinoda, pa do piona na terenu koji truju po školama, koji truju po pijacama i po slavama, koji šire vrlo konkretnu ideologiju, poglede i politiku. Naravno da postoje izuzetni ljudi u SPC, ali oni postoje u svakoj dovoljno velikoj organizaciji, s tim što su se stvari ovde već toliko ogolile poslednjih godina da i ja ne mogu da se ne zapitam o njihovim motivima ostanka u istoj...

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Samo da se nadovezem na pricu o Big bangu. Postoje studije koje govore o vremenu pre Big banga. To su hipoteze i spekulacije, ali mnogi naucnici danas nemaju stav da je Big bang stvorio prostor i vreme uopste (da je pre toga bilo NISTA), vec samo prostor i vreme naseg referentnog sistema.

 

Danas je poznato da cestice i anti cestice se stvaraju iz samih kvantnih fluktuacija i dezintegrisu medjusobno. Smatra se da je verovatno da je nas svemir nastao tako sto je u jednom trenutku u jednom delu proslog prostor-vremena nastao disbalans u korist materije.

 

https://www.scientificamerican.com/article/string-theory-predicts-a-time-before-the-big-bang/

 

https://iai.tv/articles/time-existed-before-the-big-bang-lee-cronin-auid-2402

 

Evo nekih kratkih clanaka na tu temu, mozete iz njih dalje istrazivati ako vas zanima.

 

Znaci citava ta prica je suplja i to dokazivanje boga je logicki nesuvislo, kao sto je bohumilo pokazao.

 

Stiven Hoking je recimo govorio o tome, parafraziracu - naucna otkrica ogranicavaju prostor bogu, ako taj entitet postoji i ako je odgovoran za kreiranje svega sto znamo, danas znamo da je to morao da uradi u tacno odredjenom trenutku i na tacno odredjeni nacin. A ako otkrijemo kako se desilo to sto vidimo, to mu ostavlja jos manje prostora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2023 at 7:00 AM, LjubavPremaMolu said:

U ostalom i nauka je dokazala da Bog postoji.

Da li bi nam izlozio taj "naucni dokaz" postojanja boga?

Kako je u tom "naucnom dokazu" definisan bog, ko je razradio odgovarajucu "teoriju postojanja boga", kako je dokazao egzistenciju tog entiteta, da li postoji eksperiment koji se moze ponoviti koji ga dokazuje? 

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...